Yaz

Kharkiv Nerede

calendar_today May 07, 2018 label

Kharkiv Nerede

Kharkiv nerede sorusuna cevap arayanlara özel yazımızda Ukrayna Kharkov nerede detaylarıyla birlikte yazdık. Kharkiv,Ukrayna'nın ikinci büyük kenti olma özelliğine sahiptir.

Ukrayna Kharkiv

Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Kharkiv’i gezmek isteyenler için bir rehber yazalım dedik. Kiev, Odessa veya Lviv zaten bilinen ve genelde herkes tarafından tercih edilen şehirler. Kharkov da Ukrayna  gezisi sırasında uğranılması gereken şehirlerden birisi. Kharkiv ülkenin eğitim başkenti. Sayamadığımız kadar üniversite var. Dolayısıyla günlük yaşamı ve şehrin kalabalığını da öğrenciler oluşturuyor.

Kharkov’un Sovyet Rusya’dan kalma mimarisi, parkları, caddeleri dikkatinizi çekmek için yetecektir. Kharkov 1600’lü yıllarda bir şehir olarak anılmaya başlasa da Rusya İmparatorluğu zamanında Ukrayna kültürünü yaşatan ve temsil eden en önemli şehir olma özelliğini taşır. Gezinizi Mart ayında yapacaksanız Kharkov Za Jazz Festival’e yani bir tür müzik festivaline ya da Ekim ayında yapacaksanız bir çeşit dans festivali olan Kharkov Mayor’s Cup’a katılabilirsiniz.

Yabancı dil konusunda Ukrayna’nın diğer şehirlerinden farkı çok sayıda üniversite olması nedeniyle gençlerin yoğunlukta olması ve gençlerin büyük bir kısmının da İngilizce biliyor olması diyebiliriz. 25 yaşını geçmiş Kharkov halkı da diğer şehirlerdeki yaşıtları gibi İngilizce konusunda pek iyi değiller. Rusça veya Ukraynaca bilmiyorsanız size yardımcı olamayabilirler. Hatta Ukrayna Kharkiv şehri diğer Ukrayna şehirlerine oranla çok daha az ingilizce bilme oranına sahiptir.

"Ukrayna Kharkiv" Hakkındaki Sorular ve Cevaplar (1)

Kharkiv Odessa arası kaç sat ve kaç km var add

Henüz hiç cevap yazılmadı.

Ukrayna Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler

Kiev Gezilecek Yerler

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Ukrayna'dan Belarus'a Geçiş

Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna Turu İçin Altın Tavsiyeler

Ukrayna Aşk Tüneli

Ukrayna'ya Kimlikle Giriş

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Ukrayna Şehirleri

Ukrayna Gece Hayatı

Odessa Gezilecek Yerler

Kharkiv Hakkında

Ukrayna’da yer alan 24 oblast içerisinde Kharkov Oblastı’nın adından da anlaşılacağı gibi en önemli şehridir. Yeri gelmişken oblastı da açıklayalım. Rusça kökenli bir kelime olan ‘’Oblast’’  bölge anlamına geliyor ve özerk bölgenin farklı bir modeli ya da eyaletin Rusçası demek daha doğru olacaktır. Eğitim olduğu kadar sanayi konusunda da gelişmiş bir şehirdir. Savunma ve makine sanayi ön plandadır.Ukrayna Kharkiv şehrinde 60 civarında bilim enstitüsü, 30 kadar yüksek öğrenim kurumu, 80 kütüphanesi, 7 tiyatrosu ve 6 müzesi vardır. Nasıl bir şehre gideceğinizi hayal etmeye başlamış olabilirsiniz. 

2. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gören şehir tekrar toparlanmayı başarabilmiş. Turizm açısından ise çok meşhur bir yer olmadığı için 1 günde bilemediniz 2 günde gezilmesi gereken yerleri rahatlıkla görebilirsiniz. Rehber eşliğinde gezmenize ise bizce hiç gerek yok. Elinize alacağınız ufak bir harita ile rahatlıkla her yeri bulabilirsiniz. Ama illa rehber olsun diyorsanız çeşitli tur seçenekleri mevcut, bunları değerlendirebilirsiniz.

Kharkov’de karasal iklim hakim ama bir de nem sorunu var. Kış aylarında -4 derece civarında seyreden sıcaklık yaz aylarında 20 dereceye ulaşıyor. Ama dediğimiz gibi nem sorunu var ki insanı bunaltabiliyor. En uygun zaman ne zaman diyorsanız Mayıs ayı ile Eylül ayını değerlendirebilirsiniz.

Kharkiv, Kharkov ya da bizdeki karşılığı Harkov adları ile bilinen şehirde polislerin rüşvet konusunda çok da çekincelerinin olmadığını belirtmeliyiz. Özellikle gece denk gelirseniz açık açık sizden rüşvet isteyebilirler. Böyle bir şehir efsanesi benim başıma gelmedi ama hem internet kaynaklarında hem giden Türkler’den böyle şeyler duyuyoruz.

Kharkiv Nüfusu

Şehrin nüfusu yaklaşık olarak 1,5 milyondur. Ayrıca öğrencileri de hesap etmek gerekebilir. Konum olarak Rusya’ya çok yakın olan Kharkov’da büyük oranda Rus yaşar. SSCB döneminden kalanlar olduğu gibi sonradan göz ederek yerleşmiş birçok Rus vardır. Hem geçmişleri hem de coğrafi olarak konumları nedeniyle şehir halkı büyük oranda Rusya’ya daha sıcak bakar.

Şehirde etnik köken konusunda detaylı bir araştırma yapılmamış olsa da 2014 yılında ülke genelinde yaşanan karışıklıklarda yerel halk ile Rusya yanlıları çatışmışlar ve oldukça fazla ölen olmuş. Bugün ise şehirde güvenlik konusunda herhangi bir sorun yok. Bizim konumuz Kharkiv nerede ve Kharkiv’e nasıl gidilir olduğu için bu konulara çok fazla değinmek istemedik.

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram : Cilgingezgin_

Facebook : Çılgın Gezgin

Ukrayna Ulaşım Rehberleri

Lviv Nerede

Kiev Nerede

Odessa Nerede

Ukrayna Nerede

Kharkiv Nerede?

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alan Kharkiv Rusya ile komşudur. Dolayısıyla da ülkenin kuzeydoğu yönünde serhat şehridir. Ukrayna gezisi düşünüyorsanız gezinizin merkezi Kharkiv olmamalıdır. Ülkeye buradan giriş yapabilir, şehri gezdikten sonra diğer şehirlere rahatlıklar geçebilirsiniz. Ama tatiliniz boyunca buradan bir otel rezervasyonu yaptırmak hata olabilir.

Kharkiv Nerede : Ukrayna Haritası Türkçe

Kharkiv'e Nasıl Gidilir?

Kharkov’a Türkiye’den gidecekseniz en kısa ve mantıklı yol olarak uçak kullanmalısınız. Aktarmalı otobüs yolculuğu ya da tren kullanmak vakit açısında sorun olabilir.

Rusya üzerinden kara yolu ile de geçiş yapabilirsiniz ama buna gerek var mı bilemiyoruz. Belki Ukrayna sınırına yakın bir yerlerdesinizdir o zaman belki olabilir. Eğer öyle değilse yine uçak seçeneğini değerlendirmelisiniz.

Eğer Ukrayna gezinize ülkenin başka bir şehrinden başladıysanız o zaman Kharkov’a trenle gelmeniz hem ekonomi hem turizm hem de zaman açısından en doğru yol olacaktır. Ülke içerisinde tabi ki otobüs seçeneği de mevcut. Otobüsler çok konforlu olmadığı için pek tavsiye etmiyoruz. Ayrıca SSCB etkisiyle demiryolu ile ulaşım olağanüstü seviyede.

video_library

Kharkiv'a Uçakla Nasıl Gidilir?

İstanbul üzerinden direkt ve aktarmalı seferler bulabilirsiniz. Direkt uçuşla Ukrayna’nın en uzak şehrine yani Kharkov’a yaklaşık 2 saat sürüyor. İsterseniz 302 km. uzaklıktaki Donetsk’ uçakla gelip trenle geçiş yapabilirsiniz. Ukrayna vize de istemediği için sadece yeni tip kimlik kartlarınızla kolayca gelebilirsiniz.

Kharkiv Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Kharkiv Havaalanı nerede ? Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Kharkiv havalimanı şehrin 15 km. güneydoğusunda yer alır. Gün içerisinde iniş yaparsanız Kharkov Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşabilmek için pek çok alternatifiniz olacak. Marşrutka aktarmalı metro kullanabilirsiniz. 255 ve 152 numaralı marşrutkalar sizi Akademika Barabashova istasyonuna, 115 ve 119 numaralı marşrutkalar da Prospekt Hharina istasyonuna kadar götürebilirler. Metro ile de rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz

Eğer araç kiralama gibi bir planınız yoksa gün içerisinde alternatifler arasında yer alan taksi gece mecburi seçenek olabiliyor. Hep söylüyoruz bir daha söyleyelim. Ukraynalı taksiciler ile İstanbullu taksiciler birbirlerine çok benziyorlar. Baştan pazarlık etmeden yolculuk etmeyin.

Kharkiv'den Kiev'e Trenle Nasıl Gidilir?

Artık başkente geçmenin zamanı geldi diyorsanız size şiddetle treni tavsiye ediyoruz. Dediğimiz gibi Ukrayna’da demiryolu ile ulaşım imkanları harika. 409 km.lik bir yol sizi bekliyor. En ekonomik yolla 4-5 saatte Kiev’e ulaşabilirsiniz. Gece yolcuğu yapmak istiyorsanız süre 8-9 saate çıkabilir. Bilet almadan önce bunu sormalısınız. Biletleri internet üzerinden de alabilirsiniz. Ben Kharkiv-Kiev tren fiyatlarının çok uygun olduğunu düşündüğüm için Kiev’e trenle 35 TL karşılığında geçtim. 

video_library

Kharkiv Tren İstasyonu'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Tren istasyonunun tam adı Kharkov-Passazhyrskyi. Passazhyrskyi, Özgürlük Meydanı’na çok yakın. Kiev’de olduğu gibi burada da metro ağında renklerle belirtilen hatlar var. Kırmızı hat üzerinde bulunan tren garının metro durağının adı da Vokzal. Bu istasyondan geçen metroyu kullanarak çok kısa sürede şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ya da tam ters yolu izleyerek tren istasyonuna gidebilirsiniz.

Kharkiv haritası : Kharkiv Tren İstasyonu

Kharkiv Otobüs Terminali Nerede?

Otobüs terminaleri Kharkov’da farklı noktalarda konumlanmış. Farklı otobüs firmaları yolcularını bu terminaller aracılığı ile taşıyorlar. İstanbul gibi düşünebilirsiniz. Ana otobüs terminali ise Moskovs Caddesi üzerinde şehir merkezinden yaklaşık olarak 15 km. uzağa konumlanmış.

Siz bilet alırken otobüsünüzün nereden kalktığınız sormayı unutmayın.

Kharkiv Otobüs Terminali'nden Şehir Merkezi'ne Ulaşım

Kharkov’a otobüs ile geldiyseniz 15 km. gözünüzü korkutmasın. Otogarın hemen yanından metronun kırmızı hattı geçiyor. Metro istasyonundan rahatlıkla ve hızlıca şehir merkezine ulaşabilirsiniz. İsterseniz taksi ya da otobüs seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz ama daha uzun süreceği kesin.

Kharkov haritası : Ukrayna Kharkiv

Kharkiv Şehir İçi Ulaşım

Kharkİv’dE şehir içi ulaşım geçekten harika. Toplu taşıma araçları ile istediğiniz her noktaya ulaşabiliyorsunuz. İsteğinize ve gideceğiniz yere bağlı olarak metro, tramvay, troleybüs, otobüs, taksi, hatta minibüs (marşrutka) dahi kullanabilirsiniz.

Bir turist olarak ilginizi çekebilecek hemen her noktaya metro ulaşıyor. Sizin de en hızlı ve kolay ulaşım aracınız büyük ihtimalle metro olacaktır. Kiev’de olduğu gibi 3 farklı metro hattı bulunuyor. Kırmızı, yeşil ve mavi. Jeton ile binebiliyorsunuz ve jetonları metro istasyonlarındaki otomatlardan alabiliyorsunuz. Metro kullanmanın en önemli noktasına geldik. Bu otomatlar 1, 2 ve 5 grivna kabul ediyor. Bende daha fazlası var demeyin, kabul etmiyor. Dolayısıyla metro kullanacaksanız yanınızda bozuk para bulundurun.

Şehirde 8 farklı otobüs hattı bulunuyor. Ancak otobüslerin büyük çoğunluğu akşam 20:00’ye kadar çalışıyorlar. Gittiğiniz yerden otobüsle dönmeyi düşünüyorsanız saatlere dikkat etmeniz gerekebilir.

Bu saydıklarımızın yanında tramvay ve troleybüs de kullanabilirsiniz. Tramvay deyince aklınıza taksim-tünel hattı gelmesin. Halk ulaşım için 13 farklı tramvay ve 23 farklı troleybüs hattı kullanabiliyor. Daha önce de söylemiştik şehirde ulaşım ve Ukrayna’da demiryolları harika diye.

Adı marşrutka da olsa bizdeki minibüsün aynısını Kharkov’da da kullanabilirsiniz. Minübüsler de ulaşım açısından size büyük rahatlık sağlayabilir. Burada yaşayacağınız sorun ise “bi özgürlük meydanı uzatır mısın?” ya da “kaptan müsait bir yerde” kalıplarını nasıl Ukraynaca’ya çevireceğiniz. Taksi de kullanabilirsiniz. Artık pazarlık etmeniz gerektiğini bir daha söylemeyeceğiz ama etseniz de etmeseniz de taksi toplu ulaşıma göre oldukça pahalıya geliyor. Kharkiv ya da Ukrayna hızlı tren seferleri için tren biletlerimi nereden aldığımı Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler bölümünden öğrenebilirsiniz. Ayrıca işinize yarayacak pek çok Ukrayna kelimeleri de yazının içerisinde yer almaktadır. Bu yazıda sizlere Kharkiv nerede ve Kharkiv’e nasıl gidilir ? sorularının cevaplarını verdik. İyi tatiller...

"Kharkiv Nerede" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z