Yaz

Kıbrıs Dini ve Kültürel Mekanlar

calendar_today Eyl 04, 2017 label

Kıbrıs Dini ve Kültürel Mekanlar

Bir bölgeyi sadece doğal güzellikleri ya da diğer güzellikleri tek başına çekici hale getirmemektedir.  Bir bölgenin turizm açısından çekici hale gelmesi ya da ilgi görmesi hem o bölgenin doğal bir güzelliğe sahip olmasına hem de bu bölgenin dini ve tarihi acıdan birçok güzelliğe sahip olmasına bağlıdır.  Kıbrıs bu açıdan bünyesinde pek çok dini ve tarihi unsur yanında doğal güzellikler bulunduran bir ülkedir.  Bu özellikleri ile de bölge turizm açısından her yıl pek çok ziyaretçiyi konuk etmektedir.

Dini anlamda yapılacak olan değerlendirmede bölge de sadece İslamiyet açısından değil diğer dinler açısından da önemli birçok eser bulunmaktadır. Dini anlamda hala Hristiyanlık için gerekli törenler bölgede tarihi mekanlarda devam etmektedir. Bu da bölgenin tarihi anlamda ya da dini anlamda özenmiş olduğu önemi aynı şekilde devam ettirmesini sağlamaktadır. Din olarak pek çok farklı kategoriden ziyaretçisi bulunan bölgenin tarihi anlamda da bir çok farklı medeniyetten binlerce ziyaretçisi bulunmaktadır .

Kıbrıs adasında yer alan manastır sayısı oldukça fazladır. Bölgede hala faaliyette bulunan pek çok manastır yer almaktadır. Bu manastırların bazıları ise günümüzde müze olarak varlığını devam ettirmektedir. Ayios Neophytos Manastırı bölgenin tarihi ve turistik anlamda en fazla ilgi gören merkezleri arasında bulunmaktadır. Skoru Dağları arasında bulunan manastır görsellik açısından da estetik bir görüntüde bulunmaktadır. Manastır ile birlikte bahçe ve kilise de ziyaret edilmesi gereken önemli mekanlar arasında bulunmaktadır.  Rutin bir mola ve tatil için oldukça ilgi çekici bir bölgedir.

Kıbrıs Gazimağusa Ayia Napa Manastırı

Ayia Napa Manastırı

Sadece Türklerin hüküm sürmediği Kıbrıs adasında dini anlamda bir başka seçenek de yine manastır olarak karşımıza çıkmaktadır. Manastır için yapılan değerlendirmeler daha çok eserin dini yapısının arka planda kaldığı ile ilgilidir. Yani manastır ilk görüldüğü anda daha çok tarihi bir eser olarak karşımıza çıkmaktadır. Sakin bir yer alan manastır içinde kafe tarzı yerler de bulunmaktadır. Güzel ve huzurlu bir yer tabiri burası için geçerli olacaktır.

Kıbrıs Gazimağusa Ayia Napa Manastırı

Lala Mustafa Paşa Camii

Osmanlı medeniyet olarak bulunduğu her bölgede eserler vermiştir. Fakat bu cami Lala Mustafa Paşa tarafından yeniden inşa edilen bir eserdir. Yani cami baştan yapılmamıştır. Eski bir manastır cami haline çevrilmiştir. Bu dönemde son derece gösterişli yapısı bulunan eser günümüzde hala gösterişini devam ettirmektedir. Görkemli bir tarihi eser olan cami, katedralden camiye çevrilme anlamında size ip ucu da vermektedir. Genel olarak hala bu katedral izleri camide açık olarak görülmektedir. Mağusa’da kale içinde yer alan bu esere yapılan ziyaret sonrasında taksi durakları yanında yer alan alışveriş dükkanlarından ucuz yollu alışveriş de yapılabilir. 

Kıbrıs Lala Mustafa Paşa Camii

Hala Sultan Tekkesi

Tekkeler cami ya da manastır gibi dini eserlerden içerik olarak biraz daha farklı özellik taşımaktadır. Özellikle cami bakımından yapılan değerlendirmede İslamiyet’te tekkeler daha mistik ve daha manevi bir yapı çizmektedir.  Adada bulunan Hala Sultan Tekkesi de oldukça manevi değere sahip bir yapıdır. Ayrıca tekkenin önemi AB toprakları içinde kalan tek Müslüman sahabe türbesi olmasıdır. Geniş bir araziye sahip olan bu tekke Müslümanlar için son derece önemli bir yapıdır. İçinde ilginç hikayeler de bulunduran yapı mistik açıdan oldukça etkileyici bir düzeyde yer almaktadır. ilk deniz seferi olan Kıbrıs seferine katılan bu şahıs Hz. Peygamber’in süt teyzesidir. Bölgede dini anlamda mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Fakat yapılacak ziyaretten önce bölge tarihini ve tekke tarihini iyi bir şekilde öğrenmek gerekmektedir. Tarih açısından yapılacak olan değerlendirme sonrasında tekke ziyareti daha anlamlı hale gelecektir.   

Kıbrıs Hala Sultan Tekkesi

Hz Ömer Türbesi

Hz. Ömer Türbesi de genel olarak Müslümanlar için son derece önemli eserler arasında bulunmaktadır. Girne içinde yer alan bu eser konum bakımından da ilgi çekici bir yerde yer almaktadır. Gerek konum olarak gerek diğer anlamda eser Müslümanlar açısından sürekli ziyaret edilmesi gereken önemli merkezlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gezilip görülmesi bakımından estetik olarak da küçük bir şirin yapı görüntüsüne sahip olan türbe sürekli ziyaretçi alan bölgeler arasında bulunmaktadır. Burada yer alan efsaneler ve inanışlar da ziyaret esnasında sizi mutlaka bu bölgeye sürükleyecektir. Gerçekleşmesini çok istediğiniz bir dileğiniz olduğunda mutlaka türbenin ziyaret edilmesi gerektiği konusu yer alacaktır. Dua ederek ve dileğinizi dile getirerek bu konuda gerekli ortam tam olarak sağlanacaktır. Deniz kıyısında bulunan bu türbe aslında doğal güzelliği ile de insana huzur verecek bir yapıdır. Bunun yanında yapı manevi olarak da insana huzur vermektedir. Huzur ve dinginliğin en önemli adresleri arasında yer alan türbe genelde halk adak adamak için bulunmaktadır. Deniz kenarı olmasından dolayı bu bölge gezinti mekanı olarak da bulunmaktadır. Bölgede balık avlamak yapılan faaliyetler arasında bulunmaktadır ancak eserin en anlamlı tarafı içinde bulunan manevi değerler ve bunların esere bıraktıkları anlamdır. 

Selimiye Cami ismini duyan herkesin ilk aklına gelen eser Mimar Sinan tarafından yaptırılan ve Edirne il sınırları içinde kalan eserdir. Fakat Kıbrıs içinde kalan Selimiye Cami’nin bu eser ile uzaktan ya da yakından hiçbir alakası bulunmamaktadır. Eser daha önceden bölgede katedral olarak bulunmaktadır. Lefkoşa sınırları içinde bulunan eser daha önce Lüzinyalılar tarafından yaptırılmıştır. Bu eser daha sonra bölgenin Müslümanlar tarafından fethedilmesi ile camiye çevrilmiştir. Yapı olarak görkemli bir duruşu olan eser aynı zamanda bölgenin görülmesi gereken değerli eserleri arasında da bulunmaktadır. Bu görkem ve farklı dinlere olan bağı ile eser ilgi çekecek bir yapıda bulunmaktadır. Surlar içinde oldukça ilgi görmektedir. Ziyaret eden herkes yapının büyüsü bakımından etkileyici bir halde bulunan eseri beğenmektedir.

Bella Pais Manastırı

Beşparmak Dağları ile iç içe bulunan bu eser manevi anlamda Girne için önemli bir eserdir. Günümüzde farklı etkinlikler için kullanılan bu eser Lüzinyalılar tarafından yaptırılmış bir manastırdır. Bu manastır içinde pek çok açıdan kolaylık sağlayan ve estetik açıdan güzellik katan sergiler ve kafeler de bulunmaktadır. Manastırın ilgi çeken bölümleri için aynı zamanda klasik müzik dinletileri de yer almaktadır. Yapacağınız Kıbrıs tatili için bu klasik müzik konserleri zamanını denk getirmeniz manastır içinde huzura bir adım daha yaklaşmanızı sağlayacaktır. Böylece yapacağınız tatilde huzurlu bir anı daha bırakmanız sağlanacaktır. Manastır aslında bahar döneminde daha fazla ziyaretçi alan ve bahar döneminde daha fazla etkinlikte bulunulan bir bölgedir. Fakat bu bölgede yaz aylarında da ziyaretçi sayısı oldukça fazla sayıda bulunmaktadır.

Kıbrıs Bella Pais Manastırı

Aziz Mamas Kilisesi

Müslümanlık kadar Hristiyanlık ile de adaya pek çok eser bırakılmıştır. Aziz Mamas Kilisesi bu eserler arasında yer alan ve Hristiyanlar için önemi büyük olan eserler arasında bulunmaktadır. Bu eser incelendiğinde hem manevi anlamda hem de doğal anlamda görülmeye değer bir yapı olduğu ortaya çıkmaktadır. Bizans döneminde ortaya konan bu eser o günden bu tarihe kadar varlığını devam ettiren nadide yapıtlar arasında bulunmaktadır. Bu bakımdan eser genel anlamda tarih ve kültür taşıyıcılığı da yapmaktadır. Mağarada yaşayan ve bölgede adı duyulan bir Keşiş olan Aziz Mamas bu kiliseye adını vermiştir. Adada hala kullanılmaya devam eden nadide kilise olan bu kilise estetik açıdan da büyüleyici bir görselliğe sahiptir. Güzelyurt’ta bulunan kilise genel anlamda pek çok kişinin beğenisini kazanan bir yapıdır. Günümüzde bulunan pek çok kiliseden farklı bir görünüme de sahip olan eser oldukça ilgi görmektedir.

Dini anlamda bölgede bulunan daha birçok manastır yer almaktadır. Manastırlar hala devam eden Pazar ayinleri ile ziyaretçilere farklı kültürleri de tanıtmaktadır. Medeniyetlerin yer aldığı ve yüzyıllardır hala devam eden etkinliklerin bugün hala varlığını koruması hem dini anlamda hem de kültürel anlamda ilgi çekiciliğini korumaktadır. Bu bakımdan bölgede yapılacak olan manastır ziyareti manastır içinde de yer alan değişik etkinlikler ile iyice çekici hale gelmektedir. Manastır kadar Kıbrıs ziyaretinde gerçekleştirilen cami ya da türbe ziyaretleri de bölgede yapılan tatili anlamlı hale getirmektedir. Bu durumun üzerine eklenen cami türbe ya da manastırların doğal güzellikleri yapılacak olan tatilde huzuru da içinde barındırmaktadır. Huzurlu bir yaşam için mutlaka bu bölgeler ziyaret edilmelidir ve yıllar önce dahi insanların bulundukları dini ve kültürel ortama şahitlik yapılmaktadır. Bu bakımdan yapılacak olan  ziyaretlerde daha önceden bölge ile alakalı ya da ziyaret edilecek cami veya manastır ile alakalı ön bilgi mutlaka edinilmelidir. Kıbrıs gezi rehberi yazımızda tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs Kültürel Mekanlar

Kültürel anlamda Kıbrıs içinde yer alan kültürel mekanlar tarihi mekanlar ile aynı olmaktadır. Gerek adada bulunan kaleler gerek diğer eserler doğal yapılar ve yerler dışında bölgede oldukça ilgi görmektedir. Kültürel mekanlar olarak yer alan Kıbrıs içinde pek çok eser günümüzde varlığını hala devam etmektedir. Kale açısında 3 farklı eser bulunmaktadır. Bu eserler için yapılacak olan değerlendirmelerden en önemlisi dağ tepelerinde bulunan kalelerin bulutlar ile bütünleşmiş olmasıdır. 

Görsellik yanında burada yer alan diğer unsurlarda tarihi ve kültürel anlamda gerekli araştırmalar yapılmaktadır.Kültürel anlamda bölgede bulunan Girne Kalesi ya da diğer kaleler ile bir bütünlük kazanma Girne şehri tam olarak özel bir havaya bürünmektedir.  Kalelerin üç dağ başında bulunması şehre ihtişamlı bir hava da katmaktadır. Günümüzde özellikle Girne Kalesi’nde yer alan müze ve kafeler ve diğer kültürel değerler kaleyi diğer kalelerden bir adım öne çıkarmaktadır.  Bulutların arasında görünümü ile bir diğer kale de kitaplara ve filmlere konu kalacak kadar güzel bir eserdir.  Bu bakımdan yapılacak olan değerlendirmeler ve karşılaşılacak ilan kültürel eserler için bu kale son derece önemlidir.  Geçmiş medeniyetlerden kalma bu eserle günümüze güçlendirilerek ve daha sağlam bir hale getirilerek gelmiştir. Bulutlu bir gün içinde en tepede bulunan eserler yapı bakımından etkili olacaktır.  Gerek diğer konularda gerek kaleler ile gerek doğa güzellikleri ile bu eserler günüzümde Kıbrıs adasını en çekici hale getiren eserler arasında bulunmaktadır.  Tarihi ve turistik açıdan bu eserler ve ada ülkemiz açısından değerli bir bütünlük kazanmaktadır.  Bu bütünlük ile her yıl bölgede binlerce turist hem tarihî açıdan hem de doğal bakımdan tatil yapmaktadır.

"Kıbrıs Dini ve Kültürel Mekanlar" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z