Yaz

Kıbrıs Festivalleri

calendar_today Eyl 04, 2017 label

Kıbrıs Festivalleri

Akdeniz’deki mükemmel iklimin ve konuksever insanların yaşadığı Kıbrıs, üç kıtayı birbirine bağlayan eşsiz güzellikte adalardan birdir. Güzel sahilleri ve mükemmel doğasıyla tam bir turizm cennetidir. Efsaneye göre; Sezar aşkını ispat amacıyla, bu adayı kendisine armağan etmiştir. Kıbrıs'a gelen ilk insanlar; Mezopotamya ve Anadolu'dan göç ederek tarım ve hayvancılıkla uğraşmışlardır.

Kıbrıs'ta Gezilmesi Gereken Yerler ve Tarihi Önemi

Lefkoşa’da Surlariçi diye adlandırılan bölge herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken ve beğeneceği yerlerin ilk sırasında yer alır. Burada bulunan eserler son derece ihtişamlıdır. Venedik, Osmanlı, Lüzinyan, ve İngiliz dönemlerinden kalan eserler misafirler için kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Mağusa’da da Surlariçi adıyla anılan diye bir bölge yer alır. Bu bölgede aynı şekilde eserlerle göze çarpar. 

Tarihi eserlerin ve kalıntıların izlerini görmek isteyenler için ikinci bir seçenek demek olasıdır. Girne’de St. Hillarion, Kordon Boyu ve Bellapais gibi yerler de yar alır. Karpaz’da yer alan Apostolos Anderas Kilisesi ve sadece eşeklerin bulunduğu Milli Park’da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Gezecek yerler çok çeşitli olsa da, bu yerlerin kesinlikle kaçırılmaması gerekir. Tarihe ve kültüre önem verenlerin ilk durakları, bu eserlerin yanına uğramaktan geçer. Kıbrıs gezi rehberi yazıma da bir göz atın.

Kıbrıs Girne

Kıbrıs'ta Gezinti Yapmak ve Festivallere Katılmak

Kıbrıs’a gelen kişilerin yapmak istedikleri faaliyetlerden biri de gezinmek ve de yüzmektir. Adanın güzel plajlarında serinlemek şüphesiz son derece zevklidir. Lefkoşa’da yer alan Dereboyu’nun, Osman Paşa ve Mehmet Akif Caddeleri sırasınca uzandığını görürüz. Bu caddeyi, İstanbul’daki Bağdat Caddesi’ne benzetmek yerinde bir tabir olur. Herhangi bir mevsim fark etmeden, devamlı hareketli olan bir caddedir ve Lefkoşa’nın tam merkezidir. Ünlü ve kaliteli mağazalara uğramak isteyenlerin, kesinlikle tercih etmesi gereken bir mekandır. Her ziyarete gelen birey de buralarda mutlaka bir restorana uğramalıdır ya da bara gitmelidir. Caddenin tam merkezinde 1946’dan kalmış bir İngiliz evine rastlanılır. Restore edilmiş bu ev; büyük bir bahçe içerisinde caddenin en büyük barının ve restoranının bulunduğu mekandır.

Adının Charlotte olarak anıldığı bu mekan her turistin zevkle gideceği bir yerdir. Eğer ki farklılık yaşamak ve dinlenmek istenirse, tercihler arasında bulunması gerekir. Deniz açısından bakıldığı zaman da, en ideal yerin Girne olduğunu söylemek gerekir. Mağusa’da aşağı yukarı 15 km olan bir sahil şeridi mevcuttur. Yalnız bu sahil şeridinin sadece 1km’lik alanı halkın kullanımı için açık haldedir. Geri kalanlar, askeri bölümdür ve liman alanına ait olduğu için kullanıma açık tutulmaz. Girne’deki deniz kenarında çok güzel clublar da vardır. Yani Girne’de denizde yüzmek bir sonraki adımını eğlenceye dönüştürme fırsatı sağlar. Hem denizde biraz yüzmek, hem de daha sonrasında eğlenmek isteyenler buralara mutlaka uğrarlar. Girne’yi tercih eden bireyler eğlence konusunda sıkıntı yaşamazlar. Kıbrıs’ı bir yerli edasında gezenlerin seçenekleri daha farklı şekilde işler. 

Ama yerliymiş gibi gezmek isteyenlere de, seçenekler farklı olabilir. Kıbrıs’ta bir alışveriş merkezi aramak mümkün değil. Çünkü alışveriş merkezi mevcut değildir. Kıbrıslılar’ın en çok tercih ettiği yerler arasında Lefkoşa’da Dereboyu yer alır. Buralardaki popüler mekanlar; Leman Kültür, Gloria Jean’s, Kahve Dünyası, Cup of Joy, Charlotte, Califorian, Biyer Cafe ve Cadı’nın Evi olarak sayılabilir. 

Yazın ise daha çok tercihler Girne’deki clublara yönelir. Yazın buralarda dolaşmak ve eğlenmek keyiflidir ama kalabalık sevmeyenler için ızdırap haline dönüşebilir. Mekanlarda yer bulmak neredeyse olanaksızdır. Gece hayatının son derece hareketli olduğu Kıbrıs’ta, geceleri çıkılan güzel mekanlara uğramak doğru olur.

Meşhur olarak gösterilen clublar mevcuttur. Ziyaret edenler, kesinlikle uğramadan geçmemelidirler. Girne’de Ice, Tango to Buddha, , Roxanne, Locca, W, Almahara ve de Onyx gibi clublar mutlaka ziyaret etmelidirler. Fakat; mekanlar oldukça kalabalık olduğundan, binlerce kişinin ziyaretine uğrarlar. 

Eğlencenin, denizin, turistik yerlerin, yemenin ve içmenin dışında; etkinlikler ve festivaller de son derece etkileyici bir hava yaratır. Kıbrıs’ta yıl içerisinde düzenlenen ve keyifli vakitler geçirmeyi sağlayan festivaller ve etkinlikler de söz konusudur. Bu kişinin kendi talebine göre şekillendiği gibi tavsiyelere göre de şekillenebilir. Kıbrıs’ta bulunan her köyde farklı bir festival bulmak mümkündür.

Yerli ürünlerin tanıtıldığı festivaller olduğu gibi farklı festivaller de yer alır. Dışarıdan gelenlerin en çok beğendiği festival rakı festivalidir. Onun haricinde; farklı grupların ve sevilen sanatçıların da yer aldığı, festivaller mevcuttur. Kültür festivali arayanlara; Mağusa Kültür Festivali ya da Tiyatro Festivali etkili bir seçenektir. 

Mağusa Kültür Sanat Festivali içerisinde pek çok ünlü sanatçı görmek mümkündür. Fakat; İstanbul’daki gibi festivaller beklemek de pek doğru sayılmaz. Kıbrıs’a gelen turistler pek çok fırsatlar yakalamak isterler. Kuzey Kıbrıs’ın ününü duyuran ve her yıl gerçekleşen festivaller her sene oldukça yüksek bir sayıdadır. Bunlara örnek olarak; Güzelyurt’ta Portakal Festivali ve Girne’de Zeytin Festivali ilginç gelir. Ayrıca; Bellapais Klasik Müzik Festivali, Halk Sanatları Festivali ve de Eko Sanatları Festivali oldukça beğenilen festivaller arasında yer alır.

Antik Kent Salamis’in Amfi Tiyatrosu’nda; yaz dönemi içerisinde, pek çok konser ve gösteriler düzenlenir. Kuzey Kıbrıs’ta yer alan tüm festivallerde; kendi geleneklerini, sanatını ve milli kıyafetlerini tanıtmak için çeşitli ülkelerden katılımcılar yer alır. Çoğu ülkede dikkat edilen; eski gelenek ve sanatın korunması, Kuzey Kıbrıs’ta da dikkat çeker. Bu sebeple, her festivalde yerel el sanatı ustalarının ürünlerini görmek de olasıdır. Örme sepetler, el işi, örgülü çarşaflar, seramik ürünleri, yerel ressamların resim örnekleri, ipek böceğinin kozasından yapılmış resimler ve de mozaik panolar buna en güzel örnekler olarak gösterilebilir. Festivallerin içeriğinde genelde bir tanıtım görmek olasıdır.

Örneğin, Girne Zeytin Festivali içinde görülen çeşitli etkinlikler haricinde Kıbrıs’a özgü ürünler de tadılabilir. Hellim peyniri, etli ya da peynirli gözleme, sarımsak, çeşnili yeşil zeytin ve kolyandro ile yapılan çakistes, tavuklu buğday muhallebisi olan herse ve sıcak zeytinli ekmek, bunların birer örneği olarak gösterilir. Festival bir hafta boyunca sürer. Kıbrıs içerisinde yüze yakın otel bulunur ve çoğu da beş yıldızlıdır. Bu oteller; kumarhane yatırımı için düzenlendiğinden lüks otellerdir. Yani oteller en gösterişli şekilde karşımıza çıkarlar. Kıbrıs’a gelenlerin farklı tadlardan da bakması gerekir. 

Kendilerine özgü olan hellim peynirleri ve farklı macunları da son derece lezzetlidirler. Güzelyurt’ta yer alan Portakal Festivali en büyük festivaldir. Bu festival çok eğlenceli geçer ve narenciye toplama döneminin bitmesini ifade eder. Festivale gelenler taze sıkılmış portakal suyu ve limonatanın tadına varırlar. Yerli adetleri tanıtan bu festival de bir hafta boyunca devam eder.

Bellapais Klasik Müzik Festivali; her sene Mayıs ve Eylül aylarında, adanın tarihi yerlerinin eşsiz bir manzarası olan Bellapais Manastırı’nda yer alır. Girne şehrine on beş dakika uzaklıkta olan ve Beşparmak Sıradağları’nın eteklerinde yer alan gotik tarzda yapılmış olan bu manastır, muhteşem Akdeniz manzarasını ayaklar altına serer. Akdeniz’in harikulade yaz gecelerinde ışıklandırılmış Bellapais Manastırı adaya büyük bir hava katar. Eski zamanlarda yemekhane olan büyük bir salon içerisinde, dünyanın her yanından gelen klasik müzik sanatçılarının güzel ve farklı eserleri dinlenilir. 

Yabani kuşlardan oluşan bir ötüşün duyulması, müziğin yönünü farklı bir tarafa da çeker. Bellapais Klasik Müzik Festivali çok popülerdir ve farklı bir atmosfere sahiptir. Farklı duygular yaşatan bu festival bir hafta devam eder.

"Kıbrıs Festivalleri" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z