Yaz

Kıbrıs Güzelyurt Nerede Harita

calendar_today Eyl 20, 2018 label

Kıbrıs Güzelyurt Nerede Harita

Güzelyurt nerede haritada sorusu için söylenebilecek ilk ayrıntı Kıbrıs’ın kuzeyinin keşfedilmeye en müsait şehri olduğudur. Şehirleşmenin neredeyse hiç olmadığı, doğal güzellikleriyle ve Akdeniz ikliminin bütün renklerini bünyesinde barındırmasıyla adından söz ettiren bir bölgedir. Kıbrıs’ın yerlilerinin dahi bir çok yerini bilmediği şehirde, özellikle nostalji severler için birden çok seçenek mevcut. Köy hayatına ve pastoral yaşama temas etmek isteyen gezginlerin Güzelyurt’u görmesini ısrarla tavsiye ediyoruz. Güzelyurt haritası sizlere umarım yardımcı olur.

Güzelyurt Nerede?

Kıbrıs Güzelyurt otuz bin kişilik nüfusuyla Kuzey Kıbrıs’ın en büyük dördüncü kentidir ve Karpaz bölgesi ile beraber adanın insan elinin en az dokunduğu yeridir. Nüfusunun hemen hemen hepsini Kıbrıs’ın yerlileri oluşturmakta olsa da yine her şehirde olduğu gibi Güzelyurt’ta da karşınıza Türkiye’den adaya göçen insanların çıkması mümkün. Fakat bu göç alma oranı diğer şehirlere göre ciddi boyutlarda düşük. Bu yönüyle de Kıbrıs kültürünün en duru ve el değmemiş biçimiyle yaşamasına olanak sağlanmış durumda. Hala daha sokaklarında gezen insanların üzerindeki elbiseler Kıbrıs’a özgü biçimde kalabilmiş. Mutfak konusunda da adanın kültürünü aynı şekilde muhafaza edebilen kent, turizmden çok yerli yaşamına elverişli.

Güzelyurt nerede - Kıbrıs Güzelyurt haritası

Kıbrıs Güzelyurt İklimi

Yeşilin hemen hemen her tonuyla karşılaşabileceğiniz Güzelyurt, bütün iklim özellikleri göz önüne alındığında da tam bir Akdeniz kenti. Turuncu kabuklu bütün meyvelerin ağaçları hem şehrin içinde hem de dışında yan yana sıralanmış durumda. Bazı kaynaklarda portakal cenneti olarak da anılmakta olan Güzelyurt, özellikle ilkbahar mevsiminde portakal çiçeği kokuları arasında dolaşmanıza olanak sağlamaktadır. Yine dalından meyve yemeyi sevenler için tam aradıkları lokasyondur. Güzelyurt’un biraz dışarısında yer alan Yeşilyurt’ta ise çilek tarlaları uçsuz bucaksız olarak uzanmakta ve bölgeye gelenlere bir görsel şölen yaşatmaktadır.

Tarih boyunca genellikle yerlilerin yaşadığı ve çiftçilikle uğraşılan bir bölge olduğu için mimari olarak pek fazla çeşitlilik sağlanamamıştır. Fakat Kıbrıs’ın özellikle savaş öncesi fotoğraflarda gördüğümüz köylerinin benzerlerine hala daha Güzelyurt ve çevresinde rastlamamız mümkün. Şehirde yaşayan yerel halkın geçim kaynağının hala tarım olması ise büyük arazilerin ve meyve ağaçlarının ayakta kalmasına olanak sağlamıştır.

Kıbrıs Güzelyurt Hakkında

Girne’ye olan yakınlığından dolayı gece hayatı ve turizm konusunda geri kalmış fakat bu durum şehrin Kıbrıs’ı en saf haliyle yansıtmasını sağlamıştır. Denizinden ağacına varana kadar Girne’nin dibinde bir cennet olarak yer almaktadır. Hatta bir çok gezi kaynağında karşınıza çıkan Babil Bahçeleri de Güzelyurt’ta yer almaktadır. Doğa sever bir insanın kendisi için yarattığı bahçeler zaman içinde o kadar popüler bir hale gelmiştir ki hem adanın yerlileri hem de dışardan gelen gezginlerin dikkatini çekmiş ve uğrak yerleri arasında yerini almıştır. Kıbrıs’a özgü endemik bitkilerden, en yaygın ağaç çeşitlerine kadar her tür yeşilliği içerisinde barındıran bahçeler aynı zaman bir kedi cennetidir. Hayvan severlerin ve yeşile meraklıların Güzelyurt’a gidip görmeden dönmemesi gereken ilk sıradaki yerdir.

Kıbrıs’ın turistik olarak en az bilinen yeri olmasından kaynaklı dil konusundan Güzelyurt bir takım sorunlar yaşayabileceğiniz bir şehirdir. Adanın resmi dili olmasından kaynaklı olarak Türkçe tabi ki herkes tarafından bilinmekte fakat İngilizce ve diğer Dünya dilleri konusunda sınırlıdır. Diğer şehirlerde olduğunun aksine hem şehrin içinde yaşayanlar hem de esnaf yabancı dil konusunda eksik kalmış durumda. Bu durumun en önemli sebebi ise şehrin turistik olarak diğer bölgelere göre yetersiz kalmış ve az biliniyor olmasıdır.

Yabancı dil konusunda olduğu gibi para birimi konusunda da diğer Kıbrıs şehirlerine göre daha zayıftır Güzelyurt. Türk lirası şehrin her yerinde etkilidir fakat Dolar ve Euro alışverişte çok da geçerli sayılmıyor. İngiliz sterlini ise Kıbrıs’ın bir dönem İngiliz yönetiminde kalmış olmasından kaynaklı olarak günlük hayatın içine girebilmiş argümanlar arasındadır. Diğer para birimleri için ise döviz bürolarından Türk Lirasına dönüştürüp harcamak daha doğru tercih olacaktır.

Güzelyurt’un biraz ilerisinde yer alan ve savaş sonrası özellikle bir parçasının kara sınırı olmadığı halde Türk tarafında kaldığı bilinen ve bu yönüyle uluslararası kamuoyunun dikkatini çeken Lefke bölgesi de bu bölgede yer alıyor. Kıbrıs’a açılan özel üniversitelerin büyük çoğunluğunun Lefke’de yer alıyor olması ve ODTÜ gibi Türkiye’de ve Dünya’da ismi olan bir üniversitenin de bu bölgeye kampüs açmış olması Lefke’nin bilinirliğini Güzelyurt’un önüne taşımıştır. Hatta başta Türkiye olmak üzere dünyanın hemen her yerinden okumak için Kıbrıs’a gelen öğrenciler Lefke’yi bir öğrenci kenti haline getirmiştir. Zaman içerisinde öğrencilerin şehirde yarattığı ekonominin yerli halk tarafından fark edilmesiyle de özellikle yemek yenecek ve eğlenmek için tercih edilecek mekanların sayısında artışa sebep olmuştur. Fakat bu artış öğrencilerin sıklıkla Girne’yi tercih etmesi nedeniyle sınırlı ve lokal düzeyde kalmıştır.

Güzelyurt yalnızca turizm konusunda değil şehir içi ve şehirler arası ulaşım konusunda da Kıbrıs’ın en zayıf kalmış bölgesidir. Şehir içi ulaşımda seçenek yok denirse abartılmış olunmaz. Hatta taksi konusunda bile adanın diğer şehirlerinden sayı konusunda oldukça geri kalmıştır. Şehirler arası ulaşımda ise tek seçenek Girne’den Güzelyurt’a giden İtimat otobüslerini söyleyebiliriz. Bu otobüslerin de sefer sayısı oldukça sınırlıdır. Bu nedenle Güzelyurt ve Lefke bölgesini ayrıntısıyla gezmek isteyenlerin araba kiralama ve otellerin misafirlerine özel olarak sunduğu arabaların tercih etmesi en rahat seçenekler olacaktır. Yine üniversitelerin öğrencileri için kullandığı servisler şehir içinde bir seçenek olabilir fakat bunlar da yalnızca üniversitelere gittikleri için durak ve sefer sayıları oldukça azdır.

Güzelyurt’a gidenlerin görmesi gerekenler arasında söyleyebileceğimiz bir diğer bölge ise Yeşilyurt’tur. Kıbrıs’ı tanıtan bir çok fotoğraf ve kartpostalda gördüğümüz çilek tarlaları bu bölgede yer almaktadır. Fotoğraf çekmeyi ve meyveleri dalından yemeyi sevenlerin yolunu Yeşilyurt’tan geçirmesini, bu dokuyu yerinde keşfetmelerini tavsiye ediyoruz. Kıbrıs gezilecek yerler yazımdan tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs’ın her yerinde masmavi sulara kendini bırakmak isteyenler için ise Güzelyurt yine güzel seçenekler sunmaktadır. Özellikle Girne’ye giden yolda yer alan plajlar hem turistlerin tek başlarına hem de büyük otellerin müşterilerine sunmak adına tercih ettikleri güzelliklerdir. Kıbrıs turizminin bel kemiği olan ve adanın ekonomisine en büyük katkıları sağlayan lüks otellerin de yerleşmek için tercih ettiği en eski bölgelerden biri olan Güzelyurt-Girne yolu, aynı zamanda kumarhanelerin de peşi sıra dizildikleri bir yerdir. Kıbrıs’ın yerlileri de geceleri kumar oynamak için özellikle bu bölgeyi tercih etmektedir. Bunun en önemli sebebi ise özellikle başka bölgelerde ve şehir içlerinde açılan kumarhanelerin son yıllarda turistler tarafından daha fazla tercih edilmesidir. Bu bölgedeki kumarhaneler daha sakin bir hale gelmiş ve özellikle yerlilerin uğrak noktası haline gelmiştir.

Hem tatil yapmak hem de yeni yerler görmek adına rotanızı Kıbrıs’a çevirdiyseniz Güzelyurt’u görmeden dönmeyin deriz. Gerek denize girmek açısından tertemiz koyları gerekse el değmemiş dokusuyla Kıbrıs’ı gezi yazılarından değil de yerinde keşfetmek isteyenler ve kültürünü tanımak adına seyahat edenler için en doğru seçenektir. Girne’ye olan yakınlığı ile hem konaklama hem de gece hayatı gibi konularda da avantajlı bir şehir olan Güzelyurt, özellikle günü birlik gezmek isteyenler ve çadır kurarak konaklama yapmak isteyenler için Kıbrıs’ın en muhteşem bölgeleri arasındadır. Gidin ve bu yemyeşil şehri canlı gözlerle görün deriz. Taze hellimlilerinizi yerken de Kıbrıs’ın güler yüzlü teyzeleriyle sohbet etmeyi de unutmayın. Güzelyurt haritasına bakarak sizler de Kıbrıs’ın bu güzel şehrini keşfedebilirsiniz. 

photo_library

"Kıbrıs Güzelyurt Nerede Harita" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z