Yaz

Kiev Gezilecek Yerler

calendar_today Tem 12, 2017 label

Kiev Gezilecek Yerler

Kiev gezilecek yerler bakımından Ukrayna'nın diğer şehirlerine göre çok daha zengin bir şehirdir. Ukrayna Kiev hakkında tüm dünya ülkelerini gezen bir gezginin söylediklerini duyduktan sonra 2 defa gitmiştim. Ukrayna'nın başkenti olan Kiev şehri dünyada gezilmesi gereken ilk 20 şehir arasındadır. Ayrıca Goethe Kiev için '' İçinde parklar olan şehir çok gördüm ama ilk defa bir parkın içerisinde şehir gördüm'' demiş. Peki Kiev nerede ? Ukrayna Kiev gezilecek yerler nerelerdir ? Kiev gece hayatı ve Kiev yemekleri nelerdir? İşte sizlere özenle hazırladığım Kiev turu .

Kiev gezilecek yerler bakımından Ukrayna’nın en önemli şehirlerindendir. Turistik olarak sıralamak gerekirse; Ukrayna Lviv , Odessa , Kharkiv ve Ukrayna Kiev en gözde kentleri diyebilirim. Özellikle Ukrayna’ya kimlikle giriş serbestliği geldikten sonra herkesin kafasında Ukrayna Kiev nerede ? Kiev nerenin başkenti? Kiev’de ne yenir ? Kiev hakkında bilgiler nelerdir? Ukrayna Kiev gece hayatı nasıldır ? Gibi onlarca soru işaretleri vardır.  Bir ton vize evraklarıyla uğraşmanın ne demek olduğunu çok iyi bilirim. Özellikle benim gibi schengen vizesinden red yiyenler Kiev uçak bileti arayışına başladıklarına eminim. Dile kolay tam 4 defa schengen vizesinden red yedim. O halde yaşasın vizesiz ülkeler diyelim mi? Ukrayna Kiev’de gezilecek yerler yazısını yazarken üzerinde biraz düşünüp sizler için en faydalı bilgileri toplamaya çalıştım. Kiev gezi rehberi yazımda Pirogovo Açık Hava Müzesi ve Ukrayna’da bulunan Aşk Tüneli hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz gibi Kiev’den Minsk’e nasıl otobüsle geçiş yaptığımı da bulacaksınız. O halde Ukrayna Kiev gezi rehberi yazısıyla Ukrayna Kiev turu yapacaklara özel tavsiyelere başlayalım.

Kiev gezilecek yerler maceralarım

Kiev Hakkında

Bize göre okunuşu Kiev olan ama aslında Kyiv olarak adlandırılan Kiev Ukrayna , bu güzel ülkenin başkenti olup Doğu Avrupa’nın en eski kentlerinden ve Sovyetlerin ikinci en büyük şehridir.

Kiev bölgesinde yapılacak şeylere gelmeden önce tüm dünya ülkelerini gezen bir gezginin ‘’Dünya’da görülecek ilk 20 şehir arasında Kiev şehrini muhakkak görmelisiniz’’ demesi üzerine Kiev şehrine muhakkak gidilmesi yönündeki tavsiyelerine de kulak asmak gerektiğine inanıyorum. Bende buna istinaden Kiev Ukrayna ’daki (Kyiv Ukrayna) Pirogovo Açık Hava Müzesi’ni , Kiev’deki parkları , müzeleri ve operaları gezme arzusuyla Kiev gezisi yapmıştım.

Kiev Pechersk Lavra (Mağaraların Manastırı) ve Kiev Ayasofya Katedrali , UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıp Ukrayna’nın dini merkezleri arasındadır.

Kiev hakkında bilinmesi gerekenler kısmını özetleyecek olursak;

Dinyeper Nehri , Kiev kıyısına konumlanmıştır. Kiev nüfusu ise 3 milyondan fazladır. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Altın Kubbeli Kilise (Aziz Michael Katedrali) ve meşhur olan Kiev şehrinde yeşilliklere de Kharkiv’den  - Kiev – Lviv (Lvov) – Rivne’ye kadar uzanan Ukrayna turumda doymuştum. Kiev gezi rehberi hazırlarken en çok dikkatimi çeken konu ise Kiev şehri yerleşiminin taa 5. Yüzyıla kadar hatta daha da eskilere kadar dayandığı yönündeki bilgilerdi. Lviv gezilecek yerler yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Kiev’de yaşayanların çoğunluğunu Ruslar,Ermeniler,Romanyalılar,Beyaz Ruslar,Yahudiler ve Ruslar olmak üzere Türkler de oluşturmaktadır.

‘’Kiev’’ adı aslında Türkçe’dir. Bunun anlamı ise Ukrayna başkenti Kiev’i Türklerin kurduğu,adının anlamıda nehir kıyısında kurulan yerleşim alanı diğer bir deyişle nehrin kıyısındaki evdir Kiev . Vakti zamanında Çernobil faciasından da nasibini bir hayli aldığı için bu şehirde de tıpkı bizim Karadeniz gibi çok fazla kansere yakalanan insanlar vardır. Ukrayna’nın en kalabalık şehri olan Kiev , ayrıca dünyanın en çok yeşil alana sahip olan kentleri arasındadır.

Kiev’de hem yabancılar hem de öğrencilerin toplam sayısı ise 300.000 kişinin üzerindedir. Hem yerlilerin sayısı hem de verdiğim kişi sayısı üzerine eklenince şehirde trafik ve akşam iş çıkışı yoğunluğunu hissetmemek mümkün olmuyor. Kiev’de metroya hem sabah saatlerinde hem de mesai bitiminde bindiğimde ise sanki İstanbul’da hissetmiştim kendimi. Hazır metro demişken Avrupa’da bulunan nadir metro ağlarına sahip olması nedeniyle şehrin her yerine metro ile ulaşım mümkündür.

Kiev şehrini tam ortadan 2’ye bölen nehir iki yakaya Levy Bereg ve Prava Bereg isimlerini vermiştir. Nehir ortasında bulunan bir çok köprü her iki yakanın da birbiriyle kucaklaşmasını sağlamıştır. Sovyet izlerinin kalıntılarını artık üzerinden tamamen atmak için resmi dili Ukrayna’ca olarak değiştirilmiştir.

Kiev’de hava durumu kışları aşırı soğuk geçerken termometreler abartısız -25 dereceleri gösteriyor. Yazın ise 30 dereceleri bulmaktadır. Kiev’de İngilizce sayısı bilen kişi sayısı diğer Avrupa şehirlerine nazaran daha azınlıktadır.

photo_library

Kiev Nerede ?

Ukrayna sınırları içerisinde bulunan Kiev , Ukrayna’nın başkenti olup Ukrayna’nın tam olarak kuzey tarafındadır. Dinyeper Nehri Kiev’in her iki tarafını da kuşatmıştır. Ukrayna Kiev şehrinin kuzey tarafında Belarus ülkesi yer almaktadır. Bu yüzden Belarus’un Minsk şehrine gitmiştim. Batısında ise Polonya bulunuyor. Schengen vizesi ya da yeşil pasaport sahipleri Kiev’den Lviv’e , Lviv’den Odessa’ya gidip hem Ukrayna şehirlerini gezebilir hem de Polonya’yı görmüş olurlar. Doğusunda ise Rusya bulunmaktadır. Bu arada Kiev Ukrayna’nın metropol kenti olup en büyük şehridir. Aşağıdaki Ukrayna haritasından daha detaylı görebilirsiniz. Kiev hangi ülkede cevabını da verdiğimize göre yazımıza devam edelim...

Kiev nerede harita - Ukrayna şehirleri haritası

Kiev'e Nasıl Gidilir ?

Türkiye’den Ukrayna’nın başkenti Kiev’in gezilecek yerlerini keşfetmek için Boryspil Havaalanı’na (Kiev Borispol Havalanı) direkt olarak uçuşlar 2 saat sürmektedir. Özellikle Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle giriş serbest olduktan sonra Türkiye – Ukrayna uçuş sefer sayılarında artış beklendiği uzmanlar tarafından ön görülmektedir.

Ben Kiev’e nasıl gidebilirim diye arkadaşıma sorduğumda Kharkiv – Kiev arası tren fiyatlarının uygun olduğunu söylemişti. Kharkiv – Kiev arası tren fiyatına 35 TL ödeyip trende inanılmaz eğlenceli vakit geçirmiştim. Tanıştığım Ukrayna’lı biriyle ettiğim sohbete Kharkiv’den Kiev’e tren seferleri maceralarım videosunda izleyebilirsiniz. Tren biletleri fiyatları ve detaylar için  http://booking.uz.gov.ua/en/ bakabilirsiniz. Video içerisinde ‘’En Büyük Beşiktaş’’ ve ‘’Çiğ Köfte Tarifi’’ makaralı sohbetimizi de görebilirsiniz.

Lviv – Kiev arası hızlı tren seyahatimden aşırı keyif birisi almış olarak muhakkak bunu denemenizi tavsiye ediyorum. Lviv gezilecek yerler tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Kiev’den Minsk’e otobüs ve Minsk’ten Kiev’e otobüs ile detaylara Kiev’den Minsk’e nasıl gidilir yazımı okuyarak detaylı bilgileri görebilirsiniz. 

photo_library
video_library

Kiev'de Kaç Tane Havaalanı Var ?

Ukrayna başkenti olan Kiev’de Zhuliany Havalimanı ve Kiev Borispol Havalimanı olmak üzere 2 tane havalimanı vardır.

Kiev gezilecek yerler - St. Michael Altın Kubbeli Katedral

Kiev Borispol Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Kiev Borispol Havaalanı’ndan Kiev şehir merkezine ulaşım için Türkiye’deki Havaş misali otobüsler ile ulaşım çok daha ucuza gelecektir. Otobüs firmasının adı Skybus olup belli saatlerde çalışıyor. Kiev Borispol Havaalanı ile Kiev şehir merkezi arası 33 km olup taksiciler sizden uçuk rakamlar isteyecektir. Kimileri 50 Dolar kimileri 30 Dolar verdiklerini söyleyince dudağım uçuklamıştı. Ortalama taksi ücretinin de 20 Dolar olduğunu düşünmek bile bana ciddi anlamda pahalı gelmişti.

Kiev Borispol Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en uygun yol Kharkivoska Metro İstasyonu’na kadar taksiyle gidip sonrasında metroya 4 Grivna verip Kiev Meydan’a ulaşılabilir. Borispol Havaalanı nerede? diye merak edenler Kiev Meydanı’ndan 33 kilometrelik mesafe uzakta olduğunu öğrenince yapacakları tek şey Skybus otobüsleri ile Kiev şehir merkezine ulaşım sağlamak zorunda kalıyorlar. Skybus otobüs firması ile yaklaşık 50 Grivna karşılığında Kiev şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.Tahmini varış süresi ise 1 saattir.

Kiev’deki merkez tren istasyonunun adı Kiev Passenger Railway Station olup Kiev’in kalbi Özgürlük Meydanı’na olan uzaklığı 4 km civarındadır. Vokzalna metro durağını sormanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Not: Kiev Zhulhany Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımı yapanlar tecrübelerini yorum kısmında paylaşabilirler.

Kiev Gezilecek Yerler - Kiev Dinyeper Nehri

Kiev Otobüs Terminali

İstanbul’dan Kiev’e otobüsle gitmediğiniz sürece  ve benim gibi Kiev’den Minsk’e otobüsle geçmediğiniz sürece otobüs terminalini kullanma ihtiyacınız olmayacaktır. Kiev otobüs terminaline nasıl gidilir? Videomda görebilirsiniz.

Kiev Uçak Bileti

Ukrayna Uçak bileti arayışım aylardır devam ediyordu. En nihayetinde hem aradığım rotayı buldum hem de aşırı ucuza bulunca hemen fırsatımı kullandım. Reklamı olmasın diye buraya hangi firma olduğunu yazmıyorum. Fiyatı ise tam 150 TL. Bu konudaki tavsiyem Kharkiv’e ya da Lviv’e uçak bileti bakıp bu şehirler üzerinden Kiev şehrine hızlı tren ile gelmeniz yönünde olacaktır. İlla Kiev’de işiniz varsa yani Ukrayna tatili değil de iş seyahati gerçekleştiriyorsanız sadece Kiev uçak bileti 500 ile 1,000 TL arasında olduğunu söyleyebilirim. Benim rotam ise sırasıyla ; Kharkiv , Kiev , Belarus Minsk , Kiev ve Lviv olmuştu.

Kiev gezilecek yerler - St. Michael Golden – Domed Monastery

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesaplarım

İnstagram: @cilgingezgin_

Facebook: Çılgın Gezgin

Kiev Vize

Türkiye’den direkt olarak vizesiz pasaport olmadan gidilen ülkeler listesine yeni giren Ukrayna Kiev ve diğer şehirleri Türklerin en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında listenin başını alacak gibi duyumlar halk arasında dolaşmaya başladı. Bu konuda cevapsız soruları Ukrayna’ya kimlikle giriş yazısında bulabilirsiniz.

Kiev tren istasyonundan Lviv'e giderken

Kiev Para Birimi

Ukrayna parası olan Ukrayna Grivna’sı bizim TL karşısında değersiz olması beni çok mutlu etmiştim. Tabiri caizse Euro bölgesinde olmaktan mutsuz olan benim gibi ucuza gezmek isteyenler de Ukrayna’ya gidince mutlu oluyorlar. Kharkiv’de Havalimanı çıkışında para bozdurup döküman alamayınca inceden şüphelenince Kiev’de döviz bürosu olarak Golden Gate (Altın Kapı) yakınında bulduğum yere gidiyordum. Burası doküman veriyor ayrıca Kiev’de döviz kurlarının da sürekli değiştiğini görmüştüm.

Kiev Gezilecek Yerler - St. Michael Altın Kubbeli Katedral

Ukrayna Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler

Lviv Gezilecek Yerler

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Ukrayna'dan Belarus'a Geçiş

Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna Turu İçin Altın Tavsiyeler

Ukrayna Aşk Tüneli

Ukrayna'ya Kimlikle Giriş

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Ukrayna Şehirleri

Ukrayna Gece Hayatı

Odessa Gezilecek Yerler

Kiev gezilecek yerler - Kiev Pechersk Lavra Manastırı

Kiev Güvenli Mi ?

Kiev’in güvenilir olup olmadığını anlatmak ve yazmak Kiev gezi rehberi açısından risk oluşturabilir. Ama Brezilya ve Meksika gibi tehlikeli olduğu ön görüleri karşısında Kiev’de adam kaçırma , yol kesme ve daha tehlikeli olaylar yoktur. Basit suç diye adlandırılan olaylarla bile karşı karşıya gelmedim. Sadece fotoğraf çekmek için gittiğiniz Golden Gate (Altın Kapı) , Mağaralar Manastırı , Aziz Sofya Katedrali , Kreşçatik Caddesi , Anavatan Kiev ve özellikle Nezalezhnosti Meydanı gibi bölgelerde sizden Türk Lirası koleksiyonu yapıyorum diye para isteyenler olacaktır. Ellerinde güvercin olanlar, süper kahraman kostümü giyip ücret karşılığı fotoğraf çektirmek ister misin? diye kısa bir süre rahatsızlık verecekler dışında başka olumsuz bir şey görmedim. Bu örnekler sadece bilgi amaçlı olup hiçbir insanı hor görme amaçlı verilmemiştir.

Kiev Bağımsızlık Meydanı

Ukrayna Ulaşım Rehberleri

Lviv Nerede

Kiev Nerede

Kharkiv Nerede

Odessa Nerede

Ukrayna Nerede

Kiev Gezilecek Yerler - Kiev Altın Kapı

Kiev Şehir İçi Ulaşım

Kiev’de şehir içi ulaşım için en çok metroyu tercih etmiştim. Dünyanın en büyük metrolarına sahip olan Kiev metrosu çok derinlere inşaa edilmiş olup metro kullanım ücreti de oldukça ucuzdur. Kiev bölgesinde yapılacak şeyleri ve Kiev’de gezilecek yerleri görmek için sizler de metro kullanabilirsiniz. Metro ücreti 4 Grivna olup (50 kuruş) içerisinde ücretsiz wi-fi vardır.

Kiev'deki Metro Hatları

Mavi Hat

Toplam 15 istasyon vardır. Dinyeper’in kıyısından Geroiv Dnipra’dan başlıyor,Vasilkivskaya’da sonlanıyor.

Kiev parkından Dinamo Kiev Stadyumu

Kırmızı Hat

Akademmisteçko’dan başlayıp toplam 18 istasyona sahip olan bu hat Lisova’ya kadar uzanıyor..

Mavi ve Kırmızı hattın kesiştiği nokta ise Kresçatik Caddesi’dir.

Kiev’de trafik tabelaları Kiril alfabesi ile yazılıdır. Google Maps bu konuda size ciddi yardımcı olacaktır. Otobüsler de tıpkı metrolar gibi aşırı kalabalık olabiliyor. Kiev’de taksi fiyatları uygun gibi görünse de Uber kullanmanızı tavsiye ederim. Ben hem Uber hem taksi kullandım arasındaki fiyat farkı ise kayda değer bir rakam olmuştu.

Eğer Dinyeper Nehri üzerinde kısa şehir turları yapmak isterseniz de öncelikle Poshtova Ploscha durağında inip daha sonra Mezhyirya ya da Kaniv bölgelerini ziyaret edebilirsiniz.

Kiev’den Odessa’ya arabayla gitmek isterseniz iki şehir arası yaklaşık 500 km,

Kiev’den Lviv’e hızlı tren ya da arabayla gitmek isterseniz iki şehir arası yaklaşık 550 km,

Kiev ile Kharkiv arası mesafe ise yaklaşık 500 km olduğunu da Kiev gezi notlarınıza ekleyebilirsiniz.

Kiev’de metro çalışma saatleri 06:00 ile 00:00 arasındadır. Kiev gezilecek yerleri nasıl bulurum diye endişeniz olmasın. Hem kiril alfabesi hem de İngilizce yazan yazılar sayesinde yönünüzü bulabilirsiniz. Metro içerisinde metro sistemi ile metrodan hiç çıkmadan Kiev’de gezilecek tüm bölgelere ulaşabilirsiniz.

Otobüs , troleybüs ,metro ve marshrutka (minibüs) ile çok ucuza Kiev şehir içi ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Ukrayna'da en çok sevdiğim yer - Pirogovo Açık Hava Müzesi olmuştu

Ukrayna Tarihi Müzesi

Kiev Gezilecek Yerler- Kiev bölgesinde yapılacak şeyler - İkinci Dünya Savaşı'nda Ukrayna Tarihi Müzesi

Kiev Gezilecek Yerler

Kiev hakkında bilgi vermek sanırım işin en kolay kısmı oluyor fakat konu Kiev gezilecek yerler bölümüne geldiği zaman empati kurup okuyucu gözüyle ilk defa Kiev’e gideceklere Kiev’i nasıl gezmeleri konusunda daha da ayrıntılı bilgiler vermek gerekecek.

Kiev gezisine Ukrayna’nın Kharkiv şehrinden trenle Kiev’e geçerek yaptım. Hızlı tren ile Kiev şehir merkezi olan Bağımsızlık Meydanı’na geldim ama burası benim hostelime biraz uzakta kalıyordu. Tatlı bir çifte adres sorduğumda ise birlikte yürüme fikri hoşuma gidince kabul edip Altın Kapı’ya kadar beraber geldik. Bana Golden Gate (Altın Kapı) hakkında bilgiler verirken müzenin güvenlik görevlisi içeriyi gezebileceğimizi söyleyince şaşırmıştım. Bu saatte müzeye giriş serbest mi? Diye aklımdan geçirirken bu durumdan gereksiz yere şüphe edip teklifi kabul etmedim. Hostele gitmem gerektiğini söyleyip beraber hostele kadar beni götüren arkadaşlara buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

Kiev’de hostelime yerleşip ertesi gün sırtımda çanta ile hostelden ayrıldım. Amacım o gün Kiev gezilecek yerleri görmekten çok zaman geçirmekti. Çünkü o gün Kiev’den Belarus Minsk’e otobüs ile geçecektim ve henüz otobüs biletim de yoktu. Golden Gate önünde biraz zaman geçirip kahvaltı yaptıktan sonra aşağıya doğru yürüyerek Kiev Bağımsızlık Meydanı’na (Nezalezhnosti Meydanı) ulaştım. Buradan sağa doğru ilerleyerek Khreshchatyk Caddesi’nde belki bir şeyler bulurum diye umut ettim ama burası sadece alışveriş yapmak için mağazalarla dolu bir yer. Bu yüzden bir ara sokaktan tabelaları takip ederek Kiev Opera Binası’nı buldum ama burada da aradığımı bulamadım. İçerisinde her hangi bir aktivite yoktu.

Yola biraz daha devam edip Aziz Sofya Katedrali’ni uzaktan görünce mimarisi beni cezbetmişti. Kiev Aziz Sofya Katedrali’nin önünde 2 tane yaşlı İtalyan çift ile koyu sohbet sonrası oradan ayrıldım.

Kiev’deki yarım günümde Kiev’in gezilecek noktalarının bir bölümünü gezip Kiev otobüs terminaline gidip Belarus’un Minsk şehrine geçtim.

Minsk’ten Kiev’e geri geldiğimde ise Kiev gezisi yapmayı her zaman yaptığım gibi insanları izleyerek geçirdim. Hem 1 haftalık gezimin yorgunluğunu atayım hem de turist gibi oradan oraya fotoğraf çekmek için koşturmayayım diye bir başka günümün tadını yavaş yavaş çıkardım. Golden Gate (Altın Kapı) önünde değişik saatlerde müzisyenleri dinledim, parklarındaki insanların hayatı yavaş yavaş izlediğine şahitlik ettim. Sokak müzisyenlerini izleyip Ukrayna’nın yerel müziklerine kulak verdim. Yavaş yavaş Kiev gezisi yaptığım o gün çok eğlenceli sokak şovlarını da görmüştüm.

Kiev gezilecek yerlerin başka bir bölümü olan Kiev Anavatan Heykeli’ni Kiev’den Minsk’e otobüsle geçerken görüp muhakkak buraya gelmeliyim diye planımı yapmıştım. Kiev gezisi yaparken acelem olmadığından dolayı başka bir gün taksicilerle pazarlık yaparak Pyrohiv Kiev’e geçtim. İnanılmaz keyifli bir Kiev gezisine Kiev hayvanat bahçesini de sıkıştırmayı planlasam da Pirogovo Açık Hava Müzesi’ni çok beğendiğim için uzun süre burada kalmıştım. Kiev şehir merkezine geri geldiğimde ise Kiev Kreşatik Caddesi’nde güzel bir yemek yiyip tekrar Nezalezhnosti Meydanı’da geri kalan zamanımı geçirdim.

Ertesi gün görmek istediğim başka yerler olan Andryevskiy Yokuşu , Podol , Marinski Park ve Dinamo Kiev Stadı’nı listeme ekleyerek düştüm yollara. Burada en çok merak ettiğim yer ise Mağaralar Manastırı Lavra (Peçerskaya Lavra) idi. Dnyepr Nehri’ni tepeden görmek için ideal bir yerdeydi. Hava o gün ara ara sağanak olunca Mariinsky Park’a gidip Ukrayna Kiev gezilecek yerler kısmı biraz eksik kalmıştı. Dinyeper nehir turu yapmayı oradan da Hydropark in Kiev denilen yere gitmeyi çok istemiştim ama kısmet olmadı. Yağmur dolayısıyla iptal olan planlarımın canımı sıkmasına elbette izin vermeyerek Kiev şehir merkezine geri geldim. En azından Arch of Diversity’i görüp parkta tek başıma keyifli zaman geçirmiştim. Dönüp dolaşıp Ukrayna Kiev gezilecek yerler listesinde olan Altın Kapı’ya gelip havanın açmasından istifade edip içeriye girmiştim. Tepeden şehir manzarasını izlemiştim.

Ukrayna Kiev gezilecek yerleri tam anlamıyla gezmediğimi fark edip artık gezme vaktim geldi diye düşünüp bu sefer rotayı İkinci Dünya Savaşı Müzesi , Mihaylovskaya Manastırı ve Özgürlük Anıtı bölgesini keşfetmeye çevirdim.

Kiev’de gezilecek yerler listesinde muhakkak görmenizi istediğim yerler arasında Golden Gate , Vladimirskaya Katedrali ve Mariyinsky Sarayı’nı muhakkak görün derim.

photo_library

Dinyeper (Dnipro) Nehri

Nehrin üzerinden Minsk’e geçerken farkettiğimde bu nehrin Ukrayna ülkesini baştan başa ele geçirdiğini anlamıştım. Tekneyle Kiev turu yapanlar da cabası. İstediğiniz ve zaman sorununuz önceliğinde rotanızla zaman diliminizi ayarlayarak hoş vakit geçirebilirsiniz. Tekneyle işim olmaz başka neler yapılır diye soranlara sevgili ya da eşleriyle nehir manzarasına karşı güzel bir yemek yemelerini öneririm. Mavi hatlı metroyu kullanarak Poshtova Ploshcha durağında inip tıngır mıngır yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Kiev Gezilecek Yerler Haritası

St. Andresw's Church

Hazır Andryivski Yokuşu’na kadar gelmişken aşağıya doğru inerek 18.yüzyıl mimarısı olan bu kiliseyi de listeye eklemeniz tavsiye edilir.

kiev gezilecek yerler

Podil Bölgesi

Kiev’de gece hayatı,yeme içme her şeyi yaptık. Listemizde şimdi nostalji tavsiyesi olan bu bölge, Ukrayna’nın en eski yerleşim bölgesi olduğu için burayı da listenize eklemenizi tavsiye ederim.  Metro ile ulaşım sağlamak için mavi hatlı metroyu kullanarak Kontraktova Ploshcha durağında inebilir ya da Andryivski Yokuşu’na gezdikten sonra Kiev gezisine burayı da ekleyebilirsiniz.

Chernobyl Museum

Üzülerek yazıyorum. ‘’Dünya’nın en büyük nükleer acı felakati’’ olan Çernobil Faciası sonrası hayatını kaybedenler, o dönemde kullanılan teknoloji ve felaketin akabinde neler yaşandığını anlamamız için muhakkak gidilmesini tavsiye ediyorum. Podil Bölgesi’ne kadar gitmişken bur müzeyi de gezebilirsiniz. Müze giriş ücreti 40 Grivna’dır.

Kiev Pechersk Lavra

Pechersk Lavra Manastırı ,Dinyeper Nehri’ne tepeden bakan ve 900 yıldan fazla tarihiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Sanırım Lavra içerisinde bir çok yer altı mezarlığının olması buranın adını Mağaralar Manastırı olarak anılmasını sebep oluyor. Dünyanın bir çok yerinden ziyaretçi akınına uğrayan Pechersk Lavra küçük büyük bir çok kiliseden oluşuyor. Mağaralar Manastırı’na gitmek için en kolay yöntem Halkların Kardeşliği Anıtı’ndan yürümek olacaktır. Eğer metroyla ulaşım sağlayacaksanız Arsenalna metro durağında inmeniz yeterli olacaktır. Unesco Dünya Mirası’nda yer alması, oldukça heybetli ve görkemli bir yer olması sebebiyle ziyaretçi akınına uğramaktan kendini alıkoyamayan bu güzelliği gezmek için 5-6 saat ayırmalısınız. İçerisinde tam tamına 18 tane kilise var. Tuhaf olan şu ki 6 tanesi yerin altında yer alıyor. Ortodoks Hristiyanlar için buranın çok ayrı bir önemi var. Bu ziyaretleri sayesinde hacılık mertebesine ulaştıkları inancını yaşıyorlar.

Sizlere şimdi Pecherks Lavra Manastırı’nın içerisinde bulunan Mikro Minyatür Müze’den bahsetmek istiyorum. Evet adı biraz tuhaf olsa da burası adından da anlaşıldığı üzere mikroskoplar sayesinde görebileceğiniz sıradışı eserlerin bulunduğu bir müze. Burayı da pas geçmemeniz temennisi ile..

kiev gezilecek yerler

Kiev Ulusal Opera Binası

Hem dış hem iç güzelliği ile görsel dikkat çeken Kiev’in Opera Binası’na ben gittiğimde aktivite yoktu. Kapının dışında opera ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Neredeyse asırlık yaşıyla yıllara meydan okuyarak ayakta kalmayı başarmıştır. 1901 yılında yapımı biten Opera Binası yerel ve yabancı turistler tarafından bir çok aktiviteye katılınarak bu asırlık ömrüne ömür katmaktadır. ‘’Çar için ölmekten mutluyum’’ sözünün sahibi Stolipin suikast sonucu yaşamını yitirdiği yerdir burası.

Svetoya Sofya Katedrali (Ukrayna Hristiyanlık Müzesi)

Unesco Dünya Mirası listesine dahil edilen ilk yapı Ukrayna Hristiyanlık Müzesi’dir. Zamanında bir çok olaya şahitlik yapan katedral 1980’li yıllarda Ukrayna Hristiyanlık Müzesi olarak kullanılmaya başlamıştır.

St. Vladimirskaya Katedrali Kiev

Dünyaca ünü olan Ukrayna Katedrali’nin bu kadar güzel olmasının sebebi ise benzersiz ve büyüleyici mozayiklerinin olmasıdır.

Mariyinsky Sarayı

Mariinsky Park içerisinde yer alan saray Rus mimar İvan Minçurin tarafından tasarlanmıştır. Çar ailesinin malikanesi olarak uzun süre kullanılmış sonrasında ise resmi hizmete mahsus olarak kullanılmaya başlanmıştır. Arsenalna metro durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

kiev gezilecek yerler

2.Dünya Savaşı Müzesi Kiev

Açık ve kapalı alan olarak iki kısma ayrılan müzenin sadece açık havadaki kısmını ziyaret etmiştim. Açık havada ziyaret edebileceğimiz bölümde 2. Dünya Savaşı sırasında kullanılan silah envanterleri bulunmaktadır. Kiev şehir merkezinden uzakta olan Anavatan Kiev ve bu müzeye gelmek için Arsenalna metro durağında inip biraz yürümeniz gerekmektedir. Burayı bulmak için Kiev’deki Anavatan Heykeli’nin fotoğrafını insanlara gösterip bulabilmiştim.

Hidropark Kiev (Hydropark in Kiev)

Aktivite seven birisi olarak buraya gidemediğim için şu an bile üzgünüm. Tam gideceğim gün yağmur yağdı sonrasında ise spontane gelişen olaylar karşısında Ukrayna Kiev gezilecek yerlerin başka yerlerinde zaman geçirmiştim. Hem özel araçla hem de metroyla ulaşım sağlanabilen Kiev’deki Hidropark’ta jet ski,bungee jumping,su kayağı ve plaj sporları gibi aktiviteler vardır. Yok ben aktivite sevmem diyorsanız da o zaman sizi hemen yemeğe alalım. Ulaşımı metro ile kolayca sağlayabilirsiniz. Kırmızı hatlı metroyu kullanıp Hydropark durağında inmeniz yeterli olacaktır üstelik giriş ücreti de ödemiyorsunuz.

Kiev Botanik Bahçesi

1937 yılında kurulan Botanik Bahçesi 130 hektar üzerine kurulmuştur. 13.000’den fazla bitki,çiçek ve ağaç çeşidi bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı dünyadan bir çok insan burayı görmeye gelmektedir. Kiev gezisi yaparken burayı da listeye ekleyebilirsiniz.

Kiev Anavatan Heykeli

62 metrelik yüksekliği olan Anavatan Heykeli’nin olduğu bölge 10 hektarlık bölgeyi kapsamaktadır. Bu bölge için ayrıca bir gün ayırmanızı tavsiye ederim.

kiev gezilecek yerler

Trukhaniv Adası

Kiev’deki adalar arayışımıza devam edelim. Kiev’de sahil şeridinde yer alıyor ve sadece bir üst geçit yardımıyla ana karaya bağlıyor sizi. Arzu edenlere bisiklet kiralaması tavsiye edilir. Ben yapamadım ama bisiklet turu yapanlar ücretini bizimle paylaşabilirler. Özellikle her yaz düzenlenen Hedonism Müzik Festivali listenize olmalı diye düşünüyorum. Partilerden ve beach kültüründen hoşlanıyorsanız. UBK BEACH tam da size göre. Benim gibi spor ve adrenalin sevenlere tavsiyem ise köprü üzerinde bungy jumping yapmaları yönünde olacaktır. Adaya giriş ücretsiz olup Khreschatyk yolundan yürüdüğünüz zaman karşınıza çıkan köprüden karşıya geçmek olacaktır.

Altın Kapı (Golden Gate)

Kiev’in Altın Kapı’sına gelmek için en az 20 kere metro durağını karıştırdığım doğrudur. En net bilgi Zoloti Vorota metro durağında inerek tam olarak buraya gelebilirsiniz. Kreşçatik Caddesi’ne yürüme mesafesindedir. Benim kaldığım hostel Altın Kapı’nın tam yanındaydı ve bir çok kez Altın Kapı önündeki sokak sanatçılarını dinleme keyfi nasip olmuştu. İçine girip en üst kata kadar şehir manzarasını izlemiştim ama müze içerisinde bulunan iskeletin ne anlama geldiğini şu an bile anlam veremiyorum. Kiev şehrinin tarihini anlamak için Kiev gezilecek yerlere buradan başlayabilirsiniz. Kiev şehrinin giriş kapısı olarak inşaa edilmiştir. 11.yüzyılda yapılan Altın Kapı Bizans mimarisinden nasibini almıştır.

Kiev yemekleri

Khreschatyk Caddesi

Kiev’de gezilecek yerleri gezmek için burası da alternatif bir cadde. 1100 metre uzunluğunda olup sağlı sollu alışveriş mağalarıyla doludur. Kreşçatik Caddesi üzerinde onlarca kafe,restoran ve barlar mevcuttur. Hafta sonları,bayramlarda ve özel günlerde motorlu araç trafiğine kapalıdır. İnsanlar buraya akın edip bütün gün burada eğleniyorlar. Kiev’in alışveriş merkezlerinden olan Arena City de bu cadde üzerindedir. Özellikle akşamları yerel insanlarda bu kalabalığa eşlik ediyorlar. Gündüzleri ise ağırlık olarak yabancı turistler fotoğraf çekinmek için buraya geliyorlar. Eğer Kiev merkezde kalmıyorsanız ve gezilecek yer arayışındaysanız Khreshchatyk metro durağında ya da Maidan Nezalezhnosti durağında inmeniz Kiev meydanında ulaşımınızı kolaylaştıracaktır.

Kiev gezilecek yerler - Başmelek Mikail Heykeli

St. Michael Golden - Domed Monastery

Yapımı her ne kadar 12. Yüzyılda olsa da 18. Yüzyılda takviye yapılarak Kiev’in en güzel yapılardan olma ünvanına sahiptir.

Kiev Özgürlük Meydanı (Maidan Nezalezhnosti)

Kiev’in Özgürlük Meydanı bu güzel kentin ana meydanıdır. Önceden Kiev’e gelen kervanlar ve tüccarlar bu meydanda bekletilirmiş. Kiev’in tarihi açısından da önem taşıyan Kiev Meydanı ,1991 yılında Ukrayna’nın Sovyetlerden ayrılması için gerekli toplantıların ve aylar süren görüşmelerin yapıldığı yer olarak da hafızlarda yerini koruyor.  Uzun süren görüşmeler ve toplantılar sonucu halkın da isteğiyle Ukrayna ,Beyaz Rusya ve Rusya’dan ayrılmıştır. Ukrayna dilinde ise burası ‘’Maydan Nezalejnoti’’ olarak söyleniyor. Bağımsızlık Meydanı’nda bulunan 61 metre yüksekliğindeki özgürlük anıtında fotoğraf çekinmek ise yabancı turistler tarafından ilgi görüyor. Üstelik meydana gittiğimde her yerde fotoğraf çekinmek için kuşlar,palyaçolar ve kostümcüler etrafımı sarmıştı. Tabi bu da Kiev gezisinin olmazsa olmazlarından diye yorumluyorum.

Başmelek Mikail Heykeli

Bağımsızlık Meydanı’ndan yaya alt geçidini kullanarak karşıya geçtiğiniz zaman bu heykeli görebilirsiniz. Ama öyle pek bir numarası yok. Karnınız acıktıysa hemen bu heykelin arka tarafında bulunan Mc’donald’s’tan yemek yiyebilir ya da yukarı doğru yürüyerek Altın Kapı’ya ulaşabilirsiniz.

Aziz Sofya Katedrali

Kiev’in sembolü halien gelen katedralin temeli 11. yüzyıla kadar dayanıyor. 2011 yılında 100.yılını kutlayan Aziz Sofya Katedrali Unesco Dünya Mirası listesindedir. Çan Kulesi’ne çıkmak ve şehri tepeden izlemek için 40 Grivna ödemeniz gerekmektedir.

Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk)

Kiev’de gezilecek yerler listesinde muhakkak görmenizi istediğim yerlerden birisi de kesinlikle Andrevski Yokuşu’dur. Yokuşta sağlı sollu alışveriş dükkanlarında kültürel , tarihi ve turistik eşya satan yerlere bir uğramalısınız. Dinyeper nehrine tepeden bakıp Kiev gezisi sonrası yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Güzel bir yemek yiyerek Kiev gezilecek noktalara yeniden başlamak için enerji depolayabilirsiniz. Mavi hatlı metroyu kullanarak Poshtova Ploshcha metro durağında inerek gelebilirsiniz.

Kiev'deki parklar bile müze gibi

A.V. Fomin Botanik Bahçesi

Kiev’de metro ağının çok geniş olduğundan bahsetmiştim. Tam da bu noktada Kiev’de gezilecek yerlerin çoğuna metro ile ulaşım sağlanıyor. Fomin Botanik Parkı’na gitmek için Universiytet metro durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taras Shevchenko Parkı

En ideal ulaşım şekli Ploscha Lva Tolstoho metro istasyonunda inerek sağlanıyor. Ama olurda başka bir metro durağında indiniz panik yapmanıza gerek yok zira bir çok metro durağı (parka yakın) sizi buraya götürecektir.

Yeşillikler içinde Kiev

National Botanik Park

Biraz metro biraz tabana kuvvet yöntemiyle Vydubychi metro durağından ulaşım sağlanabilir.

Mariinskiy Park

Kiev’de mutlaka gezilmesi görülmesi gereken yerler arasında favorim burası olmuştu. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olmasından ötürü Kiev gezi rehberinize burayı da ekleyin derim. Ulaşım için en ideal yöntem Arsenalna metro durağında inmek olacaktır.

Kiev'deki Altın Kapı'nın en üst manzarası

Bonus : Prigovo Açık Hava Müzesi

Tek kelime ile  : BA – YIL – DIM! Tam tamına burada 1 günümü geçirmiştim. Kiev tavuğu nerede yenir? Diye merak edenlere tek tavsiyem burasıdır. Ama tabi ki sadece Kiev restoranları arayışı içerisindeyseniz buraya gelmenize gerek yok. Tüm detaylara Prigovo Açık Hava Müzesi yazımdan ulaşabilirsiniz.

Kiev'de ne yenir - Kiev çiğ börek

Kiev'e Ne Zaman Gidilir?

Küresel iklime sahip olan Kiev’de yazlar sıcak ve nemli geçiyor. Kışları ise aşırı soğuk geçiyor. Kiev’e gitmek için en ideal aylar yaz ve ilkbahar aylarıdır. Kiev turumu yaparken zaman zaman sağanak yağmurlara da denk gelmiştim. Sıcakta ise sırtımda çanta ile gezmek ciddi anlamda terletici ve yorucu olmuştu.

Kiev'de Nerede Kalınır ?

Hostel Veselka – Key 2 Gates Kiev hostelinde Kharkiv’den Kiev’e geldiğimde 1 gün kaldım. Sonra Belarus Minsk’ten Kiev’e geldiğimde de 4 gün kalmıştım. Golden Gate metro durağının hemen yanında olması,sigara içmek için en alt kata inmek zorunda olmayışım,ayrı dinlenme salonunun olması,mutfağının olması ve odalara kilitli kart ile giriş yapılması benim için yeterliydi.

Kiev’de hosteller genelde 4 ve ya 5. Katta oldukları için eğer bulabilirseniz zemin kattaki hostel olmasına özen gösteriniz.

Kiev’de günlük kiralık daire seçenekleri ve oteller için booking.com ’dan bakabilirsiniz.

Kiev gezisi bitmek bilmedi

Kiev'de Ne Yenir ?

Kiev’e özgü olan Kiev tavuğunu aşırı beğendiğim için ilk sıraya koyuyorum. Ukrayna mantısını da çok beğenip keyifle yemiştim. Varenyky adında olup muhakkak tatmanızı isterim. Kiev’de çiğ börek de tadabilirsiniz. Ayrıca Kiev’de Türk restaurantlarını tercih etmek isteyenler Kiev Bağımsızlık Meydanı’ndan aşağıya inerek bulabilirler. Borscht , Chebureki ve Mlyntziyi Ukrayna mutfağındaki yemeklerinden bazılarının isimleridir.

Kiev’e özgü olan Kiev tavuğunu aşırı beğendiğim için ilk sıraya koyuyorum. Ukrayna mantısını da çok beğenip keyifle yemiştim. Varenyky adında olup muhakkak tatmanızı isterim. Kiev’de çiğ börek de tadabilirsiniz. Ayrıca Kiev’de Türk restaurantlarını tercih etmek isteyenler Kiev Bağımsızlık Meydanı’ndan aşağıya inerek bulabilirler. Borscht , Chebureki ve Mlyntziyi Ukrayna mutfağındaki yemeklerinden bazılarının isimleridir.

Kiev’de Türk restoranları ise oldukça fazla olmakla birlikte benim gibi illaki yerel lezzetleri tatmak istiyorsanız aşağıdaki lezzetleri denemenizi tavsiye ederim.

Freshline

Freshline aslında fast food yapan sandviç dükkanlarından sadece bir isimdir. Aperatif olsun derseniz tercih edilebilir.

Borş Çorbası

Ukrayna Lviv’de hostelde çalışan kıza makarna yapınca illa ben de sana Borş çorbası yapacağım demişti. Hatta hosteldeki ocak arızalanınca başka bir hostele gidip kendi elleriyle yapmıştı. Bu çorbayı onlarca Kiev’deki restoranların çoğunda bulabilirsiniz. Tıpkı bizde yemek öncesi içilen çorba türü kadar meşhurdur.

Vareniki

Kayseri mantısı kadar güzel olmasa da Ukrayna’nın milli mantısıdır diye adlandırabilirim. Hatta Türkmen mantısı gibi bizim Türk mantısından biraz hallice boyutlardadır.

Kiev Tavuğu

Bunu ilk denediğim yer Prigovo Açık Hava Müzesi olmuştu. Tadı nasıl mı? Vay vay vay… Efsane bir lezzet bunu yazarken bile canım çekti o derece!

Perohy

Hamur topları düşünün üzerine vişne ya da üzüm suyu konuyor.

Kutia

Hamur yemeği. Eğer kilo probleminiz yoksa tavsiye ederim.

Zhale,Kefir,Horilka’yı da Kiev mutfağına ilave edebiliriz.

Bonus lezzet : Chebureki , fotoğrafta gördüğünüz börek efsane lezzet arayanlara. Evet bildiğiniz çiğ börek. Her nedense ben aşırı beğenmiştim.

video_library

Kiev'de Ne Yapılır?

Avrupa’nın en büyük açık hava müzesi olan Pirogovo Açık Hava Müzesi’nde bir gün geçirilebilir,

Mart ayında düzenlenen Kiev Moda Haftasına ve Kiev Belgesel Film Festivaline,

Mayıs ayında düzenlenen Kiev Uluslararası Reklamcılık Festivaline ve Kiev Uluslararası Reklamcılık Festivaline ya da ilgilenenler Uluslararası Münazara Turnuvasına katılabilir,

İlgi duyanlar ise Ekim ayında Kiev Uluslararası Kısa Film Festivali’ne katılabilirler.

Kiev gezilecek yerler - Bağımsızlık Meydanı

Kiev'de Fiyatlar

Ukrayna’da yeme içme fiyatları ciddi anlamda ucuz diyebilirim. Kiev tavuğu , salata ve yanında meşrubat ile toplam 15 TL hesap ödemiştim. Kiev’de konaklama fiyatları hosteller 20 TL’den başlıyor otel fiyatları ise 100 TL’den başlayan fiyatlarla devam ediyor. Ukrayna’nın meşhur çiğ böreğinin porsiyonuna 2 TL vermiştim. Marketlerin bazılarında alışveriş yaptığımda ise suyun 1 TL olması dikkatimi çekmişti.

Kiev'de Alışveriş

Gulliver Shopping Mall’a gidip kendime terlik almıştım. Tekstil fiyatlarına bir göz attığımda ise Türkiye ile aynı fiyatlarda olduğunu görmüştüm. Ocean Plaza Kiev ise bir çok insanın uğrak yeri olduğunu taksici Pirogovo Açık Hava Müzesi’ne giderken taksici söylemişti.

Kiev şehri Doğu Avrupa’nın var olan zengin seçeneklerini sunmakla birlikte bir çok noktada alışveriş merkezleri ve mekanları mevcuttur. Lüks mekanlarda alışveriş yapmak isteyenlerden tutun sırt çantalı ekonomik bütçeli gezginlerin hediye alışverişine kadar bir çok imkanı barındıran şehir tam olarak alışveriş canavarlarına hitap ediyor. Hazır düşük bütçeli gezginler demişken Dinyeper Nehri’nin sırt taraflarında bulunan ara sokaklara kendinizi salıverin gitsin. Ukrayna’ya özgü lenin heykellerinden tutun matruşkalara kadar bir çok hediyelik eşyayı bulabilirsiniz. Gelin nokta atışlarıyla diğer alışveriş mekanlarına şöyle bir göz atalım…

Khreshchatyk (Kreşatik) Caddesi : Kiev şehrine gelir gelmez kendinizi zaten burada bulacaksınız. Özellikle hafta sonları bu cadde araç trafiğine kapanıyor. Arena City’den başlayan caddenin bir ucu 2 km boyunca sağlı sollu olmak üzere dünyaca meşhur bir çok markayı bünyesinde barındırır. Kiev’de çılgınca alışveriş yapmak ve boş bavulları doldurmak isteyenler için ideal adres burasıdır. Yok benim param yok diyorsanız bile en azından hafta sonu şöyle bir göz atmanız dileğiyle…

Andreevsky Spusk : Hemen adresi vermek istiyorum burası Andreevsky Kilisesi ile Dinyeper Nehri arasında kalan sokaktır. Özellikle sanata merakınız varsa muhakkak ressamların kalemlerinden süzülen eserlere göz atın derim.

City Center : Mağaza canavarı mısınız? İşte size bünyesinde tam 40 mağazayı barındıran ve merkezde bulunan bir yer. Adresi ise yine size çok yakın konumda olacağı için (Kreşatik Caddesi) buraya da bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Mandarin Plaza : Kim demiş çocukla yurt dışında alışveriş çok zor olur diye. Çocuğu eşinize teslim edin siz hanımlar da alışverişin tadını doya doya çıkarın. Kızmayın beyler sizler de çocuğunuzu alışveriş merkezi içerisinde birbirinden güzel aktivitelere götürürken eşinizle alışveriş yaparken sıkılmayacaksınız.

Globus : Özgürlük Meydanı’na inin direkt adresi sorun çünkü burası sıradan bir alışveriş merkezi değil. Yer altında bulunan bu alışveriş merkezinde en azından kafelerde oturup sohbet muhabbeti hakettiğinizi düşünüyorum.

Ocean Plaza : Ocean’s Kiev alışveriş merkezi Ocean’s 11 serisinin devamı niteliğinde… İçerisinde cam fanus onun içerisinde de okyanus balıkları bulunuyor. Zaten adını da buradan alan merkez şehirde çok ünlü olup hem yerli hem yabancı turistler tarafından çok sık ziyaret edilmektedir.

Kiev Takı Fabrikası : Takıları kızlar kadar olmasa da biz erkekler severiz di mi? O halde sizleri Nezalezhnosti Caddesi’ne alalım.

İnterio : Ah canım bu vazoları Paris’ten aldım. Kanepeler de Ceneviz’den geldi. Bu vazoları, lambaları ve bibloları da Kiev’den aldım diyebileceğiniz adresiniz burası olsun.

photo_library

Kiev Tavsiyeleri

Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler başlığı altında tüm Ukrayna seyahatim boyunca edinmiş olduğum tecrübeleri kaleme aldım. Kiev’de benim başıma gelmeyip de başka bir sırt çantalı gezginin başına gelen bir olay karşısında bunu da yazmak istedim.

Arkadaş Kiev’de hostelde laptopunu yatağın üzerine bırakıyor ve sadece lavaboya gidip gelme esnasında laptopu çalınıyor. Durumu hostel görevlilerine iletse de laptopu kimin çaldığı bulunamamış.

Kiev’de hostellerde genelde şehir dışında ya çevre ülkelerden üniversite için, dil öğrenmek için ve çalışmak için onlarca insan kalıyor. Normalde sırt çantalı gezgin görmek pek mümkün olmuyor. Benim gördüğüm en fazla 3 ya da 5 tanedir. Sizler her ihtimale karşı kaldığınız hostelde kilitli dolapların olup olmadığını rezervasyon sırasında kontrol ediniz.

Tüm Ukrayna’da olduğu gibi Kiev’de asla sokaklarda ve cadde üzerinde sigara içmeyin sadece sigara içmek için çöp kovalarının yanında sigara içilmesine müsaade ediliyor.

Türkiye ile iletişim sağlamak ya da navigasyon için muhakkak sim kart alın. Detayları Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler yazımda yazdım.

Büyük Vatanseverlik Müzelerini görmek için Arsenalna metro durağında indikten sonra belli bir mesafe yürümeniz gerekiyor. Gideceğiniz yerin ekran görüntülerini alıp insanlara fotoğraflarını gösterip bulabilirsiniz.  Ben bu bölgeyi keşfederken Mother Motherland Kiev (Anavatan) fotoğrafını göstermiştim.

Kiev hayvanat bahçesi şehrin uzağında kaldığı için buraya en az yarım gün ayırmalısınız.

Taksilere pat diye binmeyin öncelikle sıkı pazarlık yapın. Uber kullanın! Tekrar ediyorum Uber kullanın1

Kiev gece hayatına akacaksanız en azından Türkiye’den giderken yanınızda bir kot pantolon olsun. Gece kulüplerine alınmayabilirsiniz.

Kiev’deki havalimanında sizi şehir merkezine atacak kadar paranın bir tık üstü kadar para bozdurun. Şehir merkezinde onlarca dövizci var. Golden Gate (Kiev Altın Kapısı) hemen yanındaki dövizci fiş veriyor. Ben sürekli orada para bozdurmuştum.

Kiev’de nereler gezilir ve Kiev gezilecek yerler hakkında bilgileri kendi tecrübelerimle yazarken Ukrayna’nın diğer şehirlerinden daha büyük olduğunu , Kiev gezisi için en az 4 gün ayırmanız gerektiğini ve Kiev gezi rehberi oluştururken diğer şehirleri de görmenizi tavsiye ederim. Kiev nerede ve Kiev gece hayatı hakkında tecrübe sahibi olanlar Kiev gezi yorumlarını bizlerle paylaşabiirler.

kiev gezilecek yerler

"Kiev Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (1)

mine 19 Eylül 2018 Çarşamba
baştan sona kadar okudum.ellerinize sağlık iyi bilgiler var! sevgiler :)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z