Yaz

Kiev Nerede

calendar_today May 07, 2018 label

Kiev Nerede

Kiev'e Kharkiv şehrinden trenle geçmiştim. Kiev nerede diye haritadan baktığımda hem Lviv şehrinden hem de Kharkiv şehrinden trenle ulaşım olduğunu görünce güzel bir rota çıkarmak istemiştim. Sizler de hem daha ekonomik gezmek ve güzel bir rota çıkarmak istiyorsanız Kiev neresi ve Kiev harita rehberini okumanızı tavsiye ederim.

Ukrayna Kiev Nerede

Türk erkeklerinin ağzına sakız olmuş ve belki de içi boş bir cümle vardır: “Ukrayna’ya gitmek istiyorum.” Ortalıkta dolaşan ve Türk Erkeklerinin diline pelesenk olmuş bu cümle hedefsiz ve laf olsun diye söyleniyor olabilir. Ama biz size erkek veya kadın olmanızı ayırt etmeksizin bu cümleyi kurmanızı ve fiiliyata geçirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Hatta Kiev gezilecek yerler haritası ve Kiev nerede harita üzerinde göstererek Ukrayna’ya gitmenizi daha da kolay hale getiriyoruz.

Ukrayna gezisine çıkmaya niyetlenmişsiniz ki bu yazıyı okuyorsunuz ya da nereye gitsem diye düşünenlerdensiniz. Bizi dinleyin Kiev’e gidin. Pişman olmayacaksınız. Yine çok meşhur olan bir sözü tekrarlayalım: “İçinde parklar olan çok şehir gördüm ama parkın içindeki bir şehri ilk kez görüyorum.” Goethe Kiev için söylemiş bu sözü. Biz de kendisine tüm yüreğimizle katılıyoruz.

kiev nerede

Kiev Hakkında

Dinyeper Nehri’nin kıyısında yer alan Kiev yemyeşil bir doğanın içerisinde ve iki adımda bir karşılaşabileceğiniz parklarla dolu. Bu doğal güzelliklerde doruk noktasına bahar aylarında çıkıyor. Gezebilmek, görebilmek ve Kiev’in tüm yönleriyle tadını çıkarabilmek açısından baharın ortalarından itibaren Eylül ayına kadar uzanabilen sıcak havalarda plan yapmak mantıklı gibi gözüküyor. Karlar altındaki Kiev’i merak ediyorsanız ya da yeni yıla Kiev’de girmek istiyorsanız onu da siz bilirsiniz. Yaz ayları için de bir not düşelim. Kiev bize göre daha kuzeyde ama Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklık 30 derecenin üzerine çıkar. Dinyeper Nehri’nin de etkisiyle oluşan nem ve iklim şartları nedeniyle bunaltıcı bir hava oluşur.  Kiev nerede sorusuna Dinyeper Nehri manzaralı fotoğrafımı da ekliyorum.

Resmi dil Ukraynaca’dır ve halkın büyük çoğunluğu SSCB yıllarının da etkisiyle iyi derecede Rusça bilir. İngilizce ise yine SSCB’nin etkisiyle gençlerin aksine ileri yaşlardakiler tarafından bilinmez ve doğal olarak da 25 yaş üstü insanlarla muhattap olduğunuzda kendinize ortak bir dil belirlemeniz sizin yararınıza olacaktır. 

Güvenlik konusunda önce sizi rahatlatalım. Birçok büyük şehirle kıyaslandığında Kiev oldukça güvenli bir şehirdir. Mafyavari şiddet içeren olaylarla karşılaşmazsınız. Ama her turizm bölgesinde ve büyük şehirde olduğu gibi Kiev’de de kapkaç başta olmak üzere ufak dolandırıcılar gibi açıkgözlerle karşılaşmanız mümkündür. Bu nedenle malınıza, mülkünüze dikkat etmeli ve size yaklaşmaya çalışan muhtemel dolandırıcılardan uzak durmalısınız. Polisin bu tür olaylara yaklaşımı da “Kaybolan ya da çalınan eşyalardan müessesemiz sorumlu değildir” seviyesindedir.

Eğer Kiev’e kadar geldiyseniz muhtemelen öğrenmiş olacaksınız ama biz gözünüzden kaçabilir düşüncesiyle hatırlatalım. Kiev’in Ukrayna’daki adı “Kyiv”dir. Bunu neden söylüyoruz ülke içerisinde yolculuk yapmak istiyor olabilirsiniz ve ulaşım imkanlarını araştırıyor olabilirsiniz. Kiev diye aradığınızda bir sonuca ulaşamazsınız. Kiev’e nasıl gidilir konusunda sanırım en detaylı bilgi budur.

Kiev Gezilecek Yerler Haritası

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram : Cilgingezgin_

Facebook : Çılgın Gezgin

Ukrayna Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler

Kiev Gezilecek Yerler

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Ukrayna'dan Belarus'a Geçiş

Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna Turu İçin Altın Tavsiyeler

Ukrayna Aşk Tüneli

Ukrayna'ya Kimlikle Giriş

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Ukrayna Şehirleri

Ukrayna Gece Hayatı

Odessa Gezilecek Yerler

kiev nerede

Kiev Nüfusu

45 milyon nüfusa sahip Ukrayna’nın başkenti Kiev’in yaklaşık olarak 3,5 milyon insana ev sahipliği yaptığı tahmin ediliyor. Tahmin ediliyor çünkü en son nüfus sayımı 2013 yılında yapılmış Halkın büyük çoğunluğu Ortodoks Hristiyan.

Doğu Avrupa ülkeleri arasında en gelişmiş 2. Ülke olan Ukrayna son yıllarda ekonomik olarak kalkınmaya başladı. Bu kalkınmanın halk üzerinde olumlu etkiler görülse de genel olarak orta sınıf denilebilecek bir gelire sahipler. Burada şunu özellikle vurgulamak gerekiyor. SSCB’nin dağılmasıyla büyük bir ekonomik bunalım içerisine giren Ukrayna günümüzde o günlere göre çok çok iyi durumda. O yıllarda ülkeyi ziyaret edenlerin anlattıkları açlık ve sefalet hikayeleri bugün artık geçerliliğini korumuyor. 

Kiev Nerede?

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Kiev ülkenin oldukça kuzeyinde yer almaktadır. Hatta ülkenin neredeyse hepsinden Belarus’a daha yakındır. Geniş bir Ukrayna tatili düşünüyorsanız bu tatilin merkezi Kiev olamaz onu söylemeliyiz. Turizm açısından ülkenin en ünlü 4 şehri vardır ki bunların hepsi birbirine oldukça uzaktır. Kıyaslandığında Kiev yine de hepsine en yakın olan şehirdir. Ama bu yakınlık günü birlik gidilip gelinecek bir mesafe değildir. Lviv’e 620 km. , Odessa’ya 478 km. ve Kharkov’a da 517 km. uzaklıktadır. Kapsamlı bir Ukrayna gezisi yapmayı planlıyorsanız öncelikli olarak bu 4 şehri görmenizi tavsiye ediyoruz. Fakat planınızı tek bir merkez üzerinden yapmamalısınız.  Benim yaptığım gibi ya da ters istikamet Ukrayna’da gezilecek yerler turu için daha mantıklı görünüyor. Ben Ukrayna Kharkiv şehrinden başlayıp Rivne’de son bulan bir gezi rotası çıkarmıştım. Size 2 seçenek sunuyorum. Kharkiv’den başlayın Odessa’ya kadar ya da Odessa’dan başlayın Kharkiv şehrine kadar tüm Ukrayna şehirlerini gezin derim. Kiev nerede sorusu en çok sorulan sorular arasında olduğu için hemen aşağıdaki harita umarım daha açıklayıcı olmuştur.

Ukrayna Ulaşım Rehberleri

Lviv Nerede

Kharkiv Nerede

Odessa Nerede

Ukrayna Nerede

kiev nerede

Kiev'e Nasıl Gidilir?

Kiev’e nasıl gidilir ? sorusunun aslında birden fazla cevabı var. Bunların hepsine ayrı ayrı cevap yazdık.Avrupa Birliği üyesi Ukrayna’nın başkenti Kiev’e Türkiye’den ve birçok ülkeden uçakla gidebileceğiniz gibi ülke içerisindeki diğer şehirlerden tren veya otobüsle de ulaşabilirsiniz. Schengen vizeniz olmasa bile Belarus’tan sonra Kiev’e de uğrayabilirsiniz. Minsk Kiev tren yazımdan detayları okuyabilirsiniz.Hiçbir vizeniz yoksa Ukrayna ile yapılan anlaşmaya uygun olarak vizeye gerek duymadan hatta yeni tip çipli kimlik kartınızla Türkiye’den rahatlıkla Ukrayna Kiev’e geçebilirsiniz. Ukrayna’ya gitmek yazımı da okursanız Ukrayna’ya nasıl gidilir ? bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Kiev'e Uçakla Nasıl Gidilir?

İstanbul ve Ankara’dan direkt veya aktarmalı uçuşlarla Kiev’e gelme şansınız bulunuyor. Yaklaşık olarak 2 saat süren yolculuğun ardından da şehir merkezinden 40 km. uzakta bulunan Boryspil Uluslararası Havaalanı’na iniş yapıyorsunuz.

Kiev Havalimanı'ndan Şehir Merkezi'ne Ulaşım

Havalimanına geldikten sonra şehrin merkezi noktalarına Skybus’lar veya Marshurutka denilen minübüsler ile kolayca ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine ulaşmasınız yaklaşık 1 saat sürüyor. İsterseniz taksi seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Kiev havaalanı ile şehir merkezi yaklaşık 34 km civarındadır.

Taksi ile yolculuk yaparsanız süre neredeyse yarı yarıya azalıyor. Havalimanı’nda çanta ve bavullarınızı taşıma bahanesiyle yanınıza taksi şoförleri yaklaşıyor. Pazarlık etme şansınız var. Pazarlık etmezseniz özellikle İstanbul’da sıkça duyduğunuz taksici hikayelerinin aynısını yaşayabilirsiniz.

Kiev’e özel havalimanından ulaşım sağlayan anlaşmalı firmalar da var. happygotaxi.com ve ingotaxi.com üzerinden ulaşım seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu firmalarda kaç kişi olduğunuzu söylüyorsunuz ve ona göre size araç gönderiyorlar. Araçların büyüklüğü de fiyatlara etki ediyor.

Uklon, Hopin ve bu sıralar çok meşhur olan Uber uygulamalarını telefonunuza indirerek araç çağırabilir ve yolculuğunuzu daha ucuza getirebilirsiniz.

Ulaşım konusunda bir diğer seçenek ise oteliniz ile iletişim kurmak. Kalacağınız otelin böyle bir hizmeti varsa iletişim kurduğunuzda havalimanında sizi alması için güvendikleri bir taksiyi size yönlendirebiliyorlar.

Otobüs ve metro seçeneklerini de kullanabilirsiniz. Kiev Havalimanı’ndan kalkan 322 numaralı otobüs ya da yerel adıyla Skybus’a binerek Kharkivska metro istasyonuna ulaşabilir ve buradan metroya binerek Kiev şehir merkzine ulaşım sağlayabilirsiniz.

photo_library

Kiev'e Trenle Nasıl Gidilir?

Kiev’e Ukrayna içerisinden ulaşım sağlıyorsanız en mantıklı yol tren gibi gözüküyor. İsterseniz gece isterseniz gündüz yolculuk yapabilirsiniz. Yolculuğunuzu yataklı vagon seçtiğinizde uyuyarak ya da koltuklarda geçirebilirsiniz. Tercih sizin. Ukrayna hızlı tren seferlerinde sadece Kharkiv-Kiev arası yataklı tren yoktu yanlış hatırlamıyorsam. 

Tren ulaşımı için ülkede iki ayrı internet sitesinden faydalanabilirsiniz. Ukrainian Railwyas ve Train Pilot tren ulaşımı esnasında size yardımcı olacaktır. Güzel bir tatil planı yaptıysanız ve buna sıkı sıkı uyacaksanız biletlerinizi önceden almanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle yoğun dönemlerde yer bulamayabilirsiniz.  

Bir diğer seçenek daha var ama beğenir misiniz bilemedik. İstanbul’dan Kiev’e trenle yolculuk. Evet, trenle uzun bir yolculuk yapmak istiyorsanız ya da farklı şehirleri görmek, manzaranın tadını çıkarmak istiyorsanız önünüzde 2 ayrı rota bulunuyor. Birincisi, İstanbul’dan trene biniyorsunuz Bükreş (Romanya), Kişinev (Moldova) üzerinden Kiev’e ulaşabilirsiniz. İkinci rota ise feribotla Chornomorsk (Ukrayna)’ya oradan da trenle Odessa (Ukrayna) üzerinden Kiev’ ulaşabiliyorsunuz. Güzel, farklı ve maceralı bir yolculuk olabilir. Ama tabi ki bunun için vakte ihtiyacınız var. Bir de bu konuyla alakalı önemli olan nokta online tren bileti satın alamıyorsunuz. Ya Sirkeci’den alacaksınız ya da bilet satış noktalarından.. Kiev tren biletleri için  http://booking.uz.gov.ua/en/  adresinden Kiev diye değil Kyiv diye aratmanızı da tavsiye ederim.

Kiev nerede - people's friendship arch kiev

Kiev Tren İstasyonu'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Tam adı Kiev Passenger Railway Station olan tren garı şehrin göbeğinde yer alıyor desek abartmış olmayız. Özgürlük meydanından yaklaşık 4 km. uzakta. Yürüyerek 20 dk.da merkeze ulaşabilirsiniz ama biraz yokuş çıkmanız gerekebilir. Özellikle bavul ve çantalarınız sizi zorlayacak gibiyse hiç denemeyin deriz. Garda indikten sonra şehir merkezine ulaşım için metroyu ya da pazarlık yapmak şartıyla taksi kullanabilirsiniz. Kiev şehrinde metro çalışma saatlerinin 06:00 ile 00:00 arasında olduğunu unutmayalım. Kiev’de metro ücretleri 4 Ukrayna Grivnası yani yaklaşık 50 kuruş yapıyor. Kiev şehir merkezi Maidan Nezalezhnosti durağında inmelisiniz. Burası aynı zamanda Khreshchatyky Caddesi olarak da geçiyor. 

Kharkov'dan Kiev'e Trenle Nasıl Gidilir?

Ukrayna gezinize ülkenin en büyük ikinci şehri Kharkov’dan sonra Kiev’de devam etmek istiyorsanız ulaşım açısından en mantıklı ve aynı zamanda en uçuş yol tren yolcuğudur. 409 km.lik yolu 4,5-5 saat gibi bir sürede tamamlayabilirsiniz. Gece yolculuğu yapmayı planlıyorsanız kimi seferler 8-9 saat sürebilmektedir. Ben 35 TL ödeyerek Kharkiv’den Kiev’e gündüz geçmiştim. Videomu izleyebilirsiniz.

Tren biletlerini internet üzerinden alabilirsiniz. Yukarıda da söylediğimiz gibi planlı bir tatil düşünüyorsanız biletleri önceden almanız sizin faydanıza olacaktır.

video_library

Lviv'den Kiev'e Trenle Nasıl Gidilir?

Bir Avrupa turu yapıyor ya da Ukrayna turuna Lviv’den başlamış olabilirsiniz. Kiev’e gidebilmeniz için yine tren yolculuğu en mantıklı ve en ucuz seçenek gibi gözüküyor. İki şehir arasında 468 km. mesafe var. Bu mesafeyi 8 saat gibi bir sürede tamamlayabilirsiniz. Bu süre tren saatine göre farklılık gösteriyor. Lviv gezilecek yerler yazımdan Lviv’e nasıl gidilir bölümünden bu yolculuğun tüm detaylarını görebilirsiniz.

Odessa'dan Kiev'e Trenle Nasıl Gidilir?

Feribotla Odessa’ya geçip Kiev’e gitmeyi ya da Odessa’da gezdikten sonra Kiev’e geçmek istiyorsanız bizim size ulaşım aracı tavsiyemiz yine tren olacaktır. 442 km.lik yolu hızlı trenle 5, eski model trenlerle 10 saatte kat edebilirsiniz. Yataklı tren tercih edebileceğiniz gibi uçak konforunu aratmayan hızlı treni de seçebilirsiniz.

Kiev Otobüs Terminali Nerede?

Kiev’e nasıl gidilir sorusunun başka bir cevabı ise otobüs seçeneği. Kiev’in otobüs terminali tam adıyla Kiev Avtovokzal Moskova meydanında bulunuyor. Tahmin edemeyeceğiniz kadar ucuz fiyatlarla Ukrayna’da otobüs yolculuğu yapabilirsiniz ama pek tavsiye etmiyoruz. Çünkü otobüs modelleri biraz eski. Konforlu bir yolculuk yapamayabilirsiniz. Kiev otobüs terminali adresini ararken iyice kafam karışmıştı metrodan indikten sonra hangi yönde çıkış yapacağımı çok karıştırmıştım. Kiev otobüs terminaline 2 defa Belarus Minks’e gidiş için kullanmıştım. Videomda detayları görebilirsiniz.

Kiev Otobüs Terminalinden Şehir Merkezine Ulaşım

Terminal mavi metro hattının Demiivska durağına çok yakın. Otogardan şehir merkezine ve farklı noktalara ulaşım için metroyu kullanabilirsiniz.

Nezalezhnosti Meydanı Kiev

Belarus Minsk'ten Kiev'e Nasıl Gidilir?

Belarus Minsk’ten Kiev’e otobüs ve tren ile rahatlıkla geçebilirsiniz. Özel otobüs firmalarının yanı sıra devlete ait otobüs seferleri de bulunabilir. Devlete ait otobüsler doğal olarak özel firmalara göre daha ucuzlar ancak özel firmalar daha fazla konfor sağlayabiliyor. Biletleri internet üzerinde almanız ve ona göre yola çıkmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Minsk-Kiev yolculuğunu sadece 600 km. olarak düşünmeyin. Bir de sınır geçişi olduğu için süre tahmininizden uzun olabiliyor. Ben Ecolines firmasını kullanmıştım ve çok rahat etmiştim. Otobüs içerisinde tuvalet ve sıcak ikramlar var. Ayrıca multimedya cihazları ile film izleme ve müzik dinleme imkanı da sunuyor. Unutmamamız gereken en önemli konu ise Belarus sağlık sigortasını Ukrayna-Belarus sınır kapısında yaptırmamız.

Tren ile gitmek isterseniz demiryolu mesafesi de 434 km. oluyor. Yine aynı şekilde pasaport işlemleri nedeniyle gecikmeler yaşanabilir. Bütçenize ve zamanınıza göre uçak da tercih edebilirsiniz. İki ülke arasında yer alan bölgeyi tanımak istiyorsanız ve en hızlı en uygun ulaşım aracını arıyorsanız size otobüs yolculuğunu tavsiye edebiliriz.

video_library

Kiev Şehir İçi Ulaşım

Kiev , hem Ukrayna gibi bir ülkenin başkenti, hem gelişen ekonomisi hem de köklü tarihi ile yürüyerek dolaşılacak boyutların dışına taşmış durumda. Belirli alanlarda da mecburen yürümek zorunda kalacaksınız. Bu yürüyüşleriniz esnasında karşılaştığınız tabelalar kiril alfebesi ile yazılı olduğu için bu alfabeyi bilmiyorsanız size yardımcı olamayacaktır. Bu yüzden telefonunuzun navigasyon özelliğine ihtiyaç duyacağınız kesin. İsterseniz kendi hattınızla isterseniz Ukrayna’dan alacağınız geçici bir hatla bu soruna bir çözüm bulmalısınız.

Şehir içinde otobüs ve troleybüs ile yolculuk yapabilirsiniz ama genelde kalabalık olmalarının yanı sıra bu araçlar oldukça yavaş hareket ediyorlar. Otobüs kullandığınızda biletlerini aracın içinden satın alıyorsunuz ve otobüs içerisinde yer alan bir alet aracılığıyla bu bileti delmeniz gerekiyor.

Marshrutky denilen minibüsleri de kullanabilirsiniz. Bildiğiniz minibüs ya da dolmuş. Ücretleri otobüslere göre biraz daha yüksek. Her yerde olduğu gibi burada da taksi kullanma imkanınız tabi ki var. Uklon ve Uber uygulamaları ile hızlı ve güvenli bir şekilde taksi ayarlayabilirsiniz.

Şehirde ayrıca bir de finiküler bulunmaktadır. Podil’e geçme niyetiniz varsa bu hattı kullanabilirsiniz. Dinyeper nehri de teknelere olanak sağladığı için Mezhyirya ve Kaniv’e ulaşım tekneler aracılığı ile sağlanabilir.

Metro ile gitmek istediğiniz noktaya hemen her araçtan daha hızlı varabilirsiniz. Kiev’in karışık bir metro sistemi yok ve en iyi tarafı İngilizce tabelaları ile sizi fazlasıyla rahatlatabilir. Metro 3 ayrı hatta çalışıyor; kırmızı, mavi ve yeşil. Metroyu istasyondan alacağınız jetonlarla kullanabilirsiniz. Kiev gezisi boyunca tüm toplu taşıma araçlarını ve taksiyi kullanmıştım ve en çok metrodan memnun kalmıştım. Bu yazımızda sizlere Kiev nerede ve Kiev’e nasıl gidilir sorularına yanıt vermeye çalıştık. Umarım yardımcı olabilmişizdir. İyi eğlenceler...

Kiev Pirogovo Açık Hava Müzesi

"Kiev Nerede" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z