Yaz

KOTOR'DA GEZİLECEK YERLER

calendar_today Mar 18, 2017 label

KOTOR'DA GEZİLECEK YERLER

KOTOR'DA GEZİLECEK YERLER

Vizesiz balkan ülkeleri turu yapmanın en kolay yolu da otobüsle balkan turu imkanı olduğu için gittiğiniz her ülkede muhakkak sizin gideceğiniz ya da geldiğiniz ülkeden birilerine denk gelip sohbet etme imkanı oluyor. Mostar şehrinde hostelde gezginlerle sohbet ederken bazı insanların Karadağ’dan geldiğini öğrendiğimde Kotor’da gezilecek yerler hakkında bilgi alma fırsatı yakalamıştım. Mostar şehrine insanlar genelde ya Saraybosna’dan geliyor ya da Karadağ Kotor’dan geliyor. Mostar’da tanıştığım kız arkadaş da Kotor’a gitmişti. Ondan da Kotor gezi yorumlarını ayrıca dinlemiştim. Bu konuya Balkanlarda Aşk yazımdan öğrenebilirsiniz. Karadağ turu yapan her gezginin en büyük şikayeti genelde Karadağ’da fiyatların pahalı olduğu yönünde olsa da Kotor Kalesi’nin manzarasının ve Kayaların Leydisi’nin görülmeye değer kaçınılmaz bir gerçek olduğunu Kotor gezi rehberime ekliyorum.

(Kotor Old Town Labirent Sokakları-Kotor Gezilecek Yerler)

(Kotor Old Town Labirent Sokakları-Kotor Gezilecek Yerler)

MOSTAR'DAN KOTOR'A NASIL GİDİLİR? (BOSNA HERSEK'TEN KARADAĞ'A)

Yeşil pasaportu olmayan herkesin merakla beklediği tek soru bu sanırım. Mostar’dan Dubrovnik üzerinden gidenler daha kısa sürede Kotor’a ulaşabilirler. (Hırvatistan için vize gerekiyor) Ama bizim gibi yeşil pasaportu olmayan kişiler mecburen biraz dolaşmak zorunda kalıyorlar. Mostar’dan Kotor’a gitmek isteyen kişiler 10 saatlik otobüs yolculuğunu gözden çıkarmak zorundalar. Bosna Hersek’ten Karadağ’a ilk geçişimde Podgorica üzerinden Budva’ya sonra Kotor otobüs terminaline gelmiştim. Daha sonra Kotor’dan Mostar’a geçmek için Herceg Novi üzerinden Mostar’a geçerim diye plan yapmıştım ama olmadı. Kafanız çok karışmasın diye liste halinde yazıyorum. Ben Karadağ Kotor’a vizesiz balkan ülkeleri turumu bitirip tekrar Kotor’dan Mostar’a geçmiştim. Bosna Hersek’ten Karadağ’a nasıl gidilir? Diye merak edenler için:

1) Mostar Kotor arası ulaşım için direkt otobüs yok. Mostar otobüs terminalinden bilet alırken ‘’NO DUBROVNİK’’ demeniz yeterli. İngilizce bilmiyorlar çok uzun kelimeler kullanmayın. Mostar’dan Podgorica’ya oradan da Budva üzerinden Kotor otobüs terminaline geliyorsunuz. Otobüs’ten inmenize gerek yok. Tek otobüs ile ulaşım mümkündür.

2)Mostar’dan Herceg Novi’ye geçip oradan minibüs ya da otobüsle geçebilirsiniz. Bunu yapan arkadaşlarım oldu. Arkadaşlarım Herceg Novi’de 1 hafta kalıp daha sonra Kotor’a geçmişlerdi. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey var. Herceg Novi’nin gezilecek yerleri çok iyi değil. Olurda Kotor’a otobüs bulamazsanız orada konaklamak zorunda kalabilirsiniz.

3)Mostar’dan Dubrovnik’e geçip oradan Kotor otobüs terminaline geçebilirsiniz.

4)Aynı şekilde Kotor’dan Mostar’a geçmek isteyenler de mecburen Budva ve Podgorica yollarını çekmek zorundalar. Ben Mostar’dan Kotor’a gelirken 10 saatte gidip,Karadağ’dan Bosna Hersek’e giderken de 12 saatte gitmiştim. Yolda otobüsü polis çevirmişti ve 1 saat bekletmişti. Böyle aksaklıklar da olabiliyor ayrıca yollar otoban olmadığı için otobüsle balkan turu yapmanın dezavantajlarını göze almak gerekiyor.

5)Saraybosna’dan Kotor’a direkt otobüs olmadığını biliyorum. Saraybosna’dan Mostar’a gelip daha sonra Kotor’a geçebilirsiniz.

Mostar’dan Kotor’a geçerken 35 Euro (70 KM) ödemiştim. Mostar’dan Karadağ’a sabah 10:00 ile akşam 22:00’de iki kez otobüs seferleri mevcut. Otobüs biletinizi Mostar otobüs terminalinden bir gün önce alabilirsiniz. Bazen çok aşırı yoğunluk olduğu zamanlarda ek seferler koyduklarını da gördüm.

photo_library
video_library

KOTOR KARADAĞ

Kotor nerede diye merak edenlere hemen söyleyeyim. Karadağ ülkesinde olup Karadağ ülkesinin en çok ziyaret edilen şehridir. Kotor şehrinin tipik bir liman kentinden sizlere çok daha fazlasını vereceğine emin olabilirsiniz. Liman kenti diyorum çünkü Kotor şehri zamanında denizcilerin uğradıkları körfez olarak adlandırılıyor. Kotor körfezi çok güvenli olduğu için gemiciler burayı tercih ediyorlarmış. Kotor’da Venedik mimarilerini gördüğünüz zaman çok etkileneceksiniz. Kotor çok uzun yıllar Venedikliler tarafından yönetilmiştir. Kotor’da gezilecek yerlerin hepsi etrafı büyük surlarla çevrili old town içinde saklı duruyor. Kotor Kalesi’nin tarihinin Milattan öncelere dayandığı biliniyor. Ayrıca Kotor şehri UNESCO Dünya Mirası listelerinde yerini almıştır. Kotor körfezinde görülecek yerleri görmeye dünyanın dört bir yanından binlerce turist geliyor.

kotor gezilecek yerler

"KOTOR KARADAĞ" Hakkındaki Yorumlar (1)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Kotor - Budva - Tivat - Novi Hersek Montenegro Monte;kara, negro ;dağ anlamına geldiğinden burası için biz Türkler Karadağ diyoruz. Adındanda anlaşılacağı gibi kara dağlarla kaplı bir ülke ,düzlük alan bulmak cok zor ulaşım zorlu ,şarampollü yollarda sağlanıyor. Fabrikaya benzer birşey göremezsin ,geliri turizm .Adriyatik denizine kıyısı olması mükemmel ,mükemmel kanyonları ,doğası ve avrupanın en büyük fiyordunun burda olması kendisini çekiçi kılıyor. Turistik Cruse gemilerinin yanastığı çok güzel koyları var. Dükkan sahiplerinin ,çalışanları çogu yarım yamalak Türkçede biliyor ,lakin gelen Türk turistlerin onlarla ,bazı telafüz edemedikleri kelimelerle dalga geçtiklerinide gördüm . Biz olumlu bakalım ,Hayatımda gördüğün en organik sebze ve meyveleri burada gördüm .Hayatım boyunca yüzdüğüm en güzel denize sahip ,gram dalga yok ,tek eksiği Antalya kumsalı olmaması. İnsanları Türkiye’yi cok seviyor ,Çoğu yerde İstanbul hakkında sohbet ettik ,Türkiye de gezdikleri yerleri telafuz ettiklerince anlattılar.

KOTOR'A NASIL GİDİLİR?

Kotor otogarından şehir merkezine yürüyerek 5 dakikada gidileceğini unutmayın. Kotor’a Bosna Hersek Mostar’dan ve Arnavutluk Tiran’dan direkt olarak otobüsle gelinebiliyor. Ben hem Mostar’dan hem de Arnavutluk Tiran’dan Kotor’a otobüs ile gelmiştim.

Tiran'dan Budva'ya nasıl gelinir?

Tiran’dan Budva’ya 22 Euro karşılığında 5 saatlik otobüs yolculuğu yaparak gelmiştim.

Türkiye'den Karadağ'a nasıl gidilir?

Karadağ Kotor’da bulunan Tivat Havalimanı’na giderek ya da Podgorica Havalimanından Podgorica otogarına geçip oradan da otobüsle Kotor’a geçebilirsiniz. Tivat Havalimanı Kotor şehir merkezine 10 km Podgorica havalimanı ise 90 km uzaklıktadır.

Ayrıca arabayla balkan turu yapanlar da karayolu ile Karadağ Kotor’a gelebilirler.

(Kotor'da gezilecek yerleri beraber keşfettiğim arkadaşlarım)

Kotor'da gezilecek yerleri beraber keşfettiğim arkadaşlarım

KOTOR'DA GEZİLECEK YERLER

Kotor’da gezilecek yerleri gezerken kaybolabilirsiniz. Şehrin sokakları (Stari Grad) tamamıyla labirent gibi dizayn edilmiştir. Ben Mostar’dan Kotor’a ilk geldiğimde hosteli çok zor bulmuştum ama sonra Tiran’dan Kotor’a geçtiğimde ise hosteli bulmak çok kolay olmuştu. Kaybolursunuz dediysem de tatlı bir gezi olarak kaybolursunuz. Hatta o dar sokaklarda kaybolun:) Kotor sokakları sanki alışveriş üzerine kurulmuş. Sokakların her yerinde alışveriş dükkanları ve hediyelik eşya satan mağazalar var. Kotor Stari Grad’da (Old Town) yapılacak çok fazla şey yok bütün gün sokakları gezip sokak müzisyenlerini dinleyebilirsiniz. Kotor Kalesi ise bu şehirde görülecek en güzel manzaraya sahip yeri. Ayrıca Kotor Limanı’nda o kadar çok yat var ki Adriyatik Denizi’nin manzarasını kapatmasına anlam veremiyorsunuz. Adriyatik Denizi’ne gelip de girmemezlik etmeyin. Kotor’da Old Town’un dışına (surların dışına) çıktığınız zaman gezilecek pek fazla yer vaad etmiyor. Adriyatik Denizi sahilinde dolaşabilirsiniz.

(Kotor'da gezilecek yerler-Kotor Stari Grad)

Kotor'da gezilecek yerler-Kotor Stari Grad

Kotor Kalesi

Kotor’da gezilecek noktalara Kotor Kalesi’ne çıkıp Adriyatik Denizi’nin en tepeden manzarasını izlemek ile başlayabilirsiniz. Kotor Kalesi’ne çıkılacak en iyi zamanlar ya güneşin doğduğu an ya da güneşin battığı andır. Sıcaktan dolayı yukarı çıkmak çok daha zahmetli olacaktır. Kotor Old Town’da su fiyatları pahalı ama Kotor Kalesi yakınında çeşme bulunuyor:) Kotor Kalesi’ne çıkmak için 3 Euro ödemiştim.

Kotor Old Town (Kotor Stari Grad)

Kotor Old Town’a girerken etrafı büyük surlarla çevrili bir kapıdan sanki zaman içerisinde bir yolculuk girişi yapar gibi hissedeceksiniz. Kotor Old Town’a adım atar atmaz kafanızı yukarıya kaldırdığınız zaman Kotor şehrinin büyük dağlar tarafından çevrili olduğunu göreceksiniz.

(Kotor Kalesi'nden Avrupa'nın en güzel fiyordunun manzarası)

Kotor Kalesi'nden Avrupa'nın en güzel fiyordunun manzarası

Aziz Tryphon Katedrali

Kotor Old Town’a girer girmez Kotor şehrine hoşgeldiniz diyerek sizi tam kapının karşısında karşılayacak olan St Tryphon Katedrali Kotor’da gezilecek yerlerin en dikkat çekici mimarisi oluyor. Katedral girişi ücretli olduğuna unutmayalım.

Kayaların Leydisi Kilisesi

Kotor çevresinde gezilecek yerler için özel turlar düzenleniyor. Bunlardan birisi de Kayaların Leydisi Kilisesi’ni ziyaret etmek oluyor. Bunun için Adriyatik Denizi sahil tarafından ya da turist danışma merkezlerinden detaylı bilgiler alabilirsiniz.

(Kotor Karadağ gezilecek noktalar)

Denizcilik Müzesi,Sveti Luka Kilisesi,Napolyon Tiyatrosu ve Prens Sarayı’nı Karadağ Kotor gezilecek yerler listesine ekleyebiliriz.

Kotor Karadağ gezilecek noktalar

KARADAĞ PARA BİRİMİ

Kotor gezi rehberimde Kotor’da fiyatların çok pahalı olduğundan söz etmeden olmaz. Karadağ’ın para birimi Euro ve inanın Karadağ ülkesinde herşey çok pahalı oluyor.

KOTOR'A NE ZAMAN GİDİLİR?

Kotor gezisi yapmak için en uygun mevsim yaz aylarıdır. Adından da anlaşıldığı üzere Karadağ ülkesi dağlık bir bölgedir. Karadağ hava durumu her an değişiklik gösterebiliyor. Gündüz 35 derecede sıcaktan yanarken gece soğuktan üşüdüğüm anlar bile oldu. Kotor hava durumu Mayıs ile Eylül ayları arasında gayet güzel oluyor.

Kotor gezilecek noktalar

KOTOR GECE HAYATI

Kotor gezimi yapmadan önce Kotor’da gece hayatı hakkında daha güzel beklentilerle gitmiş olsamda Kotor’un gece hayatı sadece restoranlarda akşam yemeği yerken bir şeyler içmekten ibaret olduğunu görünce şaşırmıştım. Daha sonra Kotor’da kaldığım hostel görevlisinden öğrendiğim kadarıyla Kotor’da bulunan gece kulüplerine gitmesem de gidecekler için tavsiyelerim.

Havana,Old Town Pub ve Letrika Kotor gece hayatı önerilerine ekleyip Maximus gece kulübünün Kotor’un en iyi gece kulübü olduğunu da listeye ekleyelim. Fakat Sırbistan Belgrad gece hayatı kadar eğlenceli olmayacağını da unutmayın.

KOTOR'DA NEREDE KALINIR?

Kotor’da hostel ve oteller çok pahalı. Benim Kotor’da farklı zamanlarda kaldığım yer Hostel Cent Kotor’du. Kotor’da kalınacak hostellerin ve otellerin Kotor Old Town’da olmasına özen gösterin. Ben Kotor’da gecelik 15 Euro hostel ücreti ödemiştim.

KOTOR’DA NEREDE NE YENİR?

Kotor’da fast food tarzı restoranlar bulmak çok zor. Özellikle yurt dışında biz sırt çantalı gezginlerin uğrak mekanı Mc’donald’s burada yok. Mecburen Kotor’da markete uğramak zorunda kalmıştım. Otogar yolunda bir tane market var market alışverişinizi orada yapabilirsiniz. Kotor Stari Grad içerisinde onlarca restoran bulunuyor. Restoran ve kafelerin girişinde ise fiyatlar yazıyor. Restorana girmeden önce fiyatlara göz atabilir damak tadınıza ve kesenize göre içeriye girebilirsiniz.

Kotor Karadağ gezilecek noktalar

KOTOR'DA ARABA KİRALAMAK

Kotor’da araba kiralamak mantıklı mı diye soracak olursanız. Eğer sadece Budva Kotor gezisi yapacaksanız ben araba kiralamanın çok mantıklı olmayacağına inanıyorum. Budva’da araba kiralayan tane Türk ile karşılaşmıştım ve pişman olduklarını söylemişlerdi. Özel turlarla Adriyatik Denizi’ne açılıp Kayaların Leydisi Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

KOTOR'DA NE YAPILIR?

Kotor’da yapılacakların başında Old Town sokaklarını baştan sona gezmek ile başlayabilir Stari Grad’ın labirent sokaklarında kaybolmayla devam edebilirsiniz. Kotor’da onlarca restoran ve kafeler bulunuyor. Kotor şehir merkezinde restoranlarda oturabilir ve insanları izleyebilirsiniz. Kotor Old Town’da bulunan hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş de yapabilirsiniz.

KOTOR ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Kotor Stari Grad dışına çıkınca yapılacak pek fazla bir şey yok. Kotor Körfezi’nin hemen yanı başında olan Kotor Halk Pazarı’nda alışveriş yapabilrsiniz. Özel tekne turuyla Kayaların Leydisi’ni ziyaret etmek için Gospa Adası’na gidebilirsiniz.

(Kotor Kalesi-Kotor'da gezilecek yerler)

Kotor Kalesi-Kotor'da gezilecek yerler

KOTOR'DA FİYATLAR

Budva Kotor turu yapmayı düşünenlere maalesef kötü haberi vermek istiyorum. Kotor Karadağ gezilecek noktaları gezmek için gönül ister ki muhteşem Adriyatik Denizi’nin tadını 1 ay çıkaralım. Karadağ’da hayat çok pahalı malum Euro bölgesi,bizim Türk parası garibim boynunu bükmek zorunda kalıyor. Kotor’da yaşam pahalılığı bizlere mecburen Kotor Budva gezimizi kısa kesmemize sebep oluyor.

KOTOR GEZİSİ TAVSİYELERİM

Avrupa’nın en büyük fiyordu olan Kotor Körfezi görülmeye değer yerlerden birisi olduğu için balkan turunuza 1 günlük de olsa zaman ayırmanızı tavsiye ederim. Balkan ülkeleri turumda gördüğüm en nezih şehirlerden olan Kotor şehri gezilecek yerler bakımından aşırı zengin olmasa da tatilinize ayrı bir keyif katacağına garanti verebilirim. Kotor’a gece hayatı için insanlar çok büyük beklentilere girmesinler. Kotor Kalesi’ne çıkıp Kotor fiyordunu izlemeyi ihmal etmeyin.

"KOTOR'DA GEZİLECEK YERLER" Hakkındaki Genel Yorumlar (6)

sedat.ayoglu 30 Temmuz 2018 Pazartesi
Merhabalar, Kotor'a ve Budva'ya otobüs biletini Tiran otogarına giden yol üzerindeki otobüs bileti satan acentalardan aldım. Tiran şehir merkezindeki büyük oteli sol tarafınıza alın ve aşağıya doğru yürüyün. Fakat geç saatlerde kapanabilirler.
Sava� 30 Temmuz 2018 Pazartesi
Merhabalar,Arnavutluk Karada� otob�s biletini ald���n�z siteyi hat�rl�yor musunuz? Bizim ak�am Kotor'a ge�memiz laz�m Tiran'dan ama bulamad�k...
sedat.ayoglu 13 Ekim 2017 Cuma
Selamlar Kotor gezilecek yerler için 1 gün fazlasıyla yeterli olacaktır.
İlker 13 Ekim 2017 Cuma
Selamlar..Kotor da 1 gece kalmak sizce yeterlimidir?cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..
sedat.ayoglu 7 Ağustos 2017 Pazartesi
Arnavutluk Karadağ arası ulaşım için otobüsler mevcut. Tiran şehir merkezinde Tiran otobüs terminaline giderken ve şehir merkezinde onlarca otobüs firmaları var. Bir gün önceden biletimi almıştım. Karadağ gezilecek yerleri çok beğenmiştim.
Mehmet 7 Ağustos 2017 Pazartesi
Merhaba, bu sene içinde ben de Balkanları gezmeyi planlıyorum da Tiran'dan Budva'ya olan otobüsü nasıl buldunuz?

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z