Yaz

Lviv Nerede

calendar_today May 07, 2018 label

Lviv Nerede

Lviv nerede? sorusu bana en çok sorulan sorular arasında olduğu için ayrı bir başlık açarak detaylı şekilde Lviv neresi ve Lviv haritası nasıl? sorularına cevap yazdım. Lviv'de gezilecek yerlere,Lviv-Kiev arası hızlı tren,Odessa-Lviv tren saatleri ve Lviv şehiriçi ulaşım bilgilerine de ulaşabilirsiniz. Lviv harita ve Ukrayna harita bilgileri bu yazımızda sizlerle...

Son Dönemlerin Parlayan Yıldızı Lviv Nerede

Ukrayna’da başkent Kiev’in ardından turizm açısından en popüler şehir şüphesiz Lviv şehridir. Ukrayna’nın kültür başkenti seçilen şehirde yaklaşık 60 tane müze ve 2 tane büyük üniversite bulunuyor. Ukrayna’nın vize istemiyor oluşu ve yeni kimlik kartları ile rahatlıkla gidilebileceği için özellikle Türkiye’de popülaritesi de her geçen gün artıyor. Biz de sizler için Lviv Nerede gezi rehberi yazmak istedik. Lviv nerede diye merak edenlere ayrıca Lviv’de gezilecek yerleri de listemize ekledik. Lviv gezilecek yerler yazımızdan Lviv hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Lviv yerel dilde “Aslan” anlamına geliyor ve bu nedenle şehrin bir çok noktasında aslan heykeli görmeniz mümkün. Biraz da coğrafi konumu itibariyle Avusturya-Macaristan, Polonya ve en son da Sovyet Rusya hakimiyeti altında bulunmuş şehirde her dönemin ve her yönetimin izlerini görebiliyorsunuz. Açıkçası Ruslardan çok Polonya ve Avusturya mimarisi daha belirgin. Budapeşte ve Prag ile belki yarışamaz ama binalarının mimari güzelliği ve ihtişamına hayran oluyorsunuz. Devamlı el değiştirmiş ve doğal olarak savaşlar görmüş bir şehrin tarihi eserlerini koruyor olması da şaşılacak ayrı bir nokta. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alması nedeniyle “eski şehir” denilen bölgede yeni binayla karşılaşmıyorsunuz.

Çoğunluğunu Ukraynalılar’ın oluşturduğu 860.000 kişinin yaşadığı şehirde Ruslar ve Polonyalılar da yaşamaya devam ediyor. Sırası gelmişken belirtelim nüfusun %85’i kadın değil. Böyle bir efsane dolaşıyor ortalıkta ama doğruyla pek de bir alakası yok. Lviv’e gidecekseniz, sık sık düzenlenen müzik, film gibi festivallere denk getirebilirseniz çok daha eğlenceli bir tatil yapmış olabilirsiniz. Lviv nerede sorusunun cevabının haritalı olarak aşağıda görebilirsiniz. Bu sayede farklı şehirleri de görmenizi tavsiye ederim.

Güvenlik konusunda hiçbir tereddüt yaşamanıza gerek yok. Kiev’e nazaran daha az hırsızlık olayı yaşanıyor. Yabancı diliniz İngilizce ise burada biraz zorlanabilirsiniz çünkü bilenlerin sayısı az. Rusça ve Lehçe konuşuluyor. Sovyet Rusya’nın da etkisiyle halkın büyük çoğunluğu Rusça biliyor ama iki ülke arasındaki gerginlik nedeniyle pek konuşmak isteyen yok. Fakat çok fazla tereddüt etmenize gerek yok. Ukrayna Lviv şehrinde Ukrayna şehirleri olan Kharkiv , Kiev ve Odessa’ya oranlar daha fazla İngilizce bilen kişi sayısı var. Bu olayı Kharkiv’den Kiev’e oradan Belarus Minsk’e daha sonra Lviv’e geçtiğimde daha iyi anladım. Lviv’den Rivne’ye geçtiğimde ise yerel halkın çok daha az İngilizce bildiğine şahitlik etmiştim.

Halk sadece dil konusunda kendi değerlerine sahip çıkmakla kalmıyor. Sokaklarda size garip gelecek kıyafetler giyen insanlar görebilirsiniz. Bu gördüğünüz elbiseler yerel kıyafetlerdir ve geleneksel motiflerini taşırlar.

Lviv nerede - Lviv Opera Binası

Lviv Nerede ?

Galiçya Bölgesi’nin merkezi sayılabilecek Lviv nerede diye soranlara , Ukrayna’nın batısında ve Polonya sınırında yer alıyor. Schengen vizeniz varsa 70 km. yol yaparak Polonya’yı da görebilirsiniz. Lviv’e gitmişken Ukrayna’yı da gezeyim derseniz işte Lviv ve Kiev gezi maliyetini daha da düşürebilirsiniz. Uçakla Lviv’e gidip daha sonra trenle Kiev şehrine daha sonra yine trenle Kharkiv şehrine geçebilirsiniz. Eğer deniz,kum ve güneş sevenlerdenseniz sizi Ukrayna Odessa şehrine gönderelim.

Ukrayna Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler

Kiev Gezilecek Yerler

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Ukrayna'dan Belarus'a Geçiş

Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna Turu İçin Altın Tavsiyeler

Ukrayna Aşk Tüneli

Ukrayna'ya Kimlikle Giriş

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Ukrayna Şehirleri

Ukrayna Gece Hayatı

Odessa Gezilecek Yerler

Lviv nerede

Lviv'e Nasıl Gidilir ?

Eğer Ukrayna’da gezilecek yerler için tatil planı yapıyorsanız daha kolaylık olsun diye Ukrayna’da gezilecek şehirler arası mesafeyi yazdım. Ukrayna haritası ve Lviv nerede haritası Ukrayna gezi programı yapmanız açısından sizlere yardımcı olacaktır. Hemen alt bölümde Lviv’den Kiev’e, Odessa’ya, Rivne’ye ve Kharkiv’e nasıl gidilir bilgilerinden de faydalanmanızı daha sağlıklı olacaktır. Lviv neresi olduğunu öğrendiğimize göre sıra geldi Lviv’e nasıl gidilir ? sorusunun çok yönlü cevaplarına.

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram : Cilgingezgin_

Facebook : Çılgın Gezgin

Ukrayna Ulaşım Rehberleri

Kiev Nerede

Kharkiv Nerede

Odessa Nerede

Ukrayna Nerede

Lviv nerede - Lviv Yüksek Kalesi

Lviv'e Uçakla Nasıl Gidilir ?

Lviv nerede sorusuna cevap verdikten sonra sıradaki sorumuz Lviv şehrine nasıl gidilir? Lviv’e uçakla İstanbul ve Ankara’dan direkt gidebileceğiniz gibi Kiev’den aktarma da yapabilirsiniz. Direkt uçuşlar yaklaşık 90 dk. sürüyor. Uçaklar Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havalimanına iniyor.

Lviv Havalimanı Şehir Merkezi Ulaşım

Lviv Havalimanı ile şehrin merkezinde yer alan Rynok Meydanı’na mesafesi 16 km. Lviv küçük bir şehir olduğu için belki de Lviv ziyaretiniz sırasında sadece havaalanından şehir merkezine giderken araç kullanmanız gerekecek.

Taksi ücretleri Türkiye’ye göre oldukça ucuz ama turistlere yaklaşım ise aynı. Bu yüzden ya pazarlık yapmalısınız ya da havaalanında yer alan turizm ofisi aracılığı ile taksi çağırmalısınız.

Taksiye gerek yok diyorsanız minibüs ya da troleybüs kullanabilirsiniz. Troleybüs biletleri de araç içerisinde satılıyor.

Lviv şehir merkezinden Lviv Havalanı’na otobüs de vardır. 9 numaralı troleybüsü kullanabileceğiniz gibi benim yaptığım gibi 95 numaralı otobüse sadece 2 Grivna ödeyerek şehir merkezinden Lviv Havalimanı’na geçebilirsiniz.

video_library

Lviv'e Trenle Nasıl Gidilir ?

Trenle Lviv’e gitmek için size 2 alternatif sunuyorum. Bunlardan birincisi;

Kiev'den Lviv'e Trenle Nasıl Gidilir?

Hani bazı yolculuklar vardır ya hafızanızdan asla silinmez ve hatırladıkça yüzünüzde bir tebessüm olur. İşte benim Kiev –Lviv hızlı tren maceram da aynen böyle güzel bir anıyla beynime kazındı. 10 saat süren bir yolculuk yataklı vagonda kimsenin İngilizce bilmediği,sohbetlerini anlamadığı,güneşin tren camından suratıma vuruşu ve saatler ilerledikçe ayazın,rüzgarın tren camından suratıma üflemesi.. Kiev’den Lviv’e hızlı trenle geçişim 10 saat sürmüştü. Biletimi  http://booking.uz.gov.ua/en/  adresinden aldıktan sonra farkettim ki gecenin bir vakti Lviv tren istasyonunda olacağım. Peki o saatte nasıl Lviv şehir merkezine geçeceğim. Taksi ve ya Uber bir seçenek olsa da şehir merkezinde gecenin bir körü ne yapacaktım? İçimde hafif heyecanla birlikte aklımdaki deli soru işaretlerine son vermek için hemen Çılgın Gezgin sosyal medya hesaplarından yardım aldım.  Lviv nerede olduğunu az çok kestirebiliyordum ama sorular şunlardı:

Odessa'dan Lviv'e Tren

Lviv şehrinden Odessa’ya trenle gitmek isteyip gidemememin tek sebebi tren seferlerinin düzenli çalışmıyor oluşuydu. Haftanın sadece belli günleri tren olması eğer Lviv’e geri gelmek zorunda iseniz gitmeden önce programınızı tekrar gözden geçirmenize sebep olacaktır. Ben bu programı yapmadığım için sizlere önerim; Yukarıda verdiğim tren bileti adresinden Odessa-Lviv tren gün ve saatlerini kontrol etmeniz olacaktır.

Lviv nerede - Lviv Rynok Meydanı
Lviv Tren İstasyonu Şehir Merkezi Nerede ?

Facebook’tan takipçilerimin yönlendirmesine kulak asıp sabahın olması için Lviv tren istasyonundaki bekleme salonuna attım kendimi. Sadece ben değil benim gibi yerel halktan insanlar da bu bekleme salonunda sabahın ışıklarıyla birlikte Lviv şehir merkezine yani Rynok Meydanı’na giden otobüsü bekliyorlardı. 10 Grivna ücret karşılığında salonu kullanma hakkına sahip oldum. Bekleme salonu en mantıklı yöntemdi hem de içerisinde açlığımı ve uykumu yatıştıracak kafe ve restoranlarda mevcuttu. Wi-fi kullanmak için de ekstra bir ücret ödemiştim. Lviv tren istasyonu ile şehir merkezi arası 3,5 km olup yolculuk trafiğin durumuna göre 20 dakika sürmektedir.

Lviv Tren İstasyonu'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Nasıl Olacak?

Nihayet güneş yüzünü gösterdi. Sabah Lviv şehir merkezine giden ilk otobüs 07:30’da kalkış yaptı. 31 numaralı otobüse binerek sadece ‘’City Center’’ demem yeterli olmuştu. Üzerimde Kharkiv , Kiev ve Belarus Minsk izleri hala duruyordu. Şoför eliyle gel dedi ve Rynok Meydanı’na yakın konumda olan Lviv Opera Binası’nın önünde beni indirdi. Daha sonra Lviv şehir merkezinden Lviv tren istasyonuna Rivne’ye gitmek için minibüs ile ulaşım sağlamıştım. Özetle hem otobüs hem de minibüsler ile Lviv tren istasyonua gidebilirsiniz.

Not: Yerel halkın İngilizce bilmeme olasılığını düşünerek Ukrayna’ya gitmek isteyen kişiler için Ukraynaca bazı kelimeleri Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler yazımdan okuyabilirsiniz. Bunlar can simidiniz olabilir.

Lviv nerede - Museum of Folk Architecture

Ukrayna Lviv Şehirleri Arası Mesafeler

Lviv ile Kiev arası 620 km,

Lviv ile sahil şehri olan Odessa arası 797,

Lviv ile Kharkiv arası 1016 km’dir.

Lviv ile Rivne arası 210 km’dir.

video_library

Lviv'e Otobüsle Nasıl Gidilir?

Şahsen ben Lviv’e otobüsle giden kişi sayısının çok az olacağı kanaati taşıyorum. Bilginiz olsun Lviv otobüs terminali ile şehir merkezi arası yaklaşık 7,5 km civarı sürmektedir.

Lviv Şehiriçi Ulaşım

Ben ayrıca Ukrayna Aşk Tüneli ve Museum of Folk Architecture Müzesi’ne giderken toplu taşımaya binmiştim. Fakat Lviv gezisini sadece şehir merkezinde yapacaksanız dediğim gibi gezilecek yerlerin hepsi yürüme mesafesinde kalıyor. Buraya kadar sizlere Lviv nerede ve Lviv’de ulaşımı anlatmaya çalıştım. Umarım Lviv harita bilgileri sizlere yardımcı olmuştur.

"Lviv Nerede" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z