Yaz

MACAHEL YAYLASI KAMP VE GEZİLECEK YERLER

calendar_today Ağu 28, 2017 label

MACAHEL YAYLASI KAMP VE GEZİLECEK YERLER

MACAHEL YAYLASI - MACAHEL MARAL ŞELALESİ - MACAHEL KONAKLAMA - MACAHEL CAMİLİ KÖYÜ

Macahel Yaylası benim Karadeniz ve Doğu Anadolu turumun en keyif aldığım yerlerdendi. Hatta 12 şehirlik gezimizde birinci sıraya Macahel Maral Şelalesi’ni koyabilirim. Camili Köyü Macahel’de bir gün kalacaktık ama o kadar çok sevdik ki bir gece daha kalıp toplamda 3 gün 2 gece kalmıştık. Macahel gezilecek yerleri gezip görmeye gelen bu kadar insanın varlığı beni ilk etapta şaşırtsa da Macahel Şelalesi’ni gördükten sonra fikrim değişti. Macahel’de nerede kalınır? Macahel Camili Köyü ve konaklama hakkındaki tüm detaylarını yazdım. Yazı içerisinde Macahel Yaylası’nda kamp yapılacak yerleri de görebilirsiniz. Hepinize şimdiden iyi eğlenceler.

Artvin Borçka Karagöl gezisi esnasında bir amcayla tanıştım. Kendisi yıllarca bu dağlarda çobanlık yapmış ve her yeri avucunun içi gibi biliyor. Arabayla beni takip edin dedi sizi çok harika bir yere götüreceğim. Biz o ana kadar Macahel Yaylası’na gideceğimizi bilmiyorduk. Yollar inanılmaz sisli, amca önümüzde olmasa uçurumdan yuvarlanarak 40 dakikada ancak aşağıya inermişiz ki dönerken uçurumu gördük. Takıldık peşine bir köye geldik, daha sonra bizi bir kamyoncuya emanet etti,kamyoncu bizi Macahel Yaylası yani Camili Köyü'nde (Camili Köyü Macahel)  bir pansiyona getirdi. Ev pansiyon tarzı konaklama ve Tema Vakfı'nda fiyatlar kişi başı 125 TL. Bu parayı verirsek gezimiz kısa sürecek ne yapalım ne edelim derken köyün girişindeki Asmalı Köprü Çay Bahçesi'ne gidip yemek yiyelim aklımız başımıza bir gelsin dedik.

Erdal Abi çay işletmesinin sahibi efsane adam. Abi biz burada kamp yapsak olur mu? diye sorduk. Adam bir şaşırdı düşündü etrafına bir baktı. Olur dedi. Macahel Konaklama fiyatlarının neden bu kadar pahalı olduğunu biz o an düşünemedik. Allah razı olsun kral adam, çay bahçesinin bahçesinde kamp için izin verdi. Jandarmaya gittik biz burada kamp atacağız herkes kimlikleri verdi. Yanımızda Sırbistan başsavcısı var. Karakol komutanı da şaşırdı gece yanınıza çaya gelirim dedi. Bizden başka 4 kişilik başka bir grupta köyün girişindeki düz alana çadır kurdu. Macahel Yaylası’nda kamp yapacaklar Erdal abinin yanına uğrayabilirler.

Nehirden akan suyun sesi ve semaver çay keyfi muhteşem doğasıyla ilk gece çok keyifli geçti. Hatta işletme sahibinin amcaları yeğenleri filan gelip halaylar horonlar oynadılar.

Bu ana kadar normal birisiyle karşılaşmadım. Bir kadın Adana'lı ama Avusturya'da yaşıyor. Gönüllü olarak çalışmaya gelmiş ve Macahel Yaylası’nda 2 hafta çalışıp gezmeye çalışıyor.

Erdal abi, eşi ve 2 kızı çok temiz aile. Bizimle çok ilgilendiler ve ayrılırken çok çok üzüldüm. Seneye bir daha gitmeyi düşünüyorum. Ertesi gün Macahel Maral Şelalesi'ne yüzmeye gittik. Efsane bir güzellik var. Çay bahçesinde oturup 1 saatten fazla orada yaşayan insanlarla sohbet muhabbet. Herkes aşırı sıcakkanlı.

Erdal abinin evine gittik, arıları ile ilgili bilgiler alıp bahçesini gezdik, ineklerini görüp evinde çok keyifli vakit geçirdik. O kadar iyi bir aile ki diğer grupta hastalanan bir arkadaşı iyileşene kadar evinde misafir ettiler ve bizim gruptaki kız arkadaşa evinde duş alması için izin verdi. 3 gün 2 gece boyunca yaptığı iyilikleri anlatmakla bitiremem. Allah binlerce kez razı olsun.

Bulunduğumuz bölgede 6 tane köy var. Önceleri 18 tane köyün hepsi bizim taraftaymış ama artık 12 tanesi Gürcistan'a geçmiş. Tam olarak sınır karakolunun olduğu yerdeydik hatta eskiden hastaları karakolun içerisinden Gürcistan'a götürmüyorlarmış. Karakolun içindeki yol hâlâ acil durumlarda açılıyormuş.

Bizim kamp yaptığımız bahçeye 3 tane 55 yaş üstü abiler geldi. Köyde net ve telefon çok zor çekiyor hatta sadece Turkcell çekiyor. Diğer hatlar Gürcistan tarifesi üzerinden çalışıyor ve hattınız yurtdışına açık değilse size ulaşamazlar. Bu 3 Çılgın yaşlı çifti arayan jandarma ve maceralar maceralar…

photo_library

MACAHEL YAYLASI HAKKINDA

Macahel nedir ne anlama geliyor? Gürcüce ‘’Maca’’ kelimesi ‘’Bilek’’ de ‘’El’’ demekmiş. Camili Köyü Macahel’in eskiden merkezi konumundaymış. 6 tane köy olduğu için Camili Köyü Artvin’de bilek görevi görüyormuş geri kalan 5 köyde bir elin parmaklarını temsil ediyormuş. Macahel’de bulunan diğer köyler, Efeler Köyü , Kayalar Köyü , Düzenli Köyü , Uğur Köyü ve Maral Köyü’dür.

Macahel Gürcistan’a sınırı olduğu için biraz durumlar karışık. Mesela eskiden hastalar karakolun içerisinden geçip Gürcistan’daki hastanelere gidebiliyorlarmış ama artık uçak ambulanslar sayesinde sınırdan pek geçen olmuyormuş. Hem Gürcistan’dan Türkiye’ye hem de Türkiye’den Gürcistan’a askeriyeden ve gerekli yerlerden izin alınarak geçiş sağlanabiliyormuş. Macahel Yaylası’na kışın aşırı kar yağması nedeniyle Artvin Borçka ile bağlantı tamamen koptuğu için Türkiye ile alakası kalmıyormuş. Böyle söylüyor yerel halk ; Eskiden yol yoktu ve Borçka merkeze sadece jipleri olanlar gidebiliyordu gidenler de uzun süre yol çekiyorlardı.

1993 Harbi’ne kadar Osmanlı – Rus Savaşı’na kadar 18 köyün hepsi bize aitmiş. 1921 yılında yapılan referandum sonucunda 18 köyden sadece 6 tanesi Türkiye’de kalıp 12 tanesi Gürcistan sınırlarına dahil edilmiş. Karçal Dağları’nda ise Ağustos ayında bile kar görmüştüm.

Tema Vakfı ise arıcılıkla yakında ilgilenip araştırma merkezini Macahel’de kurmuş.

2002 yılında WWF tarafından Macahel Yaylası ‘’Rezerv Alanı’’ ilan edilmiştir. Halkın geçim kaynağı arıcılık olan bölgede bazı arıcılar durumlarından çok şikayetçi bazıları ise arıcılıktan iyi gelir elde ettiğini söylüyor. Dediğim gibi burası Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olarak geçiyor. Bu yüzden Unesco için de burası ayrı bir önem taşıyor.

Macahel’in yani Camili Köyü’nün içinden akan derelerden Damzirat Deresi sizi taa Gorgit Yaylası , Lekoban ve Çikunet Yaylaları’na kadar götürecektir. Özellikle Gorgit Yaylası’na gitmeyi çok istemiştik ama gel gör ki binek araçla çıkmak tamamen imkansızdı. Maral Deresi ise Maral Köyü’nden geçerek taa Şavşat’a kadar sizi götürür.

photo_library

ARTVİN MACAHEL'E NASIL GİDİLİR?

Macahel Yaylası’na gitmek için Artvin Borçka’ya ulaşıp hemen taksi duraklarının yanından minibüsler kalkıyor. Öğrendiğim kadarıyla karşılıklı olarak günde tek sefer yapılıyormuş. Borçka’ndan Macahel’e saat 16:00’da , Macahel’den Borçka’ya ise sabah 07:00’de minibüs kalkıyormuş. Bu konuda garanti vermek istemiyorum çünkü kışın zorlu hava şartlarında servis kalkmayabilir ya da yolcu yoksa minibüs hareket etmeyebilir. Macahel’e biz aracımızla gitmiştik ayrıca turlarla da gidebilirsiniz.

Macahel Yaylası kamp

MACAHEL KONAKLAMA - MACAHEL NEREDE KALINIR

Macahel Yaylası’nda konaklama arayanlar; Tema Vakfı Konuk Evi’nde kalabilecekleri gibi hemen yan tarafında bir ev pansiyona gitmiştik ve fiyat almıştık. Fiyatlar bana göre pahalı gelince kamp yapmıştım.

Macahel Yaylası kamp

"MACAHEL KONAKLAMA - MACAHEL NEREDE KALINIR" Hakkındaki Yorumlar (1)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Machael- Artvin Karagöl’e gittiğim de orada piknik yapan bir aile muhakkak 65 metreden dökülen Türkiye’nin en yüksek şelalerinden biri olan Machael şelalesini muhakkak görün dedin. Bizde o heyecanla gittik fakat sisten sadece yol çizgilerini görerek. Machael camili köyüne vardığımızda bizi böyle bir köy karşıladı ve o sarp dağlar ile çevrili köyü gezip gidemedik sis bulutu daha da kaplamıştı her yanı. Bizde çadırlarımızı kurup hep gözümüz zirvede sis bulutuna bakarak iki gün mahzur kaldığımız köyde derede yüzerek , köyde treking yaparak , dereye girip taş üstüne taş koyarak , suda taş sektirerek , şelale de yüzerek geçirdik. Bulunduğumuz yer Gürcistan sınır köyü olduğu için sınır karakolundan izin alarak çadır kuruluyor. İnsan bir yerde mahsur kaldığına sevinir mi bilmiyorum ama biz mutlu olduk ki iki gün sonra Machael geçidinde ki sisin çekildiğini görünce yolumuza devam ettik. Agustos ayı olmasına rağmen zirvede kar kütlesi hala mevcuttu.

MACAHEL ŞELALESİ - MACAHEL MARAL ŞELALESİ

Maral Şelalesi, Macahel’de gezilecek yerlerin başında geliyor. Eğer Maral Şelalesi’ne gidecekseniz yanınıza mayo ve deniz kıyafetleri almayı unutmayınız. İçerisinde yüzmek serbest olup Maral Şelalesi’ne giriş ücretsizdir. Tepeden çay kahve eşliğinde Maral Şelalesi’ni izleyebilirsiniz.

Macahel Yaylası kamp

"MACAHEL ŞELALESİ - MACAHEL MARAL ŞELALESİ" Hakkındaki Yorumlar (1)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Şelalenin suyu yaklaşık 65 metre yükseklikten Gürcistan sınırından dökülüyor. Buraya yaklaşık 30 dk zorlu yürüyüş parkurunu aşarak geldik ve geldiğimize değdi mi? evet değdi.Çünkü Türkiye'nin en yüksekten düşen şelalesini görmek keyif vericiydi. Karşısındaki terasa oturup bir bardak çay içmek ve zaman geçirmek artı bir bonus diyebiliriz. :D

Maral Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Camili Köyü’nün içinden otostopla gidebildiği gibi kendi özel aracınızla da stabil yoldan gidebilirsiniz. Camili Köyü’nün sonuna gelip bakkaldan sağ tarafa dönerseniz yol sizi Maral Şelalesi’ne götürecektir. Yol çalışmaları sebebiyle arabanızı belli bir noktaya bırakıp 10 dakikalık bir yürüyüş yapmalısınız. Maral Şelalesi yolunda da oteller vardı ama fiyatları hakkında bilgi sahibi değilim. 

MACAHEL NEREDE

Macahel Yaylası Artvin ilimizin Borçka ilçesine bağlıdır. Burası aslında adeta Türkiye’den bağımsız bir bölge diyebilirim. Bağımsız olmasının sebebi ise popülaritesi yavaş yavaş gelişse de Karadeniz turu yapanların pas geçtiği yerlerden gizli saklı bir cennet köşesi olarak adlandırıyorum.

MACAHEL GEZİLECEK YERLER

Maral Şelalesi dışında çevredeki köyleri gezebilirsiniz. Otostop şansınızı deneyebilirsiniz. Camili Köyü’nden Borçka tarafına doğru yoldan araçlar geçiyor. Eğer Camili Köyü’nde biriyle bağlantı kurabilirseniz minibüs ya da taksiyle hem Maral Şelalesi hem de gezmek istediğiniz yerleri görebilirsiniz. Hepinize küstüm kimseyle işim olmaz diyorsanız ve hayatla bağlantıyı kısa sürede olsa koparmak istiyorsanız Macahel Yaylası tam da size göre bir yer. Hele insanların sıcakkanlı oluşu ise üzerine bal kaymak oluyor.

Camili Köyü Macahel’e gideceklere ilk tavsiyem turla giderseniz o kadar çok pişman olursunuz ki; birkaç kişi turdan ayrılıp burada kalmışlardı.

Macahel Yaylası kamp

MACAHEL KÖYÜ İZLENİM VE TAVSİYELER

Camili Köyü Macahel’de kamp yapmak için öncelikle Artvin Borçka Camili Köyü karakoluna gidip izin almanız gerekmektedir. İzinden kasıt sadece kamp yapmak istediğinizi söyleyip kimliklerinizi vermeniz gerekiyor. Bu sadece GBT (Genel Bilgi Toplamak) için bir tedbir olarak düşünebilirsiniz. Bunu şu şekilde daha detaylı anlatabilirim. Bizim kamp yaptığımız yerde kalan 3 yaşlı kişi Artvin Camili Köyü’nde konaklama (kamp) için jandarmaya gitmemişler. Merak eden yakınları ise İstanbul’u ayağa kaldırmışlar. Telefonlar çekmediği için merak eden yakınları tüm karakollara ve hastanelere haber salmışlar. Gel gör ki jandarma tamamen tesadüf eseri bizim kaldığımız çay bahçesine gelip durumu anlattıklarında ise bu insanların burada olduklarını öğrenmişti. Eğer Jandarma çay bahçesine gelmeseydi aileleri çok merak edecek belki başka kötü senaryolar da yaşanacaktı.

Artvin Macahel’de konaklama isteyenler önceden rezervasyon yaparlarsa daha sağlıklı olur. Biz gittiğimiz zaman Tema Maçahel Konuk Evi’nde yer yoktu. Camili Köyü Artvin Tema Konuk Evi’ni arayıp detaylı bilgileri sorabilirsiniz.

Sigara içenler market alışverişi esnasında Camili Köyü’nde bulunan marketten çok daha ucuza sigara alabilirler. Sigaralar Gürcistan’dan geldiği için daha ucuza satılıyor.

Hattınız Turkcell değilse sakın hattınızı kullanmayın diğer operatörler Gürcistan’daymışsınız gibi yurt dışı tarifesi yazıyor. Zaten Camili Köyü Macahel’e geldiğiniz zaman operatörlerinizin adının değişeceğini göreceksiniz.

Machael Maral Şelalesi yolu çok da düzgün olmasa da bizim gibi binek araçla gidenler vardı. Yol asfalt değil stabildir.

Macahel Yaylası’nda kamp yapacaksanız köyün girişinde bulunan çay bahçesinin az ilerisindeki boş alanı da kullanabilirsiniz. Ya da Erdal abi ( Asma Konak Çay Bahçesi) size yardımcı olabilir. Bize yardım etti ama herkese kapılarını açar mı? (çay bahçesinde kamp yapmaya izin verir mi garanti veremem) Biz kamp yapıp bu iyilik karşısında kahvaltı ve öğün yemeklerimizi burada yemiştik)

Macahel Yaylası kamp

"MACAHEL YAYLASI KAMP VE GEZİLECEK YERLER" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z