Yaz

Marakeş Gezilecek Yerler

calendar_today Şub 21, 2018 label

Marakeş Gezilecek Yerler

Marakeş gezilecek yerler hakkında ilk söyleyeceğim sözler bile sizi Fas Marakeş şehrine yolculuk yapmaya davet edecektir. Marakeş'in en ünlü meydanı Djemaa El Fna Meydanı. Hani '' Ortalık Bayram Yeri'' deriz ya işte bu meydan bu adı sonuna kadar hakediyor ve bu meydana gelen yerli ya da yabancı turistlere  sonuna kadar bu hissi yaşatıyor. Marakeş nerede diye hemen araştırmalara başlatacak güzellikte olan Fas Marakeş gece hayatı ve Marakeş turu gezi rehberi yazısında tüm detayları yazdım. Marakeş otel ve Marakeş uçak bileti hakkında tecrübe kazananlar tecrübelerini bizimle paylaşabilirler.

Marakeş

Fas’ın olduğu kadar Mağrib’in ve hatta Afrika’nın en egzotik, en gizemli şehirlerinin başında gelen Marakeş Fas kendi bölgesinde çıkan taşlar nedeniyle halk tarafından “kızıl şehir” olarak da anılıyor. Berberi dilinde “Tanrıların Ülkesi” anlamına gelen Marakeş, gezginim ya da gezmeyi seviyorum diyorsanız uğramanız gereken noktalar asında ilk sıralarda yer almayı hak eden bir şehirdir. Berberi kültüründen mi, konumundan mı yoksa geçmişinden mi bilemiyoruz ama gerçekten gezdikçe hoşlanılan, insanı bir masal dünyasına, bir film setine sürükleyen çok farklı bir atmosferi var.

Marakeş, tüm Fas şehirlerinde olduğu gibi ikiye ayrılıyor. Eski bölge Medina ve yeni bölge Ville Nouvelle. Fas Marakeş turu yapacaksanız sınırlı bir zamanınız vardır mutlaka. Daha gezmeniz gereken birçok nokta belirlediğiniz için burada yapılacak en ideal şeyleri yapmak ve görülmesi gerekenlerin başındakileri görmek istiyorsunuzdur. O zaman sizin vakit geçireceğiniz yer Medina. Ville Nouvelle’ye belki alışveriş yapmak dışında gerçekten geçmeniz için hiçbir neden yok. Ayrıca Marakeş’e kadar gelmişken Fas’ın Kazablanka şehrine de belki günü birlik uğramak istersiniz. Kazablanka gezilecek yerler yazımıza linkten ulaşabilirsiniz. 

photo_library

Marakeş Nerede?

Fas, Afrika’nın kuzeybatısı’nda yer alıyor. Hem Akdeniz’e hem de Atlas Okyanusu’na sahili var. Marakeş ise Fas’ın daha güneyinde hatta belki de tam ortasında yer alıyor. Marakeş daha öncesinde Fas’a başkentlik yapmış. İçeride yani denizden uzakta olmasına rağmen geçmişte ve bugün Marakeş’i önemli kılan şey ne biliyor musunuz? Konumundaki benzersizlik! Evet, abartmıyoruz, benzersiz bir konumda yer alıyor. Atlas Okyanusu’nun Afrika Kıtası’ndaki etkisini yok denebilecek kadar az bir seviyeye indiren Atlas Dağları’nın eteklerinde yer alan şehir bütün kıta boyunca devam edecek olan Sahra Çölü’nden önce son çıkış. Fas nerede harita bilgileri ile sizlere detaylı bilgiler verdik.

Biraz karışık mı oldu? Marakeş, Atlas Dağları’nın eteklerinde konumlanmış. Bu konumu nedeniyle de hem Atlas Okyanusu’nun iklimine elverişli bir noktada yer alıyor hem de Atlas Dağları’nın iklimsel avantajlarından faydalanıyor. Marakeş’i geçip de dağın öbür yüzüne vardığınızda ise büyük bir hiçlik sizi bekliyor. Marakeş hangi ülkede sorusunun cevabını aldığınıza göre Marakeş gezilecek yerler için uçak biletinizi alıp yola çıkabilirsiniz.

Marakeş, Kazablanka’ya 245, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan ve Suvayr’a 190, Sahra Çölü’nün tam olarak kendisini hissettirmeye başladığı Merzouga’ya ise 560 km mesafede yer alıyor. Şafşavan ve Fes dışında Fas geziniz sırasında uğramanız gereken Suvayr, Atlas Dağları ve Sahra Çölü gezilerinizi büyük çoğunluk gibi Marakeş üzerinden yapabilirsiniz. 

Fes ve Şafşavan ise daha kuzeyde hatta Kazablanka’nın da kuzeyinde yer alıyor. Dolayısıyla planınızı yaparken Kazablanka’dan sonra hangisine geçeceğinize iyi karar vermelisiniz. Fas’ta gezilecek şehirler yazımıza şöyle bir göz atarak rotanızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

photo_library

Marakeş'e Nasıl Gidilir?

Marakeş’e Türkiye’den direkt gidebilme şansınız ne yazık ki yok. Bu yüzden İstanbul Marakeş uçak bileti bakmanıza gerek de yok. Fas’ta herhangi bir noktaya gidebilmek için öncelikle İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Kazablanka’ya direk uçuşları kullanmalısınız. Bu noktadan sonra ya turlara katılabilirsiniz ya da kendiniz iyi bir plan yaparak Fas gezinizi sürdürebilirsiniz. Ama genellikle insanlar Kazablanka’dan hemen Marakeş’e geçmeyi uygun buluyorlar. Vakit durumuna göre de dediğimiz gibi daha kuzeyde yer alan diğer şehirlere gidiyorlar. Fas gezilecek yerler yazımızda Fas’a ucuza uçak bileti bulmanın bir kaç yolunu sizler için anlattık.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Kazablanka’ya Türk Hava Yolları ve Fas Kraliyet Havayolları karşılıklı olarak yaz sezonunda 2’şer, kış sezonunda ise 1’er sefer düzenliyor. Türk Hava Yolları’nın ücreti Fas Kraliyet Hava Yolları’na göre biraz daha pahalı. Uçaklar Kazablanka’nın yaklaşık 30 km güneybatısında yer alan Muhammed V Uluslararası Havalimanı’na iniş yapıyorlar. Buradan sonra isterseniz Havalimanı-Marakeş arasında yolcu taşıyan araçları kullanabilirsiniz. Ücretleri yaklaşık olarak 140 € ve 2,5 saat gibi bir sürede Marakeş’e varıyorsunuz. Fas Marakeş uçak bileti Avrupa üzerinden var.

Havalimanı’ndan ikinci ihtimal ise tren. 1. Sınıf yolcu bileti aldıktan sonra 3-4 saat gibi bir sürede Marakeş’e ulaşabiliyorsunuz. Tren istasyonu havalimanı içerisinde bulunduğu için rahatlıkla treni kullanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta; iki bilet almanız gerekiyor. Birincisini Casa Voyegours Tren İstasyonu’na ulaşmak ikincisini ise Marakeş’e aktarma yapabilmek için kullanıyorsunuz. Marakeş kazablanka turu için ben treni tercih etmiştim. Ben tek bilet ile aktarmalı Marakeş’e gitmiştim. 

Yorulduysanız Kazablanka’da gece dinlenip sabah şehir merkezinden yola çıkabilirsiniz. Şehir merkezindeki gardan Marakeş’e gidebilmek için ONCF adlı firmanın internet sitesinden sefer saatlerini kontrol edebilir ve bilet satın alabilirsiniz. Tren yolculuğu ile ilgili en önemli konu ise 1. Sınıf bilet meselesi. Eğer 1. Sınıf bilet almazsanız 3,5 saat kadar süren yolculuğu ayakta yapmak zorunda kalabilirsiniz. Biz baştan uyaralım. Diğer bir konu ise internet sitesinden bilet almak istediğinizde ise Fransızca bir menü ile karşılaşacaksınız. Fransızca bilmiyorsanız biraz zorlanabilirsiniz. Bununla ilgili detayları Fas gezi rehberi yazımızda okuyabilirsiniz. Orada nasıl bilet almanız gerektiğini anlattım.

Bir diğer yöntem ise otobüs ile Marakeş’e gitmek. Havalimanında farklı firmalara ait otobüsler var, bunları kullanarak gidebilirsiniz. İsterseniz havalimanından araç da kiralayabilirsiniz. Araç kiralayacaksanız kesinlikle pazarlık etmelisiniz bunu baştan belirtelim. Ayrıca, Fas trafiği sizi çok zorlayacağı için araçlarda kesinlikle sigorta da istemelisiniz. Araç kiralamayı düşünüyorsanız Marakeş içerisinde araç ihtiyacınız olmayacağını ve arabayı sadece şehirlerarası yollarda kullanacağınızı da bilin. Yolda gereğinden fazla polis çevirmesini de hesap etmelisiniz. Fas’ta yapılacaklar yazımıza bir göz atarak Fas’ta araba kiralamak ne kadar mantıklı olabilir sorusuna cevap bulabilirsiniz.

photo_library

Marakeş Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Ücret itibariyle pek tercih edilmeyen diğer yöntem ise Marakeş’e uçak ile gitmek. Bunun için Kazablanka aktarmalı bilet satın alabilirsiniz. Ancak, Marakeş uçak bileti fiyatları Türkiye ile kıyaslandığında oldukça pahalı. Ekonomik bir gezi düşünüyorsanız ya da Kazablanka-Marakeş arasını da görmek istiyorsanız uçakla yolculuk pek doğru bir seçim olmayacaktır. Vakit nakittir mantığı ile uçağı kullanıp Marakeş Menara Havalimanı’na iniş yapabilirsiniz. Ancak, bu arada aktarma süresini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Marakeş Menara Havaalanı’nda indikten sonra isterseniz iyi bir pazarlık yaptıktan sonra taksi kullanabilirsiniz. Ama çok da gerek yok. Hemen terminal önünden kalkan 19 numaralı otobüs ile 30 dirheme 20 dk’da Cema el Fna Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

Marakeş Tren İstasyonu'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Marakeş tren istasyonu Cema El Fna Meydanı’na 3 km uzaklıkta bulunuyor. Yürümek isterseniz 35-40 dk’nızı alabilir. Tren istasyonunda indikten sonra muhtemelen otelinize gitmek ya da bir otel tutmak isteyeceksinizdir. Bunun için de çeşitli ihtimalleri değerlendirebilirsiniz.  Kimi oteller tren istasyonuna çok yakın. Yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Oteller genellikle Medina ve Gueliz bölgelerinde yer alıyor. Medina 3, Gueliz ise 1,5 km mesafede. Eğer sizin oteliniz uzaktaysa ya da çantaları taşımak gözünüzü korkutuyorsa 8 numaralı otobüsü kullanabilir ya da taksi tutabilirsiniz. Marakeş Tren İstasyonu ile şehir merkezi arası taksi ücreti 30 Dirhem’dir.

Marakeş Gezilecek Yerler - Marakeş Fas : Jemaa El Fna Meydanı

Marakeş Uçak Bileti

Türkiye’den Fas Marakeş şehrine gitmek için önce Kazablanka’ya uçakla gidip daha sonra trenle gitmek daha faydalı olacaktır. Eğer hali hazırda schengen vizeniz varsa Türkiye’den hangi Avrupa şehrine ucuz uçak bileti varsa önce o ülkeye gidip daha sonra Avrupa ülkelerinden Marakeş şehrine uçakla gidebilirsiniz. Türkiye’den benim gibi aktarmalı gidecekseniz yine Marakeş’e uçak bileti bulmak çok zor oluyor. Transit vizeden ziyade schengen vizeniz olması gerekir ki,transit sahayı terk edip daha sonra Marakeş’e giden uçağa binmelisiniz. Marakeş’te tanıştığım Avrupalı gençler çok ucuz fiyatlara Marakeş’e gelmişlerdi. 

Marakeş için direkt uçak bileti konusunda aktarmalı seçenekleri değerlendirmelisiniz. Direkt derken Marakeş’e uçakla gitmek istiyorum diyorsanız İstanbul’dan direkt uçuş yok. Mecburen aktarmalı uçuş yapacaksınız. Bunun için Kazablanka üzerinden aktarma yapabileceğiniz gibi Marsilya, Amsterdam veya Lyon üzerinden çok daha ucuza Marakeş’e uçak bileti bulabilirsiniz. Bu yolculuklar da en erken 7 saat ile 10 saat arasında değişiyor. Aktarma süreleri etkin bir rol oynadığı için bilet alırken dikkatli olmalısınız.

Tabi ki Fas’ın havaalanı olan farklı şehirlerden de Marakeş Menara Havaalanı’na ulaşım için bilet bulabilirsiniz.

Marakeş Kasbah Mosque Yanındaki Müze

Marakeş Hava Durumu

Fas Marakeş için ucuza uçak bileti bulduğum en ucuz ay Şubat ayıydı. Bu mevsimde Fas’ı genelde tavsiye etmiyorlar. Fakat benim gibi ucuza gezmek isteyenler için çok fazla alternatif kalmıyor gibi görünüyor. Benim Fas’ta bulunduğum süre içerisinde hava akşamları azıcık serin olmakla birlikte kıyafetlerimden gördüğünüz gibi montla bu işi çözdüm. Fas’ta Sahra Çölü için ise hava durumu tamamen şansa kalmış görünüyor. Fas Marakeş turları da bu dönemde devam ediyor. Marakeş’te tanıştığım bir çift turla geldiğini söylemişti. Hava durumu ise hiç belli olmuyor, sıcağı da gördüm,soğuğu da fırtınayı da karı da yağmuru da… Benim için hepsi ayrı bir maceraydı diyebilirim:)

Marakeş Yemekleri

Marakeş Şehiriçi Ulaşım

Marakeş işin gerçeği bir turist için küçük bir şehir. Dolayısıyla çok da ulaşım aracına ihtiyaç duymayacaksınız. Hatta şehirde araç ile dolaşmak hiç mantıklı değil. Bu şehrin en önemli özelliği trafiğe kapalı daracık sokaklarında kaybolmak ve şehrin tadını, kokusunu alabilmek. Ancak, ben yürüyemem diyorsanız da farklı toplu taşıma ya da ulaşım seçeneklerine sahip şehirde rahatlıkla istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Biz size seçenekleri sıralayalım.

Otobüs; Şehir içerisinde en ucuz ulaşım aracı otobüs. Bilet ihtiyacınızı da otobüs içerisinde şoföre peşin ödeyerek karşılayabiliyorsunuz. Ayrıca, turistik bir şehir olduğu için city tour kıvamında iki katlı otobüsler var. Bunlar sizi şehir içerisinde önemli noktalara taşıyarak gezdiriyor. Dediğimiz gibi hastalığınız yoksa, yaşlı da değilseniz bu seçenekleri kullanmayın. Şehrin ruhuna aykırı.

Fayton da şehri gezebilmeniz için nostaljik bir imkan tanıyor. Bu seçeneği de pek tavsiye etmiyoruz. Aşırı derecede ağır ve pis kokuyorlar. Hele bir de trafik saatine denk gelirseniz biraz çileye dönüşebiliyor. 

Taksiler. Gelelim taksilere. Fas içerisinde kimi zamanlarda mecbur kalacağınız taksiler ve taksiciler konusunda sizi uyarmak istiyoruz. Taksiler ikiye ayrılıyor Petit taksi denen ve her yeri dökülen araçları var birde grande taksi denilen diğerlerine göre lüks sayılabilecek ama dolmuş gibi belirli bir hat üzerinde ve sabit fiyatla çalışan araçlar var.

Biz size petit taksilerden bahsediyoruz. Bu taksilerin taksimetreleri hatta fiyat tarifeleri bile var. Ancak, ne yaparsanız yapın bir taksiciye taksimetreyi açtıramazsınız. Bu fırsattan da istifade ederek olması gerekenden belki de 10 kat fazla fiyat çıkartabiliyorlar. Bu durumlara hazırlıklı olun ve binmeden önce kesinlikle ve kesinlikle pazarlık edin. Bu pazarlık da 3-5 kuruş kırmak üzere olmasın. Dörtte bir fiyata düşürebilirsiniz. Ya da şöyle diyelim şehir içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz taksilere 15-20 dirhemden fazla para vermeyin. Baştan bu konuda anlaşırsanız daha karlı olursunuz. Ben Marakeş’te tren istasyonundan şehir merkezine giderken aynı araçta 2 kişi gittim. Giderken de tek gittim ve fiyat olarak fazla para vermedim. 

photo_library

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram : Cilgingezgin_

Facebook : Çılgın Gezgin

Fas Marakeş Vize

Fas, Türk Vatandaşları’ndan vize istemiyor. Pasaportunuz varsa ve 6 ay daha geçerli ise Marakeş’e ulaşım konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. 90 güne kadar da ülkede rahatlıkla gezebilirsiniz. Sadece giriş ve çıkışta sizden bir form doldurmanızı istiyorlar ve kimi zaman memurlar tarafından gereksiz bir sürü soru ile muhatap olabiliyorsunuz. Alttan alır ve biraz da güler yüzlü davranırsanız sadece vaktinizi almış olurlar o kadar. Klasik sorular soruyorlar. Niye geldin? İlk defa mı geldin? tarzında...

Marakeş Gezilecek Yerler - Jemaa El Fna Meydanı

Marakeş Nüfusu

Marakeş, geçmişte yıllarca Fas’ın başkentliğini yapmış. Şimdi ise başkent Rabat ve Kazablanka’dan sonra ülkenin en kalabalık 3. şehri. Yaklaşık 1 milyon nüfusu bulunan şehrin büyük çoğunluğunu Berberi’ler oluşturuyor. Berberi’lerin yanı sıra Araplar da diğer büyük çoğunluk. Bir de Mellah denilen bölgede yaşayan Yahudiler var. Berberiler ile Arapları ayırmak biraz zor. Berberil’er sanki biraz daha açık tenliler. Ayrıca, Afrika’da olması dolayısıyla azımsanmayacak seviyede zenci diyebileceğimiz Orta ve Güney Afrikalılar ile karşılaşabilirsiniz. Emekli olduktan sonra şehre yerleşmiş 10.000 civarında Avrupalı da burada yaşıyor.

Fas uzun yıllar Fransız hakimiyeti altında kaldığından Fransızların etkisi hala hissediliyor ve halkın büyük çoğunluğu ana dili gibi Fransızca biliyor. Aslında yerel dil Arapça. Turistik bir şehir olduğu için özellikle satıcılar ve rehberler iyi seviyede İngilizce biliyorlar. Her ne kadar İngilizceyi Fransız aksanıyla konuşsalar da anlaşabilirsiniz. Marakeş halkı da Fas’ın genelinde olduğu gibi çoğunlukla Müslüman.

Halkın %70’i 30 yaşın altında. Yani genç bir nüfus sizi bekliyor olacak.

Marakeş Sahra Çölü Yolu Haritası

Marakeş Festivalleri

Kızıl şehir Marakeş, tarihi köklerinin yanı sıra turizm açısından da önemli bir noktada olduğu için her yıl çok sayıda festivale ev sahipliği yapıyor. Farklı konularda ve farklı ilgi alanlarına hitap eden festivallerin her birisi sizin ilginizi çekmeyebilir. Yani maraton döneminde Marakeş’tesiniz diye maratona katılmak zorunda değilsiniz ama bu etkinliğin coşkusu, oluşan kalabalık ve maraton nedeniyle düzenlenen gösteriler sizin daha renkli ve eğlenceli bir gezi yapmanıza olanak sağlamış olacaktır.

Her şeyden önce Fas’ın kesinlikle ve kesinlikle gidilmesi gereken şehri Marakeş’te kesinlikle ve kesinlikle uğranması gereken en önemli noktada yer alan açık hava yemek festivali var. Cema El Fna Meydanı’nda tüm yıl boyunca ve her akşam düzenlenen nümayiş bizce ülkenin en büyük festivali.

Ocak ayında bizdeki Avrasya Maratonu’na benzer Uluslararası Marakeş Maratonu düzenleniyor. 2018 yılında 29.su düzenlenen maratona dünyanın pek çok ülkesinden katılım oluyor ve katılımcı sayısı neredeyse 6.000’i buluyor. Yani sadece adı olan bir maraton değil. Hatta hostelde tanıştığım bir sporcu sırf maraton için Marakeş’e gelmişti.

Şubat ayında Fransa’dan yola çıkarak İspanya üzerinden 6.000 km yol yaptıktan sonra Marakeş’e ulaşabilen ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu 4L Trophy’nin finish noktasında farklı gösterilere katılabilirsiniz.

Şubat ayının sonunda 1-54.com tarafından düzenlenen Çağdaş Afrika Sanat Fuarı ilginizi çekebilir. Farklı ülkelerden çok sayıda sanatçının eserlerini sergilediği fuarda aynı zamanda paneller ve çeşitli video gösteriler de düzenleniyor.

Mart ayında Marakeş Uluslararası Sihir Festivali düzenleniyor. Dünya çapında bilinen ilizyonist ve sihirbazların buluşarak birçok gösteri düzenlediği festivalde şehir yine tam bir film setine dönüşüyor.

Tanıtımını; “sıra dışı mekanlarda sıra dışı insanların katıldığı sıra dışı bir yarış” olarak yapan Sand Marathon Mart ayında düzenleniyor ve bu maratonun düzenlendiği alan dünyadaki en zor koşu parkuru olarak nitelendiriliyor. 6 gün boyunca 250 km koşuluyor ve koşu alanı da Sahra Çölü oluyor. Daha fazla ballandırmaya gerek yok. İlginizi çekmediyse diye kısa kesiyoruz ama aklınızda bulunsun.

Mayıs ayında ise International Friendship Festival düzenleniyor. Adından da anlaşılacağı gibi maksat muhabbet ve dostluk. Biraz küçümsemiş gözükebiliriz ama gerçek amacı farklı kültürlerin kaynaşması ve tanıtılması olan festival müzik ağırlıklı olarak gençler üzerinden düzenleniyor.

Ekim ayında Uluslararası Salsa Festivali düzenleniyor ve dans gösterileri büyüleyici bir hal alabiliyor.

Kasım ayında ise Uluslararası Marakeş Sanat Bienali’ne yer veriliyor. 2 yılda bir İstanbul’da da düzenlenen bir bienal var. Gittiniz mi hiç? Gittiyseniz ya da en azından konu hakkında fikriniz varsa ve merak ediyorsanız Marakeş Bienali de sizin ilginizi çekebilir. Sanatla ve sanat akımları ile yakından alakanız ve ilginiz yoksa da ne olduğunu dahi anlayamayacağınız bir sergi diye tanımlamak en doğrusu olacaktır.

Marakeş’in en ünlü festivallerinden birisi de Uluslararası Film Festivali. Aralık ayında dünya genelinden katılımın olduğu festival sinemaseverler için farklı bir heyecan olacaktır.

photo_library

Marakeş Gece Hayatı

Bir gece Marakeş Fas’ta kalacaksanız kesinlikle bu gecenin büyük bir kısmını Cema El Fna meydanında geçirmelisiniz. Yılan oynatıcılar, falcılar, meddahlar… Bu liste uzayıp gider. Binbir gece masalı mı desek yoksa bir Arap Panayırı mı, nasıl tarif edebileceğimizi bilmiyoruz. Fas’a ve Marakeş’e kadar geldiyseniz ve bir geceniz varsa o bir gece mutlaka burada harcanmalı. Çünkü burada bulacağınız atmosferi muhtemelen dünyanın hiçbir kentinde bulamayacaksınız.

Marakeş gece hayatı deyince hepimizin anladığı şekilde eğlence hayatına gelirsek yine doğru yerlerden birisindesiniz diyebiliriz. Marakeş için Afrika’nın eğlence başkenti deniliyor ve bizce de abarttıkları söylenemez. Kazablanka yazımızı okudunuz mu bilmiyoruz ama orada gece hayatı için çok da iyi şeyler söylememiştik. Marakeş ise Kazablanka’dan çok çok farklı.

Dünyaca meşhur olan Marakeş gece hayatı şehrin yeni bölgesinde Gueliz’de yaşanıyor. Gün boyu hizmet veren mekanlara rastlayabileceğiniz gibi gece yarısı kapılarını açarak sabaha kadar açık olan kulüplere de denk gelebilirsiniz. Ben Marakeş’te gece kulüplerine gitmedim. Bu yüzden gidenler varsa tecrübelerini yorum kısmında paylaşabilirler.

Dünya genelinde farklı şehirlerde de mekanları bulunan Pacha, Marakeş’in en gözde eğlence merkezlerinden birisi. Pacha da diğer mekanlar ağırlıklı olarak elektronik müziğe ağırlık veriyor. Genelde kulüpler otellerde yer alıyor ve çoğunlukla oryantal gösterileri de sergileniyor.

Ücretler konusunda ise bir şey demesek daha doğru olacak aslında. Giriş ücretleri genelde 15 $ civarında. Dünya standartlarında olsa bile ülke için biraz fazla bir ücret gibi gözükebilir. Kimi mekanlar gereğinden pahalı iken bu mekanlarda dünyaca ünlü artistlerle karşılaşma ihtimalini de düşünebilirsiniz. Kimi mekanlar da ücret açısından daha makul ve nezih bir ortam sunabilir.

photo_library

Fas Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

Sahra Çölü Nerede

Şafşavan Gezilecek Yerler

Fas’ta Gezilecek Yerler

Fas’ta Ne Yapılır

Kazablanka Gezilecek Yerler

Fas Şehirleri

Fas Nerede Haritası

Marakeş Sokak Satıcıları

Fas Marakeş Otelleri

Fas’ın en turistik kenti olan Marakeş’te 1500’den fazla otel bulunuyor. Otellerin konumları ve ücret tarifeleri tabi ki sizin için önemli bir kriter olacaktır. Ayrıca, Marakeş’te iki çeşit otel bulunur. Birincisi hepimizin bildiği ve tüm dünyada var olan yıldız sistemine dahil otellerdir. Bunlar genel olarak dünya veya ülke genelinde hizmet veren oteller zinciridir. Bir de Medina bölgesinde bulunan ve şehrin mimarisine uygun olarak inşa edilmiş, tabelaları dahi olmayan içerisinde avluları bulunan ve riad adı verilen otellerdir. İlk defa geliyorsanız ya da daha önce kalmadıysanız riadlarda mutlaka kalmalısınız. Biz sizin için konumlarına ve ücret tarifelerine göre bir liste hazırlamaya çalıştık. Umarız yardımı olur.

La Mamounia

Marakeş’in en ünlü oteli La Mamounia 90 yıldır şehirde hizmet veriyor. 90 yıllık bu tesisin muhteşem bir bahçesi var geze geze bitiremeyebilirsiniz. Birçok ödül alan otelin fiyatları da gerçekten uçuk seviyelerde diyebiliriz.  

Marakeş Sokakları

La Sultana

Marakeş’in en güzel riadlarından birisi belki de birincisi. Daracık sokaklarda giderken acaba diyorsunuz yanlış mı gidiyorum bu kadar övülen bir otele buradan gidilmez diye düşünüyorsunuz ama doğru yoldasınız. İçeri girince de harika bir atmosfer sizi bekliyor. Açık yüzme havuzu ve spa ise buralarda bulunmaz bir nimet olarak gözüküyor. Meydana 10 dakika yürüyüş mesafesini düşünürseniz şehrin daha doğrusu Medina’nın göbeğinde konaklayacağınızı söyleyebiliriz. Sakın nasıl olsa riad, ücreti ne kadar olabilir ki diye düşünmeyin. Fiyatları tahmin edebileceğinizden daha yüksek olabilir. Hatta olabilir değil çok yüksek.

Royal Mansour

Kral 5. Muhammed tarafından yaptırılan otelin inşası ve dekorasyonu sırasında bütçe kraliyet kaynaklarından karşılandığı için olsa gerek hiçbir masraftan kaçınılmadığı söyleniyor. Bir de kralın oteli ilk görmeye geldiğinde kızdığı, yeterince büyük bulmadığı da söylentiler arasında. Dedikoduyu geçersek Roayl Mansour şehrin en pahalı ve lüks otellerinden birisi. Zaten rezervasyon yapmak isterseniz bu farkı hemen hissedeceksiniz. Açık ve kapalı yüzme havuzunun yanı sıra spasıda bulunan otel Cema El Fna meydanına yürüyerek 5 dakikalık bir konumda yer alıyor.

El Fenn

Medina’ya gittiğiniz zaman göreceksiniz. Daracık sokaklar, karmaşa, gürültü ve kalabalık, bir yerden sonra tahammül sınırlarının üzerine çıkıyor. El Fenn’de kalırsanız terasında oturduğunuzda bu keşmekeşin içerisinden kara delik ile başka bir ülkeye hatta cennete filan geçtiğinizi düşünebilirsiniz. Atlas Dağları manzaralı terası bir harika.

Riad Enija

280 yıllık bir geçmişi olduğu söylenen otel 3 farklı evin birleşiminden oluşuyor. Tabi ki geçmişte otel değilmiş ama Fas’lı girişimciler burayı çok güzel bir otele çevirmişler. En güzel yanlarından birisi de Cema El Fna Meydanı’na çok yakın ve Eski Şehir Bölgesi’nin içerisinde yer alıyor.

Riad Lavande

5 yıldızlı Riad Lavande Medina bölgesinde yer alıyor ve müşterilerine yüzme havuzu ve spa  imkanı veriyor. Fiyatlarına kahvaltı dahil ama fiyatları oldukça yüksek.

Marakeş'te Ne Yenir Ne İçilir - Marakeş Kahvesi

Marakeş Ucuz Konaklama İmkanları

Backpackers Grapevine Hostel

Medina’ya 600 metre, Ben Youssef Medresesi’ne de 300 metre mesafede bulunan tesis Marakeş’te en ucuz konaklama imkanını sunuyor. Fiyatlar değişkenlik gösterebileceği için net fiyatları yazmıyoruz ama en ucuz 2-3 otelden birisi. Riad’ın kendi restoranı ve tenis kortu da bulunuyor. Ucuz diye gözünüzü korkutmasın konaklayan müşterilerin çoğunluğu otelden memnun ayrılıyorlar.

Fas Marakeş Gezilecek Yerler

Riadbelko

Kasbahlarda yani köylerde yer alan riadlarda uygun ücret tarifeleri sunuyorlar. Saadian Mezarları’na yürüyerek 2 dakika uzaklıkta yer alan Riadbelko ücret açısından çok uygun ama şehir merkezi ile arasındaki mesafeye değer mi siz karar verin. Spa ve havaalanı servisi bulunan tesiste ücrete kahvaltı dahil.

Majorella Hostel

Majorella Hostel, Marakeş’in eski şehir yani Medina Bölgesi’nde yer alıyor ve müşterilerine güneşlenme ve izleme terasının yanı sıra spa hizmeti de veriyor. Havaalanı servisi bulunan hostelin ücretlerine kahvaltı da dahil.

Kasbah Marakeş Red Castel Hostel

Benim Marakeş’te kaldığım hostel burasıydı. Yazarken biraz tereddüt yaşadım. Sebebi ise bulması çok zor. Marakeş Meydanı ile arasında 15 dakikalık bir mesafe var. Yoksa ilgi alaka 100 üzerinden 100 puanı hakkıyla veriyorum. Ayrıca hostelde Sahra Çölü turu düzenleniyor. Akşam üzeri benim gibi Marakeş’e varacaksanız ciddi anlamda zorlanırsınız. Gerçi benim telefonumun navigasyonu bozuk. Gitmeden önce hostelle iletişime geçerseniz size yardımcı olacaktır. Fiyat/performans sorarsanız yine 100 üzerinden 100 puan veriyorum. Cuma günleri ücretsiz yemek veriyorlar. Terası da var. Sosyal ortam da çok harika.

Marakeş'te Gezilecek Yerler

Marakeş'te Neler Yapılır?

Marakeş’e geldiyseniz Marakeş’i yaşamak gerekiyor. Bunun için de Fas egzotizminin ve mistizminin doruk noktaya ulaştığı Cema El Fna Meydanı’nda yılan oynatıcılarını, falcıları, meddahları ve sihirbazları izleyebilirsiniz. “Kıyamet Meydanı” ya da “Ölülerin Toplandığı Yer” anlamına gelen meydan gündüzleri genelde sakin oluyor ama akşamları bambaşka bir dünya oluyor. Tekrar ediyoruz ama; Fas’a geldiyseniz Marakeş’e, Marakeş’e geldiyseniz de kesinlikle ve kesinlikle Cema El Fna Meydanı’na gitmelisiniz. İsterseniz buradaki seyyar satıcılardan Fas lezzetlerini deneyebilir ve muhteşem tatları öğrenebilirsiniz. Hijyen konusunda rahat olmanız gerekir tabi. Hijyene fazlasıyla önem veriyorsanız o zaman civardaki restoranlar sizin için daha uygun olacaktır.

Gece Cema El Fna Meydanın’a gittiğinize göre gündüzleri de Marakeş’in kızıl sokaklarında kaybolabilirsiniz. Kalabalık bir insan selinin içerisinde daracık sokakları ve “souk” denilen çarşıları da kesinlikle gezmelisiniz. Fas’ın hemen her şehrinde yer alan sokak ve çarşıların en renklisi ve en ilginci de Marakeş’te yer alıyor. Bu sokak ve çarşılarda el yapımı ürünleri inceleyebilir ve beğendiklerinizi hediyelik eşya ya da hatıra olarak satın alabilirsiniz.

Soluklanmak istediğinizde Akdeniz ikliminin muhteşem meyvelerinden elde edilen taze sıkılmış meyve sularını için dememize bile gerek kalmadan zaten siz içiyor olacaksınız. Ayrıca, nane çayı da içerek Fas’lıların en ünlü içeceklerinin keyfini çıkartabilirsiniz.

Marakeş’in en büyük aktivitesi kesinlikle gezmek olacaktır. Bol bol gezerek şehrin tadını çıkartabilirsiniz. Adrenalin dolu aktiviteler pek yok ama isterseniz kendi başınıza isterseniz turlara katılarak Atlas Dağları’nı ve en önemlisi Büyük Sahra Çölü’nü görmeli ve hatta çölde bir gece konaklamalısınız. Nereler gezilir diyorsanız Marakeş’te gezilecek yerler kısmını ve çöl hakkında daha detaylı bilgi almak için büyük Sahra Çölü turu yazımızı okuyabilirsiniz. 

photo_library

Marakeş Alışveriş

Marakeş gezilecek yerler bitti. Yedik içtik şimdi sırada Marakeş’ten ne alınır? sorusunu cevaplamaya geldi. Marakeş’in alışveriş mekanları büyük pazarlarda ya da büyük alışveriş merkezlerinde yer almıyor. Eğlenceli ve cazip kısmı da burası zaten. Marakeş’in daha doğrusu Medina’nın daracık sokaklarında onlarca küçük dükkan ve seyyar satıcı bulunuyor. Marakeş argan yağı alacaksanız bilindik mağazaları tercih edin. Sahteleri bir hayli fazlaymış.

Buralarda eminiz ki size veya sevdiklerinize hitap edecek bir şeyler bulacaksınız. El yapımı takılar, geleneksel demlikler, rengarenk ayakkabılar ve sayısız deri ürünü. Burada karşılaşabileceğiniz ürünlere dikkat etmeniz gerekir. Bir kısmı gerçekten el yapımı ve kaliteli olurken bir kısmı el yapımı olsa da ucuza kaçılmış hatta el yapımı gibi gözüküp fabrikasyon ürünler çıkabiliyor.

Bir başka renk unsuru ise muhteşem kokuları ile baharatlar. Fas’ın baharatları da meşhur biliyorsunuz. Baharatları ya da mutfağı seviyorsanız buradan çok çeşitli baharatlar alabilirsiniz. Evinize götüremezsiniz ama taze taze meyve ve sebzelerin de tadına bakabilirsiniz. Yemek yapma imkanınız varsa et de alabilirsiniz ama tavuk kısmı biraz farklı. Etrafta gezinen tavukları siz isteyince hemen yakalıyorlar ve gözünüzün önünde kesiyorlar. Gezen tavuktan öte tam bir köy tavuğu almış oluyorsunuz. Ama kesim kısmı hoşunuza gitmeyebilir.

Gelelim alışverişin en önemli kısmına. Fas’ın neresinde olursanız olun birinci kural kesinlikle pazarlık. Bu pazarlık taksiciyle, işportacıyla, riadla herkesle yapılıyor. Daha doğrusu yapılması gerekiyor. Özellikle souklarda yer alan esnaf ve taksiciler sizin turist olduğunuzu anladığında 10 kata varan fiyatlar çıkartabiliyorlar. Yemek yiyeceğiniz lokantalarda turistlere ve yerel halka farklı tarifeler uygulanabiliyor. Bu nedenle ne yapmak istiyorsanız önce pazarlık edin. Fiyat konusunda anlaşın ve ondan sonra yapmak istediğiniz şeye başlayın. Yine size anlaştığınız dışında farklı bir fiyat verebilirler ama en azından daha makul olacaktır. Esnafla pazarlık yaparken size verdiği fiyatın dörtte birini hatta beşte birini söylemekten çekinmeyin. Zaten göreceksiniz siz almıyorum dediğinizde o sizin peşinizden gelecek ve fiyatı kıracaktır.

Çokça alışveriş yapacaksanız ve özellikle de pazarlık konusunda kendinize çok güvenmiyorsanız Medina Bölgesi’nde gezin dolaşın ama bir şey almayın. Artık ayrılmaya yakın Gueliz’e geçin.  Merkeze yakın bir noktada pasaj tarzı bir yer var. Ensemble Artısanal tabelasını bulduğunuzda buradan içeri girin. Burası pasaj kıvamında bir alışveriş merkezi. Devlet desteğiyle çalışan bu pasajda birçok dükkan göreceksiniz. Bunlar pazarlığa çok açık değiller ama fiyatlar Medina’ya göre muhteşem. Burada da rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Buradaki sınırlı sürenizde AVM’lere gitmenizi pek tavsiye etmiyoruz ama olur ya bir ihtiyacınız olur o zaman uğrayabileceğiniz AVM’ler de yok değil. Gueliz bölgesi genel olarak daha modern ve kurumsal firmalara yer veriyor. Ayrıca, Marrakech Mega Mall bildiğiniz hemen her ülke ve şehirde karşılaşabileceğiniz bir alışveriş merkezi.

photo_library

Marakeş'e Kaç Gün Yeterli?

Marakeş’te yerel lezzetleri tadabilmek, Cema el Fna Meydanı’nın yanı sıra soukları görebilmek için minimum 1 gece 2 gün ayırmanız gerekir diye düşünüyoruz. 3 gün ayırırsanız da çok yorulmadan rahat rahat her yeri gezebilirsiniz. Ancak bu süreye Büyük Sahra Çölü Turu dahil değil. Bu tura katılırsanız dönüşü yine Marakeş’e yapacaksınız ve oldukça yorgun olacaksınız. Bu nedenle 1 gece daha Marakeş’te kalmak isteyebilirsiniz.

İlk gün öğlen ya da öğleden sonra şehre geldiğinizi düşünürsek o gün zaten sizin için yeterli olmayacaktır. 2. gün şehri tam olarak gezebilirsiniz. Bir gece daha konakladıktan sonra çöl turuna katılıp dönüşte de dinlenebilmek için bir gece daha kalmanız en uygun seçenek gibi gözüküyor. Buna ek olarak Şafşavan gezilecek yerler yazımızı da bir okuyun deriz,belki bu şehri daha çok seversiniz.

Marakeş'te Kaldığım Hostelde Marakeş Yemekleri Tadarken

Marakeş Gezi Maliyeti

Şüphesiz Marakeş gezi maliyeti zamana, konfor isteğine ve neler yapmak istediğinize göre değişecektir. Trenle gelip ucuz otellerde kalırsanız ve iyi bir pazarlıkçıysanız Marakeş’te harcadığınız para ile uçakla Marakeş’e gelip 5 yıldızlı otellerde ve lüks restoranlarda yemek yediğinizde harcayacağınız para ile kıyaslanamaz. Şöyle bir örnek verebiliriz. Haziran 2018’de ucuz otellerde geceliği 45 TL’ye kalabilirken 5 yıldızlı otellerde 2000 TL gibi rakamlar ödemeniz gerekebilir.

Fas’ın genel olarak ucuz bir ülke olmadığını belirtmeliyiz. Giyim kuşam konusunda kesinlikle ucuz değil. Belki elektronik eşyalarda ucuz ürünler bulabilirsiniz. Marakeş ile diğer şehirler kıyaslandığında ise Marakeş biraz daha ucuz denebilir. Dolayısıyla şehri gezmeye gittiğinizde iyi bir bütçe ayırmalısınız ve ucuz bir tatil yapmayacağınız bilmelisiniz.

En baştan bu yana söylediğimiz gibi en önemli konu pazarlık. Sıkı pazarlıklar sonucunda fiyatlarda dörtte bir, beşte bire kadar indirim yaptırabilirsiniz. Uçak fiyatları tabi ki buna dahil değil. Ama dediğimiz gibi aktarmalı uçuşlarla bu konuda da bütçeniz açısından iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Marakeş Gezilecek Yerler - Marakeş Fas : Jemaa El Fna Meydanı

Marakeş Gezilecek Yerler

Majorelle Bahçeleri

Marakeş’teki unutulmaz günleri geride bırakırken rüya gibi ve muhakkak ziyaret edilmesi gereken, seyahatten döndüğünüzde anlatacak anılarınız ile dolu Majorelle Bahçeleri’nden de bahsetmek istiyorum. Gezmeye karar verdiğimizde beklentimizin yüksek olduğu Marakeş’te, rüya gibi bir yerdi Majorelle bahçeleri. Adından da anlaşılacağı üzere bu bahçe konseptli yer rengarenk ve cıvıl cıvıldı. Öncelikle Majorelle Bahçesi’nin tarihçesinin oldukça dikkat çekici olduğunu söyleyebilirim. Bu bahçe 1920 ile 1930 yılları arasında Fransız sanatçı Jacques Majorelle tarafından tasarlanmış. Bahçesinin halka açılması ise 1947 yılına dayanıyor. Bir dönem ünlü moda tasarımcısı Yves Saint Laurent bahçeye sahiplik yapmıştır. Daha sonra moda tasarımcısının ölümü üzerine külleri bahçeye saçılmıştır. Bahçede bulunan egzotik bitkiler, kaktüsler, şelaleler ve yeşilin binbir tonu sizi oldukça farklı bir havaya bürüyecek. Özellikle botanik sizin için bir hobi ise bu bahçe tam sizlik çünkü burada yok yok. Bahçeye hâkim olan renk ‘’ Majorelle Mavisi ‘’ olarak bilinen mavinin canlı bir tonudur. Bu mavi renk ismini bahçenin isminden almıştır. Bahçede bulunan Marakeş İslam Sanatları Müzesi ise bahçenin ilgi odağı olmasının bir başka yönünü oluşturmakta. Müzede ünlü tasarımcı Yves Saint Laurent'in kişisel koleksiyonuna ait ürünler ve Majorelle'nin yapmış olduğu mücevher, seramik ve resimler de sergilenmektedir. 

Marakeş'e gidip muhakkak uğramanız gereken bu bahçe Marakeş gezilecek yerlerin en üst sırasında yer almalı diye düşünüyorum. Çünkü benzeri bir hikâyeye başka bir şehirde rastlamanız çok zor. Görüntü ve hikâye bakımından oldukça ilginç bir durak olan Majorelle Bahçeleri’ni muhakkak ziyaret etmelisiniz.  Marakeş gezilecek yerler listesinde olmazsa olmazlar arasına alabilirsiniz.

Marakeş Yemekleri

Medersa Ben Youssef / Bin Yusuf Medresesi

Marakeş’te gezilip görülmesi gereken tarihi yapılardan bir diğeri de Bin Yusuf Medresesi’dir.  Bu medrese Fas’ta bulunuyor ve 1500’lü yıllarda dini eğitim veren en büyük medreselerden biri olduğu biliniyor. Medreseyi ilk gördüğünüzde aklınızdan çok eski bir yapı olduğu ve görünüş itibariyle özensiz kaldığını düşünebilirsiniz. Lakin eski zamanlardan iz taşıyan bu medreseyi özel yapan şey ondaki birikmişler ve geçmiş zamanın görüntüsü değil de nedir? Biraz daha kültürel ve tarihi boyutta bakacak olursak tarihi yapısı günümüze kadar korunmuş önemli eserlerden biri Bin Yusuf Medresesi. Yalnıca bu medreseyi ziyaret etmek için ziyaret saatine dikkat etmeniz gerekiyor. Güncel ziyaret saatlerini medreseye gitmeden öğrenmenizde fayda var. Medresenin tarihçesine değinmek gerekirse oldukça eski zamanlara ait olduğunu görüyoruz. 1565 yılında Saadian Hanedanı tarafından yaptırılan medresenin isminin şehrin nüfusunu artırmaya sebep olan Sultan Ali İbn Yusuf tarafından aldığını biliyor muydunuz? Ayrıca medresenin duvarlarındaki mozaikler sizi etkileyecek diğer bir detay. Eğer Marakeş’e yolunuz düşerse veya bu şehri gezmeli miyim diyorsanız bu muazzam tarihi yapıları göz önünde bulundurarak kararınızı tekrar gözden geçirin derim. 

Marakeş'te Ulaşım

Marakeş Tabakhanesi

Marakeş’te aslında ziyaret edilmesi gereken iki tane tabakhane bulunuyor biri Fes şehrinde diğeri ise Marakeş’te. Marakeş’teki tabakhaneler Fes’tekiler göz önüne alındığında Fes’tekiler kadar büyük değil. Burada dikkat edilecek tek bir durum var. Marakeş'teki tabakhaneyi gezmek istediğinizde yanınıza sizden bağımsız burada rehberlik hizmeti veren insanlar geliyor ve birden bire tabakhaneyi anlatmaya başlıyorlar. Öncelikle yapılan bu iş hakkında ücretlendirmeyi öğrenseniz iyi olur. Çünkü gezi bitiminde verdiğiniz rehberlik ücretini beğenmeyebiliyorlar. Ham derilerin işlem gördüğü yer olarak bilinen tabakhanelerde olağanüstü bir görüntü beklemezseniz iyi edersiniz. Sadece ziyaret maksatlı ve uğramadan geçmeyelim burayı da görelim diyorsanız rotanıza eklemenizi öneririm. Ben açıkçası burayı pas geçmiştim. Marakeş gezisi boyunca hostelde tanıştığım diğer gezginlerle konuşup gitmeme kararı almıştık.

Fas Marakeş Gezilecek Yerler

Jemaa El Fna Meydanı

Marakeş gezilecek yerler için en doğru adres burasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere meydan kelimesinin hakkını veren Marakeş'e gitmişseniz bu meydana uğramadan gittim dememeniz gereken bir alandır burası. Fas'ın meşhur meydanının isminin de bir hikayesi var elbette. Yabancı kelimeleri türkçe olarak çevirdiğimizde toplanma alanı anlamına geldiğini görüyoruz. Bir diğer anlamı ise 1050’li yıllarda halkın infaz edilmesi üzerine ölülerin toplanması olarak bilinmektedir. Eğer Marakeş’in kültürünü yakından ve güncel bir biçimde tanımak istiyorsanız bu meydanda yeterince bilgi edineceksiniz. Çünkü bölgenin insanları bu alanda yeteneklerini sergiliyorlar. Turizm ticaretinin eksiksiz bir biçimde giderilmesi için Jemaa El Fna meydanının katkısı oldukça büyük. Günün her saatinde farklı faaliyetlere imza atan halk, turistlerin ilgi odağı olmayı başarıyor. Marakeş’ten dönerken yanınızda hatıra kalsın diye hediyelik almak istiyorsanız da bu meydan da aradığınızı bulacaksınız. Bu meydana gelip aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta var ki onları atlarsak olmaz. Sokakta satıcı olduğu kadar dilenciler de çok görmezden gelmeye çalışın ve keyfinizi bozmayın. Sokakta yılan oynatan gösteri sergileyenler var ki fotoğraf çektiğinizi anladıklarında para için peşinizi bırakmayabilirler, burada turist olmak pek kolay değil ne yazık ki sizi para olarak görüyorlar. Kültürel farklılıklarına saygı duyuyoruz ve şehrin bu kısmınında olumsuzluklarını görmemeye çalışarak gezimize odaklanıyoruz. Gelenekselliğe önem veren halk size oldukça yabancı gelse de siz de onlara fazlasıyla yabancısınız bu açıdan bakmakta ve eksiklere takılmamakta fayda var. 

Marakeş Gezilecek Yerler - Djemaa El Fna Meydanı

Koutubia / Kutubiye Camii

Marakeş için elinizde bir gezi rehberiniz varsa bu camii olmazsa olmazlarından, çünkü tam bir şaheser. Yapıldığı dönemin izlerini taşıyan camii kültürel bir miras. Camiinin yapımı 1119 yılında tamamlanmış. Ülkenin önemli sembollerinden biri haline gelen camiinin minaresi ise yaklaşık 77 metre uzunluğunda. Görmeye alışık bir minaresi yok bu camiinin oldukça ihtişamlı ve büyük duruyor. Yuvarlak değil, şekli dikdörtgen ve oldukça dikkat çekici. Camiyi yakından incelediğinizde mimari noktalarını daha net göreceksiniz. Yapımında oldukça hassas davranılan camiinin kral Yakup Mansuri zamanında inşa edildiği biliniyor. El işçiliği ve oyma sanatıyla göze çarpan camii tam bir şaheser. Marakeş gezilecek yerler listesinde olan cami meydana yürüme mesafesindedir.

Marakeş Gezilecek Yerler - Koutubia / Kutubiye Camii

Menara Bahçesi

Bu bahçe aslında bir amaca yönelik inşa edilmiş. 1130 yılında kurulduğu bilinen bahçe genelde zeytin bahçeleri ile ünlü. Bahçenin içinde bu zeytin bahçelerini sulamak için yapılmış yapay göl mevcut. Buradaki asıl amacın Atlas Dağı’ndan gelen suyun yer altı sulama kanalları ile birleşip yapay gölde toplanmak istemesi olduğu söyleniyor.

Bab Agnaou

Bab Agnaou aslında kulağa oldukça yabancı ve merak uyandırıcı geliyor. İsmini incelediğimizde ve dilimize çevirdiğimizde siyah insanlar kapısı olarak anlamlandırıyoruz. Bu kapının bu ismi almasının sebebi ise kapının Safra Afrika'sına açılıyor olması. Kapının şekli oldukça farklı ve motifleri tarihten izler taşımakta. Kapının görüntüsü ilk olarak at nalı şeklini çağrıştırsa da bu kadarı ile bitmediğini yaklaştıkça anlıyorsunuz. Kapının üzerinde iç içe geçmiş dairesel şekiller bulunuyor ve bu şekillerin üzerinde çiçek motifleri ve Kur'an-ı Kerim ayetleri görüyorsunuz. Marakeş'in tarihi yönden oldukça zengin eserleri olduğunu bu yapı ile karşılaşınca bir kez daha anlıyoruz. 

Saadian Tombs / Saadi Mezarları

Saadi mezarlarının bir dönem yerleri kayıp olsada 1917 yılında bulunmuştur. Bu mezarlığı ziyaret etmenin ücretli olduğu notunu düşelim. Eğer ziyaret etmek istiyorsanız mezarlık her gün açık. Yani rotanızı burayı ziyaret etme mecburiyeti ile değiştirmeyin. Yine mezarları gördüğünüzde burada da zengin ve özenle kullanılmış işlemeler oldukça dikkatinizi çekecek. Ayrıca Saadi hanedanının birçok üyesinin mezarları da bu süslemelerle bezeli. Marakeş'te böyle etkileyici kültür kalıntıları görmeye alıştık gezerken. Ustaca yapılmış işçiliklere artık şaşırmıyor sadece inceliyoruz. İçeride 3 ayrı mezar odası bulunuyori bu yapının bahçesindeki mezarlar ise askeri yetkililere ve diğer çalışanlara aitmiş. Giriş ücretinin 10 Dirhem olduğunu söyleyeyim. Lakin gittiğiniz zaman bu ücret artmış ise üstünden vakit geçmesinden kaynaklanıyordur bilginize. 

Fas Marakeş Gezilecek Yerler

Palais El Badii / Badi Sarayı

Marakeş gezilecek yerler listesinde sıra Badi Sarayı’na geldi. Mimari açıdan bakıldığında bu toprakları daha fazla karışlamak ve sarayın sağını solunu her yerini keşfetmek isteyeceksiniz. Manzarası oldukça güzel. Giriş aynı şekilde burada da ücretli buna rağmen görülmesi gerekenler listesine Badi Sarayını da ekledik. Hem farklı hem de tarihi varyasyonu görmeniz için ziyaret edilebilecek bir mekân. Ziyaret saatleri 09:00 ve 17:00 arası, her gün açık olması ise oldukça güzel bir imkân. Bu saray ise 1518 yılından sonra Ahmad Al Mansur'un mimari açıdan üzerinde fazla düşünülerek yapılmış sarayı. Anlatarak oradaki hissi geçirmek her ne kadar çok zor olsa da ziyaret ettiğinizde değişimin, kalıntıların ve geçmişten günümüze gelebilen kadarıyla sarayın etkileyiciliğine şahit olacaksınız. 

Fas Marakeş Gezilecek Yerler

Bahia Sarayı

Marakeş onu gezmemiz için bizden adeta fazla vakit istedi diyebiliriz. Çünkü bu anlattığım yerlerin hemen hepsi Marakeş için sembolleşmiş yerler. Burayada uğramasam da geziyi kısa tutsamcılardansanız Marakeş’i gezmenin hakkını veremeyebilirsiniz. Tarihi açıdan zenginliğini daha ilk ziyaretimizde bize kanıtlayan bu şehirde oldukça estetik yapıtlar mevcut. Yine bunların içinde sayabileceğimiz Bahia Sarayı da beni oldukça etkiledi. İsminin anlamını taşıyor diyebiliriz. Bahia’nın türkçe karşılığı ihtişamlı demek. Bu kelime bizim kulağımıza oldukça iddialı geldiği için saray görmeden önce de yeterince merak uyandırmıştı zaten. Sarayda rastlayacağınız en bol şey ise el işçiliğinin tahmin edebileceğiniz her yerde ön plana çıkarılması olmuş. İslam kültürünün de yansıdığını söylemeyi ihmal etmeyelim. Bu sarayda aynı şekilde saat 09 :00 ile 17:00 saatleri arası merak edenleri ağırlıyor.  Marakeş gezilecek yerler için günün ilk saatlerini buraya ayırabilirsiniz.

Marakeş Gezilecek Yerler

Marakeş'te Ne Yenir ?

Bize kendini farklı olarak nitelendirmemizi sağlayan Marakeş'in yemek kültürü hem farklı hem de oldukça zengin.

Kaab El Ghazall

Bu kurabiyeye şehrin her yerinde ulaşmanız mümkün hem tadı itibariyle pek yabancı gelmecek size. Badem, pudra şekeri ve portakal çiçeği esansı kullanılan kurabiye damak zevkinize uyabilir. 

Harira Çorbası

Mercimek ve nohut kullanılarak yapılan çorbadır. Genellikle Ramazan ayında tüketildiği bilinmektedir. Ayrıca mercimek ve nohuttan yapıldığı için de hem doyurucu hem de oldukça besleyici bir çorba çeşidi. 

Kuskus

Makarna benzeri bir yemek olan kuskusun içinde irmik mısır ve arpa bulunuyor. Yalnız kullanılan malzemeler oldukça inceltilmiş oluyor. Et ile de servis yapılan bu yemek Fas'ın milli yemeği olarak bilinmektedir. 

Marakeş gezilecek yerler Türkiye’den ve Avrupa’dan bir çok turistin uğrak noktası olmayı her sene başarıyor. Bunun sebebi şüphesiz Djemaa El Fna Meydanı’dır. (Marakeş Meydanı) Marakeş nerede ve Marakeş gezilecek yerler hakkında elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Sizler de merak ettiklerinizi yorum kısmında sorabilir ya da Fas Marakeş hakkındaki yorumlarınızı özgürce yapabilirsiniz.

Marakeş Yemekleri

"Marakeş Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z