Yaz

MOSTAR GEZİ REHBERİ - Mostar Çevresinde Gezilecek Yerler

calendar_today May 20, 2017 label

MOSTAR GEZİ REHBERİ - Mostar Çevresinde Gezilecek Yerler

MOSTAR GEZİ REHBERİ

KRAVİCE ŞELALESİ - KRAVİCE WATERFALLS (KRAVİTSE ŞELALESİ)

Balkanlar gezilecek yerlerde en çok beğendiğim yer olan Kravice Şelalesi‘ne (okunuşu Kravitza ya da Kravitse ) 2 defa gittim. İlk gittiğimde Mostar’da kiraladığım Audi araba ile ikinci gittiğimde ise jeep ile gitmiştim. (İspanyol kız arkadaş ile gittim) Mostar otobüs terminalinde Kravice Şelalesi’ne nasıl gidilir? Diye sorduğumda ‘’özel tur’’ ile gitmenin mümkün olduğunu söylemişlerdi. Size özel tur paketi satıyorlar. Mostar otobüs terminalindeki seyahat acentası Mostar şehrinde gezilecek yerlere özel turlar düzenliyorlar. Tabi bu turların fiyatları da aşırı pahalı oluyor. Bize verdikleri rakam cidden aşırı pahalıydı. Daha sonra arabayla Kravice Şelalesi’ne gideriz,oradan da Mostar çevresinde gezilecek yerlere gideriz diye karar verdik. Araba kiralama fiyatları da bize aşırı pahalı gelince bu sefer otobüsle Kravice Şelalesi’ne nasıl gidilir? Diye sorduk. Otobüs belli bir noktaya kadar götürüyormuş sonrasında ise yine taksiyle devam etmek gerekiyormuş. Kravica Waterfalls’a gitmeyi artık kafaya koymuştuk. Mostar’da kaldığım hostel sahibinden yardım isteyerek bize araç kiralama konusunda ne yapacağımızı sorduk. Bize 1 günlük Audi araba verdi. Mostar’da hava sıcaklığı da cidden hat safhada olunca ve Mostar gezilecek yerleri gezip yapacak bir şey kalmayınca Kravice Şelalesi’nin yolunu tuttuk. Mostar gezilecek yerler ve Mostar gezi rehberi 2 farklı başlık altında yazdım. Bunun sebebi ise Mostar şehri sanıldığından çok fazla şey vaad etmesidir.

Arabayı park ettiğimizde bizden otopark parası almamışlardı. Tabi Türkiye’de böyle güzel bir yere değnekçiler hemen çökeceğini de aklımdan geçirmedim değil. İlk tepeden baktığımda Kravice Şelalesi gerçekten muazzam görünüyordu. Kravice Şelalesi’ne araçla içeri kadar girmek yasak. Arabayı tepeye bırakarak içeri girdik. İçeriye giriş ücreti vermedik diye hatırlıyorum ama şu an araştırdığım kadarıyla bazıları giriş ücreti vermiş ama çok da fazla değil. Sanırım en fazla 1 Euro para vermişler. Jajce gezilecek yerleri gezerken Jajce Şelalesi’ne tepeden bakmak ve fotoğraf çekmek ücretsizdi ama Travnik Şelalesi’nin tam önünden fotoğraf çekinirsen 2 Km (1 Euro) almışlardı. Kravitse Şelalesi’ne inanın 2 Euro bile vermeye değer. Mostar gezilecek yerler listenize muhakkak Kravice Şelalesi’ne ekleyin derim. Kravice Falls’a çocuklu aileler de rahat bir şekilde giriş yapabilirler sadece yokuş aşağıya inerken çok az zorlanabilirsiniz.

Kravice Şelalesi (Kravitse Şelalesi) çok fazla Türk tarafından bilinmese de onlarca yabancının Mostar gezi planında hep varmış. İçeride restoranlar var. Tuvaletleri biraz uzak olduğu için tek başınıza gittiğiniz zaman çantanızı yanınızda götürmenizi tavsiye ederim. Hemen tuvaletlerin yanında yeşil alanda çadırlar görmüştüm. Buraya ne güzel kamp atılır yaa diye aklımdan da geçmişti. Kravice Şelalesi’nin suları buz gibidir. Mostar şehrinin boğucu sıcağından kaçmak için en ideal yer burasıdır. Yanınıza deniz şortu ya da mayo almanız sizin için güzel olacaktır. Ayrıca deniz bisikleti ya da kano da kiralayabilirsiniz.

Kravice Şelalesi - Kravice Falls - Kravitse Şelalesi

Kravice Şelalesi nerede?

Bosna Hersek’in Mostar şehri sınırları dışında bulunan muhteşem güzelliği olan ve yabancılar tarafından çok fazla ziyaret edilen Kravice Şelalesi, Capljina (Çaplina) şehrinde bulunsa da Mostar’a yakın mesafededir. Trebijat Nehri üzerinde bulunan (Kravitse Şelalesi) Kravice Şelalesi yaklaşık 30 metre yüksekten akıyor ve genişliği ise 120 metredir.

Kravice Şelalesi'ne nasıl gidilir?

Mostar otogar yolundan Hırvatistan’a doğru giderken Capljina (Çaplina) şehrini takip etmeniz gerekmektedir. İlk başlarda Kravice Şelalesi diye tabela yok ve bulmak ilk başlarda çok zor oluyor. Mostar şehir merkezinde bir çok kişiye sorduğumda ise böyle bir yerin varlığından bile haberleri yoktu. Taksicilere sorduğumda ise çok güzel tarif etmişlerdi. Kravice Şelalesi’ne otobüsle gitmek gidiş geliş ücreti 6 Euro’dur.

Mostar'dan Kravice Şelalesi'ne nasıl gidilir?

Mostar - Buna kasabası yönünde yaklaşık 10-12 km gittikten sonra çatallaşan yoldan Capljina tarafına doğru 20-22 km yol gittikten sonra Ljubuski kasabasına gelmeden sola ayrılan yolda Kravica Falls yazan tabelayı görebilirsiniz. Mostar gezi rehberi yazımla ilgili en çok merak edilen kısma gelmiş olduk. Bu konuyla ilgili detay bilgiler için yoruma sorularınızı sorabilirsiniz.

Taksiyle gitmek içinse 50-60 Euro civarında bir ücret istemişlerdi. Eğer 4 5 arkadaş giderseniz kişi başı maliyet daha da azalacaktır. Ben arabayla 40 dakikalık yolu yolları karıştırdığım için yaklaşık 1,5 saatte gidebilmiştim.

Mostar Guest House Adi hostelin sahibi de Kravice Şelalesi’ne özel tur düzenliyor. Sadece buraya değil aynı gün içerisinde birkaç yere de götürüyor.

video_library

BLAGAJ TEKKESİ (BLAGAY TEKKESİ) - BLAGAY ALPERENLER TEKKESİ

Blagay Alperenler Tekkesi nerede?

Blagay,Bosna Hersek’in Mostar şehrindeki Neretva Nehri’nin kollarından Buna Nehri’nin doğdu yerde bulunuyor. Bosna Hersek Blagay Tekkesi’ne gittiğimde turla gezen bir gruba denk gelmiştim. Tur moderatörünün söylediklerine kulak misafiri olduğumda ise Blagay Tekkesi’nin tarhiçesini anlatıyordu. Neretva Nehri’nin doğduğu yerin en derinine inmeye çalışmışlar ama nehrin doğduğu yeri yapılan tüm çalışmalara rağmen bulamamışlar. Buna Nehri’nin en derinine inmek için tüm teknolojileri kullanmışlar ama maalesef suyun kaynağını bulamamışlar.

Blagay Tekkesi’nde ‘’Zikir ve Mevlit’’ programı düzenleniyor. Osmanlılardan önce Anadolu’dan buraya gelen dervişler tarafından kurulduğu bilinen Alperenler Tekkesi’nde Sarı Saltuk’un mezarı da vardır. Yugoslavya döneminde kapatılmış olan Blagay Alperenler Tekkesi Bosna Hersek bağımsızlığını ilan ettikten sonra tekrar açılmıştır.

Blagay Tekkesi'ne nasıl gidilir?

Mostar’dan Blagay Tekkesi’ne gitmek için Hırvatistan - Dubrovnik yönünde gitmek araçla 10 dakikalık yolculuk sonunda ulaşılabilir. Biz Mostar Köprüsü’nün altında tanıştığım 2 Fransız gezginle birlikte tüm yolları karıştırarak 1 saatte gidebildik. Blagay Tekkesi’nin ulaşımı aslında çok kolaydır ve yol tarifini şu şekilde verebilirim.

Blagaj (Blagay diye okunur) Alperenler Tekkesi’ne gitmek için Mostar’dan Dubrovnik yönünde ilerledikten sonra 6 km sonra sol tarafa sapıyoruz. (Blagay Alperenler Tekkesi tabelasını görene kadar devam ediyoruz) Ana yoldan ayrılıp Blagay köyünden geçerek Blagay Tekkesi’ne ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Arabayla Blagay Tekkesi’ne 2 kere gittiğimde otopark ücreti ödemiştim. Aracı yukarıya bırakarak aşağıya doğru yürürken Mostar ve çevresindeki köylerdeki yerel insanların el yapımı reçellerinden tatmayı unutmayın. Reçel dışında bir şey daha vardı ama adını tam olarak hatırlamıyorum ama kesinlikle bu tezgahlara da bir göz atın derim.

Blagay Alperenler Tekkesi’ndeki müzeye giriş ücreti ödeme zorunluluğu vardır. Ama illa Alperenler Tekkesi müzesinin içine gireceksiniz diye bir kaide yok. Çevresinde gezebilir ya da restoranlarda balık yiyebilirsiniz. Mostar gezilecek yerler dışında olsa da buraya onlarca Türk ve yabancı turistler akın ediyor. Nehir manzarasına karşı sevgiliniz ya da eşinizle birlikte huzur dolu vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca hem kanoya binip hem de kayalıkların içine kadar girmek için sala binmiştim. Mostar şehrinde hediyelik eşyalar ve yeme içme olayları pahalı olduğu için burada yemek yiyebilir ya da hediyelik eşyaları buradan alabilirsiniz. Burada fiyatlar çok çok uygundur.

BOSNA HERSEK POÇİTELJ (POÇİTEL)

Bosna Hersek’in güneyinde bulunan Poçitelj köyünün Türkçe okunuşu Poçitel ya da Poçiteli’dir. Unesco listesinde bulunan Poçitelj, gezilecek yerler bakımından çok şey vaad etmese de Mostar şehrinde gezilecek yerler listesine eklenebilir. Araba kiralayarak gittiğim Poçitel Kalesi’ne çıkmak bir hayli zahmetli olsa da tepeden şehir manzarasını izlemeye değmişti. 2 kişi gittiğimiz Poçiteli Kalesi’nde bizim dışımızda en az 10 tane sırt çantalı yabancı gezginler de vardı. Kaleye çıkarken yol üzerinde köylülerin sattıkları hediyelik eşyalardan da satın alabilirsiniz. Poçitelj gezilecek yerlerin bazıları Saat Kulesi,Şişman İbrahim Paşa Medresesi,Hacı Aliya Camii ve Visoka Kalesi’dir.

Bosna Hersek köylerinden olan Poçiteli Osmanlı köyü olarak da biliniyor. Taa o dönemlerden kalma Türk evleri ve camileri de bulunuyor. Poçiteli Kalesi’ne çıkmadan önce önündeki restoranda Tarkan şarkıları çaldığını duyunca şaşırmıştım.

Mostar Poçitel arası yaklaşık 20 km’dir. Saraybosna Poçitel köyü olarak bilinen bir yanlışı da düzeltmek istiyorum. Poçitel Saraybosna’ya ciddi mesafede uzaklıktadır. Bosna Hersek Poçitelj köyü,Mostar ile Hırvatistan sınırları arasında kalmaktadır. Mostar otobüs terminalinden Poçitelj köyüne otobüs ile ulaşım mümkündür.

KONJİC GEZİLECEK YERLER

Tamamen tesadüf eseri bulduğum Konjic Bosna Hersek’in tarihi bakımından çok önemli bir yere sahiptir. Konjic şehrinden ‘’Boracko Lake’’ gitmeyi düşünürken mola verip bir şeyler yiyelim içelim diye düşünmüştük. Baktık ki Konjic Köprüsü’nün altında Neretva Nehri’nde insanlar suya giriyorlar. Biz de o insanlara dahil olup hem yüzdük hem de Konjic’te gezilecek yerleri gezdik.

Konjic’te gezilecek yerler yazısını ayrıca yazacağım ama kısaca Konjic gezilecek yerler listesi şu şekildedir. Konjic Köprüsü (Old Stone Bridge) , Zavicajni Muzej , Raft Kor rafting etkinlikleri , Arheolosko Nalaziste Stecci diyebilirim.

Konjic Gezilecek Yerler

JABLANİCA BOSNA - JABLANİCA NEREDE - JABLANİCA KÖPRÜSÜ

Saraybosna’dan Mostar’a otobüsle gelirken sağ tarafımda kalan Jablanica Gölü’nün (Göl mü nehir mi tam olarak ben de anlamadım ama suları durgun olduğu için göl diyorum) muazzam güzelliği beni çok etkilemişti. Özellikle Jablanica’da kuzu çevirme restoranlarının bu kadar çok olduğunu görünce kesin meşhurdur diye düşünmüştüm. Buraya kesin gelirim diye planlar yapmıştım. Nitekim Mostar’da Blagay Tekkesi,Kravica Şelalesi,Hutovo Blato,Poçitel Kalesi sonrası hem günün yorgunluğunu atmak hem de Bosna’da kuzu çevirme yemek için Jablanica’ya gelmiştik.

Sonrasında ise Arnavutluk’tan Mostar’a geldikten sonra Jablanica Gölü’nde bir gece kalırız oradan Lukomir köyüne gideriz diye planlar yapmıştık. Lukomir Köyü’ne bu arabayla gidemeyeceğimizi anlayınca Jablanica’da kamp ve piknik yapmaya karar verdik. Jablanica etrafındaki evlerden birinden izin alarak bahçesinde güzel bir piknik yaptıktan sonra buradan kalmaktan vazgeçip Bosna Hersek’in diğer köylerine doğru yol almıştık.

Jablanica çevresini gezelim derken karşımıza Jablanica Köprüsü çıkmıştı. Jablanica Köprüsü demirden yapılmış ve sanki sadece yaya geçidi gibiydi. Köprünün başında biraz bekleyip acaba buradan araba geçiyor mu diye düşünürken arkadan korna seslerini duyunca yavaş yavaş (Yusuf Yusuf) Jablanica Köprüsü’nden karşıya geçmiştik. Jablanica Türkçe Yablanika diye okunuyor.

Jablanica,Bosna Hersek’te Saraybosna Mostar gezisi yaparken mecburen kullanacağınız yol üzerine bulunuyor. Ben Sutjeska National Park Mostar, Saraybosna’ya giderken başka bir yoldan gitmiştim ama bu yol çok çok daha uzun sürüyor. Herkesin ve bütün otobüslerin kullandığı yol üzerinde Jablanica Bosna’yı göreceksiniz. Mostar’dan Saraybosna yolunda giderken yaklaşık 40 dk’lık mesafe giderseniz buraya ulaşabilirsiniz.

photo_library

Jablanica'ya nasıl gidilir?

Mostar otobüs terminalinden sabahları 09:00/10:00 ve 11:00’de Saraybosna’ya otobüsler kalkıyor. Ya da Jablanica’ya giden küçük minibüsler de bulabilirsiniz. Jablanica’da kiralık daireler bulabilirsiniz ama belli bir plaj alanı yok. Eğer arabayla gidiyorsanız benim gibi arabayı yol kenarına bırakıp istediğiniz yerden göle girebilirsiniz.

Jablanica’da kuzu çevirmeyi en iyi yapan restoran ise Zdrava Voda adlı mekandır. Zdrava Voda lokantasına özellikle hafta sonu gittiğinizde yer bulmak bile zordur.

HUTOVO BLATO NATURE PARK

Yaklaşık 10.000 kuş türünün bulunduğu Hutovo Blato Nature Park Krupa Nehrini de içine almaktadır. Özellikle kuşların göç ettiği Ocak ve Şubat aylarında kuş gözlemciliğine merakınız varsa mükemmel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Hutova Park’ında bot ve kano turları düzenleniyor. Hemen girişindeki haritada ise tüm detaylı bilgileri görebilirsiniz. Ben gittiğimde bir arkadaş grubu kano turu yapıyordu.

Hutovo Blato Nature Park

Hutovo National Park'a nasıl gidilir?

Capljina (Çaplina) şehrini geçtikten hemen sonra ulaşabilirsiniz.

SUTJESKA NATİONAL PARK

1926 yılında kurulmuş olan Sutjeska National Park, Bosna Hersek’in en yüksek tepesi olan Maglic içindedir. Sutjeska National Park hiking sevenler için mükemmel bir yer. Gidişinin ne kadar zahmetli olduğunu Sutjeska National Park yazımdan okuyabilirsiniz.

BORACKO LAKE

Bosna Hersek’in en güzel göllerinden olan Boracko Lake, Bosna Hersek gezi rehberinde muhakkak gitmelisiniz diye işaretli olunca biz de buraya gidelim demiştik. Konjic şehri üzerinden uzun bir dağ yolu geçerek ulaştığımız gölde nerede konaklayacağımızı da bilmiyorduk. İçeriye girişte inanılmaz güzellikte bir kamp yeri görmüştük ama hiç boş yer yoktu. Gel gör ki illa burada kalacağız diye tutturduk. Hatta bir gece pansiyonda kalırız daha sonra bu kamp yerine geliriz diye konuştuk. Gittiğimiz gün hafta sonu olduğu için 3 gün boyunca bütün bungalovlar doluydu. Sonrasında başka bir kamp alanı bulmak için adres sorduğumuzda Türk birisine denk geldik. Adam güzel bir bungalov yeri tavsiye etti. Ama üzerimizde hiç nakit para da yoktu. Yemek yenecek yer bile yoktu. Sadece çay kahve ya da alkol servisi vardı. Daha sonra bungalov eve yerleştiğimizde bize kendi yemeklerinden ikram etmişlerdi. O anı hiç unutamam bizden hiç para almamışlardı. Hiç tanımadığınız birisinin size akşam yemeği ısmarlaması benim çok hoşuma gitmişti. 

EK BİLGİ: Özellikle son yıllarda Mostar şehrinde konaklama ve yeme içme fiyatlarında biraz artış oldu. Bunun için önlem olarak gitmeden önce hostel ya da otel rezervasyonlarınızı erkenden yaparsanız bütçenize ek katkı sağlayabilirsiniz.

Mostar gezilecek yerleri gezmek için araç kiralamak gibi bir niyetiniz varsa ve zaman sorununuz yoksa muhakkak Jablanica’da kuzu çevirme yemeden,Poçitel Kalesi’ni görmeden geri dönmeyin. Eğer zamanınız yeterli değilse Mostar gezilecek yerler listesine Kravice Şelalesi’ni , Blagay Alperenler Tekkesi’ni muhakkak ekleyin. Eğer araç kiralamak istemiyorsanız Mostar Guest House Adi hostele bookingten ulaşarak Mostar gezilecek yerler için tur düzenliyormuşsunuz Çılgın Gezgin sayfasından öğrendik diyerek bilgi alabilirsiniz. Mostar şehrinde gezilecek yerler hakkında fikirlerinizi değiştirebildiysem ne mutlu bana.  Mostar gezi rehberi yazısıyla ilgili aklınıza takılanlar hakkında yorum yazarsanız memnuniyetle yardımcı olabilirim.

Boracko Lake

"MOSTAR GEZİ REHBERİ - Mostar Çevresinde Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (10)

ercan 18 Haziran 2018 Pazartesi
merhabalar,19.08.2018 de 8 günlük bosna hersek-karadağ-arnavutluk gezim olacak. sizce nasıl bir rota yapmalıyım ? hangi ülkenin nerelerini gezmeliyim ? (arnavutluk tiran dönüş bileti ucuz olduğu için tercih sebebim fazla bir vakit ayırıp gezeceğimi düşünmüyorum.) daha çok bosna hersek ve karadağ da üzerinde planlarımı yaptım. bu 8 günlük plan için min bütçe sizce ne kadar? şehirler arası otostop çekmeyi düşünüyorum, sizce nasıl olur ? çadırımı götürüp kamp yapmayı düşünüyorum ?
Ahmet Kınık 24 Ağustos 2017 Perşembe
Mostar gezi rehberinizi bayılarak okudum. Bosna Hersek'te araba kiralayarak bir çok noktaya gitmeme yardımcı oldunuz. Ben de diğer yazıları okuyup sadece 1 gün ayiracaktim fakat Mostar gezilecek yerleri 1 gün de bitirmek imkansızdı
sedat.ayoglu 5 Haziran 2017 Pazartesi
Saraybosna Mostar arasındaki şehir Konjic'tir. Saraybosna'dan Mostar'a giderken sağ tarafınızda kalan yer Jablanica Gölü ya Nehri diye geçiyor. Jablanica Köprüsü'nden karşıya geçmeden yolun sonuna doğru kamp alanları var. Bungalov evleri de görmüştüm. Otel var mı diye düşünüyorum fakat ben görememiştim.
filizcskn 5 Haziran 2017 Pazartesi
Merhaba,Sarajevo'dan Mostara'a gelirken �ok b�y�k g�l gibi bir yer vard�. Oras�n�n nere oldu�unu biliyor musunuz? Birde konaklama yap�labilinecek bir yer bulabilir miyiz orada?Te�ekk�rler,
sedat.ayoglu 23 Mayıs 2017 Salı
Saraybosna'da gezilecek yerlere yakın olan bir tane otogar var. Diğer otogar da uzakta kalıyor. Otobüs şöförüne Başçarşı Saraybosna diye uyarmayı unutmayın lütfen. Mostar Bosna Hersek ve Mostar Saraybosna için otel ya da hostelleri iptal edilebilir şekilde rezervasyon yapın. Eğer planladığınız tarihte orada olmazsanız 1 gün önceden iptal edip başka bir tarihe rezervasyon yapabilirsiniz.
sedat.ayoglu 23 Mayıs 2017 Salı
100 - 120 TL arasında Mostar'da araç kiralayabilirsiniz ama göreceğiniz çok güzel yerler olacak inanın buna değecektir. Saraybosna'da araç kiralarsanız Saraybosna Umut Tüneli'ne de gidebilirsiniz. Saraybosna Başçarşı gezilecek yerler yani Saraybosna merkezde gezilecek yerlerin hepsi yürüme mesafesinde . Sadece Umut Tüneli'ne gitmek için araç kiralanmaz. Eğer Saraybosna'ya sabah erken varırsanız 1 günde hepsi biter. Ertesi gün Saraybosna'dan sabah 09:00'da Mostar'a geçebilirsiniz. Saat 10'da Mostar'a otobüs var. Öğlen Mostar'a varıp Mostar Köprüsü ve etrafındaki yerleri gezebilirsiniz. Yani Mostar şehrinde gezilecek yerler için sadece 1 gün araç kiralamak en mantıklısı olacaktır.
balkanlar55 23 Mayıs 2017 Salı
yaz dönemi gitçeğimiz için( siz de pahalı oluyo demişşiniz ) araç kiralamayı ne kadara maledebiliriz? çünkü rota ancak özel araçla daha mantıklı
balkanlar55 23 Mayıs 2017 Salı
çok teşekkürler fikirleriniz için... peki belgrad tan s. bosna ya geçeceğimizi düşünürsek o gün sbosnayı gezip konaklamayı sbosnada yapsak,ertesi gün mostara geçip 2 günümüzü de orda dediğiniz rotalara ayırsak (2.5günü mostara ayırmış olcaz)son gecemizi de s. bosna da geçirsek (uçak ertesi sabah s.bosnadan çünkü) doğru bi rota çizmiş olur muyız?
sedat.ayoglu 23 Mayıs 2017 Salı
Mostar gezilecek yerlerde Kravice Şelalesi, Blagay Alperenler Tekkesi, Poçitel Kalesi ve akşam Jablanica'da kuzu yiyerek 1 güne sığdırabilirsiniz. Mostar gezi rehberimde de belirttiğim gibi Mostar Köprüsü etrafında diğer camileri görebilirsiniz. Jajce gezilecek yerler,Pliva şelalesi Mostar'a uzak olduğu için buraya muhakkak sabah erkenden gitmelisiniz ve buradaki otellerin çok da ucuz olduğunu düşünmüyorum. Saraybosna Bosna Hersek'te, Vrole Bosna Parkı'na ve Umut Tüneli'ne gidebilirsiniz. Saraybosna'da araç kiralamak bu konuda en mantıklı tercih olacaktır. Makedonya yerine Saraybosna'da araç kiraların derim. Saraybosna'da 2 gün fazlasıyla yetecektir. Mostar'da gezilecek yerlere de 2 gün ancak yeter
balkanlar55 21 Mayıs 2017 Pazar
merabalar....öncelikle yazılarınız tur planımızda çok yardımcı oldu..Ancak 12 günlük balkan turumuzun son 4 gününü ayırdığımız bosna da bi plan ve rota çıkaramadık.. mostar,kravice,blagaj,poçitel-travnik,jajce,pliva-srebrenitsa ve umut tünelinigörmek istiyoruz.. istanbul uçuşumuz 11 de s.bosnadan olduğunu düşünürsek bize bi rota çıkarsanız çok seviniriz.. mostar da kaç gece s.bosnada kaç gece kalmalıyız.?araç kiralasak 2 kişi için masraflı olur mu? turlar pahalıymış,otobüsle mi gitsek? belgraddan s.bosna kaç saat sürer gece yolculuğu yapabilirmiyizbide? şimdiden teşekkür ederiz

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z