Yaz

Novi Sad Gezilecek Yerler

calendar_today Kas 29, 2016 label

Novi Sad Gezilecek Yerler

Novi Sad gezilecek yerleri 1 günde dahi gezebilirsiniz. Özellikle yazın gidiyorsanız Sırbistan'ın Voyvodina Bölgesi'nde ve Macaristan tarafında yer alan bu minik sevimli şehre 2 gün ayırabilirsiniz. Novi Sad'da gezilecek yerler dışında denize girilecek plajları ve Exit Festival'e de ev sahipliği yapması bu şehri yazın popüler hale getirmektedir.

Belgrad’ın gezilecek görülecek yerlerini bitirdikten sonra sıra Novi Sad gezilecek yerleri keşfetmeye gelmişti. Bazı hostellerin en büyük avantajı hem yeni insanlarla tanışmak hem de ortak alanda bulunan bilgisayar sayesinde şehir hakkında detaylı bilgiler almak oluyor. Belgrad’da kaldığım hostelde bilgisayar başında oturmuş Novi Sad’a nasıl gidilir? Novi Sad nerede? Novi Sad’da ne yapılır? Diye bakınırken arkamdan 2 tane Türk arkadaş bizde Novi Sad’a gideceğiz deyince şaşırmıştım. Balkan ülkelerinde Türklerle karşılaşmanın doğal olduğunu balkan ülkeleri blog yazılarında okumuştum ama açıkçası bu kadar tesadüfü de beklemiyordum.  Ertesi gün Novi Sad’a beraber gitmek için kararlaştırmıştık. Novi Sad Sırbistan gezilecek yerlere bakarken Novi Sad’da Exit Festival olduğunu da öğrendik. Novi Sad gezi rehberimi okuyanlar için ilk söyleyeceğim şey Exit Festival zamanında buraya gelmeleri olacaktır.

photo_library
video_library

Sırbistan Novi Sad’a Giriş

Ertesi gün Belgrad tren istasyonuna gidip tren biletlerimizi alıp trenin gelmesini beklerken biraz yolluk alalım dedik. Artık yolumuza 3 kişi olarak devam edecektik. Sabah erken saatte yola çıktığımız için Belgrad’da kahvaltı yapmamıştık. Sonra birimiz yolluk almaya gitsin diye kararlaştırdık. Belgrad tren istasyonunda beklerken Novi Sad’a giden trenin kalkış saati de yavaş yavaş yaklaşıyordu. İki arkadaş birbirimize bakıp diğer arkadaş ‘’Ya Gelmezse?’’ söylendik. Nitekim korktuğumuz da başımıza geldi. Biz trene binip son dakikaya kadar arkadaşın gelmesini beklerken tren de Novi Sad’a doğru hareket etmeye başladı.

Esas macera bundan sonra başladı. Ne yapacağımıza da karar veremedik. Arkadaş Belgrad tren istasyonunda kalmıştı. Bir sonraki durakta insek geri dönsek diye düşündük ama arkadaş da ya otobüsle Novi Sad’a gelirse? Aklımızda onlarca soru işareti vardı. İşin garip tarafı da Belgrad tren istasyonunda kalan arkadaşın akıllı telefonu yoktu. Benim cep telefonumun internetini açıp arkadaşa facebooktan mesaj attık. Nasılsa internet için bir yere girer facebooktan görür diye düşündük? Neden bu kadar panik yaptık? Onu da açıklayayım. Arkadaş zaten Belgrad’da kahvaltı almaya gideceğim diyerek çantaları ve içerisinde bulunan özel eşyalarını hatta pasaportunu bile bize vermişti. Bu adam Novi Sad’a nasıl gelecekti? Allah’tan Belgrad’da hostelde bilgisayar başındayken Novi Sad’da kalacağımız hostel için ortak karar almıştık. Bu arada Novi Sad Belgrad arası kaç km? diye merak edenler için söyleyeyim 80 kilometre. Arkadaş Novi Sad’a nasıl gidilir? Diye biliyordu ama sorun pasaportu ve çantası bizde kalmıştı.

Novi Sad tren istasyonuna gelince hemen çıkışta sol tarafta Mc’donald’s var. Bir şeyler atıştırıp hostele geçeriz diye karar verdik. Hostelin adresini hiç İngilizce bilmeyen birisine sorduğumuzda ise adam resmen el işaretleri ile dümdüz devam edin 3. Soldan dönün diye tarif etti. Novi Sad’daki hosteli elimizle koymuş gibi bulduk. Sırplar Türkleri neden sevmez? Bu tezi Sırbistan gezimde onlarca kez Sırplardan yardım alınca kendimce çürütmüş oldum.

Novi Sad’daki hostel görevlisine tembih ettik. Arkadaşımız Belgrad’da kaldı eğer gelirse lütfen bana whatsapptan ulaşın diye. Arkadaş hosteli bulmuş akşama kadar Novi Sad gezilecek yerleri gezmiş hatta Novi Sad gece hayatı için bilgileri bile almış. Biz de arkadaş nerede kaldı? Acaba hostele geldi mi? Diye ara sıra hostele uğruyorduk. Hostel görevlisi de orada yoktu zaten kadın hosteli Novi Sad Exit Festival sonrası kapatacaktı.

Biz de diğer arkadaşla akşama kadar Novi Sad şehir merkezindeki Trg Slobode’de (Özgürlük Meydanı) ara sokaklara girip çıktık. Novi Sad’da bulunan bu cadde Belgrad Knez Mihailova Caddesi’nin küçük kardeşi olarak adlandırılabilir. Cadde üzerinde sağlı sollu alışveriş merkezleri,restoranlar,kafeler mevcut. Özellikle ara sokaklarda bulunan alkollü ve alkolsüz mekanlar gayet hoş. Biraz oturup Djokovic’in tenis maçını izledikten sonra Novi Sad’da gezilecek turistik yerleri gezmeye karar verip Roma Katolik Meryem Kilisesi’ni ve Vojvodina Müzesi’ni gezip Özgürlük Meydanı’nda bir şeyler yedik.Daha sonra Psikopoz Sarayı’nı da listeye ekleyip Novi Sad şehir merkezini altını üstüne getirip Tuna Nehri kıyısına indik. Tuna Nehri kıyısında bulunan Strand Plajı’nı bulduk. Petrovaradin Kalesi’ne çıkıp Tuna Nehri’nin manzarasını izledik

Novi Sad Şehri Hakkında

Sırbistan’ın gezilecek yerlerinden olan Novi Sad şehri bütün turistlerin genelde uğradığı 2.şehir olarak biliniyor. Novi Sad nerede diye merak edenler Sırbistan sınırları içerisinde Belgrad’a 80 kilometre uzaklıkta olduğunu unutmasınlar ki Novi Sad gezisi için muhakkak gelsinler. Novi Sad şehri Sırbistan’ın Voyvodina bölgesinin de başkenti. Sırbistan’da 3 adet büyük şehir bulunmakta olup Novi Sad şehri Belgrad ve Niş’ten sonra 3.sırada yer alıyor. Novi Sad halk ağzıyla ‘’üzüm bağı’’ anlamına da geliyormuş. Tuna Nehri karşısında bulunan Petrovaradin kasabasında bulunan Petrovaradin Kalesi’nden Tuna Nehri manzarasını izleyebilirsiniz. Novi Sad’da gece hayatı da Petrovaradin Köprüsü’nün Novi Sad tarafında olan Tuna Nehri kıyısında oluyor.

Novi Sad şehri mimarisini Avusturyalı mimarların yaptığına da şahitlik edebilirsiniz. Novi Sad şehrinin Avusturya ve Macaristan İmparatorluğuna ev sahipliği yaptığını da Novi Sad gezi notlarınıza ekleyebilirsiniz.

Novi Sad’a Nasıl Gidilir?

Sırbistan Belgrad’dan Novi Sad’a Nasıl Gidilir?

Belgrad’dan Novi Sad’a hem otobüs hem de tren seferleri mevcut. Ben Novi Sad’a tren ile gitmeyi tercih ettim. Belgrad’dan Novi Sad’a tren 300 RSD (7,5 TL) karşılığında götürüyor. Ayrıca Belgrad’dan Novi Sad’a otobüs daha pahalı fiyata ve daha uzun sürede götürüyor. Sanırım fiyatı da 10 TL’ydi.

Uçakla Novi Sad’a Nasıl Gidilir?

Novi Sad’da maalesef havalimanı bulunmuyor. Novi Sad’a ulaşım için öncelikle Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’na gelmeniz lazım ya da Bosna Hersek Saraybosna’dan otobüsle geçmeniz lazım.

Novi Sad’da Gezilecek Yerler

Novi Sad’da gezilecek yerler hakkında araştırma yaparken Belgrad’da tanıştığım bazı kişilerin Novi Sad’a günü birlik gidip geldiklerini sohbetler esnasında öğrenince şaşırmıştım. Sırbistan Belgrad gezilecek yerler kadar büyük olmadığını söylemişlerdi. Novi Sad gece hayatının da çok sönük olduğunu öğrenince Novi Sad hakkında biraz umudumu yitirmiştim. Ama Belgrad’dan Novi Sad’a geçtiğimde ise durumun anlatılanlar kadar vahim olmadığını anladım. Özellikle Novi Sad gece hayatı görülmeye değer olduğunu bir kez daha dile getirmek istiyorum. Ben Novi Sad şehrini huzurun başkenti olarak yorumluyorum.

Her ne kadar belli bir liste vermenin çok da doğru olmayacağını Novi Sad’a gidince daha iyi anlayacaksınız. Novi Sad’da gezilecek yerlerin hepsi Novi Sad şehir merkezi içerisinde bulunuyor ve şehir merkezi gerçekten çok küçük.

Ortodoks St.George Kilisesi (Saint George’s Katedrali)

Roma Katolik Meryem Kilisesi

Tuna Nehri'ni tepeden izlemek isteyenler için ; Petrovaradin Kalesi

Tuna Nehri kıyısında bulunan plajlar

Ortodoks Psikopoz Sarayı

Trg Slobode yani Özgürlük Meydanı

Hotel Vojvodina

Novi Sad Strand Plajı

Voyvodina Müzesi (Novi Sad Museum of Vojvodina)

Novi Sad Gezi Notlarım Hakkında

Benim size tavsiyem Novi Sad gezisini sabahtan yapıp öğle sıcağında Tuna Nehri kıyısında bulunan Strand Plajı’na doğru gidin. Novi Sad Tuna Nehri kıyısında aktiviteler yapılıyor. Novi Sad gecelerinde gezerken bile insanların plaj voleybolu oynadığını görmüştüm.

Novi Sad Para Birimi

Sırbistan para birimi olan Sırp Dinarı aynı şekilde bu şehirde de geçerliliğini koruyor. Novi Sad’da bazı yerlerde Euro da vermişliğim olmuştu. Bunu yazmamın sebebi Saraybosna’dan Novi Sad’a gelecek olanlar döviz bürolarını Novi Sad’daki Özgürlük Meydanı’nda bulabilirler.

Novi Sad’a Ne Zaman Gidilir?

Novi Sad’a gidilecek en güzel zaman şüphesiz Novi Sad Exit Festival zamanıdır. Benim Novi Sad gezim sırasında Exit Festival biletleri Novi Sad şehir merkezinde satılıyordu. Budva Sea Dance Festival’de Budva plajlarında parasını verip Exit Festival’ın devamı sayılan Budva Sea Dance Festival biletlerini almıştım. Aynı durum Exit Festival’i için geçerli değil maalesef. İnternette hangi ülkenin vatandaşı iseniz ona göre fiyat farklılığı olduğunu Novi Sad’da gezilecek yerleri gezerken birisine sormuştum. Ben Exit Festival’e gidemediğim için çok üzülmüştüm.

Novi Sad’a gelinecek en iyi dönem elbette yaz aylarıdır. Nisan ile Eylül ayları arasında Belgrad’dan Novi Sad’a gelinebileceği gibi Saraybosna üzerinden de Novi Sad’a gelinebilir. Yaz aylarında Novi Sad şehir merkezinde havalar aşırı sıcak oluyor etrafta kimseyi göremezseniz şaşırmayın. Novi Sad gece hayatı ise gündüzlerin tam aksine insanlar Tuna Nehri kıyısında inanılmaz eğlenceler düzenliyor ve aşırı kalabalık oluyor. Belgrad gezilecek yerleri bitirdikten sonra genelde herkes rotayı Novi Sad’a çeviriyor. Novi Sad’da Cuma ve Cumartesi geceleri unutulmaz oluyor.

Kısaca yazın (Temmuz ayında) Exit Müzik Festivali dönemi sonbaharda ise (Kasım ayında) Jazz Festivali dönemi Novi Sad’ın en güzel zamanlarıdır.

Novi Sad Gece Hayatı

Sırbistan Belgrad’ın gece hayatı kadar meşhur olmasa da Novi Sad gece hayatı yaşanmaya değer olarak görüyorum. Muhakkak Belgrad’dan sonra Novi Sad’a da uğrayın. Novi Sad Tuna Nehri kıyısında insanlar sabahlara kadar eğleniyorlar. Novi Sad şehir merkezinde gece hayatını yaşamak size ne kadar sakinlik verecekse tam aksini Tuna Nehri kıyısındaki gece kulüplerinde Novi Sad’da bulabilirsiniz. Ben  Novi Sad’ın gece hayatını tamamen spontane yaşamama rağmen hakkını verdiğimi düşünüyorum.

Novi Sad’da gece hayatı için gözüme çarpan Irısh Pub Red Cow’u öneririm. Benim gitmediğim diğer yerler London Pub ve Cuba Libre Bar’ı da listenize ekleyebilirsiniz. Trg Slobode yani Özgürlük Meydanı’na girdiğiniz zaman sağlı solu fotoğrafta gördüğünüz gibi hanlar olacaktır. Novi Sad’da gece hayatı ya buralarda oluyor ya ara sokaklarda oluyor.

Novi Sad gece hayatını hafife almayın derim. Eğer Belgrad turunuzu bitirme planlarını güzel bir güne denk getirip ayarlarsanız, Novi Sad gecelerinde eğleneceğinizin garantisini sizlere verebilirim.

Tuna Nehri kıyısında (Petrovaradin Kalesi’nin karşısında) bulunan Strand Plajı’nda geceleri mini konserler oluyor. Aynı şekilde bu bölgedeki gece kulüplerine muhakkak gidin. İnsanlar Novi Sad’daki gece kulüplerinin bahçelerinde aşırı eğleniyorlar. Hatta Belgrad’da gece hayatında bulamadığınız eğlence anlayışını burada bulabilirsiniz. Tuna Nehri kıyısında insanlar sabaha kadar eğleniyorlar.

Sırbistan Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

Belgrad gezi rehberi 

Belgrad'da gezilecek yerler

Belgrad turu yapacaklara tavsiyeler

Belgrad gece hayatı

Sırbistan gezilecek yerler

Belgrad'da yapılacaklar

Novi Sad’da Nerede Kalınır? Oteller ve Hosteller

Novi Sad’da hostel ve otel seçenekleri çok fazla bulunmaktadır. Exit müzik festivali zamanında gideceksiniz hosteller ve otellerde yer bulmak neredeyse imkansız hale geliyor. Ben Novi Sad’dan ayrılmak istememiştim ama Exit Müzik Festivali döneminde orada olduğum için Novi Sad’da kalacak yer bulamamıştım. Novi Sad’da kalacağınız otelin ya da hostelin konumu Özgürlük Meydanı’na da yakın olmasına dikkat ediniz.

Novi Sad’da Ne Yenir Ne İçilir?

Novi Sad mutfağı aynı Belgrad gibi cevapcici ya da steak house burgerler ile meşhurdur. Sırbistan’da Pljeskavica denilen köftenin (hamburger de olabiliyor) biraz daha büyük hali de en meşhur Sırp yemekleri arasındadır. Ama domuz eti yaygın olduğu için dikkat etmekte fayda görüyorum. Ayrıca Sırbistan’ın en meşhur yemekleri arasında sarma da bulunmaktadır.

Sırbistan’da içki fiyatları çok ucuz olduğunu söyleyebilirim öyle ki ben marketlerde Sırp içkilerinin fiyatlarını görünce Türkiye’de ne kadar kazık yediğimizi hesaplamıştım.

Sırbistan’ın meşhur içkileri Lav ve Yenel’i ben çok beğenmiştim. Marketlerde aşırı ucuz olup Tuna Nehri kıyısında bizim sahillerde çay satar gibi bira satan işportacılara denk gelirseniz şaşırmayın. Sırp halkı su içer gibi bira içiyorlar. Aynı şekilde Belgrad’da da içki fiyatları aşırı ucuz. Marketlerde litrelik biralar çok daha uygun fiyatlı oluyor. Tuna Nehri kıyısına inmeden önce alkol stoğunuzu çantanıza yapmayı unutmayınız.

Novi Sad’da Yapılacaklar

Novi Sad’da ne yapılır? diye merak edenler yukarıdaki Novi Sad gece hayatı videomu izlemenizi öneririm. Novi Sad’da bir güzel şehir turu yaptıktan sonra Tuna Nehri kıyısına inip Novi Sad şehrinin aslında o kadar küçük olmadığını da görmelerini isterim. Trg Slobode denilen meydanda kafelerde oturup Sırp müzikleri çalan insanları da izlemenizi öneririm. Novi Sad geceleri Exit Festival zamanında unutulmaz olur.

Ayrıca Novi Sad’da yapılacaklara Strand Plajı’na gidip yüzmeyi,Tuna Nehri kıyısındaki spor aktivitelerine katılmayı ve eğer bulabilirseniz bisiklet kiralamayı da listeye ekleyebiliriz.

Novi Sad Çevresinde Ve Dışında Gezilecek Yerler

Novi Sad gezisi esnasında Özgürlük Meydanı’nda kimseleri göremeyince şaşırmıştım. Bu insanlar nerede? Diye bakınırken yaşlı bir amcaya denk geliyorum. Novi Sad’da bir plaj daha olduğunu ve sadece otobüsle gidilebileceğini söylüyor.

Novi Sad Gezisi İçin Çiftlere Tavsiyem

Eğer kafa dinlemek ve huzurlu bir tatil yaşamak istiyorsanız burası tam size göre diyebilirim. Novi Sad şehri Exit Müzik Festivali ve Jazz Festivali dışında çok sakin oluyor. Şehir aşırı güvenli başıma bir şey gelir mi? Diye tereddüt etmenize gerek bile yok. İstanbul’un trafiği,stresi ve koşturmacası sonrasında Novi Sad gezisi yaptığınızda adeta şaşıracaksanız. Tuna Nehri kıyısında yürüyüşler yapıp,Petrovaradin Kalesi’ne çıkıp Tuna Nehri manzaralı güzel fotoğraflar karesi çıkarabilirsiniz. Eğer aranızda çılgın çiftler varsa Exit Festivali’nde çadır kampı kurup sabahlara kadar çılgınca eğlenebilirsiniz.

Novi Sad’ın sıcağından bunalanları ise Donavska Park Novi Sad’a alalım. Park içerisinde onlarca güzel çiçek bulunuyor. Novi Sad halkı sıcaktan bunalınca kendini Novi Sad şehir merkezindeki bu parka atıyor.

Novi Sad Gezisi İçin Erkeklere Tavsiyem

Hani hep diyoruz ya Sırp kızları çok güzeldir diye. Çok büyük hayallerle gittiğimiz Sırbistan Novi Sad’a gidilecek en güzel dönemin sadece ve sadece Exit Müzik Festivali dönemi olduğunu unutmayın. Tuna Nehri kıyısında (Petrovaradin Kalesi karşısında) Novi Sad gece hayatının tadını çıkarmadan geri dönmeyin. Knez Mihailova Caddesi gibi olmasa da Novi Sad’ın meşhur caddesi olan Trg Slobode yani Özgürlük Meydanı’naki kafe ve barlara gitmeden asla Novi Sad gece hayatını yaşadım demeyin.

Novi Sad gezi notlarıma Exit Festival’i yakın zamanda eklemeyi planlıyorum. Novi Sad gece hayatını gerçekten çok sevmiştim. Hatta Novi Sad gezimin bittiğine de üzülmüştüm. Sırbistan Novi Sad gezilecek noktalar olarak sizlere çok fazla şeyler vaad etmese de mutlaka herkesin görmesi gereken şehirler olarak listenize ekleyebilirsiniz. Hem sakinliğin hem de eğlencenin zirvede yaşandığı Novi Sad’a nasıl gidilir? Novi Sad’da gezilecek yerler nerelerdir? Diye uzun uzun araştırmanıza da gerek olmadığını oraya gittiğinizde çok daha iyi anlayacaksınız.

"Novi Sad Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z