Yaz

PASAPORT İSTEMEYEN ÜLKELER

calendar_today Ağu 29, 2017

PASAPORT İSTEMEYEN ÜLKELER

PASAPORT İSTEMEYEN ÜLKELER - PASAPORT İSTEMEYEN YERLER - TÜRKİYE'DEN VİZESİZ VE PASAPORTSUZ GİDİLEN ÜLKELER - ESKİ KİMLİKLE YURT DIŞINA ÇIKILIR MI?

Türkiye’den vizesiz ve pasaportsuz gidilen ülkelere bir yenisi daha eklenince insanların kafasında acaba hangi ülkelere pasaportsuz kimlikle gidilir diye soru işaretleri oluşmaya başladı. Peki bunun sebepleri ne olabilir? Mesela bir çoğumuz pasaport almak istiyoruz ama acaba o pasaportu bir daha kullanacak mıyız? Yoksa tozlu raflarda yerini koruyup pasaportun son geçerlilik tarihi geçecek mi? Başka bir örnek ise; Diyelim ki 4 kişilik bir aileyiz ve ailenin her birine ayrı ayrı pasaport çıkarmak çok ayrı bir maliyet olacak. Bu durumda imdadımıza pasaport istemeyen ülkeler koşuyor. Bir çoğunun yorumu ise ‘’Aman ne var yurt dışında? Türkiye hepsinden güzel’’ dese de insan sırf merak duygusundan dolayı gezip görmek ve keşfetmek istiyor. Pasaport istemeyen ülkeler ve sadece kimlikle gidilen ülkeleri merak edenler için bu gezi rehberini hazırlamaya ihtiyaç duydum. Nüfus kağıdıyla hangi ülkelere gidilir yazıma isteyenler gittiği ülkelerde yaşadıkları tecrübelerini yorum kısmında paylaşabilirler.

Malum vize almak için tonlarca evrak ve vize paraları da bir çoğumuzun canına tak etti denilebilir. Vize için hazırlanan evraklar için zaman kaybı ve ödenen ücretler ise daha yurt dışına çıkmadan önce seyahat masraflarını arttırmaktadır.

video_library

KİMLİKLE UKRAYNA

2017 Mart ayı itibariyle kulaktan kulağa dolaşan pasaportsuz Ukrayna nihayetinde sonuçlandı. Ukrayna’ya kimlikle giriş yazımdan tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Ukrayna’nın müthiş doğası ile birlikte gittiğim yerlerde en çok beğendiğim Pirogovo Açık Hava Müzesi ve Ukrayna Aşk Tüneli’ni de listeye eklemenizi muhakkak tavsiye ederim. Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler yazımda ise detaylarla Ukrayna seyahatinizi kolaylaştırabilirsiniz. Kısaca burada da bahsetmek gerekirse, Ukrayna’ya ehliyet ile giriş yapamazsınız. Türkiye’den vizesiz ve pasaportsuz gidilen ülkelerde bu konuya dikkat etmenizi tavsiye ederim. Ukrayna’ya deniz yoluyla gitmek isteyenler Haydarpaşa Garı’ndan 22 saatlik yolculuk ile Odessa’ya feribot ile gidebilirler. Feribotta 3 öğün yemek verilmektedir. Lviv gezilecek yerler ve Kiev gezilecek yerler hakkındaki yazılarıma da göz atabilirsiniz.

GÜRCİSTAN

Hemen kapı komşumuz olan Gürcistan sınırına kadar arabayla gittiğimde inanılmaz sıra vardı. Sistem arızası sebebiyle 2 saat bekledik ama 4 araç ileriye ya gittik ya gidemedik. Biz de şansımızı zorlamayıp rotamızı Gürcistan – Azerbaycan – İran ve Nahçıvan olmak üzere daha sonraya erteledik. Gürcistan’ın en meşhur şehirlerinden Batum ve Tiflis ile gezilecek yerleri gidip tecrübe edindiğimde detaylı şekilde yazacağım. Gürcistan’da kalış süresinin 1 yıla uzatıldığını da unutmayalım.

video_library

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

Kıbrıs’a pasaport gerekiyor mu gerekmiyor mu? Kafalardaki soru işaretleri yerini sakinliğe bıraksın diyelim. Kıbrıs’a girerken pasaport gerekmiyor. Girne ve Lefkoşa gezilerim sırasında gözlemlerim ise; Kıbrıs sadece gece hayatı üzerine kurulu gibi geldi. Kumar turizmi adı altında fiyatlarda oldukça pahalıydı. Kıbrıs gezi rehberimden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

video_library

ESKİ KİMLİKLE YURT DIŞINA ÇIKILIR MI?

Kıbrıs’a beraber gittiğim arkadaşım eski kimlikle Kıbrıs’a giriş yapmıştı. Eski kimlikle Ukrayna’ya gidemezsiniz. Yeni kimliğiniz olmalıdır. Gürcistan’a kimlikle giriş ücreti ise 15 TL olup eğer yeni kimlik başvurusu yapmış iseniz ve yeni kimliğiniz elinize ulaşmamış ise Gürcistan’a giremezsiniz. Nüfus kağıdıyla hangi ülkelere gidilir? Diye google’da aratıp bavulları hazırlayıp seyahat etmeden önce bu uyarıları ciddiye almanızı tavsiye ederim. Ben bu uyarıyı hem Gürcistan sınır kontrolünde görmüştüm hem de Karadeniz’de kamp yaparken 3 kişiden bir kişinin yeni kimlik başvurusu yapıp eski kimlikle Gürcistan’a alınmadığını kendisinden öğrenmiştim.

Türkiye’den vizesiz ve pasaportsuz gidilen ülkeler şimdilik 3 tane olsa da zamanla bu sayının artacağı umudundayız. Eski kimlikle yurt dışına çıkılır mı? Diye merak edenlere bir nebze de olsa bilgi vermek istedim. Sizlerin de tecrübelerini merak ediyorum. Pasaportsuz yurt dışına çıkmak için 15 TL olan yurt dışı çıkış harcını Türkiye’deki havalimanlarında ödeyebilirsiniz. Vizesiz kimlikle gidilen ülkelerde ise maksimum kalış süreniz Gürcistan hariç 90 gündür. Sadece hava yolu değil deniz yolu ile de hem Kıbrıs’a hem de Ukrayna’ya pasaportsuz seyahat edebilirsiniz.

"PASAPORT İSTEMEYEN ÜLKELER" Hakkındaki Genel Yorumlar (1)

Doğan 14 Ekim 2017 Cumartesi
Kars-Tiflis-Bkü demiryolu hattı açıkdığına göre, bu iki ülkeye en az 15 gün pasaportsuz giriş imkanı yaratılmalı.

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z