PASAPORT TÜRLERİ

PASAPORT TÜRLERİ

PASAPORT TÜRLERİ

PASAPORT HAKKINDA HERŞEY

PASAPORT HAKKINDA HERŞEY

PASAPORT NEDİR?

Pasaport yaşadığımız ülkenin sınırlarından diğer ülkeye çıkış için gerekli olan belgedir.

Malum Türkiye’nin vizeden muaf olduğu ülkeler o kadar çok fazla ki pasaport almak ve gidilmeyen yerleri görmek istiyoruz. Vizesiz ülkelere seyahat etmek için gerekli olan tek şey aslında evrak olarak sadece pasaport defter bedelini ve pasaport harcını ödemek,gerisi ise sizin maddi durumunuz ve boş zamanlarınızla ilgili bir durumdur.

Vizesiz ülkeler demişken vizesiz olan ülkeler hakkında detaylı bir yazı yazmıştım orada vizesiz seyahat edilen Amerika ülkelerinden,vizesiz Afrika ülkelerine,vizesiz Asya ülkerine ve vizesiz balayı ülkelerine de göz atmanızı isterim.

Şimdi soru cevaplar şeklinde yapmak sanırım işleri daha anlaşılır hale getirecek.

PASAPORT TÜRLERİ

DİPLOMATİK PASAPORT

Diplomatik pasaportların dış kapak rengi siyahtır.Diplomatik pasaportlar,T.B.M.M üyelerine,T.B.M.M üyesi olmayan bakanlara,Anayasa mahkemesi başkan ve üyeleri ile Yargıtay,Danıştay gibi Askeri Yargıtay,Askeri Yüksek İdare mahkemesi gibi kişilere verilir.Detaylı bilgileri www.mfa.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Yani kısaca diplomatik pasaport normal vatandaşa verilmez.

HUSUSİ PASAPORT(YEŞİL PASAPORT)

Yeşil pasaporta yurt dışı çıkış yasağı olduğunda hepimiz bu pasaport türünü televizyonlarda fazlasıyla duyduk ve öğrendik. Peki yeşil pasaport kimlere verilir?

T.B.M.M. eski üyelerine,eski bakanlar ile,birinci ,ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan,devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine verilen pasaport türüdür.

Halk arasında konuşulan ise devlet memurlarına verilen pasaportun yeşil pasaporttur.Özel sektörde çalışanlar yeşil pasaport alamazlar.

UMUMA MAHSUS PASAPORT(BORDO PASAPORT)

Özel sektörde çalışan ya da çalışmayan,devlet memuru olmayan ve herkesin alabileceği pasaport türüdür.

HİZMET PASAPORTLARI

Hizmet pasaportları adı üstünde,hükümet tarafından ,hususi idarelerce veya belediyelerce resmi görevlere gönderilen kişilere verilir.

Pasaport almanın şartları nelerdir?

Bordo pasaport almak için her hangi bir özel şart aranmaz. İsteyen herkes (normal vatandaş) bordo pasaport alma hakkına sahiptir.

Pasaport ne zaman gelir?

Pasaport için gerekli evrakları hazırlayıp başvuru yaptıktan sonra 4 iş günü içerisinde gelir. Pasaport ne kadar sürede çıkar? Ben pazartesi başvurdum Perşembe günü gelmişti.Eğer Perşembe başvuru yaparsanız daha geç gelebilir. Siz en iyisi pazartesi başvuru yapın. Pasaport takip için daha sağlıklı yol izlemiş olursunuz.

Pasaport almak  için gerekli evraklar nelerdir?

Bordo pasaport alımı için neler gerekir maddeler halinde:

1)Nüfus cüzdanı (Fotoğraflı olmak zorunda),

2)2 adet biometrik fotoğraf (Fotoğrafçıya pasaport için fotoğraf diyebilirsiniz),

3)Pasaport defter bedeli makbuzunu yatırdığınıza dair dekont,

5)Pasaport harç bedelini yatırdığınıza dair dekont (Öğrenciler için pasaport harcı yatırmaya gerek yok).

NOT:Pasaport alırken sorulan sorular diye bişey yoktur. Kimse size neden pasaport aldığınızı sormaz.Şahsen ben öyle bir şey duymadım.

Pasaport nereden alınır?

Pasaport randevu almak için https://epasaport.egm.gov.tr/ adresinden pasaport randevunuzu alabilirsiniz. Daha sonrasında ise pasaport büro amirliğinden gidip pasaport için parmak izinizi vermeniz gerekmektedir.

NOT:Pasaport alma yaşı 18’dir.

PASAPORT ÜCRETLERİ? PASAPORT KAÇ PARA?

6 aylık pasaport ücreti 199.2 TL

1 yıllık pasaport ücreti 25.8 TL

2 yıllık pasaport ücreti 353.9 TL

3 yıllık pasaport ücreti 465.8 TL

4-10 yıllık pasaport ücreti 620.6 TL

Pasaport defter bedeli ve pasaport harçlarını anlaşmalı bankalara yatırmanız,pasaport başvurusu sırasında yatırmaktan daha iyidir. En azından çok sıra beklemezsiniz.

NOT:Yeşil pasaport sahipleri ve öğrenci pasaportu almak isteyenlere pasaport harçları muafiyeti uygulaması vardır. Detaylar için öğrenci pasaportu hakkında ve yeşil pasaport hakkındaki yazılarıma göz atmanızı tavsiye ederim. Ayrıca Türkiye’nin içinde bulunduğu OHAL durumundan dolayı değişen bilgilere en detaylı şekilde www.mfa.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

PASAPORT HARÇLARI HANGİ BANKAYA YATIRILIR?

 Pasaport harçları hangi bankaya yatırılıyor? Pasaport defter bedeli nereye yatırılır?

AKBANK,ALTERNATİF BANK,AKTİFBANK,ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI,DENİZBANK,ANADOLU BANK,ARAP TÜRK BANKASI,CİTİBANK,BURGAN BANK,FİBABANKA,FİNANSBANK,GARANTİ BANKASI,HSBC BANK,CİTİBANK,ING BANK,ODEABANK,ŞEKERBANK,T.C. ZİRAAT BANKASI,TURKISH BANK,TURKLAND BANK,TEB,TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI,TÜRKİYE HALK BANKASI,TÜRKİYE İŞ BANKASI,TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI,YAPI VE KREDİ BANKASI,ZİRAAT KATILIM BANKASI

PASAPORT DEFTER YENİLEME RANDEVU

Pasaport defter değiştirmek isteyenler sadece pasaport defter bedeli parasını yatırmalıdırlar. Mevcut pasaport süresini uzatmak isteyenler sadece istenilen süre kadar pasaport harç bedelini ödeyerek pasaport süresini uzatabilirler. Pasaport defter yenileme randevusunu https://epasaport.egm.gov.tr/ adresinden yapabilirsiniz.

Pasaport yenileme kaç günde çıkar?

Pasaport yenileme süresi de sanki ilk defa pasaport alıyormuş gibi 4 gün ile 7 gün arasında sürebilir. Yaz aylarına yaklaştıkça pasaport randevusu almak daha da zor hale gelmektedir.

Pasaport yenileme için gerekli evraklar nelerdir?

2 adet biometrik fotoğraf

Nüfus cüzdanının aslı

Pasaport harçlarının bankaya yatırıldığına dair makbuz

Pasaport defter bedelinin bankaya yatırıldığına dair makbuz

Pasaporta telefon işletme

Pasaporta telefon kaydettirmek için e-devlet kaydınız olmak zorunda. IMEI kaydını Türkiye’ye giriş yaptıktan 120 gün içerisinde pasaporta telefon kaydetme işleminizi yapabilirsiniz. 2 yıl içerisinde sadece 1 kere pasaporta telefon kaydetme hakkınız olduğunu unutmayınız. Ayrıca pasaporta telefon kaydetme süresi e-devlet sitesinde 2 ay yazıyor,siz kendinizi riske atmadan en yakın zamanda cihaz kaydınızı yapınız.

NOT:Yaşadığı şehirden başka ilden pasaport almak isteyenler olduysa cevabını yazarsa çok sevinirim.

 

 

 

"PASAPORT TÜRLERİ" Hakkındaki Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
S
T
U
A
B
Ç
D
E
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z