Yaz

Pierre Loti Tepesi

calendar_today Eki 06, 2017

Pierre Loti Tepesi

Günümüzde ve 18. Yüzyılda İstanbulluların uğrak yerleri arasında yer alan Pierre Loti Tepesi, tarih yeniden can bulmaktadır. Özellikle Haliç için özel olarak ziyaret edilen tepe Haliç’in ünlü panoramasının en güzel şekilde seyredildiği yerler arasında yer almaktadır. Haliç sırtlarında yer alan bu tepeye çıkıldığında ünlü Fransız yazar adını taşıyan kahveye ulaşım sağlanmış olmaktadır. İstanbul içinde uzun yıllar yaşayan ve tam bir İstanbul aşığı olan bu ünlü yazarın asıl adı aslında Pierre Loti değildir. Yazarın geçek adının yanı sıra bu adı daha fazla bilinmektedir.

Bu kahve bahsi geçen ve görenleri kendine hayran bırakan manzaranın seyredildiği en güzel mekanlardan biri olarak yerini almaktadır.  Tepe başlı başına sadece manzarası ile bile herkes tarafından beğeni uyandıracak bir yere sahiptir. Ayrıca Ülkemizi ikinci vatan olarak kabul eden Pierre Loti, o dönemde bu tepede yer alan Rabia hanım kahvesi olarak bilinen kahveyi sık sık ziyaret etmektedir. Hatta burada sık sık yaptığı ziyaretler esnasında Haliç’e karşı olan manzarada ünlü yazarın Asiyade adlı eserini ortaya koyduğu da bilinmektedir. Bugün eski halinin yeniden restore edilmesi ile orijinal Türk mahallesi görünümünü koruyan bu mahallede turistik yerler de dikkat çekmektedir. Turistik anlamında bölgede pek çok dükkan ya da otel tarzı mekan bulunmaktadır.  alan Evliya Çelebi seyahatnamesinde de geçmektedir. Bu eser içinde tepe için İdris paşa Köşkü Mesiresi olarak isim kullanılmaktadır. Pierre Loti Tepesi geçmişten günümüze sadece yerli gezginlerin değil aynı zamanda yabancı turistlerin de son derece uğrak mekanları arasında yer almaktadır. Eski dönemde de bölgeye gezmek için gelen ve şehri ziyaret eden yabancılar mutlaka Pierre Loti Tepesini ziyaret etmektedir. Pierre Loti Tepesinin etrafında birçok tarihi yapı hala varlığını devam ettirmektedir. Osmanlı Tarihi açısından önemli olan bu alanda pek çok eser ve yazma da bulunmaktadır. Tepe bu şekilde çeşitli özelliklerde sahip olduğu tarihi kalıntılar ile aynı zamanda farklı kategoride yer alan mekanları ile her çeşit ziyaretçiye hizmet vermektedir. Yerli turistler ya da yabancı turistler için alanda tepenin eşsiz manzarasına ek olarak pek çok farklı çekici unsur da bulunmaktadır. Pierre Loti Tepesinde Çolak Hasan Tekkesi en fazla dikkat çeken yerler arasında bulunmaktadır. Yine Tekke yanında yer alan aynı sırada bulunan Sıbyan Mektebi de bir o kadar ilgi çekici olarak bulunmaktadır.

    İskender Dede ismindeki Mevlevi kabri de burada ziyaret edilen manevi alanlardandır. İskender Paşa önünde bulunan meşhur üç kuyudan biri de dilek kuyusudur. Bu kuyu sayesinde pek çok kişi dileğine ulaşma hayalleri kurmaktadır. Pierre Loti Tepesi bu bakımdan ziyaretçilerine farklı şekilde çekicilik sağlayan ve tepede insanların hayallerini kovalayan bir yapıda bulunmaktadır.  Dileklerin kabul olması sadece gönülden geçenlerin kabul edilmesi için kuyuya bakmak yeterlidir. Fakat doğal olarak mekanı ziyaret eden herkes kuyu içine bakmakla yetinmeyerek aynı zamanda farklı ayinler ya da ritüeller de uygulamaktadır. Evliye çelebi tarafında da anlatılan bu kuyu ile ilgili ünlü seyyah kuyuya bakanların gönülden geçirdiklerini kuyunun içinde olanların yazdıkları dile getirmiştir. Her ne kadar batıl inanç sayılsa da toplum içinde pek çok kişi tarafından olumsuz olarak karşılansa da bu durum ile ilgili ümit besleyen ve dilek dileyen kişi sayısı da oldukça fazladır. Burada yer alan kabrin üst tarafında ise Saray Atçıbaşısı olarak bilinen Mirahur- Tuğgeneral, Ali Ağa ve ailesinin kabri yer almaktadır. Ayrıca Bizans döneminde kullanılan ve Osmanlı döneminde kullanımı devam eden Sarnıçın burada ye alan mekanın ortasında bulunması mekanı daha bir cazibeli hale getirmektedir. bu ada yer alan tesis son derece özel bir şekilde hazırlanmış ve tarihi yapıyı bozmayacak şekilde oluşturulmuştur. Pierre Loti Tepesine ziyarete gelen herkes elbette ilk olarak alanın manzarasına hayan kalmaktadır fakat daha sona bu hayranlığa tesis de eklenince Pierre Loti Tepesi İstanbul gezisi içinde mutlaka görülmesi erken yerle arasında bulunmaktadır. Pierre Loti Tepesi ulaşım konusunda da gezginlere farklı seçenekler sunan bir tepedir. Bu tepeye Eyüp Sultan Camii yanından yürüyeek ulaşmak isteyenler için oldukça kısa sürede ulaşım sağlamak mümkündür. Fakat burada dikkat edilecek husus ulaşım sağlanacağı sırada yapılacak olan yürüyüşün gayet yokuş bir alanda yapılmasıdır. Bu alanda yapılacak olan yürüyüş ile tepeye ulaşmak bazıları için eğlenceli olsa da bazıları bu ulaşımı yorucu bulmaktadır. Fakat Pierre Loti Tepesi bu ulaşımı yorucu bulanlar için teleferik gibi ikinci bir ulaşım alternatifi sunan bir alandır. Buraya yapılacak olan ziyarette yine Eyüp Sultan Camii arkasından direk teleferik ile alana ulaşım sağlanmaktadır. Buraya yapılacak olan teleferik ziyaretinde manzarayı yukarıdan seyretmenin yanında manzaraya kaşı bulunmak ve manzaranın üzerinden geçmek size çekici gelecektir. Ayrıca bu şekilde ulaşım İstanbul içi toplu taşıma ücreti ile aynı olduğundan ucuz bir şekilde teleferik kullanmak da sizin için sağlanacaktır.

    Restoran, kafe ya da otel gibi pek çok turist ağırlama mekanın yer aldığı Pierre Loti Tepesi, muhteşem haliç manzarası karşısında yemek yemeyi de sağlamaktadır. Kahvaltı ya da akşam yemekleri ya da öle vakti özel yemekler için bu mekanlarda bulunmak hem sizin için hem de misafirleriniz için ayrıcalık oluşturacaktır. Özellikle mekan seçiminde dikkatli olanlar muhteşem manzara karşısında aynı zamanda muhteşem bir lezzet ile sizi beklemektedir. Burada gerekli şekilde bulunanlar için tepede organizasyon yapmak da sağlanmaktadır. Pierre Loti Tepesi hem kendi doğal manzarası ile hem de diğer farklı seçenekleri ile tüm misafirlere çekici gelmektedir. Buraya gelen herkes gibi manevi anlamda yapılacak olan Eyüp Sultan ziyareti de sizi başka dünyalara götürecektir. Manevi olarak yapılacak olan ziyaret için Eyüp Sultan Camii mutlaka ziyaret edilmelidir fakat caminin tenha olduğu dönemi bulmak biraz zor olacaktır. Kılıç kuşanma merasiminin yapıldığı bölgeler ya da padişahların namaz kıldıkları özel mekanlar ve alanla burayı tarihi anlamda çok daha fazla öne çıkaran bir yerdir. Bu bakımdan cami ziyaretinde sadece tarihi bir alan havası değil aynı zamanda İslamiyet açısından oldukça önemli olan bir ziyaret alanını göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Peygamberimiz için son derece önemli olan bir ismin bugün İstanbul topraklarında yer alması ve bu anlamda gerekli bilgileri almak ile cami ve türbe daha manevi olarak ziyaret edilecektir. Pierre Loti Tepesi için önce Eyüp Sultan camiini ziyarete edenler ve daha sonrasında tepeye yürüyerek mezarlık yolundan çıkanlar için sadece eğlence dolu bir ziyaret değil aynı zamanda manevi anlamda yapılan bir ziyaret ile de karşı karşıyadır.  Pierre Loti Tepesine yürüyecek mezarlık içinden çıkmak isteyenlerin her adımda karşısına ünlü isimlerin mezarları da çıkacaktır. Türk edebiyatı için oldukça usta isimler arasında bulunan Necip Fazıl gibi büyük bir insanın mezarı da burada ye almaktadır. Ayrıca bu isme ek olarak manevi anlamda ve ünlü olarak da pek çok insanın mezarına her adımda rastlamak ancak bu yürüyüş ile nasip olmaktadır.

"Pierre Loti Tepesi" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z