Yaz

Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev

calendar_today Tem 12, 2017 label

Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev

İstanbul’a gelip sadece Kız Kulesi , Ayasofya , Topkapı Sarayı , Galata Kulesi gibi turistik yerleri gezip İstanbul’dan ayrıldığınızı hayal edin. Avrupa’nın en büyük açık hava müzesi olan Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev (Pirogovo Open Air Museum) , Kiev’de turistik bölgelerin dışında kalan Kiev gezilecek yerler listesinde yerini korumuş fakat keşfedilmeyi bekleyen çok harika güzellikte bir köydür. İstanbul’a gelip turistik yerleri görenler Şile , Ağva ve Polonezköy’ü de görmeliler sadece tarihi yarımadadan ibaret olmayan İstanbul’u düşününce Kiev’e de öyle bir gözle bakıp yollara düştüm. Genel anlamda Kiev gezilecek noktalara şöyle kabaca bir göz attığımızda Aziz Andreas Kilisesi Kiev , Kiev Pechersk Lavra , Altın Kapı (Golden Gate Kiev) , Anavatan , Kreşçatik (Khreshchatyk Caddesi) diye sıralayıp Kiev’de turistik bir gezi yapmayı düşünüyorsanız Kiev gezi bloğumu okuyabilirsiniz.  Fakat Kiev’in Pirogovo Açık Hava Müzesi öyle hemen şehir merkezinde konumlanmasa da muhakkak gidip görün diye ayrıca burayı yazma ihtiyacı hissettim. Ukrayna’nın geçmişine doğru bir yolculuk yapmak istiyorsanız Kiev çevresinde gezilecek yerler listemde yerini her zaman alacak olan, bir daha gitsem bir daha giderim diyeceğim Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev nerede ve nasıl gidilir? (Pyrohiv Kiev) yazımı en ayrıntılı şekilde yazıyorum.

Kiev çevresinde gezilecek yerleri keşfetmek hissi, Ukrayna Kiev şehrine 2 kere gittiğimde artık histen çıkıp ihtiyaç haline gelmişti. Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev’in adını duyar duymaz attım kendimi yollara… Burası insana huzur veren,ruhunu okşayan ve benim gibi şehir hayatından sıkılıp farklı rotalar çizmek görmek isteyen insanlar için Kiev gezilecek yerler arasındadır. İçerisinden ‘’ Gandalf ’’ çıksa ‘’Yok Artık’’ diyemeyeceğiniz ve görseniz bile şaşırmayacağınız ‘’Selam Gandalf.Naber?’’ diyeceğiniz bir yer. Pirogovo Açık Hava Müzesi’nde gezinirken adeta kendimi Ukrayna’nın geçmişine doğru bir yolculuk yapar gibi hissettim.

Müze değil masal köyü,masal köyü değil ‘’Smurf Köyü’’… Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev’in tarihini şimdilik bir kenara bırakacak olursak burası hafızamda öyle bir yer etti ki adını tam olarak koyamadım. Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev’in içerisinde yel değirmenleri , eski okullar ve köy kiliselerini de gördüğüm zaman şaşkınlığım daha da artmıştı.

1970’li yılların Ukrayna köy yaşantısını şahitlik etmiş ve bazen hafif yağmur bazense sağanak yağmur altında geçirmiş olduğum bir gün beni çok mutlu etmişti. Eğer sizlerde Ukrayna’ya gidilir mi? Diye merak ediyorsanız sırf Ukrayna Aşk Tüneli ve  Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev için gidilir diye cevaplarım.

Ukrayna’da bulunan Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev ((Pirogovo Open Air Museum) bazı günlerde Ukrayna kültürü ile ilgili çeşitli renkli festivallere de ev sahipliği yapıyor.

Müze içerisinde her eve girilmiyor. Baştan dediğim gibi burası aslında Ukrayna yerel insanlarının günlük hayatlarını idame ettirdiği bir köydür. Benim gözlerimin gördüğü; bazı insanlar değirmende çalışıyorlar , bazıları evlerine su taşıyorlar , bazıları da samanlarla uğraşıyorlar….

Avrupa’nın en büyük açık hava müzesi olan Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev’in geçmişi 350 yıla kadar uzanıyormuş.  Pirogovo Kiev’de Ukrayna’lı ünlü yazar ve şair olan Taras Shevchenko’nun evine benzer bir ev yapılmıştır.

photo_library

Pirogovo Açık Hava Müzesi Çalışma Günleri Ve Saatleri

İnternetten Pirogovo Open Air Museum - Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev’in açılış ve kapanış saatlerini de bir göz atayım dedim ve Çarşamba günleri kapalı olduğu bilgisine ulaştım. Bu bilgi ne kadar doğru tam olarak bilemiyorum ama siz yine de Çarşamba günleri değil de diğer günler ziyaret edebilirsiniz.

Pirogovo Open Air Museum - Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev açılış ve kapanış saatleri 10:00/18:00 arasında olup köy içerisinde saat 21:00’e kadar kalınabiliyor. Fakat içeriye giriş ücretli olduğundan saat 18:00’e kadar giriş yapılması gerekiyor. Siz yine de daha erken giriş yapmaya özen gösterin.

Ukrayna Ulaşım Rehberleri

Lviv Nerede

Kiev Nerede

Kharkiv Nerede

Odessa Nerede

Ukrayna Nerede

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Pirogova Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti

Yetişkinler için 30 Grivna olan müzeye giriş ücreti 10/17 yaş arasındaki çocuklar için yarı fiyatındadır.

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram: @cilgingezgin_

Facebook: Çılgın Gezgin

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Ukrayna Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler

Kiev Gezilecek Yerler

Lviv Gezilecek Yerler

Ukrayna Aşk Tüneli

Ukrayna'dan Belarus'a Geçiş

Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna Turu İçin Altın Tavsiyeler

Ukrayna’ya Kimlikle Giriş

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Ukrayna Şehirleri

Ukrayna Gece Hayatı

Odessa Gezilecek Yerler

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Pirogo Açık Hava Müzesi'ne Nasıl Gidilir?

En kısa haliyle Libidskaya metrosundan 11 numaralı troleybüse binerek , Bessarabskaya Pazarı’nın tam önünden 156 numaralı dolmuş ile , Drujbı Naradov metro istasyonuna gidip 172 numaralı dolmuş ile gidilebiliyor. İlk defa gidecekler bundan bir şey anlamayacağı için daha ayrıntılı anlatmak istedim. Ayrıca amatör videomu da izleyebilirsiniz.

Taksi ile;

Yurt dışında ilk defa taksi kullanma tecrübemi Ukrayna’da yaşamak isteyip taksicilerle başladım pazarlığa… Golden Gate önünde sorduğum ilk taksici 200 Grivna deyince daha ucuza bulurum diye Kiev meydana doğru yürüyüp bir başka taksiciye sordum. 300 Grivna deyince yolun karşısına geçip bir başka taksiciye sorduğumda ise 600 Grivna deyince saygılarımı sunup başka bir taksi durağına gittim. 350 Grivna dedi en son geri dönerken arkamdan gelip 300 Grivna’ya el sıkıştık. 200 Grivna isteyen taksici biraz uzakta kaldığı için 300 Grivna’yı kabul edip düştük yollara. Yolda giderken Müzeyyen Senar’dan şarkılar açıp verdim coşkuyu. Taksiciye Tarkan’ı tanıyor musun? Diye sorunca evet ile hayır arasında kalan adamı zorlamayıp Türkçe müziklerle yola devam ettik. Pirogovo Açık Hava Müzesi’ne gelince gel dedim yemek yiyelim. Kabul etmedi eee adam taksici boşta durmaz. İstersen seni beklerim dedi ama benim hiç acelem yoktu.(Geri dönüşü yarı fiyatına yaparım demişti) Kısaca Pirogovo Açık Hava Müzesi’ne gelmek için en az 200 Grivna taksi parası ödemeniz gerekiyor.

Uber ile sanırım daha ucuz olacaktır ama Ukrayna’ya giden arkadaşlarım Uber kullanmak daha pahalı demişti. Bu konuda tam bilgim yoktur.

Metro ile;

Kiev şehir merkezinden M2 hattını kullanıp ‘’Vystavkovyi Tsentr’’ hattına ulaşıp, 11 numaralı troleybüs ile gidilebilir. Ben dönüşümü bu şekilde yapmıştım. Çevre yolu üzerinde olduğu için sadece değirmen fotoğrafı olan bir tabela göreceksiniz ve içeriye doğru 1 kilometre daha yürüyeceksiniz.

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Pirogovo Açık Hava Müzesi'ne Ne Zaman Gidilir ?

Malum Ukrayna’nın hava durumu kışın felç geçirecek boyutta olmasa da soğuğu bir meşhur memleket olmasından ötürü Pirogovo Açık Hava Müzesi’ne gidilecek en güzel zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. Oldu ki yazın yağmurlu havada denk geldiniz sığınacak pek bir yer olmadığından dolayı yağmurlu havalarda değil de açık havalarda gitmeyi tercih ediniz. Benim gittiğim gün zaman zaman sağanak zaman zaman hafif yağmur yağdı. Benim gibi psikopata bağlayıp illa burayı görmeliyim moduna girdiyseniz kışın ya da sonbahar mevsiminde en azından kar ve yağmur yağışı olmayan günleri tercih ediniz. Sabah erken saatte açılan Pirogovo Açık Hava Müzesi’ne ne kadar erken giderseniz o kadar güzel olacaktır. Pirogovo Açık Hava Müzesi saat 10:00’da açılıp 17:00/18:00 gibi kapandığını düşünürsek 11:00’de gidip akşam 18:00/19:00’a kadar doya doya tadı çıkarılabilir.

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Pirogovo Açık Hava Müzesi Nerede ?

Pirogovo, Kiev gezilecek yerler dışında kalıyor eğer cep telefonu haritanıza Okrujnaya – Krasnoznamennaya Sokak yazarsanız bulmanız daha kolay olacaktır. Kiev’in dışında çevre yolu üzerindeki tabela sizi yönlendirecektir ve Kiev merkezden yaklaşık 1 saat uzaklıktadır.

Pirogovo Açık Hava Müzesi'nde Ne Yenir ?

Otantik bir ortamda küçük bir köy evi konseptinde yemek yemiştim. Mekandakiler İngilizce bilmiyor ayrıca Ukrayna parası olan Grivna geçerlidir. Yanınızda muhakkak Grivna bulundurun. Benim yediğim Ukrayna tavuğu ve borsch çorbasının tadı damağımda duruyor. Ukrayna mantısı ve Kvas da menüde bulunuyor. Muhakkak denemelisiniz.

Sabah kahvaltısını ise mesire ve dinlenme yerlerinin olduğu merkez bölgede yapmıştım. Salataları gerçekten çok güzeldi.

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Pirogovo Açık Hava Müzesi'nde Ne Yapılır?

İçerisinde çok fazla turist görememiştim. Genelde Ukrayna’nın çevre bölgelerinden gelen yerel insanlar burayı ziyarete geliyorlar. Koskocaman araziye içeriye ilk girdiğimde buranın yürüyerek değil de bisiklet kiralayarak keşfetmenin daha güzel olacağı hissi uyanınca hemen bisiklet kiralamıştım.

Fotoğraf çekimi konusunda meraklı olanlar kadrajlarına güzel bir bayram yaşatabilirler. Benim gibi tek başınıza gidecekseniz selfie çubuğunuzu unutmayın. Eğer yağmurda gidecekseniz de yağmurluk almayı unutmayın. Yürüyüş ayakkabılarını da giyerek güzel bir yürüyüş günü yapılabilir.

Ben oradayken okullarla birlikte gelen öğrenciler vardı bir ara aralarına girsem mi diye düşündüm. Rehber öğretmene Rusça bilenler sorular sorabilirler.

Kısaca Prigovo Açık Hava Müzesi’ne gitmek için daha fazla söze gerek yok. Sadece köy evleri değil o evlerde yaşayan insanların yaşantılarına da şahitlik edebilir ve canlı canlı yaşayabilirsiniz. Hatta yöresel Ukrayna yemeklerini de en orijinal ellerden yiyebilirsiniz.  Mesire ve dinlenme yerlerinde de hoş vakit geçirerek güzel bir gün geçirebilirsiniz. Meraklılar da Ukrayna’lıların geçmişte hangi evlerde hayat sürdüklerinden , hangi aletleri kullandığına kadar hangi sanat eserlerini ortaya çıkarıldığını Ukrayna Kiev’de bulunan Pirogovo Açık Hava Müzesi’nde (Pirogovo Open-Air Musem) görebilirsiniz.

"Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z