Yaz

PODGORİCA GEZİLECEK YERLER

calendar_today Mar 17, 2017 label

PODGORİCA GEZİLECEK YERLER

PODGORİCA GEZİLECEK YERLER

Podgorica’da gezilecek yerler yok mudur? Sorusunu defalarca kez kendime sormuşluğum vardır. Karadağ’dan Kosova’ya geçmek için mecburen kullandığımız şehir olarak hafızamda yerini korumuştur. Podgorica’nın tek özelliği Karadağ merkez otogarının (Podgorica otobüs terminalinin) burada olması dışında Podgorica’da gece hayatı tamamen ölü pozisyonda diyebilirim. Buraya gidip de bir şeyler bulan var mıdır? Diye defalarca Karadağ Podgorica gezilecek noktaları araştırmak için balkan turu blog yazılarını alt üst ettim. Meğer Podgorica’da gezilecek yerler sadece gündüzleri için insanlara bir şeyler vaad ediyor. Podgorica gece hayatı tamamen ölüymüş. Gel gör ki kısıtlı zamanda balkan turu yapanlar için Podgorıca’yı pas geçmek insana çok fazla bir şey kaybettirmiyor.

Adriyatik Denizi’nin muhteşem Kotor Kalesi manzarasının tadını çıkarıp,Budva plajlarında adım atmadık yer bırakmayıp hatta sonrasında da Budva Sea Dance Festival’e katıldıktan sonra Kosova’ya gitmek için uğradığım Podgorica’ya Budva’dan geçiyorum. Özellikle Budva Sea Dance Festival’deki çılgın partilerden sonra Podgorica bende hayal kırıklığı yarattı. Zaten Karadağ Podgorica’dan Budva’ya geçerken hiç kimsenin Podgorica otobüs terminalinde inmemesinden şüphelenmeliydim bu şehre fazla turist gelmediğinden. Budva Podgorica arası ulaşım esnasında kurduğum bütün hayaller suya düştü. Karadağ gezi yazımı yazarken tekrar düşünüyorum da gitmeden önce yaptığım araştırmalara aldanıp da iyiki de Podgorica’da zaman kaybetmemişim. Podgorica gezilecek yerler listesine aşağıdan bakabilirsiniz. Budva Sea Dance Festival sonrası aşırı yağmur ve fırtına sonucunda yağmurun altında geçirdiğim gece sonucunda artık Karadağ’da daha fazla zaman kaybetmemek ve Kosova gezilecek yerleri görmek için yola çıktım.

Podgorica şehir merkezinde en azından 1 gece kalayım mı kalmayayım mı diye tereddüt edip hostel aramaya başladım. Podgorica’da hava durumu da hiç iyi değildi. Şehir merkezini şöyle bir gezeyim bir şeyler yiyeyim diye bakınırken şehirdeki hostelleri sordum. Saat 22:00 gibi ulaştığım Podgorica şehir merkezinde kimseler yok. Amcanın birisi bir hostele gönderdi. Hostel zaten pek tekin olmayan bir yerdeydi. Neyse mecbur kalıp hostelin içine gireyim dedim. İçeriye girdiğimde hostel görevlisi yer olmadığını ama patronuyla görüşmesi gerektiğini söyledi ve 5 dakika sonra geri geldi. Üst kata çıkıp bu oda var deyince şok olmuştum. Hani derler ya ‘’köpek bağlasan durmaz’’ aynen o şekildeydi. Alt katta bir oda daha deyince oraya bakmayı tercih edip bakayım dedim. İçeride 2 kız 2 erkek vardı ve bu kişilerle aynı evde ama başka bir odada kalır mısın? Deyince kendimi nasıl dışarıya attım bir ben bir Allah bilir. Podgorica otobüs terminali çok uzak olsaydı mecburen kabul edip o geceyi leş gibi kokan odada ve içeride alem yapan kızlı erkekli grupla beraber geçirecektim. Normal bir hostel ortamında kabul edilebilir elbette ama gerçekten mide bulandırıcı bir görüntüyle karşı karşıya kalmıştım.

Podgorica otobüs terminaline gidip geceyi burada geçirmeyi düşündüm. Kosova’ya giden otobüs sabah erken saatte vardı. Yanıma 3 tane Türk oturdu, onlar da aynı konudan müzdariplermiş. O esnada bir İtalyan sırt çantalı gezgin geldi ve İstanbul’da Hisar Kalelerinin yıkıldığından filan bahsetti. Konuyu tam olarak anlayamadık. Podgorica otogarında ne internet var ne de bir restoran var. Dışarı çıkıp belki bir yerlerde televizyon bulurum diye bakınsam da maalesef bulamadım. Cep telefonumun interneti kapalı olduğu için dünyadan bir haber balkan turu yaparken meğer o gece darbe olmuş.

Benim yanıma sürekli hostel lazım mı? Oda lazım mı? Gibi 10 dakikada bir soru soran taksici adam geliyordu. Budva Sea Dance Festival’de zaten yağmurun altında ıslanmışım,uykusuzluk ve yorgunluk da hat safhada olunca bir an önce sabah olsun da Karadağ’dan Kosova’ya geçeyim diye dua ediyordum. Arada gözüm dalmış Podgorica otobüs terminaline birisi geldi. Abi sigara var mı? Hay Allah zaten bir sen eksiktin diye içimden geçirdim. Tam dalıyorum ya eşyalarım çalınırsa diyorum. Gecenin bir körü etrafta kimseler yok zaten Podgorica otobüs terminali terkedilmiş bölge olarak ilan edilecek düzeyde sayılırken adamın teki geldi herkes kalksın dedi. (Ne dediğini anlamadım kendi dillerinde konuşuyorlardı) Baktım bizim İtalyan gezgin mışıl mışıl uyuyor ben de hiç rahatımı bozmadan sabahı etmiş oldum. İnanın 42 gün vizesiz balkan ülkelerinde spontane gelişen bir balkan turu yaptım. Değişik yerlerde konakladım ama bu Podgoritsa tecrübesini neden videoya almadım diye bin pişman oldum.

PODGORİCA HAKKINDA

Podgorica’da gezilecek yerleri gezemedim ama olurda gitmek isteyenler olursa diye Podgorica gezi rehberi oluşturmak için bu yazıyı hazırlıyorum. Podgorica diye yazılsa da Türkçe Podgoritsa diye okunuyor. Burası Karadağ’ın başkenti olup ülkenin en büyük şehridir. Sanırım bu örneği şöyle verebiliriz. Türkiye’nin başkenti Ankara ama turistik şehri İstanbul’dur. Podgorica Ankara oluyor Budva ve Kotor’da İstanbul oluyor demek sanırım daha açıklayıcı olacaktır. Podgorica aynı zamanda Karadağ’ın en büyük ve geniş caddelerine sahip şehridir.

PODGORİCA'YA NASIL GİDİLİR?

Karadağ şehir içi ulaşım minibüsler ve otobüsler ile çok rahat şekilde yapılabiliyor. Kotor otobüs terminalinden ya da Budva otobüs terminalinden buraya gelmek çok basit.

Podgorica Kotor ulaşımı Mostar’dan gelen ya da şehrin farklı yerlerinden gelen otobüslerle yapabilirsiniz.

Podgorica Budva ulaşımı da aynı şekilde otobüsle yapabilirsiniz. Otobüs ilk önce Budva otobüs terminaline uğruyor daha sonra Kotor otobüs terminaline geçiyor. Budva Kotor arası 45 dakika sürüyor. Eğer Budva plajlarını görmek isterseniz Budva’da gezilecek yerleri gezmek için inebilirsiniz. Budva Kotor arası ulaşımı sürekli sefer düzenleyen küçük minibüsler ile 3 Euro karşılığında yapabilirsiniz.

PODGORİCA GEZİLECEK YERLER

St. George Kilisesi (Aziz George Katedrali),Stara Varos kasabası,Hercegovacka Caddesi,Saat Kulesi,Milenyum Köprüsü,Osmanagic Cami,Doğansjka Cami Karadağ Podgorica gezilecek noktaları sıralayabiliriz. Podgorica havaalanına Türkiye’den uçuşlar bulunmaktadır. Karadağ vize istemediği için bir çok insan Türkiye’den eşsiz Adriyatik Denizi’nin tadını çıkarmaya tatile gittiğini de belirtmekte fayda görüyorum. Podgorica şehrini ortadan geçen Moraca ve Ribnice nehirlerini de görebilirsiniz.

PODGORİCA GECE HAYATI

Podgorica’da gece hayatı hayalleri kurmak biraz gereksiz olsa da şehirde bulduğunuz bir kaç bara gidebilirsiniz.

ÇİFTLERE TAVSİYE

Eğer balkan turunuzu Karadağ’dan Kosova’ya geçerek yapacaksanız Podgorica’da hostel yerine otelde kalmayı tercih edin. Bu balkan turu tavsiyemi muhakkak ciddiye alın. Zaten Podgorica’da kalınacak 2 tane hostel var. Eşinizle ya da sevgilinizle kalınacak gibi değil Podgorica’daki hosteller,siz en iyisi güzel bir otel bulup otelin yorumlarına da okuyup göre plan yapın.

"PODGORİCA GEZİLECEK YERLER" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z