Yaz

Pokut Yaylası Kamp

calendar_today Ağu 27, 2017 label

Pokut Yaylası Kamp

Pokut Yaylası Rize Türkiye’de o kadar çok meşhur oldu ki gitmek isteyen onbinlerce insanın kafasında hem soru işaretleri oluştu hem de bilgi kirliliği insanların kafalarını fazlasıyla karıştırdı. Bilgi kirliliği diyorum çünkü ben Pokut Yaylası’na gitmeden önce bazı videolar izledim. Pokut Yaylası yolunda çekilen bazı videolar eksik olduğu için yolların bazı bölümleri binek araçla gitmeye uygun görünüyordu, bazı bölümleri ise çok bozuktu. Facebook’ta bazı sayfalarda Pokut Yaylası’na nasıl gidilir? Ve Pokut Yaylası nerede? diye bilgi verirken çok fazla yorum alan gönderimin altına yapılan yorumları sizlerle buluşturup daha sonra kendi gözlemlerini aktaracağım. ‘’Pokut Yaylası ulaşımın zor olduğunu düşünmüyorum’’ ‘’Pokut Yaylası’na turla gitmeye gerek yok’’ ‘’Pokut Yaylası yolu çiçek gibidir’’ ‘’Ooo adına Çılgın Gezgin demişsin ama sen bu yola yol mu diyorsun?’’ gibi onlarca yorum geldi. Pokut Yaylası konaklamadan , hava durumuna , Rize Pokut Yaylası yol tarifinden herşeye kadar kendi tecrübelerimi sizlerle buluşturuyorum. Buyrun efenim Pokut Yaylası hakkında bilgiler ve gezi rehberi...

Karadeniz Bölgesi’nde görüp görebileceğiniz, tüm zahmetlere karşı enfes manzarayla karşılaşabileceğiniz Rize Pokut Yaylası’nda gördüğüm tüm manzaralarla sizlere Pokut Yaylası’nın fotoğraflarıyla baş başa bırakıyorum. Ekran başında bayılmak serbesttir.

Pokut Yaylası konaklama olarak kamp tercih edebilirsiniz:)

Pokut Yaylası Nerede?

Rize Pokut Yaylası ,çayın ve yağmurun çaya dönüştüğü Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçesindedir. Pokut Yaylası nerede diye merak edenlere duyurulur. Rize Çamlıhemşin ile Pokut Yaylası arası 21 km’dir. Pokut Yaylası’nda çadır kuranlar ve kuracaklar yorumlarını paylaşırsa herkes faydalanmış olacaktır.

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram : Cilgingezgin_

Facebook : Çılgın Gezgin

Pokut Yaylası Rize

Pokut Yaylası Rakım

Rize Pokut Yaylası 2050 metre yüksekliğindedir.

photo_library

Pokut Yaylası Tur

Biz arkadaşlarımızla birlikte Kadir adlı arkadaşın Pokut Yaylası’na düzenlediği tur ile gidip kişi başı 50 TL ödemiştik. Pokut Yaylası hakkında bilgi almak ve turla gitmek isteyenler Kadir’e 0537 – 678 -69 -10 numaralı telefondan ulaşabilir. Şirketinin adı Dere Tepe Gezelim olup bazen telefona ikiz kardeşi de çıkabilir. Pokut Yaylası yolundan sizi alabildiği gibi Kavrun Yaylası’ndan ,Ayder Yaylası’ndan ve Çamlıhemşin merkezden sizleri yol üstünden alabilir. Biz Galler Düzü’nde kamp yaparken Ayder Yaylası’na arabayla inip buluşup bu şekilde gitmiştik. Kendisi yıllarca bu yollarda gittiği için hem güvenilir hem de sohbeti muhabbeti çok hoş biridir. Ayrıca Huser Yaylası’nda gün batımına da tur düzenliyor. 50 TL ücrete sadece Pokut Yaylası’na değil , Sal Yaylası , Palovit Şelalesi , Zil Kale ve köy üzerindeki köprüleri görmek ziyaret etmekte dahildir. Sabah 10:00 ile akşam 17:00/18:00 saatlerine kadar Pokut Yaylası günü birlik tur hizmeti vermektedir.

photo_library

Pokut Yaylası Hakkında Bilgi

Benim burada en çok dikkatimi çeken Pokut Yaylası üzerinde bulunan ‘’Kendini Koruyan Mahalle’’ adlı köydü. Karşıya teleferik ile geçen köylülerin başka hiçbir yolu yokmuş. O köye gidip gelmek için sadece o teleferiği kullanmanız gerekiyormuş. İnsan bir oturup ‘’Zorlu hava şartlarında,karda ve fırtınada bu insanlar evlerine nasıl gidiyorlar?’’ diye düşünmeden edemiyor.

Ermenice ‘’Rüzgarlı Vadi’’ anlamına gelen Pokut Yaylası’nın yerleşim tarihi net olarak bilinmese de 200 yıl öncesine kadar dayandığı biliniyor. Pokut Yaylası’nda sayıları 75’i geçmeyen yayla evleri vardır. Yayladaki yerel halkın bazıları Ortan Köyü ve Konak Mahallesi’nde yaşıyormuş. Pokut Yaylası’na gidilecek en güzel zaman ise Haziran ayları ile Ekim ayları arasındadır.

Normalde yaylalarda pek ağaç yoktur diye biliyoruz ama Pokut Yaylası’nın yolu sık ağaçlarla kaplıdır. Pokut Yaylası’na çıktığınızda ise evler sanki çizgi filmlerden çıkmış gibi kutu görüntüsündeler. Pokut Yaylası ve çevresinde dere ya da akarsu olmaması burada su sıkıntılarına yol açmaktadır. Buranın en güzel yanı ise sanki bulutlara her an dokunacak hissine kapılmış olmanızdır.

photo_library

Pokut Yaylası Yolu

Rize’ye 21 km uzaklıkta olan Pokut Yaylası’nın yollarının bozuk olmasından dolayı bu yolu araçla yaklaşık 1,5 saat gibi sürede gidebilirsiniz. Turla Pokut Yaylası’na giderken saatime bakıp 1,5 saat süren Pokut Yolu’nu yağışlı havalarda yolun çamur olması sebebiyle 2 saatten fazla gidenlerde oluyormuş. Ama çektiğiniz bu zahmetli yolu Sal ve Pokut Yaylaları’nın enfes manzaralı karşısında unutup tadını çıkartıyorsunuz. Yayla yolunda bir tane aracın uçurumdan az daha yuvarlanacağını görmüştük. Çekiciye de sorduğumuzda ise neredeyse her hafta en az 3 arabanın yolda kaldığını özellikle yağmurlu havalarda ise daha fazla aracın yolda kaldığını ve kendisinin kurtardığını söylemişti.

photo_library

Pokut Yaylası'na Nasıl Gidilir?

Pokut Yaylası’na otostopla gidenler çok fazla olduğu için bazı insanlar otostopla Pokut ve Sal Yaylası’na çıkan kişilere sıcak bakmıyormuş. (Bunu yerel halktan öğrendim) Biz Pokut ve Sal Yayları’na giriş yaptığımızda otostop ile Hazindak Yaylası’na çıkan 2 tane otostopçu saatlerce burada beklediğini ve kimsenin onları almadığını söylemişti. Öte yandan ise otostopla gelen kişiler de görmüştüm ve çok fazla beklemediklerini de söylemişlerdi. Özetle; Otostopla Pokut ve Sal Yaylası’na gitmek Hazindak Yaylası’na gitmeye nazaran daha kısa sürebiliyor.

Pokut Yaylası’na gitmek için öncelikle Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine gelmeniz gerekmektedir. Yürüyerek 6 saate varan bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Yol üzerinde yürüyen sırt çantalı gezginler görmüştüm.

Eğer Pokut Yaylası’nda otelde kalacaksanız kalacağınız otelden yardım isteyerek belli bir ücret karşılığında sizi Çamlıhemşin merkezden almalarını talep edebilirsiniz.

Arabayla Pokut Yaylası’na gitmek isterseniz altı yüksek aracınız olmasına dikkat edebilirsiniz. Eğer aracınız binekse altını sürtmeden ve aracın karterini delmeden gitmeye gayret etseniz de o aracın altını muhakkak vurursunuz. Eğer 4*4 jeep kiralama imkanınız varsa Çamlıhemşin merkezde araç kiralama şirketleri bulabilirsiniz.

photo_library

Kısaca Pokut Yaylası'na Gitmek İçin

Rize Çamlıhemşin’in az ilerisinde Şenyuva var. Şenyuva’ya geldiğinizde sağ tarafınızda Çinçiva Kafe var. Çinçiva Kafe’sinden de ileriye girip soldan Pokut Yaylası sapağından içeriye gireceksiniz.

photo_library

Pokut Yaylası Konaklama ve Pokut Yaylası Otel Bilgileri

Plato'da Mola Pokut Yaylası

Kaçkarları izlemek için en iyi teras konumunda olan pansiyonda ayrıca organik yemekleri de tadabilirsiniz. 10 odası olan pansiyonun bahçesi de oldukça fotojenikmiş. Ben her iki pansiyonu da deneyimlemedim.

Rize Pokut ve Sal yaylaları

Pokut Doğa Konuk Evi

2 Gürcü kadın tarafından işletmesi yapılan ve panoramik izleme terasına sahip pansiyonu tercih edebilirsiniz. Sabah kahvaltıları ise organik ev yapımı bal,reçel,muhlama,peynir ve sebzeler vardır.

Pokut Yayla Evi ve Pokut Dağ Evi diğer alternatif Pokut Yaylası konaklama yerlerinden olup her birinin manzarası eşsiz güzelliktedir. Gitmeden önce ararsanız erken rezervasyon ile yerinizi ayırmış olursunuz zira sezonda yer bulmak biraz zor olabilir.

photo_library

Pokut Yaylası Hava Durumu

Eğer şanslıysanız havanın güneşli olduğuna denk gelirseniz çok efsane bir manzaraya kendinizi önceden hazırlamalısınız. Biz Pokut Yaylası’ndayken aniden sis bastırıp geri çekilmişti. Bu şekilde en az 10 kere sis çöktü geri çekildi. Geceleri ise soğuğa karşı yedek kıyafetler almanızı öneririm. Gündüzleri şort tişört giderseniz her hangi bir sorun yaşamazsınız. Ama ne olur ne olmaz yağmura karşı yine de tedbirlerinizi alınız. Aynı gün içerisinde güneş, soğuk, sis ,soğuk ve çamuru görenler de varmış.

photo_library

Rize Pokut Yaylası'nda Kamp

Pokut Yaylası’nda kamp yapmak yasak diye uyarı levhaları var. Orada yaşayan yerel halkta haklı olarak kamp yapanlara sıcak bakmıyorlar. He yapan var mı? Elbette var. Pokut Yaylası’nda Yaşar Amca’yı bulup kendisinden izin alarak size kamp yapacağınız yeri gösteriyor. Neden Pokut Yaylası’nda kamp yapacaklara sıcak bakmıyorsunuz? Diye sorduğumda ise cevabı aynen aktarıyorum:

‘’İnsanlar burada çadır kurup etrafı kirli bırakıyorlar. Bizim hayvanlarımız burada otluyorlar. Kırık cam şişeleri hayvanlara otlarken zarar veriyor. Çevre temizliği için görevli birileri yok. Önceleri Pokut Yaylası’nda konaklamak isteyen insanlar pansiyonda kalıyordu ama kamp yapmak artık çok moda oldu. ‘’

 Evet,maalesef bizim insanımızın doğayla ne gibi bir sorunu var ben bile anlamış değilim. Sadece Pokut Yaylası değil bu yaz kamp attığım bazı yerler artık tamamen çöplük duruma gelmiş. YAZIK ÇOK YAZIK!

photo_library

Pokut Yaylası'na Gideceklere Naçizane Tavsiyeler

Pokut Yaylası’na kadar gitmişken Sal Yaylası’na ve Hazindak Yaylası’na da geçebilirsiniz.

Sal Yaylası’ndaki restorandaki açık ayranın tadı çok güzeldi ama Pokut Yaylası’ndaki ayran hazır ayrandı. Ayrıca bu yaylalarda yöresel yemekler de yiyebilirsiniz. İsterseniz market alışverişinizi Çamlıhemşin’de yapıp yaylada piknik yapabilirsiniz. Piknik yapmak yasak yazıyor ama çok abartmadan bir şeyler yendiği takdirde karışacaklarını zannetmiyorum.

Eğer imkanınız varsa en az 2 gün kalın derim. Zira sis ya da kötü hava şartları manzarayı kapatabilir.

Yaylaya gitmeden hemen önce yemek yememenizi , manzaraya karşı muhlama yemenizi tavsiye ederim.

Eğer yürüyüş seviyorsanız trekking ayakkabılarınızı giyip Sal Yaylası ve Hazindak Yaylaları’nı da ziyaret edebilirsiniz. Tabi eğer kendinize güveniyorsanız. Yok ben yürümeyi sevmem diyorsanız da yaylalara minibüsler yaklaşınca eğer boş yer varsa bu saydığım yaylaları minibüs ile gidebilirsiniz.

photo_library

Sal Yaylası Nerede?

Pokut Yaylası’na yürüme mesafesinde olan Sal Yaylası da muhakkak gezilip görülmelidir. Pokut ile Sal Yaylaları arasındaki fark ise, Sal Yaylası biraz daha düzlük bir alan olup burada da köylüler su sorunu yaşamaktadırlar. Pokut Yaylası ile Sal Yaylası arasındaki mesafe yaklaşık 3-4 km’dir.

photo_library

Sal Yaylası Konaklama

Sal Yaylası da Pokut kadar meşhur olduğu için kafalarda Pokut Yaylası’nda konaklama seçenekleri nelerdir? Diye geliyor. Sal Yaylası’na girip yolun sonundaki restorana giderseniz mekan sahibi size yardımcı olacaktır.

photo_library

"Sal Yaylası Konaklama" Hakkındaki Yorumlar (1)

Doğu Özkan 7 Ocak 2020 Salı
Pokut'a o kadar da güzel değil diyorlar daha güzel kamp yapılacak yerler varmış. Huser Yaylası'nı öneriyor musun

Pokut Yaylası Kamp - Konaklama - Pokut Yaylası Yolu Özet

Pokut Yaylası’nda kamp yapılır diye size kimseler garanti veremez. 2 tane sırt çantalı kadının Pokut Yaylası’nda kamp yapmasına izin vermemişlerdi ama bazıları da kamp yapmış. Öncelikle bunu bilmelisiniz. Mesela bu durumu şöyle anlatayım; Özellikle son dönemlerde bazı yerlerde kamp yapan kişilere zamanla izin verilmedi. Jandarma belli zamanlarda kontrol yapıp çadırların kaldırılmasını istedi. Bunun en iyi örneği; Burgazada Madam Martha Koyu’nda kamp yapmak serbestken yasaklandı. Yasak olduğu halde daha sonraları gidip kamp yapanlar oldu. Pokut Yaylası’nın yolunu tepip böyle bir konuyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Tabi jandarma Pokut Yaylası’na gelip sizi kovacak hali yok ama tadınız kaçmasın diye söylüyorum. Öte yandan Pokut Yaylası’nın yolu bana göre bozuk. Ben binek aracımı o yollara sokmadım sokmam da! Parayı havadan kazanmıyoruz Allah korusun karteri delip dünya kadar masraf edeceğime 50 TL verip Pokut Yaylası günübirlik tur hizmetlerinden faydalanırım. Eğer Pokut Yaylası’nda konaklamak istersem de turdaki kişiyle konuşup beni 2 gün sonra buradan al derim. Pokut Yaylası nerede ve nasıl gidilir? yukarıda bilgileri vermiştim. Bundan sonrası için karar sizindir. Pokut Yaylası hakkında sormak istediklerinizi sorabilirsiniz memnuniyetle cevap veririm.

"Pokut Yaylası Kamp" Hakkındaki Genel Yorumlar (15)

Muhammed 20 Temmuz 2018 Cuma
bayramda dusunuyorm
Muhammed 20 Temmuz 2018 Cuma
Sedat abi bizde bayramda 3 arkadas otobüsle rizeye gecip bahsettiginiz tur ile pokut yaylasına ulasıp kamp yapmak istiyoruz müsade ederlermi sorun çıkarmı acaba
sedat.ayoglu 3 Temmuz 2018 Salı
Pokut Yaylası için umarım yol arkadaşı bulursunuz.
Afacan 29 Haziran 2018 Cuma
Yakın zamanda kampa gitmeyi dusunen var mi pokuta
sedat.ayoglu 25 Mayıs 2018 Cuma
Pokut Yaylası için bende rehber olarak Kadir'i çok sevdim. Hatta beni tekrar davet etti. Böyle samimi adamları seviyorum. Kadir ''adamdır'' :)
Emre 25 Mayıs 2018 Cuma
Bende yeni çıktım önerdiğiniz tura katılmasaydım tatilimin hiçbir anlamı olmayacaktı. Kaptanımız tam bir neşe kaynağı çok eğlendirdi bizi. Teşekkür ederiz
sedat.ayoglu 24 Ekim 2017 Salı
Ayderden günü birlik turlar ile gidilebilir
sedat.ayoglu 24 Ekim 2017 Salı
Pokutta çadır için resmi izin verilmiyor
sedat.ayoglu 24 Ekim 2017 Salı
Pokut Yaylası için neler düşünüyorsunuz yorumlarınızı merak ettim. Ulaşım,yeme içme ve doğası hakkındaki fikirlerinizi yazar mısınız? Bu arada yorumunuz Biz de sizin yazınızdan olacak sanırım. Anlam bozukluğu olmuş :D
Snmgmsz 24 Ekim 2017 Salı
Biz densizin yazınızdan okuyarak aradığımız kadir
vedat kaçar 28 Ağustos 2017 Pazartesi
Nasıl yani? Pokut Yaylasında kamp alanı yok mu?
doğukan akpınar 28 Ağustos 2017 Pazartesi
Bizde Ayderden pokuta gitmek istiyoruz. bayram tatilinde pokut yaylasına nasıl gidilir diye bakınıyorduk. turlarda yer bulma imkanımız var mıdır
Ömer Altun 28 Ağustos 2017 Pazartesi
Pokut Yaylası'na araba ile gidilir mi gidilmez mi diye düşünüyordum. Tur için minibüslerin markasını biliyor musun? Eskişehirden minibüs ile Pokut Yaylasına çıkacağız.
sedat.ayoglu 28 Ağustos 2017 Pazartesi
Pokut Yaylasının yolu ve Pokut Yaylası konaklama hakkında bilgiler için teşekkürler.
Rusen örnek 28 Ağustos 2017 Pazartesi
Pokut yaylası ile sal yaylası arasında orman içinden 2 km patika yol var düz engebesiz kolay parkur pokut ile hazindağ yaylaları arasında orman içinde inişli çıkışlı orta zorlukta 8 km yürüme yolu var hazindağ yaylasından amlakit yaylasına 4 km kısmi zorlu yürüme yolu var fotoğrafçılar için güzel parkurlar tüm yaylalarda 100 tl ile 130 tl arasında yarım pansiyon konaklamak mümkün bu dört yayla bir birine yakın . popüler yaylalar pokut sal ama diğer yaylalarda muhteşem iki gün kalmak şart kendi aracınız ile gelmek isteyenler mutlaka altı yüksek araba ile yola çıksınlar yollar otomobiller için kötü iyi geziler

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z