Yaz

RİZE'DE GEZİLECEK YERLER

calendar_today Mar 28, 2018

RİZE'DE GEZİLECEK YERLER

Yağmurun ve suyun çaya dönüştüğü Rize'de gezilecek yerler ve Rize yaylaları Karadeniz bölgemizin vazgeçilmez destinasyonlarındandır. Hayatımda defalarca kez gittiğim Rize hakkında tüm detayları kaleme aldım. Rize gezisi yapacaklar için özel tavsiyeleri için Rize gezi rehberi .

Rize hakkında

Karadeniz denildiğinde akla ilk gelen illerden biridir Rize. Karadeniz bölgesinin tüm karakteristik özelliklerini barındırır. Rize de mavi ile yeşilin kucakladığı nadir illerimizden. Karadeniz turu yapmak isteyenlerin aslında akıllarındaki görsel simge Rize'de eksiksiz buluşmaktadır. Burada her şeyin doğalına rastlarsınız. Manzaranın, çayın, suyun ve insanın. Oldukça sıcakkanlılığı ve esprili kişilikleri ile tanınan Rize halkı da Rize'yi gezme sebebi olabilir. Rize'de tarım ve ticaret oldukça gelişmiştir. Verimli toprakları ile anacağımız Rize, Türkiye'nin en fazla yağış alan illerinden biridir. Aynı zamanda yer altı kaynak suları bakımından da zengindir. Eğer buranın doğal kaynak suyunu içme fırsatınız olursa kana kana için. Rize'nin manzarasına gözleriniz ile şahit olduğunuzda anlayacaksınız ki bu il yeşil açısından abartılmıyor. Gerçekten olabildiğince dağlık, havadar ve nezih. Rize ismine gelecek olursak aslında bu kafa karıştırıcı, kesin olmamakla beraber birçok bilgi mevcut. Şu kadarına değinmekte fayda var ki Yunanca pirinç anlamına gelen Rhisos kelimesi, Rumca'da Rıza yani dağ eteği anlamında kullanılmıştır. Kelimenin Osmanlıca anlamına bakacak olursak Rize ufak kırıntı, döküntü anlamına gelmektedir.

Rize'nin iklimi genel itibari ile kışları ılıman, yazları serin ve her mevsim yağış alan şeklinde tabir edilmekte. Buradaki yerleşik insanlar bu toprakların mevsim tipine alışkın. Lakin buraya gezmeye gelen kesim özellikle dağ bayır gezmeyi hayal ediyor ise yağmurluk ve yağmur lastikleri ile daha rahat edecektir. Çünkü ıslak bir havada çamurlaşan arazi gezmeyi güçleştirebiliyor. Hangi mevsimde Rize'yi ziyaret ederseniz edin yağışın mevsimlere dengeli yayılımı her mevsimde yağış ile karşı karşıya kalabileceğinizi gösteriyor. Rizede hakim olan sık ve gür bitki örtüsü buranın güzellik seviyesini maximuma çıkarmakta. Biz Rizeyi her halde bir bütünlük ve uyum içinde bulduk. Düşünseniz doğa taptaze çayı ayağınıza sunuyor ve bunun yanında manzarayı da keyfinize ortak ediyor. Gezmeye değecek ve zamanınızı verimli geçireceğiniz bu topraklarda bolca fotoğraf çekmek isteyeceksiniz.

photo_library

Rize nerede ?

Rizeyi coğrafi konum olarak inceleyecek olursak batısında Trabzon, Güneyde Erzurum, Doğuda Artvinin illeri ve Kuzeyde Karadeniz ile çevrili olduğunu görüyoruz. Rize'nin konum itibariyle engebeli bir araziye sahip. Vadilere ve göllere bu ilde çok sık rastlayacaksınız. Eğer doğayı seviyorsanız şehri keşfetmek size büyük zevk verecektir. Toplamda 7 tane ilçeye ev sahipliği yapan Rize bir çok doğal güzelliğe de kucak açmış.

Rize'ye nasıl gidilir ?

Kendinize bir seyahat rotası belirlediğinizde ya da plansızca bir şehre gitmez istediğinizde öncelikle nasıl gidebilirim sorusunu cevaplamalısınız. Elinizdeki imkanları en iyi şekilde

kullanın. Eğer özgür bir seyahat istiyorsanız ve özel aracınız var ise zaten özel aracınızı tercih etmenizi öneriyorum. Lakin otobüs, uçak, deniz ya da tren gibi alternatif yol imkanlarını değerlendirecekseniz bu gideceğiniz şehre en kısa yolsan nasıl ulaşabilirsiniz sorusunun cevabı olan taşıt olmalı. Rize için ise bu şartlar düşünüldüğünde hangi seçenekle ilerleyecek olursanız olun ulaşım oldukça rahat olacaktır. Demiryolu ve havayolu hariç. Rize'ye karayolu ile ulaşım Türkiye'nin her konumundan mevcut. İstediğiniz bir otobüs firmasından size uygun saat seçeneklerini seçerek yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Eğer havayolu ile gitmek istiyorsanız belirtmeliyim ki buraya direkt havayolu ile ulaşım mümkün değil ama en yakın olarak Trabzon'a geçerek buradan Rize'ye karayolundan devam edebilirsiniz. Rize'ye demir yolu ile ulaşım mümkün olmadığı için bu seçeneği bu şehir için ulaşım imkanları listesinden çıkarıyoruz. Eğer demir yolu kullanma konusunda ısrarcı iseniz en Rize'ye en yakın demiryolunun Samsun'da olduğunu belirtelim. Ayrıca Karadeniz turlarının yoğun olduğu mevsimlere denk gelirseniz ya da uzun tatil planlarınızı genel tatil günlerinde seçerseniz trafikte yoğunluk yaşayabilirsiniz. Çünkü Rize'ye yabancı ve yerli turistler özellikle ilkbahar ve yaz aylarında oldukça sık gelmektedir.

Rize'de gezilecek yerler : Rize yaylaları : Rize Ayder Yaylası

Rize Tavsiyeleri

* Mümkünse gezmek için her ne kadar turist yoğunluğu bol da olsa ilkbahar ve yaz aylarını seçin çünkü manzara enfes doyasıya tadını çıkarırsınız.

* Otobüs yolculuğunu tercih edin çünkü Rize'nin yolları kendisine benziyor. Birbirinden farklı manzaraları, eşsiz bitki örtüsünü ve mis gibi havayı tenefüs etmek için sabırsızlanacaksınız. Yol boyu Rize'de nelerle karşılaşacağınıza dair doğa resmen size ipucu veriyor.

* İstanbul ve Rize arası yaklaşık 13 saat sürüyor. Yolda eğer oyalanacaksanız ve her gördüğünüz dinlenme tesisinde dinlenip yola devam etmeyi planlamışsanız bu saat tahminine 2 saat daha ekleyip planınızı ona göre yapmanızı öneririm.

* Ankara Rize arası ise yaklaşık 11 saat sürüyor. Bu da yadsınamayacak kadar uzun bir süre.

* Hangi şehirden Rize'ye ulaşım sağlayacaksınız elbette bilmiyorum lakin gitmeden önce yaklaşık olarak km. Tahmini ve süre hesabını yaparak yola çıkın. Tedbirli olmakta fayda var.

* Feribot ile Rize'ye ulaşım ise aslında macera severlerin tercih ettiği seçenek. Çünkü genelde feribot çok fazla akla gelmiyor. Eğer bu seçeneği değerlendirecek olursanız yaz mevsiminde İstanbul – Samsun – Trabzon uzantılı feribot ile Rize'ye ulaşabilirsiniz. Son durak dikkatinizi çekti muhtemelen, evet Trabzon ve bir yanlışlık yok. Feribot güzergahındaki Rize'ye ulaşım için son durak ve Trabzon'dan sonra kara yolu ile ulaşıma devam edebilirsiniz.

* Tüm bu bilgiler doğrultusunda bütçenize ve zamanınıza göre hareket etmelisiniz. Kısıtlı zaman için doğrudan ulaşım en mantıklı fikir olacaktır.

photo_library

Rize'de Ne Yenir ?

Rize Yemekleri Nelerdir ? Gezmenin en keyifli yanlarından biri de yöresel lezzetleri tatmak diyebiliriz. Bu hem heyecan verici hem de enerji verici. Karnımız doymadan nasıl gezebiliriz ki? Yani yemek yemeyi düşünüyor olmamızın sebebi tamamen bu. Karadeniz'in meşhur soflarıyla ilgisi yok açlığımızın. Evet, Karadeniz'i hiç ziyaret etmemiş bile olsanız kesinlikle duymuşsunuzdur bu yörenin lezzetlerini. Yalnız yerinde yemek kadar zevk vermez, başka bir şehrin Restoran'ı ve ya cafe'si. Eğer bir lezzeti hakkını vererek tatmak istiyorsanız o lezzetin öz memleketinde tatmalısınız. Rize'de tatmadan dönmemeniz gerekenlerin başında mıhlama var. Karadeniz'de bile yer yer adının değişiklik gösterdiğini bildiğimiz bu yöresel lezzet Rize'de de meşhur. Etli kuru fasulye ve Rize pidesi de burada muhakkak tadılmalı. Havasından, suyundan mıdır bilemedik ama yemeklerin hakikaten tadı burada bir başka. Ve yine oldukça zahmetli ama damak zevkinizi bir üst seviyeye taşıyacak farklı bir lezzet daha, laz böreği. Ülkenin farklı kesimlerinde yalancı ve kolay versiyonları yapılsa da gerçeğini tadınca başka bir şekli sizi tatmin etmeyecektir. Şimdi bu lezzetler ve daha fazlası ile yakından ilgilenelim.

Rize'de gezilecek yerler : Rize yaylaları : Rize Galler Düzü

* Muhlama

Bu Karadeniz'e has lezzetin olmazsa olmazları tereyağı, mısır unu ve muhlamaya özgü peyniri. Özellikle tereyağının da köy tereyağı olması muhlamanın mis kokusunun sırrı. Yani kullanılan malzemeler en doğalından ve en sağlıklısından. 

Rize'de gezilecek yerler : Rize yaylaları : Rize Galler Düzü

* Laz Böreği

İsmi sizi yanıltmasın çünkü her ne kadar börek diye tabir edilmiş olsa da Laz böreği bir tatlı. Yani eğer bilmiyorsanız çok aç iken börek diye sipariş verebilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Özel bir lezzet olan bu tatlının da memleketinde yenmesi gerektiğini iddia ediyoruz. Çünkü hazır yufka ile yapılan gerçeklikten uzak ama yapımı basit tariflere kaçılıyor ve laz böreğinin asıl lezzetini maalesef alamıyorsunuz. Bu yüzden Rize'ye gidin ve hakiki laz böreğinin tadını çıkararak yiyin.

Rize'de gezilecek yerler : Rize yaylaları : Rize Galler Düzü

* Pepeçura

Rize'nin vazgeçilmez tatlılarından biri de Pepeçuradır. İsmi oldukça değişik olan ve merak uyandıran tatlının tadı biraz ekşimsidir. Ekşimdi olmasının sebebi ise tatlının yapımında kullanılan kokulu üzümdür. Kokulu üzüm de Rize'nin topraklarında yetişen bir meyvedir. Eğer evinizde deneyecek olursanız ve kokulu üzüm bulamamışsanız siyah üzüm ile de yapılabilir. Tabii yine de tadını kokulu üzümden aldığı konusunda ısrarcıyız. Çünkü lezzet basamağından birini kırmak diğer basamakları da yıkmaz mı? Siz gelin Pepeçura'yı Rize'de yeyin. Bir de bu tatlı hakkında ufak bir not daha lezzetli olması için tatlı yapılınca bir hafta üstünün küflenmesi bekleniyormuş ve bu küf atılarak servis ediliyormuş. Kulağa biraz farklı gelse de denemeye değer.

Rize'de gezilecek yerler : Rize yaylaları : Rize Galler Düzü

* Hamsili Pilav

Öyle ki bu pilav balık sevmeyenlere bile balığı sevdiriyormuş! Şaşırtıcı değil mi? Adı üstünde hamsili pilav. Zaten Karadeniz'in hırçın sularında yetişen hamsi ün salmış bir de pilavını yapalım demiş Karadeniz halkı. Bunu da başarmış. Bu tadına doyum olmayan lezzet sıcak ve soğuk tüketilebiliyor.

Rize'de gezilecek yerler : Rize yaylaları : Rize Galler Düzü

* Mısır Ekmeği

Rize'ye gittiğinizde muhtemelen mısır ekmeği ile çok fazla karşılaşacaksınız. Ayrıca başrolünde balık olan yemeklerin yanında da bu ekmek çok iyi gidiyor. Şimdilerde başka şehirlerde popülaritesi artsa da buradakinin tadı bir başka. Ayrıca ekmeği tek başına, sıcacık Rize çayının yanında tüketmek de anlatılmaz yaşanır dediklerinden bir duygu.

Rize'de gezilecek yerler : Rize yaylaları : Rize Galler Düzü

* Karalahana çorbası

Rize'nin yemeklerinin oldukça değişik olduğunu bu çorba ile bir kez daha anladık. Kara Lahana ve çorba ikilisine ilk etapta nasıl olur desek de tabii ki tattık ve bizden tam puan almayı başardı. Bu çorbadaki farklılık karalahana ve barbunyadan oluşuyor. Her ne kadar çorba denilse de aslında bir kâse bile içseniz doyuyorsanız. Genellikle bu çorbaya da mısır ekmeği doğrayıp tüketiyorlarmış böyle daha leziz oluyormuş.

Rize'de gezilecek yerler : Rize yaylaları : Rize Galler Düzü

* Ve tabii ki nam-ı diğer Rize Çayı

İşin sırrına geldik. Rize'den döndüğünüzde her şeyi unutsanız bile çayı unutamayacaksınız. Bunu yalnızca çay tiryakileri için söylemiyorum. Bir de çay demlemenin ve çay içmenin de bir yolu yordamı varmış öğrenmiş olduk. Hani keyif çayı denir mutlulukla yudumlanır işte o Rize'de anlamlanıyormuş denemiş olduk. Burada ki çay tarımının Sultan II. Abdülhamid döneminde ilerlediği söyleniyor. Rize'deki iklim şartlarının çay yetiştiriciliğine uygun oluşu çaya olan ilgiyi de beraberinde getirdi. Rize ismiyle özdeşleşen çay şu an sofralarımızı şenlendiriyor. Buradaki doğal güzelliğin ardındaki saf gerçek çay. Yani Rize'nin hatırınızda kalması için birçok sebep var, kendini unutturmayan detaylara sahip bu şehir dilden dile yayılan bu eşsiz lezzetin doğduğu yer.

Rize'yi ve çayını bu kadar övdükten sonra çayın faydalarından bahsetmezsek olmaz. Biraz değinip iştahınızı daha da kabartalım.

* Çay sindirim sistemini kolaylaştırır ve cilt sağlığına iyi gelir.

* Vücuttaki toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

* Çayın içerisinde bulunan bazı maddeler ilaç sektöründe idrar söktürücü olarak kullanılır.

* Ayrıca demlediğiniz çay posasını atmaz ve ılık bir suya bu posayı karıştırırsanız ayak kokusunu önlediği de söylenmekte.

* Çayın buharı gözlerdeki çapaklanmayı da önlüyor.

Tabii her tüketilen besin gibi çay dozunda tüketildiğinde faydalı. Yanii içtiğiniz bardağında sayısını unutmadan çayı tüketin. Böylelikle çayın faydasını da görmüş olacaksınız.

RİZE'DE KONAKLAMA - RİZE OTELLERİ

Rize'de konaklamak için en uygun yer butik oteller. Genellikle hepsi manzaranın ortasına kurulu olsa da konaklama ziyaretçilerin üstünde durduğu önemli bir konu. Konaklamada aranılan en önemli detay ise kalınacak yerin temiz ve bakımlı olması. Sonuçta burada turistsiniz ve gezmeye gelmişsiniz, insanın en iyi evinde dinlendiğini düşünürsek konakladığınız otelde de eviniz kadar rahat hissetmelisiniz. Çünkü ne kadar enerjikseniz o kadar verimli bir gezi performansı sergilersiniz. Turistlerin en çok gözde mekanı manzaranın hakkını veren yaylalardaki oteller. Hem Rize'nin havasını solumak hem de yeşile yakın olmak amacıyla özellikle yaylalardaki oteller tercih ediliyor. Tabii ki bu da bir ticaret kapısı olduğundan talep sayısı kadar da otel sayısı artırılmış. Sizin için en önemlisi bütçeme uygun konaklama seçeneği bulabilir miyim arayışı ise çekinmeyin çünkü burada her bütçeye uygun konaklama tesisi bulacağınıza eminiz. İnternetteki otel arama motorlarından yardım alabilirsiniz biz sizler için kolaylık olsun diye birkaç oteli inceledik. Şimdi onlara bir göz atalım.

Rize'de gezilecek yerler : Rize yaylaları : Rize Galler Düzü

AYDEROOM OTEL

Küçük bir tatil kaçamağı yapacaksanız ya da uzun bir gezi serüveninin içindeyseniz pekala bu oteli tercih edebilirsiniz. Müşteri memnuniyetine oldukça dikkatliler. Ayrıca konum itibariyle gözde bir konaklama alanı. Rize'de yeşil alandan bol bir şey yok lakin Ayderoom otel her açıdan görselliği yakalayacak bir konuma yerleşmiş. Bu otel de tavsiye edilebilir butik oteller arasında.

AYDER ŞİMŞİR BUTİK OTEL

Otel hakkında şu kadarını söyleyebiliriz ücretsiz otopark ve ücretsiz wifi seçenekleri mevcut. Rize'de bazen internetin çekmiyor oluşu ise buranın konumundan kaynaklı bir problem. Rize merkeze yaklaşık 40 km. uzaklıkta bulunan otelin fiyatı ise biraz yüksek. Yine de detaylı bilgi için otel ile iletişime geçmenizde fayda var.

Bu iki otelin lüks kategorisinde kaldığını belirtelim. Eğer seyahatiniz uzun bir zaman dilimine yayılmış ise yaylalardaki konaklama seçeneklerine göz atıp daha verimli vakit geçirebilirsiniz. Turistik bir yer oluşundan kaynaklanıyor Rize'deki otel sayısının fazlalığı.

Rize'de gezilecek yerler : Rize yaylaları : Rize Palovit Şelalesi

RİZE GEZİLECEK YERLER

Türkiye'de muhakkak gidip görülmesi gereken yerler arasında Rize. Burayı tam anlamıyla keşfe çıkmak, tozunu toprağını yutmak için kısa bir süre asla yeterli olmayacaktır. Abartmadan anlatmaya çalışacağım fakat abartmadan bu şehri anlatmak pek mümkün gözükmüyor. Özellikle kalabalık bir şehirden kalkıp Rize'ye kadar gelmişseniz burası size bulunmaz Hint kumaşı özelliğinde gelebilir ve gezip gördükçe ayrılmak istemeyebilirsiniz. Burada gün bile bir başka doğuyor. Yemyeşil dağın eteğinde, gözleriniz alabildiğine uzak yemyeşil arazileri hafızanıza kaydederken hayallerinizin fazlasını yaşadığınızı anlayacaksınız.

Tertemiz havasını teneffüs ettikçe bu şehrin psikolojinize de olumlu etki ettiğini düşüneceksiniz. Rize'de gezilecek yerleri tek tek buraya not edeceğim, seyahatinizde herhangi bir aksama olmadığı müddetçe maksimum 5 günde bu yerleri ziyaret edebilirsiniz. Tam bir keyif insanıysanız buraya doyamayacağınıza eminim ama yapabileceğiniz en iyi gezi için bu rehber sıralamadan yardım alabilirsiniz.

ZİL KALESİ

Zil kalesi Rize'nin en dikkat çekici tarihi miraslarından. Burası turisttik mevsimlerde çok fazla kalabalık oluyor. Tadını çıkarmak istiyorsanız daha sakin bir dönemde gitmenizi öneririm. Fırtına deresinin buradan görünümü muhteşem. Doğa ile iç içe olduğunuzu bir kez daha hissediyorsunuz. Gezi esnasında zil kalesinin hemen yanı başındaki cafe'de küçük bir mola verebilirsiniz. Bağımsız bir gezginseniz yani bir gruba dahil değilseniz süre sizin için pek önemli olmayacaktır molanıza çay keyfini de ekleyebilirsiniz. Zil kalesinde olmanın haklı sevinci ile buradan hatıra fotoğrafı çekilmeden ayrılmayın. Ayrıca konum itibariyle yüksek olduğu için soğuğa karşı da tedbirli olun. Huzur verici doğa manzarasını ve Rize'nin tertemiz havasını iliklerinizde hissetmek istiyorsanız zil kalesinde bu anı yaşayacağınıza eminiz.

Rize'de gezilecek yerler : Rize yaylaları : Rize Zil Kalesi

RİZE KALESİ

Rize kalesi Rize'nin adeta sembolü haline gelmiştir. Şehir merkezinin güneybatısında kalan kale yaklaşık 480 m2'lik bir alanı kaplıyor. Rize'deki en büyük kale Rize kalesidir. Bölgede çok sayıda kale bulunması tarihi ve kültürel açıdan Rize'nin oldukça zengin olduğunu göstermekte. Ayrıca kaleden Rize'yi her açıdan görüyor olmanız ise büyük bir avantaj. Rize kalesini unutulmazlar listesine eklemek için şehre sis çökmesini bekleyin derim. Bu kalenin üzerinde şehir manzarası ayaklarınızın altında iken sise denk gelirseniz kendinizi bulutların üstündeymiş gibi hissediyorsunuz. Kale ilk yapıldığı dönemlerde iç kale ve aşağı kale olmak üzere bölümlendirilmiş. Yalnız günümüze kadar gelebilen iç kale kısmı görüntüsünü koruyabilmişken ne yazık ki aşağı kale olarak adlandırılan bölüm oldukça eksilmiştir. Kalenin etrafında ise görebileceğiniz kafe ve camii var. Kafe pek iç açıcı olmasa da mola vermek için ideal. Şehir merkezine uzak sayılmayan Rize kalesi, burada ziyaret edebileceğiniz mekanların başında gelmeli. Şehrin kuş bakışı görünümünü hafızanızdan silemeyeceksiniz.

RİZE MÜZESİ

Rize'nin geniş çaplı bir kültüre sahip olduğunu şehir merkezine adım attığınızda anlayacaksınız. Eğer şehir gezerken sizi bilgi açısından doyurmasını istiyorsanız, rehber edinmeniz de fayda var. Mümkün mertebe şehir hakkında bilgi edinip gelmeye çalışın. Çünkü özellikle ziyaret edilmesi gereken çok fazla yer barındıran şehirlerde kafa karışabilir. Bir sonraki durağımız olan Rize müzesi Rize'nin zengin kültürünü burayı ziyaret edenlere tanıtmak amacı güden harika bir müze. Şehir merkezinde Sarı Ev olarak adlandırılan bir binada bulunuyor ve 1984 yılında Atatürk Evi olarak hizmet verildiği biliniyor. 1988 yılında

Kültür Bakanlığınca günümüzdeki şekline yani müze adı altında devam etmesine karar verilmiş. Müzede el yazması eserlere rastlayacaksınız oldukça zengin eserleri ziyaretçilere sunan bu hizmet Rize'nin tarihini tanımak için düşünülmüş harika bir fırsat.

Rize'de gezilecek yerler : Rize yaylaları : Rize Fırtına Deresi

ZİRAAT ÇAY BAHÇESİ

Burası hakkında söylenmesi gereken öyle çok şey var ki. Nereden başlasak bilemedik. Şehir kendine has manzarası ile bizi kendine hayran zaten bırakmıştı. Şimdi ise resmen Rize'yi yansıtan bir çay bahçesi ile karşı karşıya kaldık. Burası huzur verici ve bağımlılık yapıyor. Şöyle ki Rizenin en has çayının burada içildiğini iddia ediyorlar, inanamıyorsunuz ama inanmalısınız çünkü hakikaten çayı oldukça lezzetli. Bir de şehrin manzarası buradan da çok iyi gözüküyor. Bir şeyler atıştırmak ve gün içerisinde ufak bir dinlenme kaçamağı yapmak için Ziraat çay bahçesini tercih edebilirsiniz. Rize'nin merkezine yaklaşık 3 km. uzaklıkta kalıyor. Burayı tanımlayacak olursak şayet tam bir masal ormanı. Çünkü Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden getirilmiş farklı ağaç ve çiçekler bahçenin görünümünü özel ve çekici kılıyor.

DAĞMARAN

Rize'nin yayla manzarasının eşlik ettiği bu mekân, karnınızı ve gözünüzü doyurmak için tercih edebileceğiniz özel yerlerden. Yöresel kahvaltısı için burayı tercih edebilirsiniz. Biraz fiyatları pahalı olsa da ürünler doğal ve taze olduğu için bu kadar fiyat farkı görmezden gelinebilir. Doğanın insanı dinlendirdiğine burada bir kez daha şahit olacaksınız. Hizmet kalitesi beklentinize bağlı olarak değişebilir. Yani deneyip değerlendirmek size kalmış. Siz yine de mekânın manzarası için gidin. Şehrin temposundan uzak, sade ve sıkıcı olmayan bir gün geçireceğinize eminiz.

"RİZE'DE GEZİLECEK YERLER" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z