Yaz

SAN DİEGO GEZİLECEK YERLER

calendar_today Tem 24, 2017 label

SAN DİEGO GEZİLECEK YERLER

Eğer uzun bir tatil yapma imkanınız varsa ve gözünüzü karartıp 15-16 saat uçak yolculuğu yapmayı göze alıyorsanız Amerika’nın en güzel şehirlerinden biri olan San Diego tatili tam size göre.

Tatil için yurt dışını tercih edenler genellikle tarihi şehirleri, o şehirlerin güzelliklerini gezmeyi tercih ederler. Ülkemizde tatil denilince akla deniz, kum ve güneş gelir. Yurt dışı gezileri genelde bu üçleme için yapılmaz fakat bu yazımızda yurt dışında da okyanusun tadını çıkarmak, eşşiz plajlarda bulunmak ve şehir hayatından da kopmak istemeyen tatilciler için müthiş bir şehirden bahsedeceğiz. Eğer uzun bir tatil yapma imkanınız varsa ve gözünüzü karartıp 15-16 saat uçak yolculuğu yapmayı göze alıyorsanız Amerika’nın en güzel şehirlerinden biri olan San Diego tatili tam size göre.

San Diego, Güney Kaliforniya eyaletine bağlı, eyaletin 2. büyük, Amerika’nın ise 9. en büyük şehridir. Nüfusu yaklaşık 1.300.000 ‘dir. Herkesin emekli olup, yerleşme hayallerini süslediği için, hatırı sayılır derecede Amerikalı bu hayallerini gerçekleştirmiş olacak ki emekli nüfusu ile de dikkat çekmektedir. Amerika’nın Meksika sınırında bulunur ve pasifik okyanusuna kıyısı olan yılın hemen hemen her ayı güneşlidir. Amerika’nın en stabil iklimine sahip olan şehirde kar yağışı görülmez fakat Aralık ve Nisan dönemleri arası oldukça yağış aldığı görülür. Yine de San Diego’da ılıman bir iklim söz konusudur.

Ülkemizdeki Antalya gibi yaz turizm şehri olsa da merkeze yaklaşık 1 saat uzaklıkta kayak merkezi bile bulunmaktadır. Los Angeles’a araç ile 2 saat mesafede olan şehir, Los angeles kadar karmaşık bir yapıya sahip değil, daha sakin bir yerleşim yeridir. Bir çok Amerikalının hayallerini süsleyen ve yerleşmek istediği kimileri tarafından da Amerikanın en iyi şehri olarak nitelendirilen bir yerleşim yeri olarak Amerikan halkı tarafından oldukça sevilir.

Bir bakıma da San Diego için Askeriye Şehri de diyebiliriz. Çünkü Amerikan Deniz Kuvvetleri’nin en büyük donanması burada bulunmaktadır. Bundan dolayı da aynı zamanda bir donanma kentidir.

photo_library

San Diego'ya Ulaşım

Amerika’nın bu benzersiz güzellikleri bulunan şehrine ulaşımdan biraz bahsedersek, ülkemizden direkt olarak San Diego uçuşları bulunmamaktadır. Şehre aktarmalarla ulaşabilirsiniz. Dilerseniz bu yolu kullanabilirsiniz. Aktarmalarla yolculuk süreniz 20 saate yaklaşabilir. Havaalanından şehir merkezine ulaşım hemen hemen her yerde olduğu gibi otobüslerle ve taksilerle sağlanmaktadır. Merkeze taksi ücretleri ortalama 30 doları bulmaktadır.

San Diego şehri içerisinde ulaşım ise taksi dışında otobüs hatları, tramvay, ulusal demiryolu ve deniz taksileri ile sağlanmaktadır.

Tramvay ile seyahat şehrin kuzeyinden güneyine ve doğusundan batısına mümkündür. Tramvay hatlarını farklı renklerde görebilirsiniz. Böylelikle seyahat için bu hatları kolayca kullanabilirsiniz. Ulusal tren yolu, San Diego’nun kuzeyine sehayat etmek isteyenlerin tercih edebileceği bir seçenektir. Ulusal bir demiryolu olduğu için aynı zamanda Amerika’nın çok yerine bu trenler ile gidilebilir.

Tatilde toplu taşıma araçlarını kullanmak istemezseniz, araç kiralama yoluna gidebilirsiniz. Şehrin içinden iki tane otoban geçmektedir. Meksika sınır olduğu için güney kısımda trafik kontrolleri yasa dışı geçişleri önlemek amacıyla oldukça sıkıdır.

San Diego Gezilecek Yerler

Şehir'de ne yenir ? Nerelerde kalınır ?

San Diego gelişmiş bir şehircilik yaşantısına sahiptir. Yemek için yüzlerce restoran bulunmaktadır. Turistik bir yer olmasından ötürü hemen hemen her türlü dünya mutfağını bulabilirsiniz. Birbirinden lezzetli yiyeceklere ve daha önce denemediğiniz içeceklerin tadına San Diego’da bakabilirsiniz. Ama özellikle İtalyan mutfağı ve Meksika mutfağı ile meşhurdur. Gittiğinizde mutlaka bu lezzetlerin tadına bakmalısınız. Yemek fiyatlarından bahsedecek olursak, bütçenize göre çok lüks yerlerde de yiyebilirsiniz. Ama ortalama minimum kişi başı 20 25 dolara karnınızı da doyurabilirsiniz.

Birinci sınıf restoranlar arasında birbirinden lezzetli deniz ürünleri ile karşılaşacağınız Truluck’s Sea Food, Amerikan mutfağıyla ünlü A.R. Valentien at The Lodge, diğer bir deniz mahsülü ürünleri bulunan Eddie’s V’s Prime Sea Food ve Juniper and İvy yer almaktadır. Bu restoranlar San Diego’nun en lüks ve ünlü restoranları arasında olduğundan menüleri biraz kabarıktır. Fakat daha uygun bütçeli bir yerler bakıyorsanız, meksika mutfağı ile bilinen Taco Stand, Kono’s café ve Hodad’s gibi yerler ilginizi çekebilir.

San Diego’ya konaklama için göz atacak olursak, çok dağınık ve büyük bir şehir olmadığı için her yer birbirine çok uzak mesafede değildir. Yine de şehir merkezinde kalmak isterseniz. Şehrin merkez bölgeleri, Old Town ve Gaslamp Quarter’dır. Fakat San Diego’ya kadar gitmişken, hele bir de şehirde müthiş bir pasifik okyanusu manzarası varsa, kesinlikle kıyı otellerini tercih etmenizi öneririz. Otellerin verdikleri hizmete göre günlüğü 40-50 dolardan başlamaktadır. Gittiğiniz tarihe göre elbette otel fiyatlarında değişiklikler olmaktadır.

San Diego Gezilecek Yerler

San Diego Gezilecek Yerler

Şimdi geldik tatilcileri asıl ilgilendiren konuya, San Diego’da bulunma nedenlerinden birine. Her ne kadar plajları ve kumsalları ile meşhur olan bir şehir olsa da gezilip görülecek çok fazla yeri vardır. Ayrıca bu yerlerdeki manzaralar hafızalarınızdan kolay kolay silinmeyecektir. Bu yerleri not almanız için hızlıca listeyip, daha sonra sizlere kısaca tanıtımlarını yapalım. Gezilmesi tavsiye edilen yerler; Old Town, Gaslamp Quarter, Balboa Park, Coronado Island, Kensington, Nouth Park, South Park, La Jolla, Hillcrest, Normal Heights, La Mesa Village, Fashion Valley, Pasific Beach, Mission Beach, Ocean Beach.

San Diego Gezilecek Yerler

Gaslamp Quarter

Şehrin merkezi konumundaki bu bölgede eğlenceden alışverişe bir çok aktivitede bulunabilirsiniz. Şehir merkezinde çok fazla kafe ve restoranla karşılaşırsınız, gezinti yapmak için çok ideal bir bölgedir. Eski bir şehirleşmeye sahip bölge adını şehrin etrafındaki devasa gaz lambalarından almaktadır. Ayrıca kıyı kesimine çok yakın olduğundan sahil ile merkez arasında araç kullanmanıza gerek kalmamaktadır. Geceleri Gaslamp Quarter’da bulunan eğlence mekanlarından memnun kalacağınızı tahmin ediyoruz. Gaslamp Quarter bölgesinin tam Karşısında Coronado Island bulunmaktadır.

Balboa Park

Çok büyük bir alana yayılmış olan Balboa park, San Diego’nun simgelerinden biridir. Içerisinde müzeler, tiyatrolar, doğal park alanları, restoranlar ve çeşitli turistik eşya ve giyim satışı yapılan mağazalar ve dünyaca ünlü San Diego hayvanat bahçesini barındırmaktadır. Balboa Park’ta geçirdiğiniz süre boyunca eğlenceli anlar yaşayacağınıza eminiz. Özellikle gitmişken dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden biri olan San Diego hayvanat bahçesini ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu parkta gezmenin maliyeti katılacağınız aktivitelere göre değişlkenlik göstermektedir. Günlük azami kişi başı 100 dolar gibi bir meblağ müze, hayvanat bahçesi ve diğer ücretli girişe sahip mekanlar için harcarsınız. Ayrıca park şehir merkezine yakın olduğundan ulaşımı oldukça kolaydır.

San Diego Gezilecek Yerler

Coronado Island

San Diego’nun en elit kesimi işte bu adadır. Küçük bir adadır fakat şehrin en zenginlerinin yerleşim yeridir. Şehre Coronado Köprüsü ile bağlanır. Sahilleri ve kumsalları görülmeye değerdir. Gidildiğinde mutlaka uğranıp görülmesi gereken bir adadır. Zaten sakin olan şehrin en sakin bölgesi bu adadır. Ayrıca Coronado kendini şehirden izole etmiş gibi bir yerdir. Kendi bağımsızlığını ilan etmişcesine kullandıkları bir flama dahi vardır. Bayrak asılan yerlerde Amerika bayrağı ile beraber Coronado bayrağı asıldığı görülür. En ünlü yeri “ Otel Del Coronado “ dur. Bu otel tarih boyunca bir çok ünlüyü ağırlamıştır. Bunlardan ilk akla gelenleri Marilyn Monroe, Thomas Edison, Henry Ford’dur. Ayrıca bir çok amerikan filminde kullanılmış bir oteldir.

San Diego Gezilecek Yerler

Oldtown

Adından da anlaşılacağı üzere San Diego’nun eski ve ilk merkezidir. Bunu şehrin mimarisinden ve tarihi yapılarından anlamak mümkündür. Şehirde tam bir ispanyol esintisini yaşabilirsiniz. Hazır konusu açılmışken San Diego ispanyol gemiciler tarafından keşfedilmiş olup, ismi de onlar tarafından konulmuştur. Bu yüzden Oldtown’a gittiğinizde mutlaka Latin mutfağının tadına bakmalısınız.

La Jolla

San Diego’nun kıyı şeridinde bulunan bölgedir. Coronado Island gibi La Jolla’da zengin nüfusunun bolca olduğu bölgedir. Güzel bir sahil şeridi barındırır. İsmini ispanyolca olan mücevher kelimesinden almaktadır. Yaklaşık 10 km kadar uzanan sahil şeridine sahiptir. Bu sahil şeridine meşhur pasific sahili denmektedir. Ayrıca doğal bir koy olan La Jolla görülmeye değer yerlerden bir başkasıdır. Burada sahilde gezerken fok balıklarını görmek mümkündür. Bölge fokları ile meşhurdur. Ayrıca sanat ile ilgili iseniz bölgede tam size uygun bir sanat galerisi bulacaksınız. Içerisinde 3000’ni aşkın sanat eserinin bulunduğu bu müze oldukça ilginizi çekecektir. La Jolla zengin nüfusunun oldukça fazla olduğunu söylemiştik. Buna paralel olarak gelişen geniş golf sahalarına sahiptir. Bu golf sahalarında isterseniz kısa süreli kurslarda alabilirsiniz. Emlak fiyatları da Amerika Standartlarının oldukça üstündedir. Fakat ev fiyatlarının pahalı olmasına nazaran otel fiyatları o kadar da pahalı değildir.

San Diego Gezilecek Yerler

Del Mar

Eğer at yarışları ile ilgileniyorsanız Del Mar adını duymuş olmanız lazım. Zira Amerika’da at yarışı denildiği zaman akla ilk gelen isim San Diego’da ki Del Mar bölgesidir. Deniz kıyısında bulunan bölge şirin bir sahil kasabasıdır. Harika manzarası eşliğinde güzel yemekler yemek istiyorsanız Del Mar’ı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

San diego bir sahil şehri olduğu için ünlü plajlarından bahsetmeden geçmek olmaz. Işte sahil şeridi boyunca uzanan en ünlü sahilleri;

Pasific Beach

Ne dersek diyelim, San Diego deyince akla dünyaca ünlü sahilleri gelmektedir. Bunlardan en meşhurlarından biri olan şehrin kuzeyindeki sahil, Pasific Beach’dir. Pasific Beach gündüz ayrı güzel gece ayrı güzeldir. Gündüz müthiş pasifik okyanusu manzarasında harika görüntüler alabileceğiniz bir yerken, gece yaşantısı ile de dikkat çekmektedir. San Diego’nun gece hayatının kalbi Pasific Beach’te atmaktadır. Gece hayatından hoşlanıyorsanız, buraya mutlaka uğramalısınız.

Mission Beach

San Diego’nun güneyindeki sahilin ismi ise Mission Beach’tir. Coğrafi olarak Pasific beach gibi olsa da daha sakin bir mekandır. Kafayı dinlemek için tercih edilebilecek plajları bulunmaktadır. Ayrıca deniz dünyası parkı da bu sahilde bulunmaktadır. Parka uğrayıp başka yerlerde göremeyeceğiniz müthiş balina şovlarını izleyebilirsiniz. Sea World’de balina gösterileri haricinde diğer yetenekli deniz canlıları fok balıkları, yunusları izlemek mümkündür.

San Diego’ya gittiğinizde Amerika’dan çok farklı bir şehirle karşılaşacaksınız. Bir tatilden beklediğiniz her şeyi bu şehirde bulabilecekseniz. Deniz, kum ve güneşse en güzellerini bulabilir. Gece hayatıysa, en eğlencelilerini yaşayabilirsiniz. Gece hayatı hakkında bir şeyler söylemek gerekirse Los Angeles kültürü ile Meksika kültürü arasında kalmış diyebiliriz. Mimari ve tarihi dokusu olan şehirleri gezerek tarih turizmi yapabilir. Birbirinden eğlenceli parklarda hoş vakit geçirebilirsiniz. Diğer ülkelerden çok fazla turist çeken bu şehir, Amerika Birleşik Devletleri’nde tatil için gidilecek en güzel yerlerden biridir. Meksika sınırında olması sizi çok endişelendirmesin. San Diego’da sınır geçişleri çok sıkı kontrol edildiği için yasa dışı olayların çok fazla yaşanmadığı huzurlu bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Eğer aklınızda dünyayı gezmek konusunda bir plan varsa San Diego’yu listenin en başlarına almanızı tavsiye ederiz.

"SAN DİEGO GEZİLECEK YERLER" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z