Yaz

Saraybosna Gezilecek Yerler

calendar_today Kas 29, 2016 label

Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna gezilecek yerler Bosna-Hersek ülkesinin en çok ziyarete açık şehridir. Öyle ki Saraybosna gezisi yaparken özellikle akşamları Başçarşı'da iğne atsan yere düşmüyor tabirine şahitlik edeceksiniz. Saraybosna gezisi yapacak olanlara araba kiralayarak Saraybosna dışında da gezilecek yerleri bu yazımla birlikte gönderiyorum.

Balkanlar gezilecek yerlerde en çok merak ettiğim yerlerden olan Saraybosna’ya girişim yine küçük bir aksiyonla başlamıştı.  Tarzım gereği diğer ülkelerde olduğu gibi Saraybosna gezilecek yerler hakkındaki bilgileri pek araştırmamıştım. Saraybosna gezi rehberimi yazarken, iyi ki de Saraybosna gezisi blog yazılarına uyup sadece Saraybosna Bosna-Hersek gezilecek noktaları gezmeyip bu kadar yer gördüğüm için şanslı olduğumu düşünüyorum. Gördüğüm yerler hem Saraybosna’nın tarihi açısından hem de Saraybosna’da gezilecek görülecek yerler bakımından çok işime yaramıştı. Saraybosna gezi planı yapmak isteyenler için de özel yerler yazdım. Bosna Saraybosna gezilecek yerleri görmeye gitmeden önce sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz. Saraybosna Mostar gezisi yapmak isteyenlerin bana en çok sorduğu Saraybosna gezilecek şehirler nerelerdir? sorusuna bir kesinlik kazandırmak istiyorum. Saraybosna ülke değil Bosna-Hersek’e bağlı bir şehirdir. Saraybosna Umut Tüneli ve Başçarşı gezilecek yerler dışında yazdığım gezi rehberi hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorarsanız seve seve yardımcı olacağım.

photo_library
video_library

Saraybosna Hakkında

Bosna-Hersek’in başkenti olan Saraybosna İngilizce yazılışı ile Sarajevo (Sarayevo) karşınıza çıkacaktır. Bosna- Hersek gezi yazısı yazarken bile tüylerim diken diken oluyor. Toplam 22 gün kaldığım Bosna’da hem muhteşem doğal güzellikleri hem de savaşın izlerini en derinden yaşamıştım. Eski ismi ‘’ Vrhbosna’’ olan Saraybosna ‘’Saray ovası’’ anlamı taşıyormuş. Saraybosna başçarşı (bascarsija), dağların tam ortasında kalmış Sarabosna Kuşatmasının izlerini hala silmeye çalışıyor. Bosna-Hersek’te Hırvatlar, Sırplar ve Boşnaklar aynı şehir içerisinde farklı mahallelerde yaşıyor. Başçarşı’dan Ferhadije’ye doğru yaya yolunda yürürken kalabalığın arasından camileri, kiliseleri ve sinagogları görebilirsiniz. Savaşın soğuk izlerini Ferhadije Caddesi ve Saraybosna Başçarşı Sebili’nin etrafında hissedemeyebilirsiniz. Binlerce turistin akınına uğrayan Saraybosna’nın dağlarına çıkıp şehri tepeden izlediğimde Saraybosna Kuşatması’nın nasıl vahşice yapıldığını daha iyi anlamıştım. Bu kadar insanın Saraybosna Mostar gezisi yapmasının ortak bir noktası var. Saraybosna savaştan arta kalmış görüntüsüyle dimdik ayakta kalmayı başarmıştır. Saraybosna gezilecek noktalar bölümünde gezdiğim yerleri daha da ayrıntılı şekilde anlatacağım.

Saraybosna’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Saraybosna Butmir Havalimanı’na direkt olarak uçuşlar vardır. Yaklaşık 2 saat süren yolculuk sonunda Saraybosna Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Vizesiz balkan turu yaparken dönüşümü Üsküp’ten yapacaktım ama dönüş biletimi iptal edip, 2 hafta daha balkan ülkeleri turunu uzatıp Saraybosna’dan İstanbul’a gelmiştim. Küçük bir havalimanı olması sebebiyle içeriye erkenden girmemenizi tavsiye ederim. İçeride canınızın sıkılması çok muhtemel bir durum olacaktır. İçeride sadece çalışan memurlara sigara içmek serbesttir. Hatta X-Ray cihazından geçerken memurun yanında küllük vardı ve sigara içtiğini görünce çok şaşırmıştım.

Saraybosna Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Başçarşı Saraybosna’dan 15 Km (7,5 Euro) vererek Saraybosna merkezden havalimanına gitmiştim. Fakat pazarlık yapmanız tavsiye olunur. İlk sorduğum taksici 25 Km , sonra sorduğum taksicilerden bazıları da değişik fiyatlar vermişti. Yaklaşık 20 – 25 dakika süren bu yolculukta trafik durumunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Saraybosna Havalimanı’ndan Saraybosna Başçarşı’ya ulaşım için otobüsler vardır. Fiyatı ise 5 Km’dir. Tramvay ile şehir merkezine 

(Saraybosna Başçarşı Sebil) gitmek için havalimanından çıktıktan sonra Markator Alışveriş Merkezi’nin önüne kadar yürümeniz gerekmekte ve Başçarşı (Bascarsija) istikametine doğru gitmelisiniz.

Mostar’dan Saraybosna’ya nasıl gidilir?

Mostar Saraybosna gezisi yapmak isteyenler Mostar gezilecek yerler yazımı okuyabilirler.

Otobüsle;

Saraybosna otobüs terminalinden yaklaşık 2,5 saat otobüs yolculuğu yaparak Mostar’a ulaşabilirsiniz. Saraybosna Mostar otobüs fiyatları 20 Km’dir. (10 Euro) Sabah erken saatlerde terminale giderseniz saat başı otobüs bulabilirsiniz. Sabah saat 09:00 – 10:00 – 11:00’de otobüs seferleri olduğu gibi daha erken saatlerde de bulabilirsiniz. Sezonda yani yaz aylarında ve kış aylarında saatler farklılık gösterebileceği için bütün saatleri yazmak istemedim.

Trenle;

Saraybosna – Mostar tren seferlerinin olduğunun bilgisini duymuştum. Böyle bir tecrübem olmadı. İnternette bilgi kirliliği çok fazla olduğu için bazıları direkt olarak Saraybosna’dan Mostar’a gittiğini yazmış bazıları ise başka bir ülkeden giriş yaparak (vize zorunluluğu) Mostar’a gittiğini yazmış.

Benim Tavsiyem;

Otobüsle balkan turu yapmanın en güzel yanı da muhteşem doğal güzellikleri görme şansını yakalamak. Saraybosna’dan Mostar’a gezi yaparken Jablanica’da kuzu çevirme restoranlarını ve Jablanica’nın muhteşem gölünü de görüp Saraybosna Mostar gezinizde buralara gelip gelmeyeceğinize de karar verebilirsiniz. (Trenle de girerseniz bu güzelliklere şahitlik edebilirsiniz.)

Belgrad’dan Saraybosna’ya Nasıl Gidilir?

Belgrad’dan Saraybosna’ya otobüs – Novi Sad’dan Saraybosna’ya otobüs Sırbistan (Novi Sad’dan) Bosna Hersek’e (Saraybosna’ya) otobüs ile 2500 RSD (Sırp Dinarı) 62,5 TL ödeyerek 8,5 saatte muhteşem dağ manzaraları eşliğinde geçmiştim. Manzaralar gerçekten çok harika ama otobüs öyle yerlerde mola veriyor ki ne bir restoran ne de adam akıllı yemek yenecek bir yerleri var. Abur cubur diye adlandırdığımız çubuk krakerler bile dünya paraydı.

Saraybosna Otobüs Terminalleri Hakkında

Saraybosna’da 2 tane otobüs terminali vardır. Bir tanesi ana terminal olan ‘’Autobusna Stanica’’ diğeri ise Doğu garajı olan ‘’Lukovica, Serb-Dominated’’ otobüs terminalidir. Bu doğu garajı Sırbistan – Karadağ – Novi Sad – Podgorica – Foca – Belgrad’dan gelen otobüs seferleri içinmiş.  Novi Sad’dan Saraybosna’ya gelirken başıma gelen hikayeyi aktarıyorum:

Saraybosna otobüs terminali’ne geldiğimde her yer kapalıydı. Halbuki Saraybosna gezilecek yerleri ziyaret etmeye gelen yüzlerce turist olmalıydı. Bu işte bir terslik vardı. Ramazan ayında olduğumuz için mi etrafta kimseler yoktu? Otogarın içinde birkaç tur attıktan sonra şehir merkezini (Saraybosna Başçarşı) sorduğumda 10 kilometre uzaklıkta olduğunu duyunca iyice şaşırmıştım. Benim cepte ise sadece Euro vardı. Bosna Hersek parası ( Bam – Km) almak içinde hiç döviz bürosu da yoktu.

Tabanvay yapayım dedim, 20 dakika yürüdükten sonra merkezi bir yere geldim. Kredi kartı geçen bir restoranda harika bir pizza yedikten sonra garsona merkeze nasıl gideceğimi sordum. Garson da bana bugün Ramazan ayı boyunca tüm otobüslerin ücretsiz olduğunu söylemişti. Otobüs şoförüne bu durumu sordum ama ne o benim dediğimi anladı ne de ben onun dediğini anladım. Bir şekilde Saraybosna Latin Köprüsü’nün önüne kadar geldim.

Daha sonra Saraybosna Umut Tüneli’ne gitmek için adresi sorduğum Boşnak kızlara bu durumu anlattığımda ise otobüslerin hiçbir zaman ücretsiz olmadığını söylemişlerdi. O an ticket cezası yemediğim için dua etmiştim ki zaten Yaşam Tüneli’ne giderken ticket cezası ödemekten kurtulamamştım.

Kısaca; Belgrad’dan ya da Novi Sad’dan otobüsler sizi Saraybosna otobüs terminaline (Doğu garajı) bırakırsa şaşırmayın.

Sırbistan - Bosna Hersek Sınır Geçişleri Hakkında Uyarı

Sırbistan’dan Bosna Hersek’e geçişte pasaport kontrollerinde hiçbir sorunla karşılaşmadım. Siz yine de hostel ya da otel rezervasyon çıktılarınızı yanınızda bulundurun. Çok önemli bir durum değil fakat Belgrad gezilecek yerler yazımı okursanız cebimde kaç para olduğuna kadar her türlü soruyu sormuşlardı. Siz yine de balkan ülkeleri turu yaparken cebinizde bir miktar cüzi bir para yanınızda bulundurun.

Belgrad’dan Saraybosna’ya otobüs seferleri mevcuttur. Belgrad Saraybosna tren yolculuğu ise Zagreb üzerinden olduğunu duymuştum. Bu konuda net bilgi sahibi değilim, tecrübe edinen arkadaşlar yorum kısmına yazarsa herkes faydalanmış olur.

Bosna Hersek Saraybosna’da Gezilecek Yerler

Saraybosna gezilecek yerleri 4 bölüme ayırdım. Bunlardan ilki Osmanlı eserlerinin ağırlıkta olduğu Başçarşı Saraybosna’ya çok yakın ve yürüme mesafesinde olan yerler. Saraybosna Sonsuz Ateş’ten başlayıp Ferhadiye Caddesi’ne doğru yürüyerek bir çok yeri gezebilirsiniz. Açıkçası bu yerler sadece ‘’Saraybosna’nın turistik yerleri’’ diye adlandırılabilir. Sonsuz Ateş’in ana cadde tarafındaki yürüme mesafesindeki Latin Köprüsü ve o taraftaki yerlere de bir göz atmanızı tavsiye ederim. Saraybosna gezisi yapmak için ilk etapta araç kiralamanıza gerek yok. Eğer daha fazla zamanınız varsa ve değişik yerleri de görmek istiyorsanız Saraybosna gezilecek yerler listesinde diğer yerleri de okumalısınız. Yaklaşık 1100 dükkanın bulunduğu Başçarşı ve Saraybosna Sebil etrafında farklı yerleri de yürüyerek keşfedebilirsiniz.

Sonsuz Ateş (Vjecna Vatra)

İnat Evi (İnat Kuca)

Osmanlı Kalesi (Beyaz Tabya , Bljec Tabija)

At Meydanı Parkı (At Mejdan)

Sırp Ortodoks Kilisesi (Soborna Crkva u Sarajevo)

Ferhadiye Camii (Ferhadija Dzamija)

Alifakovac Müslüman Mezarlığı

Gazi Hüsrev Bey Camii (Kurşunlu Medrese,Gazi Hüsrev Bey Kursumli)

Eski Ortodoks Kilisesi ve Müzesi (Stara Pravoslavna Crkva u Sarajevo)

Saraybosna Katedrali (Katedrala Srca Sosova)

Saat Kulesi (Sahat Kula)

Ali Paşa Camii (Alipasina dzamija)

Bakırcılar Çarşısı (Kazandziluk)

Svrzo’nun Evi (Svrzina Kuca)

Morica Han

Milli Kütüphane (Tarihi Şarkiyat Kütüphanesi)

Bosna Hersek Milli Kütüphanesi (Zemaljski Muzej Bosne-i Hercegovine)

Saraybosna Müzesi (Gradski Muzej)

Hünkar Camii (Fatih Camii Careva Dzamija)

Latin Köprüsü (Latinska Cuprija)

Gazi Hüsrev Bey Camii (Begova Dzamija)

Sebil (Sebilj)

Başçarşı (Bascarsija)

Ferhadiye Caddesi

Gazi Hüsrev Bey Bedesteni (Bezistan)

Taşlıhan

Miljacka Nehri

Çırıkçı Muslihiddin Camii

Saraybosna Ilidza (Ilica) Gezilecek Yerler

Saraybosna şehir merkezinden tramvayla gidebileceğiniz Ilidza şehrinde Boşnak Böreği yiyebilirsiniz. Bosna Nehri’nin kaynağı olan ve Tito’nun dinlenme yeri olmuş Vrole Bosna Parkı’nın ağaçlarla dolu mekanında fayton turu da yapabilirsiniz. Vrole Bosna Parkı’na nasıl gidilir? Yazımda görebilirsiniz. Ilidza’ya sabah erken saatte gidip Umut Tüneli’ni de görmenizi muhakkak tavsiye ederim.

Vrole Bosna

Saraybosna Umut Tüneli

Saraybosna Çevresinde Gezilecek Yerler

İgman Dağı

Saraybosna’nın güneybatısında ve Bjelasnica Dağı’nın hemen yanında olan İgman Dağı adeta Saraybosna’yı korumuş durumdadır. İgman Dağı , Saraybosna kuşatma altındayken helikopter pisti olmuş,yeri geldiğinde Saraybosna’ya hastane olmuş,ilaç olmuş,yol olmuş ve adeta yeri geldiğinde de otoyol olmuş… Tam 1425 gün boyunca Umut Tüneli’nin bir ucu İgman Dağı’na çıkıyormuş. Bunu duyduğumda hemen Saraybosna’da kaldığım hostelin sahibiyle konuşup beni buraya götür demiştim. Hostel sahibi Sasa oğlunu da yanına alarak kendi arabasıyla beni İgman Dağı’na götürmüştü. ‘’İgman Dağı Gibi Adam’’ belgeseli de Trt’de yayınlanmıştır.

Jahorina Dağları

Saraybosna (Sarajevo) kış olimpiyatları burada yapılıyor. Aslında burası Sırp Cumhuriyeti’nin (Republika Srpska) parçası oluyor. Arabayla giderken hostel sahibi Sasa’ya Sırbistan’a mı geçtik? Acaba diye sormuştum : ) 1916 metre yüksekliğindeki Joharina Saraybosna’nın en yakın ve en büyük şehirlerindenmiş. Belgrad gezilecek yerlere 300 km uzaklıktadır. Kasım ve Mart aylarında ise 3 metre yüksekliğinde kar oluyormuş.

Jahorina’ya nasıl gidilir?

Başçarşı’ya gelmeden Pale’ye gitmeniz,Pale’ye tam olarak girmeden de sağ taraftan dümdüz devam edip Jahorina’ya ulaşım sağlamış olursunuz. Kışın balkan turunda kayak turu yapmak isteyenlere burası şiddetle tavsiye olunur.

Skakavac Şelalesi (Skakavac Waterfall)

Bosna Hersek gezi rehberinde kitaptan okuduğum kadarıyla buraya gitmek gerçekten çok çok zormuş. Bosna Hersek’in şelalelerin çok meşhur olduğunu hep duymuştum. Bosna-Hersek gezisi esnasında gördüğüm şelaleleri asla unutamam. Merak edenler Kravice Şelalesi , Pliva Şelalesi , Jajce Şelalesi , Travnik Şelalesi , Una National Park Şelaleleri yazımdan detaylara ulaşabilirler. Skakavac Şelalesi’ni de listeme ekleyip düştük yollara. Fakat önemli bir sorun vardı. Kime sorsak burayı ilk defa duymuşlardı. Biz de seyahat acentasına uğrayıp detaylı bilgileri aldıktan sonra yola koyulduk. Saraybosna hayvanat bahçesinden de geçerek uzun bir dağ yolculuğuna çıktık. Dağ keçilerinin bol olduğu yerlerdenmiş. Kimseler yoktu dağın zirvesinde. En sonunda arabayı yolun sonuna park edip biraz yürüdükten sonra tabelaları gördük. Şelale’ye giderken gördüklerim hafif bir ürperti verse de (ayı kapanları) yolumuza devam edip Skakavac Şelalesi’ne ulaştık.

Trebevic

Bosna savaşı sırasında ciddi şekilde zarar görmüş ve kullanılamamış hale gelmiş olan teleferik yakın zamanda tekrar açacaklarmış. Saraybosna’yı tepeden izlediğim zaman Saraybosna Kuşatması sırasında halkın ne kadar zor durumda kaldığını bir kere daha anlamış oldum.

Saraybosna Hayvanat Bahçesi (Pionirska Dolina)

Ilidza istikametine değil de tam tersi istikamete giderseniz buraya ulaşabilirsiniz. Bu tarafta yemekler çok daha uygun fiyata olduğunu da söylemeliyim.

Saraybosna’ya Yakın Gezilecek Şehirler

Saraybosna Çevresi Gezilecek Şehirler; Mostar

Mostar gezilecek yerler ve Mostar çevresinde gezilecek yerler yazımdan için Balkan turu yapacaklar için Mostar'da nereler gezilir detaylara ulaşabilirsiniz. 

Saraybosna Çevresi Gezilecek Şehirler; Travnik

Travnik gezilecek yerler yazımdan Travnik şehri hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. 

Saraybosna Çevresi Gezilecek Şehirler; Belgrad

Vizesiz ya da vizeli balkan turu yapanlar genelde önce Belgrad sonra Saraybosna'ya ya da önce Saraybosna sonra Belgrad şehrine uğruyorlar. Belgrad gezilecek yerler yazımdan Sırbistan Belgrad şehri hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. 

Bosna Hersek Saraybosna Para Birimi

Bosna’nın para birimi Değiştirilebilir Bosna Markı’dır. Kısaca yazılışı Bam ya da Km’dir. Çoğu yerde Km diye yazar. Hesaplarken 2 Km 1 Euro yapar diye hep aklınızda tutabilirsiniz.  Burada bir durum daha var. Sutjeska National Park , Una National Park giriş ücreti öderken ve dağlarda kaldığım bungalov evlerde benden 1 Km fazla para almışlardır. Mesela 10 Euro olan bir konaklamaya benden 20 Km yerine 21 Km istemişlerdir. Hatta bazı yerlerde de 2 Km fazla almışlardı. Banja Luka’da booking.com üzerinden yaptığımız kiralık eve de fazla para ödemiştim.

Saraybosna’ya Ne Zaman Gidilir?

Balkan ülkeleri turu yapacaklara tavsiyem genel olarak Nisan ayından Ekim sonuna kadar balkanları görmeleri yönünde oluyor. Hepimiz yoğun bir iş hayatında çalışıp fırsat buldukça tatile kaçmak istiyoruz. Fakat vizesiz balkan ülkeleri turu yaparken durum biraz değişiyor. Kışın balkan turu yapmak gezip göreceğimiz yerleri biraz kısıtlıyor. Şahsi tecrübem Aralık – Ocak – Şubat ayları haricinde balkanlara gidilebilir yönünde

Saraybosna Başçarşı (Merkez) Otelleri ve Hostelleri

Saraybosna’da pansiyon,otel ,hostel ve hatta kiralık evler bulmak mümkündür. Bosna Hersek’te konaklama olarak hostel,bungalov ev,kiralık apart daireler,misafir evleri ve değişik konaklama yöntemleri kullanmıştım.

Saraybosna’da kaldığım hostel ‘’Hostel Check-Inn Sarajevo’’ ‘da 4 gün kalmıştım. Fakat Saraybosna gezilecek yerleri çok beğenip seyahatimi biraz daha uzatınca ev kiralamıştım. Bunu sadece tecrübe kazanmak için yaptım. İyi ki de öyle yapmışım çünkü evde wi-fi yoktu ve böcekler tarafından her yerim ısırıldı. Eğer booking üzerinden ev kiralamayacaksanız bu tarz sorunlarla karşılaşmanıza sebep olacaktır. Kaldığım hostel hem güvenlik açısından hem de konaklama açısından çok harikaydı. Bütün kapılarda kilitli kart okuma sistemi var. Bu sistem ayrıca size özel olarak verilen dolaplarda da vardır. Ayrıca hostelin olduğu cadde de Saraybosna gece hayatının kalbinin attığı yerdeydi.

Saraybosna’da Nerede Ne Yenir?

Saraybosna’da bir gününüze Saraybosna Boşnak Börekçisi’ne giderek güzel bir kahvaltıyla başlayabilirsiniz. Sizleri kendi yerinde Balkanlarda orijinal börek yapan Boşnak böreği yapan Ilica’daki yere gönderiyorum. Nasıl gidilir? cevabını Saraybosna Umut Tüneli yazımda bulabilirsiniz.

Eski Galatasaray’lı futbolcu Tarık Hodzic’in restoranına da muhakkak uğramalısınız. Köfte yani cevapcici fiyatları uygundur. Mekan çok büyük olmasa da bakır tepsilerden yapılan masalarda mükemmel yemekleri tadabilirsiniz. Ayrıca Bosna-Hersek yemeklerinden olan kaşarlı pastırmalı köfteyi de yemek menünüze ekleyebilirsiniz.

Ayrıca Saraybosna Başçarşı’da onlarca börekçi ve köfteci göreceksiniz. Saraybosna’da olduğum süre içerisinde nargile kafelere de gitmiştim buralara da bir göz gezdirin derim.

Saraybosna Gece Hayatı

Saraybosna’nın gece hayatı oldukça renkli ve hareketli geçiyor. Akşam olunca barlar yavaş yavaş dolmaya başlıyor. Genelde cafe – pub tarzındaki mekanlar daha fazla göze çarpıyor. Öyle devasal büyüklükte çok fazla mekanları yok. Her gece Saraybosna gecelerinin tadını çıkaran birisi olarak yorumlamak gerekirse beğendiğiniz bir yere oturup yerel biralardan muhakkak tatmanızı tavsiye ederim. Sarajevsko adında yerel biraları var fiyatları da çok pahalı değil. Hareketli canlı müzik tarzı yerleri de bulabilirsiniz. Benim girdiğim yer biraz küçüktü ve nefes almak bile çok zordu ayrıca içeride sigara içmek serbesttir. Sloga Sarajevo , Coloseum Club Sarajevo , City Lounge , City Pub , Cheers Pub , bunlardan bazıları olup Sloga ise Saraybosna gece hayatının en büyük barlarındandır. Bunlara ek olarak Club Jez , Ziatna Ribrica , Pink Houdini , Ma Jaba Bar gibi mekanları ekleyebilirim. Saraybosna gece kulüpleri ise Zelanik Beretka Caddesi üzerinde bulunuyor.

Saraybosna’da Yapılacaklar - Saraybosna’da Ne Yapılır?

Saraybosna gezisi yapıp sadece Başçarşı ve Ferhadiye Caddesi’nde gezip geri dönmek olmaz. Saraybosna’da yapılacakların başında Umut Tüneli’ne gidip Saraybosna tarihini iliklerinize kadar hissetmelisiniz. Latin Köprüsü’nden karşıya geçip Saraybosna şehrinin sessiz sakin yerlerini de keşfetmelisiniz. Bu tarafta çok fazla şey yok ama gidip görün derim.

Saraybosna hayvanat bahçesine gidip zamanı olanlar 1-2 saat geçirebilirler.

Skakavac Şelalesi’ne doğa yürüyüşü ve dağ havasını sevenler gidebilirler. Buraya özel araç haricinde çıkmanın imkansız olduğunu ve araç sonrası çok uzun bir yürüyüşe ihtiyacınız olduğunu da eklemeliyim.

Sevgilisi ya da eşiyle birlikte gidenler Vrole Bosna Parkı’nda yarım gün ayırmalarını da ayrıca tavsiye ederim.

Saraybosna’nın dağlarına çıkıp Saraybosna şehrini tepeden izlemek isteyenler de gittiğim yerlere gidebilirler.

Kışın kayak sevenler balkanlarda kayak turu yapmak isteyenler Jahorina Dağları’nda tatil yapabilirler.

Saraybosna’da Fiyatlar

Saraybosna Başçarşı’da oteller sezonda 30-40 dolar arasında başlayıp 70 – 100 dolar bandında geziyor.

Saraybosna’da yemek fiyatları ise bir kişi cevabi 8 Km (4 Euro) ile bir öğün yemeklerini yiyebilirler.

Hostellerde kalmak isteyenler ise 6 dolar ile 10 dolar arasındaki yerlerde kalabilirler.

Eğer fast food arıyorsanız Saraybosna Sonsuz Ateş’ten otobüs terminaline doğru yürürken Mc’donald’s gidebilirsiniz. Bu fiyatlar güncel değildir malum her sene gerek Saraybosna’da gerekse dünyada fiyatlar değişmektedir.

Saraybosna Hakkında Tavsiyelerim

Saraybosna’da araç kiralama gezi yorumlarımla başlamak gerekirse sadece şehir merkezi için araç kiralamaya gerek yoktur. Ilidza (Umut Tüneli ve Vrole Bosna Parkı) için tramvay ve otobüs ile ulaşım sağlayabilirler. Saraybosna’da araç kiralayarak Saraybosna Mostar gezisi yapabilirsiniz. Jablanica’da kuzu çevirme yenilebilir, Konjic’te gezilecek yerleri de görebilirsiniz. Mostar’a geçmek gibi niyeti olanlar Mostar gezilecek yerleri okuduktan sonra araç kiralayıp kiralamama konusunda karar verebilirler. Araç kiralayarak Saraybosna Bosna-Hersek’te çok harika yerler keşfedebilirsiniz.

Bosna Saraybosna gezilecek yerleri gezen kişiler de varsa ek bilgiler ekleyebilirler. Herkesin faydalanması açısından Saraybosna gezilecek yerler blog yazıma farklı bir bakış açısından yazmaya çalıştım. Kişisel tercihlere ve zamana göre Saraybosna gezilecek yerlere 2 gün ile 4 gün arasında zaman ayırılabilir. Saraybosna Mostar gezisinde herkese iyi tatiller diliyorum.

"Saraybosna Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (4)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Saraybosna-Bosna Hersek Saraybosna sevgilim ; Sana ne hasretmişim , ne hasretmişim esen rüzgarlarına , Miljacka nehrinden akan suyuna , Başçarşı’daki kuşlarına , Ferhadija caddesindeki koşuşturan insanlarını seyretmeye. Sanki sende benden birşeyler olan sokaklarına... İlerliyorum sokaklarında , Başçarşı’dayım kuşlarla ...onlar için yem satan yüzlerinde yılların izleri olan insanlarla...kah yaşlı bir teyzeyim , kuşlara yem veren. kah kuşların hareketlerini yeni keşfeden bir çocuğum ...biliyorum yaşadığın acıları , çektiğin sancıları da biliyorum. Karşımda Gazi Hüsrev bey camii , su içiyorum bahçesindeki çeşmeden kana kana . Ferhadija’da yürüyorum ...kilisenin önünde ellerinde çiçeklerle sevgilisini bekleyen gençler. Parklarda santranç oynayan amcaların başlarına dikiliyorum . Pazarda sebze meyve koşuşturmacasında kadınlara bakıyorum yanlarında çoçukları ... sonra bir sessizlik , içimi bir sızı kaplıyor ... o an bir zamanlar savaşta düşen bombaları mermileri hissederek...arkamı dönüp yürüyorum ...yürüyorum ...yürüyorum. Tranvaya biniyorum yorgun bir gezgin olarak, bana kalpten gülücüklerini esirgemeyen insanlar, çocuklar ...içim ısınıyor , yaşlı insanlarda esirgemiyor gülümsemelerini ama sanki onların içinde bir yaşanmışlığın acıları var . Tebessümlerin sıcaklığı ile kulağımda Sevdalinka müziği ,pencereden bakarak dalıp gidiyorum. Saraybosna sevgilim bir daha ağlama ne olur diyerek...
Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Jahorina Dağı- Saraybosna-Bosna Hersek Skakavaç Şelalesi Saraybosna’ya 30 km uzaklıkta, kışın 3 metreyi bulan kar yüksekliği ile kayak yapmak için insanların günübirlik bile geldiği kayak merkezi. Burada şehir merkezinde bulunan otellerden belkide fazlası bulunuyor. Kışın İstanbul’dan kayak yapmak için saat 08:00’de uçağa binen biri saat (1 saat zaman farkı ile ) 09:30’da zirveye rahat varmış oluyor. ( Saraybosna havaalanı ile jahorina arası 36 km ) Yazın neredeyse kimsenin uğramadığı ve sakinliği ile kafa dinleyip , yeşilin her tonunu seyredip mangalınızı yakıp döneceğiniz güzel bir tatil alanı jahorina.
Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Konjic- jablanica- Bosna Hersek Saraybosna’dan Mostar’a gitmek için otobüse bindiğiniz de sizi karşılayacak manzara bunlar. Neretva’nın açtığı derin kanyonların arasından geçip bu güzel manzaraları sadece izlemek can sıkıcı oldu benim için. Buranın içinde olmak uçsuz bucaksız mutluluğun içinde olmaktı. Oturup çimlerin üzerinde yazılarımı yazmak , top oynamak , koşmak,neretvada rafting heyecanı yaşamak çok güzel olurdu. Jablanica; yol üstünde kuzu çevirmecileri gördüğünüz yer. Neretvaya karşı burada Türkiye’ye oranla çok ucuza kuzu çevirme yemek güzel duygu. Burada Tito zamanında patlatılmış tren hala bazı vagon parçaları ile birlikte duruyor ve aynı şekilde tren geçit köprüsü de. Konjic ; rafting ve su sporları için ideal bir yer. Ben tam olarak emin olmasam da burada nükleer savaşlardan korunmak için saklanma kamp alanları, teknolojik sığınaklar mevcut ve müze olarak sergileniyormuş.
Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Saraybosna adı; Osmanlı döneminde sarayın Bahçesi anlamına geliyormuş. Burada şelaleye giderken keçi yolu diye tabir ettiğimiz yollardan geçerek , köylerden ve tepelik yollardan ilerledik . Bir çok güzel çiftlik tarzı yerler gördük ki Arap turistlerin satın alıp yaptıkları yerler olduğunu söyledi yanımızdaki rehber. Şelale Saraybosna’ya yakın mesafede fakat özel araç ile gitmek gerekiyor, bir beş km engebeli ve patika yollardan da yürümeniz gerekmekte. Bulunduğum yerden de şehir merkezi ufukta görünüyor.

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z