Yaz

Sırt Çantasında Olması Gerekenler

calendar_today Ara 15, 2016 label

Sırt Çantasında Olması Gerekenler

İster tek ülkeyi 1 hafta gezmek için yollara düş,istersen dünya turuna çık. Sırt çantası olmazsa olmazların en başında gelir hatta yeri geldiğinde sırt çantası senin en yakın arkadaşın olur. Hatta ben sırt çantama isim bile koydum. Adı ‘’MAYK’’ atla Mayk gidiyoruz diyorum düşüyoruz yollara. Sırt çantasında olmasın gerekenler  ve gezgin sırt çantası listesine sizlerde ekleme yapabilirsiniz. Özellikle İnterrail çantası nasıl hazırlanır yazımdan sizler için en detaylı bilgileri araştırıyorum. 30 günlük İnterrail ülkeleri gezisi için sırt çantamda ne var ? Sırt çantası nasıl hazırlanır gibi soruların cevabını İnterrail sırt çantası hazırlama yazımdan okuyabilirsiniz.

Nereye giderseniz gidin hangi mevsim giderseniz gidin inanın o sırt çantasıyla yürümek zorunda kalıyorsunuz, hal böyle olunca da sırt çantasında bulunması gerekenler nelerdir? diye insan kara kara düşünüyor. Nasılsa mevsim yaz diye yanımıza almadığımız yağmurluklardan tutun ne gerek vardı bu kadar eşyaya ne gerek vardı dediğimiz anlar… Ahhh ahh KEŞKE yanıma alsaydım dediğimiz bir çok eşya ve işe yarar malzemeler…

Gezgin sırt çantasında olması gerekenler

Gezgin Sırt Çantasında Olması Gerekenler

Öncelikle benim sırt çantamda neler var size onları anlatacağım ve bir dahaki seyahat çantamda bulunması gerekenler listesini de ekleyeceğim.

1)10 tane tişört (Sırt çantasında olması gerekenler listesinde hep olacak)

2)3 tane şort birisi uzun olsun kumarhanelere kısa şortla almıyorlar ve o sıcak havalarda çok işe yarıyor (Sırt çantasında bulunması gerekenler listesinde hep olacak)

3)4 tane kot pantolon (Gezi için sırt çantası hazırlama aşamasında yanıma sadece 1 adet kot pantolon alacağım)

4)3 gömlek (Sırt çantasına ne konur? Kesinlikle gömlek konmaz. Bunu öğrenmiş oldum)

5)Çoraplar ve iç çamaşırları(Sırt çantasına ne konur? Olmazsa olmazlarımızdan)

6)Tarak (Saçı kısa olanlar,tatile giderken unutmamamız gerekenler listesinde bu konuda çok şanslı)

7)Tıraş bıçağı ya da makinesi (Makine abartı olabilir,gideceğiniz yerlerde tıraş bıçağı bulma oranınız çok yüksek olsa da siz yine de yanınızda 1 tane bulundurun)

8)Vitamin ve ağrı kesiciler (Tatile giderken alınması gerekenler listesinde zaruri ihtiyaçlardan olmasa da benim hem yurt içi hem yurt dışı seyahatlerimde ağrı kesiciye inanılmaz ihtiyacım oldu)

9)3 adet spor ayakkabı (Yolculuğa çıkarken alınması gereken kıyafetler kısmını çok abarttım ne o görgüsüzler gibi… Ne gerek vardı onları taşımaya bu konuda kendime inanılmaz kızgınım)

10)Fotoğraf makinesi ve cep telefonu yedek bataryası  ( AAA bak bu konu çok çok ÖNEMLİ, tabi eğer cep telefonunuzun benim gibi bataryası çıkıyorsa ( Ben Samsung J7 kullanıyorum) Sea Dance Festival’de konakladığım çoğu yerlerde bu konu çok can sıkıcı oluyordu)

11)Kolay kuruyan ve çok yer kaplamayan havlular var bunları Decathlon mağazalarından alabilirsin

12)Kemer ama öyle lüks ve pahalı olmasın (çalınma ve kaybolma riskine karşı)

13)El feneri

14)Sweatshirt (Ben yaz mevsimi diye yanıma ince olanı aldım bir daha tövbe hava 50 derece olduğunu bilsem bile en kalınını yanıma alırım)

15)Defter,kalem

16)Parmak arası terlik

Sırt çantasında bulunması gerekenler listesini biraz da size bırakmak gerekiyor olmazsa olmazları ve abarttığım kıyafetleri yukarıda yazdım.

photo_library

"Gezgin Sırt Çantasında Olması Gerekenler" Hakkındaki Sorular ve Cevaplar (1)

taşınırken sırt çantasında olması gerekenler hakkında bir yazı yazarmısınız add

Henüz hiç cevap yazılmadı.

Seyahat sırt çantasında Olması Gerekenler Tecrübelerim

1)Adını tam bilmiyorum ama bayanların makyaj çantalarının daha büyükleri oluyor işte onlardan alıp çantamı daha düzenli hale getirmeyi düşünüyorum.

2)Yastık kılıfı

3)Küçük şampuan (Sırt çantasında bulunması gerekenler listesine kesinlikle ekliyorum)

4) Mat (Abi şartlar ne olursa olsun o mat lazım oluyor)

5)Kirli çamaşır torbası

6)Usb,hafıza kartı

7)Notebook ya da ıpad

8)Sırt çantası yağmurluğu veya kılıfı (Bunu henüz bulamadım ama araştırıp mutlaka alacağım)

9)Bel çantası

Açıklamaları ile sizlere seyahat sırt çantasında olması gerekenleri yazmak istiyorum,sizlere mantıklı gelen aaa evet bak bu da lazımmış diyebileceğiniz ya da buna gerek yokmuş diyeceğiniz eşyaları sizin yorumunuza bırakıyorum.

Gezgin sırt çantasında olması gerekenler

Gezgin Sırt Çantasında Neler Olmalı

1)Tişört

İster yazın ister kışın seyahat edin,tişört mutlaka seyahat çantasında bulunması gerekenler listesinde,ama öyle abartıp da fazla koymayın hostellerde çamaşır makineleri mevcut her aksam ya da 2 günde 1 kendiniz duş esnasında da yıkayabilirsiniz. Sonuçta 24 saat gezemeyiz mutlaka boşluk bir anımız olacak.

2)3 tane şort diyorum ama siz 2 tane de koyabilirsiniz.

İster yazın gidin ister kışın gidin,hostellerde veya otellerde klimalar mevcut,kalacağınız yerde giyebilirsiniz. Yazın da inanın o sıcakta kot pantolonla gezilmiyor. Şortlardan birisi kolay kuruyan deniz şortu olsun ki ıslak ıslak çantaya koymak zorunda kalmayın. Şort da sırt çantasında olması gerekenler listesinde olmazsa olmazlardan.

3)Kot pantolon

Akşam olur şöyle güzel bir restoranda yemeğe gideriz ya da hava hafif serin olur. 1 tane kot pantolon yeterlidir. Çantada kırışıyor,kirlenince yıkadıktan sonrası zor oluyor ve çantada boşuna yer kaplıyor.

4)Gömlek

Seyahat sırt çantasında olması gerekenler listesinden çıkarmayı düşünüyorum. Hiç gerek yok. Kırışması ayrı dert,ütülenmesi ayrı dert. Bunun yerine şöyle güzel bir tişört konulabilir. Yok illa olsun diyorsanız 1 tane gömlek yeterli olacaktır.

5)Çoraplar ve iç çamaşırları

Tatil bavulu listesinde olmazsa olmazlardan olsa da abartmaya gerek yok. Benim bu konuda yıllardır takıntım var illa fazla fazla koyacağım. Zaten hepimiz her gün değiştiriyoruz. Benim gibi fazla fazla yanınıza almaya gerek yok. Her akşam yatmadan önce yıkayabilirsiniz. Ertesi gün olsun yıkarım diye diye hepsi birikiyor.

6)Tarak

Sabah yataktan kalkınca ahenkle dans eden saçlardan eser kalmıyor. Yanınızda tarak olması iyidir.

7)Tıraş bıçağı ya da makinesi

Yazın sıcak ülkelerdesiniz hava olmuş 40 derece. Düşünsene vücudunun her yeri esmer olmuş ama sakal izi kalmış. Artık sakalları da kesemezsin yoksa millete madara olursun. Gittiğiniz yerlerde marketlerde elbette vardır ama insan böyle şeyleri almayı unutur. Ya da dağ başında bungalov ya da çadır kampını uzun süre yapmak isteyenler için tavsiye ederim.

8)Vitamin ve ağrı kesiciler

Zaten İngilizce bilmiyorum şimdi eczaneye gidip nasıl derdimi anlatayım diyorsanız mutlaka sırt çantasında olması gerekenler listesine ekleyin. Oldu ki bir pazar günü dişiniz,başınız ya da mideniz ağrıdı hadi bakalım nöbetçi eczane bulmaya…Vitaminleri de abartmadan yanınıza alabilirsiniz,gideceğiniz ülkenin hava şartları belli olmaz ya da hava değişimine bünyeniz alışkın değildir .Mesela ben Afrika ülkelerine gitmeyi planlıyorum Vitamin ve ağrı kesicileri de sırt çantamda olması gerekenler listesine ekliyorum.

9)Spor ayakkabı (Yürüyüş ayakkabısı)

Ben yürümeyi sevmiyorum,en fazla ne kadar yürüyebilirim ki? Diye düşünmeyin aklınızda olacağına ayağınızda olsun sonuçta yeni yerler keşfetmeye gidiyorsunuz hem rahat hem de yaz mevsiminde idealdir. Ama lüks olması şart değil işinizi görsün yeterli.

10)Fotoğraf makinesi ve cep telefonu yedek bataryaları

Hepimiz fotoğraf çekmeyi ve çekinmeyi seviyoruz. Tatile gidince de fotoğraf çekinmek de dolayısıyla hakkımız. Benim gibi fotoğraf konusunda acemi olanlar,aynı kareyi defalarca kere çekip çekip beğenmeyenler için yedek bataryalar şart. Ya da akşam yatarken şarj etmeyi unutabiliriz,gittiğimiz yerde prizler bizim şarj aletlerine uyumlu olmayabilir vs vs.Cep telefonunda çıkarılabilir bataryası olmayanlar ise yanına powerbank alabilirler.

11)Kemer,el feneri,defter,kalem,kibrit,çakmak,tırnak makası

İster Kamp alanında ister hostelde kalın. Bunları da yolculuğa çıkarken alınması gerekenler listenize ekleyin zararı yok faydası var.

12)Kolay kuruyan ve yer kaplamayan havlu

Bütün gün keşfetmek için yürüyüş yaptık ee haliyle de akşam duş almamak imkansız. Bu havlu olayını da benim gibi abartanlardansanız kolay kuruyan ve az yer kaplayan havluları decathlon mağazalarında görmüştüm 10 TL filan inanılmaz az yer kaplıyor. Tatil valizinde olması gerekenler listesinde olmazsa olmazlardan olsun derim.

13)Sweatshirt

Sweatshirt KESİNLİKLE ve KESİNLİKLE tatile giderken alınması gerekenler listesinin içinde olmalı. Karadağ Sea Dance Festival’de yazın sıcaktan millet çadırda uyuyamazken gece de soğuktan tirim tirim titrediğiniz kendim yaşayarak gördüm. Siz siz olun mutlaka ama mutlaka yanınızda bulundurun.

14)Parmak arası terlik

Sırt çantamda neler var diye hem yazın hem kışın sorsalar mutlaka parmak arası terlik var cevabını hep veririm. Kışın dışarısı -40 derece bile olsa kaldığınız hostelde ya da bungalovlarda duş imkanı olacaktır. Banyoya gidip gelirken muhakkak lazım olacak. Ayrıca bazı kamp alanlarında havuzlar mevcut. Parmak arası terlik mis gibidir,çadırdan çıkar çıkmaz hemen ayağına giyersin,gittiğin ülkelerde denize girersin. İlla parmak arası olması şart değil tabi ki terlik olsun yeterli.

15)Yastık kılıfı

Hostel nedir? Hosteller temiz mi? Hosteller hakkında bilgi vermiştim. Hostel rezervasyonu yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de temizlik ve hijyendir. Bazı yorumlar aldatıcı olabiliyor kaldığınız hostelde çarşaflar ve yastık kılıfları kirli olabilir ya da sizden önce kalan birisi çarşaf ve yastık kılıflarını temiz kullandığı için hostel görevlileri değiştirmeye gerek görmemiş olabilir. Sırt çantası hazırlama kısmında yastık kılıfının içine de temiz çamaşırlarınızı koyabilirsiniz. Gideceğiniz hostele varınca da yastık kılıfını takıp kullanabilirsiniz. Yastık kılıfı sırt çantasında bulunması gerekenler listesinde olmazsa olmazlardan değil fakat sırt çantanızda olsa da zararı olmaz sonuçta çok fazla yer kaplamıyor.

16)Küçük şampuan ve kirli çamaşır torbası

Şampuan benim yurt dışında en çok ihtiyaç duyduğum şeylerden birisi oldu.Özellikle Bosna Hersek’te 22 gün kaldım o dağ senin bu dağ benim diye gezerken çoğu yerde bungalov evlerde ve çadır kamp alanlarında kaldım ve şampuan bulamadım.Sırt çantasında bulunması gerekenler listesinde mi evet kesinlikle bulunsun. Ama illa Türkiye’den götürmenize gerek yok. Gittiğiniz ülkelerden marketten alıp sırt çantanıza koymanızı tavsiye ederim. Kirli çamaşır torbası da sırt çantasında olması gerekenler listesinde,yer kaplamaz içine eşya koyup eşyaların daha düzenli taşınmasında yardımcı olur. Eşyalarınız kirlendikçe de kirli çamaşır torbasına koyar temiz eşyalara koku geçmemesini de engellemiş olursunuz.

17)Usb,hafıza kartı

Sonuçta dünya turu yaparken gitmediğiniz yerleri görmeye gidiyorsunuz ve keşfetmenin sonu yok. Binlerce fotoğraf ve video kayıt yapmak isteyeceksiniz. Hem cep telefonlarındaki hafızanız hem de fotoğraf makinelerinin hafızası dolabilir. Yanınızda notebook bile olmasa gidip bir internet kafeden ya da hostellerdeki bilgisayarlardan hafıza kartınıza aktarabilirsiniz.

18)Notebook veya Ipad

Sırt çantasına koyamasanız da yanınızda taşıyabileceğiniz küçük notebook ya da ipad tarzı cihazlar yolculuk sırasında film izleyerek vakit geçirmenize yardımcı olabilir. Ya da seyahat ile ilgili anılarınızı yazabilirsiniz,bazen hostellerde sizin tarzınıza yakın arkadaşlıklar kuramayabilirsiniz. Akşamları canınız sıkılırsa film izleyebilir ya da yağan yağmurda,aşırı sıcaklarda hostele tıkılıp kaldığınız dönemlerde can sıkıntınızı gidermeniz için ideal bir seçim olacaktır.

19)Sırt çantası yağmurluğu veya kılıfı

Bunu o kadar çok aradım ki,inanın sırt çantasında olması gerekenler listesinde en baş sıraya koyarım. Hava 42 derece iken yol üzerinde yakalandığınız yağmur bütün eşyalarınızın ıslanmasına ve elektronik cihazların zarar görmesine neden oluyor. İstanbul’da ya da Türkiye’de sırt çantası yağmurluğu aldığım an size haber vereceğim.

20)Bel çantası

Eşyalarımızı hostele yerleştirdik artık keşfetmeye hazırız. Haydaaa pasaport,para,cüzdan vs derken hepsini şorta koymak da olmuyor. Hem eşyalarınızın çalınmasını önler hem de eşyalar düzenli bir yerde durur. AMA dikkat edilmesi gereken konu,o bel çantası hırsızlar tarafından hedef olarak görülebilir siz yine de yanınıza çok para almayın. Hostellerde kilitli dolaplara kredi kartlarınızı ve paranızın bir kısmını ayırın dışarıya o şekilde çıkın derim.

Seyahat sırt çantasında olması gerekenleri yapacağınız geziye göre eksiltip çoğaltmak tamamen sizin tasarrufunuz doğrultusunda değişecektir. Mesela 1 günlük seyahat ile 1 haftalık seyahat arasında sırt çantasında olması gerekenlerin dışında interrail çantası gibi bir çanta yerine günübirlik gezi çantası kullanabilirsiniz. Gezi için ya da kamp için sırt çantası hazırlamak sizlerin sağlığı açısından da önemli olduğunu söylemeliyim. İnterrail çantası için İNTERRAİL ÇANTA HAZIRLIKLARI yazımı okumanızı tavsiye ederim.

photo_library

"Sırt Çantasında Olması Gerekenler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z