Yaz

SOFYA GEZİLECEK YERLER

calendar_today Mar 15, 2018 label

SOFYA GEZİLECEK YERLER

Sofya Gezi Rehberi ve Sofya Gezilecek Yerler - Sofya'da gezilecek yerler - Bulgaristan Sofya Gezilecek Yerler - Sofya'da Ne Yenir - Sofya'da yemek fiyatları - Sofya'da Gece Hayatı

Sofya ( Sofia ), Bulgaristan'ın başkenti olmakla beraber en büyük şehri konumundadır. Nüfusu ise yaklaşık olarak 1,4 milyon kişiden oluşmaktadır. Balkan yarımadasının merkezi konumunda olan, Bulgaristan'ın batısındaki Sofya havzasında yer almakta olan bir bölgedir.

Sveta Petka Kilisesi - Sofya'da Gezilecek Yerler

Sofya Hakkında

Sofya'nın tarihi çok eski çağlara kadar uzanmaktadır. 8. – 7. yüzyıllarda, bugün ki merkezin bulunmuş olduğu yerde Serdi ( Sardi ) ismindeki bir Trakya kabilesi yaşam sürmüştür. Balkan yarım adasında art arda gelmekte olan zaferleri kazanmış olan Roma, Trakyalıların bağımsızlığına son vermiştir. Kendi ülkelerine dahil ettikleri yerlerde askeri ve idari bir düzen oturtmaya önem vermiş olan Romalılar, bu şehire Serdika ismin vermişlerdir. Böylelikle Serdilerin şehri anlamına gelmekte olan Serdika, oldukça önemli ticari ve de idari merkezi konumunda yer almıştır. Doğu Roma İmparatorluğu'nun en kavşak şehri olması nedeniyle Serdika, hep akınlara uğramakta olan bir şehirdir. Bu hücumlar, akınlar sırasında şehire oldukça büyük bir ölçüde zarar vermiştir. Kent bundan sonra bir daha da eskisi gibi büyük gücünü elde edememiştir, sadece kale ve de bugün başkentin de ismi olan Ayasofya Kilisesi tamir edilmiştir.

Altınca yüzyılda, Justinianus döneminde, Serdika yeniden Doğu Roma İmparatorluğu'nun oldukça önemli bir şehri haline gelmiştir. Bu durumdan hemen sonra şehir, Balkan yarım adasına hücum etmekte olan Slavların hücumlarına maruz kalmış ve de tamamiyle Slavlaşmıştır. Dokuzuncu yüzyıl zamanlarında Bulgar hanı Krum dönemindeyse Serdika Slav adı değişerek Sredets adını aldı ve de oldukça geniş bir alana yayılmış, Orta Çağ Bulgar devletinin önemli askeri, siyasi ve de bununla birlikte kültür merkezi konumuna gelmiştir. Şehir 1018 den, 2. Bulgar İmparatorluğu'nun kurulmuş olduğu 1185'e kadar Bizans İmparatorluğunun içinde altında kalmıştır.

On dördüncü yüzyılda Bulgar devletinin Osmanlı himayeti altına girmesi ile Sofya da 1382 de Osmanlıların eline geçmiş oldu ve Rumeli de bulunan beylerbeyleri buraya yerleştirilmiştir. Sredets şehri, on dördüncü yüzyılın son tarihlerinden on dokuzuncu yüzyılın sonuncu çeyreğine dek Osmanlı devletinin himayesi altında kalmıştır. Bu arada on dördünce yüzyılın sonlarında itibaren şehir Sofya ismini almıştır. Ele geçirilen bazı belgelere bağlı olarak Osmanlılar'ın eline geçmiş olduğu yıllarda şehir güzelliği ile oldukça meşhur olup Osmanlı'nın büyük bir hayranlığını kazandı.

1877 – 1878 Osmanlı – Rus savaşında, 1878 de Çarlık Rusya orduları tarafından Osmanlıdan koparıldıktan sonra, 1879 yılında Bulgaristan'ın başkenti olarak her tarafa ilan edilmiştir. O zamanda Sofya, savunma tesisatı fazlasıyla güçlendirilmiştir. Meslek ve de ticari anlamda oldukça iyi gelişmiş olan zengin bir şehirdir.

Osmanlı İmaparatorluğunun himayesinin sona erdikten sonra, coğrafi konumu ve de ekonomisi gelişmeye oldukça elverişli olduğundan, Bulgaristan'ın başkenti ilan edilmiş olan şehrin altyapısı sürekli olarak gelişmiş ve de bununla birlikte ulusal gelişmeye fazlaca önem verilmiştir. Kent de fazla miktarda bulunan arkeolojik anıtlar, sanat eserleri ve de bununla beraber savunma tesisleri, eski Serdika'nın oldukça önemli olan ve de gelişmiş bir merkez olduğunu tekrardan kanıtlamaktadır.

Sofya, 2. Dünya Savaşı esnasında, Almanların işgal ettiği şehir, 1943 tarihinin sonlarında ve de 1944 tarihinin ilk dönemlerinde Müttefik uçakları tarafından defalarca bombalanmıştır. 1944 yılında Sovyet’e bağlı olan Kızıl Ordu birlikleri tarafından kurtarılmıştır. Sovyetlerin işgalinin bir sonucu olarak da Nazi Almanyası'nın müttefiki konumunda olan Bulgaristan hükümeti de devrilmiştir.

Bulgaristan da 1946 tarihinde bir Halk tarafından Cumhuriyet kurulmuştur. Bulgaristan da ki Cumhuriyette de kentin görünümünde oldukça önemli değişiklikler olmuştur. Sofya şehrinde bulunmakta olan kişi sayısı ülkenin diğer bir kesimlerinden almış olduğu göçler sebebiyle artmıştır. Bütün yeni yerleşim alanları olan Mladost, Druzhba ve de Lyulin gibi kentin eteklerinde inşa edilmiştir.

Kurtuluş savaşından sonra ki dönemlerde, Sofya da bulunmakta olan en meşhur yapıların başında Merkez Kaplıcası, Meclis Binası, İvan Vazov Halk Tiyatrosu, Sofya Sv. Kliment Ohridski Üniversitesi, Bilimler Akademisi, Millî Kütüphane, Anıt–Mabed Sv. Aleksander Nevski Kilisesi vb. yapılar inşa edilmiştir.

photo_library

Sofya Nerede ?

Sofya bulunan vadisinin fazlaca büyük bir alanını kapsayan şehrin kuzey tarafında Sıra Dağlar ( Stara Planina ), doğu tarafında ve güneydoğu tarafında Sredna Gora, güney tarafında ve güneybatı tarafında Vitoşa dağı, batı tarafındaysa Lülin, Viskar ve Çepın dağları bulunmaktadır. Kent, İskar nehrinin ve sol taraftaki kollarının şeritleri üzerine kurulmuş bir haldedir.

Bulgaristan Haritası - Bulgaristan ve Komşu Ülkeleri

Sofya'ya Nasıl Gidilir ?

Sofya, ulaşım anlamında hiçbir zaman sıkıntı çıkartmayan bir şehirdir. Sofya da ulaşım da kolay, Sofya içerisinde seyahat etmek de kolaydır. Türkiye’ye oldukça yakın bir konumda bulunduğundan oldukça çeşitli olan otobüs seferleri bulunmaktadır, bu bölgede hava alanı da bulunmaktadır. Şehir içerisinde her ne kadar oldukça fazla toplu taşıma araçları bulunsa da yaya olarak çok sayıda yer gezilebilmektedir.

İstanbul Sofya Ekspresi - İstanbul Sofya Treni Yataklar Açılmadan Önce

Sofya'ya Uçakla Ulaşım

 Sofya’nın merkezine yaklaşık 9 km. mesafede bulunan Sofya Havalimanı yer almaktadır. İstanbul’dan yaklaşık olarak 1 saat 15 dakikalık bir yolculuk sonucunda Sofya’ya ulaşabilme imkanına sahipsiniz. Sofya’ya indiğinizden sonra şehir merkezine ulaşmak adına 84 numaralı otobüs hattına binebilirsiniz. Merkeze gitmeniz yaklaşık olarak 40 dakika sürmektedir. 384 numaralı olan ekspres hattı kullanmanız dahilinde çok daha hızlı şehir merkezine varırsınız. Biletlerinizi otobüs şoförlerinden ve yahut durakların yanlarında bulunan küçük kulübelerden alabilme imkanına sahipsiniz. Almış olduğunuz bileti zımbalatmayı kesinlikle unutmayın, yoksa orada bulunan görevliler size ceza kesebilir.

Sofia Public Mineral Baths - Sofya Hamamları - Sofya'da Gezilecek Yerler

Sofya'ya Otobüsle Ulaşım

Sofya’ya uçakla gitmeniz biraz cebinizi yakabilmektedir. Ekonominizi düşünüyorsanız otobüs ile seyahat etmeniz daha mantıklı . İstanbul’dan Sofya’ya otobüsle ulaşım fazlasıyla kolaydır. Sınırda harcamış olduğunuz saatler dahil yaklaşık olarak 9 saat de Sofya da olursunuz.

Bulgaristan Gezilecek Yerler Haritası

Sofya Treni ile Bulgaristan'a Gidiş

Benim de yeni tecrübe edindiğim Sofya Ekspresi hakkında detayları okuyabilirsiniz.

Sofya'ya Nasıl Gidilir? - Sofya Ekspresi Tren Bileti

Sofya da Şehir İçi Ulaşımı

Sofya da metro, troylebüs, tramvay ve otobüs hatları bulunmaktadır. Toplu olarak taşıma araçlarını bütün gün boyunca kullanabilme imkanına sahipsiniz ve biletlerinizi otobüs şoförlerinden alabilmektesiniz. Ama bununla birlikte bu kentte toplu taşımaya binme ihtiyacı hissetmeyeilirsiniz.

İstanbul Sofya Ekspresi Tren Bileti

Sofya Gezilecek Yerler

Sofya da kültürel açıdan fazla gezilebilecek yerler bulunmamakta. Bu sebeple bir gün Sofya’yı tamamen gezmeye yetecek. En güzel tarafıysa yürüyerek şehrin tamamını keşfetmeniz son derece mümkündür. Bulgaristan yaklaşık olarak 500 yıl Osmanlı Devletinin egemenliğinde yaşamış ve de Balkan harbinden hemen sonra şehirde Osmanlı’dan kalmakta olan hemen hemen her şey yıkılmıştır. O zamanda Sofya da: 8 tane medrese, 32 tane cami ve mescit, 3 tane imaret, 15 tane tekke, 13 tane han, 2 tane türbe, 7 tane kervansaray ve 170 ten vakıf eseri bulunmakta imiş. Şu andaysa geride kalmakta olan tek bir camimiz bulunmaktadır.

Bulgaristan Vize 1 Yıllık Multi

Kadı Seyfullah Efendi ( Banyabaşı ) Cami

Mimar Sinan tarafından tasarlanmış olan cami, tam emin olunmamakla birlikte 1567 tarihinde yapılmıştır. Evliya Çelebiyse yazmış olduğu seyahatnamesinde Sofya’nın en güzel camisi olarak ifade etmiştir.

Banyabaşı Camii Bulgaristan - Bulgaristan Sofya Gezilecek Yerler

National Archaeological Müzesi

1474 tarihinde Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yaptırılmış olan Büyük Cami, Osmanlı’nın bu topraklardan çekilmesinden sonra 1893 tarihinde müzeye çevrilmiştir. İçinde bronz çağa ait, orta çağa ait ve paleolitik çağa ait gibi tarih öncesi çağlardan kalmış olan çok sayıda eserler ve de koleksiyonlar bulunmaktadır.

Sofya Gezilecek Yerler - Sofya Vitoşa Caddesi

Church Of St Petka Of The Saddlers

Bu oldukça küçük Ortodoks kilisesinin on birinci yüzyılda, Aziz Petka’nın onuruna yapılmış olduğu bilinmektedir. Duvar kalınlığı yaklaşık olarak 1 m. olup ince bir tuğlayla ya da kayayla yapıldığı görülmektedir. Osmanlı dönemindeyse boyatılmıştır. İçinde Bulgaristan’ın ulusal kahramanı konumunda olan Vasil Levski‘nin mezarı da bulunmaktadır.

Sofya'da Şehir İçi Ulaşım - Sofya Metrosu

Aziz George Kilisesi ( Church Of St. George )

Dördüncü yüzyılda Roma İmparatorluğu zamanında yapılmış olmakta, Sofya’nın en eski yapısı olma özelliğine sahiptir. Osmanlı zamanında boyanmış ve de cami olarak kullanılmıştır. Ardından da tekrar kiliseye çevrilmiştir.

Aziz George Katedrali Sofya - Bulgaristan Sofya Gezilecek Yerler

Vitoşa Bulvarı ( Vitosha Boulevard )

Sofya da ana alışveriş bölgesi konumunda olan Vitoşa Bulvarı, çok sayıda ünlü ve Batılı markanın mağazalarıyla oldukça zengin menüsü bulunan kafe ve de restoranlar ile dolu olan bir yerdir. İsmin Sofya da bulunmakta olan bir dağdan almıştır bulvar, Birinci Dünya Savaşı sırasında inşa edilmiş olan kamusal binalar nedeniyle oldukça önemli olan bir ticari bir merkez haline gelmiştir. Patrik Eftemii Bulvarı’ndan, Hilton Oteli’ne dek uzanmış olan bulvarda bununla birlikte mimari anlamda fazlaca güzel olan ve ilgi çeken güzel, ziyaret etme şansınızın bulunduğu Sveta Nedelya Ortodoks Kilisesi, Sofya Adalet Sarayı, Ulusal Kültür Sarayı vb. binalar da bulunmaktadır.

Sofya Vitoşa Caddesi - Bulgaristan Sofya Gezilecek Yerler

Boris'in Bahçesi ( Borisova Gradina )

Boris’in Bahçesi, oldukça yeşil parklardan hoşlanmakta olan gezginler adına Sofya da gezilecek yerler listesinin başında yer alan bir bölgedir. İnşaatına ve de yeşillendirme çalışmalarına 1884 tarihinde başlanmış olan park, ismin Çar 3.Boris’ten almıştır. Komünist olan bir rejimin 1944 – 1989 yılları içinde ismin Özgürlük Parkı olarak değiştirilmiş olduğu yeşil alanlarda yürüyüş yapılırken Üniversite Gözlem Evi, Sovyet Anıtı, Açık Hava Okulu vb. ilginizi çekebilecek yerleri ziyaret etmeyi unutmayın.

Sofya Gezilecek Yerler - Sofya Parkları

Boyana Kilisesi (Boyana Church)

Şehir merkezinin yaklaşık 8 km. güneyinde bulunmakta olan Vitoşa dağının eteklerinde yer almakta olan Boyana Kilisesi, çeşitli zamanlarda inşa edilmiş olan üç yapıdan oluşmaktadır. İnşa süreci onuncu yüzyılın sonunda başlayarak, on dokuzuncu yüzyılın sonuna doğru bitmiş olan kilisenin en önemli özelliği 1259 tarihinde çizilmiş freskleri gösterilmektedir. Yapının daha önceki dönemlerinde çizilmiş olan duvar resimlerinin üstüne işlenmiş olan 89 sahnede 240 insan figürünü barındırmakta olan bu freskler, Doğu Avrupa Orta Çağ sanatının günümüze ulaşmış olan en başarılı örneklerinden birisi olarak ifade edilmektedir.

Sofya Şehir Merkezi

Ulusal Doğal Tarih Müzesi ( National Museum of Natural History )

Kendi alanında ülkenin en eski olan, Balkanlar’ınsa hem en eski hem de bununla birlikte en zengin içeriğine sahip olan Ulusal Doğal Tarih Müzesi, Prens Ferdinand’ın vermiş olduğu emri doğrultusunda 1889 tarihinde kurulmuştur. Kurulmuş olduğu zamanda prensin kuş, memeli ve de bununla birlikte kelebeklerden oluşmakta olan kişisel koleksiyonunun sergilenmiş olduğu müze, günümüz Bulgaristan’ını ve de dünyanın oldukça çeşitli olan yerlerinden getirilmiş olan canlı örneklerinin ölü ya da diri olarak sergilenmiş olduğu tek ulusal enstitü olarak varlığını sürdürmektedir. Müzede bulunan araştırma bölümünün omurgalıların fizyolojisinin, arkeozoolojisinin ve de paleontolojisiyle yarasa ve de böceklerin üstünde çalışmalar hususunda uzmanlaşmıştır.

Bulgaristan Sofya Gezilecek Yerler - Alexander Nevski Katedrali Civarı

Ulusal Kültür Sarayı ( National Palace of Culture )

Güneydoğu Avrupa da bulunan en büyük ve en çok fonksiyona sahip olan konferans ve de sergi merkezi konumundaki Ulusal Kültür Sarayı, Bulgaristan’ın kuruluşunun 1300. yıl dönümü yani 1981 tarihinde açılmıştır. Genel anlamda konserler için kullanılmakta olan kültürel merkezinin 13 holü ve de 15000 m2 sergi alanı ile ticaret fuarı gibi etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin simgelerinin başında gelmekte olan kültür sarayının yer altındaki üç katındaysa kafeler, çeşitli dükkanlar bulunmaktadır.

Bulgaristan Sofya Gezilecek Yerler - Bulgaristan Sofya'da Ulaşım

Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu( Ivan Vazov National Theatre )

Kent Bahçesi’ne bakmakta olan Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu, bir grup tiyatrocunun 1904 tarihinde kurmuş olduğu bir tiyatro merkezidir. Tiyatronun 1952 – 1962 tarihleri arasında Krastyu Sarafov ismiyle anılmakta olan binası, 1907 tarihinde kullanıma açılmıştır. 1923 de bir yangın sonucu, İkinci Dünya savaşındaysa bombalamalar sonucunda ağır hasar almış olan tiyatro binasının dışı her seferinde de aslına uygun olacak bir şekilde tekrardan inşa edilmiştir. Lakin Neo – klasik mimarıyla inşa edilmiş olan binanın iç kısmında ve de ön cephesinde oldukça önemli olacak düzeyde değişiklikler yapılmıştır.

Bulgaristan Sofya Gezilecek Yerler - Alexander Nevski Katedrali Civarı

Sofya Para Birimi

Sofya para birimi LEV olarak ifade edilmektedir. Sofya da ki para birimleri yaklaşık olarak şu şekildedir:

1 Bulgar Levası = 2,7 TL

1 Dolar = 1,68 LEV

1 Euro = 1,95 LEV

1 Sterlin = 2,2 LEV

Sofya'ya Ne Zaman Gidilir?

Bulgaristan oldukça nemli bir kara iklimine sahip bir bölgedir. Kışın hava sıcaklığı yaklaşık olarak sıfırın -15 dereceye kadar düşebilmekte ve sis sık sık görünmektedir, Aralık ayından Mart ayına kadar kayak merkezleri oldukça fazla ilgi görmektedir. Yazın fazlasıyla sıcak olan Bulgaristan geneline bakılacak olursa başkent yüksekliği sebebiyle çok daha serin olsa dahi 35 dereceyi bulabilmektedir. İlkbahar ve ya Sonbahar mevsimleri değişken bir havaya sahip olsa dahi gitmek için en uygun aylardır.

Sofya Gezilecek Yerler - Sofya Şehir Merkezi

Sofya Konaklama Tavsiyeleri

Sofya da her fiyat düzeyine sahip otel, hotel ve de dairede konaklama seçeneği bulunmaktadır. Her bütçeye uygun olacak bir şekilde istediğiniz otelde ya da dairede kalabilme imkanına sahipsiniz.

Sofya'da Ne Yenir?

Tarator Çorbası

İlk baktığınız anda aslında cacık gibi bir görüntüsü olsa da tadı oldukça farklıdır. Sizlere mini bir güveçle sunacakları olan bu çorbayı denemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Yoğurt, dereotu, ekmek içi ve salatalıkla yapılmakta olan bu çorba oldukça değişik lakin eşsiz bir tattır.

Sofya'da Ne Yenir - Sofya Yemekleri - Sofya Türk Restoranları

Plevne Tavuğu

Sofya da tavuk ürünlerini fazlasıyla göreceğinize emin olun. Ancak tavuğa arpa şehriyesi katılıp yapılmakta olan Plevne tavuğunu yemeden dönmeyin. Plevne tavuğu Sofya da oldukça meşhur olan bir yemektir.

Bulgar Kebabı

Oldukça farklı kültürlerin değişik bir harmanı olmakta olan Bulgaristan’dan, Bulgar kebabı buna verilecek en güzel örneklerden. Yöresel olan yemekler listesinde 1. sırada olsa dahi aslına bakarsanız biz Türklerin damak tatlarına yakın bir tat, zira kavurma ve de köfte karıştırılıp yapılmakta olan Bulgar kebabını pirinç pilavı üstünde servis etmektedirler.

Sofya'da Ne Yenir - Sofya Vitoşa Caddesi Restoranlarına Uğrayın

Tikvenik

Öğlen yediğiniz yemeğinizi ve yahut ara öğünlerinizi geçiştirebilmeniz adına oldukça mükemmel olan bir börek çeşididir. Size oldukça farklı gelecek olan kabaklı böreği yediğinize kesinlikle pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz. Denemenizi kesinlikle öneriyoruz.

Pritnisa

Yine bir kabak yemeği konumunda Pritnisa da bir yöresel yemek türüdür. Yemekler genellikle damak tatlarınıza uzak bir tat olmadığından dolayı yabancılık çekmeyeceğiniz bir mutfak kültürüne sahiptir Sofya. Kabak mücverine benzemekte olan köfteler ve de türlü biber soteleriyle servis edilmekte olan bir yemek türüdür.

Sofya Yemekleri - Sofya Türk Restoranları

Funuyki

Bulgaristan’ın ve Sofya’nın en ünlü tatlılarından başında gelen Funuyki’yi yemeden kesinlikle dönmeyin.  Külaha benzer bir şekilde yapılmakta olan hamurun içerisine pudingle doldurulmaktadır ve üstüne de ceviz serperek servis edilmektedirler. Bununla birlikte oldukça meşhur olduğu kadar kesinlikle memnun kalacağınıza emin olun. Kesinlikle denemeniz gereken hafif ve de bir o kadar harika bir tatlıdır.

Pirinç Salatası

Salata çeşitlerinin belki de en ilginci olanıysa pirinç salatasının közlenmiş biber ve de haşlanmış pirinçle haşlanmış olan bezelyenin yanında mısırın da bulunmuş olduğu oldukça renkli ve de bir o kadar değişik bir salata türüdür.

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosuyla Tenis Oynarken:)

Fırında Biber Dolması

Meze türü olarak da hemen her restoranda bulma fırsatınızın olduğu fırında biber dolması yediğinize pişman olmayacağınız ve sürekli yiyeceğini z bir lezzettir. Lor peyniriyle yapılmakta olan bu dolmanın üstüne bazı restoranlar domates bazılarıysa biberle kapatmaktadırlar. Bildiğimiz bir şekilde dolma ve biberden tek farkı fırında pişmiş olmasıdır. Yemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Sofya yemekleriyle aslında bahsettiğimiz gibi bizlerin çok da uzak olmadığı yemek türleridir. Şimdi bununla birlikte cafe ve barları biraz inceleyelim.

Sofya Gezilecek Yerler - Sofya Şehir Merkezi

Sofya Gece Hayatı ve Gidilecek Mekanlar

Bar Me Cafe & Bar

Gezdiğiniz zaman kesinlikle yorulacağınıza emin olun ve de uğrak yerlerinizin başında de Maker Kilisesi – St. Nicholas The Miracle diğer bir ismiyle de Rus kilisesi olarak da bilinir. Bu kilise ziyareti esnasında sizleri fazlaca rahat ve güzel olan Bar Me’yi analatacağız. Aslına bakarsanız bulmak çok zor değildir. Maker Kilisesine yüzünüzü döndüğünüz zaman sağ tarafınızda olan caddenin ilk binasının altında yer almaktadır. Gerçekten çok küçük ama bir o kadar sıcak olan bir ortama sahip bu yerde kendinizi evinizde gibi hissedeceğinize kesinlikle emin olun. Gündüzleri kafe olarak hizmet vermekte akşamlarıysa içkiniz ile oldukça keyifli bir ortamda bulunacağınız bir yer. Bu oldukça şirin Cafe & Bar’ın bir de küçük bir bahçesi bulunmaktadır ve yaz ayları açık hava da kahvenizi ve yahut içkinizi rahat bir şekilde yudumlayabilme imkanına sahipsiniz. Sabah 10:00 ila 03:00 saatleri arasında hizmet veren kafe rezervasyon da kabul etmektedir. Burada not düşecek olursak aslına bakarsanız barın hemen üzerindeyse bir antik pazar yer almaktadır. İlginizi fazlasıyla çekebilir.

Pri Yafata

Soluncka caddesinde bulunmakta olan bu restoran lüks ya da çok aşırı mütevazı bir yer değildir. Aslına bakarsanız tam olarak da orta seviye de rahat edebilme imkanınızın olduğu bununla birlikte Bulgaristan kültürünü de çok fazla ve net bir şekilde görebileceğiniz ideal restoranlardan birisidir. Bu restoranın en güzel avantajlarının başındaysa menünün İngilizce olarak da yazılmış olmasıdır. Bulgarca çok kolay bir dil değildir ve de anlaşılması oldukça zor bir dildir ancak bununla birlikte bu restoran turistleri fazlasıyla düşünmüş. İçki hususunda milli içkileri konumunda olan Rakija’yı kesinlikle denemenizi öneririz. Masaya gelmekte olan sıcak ekmeklerse iştahınızı fazlasıyla açacakken Rakija ile yalnızca keyif yapmak istemekteyseniz sizlere harika peynirler sunmuş oldukları harika mezeler ve salatalara hayran kalacaksınız. Sofya’ya gittiğiniz Pri Yafata’ya kesinlikle uğramalı ve Rajika’yı denemelisiniz.

Sofya yemek anlamında oldukça büyük bir çeşitliliğe sahip olan bir şehir restoranların çoğunluğu açıkçası içkili mekanlardır. Rakija diye nitelendirmiş oldukları içkiyse bizlerin rakısına benzer, sadece suyla seyreltilmemekte ve de tıpkı bizlerin ki gibi rakının yanında su bardağı getirilmektedir. Yalnızca rakılarıyla değil bununla birlikte Sofya da ki içkilerin ne kadar çok olduğunu ve de aynı zamanda tüketilen bu çeşitliliğin ucuzluğuna şaşırmamanız elde değildir. Yemekler ve de marketler de satılmakta olan içkiler de bizim ülkemize nazaran uygun fiyatlara sahiptirler.

Sofya Gece Hayatı Kulüpleri

Mehana Boliarite

Özellikle de yemek anlamında oldukça ilgili, yeni lezzetler keşfetmeyi isteyen ve de internet üstünde restoranlar ile ilgili yorum yapmakta olan kişilerin oldukça iyi puanlar vermiş olduğu Mehana Boliarite kesinlikle uğramanız gerekli olduğu bir restorandır. Gerçek manada tam bir taverna havasında olan şehrin en gizli kalmış restoranlarının başında gelmektedir. Hemen hemen bütün restoran aslına bakarsanız mezelerin tamamı tek bir tabakta gelmektedir. Bu bizim alışık olmadığımız fazlasıyla yadırgayacağımız şeylerden birisidir. Ancak tabak bir tane ama lezzetleri şahane. Bu restoran da ekmeklerin aksine bizlerin gözlemesine benzemekte olan bir ekmek servisi yapmaktadırlar. Bulgaristan’a özgü olan peynirler hususunda oldukça ileri seviye de lezzetlere ev sahipliği yapmaktadır. Burada kesinlikle unutamayacağınız tatlardan olan güveçte köy mantarı servis edilmektedir. Tereyağına ait olan o eşsiz kokusunun sarımsakla birleşimi aklımızı başınızdan alacak bir türden lezzettir. Taze mantarların tadınaysa doymak kesinlikle zordur. Eğer ki et ürünlerini düşünmekteyseniz fırında kuzu sizlere oldukça harika bir doyumun sunacağına emin olun. Hem genel anlamda görsellik olarak hem de lezzet olarak unutmayacağınız tatları burada bulabilirsiniz. Diğer bir seçenek olaraksa ribs yani diğer adıyla kaburga, aslına bakarsanız çok etli olmadığından bilinse de kemikleri kestikten hemen sonra ortaya çıkmakta olan görüntü çokta öyle olmadığını bizlere göstermektedir. Dışı unutamayacağınız bir güzellikte nar gibi kızarmıştır, bu yemeği sizlere tahta bir tabakta servis etmektedirler ve de ellerinde ki muhteşem şaraplarla oldukça mükemmel bir tat elde edilmektedir. Bu restorana gitmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Sofya Gezilecek Yerler - Sofya Şehir Merkezi

Sofya'da Ne Yapılır?

St. Nicholas Rus Çarlık Kilisesi’ne gitmeyi kesinlikle unutmayın. Rusların 1912 – 1914 tarihleri arasında, dinlerini yaşatmak adına bu Ortodoks kilisesi yaptırılmıştır.  Kilisede yapılan ayinler hala Rusçadır.

Şehre ismini vermekte olan Sofya Heykeli’ni görmeyi kesinlikle unutmayın. Bu heykel, Azize Sofya’nın elinde tutmuş olduğu defne dalıyla bilgeliğin sembolü konumundadır.

Ulusal Kültür Sarayı’nı gitmeyi kesinlikle unutmayın. Ulusal Kültür Sarayı mimari yapısı sosyalist sistemin en eşsiz örneklerinin başında gelmektedir. Oldukça sert ve de keskin hatların betonla bütünleşmiş olduğu bu heybetli görünüşe sahip olan yapı, şehrin en merkezi noktasında yer almaktadır. İçerisinde Avrupa’nın oldukça büyük konferans salonunu barındırmakta olan saray, yıl boyunda ev sahipliği yapmış olduğu etkinliklerle de ünlü bir saraydır.

Ulusal Tarih Müzesi’ni gezmeyi unutmayın. 8000 yıl öncesine kadar dahi olan antik eşyaların bulunmuş olduğu Ulusal Tarih Müzesi, Bulgaristan’ı tarihsel ve kültürel anlamda çok daha yakından tanıma arzusu içinde olanların kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Müzede toplam beş bölüm bulunmaktadır. Bulgaristan tarihinde fazlaca önemli bir dönem olan Osmanlı’nın hakimiyetiyse müzenin fazla bir bölümünden yer edinmiştir.

Borisava Gradina parkına gitmeyi kesinlikle unutmayın. 1884 tarihinden beri sürekli olarak geliştirilip büyütülmekte olan Borisova Gradina parkı, şehirden çok fazla uzaklaşmadan Bulgaristan’ın harika doğası ile kucaklaşmanın en kolay yollarının başında yer almaktadır. Parkın içerisinde 1200 hayvan çeşidini barındırmakta olan dev bir hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Bulgaristan’ın genel anlamda dünya çapında ün kazanmış olan Nilüfer Gölü de yine Borisova Gradina’nın içerisinde yer almaktadır. Bu gölün çevresinde ya da bu güzel parkın içinde ya da bu güzel hayvanat bahçesinde gezmek sizi huzurun eşiğine kadar sürükleyecektir. Sofya’ya geldiğiniz zaman ilk önce bu parkı dolaşarak ne kadar güzel bir şehre geldiğinizi tekrar anlayın.

photo_library

"SOFYA GEZİLECEK YERLER" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z