Sultanahmet Gezilecek Yerler

Sultanahmet Gezilecek Yerler

Sultanahmet Gezilecek Yerler

Sultanahmet gezilecek yerler açısından hem tarihi anlamda hem turistik anlamda hem kültürel anlamda hem mimari anlamda hemde yerel açıdan birçok güzellik barındırır ve İstanbul gezilecek yerler sıralamasında ilk sıralarda yer alır.

“Sultanahmet” ismini, Sultanahmet Camisini yaptıran I. Ahmet’ten almaktadır. Yedi tepeli  şehir olarak da bilinen İstanbul’un ilk ve en eski tepesi Sultanahmet’tir. Kuruluşundan bugüne zengin dokusunu korumakta olan Sultanahmet, üç imparatorluktan kalmış olan eserler ile özellikle  tarih, mimari başta olmak üzere kültür ve sanatı birleştirmektedir. İstanbul’u tanımak isteyenlerin en çok zamanını ayırması gereken yerlerin başında gelen Sultanahmet gezilecek yerler bakımından oldukça zengin. Her yaştan insanların ve her ilgi grubundan insanlara hitap etmekte olan Sultanahmet yılın her mevsiminde  yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

Sultanahmet’te gezilip görülecek yerlerin sayısı oldukça fazladır. Tarihi bir öneme sahip olan bu yerler kısaca şu şekildedir:

"Sultanahmet Gezilecek Yerler" Hakkındaki Yorumlar (0)

1. Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet gezilecek yerler denince akla gelen ilk yer Sultanahmet Meydanı olarak göze çarpar. Sultanahmet Meydanı nereden bakılırsa bakılsın   gezip görülecek bir şeylerin olduğu İstanbul en şöhretli meydanıdır. Sadece Türkiye’nin değil tüm  dünyanın en gösterişli  meydanlarından biri olarak bilinen Sultanahmet Meydanı’nda ilk kez 2. Yüzyıl gibi Roma İmparatorluğunca bir hipodrom inşa edildi. Hipodromda at yarışlarının yanında müzik, dövüş, dans, akrobasi gibi diğer sosyal faaliyetlerde düzenlenmiş ve daha sonrasında bu hipodromun etrafına Ayasofya’nın başta olmak üzere Örme Sütun, Dikilitaş ve Yılanlı Sütun gibi günümüzde de görülebilen eserler inşa edilmiştir. Bu meydan, asırlar  boyunca önemini koruyup günümüze kadar değerini hiç yitirmemiştir.

2. Sultanahmet Camii

Sultanahmet Gezilecek Yerler deyince bir diğer akla gelen yer  Sultanahmet  Camii'dir. Sultanahmet Camii, Ayasofya’nın tam karşısında bulunmakta olan külliye ve camidir. Bu eserin temeli 1609 senesinde 1. Ahmet döneminde atıldı. Açılışı 1616’da yapılmış olsada  1619 yılında bitti. Doğu Roma İmparatorluğunda  Büyük Sarayın yerine inşa edilmiş olan bu camii bünyesinde külliye, mektep, medrese, kasr, darüşşifa gibi imaret ve türbe bölümleri bulunur. İstanbul’un tek altı minareli camisi olarak biline Sultanahmet’e içerisinde bulunan  çiniler nedeniyle “Mavi Camii” de denmektedir. Sultanahmet bölgesinde gezilecek yerlerin ilk sıralarında olan Sultanahmet Camisinin kubbesi yaklaşık olarak 33.6 metre çapında ve 44 metre yüksekliğindedir. 260 penceresi bulunan medrese, günümüzde başbakanlık arşivi olarak değerlendirilmektedir.

3. Ayasofya Müzesi

Sultanahmet gezilecek yerlerden bir diğerine Ayasofya Müzesidir. Ayasofya Müzesi aynı zamanda dünya kültür mirasının en önemli öğelerinden bir tanesidir. Sultanahmet Camisinin karşısında yer alan ve kilise olarak kullanıma açılan yapı, İstanbul’un fethinin ardından camiye, 1935 senesinde ise müzeye dönüştürüldü. İnşasının 4. Yüzyılda tamamlandığı tarihçiler tarafından belirtilmektedir. Bu asırda yanan kilise yerine daha büyük kilise yapılması kararı alınmıştır. Genel malzemesi Tuğla olan bu yağı taş ve mermerden yapılmıştır. Ayasofya’nın mimarları ünlü  Matematikçi  Anthemios'tur. 6. Yüzyılda bitirilen ikinci kilise, sadece mimari olarak değil siyasi ve ekonomik olarak da zenginlik göstergesidir. 75 x 100 metre karelik bir bölgede  bulunan yapı pek çok kez  yenileme çalışması geçirmiştir. 40 penceresi bulunan Ayasofya’da mutlaka görülmesi gereken bölüm ve eserlerden bazıları ise şunlardır: Güney kapıda bulunan Hz. İsa ve Hz. Meryem mozaiği kesinlikle görülmeli, İmparatorluk Kapısı üstünde bulunan Hz. İsa’nın önünde diz çökmüş vaziyette VI. Leon mozaiği ve  Üst Galeride bulunan  Deesis ve Komnenos Mozaiği görülmeye değer. Bunların yanısıra Henricus Dandolo mezarının bulunduğu bölge ve  sonradan eklenen mihrap da dikkat çekiyor.  Sultan I. Mahmut döneminde yapılan şadırvan ve  Sultan II.Selim türbesi de mutlaka görülmelidir.

4. İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin en önemli arkeolojik eserlerini barındıran  müzedir. Sultanahmet gezilecek yerler dendiği zaman akla gelen ilk yerlerden Bir Tanesi olan  İstanbul Arkeoloji Müzesidir ilk temelleri 1846 senesinde  Damat Ahmed Fethi Paşa tarafından Eski Eserler Koleksiyonu’nun Aya İrini Kilisesi’ne gönderme emri vermesi ile atılmıştır. Koleksiyon için bir katalog hazırlama sureti ile zamanla Çinili Köşk’e götürülmüş  ve müze müdürlüğüne  1881 yılında Osman Hamdi Bey tarafından getirilmiştir. Günümüzde şahit olduğumuz  müze binasını mimar Alexandre Vallaury  inşa etmiştir. Asıl Kuruluş amacı Osmanlı eserlerini daha iyi korumak olsa da pek çok farklı Asır ve uygarlığın eserlerinin şuana  kadar korunarak gelmesini sağlamıştır .  İstanbul Arkeoloji Müzesi sınırları içerisinde mutlaka görülmesi gereken eserlerden bazıları şunlardır: Helenistik dönemden kalan  Priene heykeli ziyaretçilerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir öte yandan MÖ. 5. Yüzyıldan Satrap Lahti ve Roma döneminden Tanrı Beş heykeli ve iskender Lahti ziyaret edilmelidir.

5. Topkapı Sarayı

5. Gezilmesi gereken yer ise Topkapı Sarayını. İstanbul’da bulunan ve  Osmanlı hanedanlık sarayı olan Topkapı sarayı, Haliç ve Boğaz’a hakim bir alan bulunur. Saray tek seferde yapılmamıştır. Fatih Sultan Mehmet’in oturduğu yerler olarak zaman içerisinde yapılmış olan  ek binalardan meydana gelmektedir. 1459 – 1465 seneleri arasında yapılmış olan Topkapı, sadece ikametgah değil asker ve memur yetiştiren Enderun Mektebi olarak bilinen mektep olarak da kullanılmıştır. 18. Yüzyılda hanedanın  Dolmabahçe’ye taşınmasından sonra 1924 senesinde müzeye dönüştürülmüştür. Saray dört avlu ve haremden meydana gelmektedir. Her bir bölümünün kendine ait karakteristik özellikleri vardır. İlk avluda yer alan Arkeoloji Müzesi, ikinci avluda bulunan Adalet Kulesi, ve  üçüncü avluda bulunan mektep bölümünün yansıra son kısımda hükümdar ve ailesi adına sosyal aktivitelerin yapıldığı kısımlar bulunmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken bölümlerden bazıları ise  Divan-ı Hümayun bölgesi, İftariye Kameriyesi ve Bağdat Köşkü ayrıca III. Ahmet Kütüphanesi ve  Valide Sultan Odası mutlaka ziyaret edilmelidir. .

6. Yerebatan Sarnıcı

İstanbul'da gezilecek yerlerden biride Yerebatan  Sarnıcı’dır. Yerebatan Sarnıcı, Doğu Roma İmparatorluğu’nun en gösterişli yeraltı sarnıcıdır. 6. Yüzyılda büyük bir  bazilikanın hemen altına inşa edilen  Yerebatan sarnıcı, 145 metre uzunluğundadır ve 70 metre genişliğindedir. Yapıldığı günlerde sarnıca 19 metre uzaklıkta bulunan Belgrad Ormanları’ndan su taşınmıştır. Bu yapı tam 336 tane sütun üzerinde yer almaktadır. Osmanlı döneminde de sarnıç olarak kullanılmış olan Yerebatan, 1980'li yıllarda onarıldıktan sonra ziyarete açıldı.

7. Gülhane Parkı

Sultanahmet'te gezilecek yerlerden biri de Gülhane  Parkı'dır. Gülhane Parkı, Topkapı Sarayına ait dış bahçe olarak kabul edilen alandır. Dört sene boyunca saray bahçeleri ismini kullandıktan sonra 20. Yüzyılın başlarında parka dönüştürülmüştür. Yaklaşık 100 dönümlük bir araziye sahip olan  Gülhane Parkı’nda çay bahçeleri başta olmak üzere çocuk parkları da  mevcuttur. Gülhane Parkı, Tanzimat Fermanı’nın okunmuş olduğu ve Atatürk’ün Latin harflerini ilk kez tanıtmış olduğu yer olarak bilinir.

İstanbul'da gezilip görülecek yerler ana hatlarıyla bu ismi geçen yerler olsa da İstanbul’un her karışı her toprağı tarihi bir önem taşımaktadır. Bu ismi geçen yerlerin yanı sıra boğazın üzerinden geçerken denizin manzarası,  Eminönü sahilinde yürürken o denizin  maviliği,  Rumeli hisarı ve Çamlıca tepesi gibi yerlerde  mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

A
B
F
G
H
İ
K
M
S
T
U
A
B
Ç
D
E
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z