Yaz

Sutjeska National Park

calendar_today Kas 29, 2016 label

Sutjeska National Park

Hani bazı gezi hatıraları vardır asla unutulmaz. Sürekli konuşulmasa bile aklınıza yılda bir kere gelse bile yüzünüzde güzel bir tebessüm bırakır. Kimileri gezerken çok keyif alır,kimileri gezi esnasında bir şey anlamaz ama geldiği zaman fotoğraflara baktıkça vay be! der. İşte Sutjeska National Park ise her gezimde olduğu gibi benim hem oraya giderken hem içinde gezerken hem de aradan aylar geçmesine rağmen benim gözümde ayrı bir yeri olan bölgelerden birisidir.

video_library

Sutjeska National Park'ı Nasıl Öğrendim?

Herşey Mostar’da küçük bir kitabın gözüme takılmasıyla başladı. Kitap demek yanlış olur bu resmen Bosna-Hersek gezi rehberi üzerine hazırlanmış bir ansiklopedi denilebilir. Bosna- Hersek gezilecek noktalar için Saraybosna şehrine 2 gün Mostar’a yarım gün ayırmak gibi planınız varsa bu planları tekrar gözden geçirmelisiniz. Bosna-Hersek doğasıyla ve tarihiyle doğa sevenlerin kalbini fethetmek için sizleri bekliyor. Beni her şehri her köyü ayrı ayrı büyülemişti. İnanın tekrar tekrar gitmeyi çok kez düşündüm ve Allah izin verirse bu planımı da yakın zamanda uygulamaya sokacağım.

Sutjeska National Park

Sutjeska National Park'a Gitmeye Karar Verdik

Gel gelelim Sutjeska National Park maceralarımıza;

Mostar’da tanıştığım İspanyol kız arkadaşım ile Bosna- Hersek’te dağ,dere,şehir ve köyleri gezmeye karar verdik. Ben zaten balkanlardan dönüş biletimi de yırtıp attığım için zaman sorunumuz yoktu. Bosna- Hersek’in gezilecek yerlerinin hepsini bitirmeden arabayı kiraladığımız Mostar şehrine geri gelmeyeceğiz diye anlaştık.

Bosna-Hersek gezi rehberinde yazan Sutjeska National Park’ı görünce buraya da gidelim diye tutturduk. Bizim inanılmaz hoşumuza gitti başladık burası hakkında bilgiler edinmeye. Hiçbir Türk gitmemiş sadece bir iki klasik bilgi veren site var ama onlar da tarihini anlatıyor. Tamam tarihini öğrenmek de lazım ama önce nasıl gidilir? Sutjeska National Park’ta otel var mı? Kamp atılıyor mu? Bu bilgiler bize lazımdı ama maalesef Türkçe kaynak bulamayınca İngilizce araştırmaya başladık.

Sutjeska National Park

Sutjeska National Park Maceramız

Rotamızı ters yapmışız haberimiz yok. Mostar’dan Jablanica’ya oradan da Boracko Lake’e gittik. İnsanlara burası hakkında soru soruyoruz ama kimseler gitmemiş derken en sonunda birisi çok uzakta olduğunu ve bizim ters geldiğimizi söyledi. Durur muyuz? Düştük yollara muhteşem olağanüstü doğal güzellikler içerisinde Sutjeska National Park’a doğru yol alıyoruz. Arabamız Opel ama hem benzinli hem de arabada tüp var. Gaz bitti sıra geldi benzine… Eee çık çık yollar bitmiyor benzinci filan da yok. Yolda bizden başka kimseler yok kime soracağız. İspanyol kız arkadaşın adı Soraya bir panik yaptı. Hata bende ilk başta söylemeyecektim ama en azından başımıza neler geleceğini öğrensin diye düşündüm. Sonunda şehir merkezine gelince yüreklere soğuk su serpildi. Buraya kadar 5 saatlik bir yolculuk sürdü sanırım tam emin değilim. Merkezde hemen benzinciye girip hem gaz hem benzini hem de aç karnımızı doyurarak tüm depoları fulledik. Bu sefer arabanın yağ göstergesi yandı. Aha dedim yanımızda yağda yok. Hemen geri dönüp benzinciden yağ alıp yola devam ettik. Allah’tan benzinciden çok fazla uzaklaşmamıştık.

Her şey tamam keyifler gıcır… Sutjeska National Park’a tam girişte bir doğa manzarası var abi öffff diyorum tam bir Karadeniz. Karadeniz’i baştan sona kadar defalarca kez gezmiş birisi olarak söylüyorum yurt dışı Karadeniz manzarasının yanı sıra bambaşka bir ülkede bilinmeze doğru yolculuk başka oluyor.

photo_library

Sutjeska National Park Hakkında

İçeriye girişte sizi hem otel hem de danışma karşılıyor. Broşür alıp kendim keşfetmek istiyorum derseniz soracağınız her soruya büyük bir itinayla cevap veriyorlar. Arzu ederseniz de hiking turlarına katılabilirsiniz. Bu kadar yolu turla gelmedik diye düşünüp yola devam ettik. Önce girişte düz zemin üzerinde bulunan çevreyi gezip artık dağa çıkalım dedik. Dağa çıkmak için tek yol var ve yol aşırı bozuk Soraya arabada inip bana yardımcı olmaya çalışsa da bu arabayla bu yolu gitmek tamamen imkansızdı çünkü çok derin çukurlar vardı. Rize’deki Pokut Yaylası’nın yolları bu yolun yanında asfalt kalır o derece. 100 metre gittik gidemedik geri dönüp geceyi Sutjeska National Park yakınında bir köyde geçirmeye karar verdik. Bulduğumuz pansiyon hem uzaktaydı hem de nakit para geçmediği için şehir merkezine gidip para çekeriz ve marketten alışveriş yapıp yemek yaparız dedik. Bu sefer yağmur yağmaya başladı ve işin aksi tarafı arabanın silecekleri de çalışmamaya başladı. Soraya korkudan öldü ölecek ben zaten yol bilmiyorum iz bilmiyorum. Yolları iyice karıştırıp gideceğimiz pansiyona da geç gittik. Pansiyona geldiğimizde pansiyon sahibinin İngilizce bilmeyişi başka bir sorunu beraberinde getirdi. Mutfak ve tüp var ama adam yemek yapmamızı istemiyor yasak diyor. Kardeşim madem yasak ne diye koydun o ocağı oraya? Meğer adamın derdi tüp bitmesinmiş! Parası neyse veririz muhabbetleri dönmeye başladı zaten yorgunuz ve tüm gün maceralar yaşamışız. Yemek yiyip duş alıp hemen yatmamız gerekli ki yarın sabah çok erken kalkıp Mostar’dan kiraladığımız arabayı geri verip yerine jip kiralamamız gerekli.

Mostar’a gelip yine kaldığımız hostele geldik ama bu seferde hostelde kalacak yer yok. Adama geleceğimizi söylememiştik. Bize kendi odasını verdi sağolsun. Durumu anlattık ama jip için 2 gün daha bekleyeceksiniz deyince mecburen Mostar’da kaldık. Mostar’da gezmeyi bırakın artık oranın yerlisi olmuştuk. Jip geldi sonunda aldık arabayı artık yolları ve neyle karşılaşacağımız biliyorduk. Dediğim gibi yollar çok bozuk normal şartlar altında 1 saatlik yolu 2 saatte gidebildik. Hem virajlı olması hem büyük çukurların olması tek şeritli olmasının yanı sıra sağ tarafımızın da uçurum olması hızımızı çok kesmişti.

Sutjeska National Park giriş ücreti 5 Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı ve içeri girişte pasaportunuzu istiyorlar. Giriş işlemlerinin ardından nihayet zirveye geldik. Zirvede Sutjeska National Park map var. Buradan nereye ne kadar yürüyüş yapabilirsiniz hepsi yazıyor. Biz göl tarafını seçip gidiş geliş toplam 13 km olan rotayı seçtik. Mostar’dan Sutjeska National Park arası 3 saat sürüyor. 2 saat bozuk yoldan arabayla gidiş zaten 5 saat geçmiş Allah’tan sabah çok erken yola çıkmıştık. Başladık yürümeye bizden başka yolda karşılaştığımız 3-5 kişi dışında kimseler yok. Bağırın çağırın yürüyün ne yaparsanız yapın alın size doğa!

En nihayetinde göle geldik tam sevinirken orada evi olan bir görevli passport passport dedi ! Ne pasaportu derken adamın ciddiyetini ilk başta anlayamadım. Haps passport ! Pasaport yoksa hapise girersin demek istediğini sonradan anladık! Ulan dağın başında ne işin var pasaportla…. Meğer bu bölüm Karadağ toprakları oluyormuş. Eyvah Eyvah bizim pasaportlar arabada kaldı. O kadar yolu git geri gel zaten gece olur. Bir şekilde anlaşıp üzerine ekstra giriş ücreti verdik. Hem girişte verdik hem de o adam bize makbuz kesince mecburen ödemek zorunda kaldık. Zaten pasaportlar da yanımızda yok 2’şer Euro bayıldık.

Gölün etrafında zaman geçirip huzura ermeye çalışırken bu huzurumuza yağmur da eşlik ediyordu. O yağmurun ağacın yapraklarına değip çıkardığı ses var ya öff muhteşem bir zaman dilimi olmuştu. Hayat anlardan ibaretse işte o an yaşadığımız andı… Sutjeska National Park için bir hiking ayakkabısı giymekte fayda var. Yağmurluk da fena olmaz pek tabi. Yol üzerinde su kaynağı yok bu yüzden yeterli suyu yanınızda bulundurun.

photo_library

"Sutjeska National Park" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z