Yaz

TAYLAND GEZİ REHBERİ

calendar_today Mar 19, 2018

TAYLAND GEZİ REHBERİ

Tayland gezi rehberi hazırlarken sizler için öncelikle Tayland Pattaya ve Tayland Bangkok şehirleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Tayland turu yapanların en çok merak ettiği bu 2 şehirde Tayland yemekleri , Tayland gece hayatı ve Tayland adaları fazlasıyla merak ediliyor. Tayland gezisi yapmak isteyenler için çok özel tavsiyeleri Çılgın Gezgin editörü sizler için kaleme aldı.

 

Tayland , birbirinden güzel turistik yerleri ve özellikle de Budist tapınakları ile her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. 67 milyonluk nüfusuna rağmen, gerçekten de gelen bütün insanları çok hoşgörü ile karşılayan ve güler yüzlü insanlar ülkesi olarak bilinen güzel güneydoğu asya ülkesi olarak bilinmektedir. Tayland’ın başkenti aynı zamanda da en kalabalık şehri Bangkok'tur. Tayland'ın tarihi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Din ve kültür yönünde, uzak doğu asyanın farklı özelliklerini bünyesinde barındırmakta ve farklı dini kültürel öğeleri ile harmanlanmış bir haldedir. Bu yüzden dolayı da, ülkeye gittiğimizde birçok farklı şeye rastlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra dünyanın en zengin, en seçkin ve en sevilen mutfaklarından birisi olan Tay Mutfağı, deniz ürünlerinden, pirince, sarımsak, limon ve çeşitli baharatları kadar yemeklerde sıkça kullanılan malzemeleri kullanarak, sizlere çok farklı bir damak tadı sunmaktadır. Birçok farklı yemeği olan Tayland hakkında, sizlere gerekli bilgileri aktarmaya çalışalım. 

Tayland ile ilgili olarak şunu söylemek gerekir ki, mutfağından sahillerine kadar birçok farklılığı sizlere sunmuş olduğu olan bu ülke, Tayland tatili yapmak isteyenlerin akınına uğruyor. Çok uygun fiyatlarla gerçekten de burada gezebilir, görebilir ve hayatınızda ilk defa deneyimleyeceğiniz farklılıkları yaşayabilirsiniz. İsterseniz sokaklarda sokak satıcıları bulunur, buralardan çok uygun fiyatlarla yemek bulabilirken, aynı zamanda da çok lüks restoranlarda özel şef aşçıların yapmış olduğu yemeklerden yiyebilirsiniz.

Aynı zamanda sürekli olarak sıcaklık 30 derece ortalamalarında olduğu için burada üşüme gibi bir sıkıntınız olmayacaktır. Fakat Tayland gezisi yapacaklara yavaş yavaş tavsiyeler vermeyi de ihmal etmedik. Tayland gezi rehberi yazılır da muson yağmurlarından bahsedilmez mi? Tayland’a ne zaman gidilir kısmında tüm detayları yazdık. Tayland tropikal iklimi ve beyaz kumlu sahilleri ile sizleri karşılayacaktır. Tayland insanları misafirperverlikleri göstermek için ellerinden geleni yapan çok geniş bir topluluk olarak bilinmektedir. Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan Tayland, Hindistan'dan ciddi anlamda etkilenmiş ve uzak doğu ülkeleri ile etkileşimleri sonucu ağır olarak Budizm toplumda hakimiyet sürmüştür. Tayland ülkesi tam olarak güneydoğu bölgesinde yer almakta olup, Tayland adaları, Tayland masajı , Budizm’in en görkemli tapınakları ile Tayland kültürü birleşince ortaya cennet bir ülke meydana gelmiştir.

Tayland’a gitmek isteyenlere ve ilk defa Tayland tatili yapmak isteyenlere naçizane tavsiyemiz Tayland turu satın almalarıdır. Fakat Tayland gezilecek yerler ve Tayland gezi rehberi yazımızı okuduktan sonra fikriniz değişirse nasıl ucuza Tayland’a gideceğinizi de sizler için yazdık.

Bir diğer Tayland tavsiyemiz ise bu kadar büyük bir ülke için kısa bir tatil programı yapmamanız doğrultusunda olacaktır. Neden mi? Çünkü Tayland cidden aşırı büyük bir ülke olmakla birlikte tadı damağınızda kalacak nadide yerlerdendir.

Meşhur filmlere ev sahipliği yapmış,400’ün üzerinde Budist tapınağına sahip Güney Asya’nın en popüler tatil destinasyonu olan, Türkiye’den ve dünyadan Asya kıtasını gezmek isteyen herkesin muhakkak görmesi gereken ve tüm dünyaca bilinen Tay masajı ile ünlüdür. Tayland , hem düşük bütçeli sırt çantalı gezginlere hitap eden hostellere sahip hem de ultra lüks konseptli otellere sahip olan bir ülkedir. Tayland gece hayatı kadar insanı büyüleyen eğlence aktivitelerine sahiptir.

Tayland Nerede

Güneydoğu Asya ülkerinden biri olan Tayland , 65 milyon nüfusa sahip olmakla birlikte Tayland Körfezi ve Andaman Denizi boyunca uzanan sınırlara sahiptir. Tayland neresi diye merak edenlere yukarıdaki haritayla birlikte açıklamak çok daha doğru olacaktır. Tayland komşuları kuzeyinde Laos , doğusunda Kamboçya ve güneyinde Kamboçya ile çevrilidir. 

TAYLAND’A NASIL GİDİLİR?

Tayland'a nasıl gidilir konusunda da sizlere gerekli bilgileri aktarmaya çalışalım. Dünyanın her yerinde olduğu gibi, Türkiye'den de, Tayland'ın başkenti olan Bangkok'a direkt seferler düzenlenmektedir. Uçuşlar Bangkok ve ülkenin en işlek ve en büyük havalimanı olan Uluslararası Havalimanı'na yapılır ve yaklaşık olarak 10 saat sürmektedir. Ayrıca biraz daha uygun fiyatlı bir uçuş için aktarmalı uçuş tercih edebilirsiniz. Ancak, aktarmalı uçuşlar bekleme süreleri de dahil olmak üzere ortalama 18 saate kadar uzayabilir. Bu konuda bilginiz olması sizler için daha iyi olacaktır.

TAYLAND’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Tayland ne zaman gidilir konusunda, aslında belirli bir sınırlama yoktur. Çünkü zaten iklimi gereğince yıl boyunca sıcaklık ortalama 30 derecedir. Oldukça önemli bir havası vardır. Muson yağmurlarının dindiği Kasım ve Şubat ayları arasında gitmek en doğru tercih olacaktır. Bu dönemde sıcaklık ve nem oranı düşük olduğu için fazla bunaltıcı da gelmez. Ülkenin ikliminde en önemli rol elbette ki Muson Rüzgarlarıdır. Hint okyanusundan, Himalayalar'a doğru esen rüzgarlar, Haziran gibi başlar ve Ekim'e kadar sürer. Muson yağmurları da peşinden gelmektedir ve en çok yağış Ağustos ve Eylül ayları arasında görülmektedir.

TAYLAND MUTFAĞI

Tayland mutfağı kendisinin çok fazla reklamını yapmamasına rağmen, aslında dünyanın en zengin mutfaklarından ve en beğenilen mutfaklarından biridir. Çorba, salata, et ve deniz ürünleri ile pirinç çok geniş safhada kullanılır. Tayland'ta ve komşu ülkeleri mutfaklarından da izler taşımaktadır. Restoranları her gittiğiniz yerlerde bulunmaktadır. Bu yüzden dolayı herhangi bir çay restoranı bulmak İstediğiniz zaman kesinlikle zorluk çekmezsiniz. Yemeklerde baharat kullanmaktadır. Ancak tatlı, acı, tuzlu ve ekşi lezzetler her zaman için bu mutfaktan da gelen yemeklerdir.

Aslında kimi ziyaretçilerin hoşuna gitmeyebilir. Ancak, bu tarz yemekleri denemek hoştur. Çünkü, yemeklerin genel anlamda kendine özgü bir tadı vardır. Bu yüzden dolayı beğenmeye de bilirsiniz ancak, çeşitli soslar ile birlikte servis edilmesi ve ağırlıklı olarak ana yemekleri pirinç olması ve bu yiyecekleri ön plana çıkarmaktadır. Deniz ürünleri konusunda da Tayland mutfağı çok geniş bir seçenek sunar. Sizlere bu yemeklerde de soslarla birlikte ikram edilir. Başlıca balık olmak üzere, diğer deniz canlılarını özel de farklı soslar bulunmaktadır. Atlas soslu yemekler de bulunmaktadır. Birçok farklı yemeği bulunduğu Tayland'da, tropikal bir iklimi olduğu için Türkiye'de yetiştirilen birçok meyve ve sebzeyi de tatma fırsatı bulacaksınız. Elbette bazı deniz böcekleri de görebilirsiniz, eğer farklı tatlar tatmayı düşünüyorsanız ve midenize de güveniyorsanız, çeşit çeşit kızartılmış böcekler vardır. Bunları da yiyebilirsiniz.

Ancak şunu da bilmek gerekir ki, Tayland'ta her bütçeye uygun kesinlikle restoran vardır. Ucuz ve lezzetli yemekler de sokakta da satılmaktadır. Aynı zamanda siz de şık restoranlar da tayland mutfağının en güzel yemeklerini, usta şeflerce hazırlanmış şekilde önünüzde bulabilirsiniz. Burada önemli olan noktalardan bir tanesi de, bir Tay restoranına girdiğinizde Taylandlılar herkesin acıyı sevip sevmediğini bilmediği için yemeklere acılı yapmazlar. Ancak müşterilerine acı isteyip istemediğini sorarlar yalnız gelen tatlar yemeğin içinde pişmiş gibi gelir. Belki de her iki çeşitten de üretip bu şekilde sunuyorlar. Ama Tayland mutfağından sizler de memnun kalacaksınız.

TAYLAND GEZİLECEK ŞEHİRLER VE YERLER

Bangkok;

Bangkok denilince akla ilk gelen aşırı sıcak, dizi dizi gökdelenler ve hareketli gece hayatıdır. Her ne kadar kirlilik ve sıcak kelimeleri de, Bangkok için kullanılsa da, aslında enerjik ve hareketli bir yapısı bulunmaktadır. Şehrin en büyük şehri, aynı zamanda da başkentidir ve en yüksek nüfusa sahip olan şehirdir. Tayca olarak bilinen resmi dil, uzun zamandır yer almaktadır. Melekler Şehri ve Doğunun  hediyesi olarak adlandırılır. Halk dilinde ve ülkenin tropik bir iklime sahip olması ve gökdelenlerin çokluğu sebebiyle Bangkok, çok sıcak bir yerleşim yeridir.

Dünyanın en sıcak büyük şehri seçilmiştir. Dünya meteoroloji Örgütü tarafından. Bangkok geleneksel ve modern en değişik bir karışımı olarak görmüş olacaksınız. Bu şehri gezerken şehrin bir tarafında çok lüks gökdelenler, rezidanslar bulunurken bir anda kendinizi gecekondu mahallelerinde de bulabilirsiniz. Resmi nüfusu, 8 buçuk milyon civarında ancak tabii ki kaçaklar da bulunmaktadır. Sıcaklığı yüksek olduğu, nüfus yoğunluğunu açlık sınırında yaşandığı dünyaca ünlü firmaların, ürünlerini ucuz mal etmek için fabrikalarını kurduğu yerlerden biridir. Tahmini olarak 11 milyon nüfusa sahip olduğu söylenmektedir ve bu arada bir çok etnik gruba da ev sahipliği yapmaktadır.

Budist, Müslüman, Hristiyan ve yerel dinlere mensup birçok insan bulunmaktadır. Elbette ki Bangkok çok güzel bölgeleri de bulunur. Özellikle Muson yağmurları sonrasında, gittiğinizde gerçekten de gezmek isteyeceksiniz ve oteller çok lüks oteller olmasıyla birlikte, aynı zamanda çok ucuz otelleri de bulunmaktadır. Bunların içerisinden seçimler yapabilirsiniz. Otobüs, metro, tren ve tekne hizmetleri bulunmaktadır. Aslında, baktığınız zaman gökdelenleri ile Las Vegas'ı andırabilir. Özellikle tarihi bir kısmı olarak, Cha Phira Nehri vardır.

Büyük Saray da nehir kıyısında bulunur ki, 150 seneye yakın bir süre Kraliyet Ailesi burada ikamet etmiştir. İhtişamlı yapısıyla burayı da görmek isteyeceksiniz. Ayrıca çok kendilerine göre kutsal sayılan tapınaklar bulunmaktadır. Bunları da gezip görebilirsiniz. İhtişamlı yapısıyla çok güzel şeyler bulunan Bangkok'da aynı zamanda da Tayland, buna ait uluslararası üne kavuşmuş olan, bir çok yiyeceği yiyebilirsiniz.

Gece hayatı da çok ileridedir. Dediğiniz gibi, az önce de, aslında gece hayatı anlamında biraz da Las Vegas esintisi bulunmaktadır. Çeşitli gece kulüpleri, çok farklı eğlence havaları bulunur ve bu tarz yerlerde sizler de şehrinin tadını çıkartabilirsiniz. Tayland Devleti de bu arada gece hayatı ile ilgili bazı kısıtlamalar getirmektedir. Kapalı mekanlarda sigara içmek yasaktır. Saat ikiden sonra bu tarz mekanlar kapanır. Tayland polisle sürekli bir sorun yaşanmaması için kontroller yapar. Ancak özellikle Paris kafesi havası yaşatan, birçok kafesi bulunmaktadır. Hafta içi caz müziği bile dinleyebilirsiniz ve ya isterseniz bir DJ performansı sergilenen kokteyl bara da gidebilirsiniz. Ayrıca her yıl Çin yeni yıl kutlamaları uçurtma festivalleri pirinç sezonun başlatılması, seramonisi gibi çeşitli festivali nerede bulunmaktadır. Budizm ile ilgili Işık Festivali gibi festivalleri de görebilir ve burada da zaman geçirebilirsiniz.

Pattaya; Pattaya, Tayland'ın Doğu kıyısı Körfezi'nde yer alır turistik bir sahil şehri olarak bilinmektedir. Son yıllarda daha kaliteli hale getiren plajları ve bitmeyen gece hayatı ile yılda ortalama olarak 56 milyon civarında turisti ağırlamaktadır. Bu ilginin sebebi, sadece şehrin güzelliği değildir. Yıl boyunca sıcaklık ortalaması 30 derece olduğu için, şehirde her daim gidilebilecek tatil güzergahı olarak düşünülmektedir. Ayrıca Pattaya halkının geçim kaynağı, turizm olduğu için bu konuda gelen turistlere de çok iyi davran olmakta ve iyi yaklaşılmalıdır. Bir çok turist geldiği için aynı zamanda da, elbette buranın kültürel olarak da gelişmesi sağlanmıştır. Pattaya etkinlik ve görülecek yerler anlamında pek çok seçenek sunmaktadır. Dilerseniz bir yanda golf oynayıp, bir anda plajda zaman geçebilir ve yahut da anıtsal bir park ya da tarihsel bir yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Bundan dolayı, sizlere birçok farklı seçenek sunulmaktadır.

Mesela Paradise Pattaya bölgenin sanat kültürüdür, anamorfoz tekniğiyle yapılmış işler, 3D resimleri görebilirsiniz. Burada dokunabilirsiniz, çocukların iyi vakit geçirebilecek bir müzedir denilebilir. Bu yüzden dolayı da, sizler de Pattaya'yı tercih edebilirsiniz ancak, hava Aralık Şubat ayları arasında sıcak ve kurudur. Mart ve Nisan aylarında sıcak ve nemlidir. Bu yüzden dolayı da, aslında seçim yaparken, bu şekilde seçim yapabilirsiniz. Yıl boyunca evet ortalama 30 dereceden ama, Mayıs ve Kasım aylarında, sıcak ama yağışlı bir hava vardır, yani denize de gelmeyi düşünüyorsanız. Pataya'nın en önemli özelliklerinden biri budur. Denize girmeyi düşünüyorsanız.

Belki yağmurlu hava sizler için uygun olmayabilir. Ayrıca şunu da bilmek gerekir ki, Pattaya'da Uluslararası bir hava alanı mevcuttur ve direkt olarak Türkiye'den uçuş yapabilirsiniz. Ayrıca tabii ki biraz daha uygun fiyatlı olsun diye Bangkok, Katar, Singapur üzerinden de aktarmalı olarak uçuş yapma şansımız bulunmaktadır.

Phi Phi Adası; Tayland'ta bulunan Phi Phi adası hakkında da sizlere gerekli bilgileri aktarmaya çalışalım. Kremi şehrine bağlı olan ada parça olarak takımın en büyüğü ve en kalabalık nüfusa sahip olan bölümüdür. Phi Phi Adası, Phuket Adası ile Malakka Boğazı kıyısında yer almaktadır. Kremi şehrinden ya da Phuket adasından kalkan botlarla adaya erişme şansınız bulunmaktadır.

Phi Phi Adası ilk başta, 1940 yıllarında Müslüman balıkçılar tarafından yerleşmiş olan bir bölgedir. Sonrasında ada bir hindistan cevizi plantasyon olmuştur ve Tayland'da buraya farklı bir tanım yapmış bulunmaktadır. Bu adanın nüfusunun yüzde sekseni, müslümandır. Ada 2000 yılında çekilen ve Kumsal filmi olarak bilinen Leonardo Di Caprio'nun başrol oynadığı film ile ün kazanmış bulunmaktadır. Çok ciddi anlamda artan turist sayısı ile, her yıl katlanarak büyümekte ve artık bir takım altyapı sorunlarını ve çevre tahribatının yol açmış bulunmaktadır.

Aslında çok temiz bir denizi ve korunmuş bir doğası Ulusal Park statüsü kazandırmıştır. Görülecek pek çok doğal güzelliği burada görebilirsiniz. Aslında Phi Phi Adası lokasyonuna geldiğiniz zaman, burada birçok otel seçeneği vardır. Bunların içerisinden istediğiniz ekonomi uygun olarak seçeneği kullanabilirsiniz. Bu arada bu Phi Phi adasının en önemli noktalarından biri de tropik ada olmasının yanı sıra gezme ve görme şansınız da olabilecektir.

Phuket; Phuket Hint Okyanusu'nun bir parçası olan zaman denizi de bulunmaktadır. 570 kilometrekarelik yüzölçümü ile Tayland'ın en büyük adası olarak bilinmektedir. Tayland'ın tek başına eyalet olabilen tek adası. 15 milyon kişi yıllık olarak ziyaret etmek de çok ciddi bir tatil merkezlerinden biri haline gelmiştir. Aynı zamanda da çok popüler olmuştur. Büyüleyici bir doğası, beyaz kumlu kumsalları, turkuaz bir denizi, ufak bir güzellikte bir ada olarak dünyaca ünlüdür.

Doğal güzellikleri kadar aslında meşhur gece hayatı, güzel tapınakları, türlü alışveriş imkanları, zengin kültürü leziz yemekleriyle, kendini ön plana çıkarmayı başarmıştır. Phuket hakkında söylenebilecek bir kaç konu bulunmaktadır. 49 kilometre uzunluğundaki ada o kadar büyüktür ki, dört  tarafının denizle çevrildiği hissine kaptırır. Sizi ancak aslında durum bu şekilde değildir. Bu arada her türlü Tayland restoranını bulabileceğiniz gibi, gece hayatında da birçok farklı tarzda eğlence bulunmaktadır. Dj'lerin canlı performansını görebileceğiniz gibi aynı zamanda da özel dinletiler de verildiği kişilere restoranlar ve cafe barlar bulunmaktadır. Buraya giderek sizler de çok keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Chiang Mai; Chiang Mai Tayland'ın kültür merkezlerinden biri olarak tanınan ve kuzey Tayland Bölgesi'nin en büyük kenti olarak bilinen yerdir. Bangkok'un 700 kilometre kadar kuzeyinde kalmakta ve ülkedeki en yüksek dağlara ev sahipliği yapmaktadır. Stratejik ticaret yolları üzerinde bu değerli konumu sayesinde tarihsel bir öneme de sahiptir aynı şekilde, elbette ki nemli Tropikal iklim hakimdir. Yıllık sıcaklık ortalaması 25 derece kadardır. 14 derecenin kesinlikle altına düşmez ve konaklama içinde birçok bütçeye uygun olarak çeşitli fırsatlar sunulmaktadır. Bu arada buraya gittiğinizde fil sırtında safariye çıkabilir, geleneksel ve mistik yüzünü görebilirsiniz. Tayland'ın prestiji kültür ve sanat kurumları ile aynı zamanda da ülkenin model yenilikleri gözler önüne sermektedir. Yani çok yönlü bir şehir olarak bilinen Chiang Mai'yi sizler de görmek isteyebilirsiniz.

Hua Hin; Hua Hin müthiş huzur verici bir sahil şeridi olarak bilinmektedir. Gördüğünüzde aşık olacağınız bir sahili bulunmaktadır. Ilık ve temiz bir havası vardır. Tam bir dinlenme beldesi olarak geçmektedir. Beyaz kumsalları, çiftçi aileleri, sıra sıra kayaları tam bir dinlenme kafa dinleme yeri olarak bilinmektedir. Kraliyet Ailesi aslında bu bölgeyi sonradan keşfetmiştir ve buraya farklı yatırımlar yapılmıştır. Tamamen Merkez bölgesi bir sahil şeridinden oluşmaktadır. Merkezden kiralayacağınız bir araç ile hem tarihi bölgeleri, mağaraları, tapınakları, heykelleri ziyaret edebilirsiniz, aynı zamanda da sahilde çok güzel bir şekilde güneşin doğuşunu ya da batışını seyredebilirsiniz.

Phraya Nakhon, Tayland'ın en esrarengiz ve mistik ortamlarından biri olarak bilinir. Hua Hin de yaklaşık olarak 45-50 dakika kadar bir yol mesafesi bulunmaktadır. Bu mağaranın bölge ulaştıktan sonra da çıkmamız gereken bir tepe bulunuyor. Bu tepeyi de geçtikten sonra, karşılaşacağınız tamamen çok farklı bir mucize olacak. Mağaranın tepesinde bir delik bulunur ve 19. yüzyılda kral tarafından yapılmış olan bir kasr var. Kasrın üstüne bu delikten güneşin indiğini görüyorsunuz. Mağara gerçekten de çok esrarengiz. Gördüğünüzde çok mistik bir havası olduğunu sizler de hak vereceksiniz.

Sıcaklık ortalama 25 derece civarında, ilkbahar ve yaz aylarında 30 derece ve üzeri de görülüyor. Kış ayları yağışın en az olduğu dönem. Yağmur dönemi de gezebileceğiniz ve yağmur dönemi de tatil yapabileceğiniz bir yer ayrıca çok güzel fırsatlar sunuyor.

TAYLAND'DA ULAŞIM

Tayland'da bir şehirden bir şehire giderken istediğiniz gibi uçakta yolculuk edebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse, Bangkok'tan Pattaya'ya geçerken. Ancak şehrin içerisinde özellikle tren, metro, tramvay gibi çok hızlı şekilde ulaşım araçları var ve çok basit bir şekilde kullanılabiliyor. Ayrıca toplu taşıma konusunda, eğer dilerseniz otobüs de kullanabiliyorsunuz.

Tayland ulaşım konusunda ciddi yatırımlar yapmış bu yüzden dolayı da sizler de sıkıntı yaşamayacaksınız. Bu konuda bir çok farklı ayrıntı düşünülmüş ve özellikle toplu taşıma konusunda bir çok farklı çalışma sunulmuş bulunuyor.

TAYLAND ALIŞVERİŞ

Tayland hatıra ve hediyelik eşya konusunda, sizlere çok fazla yardımcı olan bir ülke. Özellikle dayanıklı olarak tik ağacından üretilen özel ahşap oyma eşyaları var. Bunların yanı sıra, bu eşyaların üzerinde çok ciddi bir oymacılık var. Küçük Buda heykelleri yapılmaktadır. Rengarenk maskeler ve süs eşyalarında sizler de göz atabilirsiniz. Bu tarz eşyaların üzerlerinde çok ciddi bir süsleme yapılmakta ve boyutları farklılaşmaktadır. İlgi çekici hatıra eşyaları satın almadan dönmek istemeyeceksiniz. Tayland ipeği de çok özel bir hediye seçeneği olarak sizlere sunulmuş bulunmaktadır. Çok yüksek fiyatlara ayrıca sizler de bu tarz ürünleri, çok kolay bir şekilde alabiliyorsunuz. Özellikle Türkiye'ye gelirken tropikal havası nedeniyle orada olan birkaç meyveden de geçirmek isteyeceksiniz

TAYLAND FESTİVALLERİ

Yılın neredeyse her döneminde sürekli olarak festivaller yapılmaktadır. Ayrıca, bu festivaller çok renklidir. Sizler de gerekli şekilde gittiğinizde, her türlü farklı festivale şahit olabilirsiniz. Bu konuda sizlere gerekli şekilde bilgiler vermeye çalışacağız.

Çiçek Festivali: Şubat ayının en güzel festivali kuşku yok ki, Çiçek Festivali olarak bilinmektedir. Bütün çiçekleri bulabilirsiniz. Çok güzel eğlenceler bulunmaktadır. Sizler de bu festivalde bulunmak isteyeceksiniz.

Hayalet Festivali: Mart ve Temmuz aylarında Hayalet Festivali bulunmaktadır. Biraz korkutucu da olsa, çocukların ve gençlerin birbirlerine daha yakınlaştığı ve keyifli anlar yaşadığı bir festival olarak bilinmektedir.

Uçurtma Festivali: Mart ayında çok güzel şekilde gerçekleşen Uçurtma Festivali çok büyük keyif vermektedir. Sizler de bu şekilde çok büyük keyif alabilirsiniz. Gökyüzü tamamen uçurtmalarla buluşmakta. Sizler de sevdikleriniz de çok keyif alacak. Özellikle sosyal medyada da çok büyük paylaşımlar yapılmaktadır.

Songkran Festivali: 13-15 Nisan arasında kutlanmakta ve Nisan ayında Tayland'ın yeni yılı olarak bilinmektedir.

 

Roket Festivali: Mayıs ayında Tayland'da olanlar için harika zamanlar geçireceği bir festival olarak bilinmektedir.

 

Vejeteryan Festivali: Ekim ayında kutlanan Vejeteryan Festivali özellikle, çok keyifli anlar geçirilirken, vejeteryanlar için de keyifli sebzeler sunuluyor.

 

TAYLAND KÜLTÜRÜ

 

Tayland toplumu özellikle budizmden çok etkilenmiştir. Ülkenin genel bir kültüre olmasına rağmen, Güneyde özellikle Müslümanlar ön plandadır. Kuzeydeki dağ kabileleri ise, farklı kültürlere sahiptir. Kuzey bölgelerde bulunan ve farklı kültürlere sahip olmuş olan farklı kökenlerden gelen topluluklar turistlerin ilgisini çekmektedir. Taylandlılar genel olarak yüksek sesle konuşmayı seven insanlardır. Tayca farklı bir dildir. Zor bir dil olmasına rağmen, birçok insan iyi derecede İngilizce bilir turistler için kolaylık sağlamıştır. Taylandlılar için çok önemlidir çok severler ve birçok alışveriş merkezi ve dükkan bulunmaktadır. özellikle Bangkok konu çok ilerlemiştir. Taylandlılar ülkeyi ziyaret eden turistlere çok iyi davranırlar. Çok açık insanlardır. Bu yüzden dolayı onlarla iyi geçinirler.Turistlere karşı çok güler yüzlüdürler ancak, hanedanları konusunda da oldukça hassastırlar. Kral ve ailesi hakkında kötü söz söylemek istemezler. Taylandlılar saygısızlık yapmak istemezler. Bu yüzden de Kral ve ailesine kimseye de söz söyletmezler. Bu konuda bilginiz olsun ziyaret esnasında tek problem olursa bu konu hakkında olur. Çünkü Taylandlılar bu konuya çok büyük bir hassasiyet gösterir.

 

TAYLAND TAVSİYELERİ

 

Genel bir toparlamak istenirse, güzel tropikal adaları, budist tapınakları ile farklı bir güzelliktir. Sizler de Tayland'a gidip görebilirsiniz. Kalabalık şehirleri bulunmaktadır. Biraz Hindistan'dan, biraz Uzak Doğu'dan etkilenmiştir. Bu yüzden dolayı ağırlıklı olarak Budizm vardır. Şehirler içerisinde Bangkok, Pattaya, Phuket gibi bölgeler bulunmaktadır. Normalde 76 şehri bulunmaktadır. Bangkok başkentidir. Resmi bir dini bulunması da ağırlıklı Budizm, Taoizm, Hinduizm, İslam ve Hristiyanlık dinleri vardır. Bilinmesi gereken önemli noktalardan biri Kasım ve Mart ayları arası muson yağışları görünmez, hava sıcaklıkları nispeten daha düşüktür. Serin mevsimi olarak bu dönem bilinir. Bu yüzden dolayı da, bu dönemlerde ziyaret etmeniz çok daha iyi olacaktır. Normal şartlarda ortalama 30 derece sıcaklığı olduğu için zaten istediğiniz zaman gidip ziyaret etmek için size herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Sizlere de keyifli geziler diliyoruz

photo_library

"TAYLAND GEZİ REHBERİ" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z