Yaz

KANADA TORONTO GEZİLECEK YERLER

calendar_today Tem 23, 2017

KANADA TORONTO GEZİLECEK YERLER

Dünyada çok kültürlü yaşam denince akla hep Amerika kıtası gelir. Ama çok kültürlü yaşama ek olarak güvenli yaşam, güvenli tatil için Kuzey Amerika biraz daha fazla avantaja sahip gözüküyor.

Dünyada çok kültürlü yaşam denince akla hep Amerika kıtası gelir. Ama çok kültürlü yaşama ek olarak güvenli yaşam, güvenli tatil için Kuzey Amerika biraz daha fazla avantaja sahip gözüküyor. Özellikle Kanada, düzenli yaşamı, suç oranının düşüklüğü ve bunun aksine eğitim seviyesinin yüksekliği ile cazip ülkeler arasında başı çekiyor.

Toronto, Kanada İçin Ne Önem İfade Ediyor?

Toronto, Kanada’nın ikinci büyük şehri. Ayrıca Kuzey Amerika bölgesinin en temiz ve en güvenli şehri kabul ediliyor. Şehir, çok fazla göç aldığı için, çok fazla kültüre ev sahipliği yapıyor. Hatta denebilir ki nüfusunun yarıdan fazlası aslında Kanada kökenli değil. Böyle olunca pek çok göç alan metropol gibi, gettolarda düzensiz yaşam ve her geçen gün artan suç hikayeleri bekliyor insan. Ama Toronto bu farklılıkları çok güzel bir zenginlik halinde kendi potasında eritmiş duruyor. Toronto kelime anlamı olarak buluşma yeri anlamı taşıyor. Ona bu ismi Kanada’daki Huron yerlileri vermiş. Ve sanki şehrin kaderi daha o zamandan ismiyle belli olmuş. O gün bugündür Toronto ismindeki gibi ince farklı kültürün sağlam bir buluşma yeri.

Kanada Toronto Gezilecek Yerler

Toronto'nun Ulaşım İmkânları Nasıl?

Toronto dünya üstünde merkezi bir konuma sahip olduğu için ulaşım açısından da büyük sıkıntılar yaşanmıyor. Dünyadaki pek çok büyük şehirden direkt uçuş sağlamak mümkün. Şehrin tam dört tane havaalanı var. Bunların dışında bir adet tren yolu ve bir adet de otobüs terminali bulunmakta.

Toronto'yu Gezmeye Nereden Başlamalı?

Turlarla seyahat edenler bilirler. Bir şehre ilk adım atıldığı andan itibaren panoramik şehir turu yapılır. Bu bazen araçla bazen de kısa ya da orta mesafeli yürüyüşlerde gerçekleşir. Eğer geldiğiniz şehir Toronto ise yapılacak ilk iş, konaklama için şehir merkezinde bir otel belirlemek olmalı. Böylece her yere ulaşım oldukça kolay olacaktır. Toronto’da gezerek saatlerce bitmeyecek bir cadde var. Rekorlar Kitabına dünyanın en uzun caddesi olarak geçmiş bu caddenin adı, Yonge Street. Cadde, boylu boyunca mağazalar, restoranlar ve hareketli yaşamı ile insanı oyalayacak bir büyüye sahip. Çok kültürlü yapı yeme içme kültürüne de sirayet etmiş durumda. Caddede Yunan, Çin, Hint, Meksika gibi dünyanın dört bir yanına ait restoranlar bulunuyor.

Caddenin uzunluğunun 1800 km’den fazla olduğu rivayet ediliyor. Ama bu caddenin de ne kadar uzun da olsa, her cadde gibi bir nihayet noktası var. Fakat caddenin bittiği yerde başka bir güzellik karşımıza çıkıyor. Dundas Square... Yani Türkçe’deki adı ile Dundas Meydanı. Bu meydan Yonge Caddesi ile Dundas Caddesi’ni birleştiren noktada yer alıyor. Dünyadaki pek çok meydan gibi canlılık abidesi kabul edilebilir. New York’taki Times Meydanı kadar popüler değil kuşkusuz ama onun kadar iddialı bir meydan denebilir. Burada da pek çok kitlesel eylem yer alıyor. Açık hava konserleri, gösteriler, sokak müzisyenleri, çeşitli ideoloji ya da dinlerin propaganda temsilcileri hepsi aynı anda, aynı meydanda çok sesli bir koronun şarkısını söyler gibiler.

Meydanda göze çarpan yapılardan biri Eaton alışveriş merkezi. İçinde dünyaca ünlü pek çok markayı barındırıyor. Bir diğer yapı ise CN Tower. CN harflerinin açılımı Canada National anlamına geliyor. Bu kule 2010 yılına kadar, Dubai’deki kule inşa edilene kadar dünyanın en yüksek yapısı idi. 1976 yılında yapılan bu kule hem ülkedeki demir yolu başlangıcı hem verici istasyonu olarak faaliyet gösteriyor. En tepesinde yer alan restoranın doyumsuz manzarasından söz etmeye bilmiyorum gerek var mı? Ontario gölü ile onun üzerindeki adaların seyri ile yemek yemeyi unutmak mümkün. CN Tower’ın hemen yanında yer alan Rogers Centre ise başka bir üne sahip. Beyzbol ve futbol oynanan bir spor sahası.. Ama Kuzey Amerika’da ondan başka üstü açılıp kapanan bir spor sahası yok. Bundan sonraki aşamada eğer hâlâ yürümek yorgunluk vermediyse, göl kenarına yürüyüş yapılabilir. Gölde teknelere binip yeşil adaları ziyaret edebilirsiniz. Eğer yaz mevsimi ise plajlarından da istifade edilebilir.

Kanada Toronto Gezilecek Yerler

Toronto ve Müzeler

Toronto şehri metro, troleybüs gibi kolay ulaşım imkanları ile kısa sürede ziyaret edilebilir birçok müzeye sahip. Bunların başında Royal Ontario Museum yani Ontario Kraliyet Müzesi geliyor. Bu müze Kuzey Amerika bölgesi içindeki en büyük müzelerden. Müzenin Queens Park Caddesi üzerindeki dev bir kristali andıran binası görenleri şaşırtıyor. Mimar Daniel Libeskrad tarafından 1914 yılında yapılan müzede, arkeoloji, paleontoloji, mineraloji, zooloji ve jeoloji gibi bölümler mevcut. . En ilgi gören bölüm dinozorların olduğu yer. Fosiller, sergilenen hayvanların kürkleri diğer dikkat çeken unsurlardan. Kanada’da çıkan taşlardan oluşan bölüm de oldukça rağbet görüyor. Art Galleria of Ontario yani Ontario Sanat Galerisi hem mimarisi ile hem de sergilenen eski ve çağdaş resim sanatı örnekleri ile iddialı bir mekân.

Hockey Hall of Fame, hokey sporuna ilgi duyanların kaçırmaması gereken bir adres. Madalya ve kupalar, interaktif sergilerle eğlenerek bilgi sahibi ediyor. Casa Loma, Kanadalı finans adamı Henry Pellatt tarafından yaptırılmış büyük ve gösterişli bir şato. X Men filminin bazı sahneleri de burada çekilmiş. Bata Shoe Museum, 13.000 parça ayakkabının sergilendiği bir müze. İçinde Madonna, Elton John gibi ünlülerin ayakkabıları da mevcut. Ontario Bilim Merkezi özellikle çocuklara doğa bilimi hakkında bilgi veren, sergi ve etkinliklerle dolu bir mekân. Aga Khan Museum ise, Ortadoğu ve İslam sanatı örneklerinin sergilendiği büyüleyici bir mekân. Müzenin hemen yanında ise bölgede yaşayan Müslümanlara ev sahipliği yapan bir Islam Merkezi yer alıyor.

photo_library

Toronto'da Diğer Mekânlar

Toronto modern yaşamla tarihin iç içe geçtiği bir şehir. 200 yıllık binalar ile yeni yapılmış binalar yan yana dizili. Ama doku asla bozulmamış, en ufak bir uyumsuzluk görmek mümkün değil. Tarihî Distilley District kiremit rengi eski binaları ile özel bir bölge. Burada eskiden içki fabrikaları varmış. Çoğu bina bugün sanat galerisi olarak kullanılıyor. Gündüz saatlerinde bu galerileri gezip, akşamları ise restoran ve publarında bir şeyler yeme içme şansınız var. Çok özel ve lezzetli bir menü olmasa da ortamın farklı ambiyansı yüzünden tavsiye edilir. Gündüz aktiviteleri arasında ginger kullanma dersleri de yer alıyor. Birkaç gün konaklama için ideal…

Bir diğer tarihi ve görkemli yapı ise Toronto Üniversitesi’dir. Bu üniversitenin şehir içindeki kampüsü 1827 yılında yapılmış. Bugün şehir içi ve şehir dışında eski ve yeni binalardan oluşan pek çok kampüsü var. Eski bina çiçekler arasında, iri, sivri çatıları ile gri, gösterişli bir taş bina. Bugün bu okula 150 farklı ülkeden öğrenci geliyor. Yaklaşık 70.000 civarı lisans, 15.000 civarı yüksek lisans öğrencisi var.

Dünyadaki sayılı üniversiteler arasında ilk yirmiye girmiş bir okul. Öğrencisi olmayı başaramasanız da, ziyaretçisi olmayı başarmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Hem belki bir gün öğrenci vizesi alıp, öğrencisi olmak da nasip olur, kim bilir? National Geographic tarafından dünyanın en iyi yiyecek marketi ilan edilen St. Lawrence Market’e uğramadan Toronto’dan dönmeyin. İki katlı bu market dünyanın farklı kültürlerinden epey miktarda ve türde yiyecek barındırıyor. Haftanın bir günü ise bit pazarı olarak kullanılıyor.

Kanada Toronto Gezilecek Yerler

Doğanın Mucizesi: Niagara Şelalesi

Niagara Şelalesi’ne Toronto’dan araçla veya tren ve otobüsle iki saatte varmak mümkün. Trenden indikten sonra taksi ile kısa bir yolculuk daha yapılıyor. Niagara, 12.000 yıl önce Wisconsin buzulunun çökmesi ile oluşan doğal bir şelale. Eskiden buzul imiş. Zaman zaman halen donmalar gerçekleşiyor. En son 2014’te kısmen donmuş. Çok güçlü bir şelale olduğu için 1895’te Nikola Tesla’nın girişimi ile Niagara Şelalesi’ne hidroelektrik santrali kuruluyor. Dünya üzerinde ters akan tek şelale olduğu için, su taşlara çarparak geri geliyor. Bu şelaleye gökkuşağı şelalesi de deniyor. Çünkü üzerinde aynı anda birden fazla gökkuşağı oluşabiliyor. Şelalenin Kanada kısmı kumarhaneleri ile meşhur. Niagara kasabası ise müstakil evleri, çiçekli bahçeleri ile görülmeye değer bir alan…

Hız trenlerine ilgi duyanlar için yine Toronto şehrine bir saat mesafede bir eğlence alanı mevcut. Canada’s Wonderland... Hız ve adrenalin tutkunlarının kaçırmaması gereken bir yer.

Kanada Toronto Gezilecek Yerler

Toronto'da Gece Hayatı

Toronto güvenli ve sakin bir şehir. Ama bu gece hayatının olmadığı anlamına gelmiyor. Toronto gece ve eğlence hayatıyla da Kuzey Amerika’nın önde gelen şehirlerinden biri… Şehrin eğlence mekânlarının daha çok iki bölgede toplandığını görüyoruz: Clubland ve Queen Street West’de bulunan Fashion District.

Clubland; Bathurst, Queen, Simcoe ve Front adlı sokakların çevrelediği bir eğlence alanı. Çok lüks ya da orta sınıf, her keseye uygun pub ve barlar bulunuyor. Richmond ve Adelaide sokakları ise bu tip mekanların sayı bakımından en çok olduğu sokaklar.

Toronto'da Karşılaşma Riski Olan Tehlikeler

Toronto güvenli bir şehir olmasına rağmen yine de tam olarak tüm tehlikeleri bertaraf ettiği söylenemez. Amerika’daki araç hırsızlığı salgını burada da kendini göstermiş. Eğer kendi aracınız ile seyahat etmiş ya da orada bir araç kiralamış iseniz, lütfen güvenliği sağlam otoparkları tercih edin. Eğlence mekanlarında, gecenin finaline doğru alkol doz aşımı yaşayan kimselerin çıkardığı kavgaların arasında kalmamaya çalışın. Olabildiğince az alkol alın. Sokakta yaşayan evsizlerin sizden para istemeleri durumunda onlarla tartışmaya girmeyin. Eğer ısrarcı olurlarsa en yakın güvenlik biriminden yardım isteyin. Kanada özellikle kış aylarında eksilerde gezen sıcaklık birimi ile donma ve buzlanma yaşayan bir ülke. Bunun için eğer bu mevsimde oralarda iseniz elinizden geldiğince yer altı tünellerini ve ulaşım araçlarını kullanmaya çalışın. Sayılan tüm bu maddelerle rağmen dünyanın en güvenli şehirlerinden birinde seyahat ettiğinizi unutmayın. Yüksek oranda göçmen ve öğrenci nüfusuna rağmen elit yaşam çizgisinden ödün vermemiş bir şehirdir Toronto.

Kuzey Amerika’nın bu şirin şehrini olabildiği kadar anlatmak mümkün olsa da geçmeden ve o şehri yaşamadan tam olarak idrak etmek zor gözüküyor. Oraya giden çoğu gezgin gibi en başta uzun yürüyüşleri sakın ihmal etmeyin. Bir şehir en iyi şekliyle karış karış adımlanarak tanınır. Göl kenarında bisikletle yapacağınız turlar da size keyif verebilir. Yine göl civarında bulunan plajları kullanıp suyun ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer sanatsever biri iseniz sanat galerisi ve müzeler tam size göre. Bunun dışında şehrin birçok yerinde çok iyi tiyatro oyunları oynanıyor. Bir bilet alıp seyredip tadını çıkarın. Farklı mutfakları ve kültürleri tanımak için de Toronto mahallelerinde kısa turlar atmak yeterli olacaktır.

"KANADA TORONTO GEZİLECEK YERLER" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z