Yaz

TÜRKİYE'DE PLAJ KEYFİ VE PLAJDA YAPILACAKLAR

calendar_today Eyl 05, 2017 label

TÜRKİYE'DE PLAJ KEYFİ VE PLAJDA YAPILACAKLAR

Yorucu geçen bir çalışma hayatının ardından verilen kısa tatil molaları o kadar motive edici olur ki, sanki yıl boyunca yorulan siz değil de başkasıdır. Özellikle yapılan aktivitelerin oluşturduğu güzel ortam aradan geçen günler hatta aylar sonrasında bile konuşulur durur. Yaş grubu ve tercihe göre değişse de tatilciler günün büyük kısmını plajda geçirirler. Burada yapılacak her türlü etkinlik ile hem kendilerinin hem de çocukları ve ailelerinin moral motivasyonu yükseltilir.

Ülkemizin 3 tarafının denizlerle çevrili olması ve birçok plajının mavi bayrak içermesi nedeni ile hem Türkiye içerisinden hem de dünyadan misafirlerin yoğun bir şekilde ilgi göstermesine neden oluyor. Bu kapsamda plajlarda yapılabilecek aktivitelerin neler olduğu konusunda açıklamalarda bulunarak sizleri bilgilendireceğiz. Bu sayede tatillerinizin boş boş güneşlenmeden ibaret olmasının önüne geçmiş olacağız. 
 

Sörf

Dalgaların veya rüzgârın meydana getirdiği hareketlenme kullanılarak tahta yardımıyla dengede kalmaya çalışılan spora sörf denilmektedir. İlerleyen seviyelerde sadece dengede durmak değil aynı zamanda akrobatik hareketler yapmak da buna eklenir. Kullanılan tahtalar malibu olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak yapılmasa da, yapıldığı yerlerde büyük eğlence imkânı tanımaktadır. Bu kapsamda dalga sörfü İstanbul- Şile’de ve Kocaeli’nin Kerpe sahillerinde yapılabilmektedir. Rüzgâr sörfü ise, yeterli miktarda hava akımının bulunduğu her alanda rahatlıkla yapılabilir. Son yıllarda ülkemizde yaygın bir şekilde yapılan rüzgâr sörfü alanında yarışmalar düzenlenmektedir. Rüzgârın en bol olduğu alanın başında İzmir Alaçatı gelmektedir. Sonrasında ise Hatay Samandağ, Antalya Side, Muğla Akyaka ve Gökçeada takip etmektedir. 

Koşu

Özellikle sabah saatlerinde ve güneş batmadan önce tercih edilen koşu ile hem dinç kalabilir hem de keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Bu noktada Türkiye’de bulunan tüm plajlar koşu yapılabilmesi için uygun durumdadır. Ancak seçilecek koşu ayakkabısı konusunda hassas davranmak gerekir. Sabah saatlerinde güneşin doğuşunu koşarken seyretmek eğlenceli olacaktır. Üzerine duşunuzu alarak kahvaltınızı yaptınız mı demeyin keyfinize. Sabah saatlerini tercih etmeniz için bir diğer sebep de, insanların uyuyor olmaları ve bu nedenle gürültüden uzak ve dağılmamış bir ortamda olacaksınızdır. Akşam saatlerinde koşmanız durumunda bu kadar sakin bir ortam bulamayabilirsiniz. Çünkü özellikle güneşin batmaya başladığı anlar, plajların en kalabalık olduğu saatlerdir. Koşarken ayağınızın çıplak olması yabancı cisimlerin batmasına veya en basit hali ile çok çabuk yorulmanıza neden olacaktır.

Plaj Voleybolu

Gruplar halinde gidilen tatillerde veya sonradan tanışılan kişilerden oluşturulan takımlarla oynanabilecek olan plaj voleybolu ülkemizde başlarda çok bilinmemekte idi. Diziler ve filmlerde gösterilmesi popülerliğini arttırdı ve ülkemizin sahillerinde de sıkça oynanmaya başladı. Güneş altında saatlerce sıkıcı bir bekleyişle yapacağınız bronzlaşmayı, keyif alarak ve hoşça vakit geçirerek yapabilirsiniz. 

Oyun, kuralları gereği kumda ve çıplak ayak ile oynanmaktadır. Ayakların yere çıplak olarak basması ile vücutta bulunan negatif elektriğin toprağa aktarılması sağlanmakta ve böylelikle bir nevi terapi imkanı bulunmaktadır. Sıkıcı ve yorgun şehir hayatının betonlaşmış zihniyetinden kurtularak stresinizden kurtulmanın etkili yollarından biridir plaj voleybolu. 2 şer kişilik olarak takımlar oluşturulur ve oyuna başlanır. Oyunun sonunda 2 seti kazanan takım galip gelmiş sayılır. Profesyonel anlamda oynanan plaj voleybolunda, diğer türünün aksine oyuncu değiştirme imkânı bulunmamaktadır. 

Plaj Yogası

Sakin ve huzurlu bir ortamda bulunmanız halinde ruh dinginliğinizi arttırmak ve güncel stres odaklarından kurtulmak için yoga yapılır. Başlarda dini bir ritüel olarak kullanıla gelse de sonrasında spor halini almış ve tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Dalgaların çıkardığı hışırtı sesleri, sabah saatlerindeki küçük hayvanların telaşları hepsi ruhunuzu dinlendirmeniz için birer vesiledir. 

Kuma Gömülmek

Önceleri çocukların eğlencesi olarak görünen bu aktivite sayesinde sadece başınız dışarıda kalacak şekilde toprağa gömülürsünüz. Ve sıcak güneşin yakıcılığı vücudunuza gelmeden rahatlamanın keyfine varırsınız. Özellikle ilerleyen yaşlarda bulunan kişilerce romatizmal ağrılara iyi geldiği yönünde yaygın bir inanış bulunmaktadır. Ancak bu aktiviteyi yapmadan önce sizin için herhangi bir zararı olup olmadığı konusunda uzman doktorlardan görüş almanız gerekmektedir. Şayet vücudu uygun olmayan biri tarafından yapılır ise felç riskine kadar varan sıkıntılı durumlar meydana getirebilmektedir. Bunun yanı sıra ıslak deniz kumuna temas esnasında damarlar genişler ve kan akışı kolaylaşır. Bu sayede hücrelerin yenilenmesini sağlar. Kireçlenmenin önlenmesinde etkilidir. Eklem ağrılarınızın azaltılmasına yardımcı olmaktadır. 

Müzik Çalıp Söylemek

Klasiklerin başında sahilde oturarak gitar ile Akdeniz akşamlarını çalmak gelir. Ancak sadece bununla sınırlı değildir. Gitar yanı sıra bağlama ve türkülerimiz de eklenince adeta sıra gecesi tadında bir eğlence olacaktır. Müziğin ruha olan faydası ve ruhsal çöküntülere karşı onarıcı etkisi uzmanların kapsamlı bir araştırma konusu olmuştur. Ancak dinlenen müziğin seçiminde dikkati olmak gerekir. Tedavi etmenin aksine daha derinden etkilenmeye neden olan ağır müzikler tercih edilmemelidir. Genellikle sahillerde dinlendirici ve soft müzikler tercih edilir ki sahilin dinlendirici etkisini ortadan kaldırmasın.

Kitap Okuma

Sakinlik içerisinde elinize alınacak olan kitap, sizi başka diyarlara götürmek için yeterli olacaktır.  Son zamanlarda gelişen teknoloji ile birlikte artık kitaplarda ona uyum sağladı ve dijital materyaller halini aldı. Bu sayede istediğiniz sayıda kitabı tabletinize ekleyerek her yere taşıyabilirsiniz. Sahiller itap okumak için uygun alanlardan olmakla birlikte, okumanın yapılacağı saatin de dikkatle seçilmesi gerekmektedir. Bu noktada plajların yoğun olduğu zamanların seçilmesi durumunda hem okuduğunuz kitaptan bir şey anlamazsınız hem de keyif almazsınız. Bu konuda bazen o kadar çok motive olanlar olmakta ki saatlerce yerinden kıpırdamadan kitap okuyabiliyorlar. Bunun yanı sıra aynı zamanda güneşlenme ihtiyacı da karşılanmaktadır.

Kumdan Kaleler Yapmak

Hayal dünyanız ne kadar geniş görmek isterseniz, plajda yapabileceğiniz eğlenceli etkinliklerin arasında kumdan kaleler ve diğer şekiller yapmak gelmektedir. Özellikle çocuğunuz var ise onun da gelecekte hayal dünyasının sınır tanımaması için aynı zamanda önemli bir ders de.  Uzmanlarca yapılan araştırmalara göre, ailesi ile birlişkte oyun oynayan çocukların daha çok özgüvene sahip oldukları kanıtlanmıştır.

Kuma Yazı Yazmak

Bazen anlatmak istediklerinizi kendinize bile ifade edemez ve bir yerlere yazma gereksinimi hissedersiniz. Ama yazdığınızı bir defa okumayı ve sonrasında kimse görmeden kaybolmasını isteyebilirsiniz. Bu bazen bir dua olur bazen bir temenni. Sonrasında dalgalar gelir ve isteğinizi alır götürür. Bir nevi içinizi dökmek olarak sayabileceğiniz kuma yazı yazmak, kalem yerine elinize alacağınız bir çubuk ile olmaktadır.

Plaj futbolu

Plajda oynana bu futbol türünde kumlu alanların çim yerine kullanılması söz konusudur. Normal futbolun aksine ayaklarınızın çıplak olması gerekir ve koşarken ayağınızın kumlara batması, hareketlerinizi sınırlandırır ve daha çok enerji harcamanızı sağlar. 2 takım halinde olan sporda 5 er kişi ile karşılıklı mücadele verilmektedir. İstediğiniz kadar oyuncu değiştirme imkânınız da bulunmaktadır. Maçın toplam süresi 36 dakikadır ve 3 devre halinde oynanır. Kart cezalarının takıma etkisi 2 dakikadır. Ancak kırmızı kart gören oyuncu değiştirilmek zorundadır.

Gece ateş yakmak

Gece ateş yakmak hem güzel bir görüntü hem de o saatlerde ısının hızla düşmesi nedeni ile ortaya çıkan ayazdan etkilenmemek için kullanılan yöntemdir. Hoş sohbetlerin olduğu dost meclisleri ile demlediğiniz çayın her yudumunda dertlerinizden uzaklaşırsınız. Hem o saatlerde diğer kişilerin gürültüleri olmamakta hem de kendinizle baş başa kalmak için fırsat doğmaktadır. Ancak yakacağınız ocağın doğaya zarar vermesini önleyici her türlü tedbirin alınması gerekmektedir.

Ailenizle Yakamozu Seyretmek

Bilindiğinin aksine yakamoz ay ışığının deniz üzerinde oluşturduğu görüntü değildir. Yakamozlar tıpkı ateş böceklerinde olduğu gibi ışık yayan canlı türleridir. Ortaya çıkmaları için ay ışığının olmasına gerek yoktur. Denizin ateş böcekleri olarak da adlandırılırlar. Birçoğunun bir araya gelmesi ile çok hoş görüntüler oluştururlar ancak tek başlarına iken çok bir görüntü vermezler. Bunların izlenmesi o kadar güzel keyif verir ki insana, dalgaların sesleri ile birleştiği anda eşsiz bir terapist olurlar. Bir kolunuzun altına eşinizi diğerinin altına çocuklarınızı alarak bu anı yakalayabilirsiniz. Unutmayın aileler de yakamozlar gibidir. Tek başına ışık vermezler, bir arada olduklarında ise ay ışığını gölgede bırakırlar.

Su Kayağı Yapmak

Ekstrem sporlara ilginiz var ise su kayağının size göre olduğunu ve plajda yapılabilecek önemli aktivitelerin başında geldiğini söyleyebiliriz. Kayak yapacağınız alanda bulunan suyun derinliği, akış hızı sizin için çok önemlidir. Dalgasız ve sakin olan denizlerde çok daha rahat kayak yapma imkânınız bulunmaktadır. Can yeleği mayo ve kayak takımları sizin için gerekli olan malzemelerdir. Can yeleği en önemli parçalardandır. Suya aniden düşmeniz durumunda kırıklara sebebiyet vermemesi için alınacak önlemlerin başında gelmektedir. Hiç bilmeyenler için sadece 20 dakikalık bir teori dersi ve alıştırma ile kolaylıkla öğrenilebilecek kadar kolay bir spordur. 

Fiziksel bir engeliniz bulunmuyor ise 5 yaşından büyük olanların bu sporu yapmasında bir engel bulunmamaktadır. Kayarken duruşunuza dikkat etmeniz gerekmektedir. Temel kural olan duruşu düzgün yapmanız büyük oranda kayağı çözmeniz anlamı taşır. 

Deniz Bisikletine Binmek

Her türlü derinlikte ancak daha ziyade durgun sularda rahatlıkla kullanılabilen deniz bisikleti, yavaş gitmesi, can yeleğinin giyilmesi nedenleriyle güvenli bir spor ve ulaşım aracıdır. Bisikletin tekerlerini döndürmek için basılan pedalların, altında bulunan kürekleri harekete geçirerek ittirmesi sureti ile, ne kadar çok basılırsa o kadar hızlanan ve mantıksal olarak beden kuvveti ile çalışan alettir. Eğlenceli olmakla birlikte ıslanmanız çoğunlukla karşılaşılan bir durumdur. Aynı anda birden fazla kişi tarafından binilebilmesi nedeni ile ailecek yapılabilecek aktivitelerden sayılmaktadır. Dikkatli kullanılmaması ya da üzerinde tehlikeli hareketler yapılması durumunda bisikletin devrilmesi işten bile değildir.

Dalış Yapmak

Kullanılan yardımcı bir tüp sayesinde suyun altına inerek belirli bir süre orada kalmaya ve bilinmeyenleri keşfetmeye yarayan aktivitedir. Alınan eğitimlerden sonra kendinize güveniyorsanız, dalmak için beklememelisiniz. Alışanlar için çok güzel bir spor olan dalış, son zamanlarda daha da ilgi çekici hale getirilmiştir. Bu anlamda özellikle eski gemiler batırılarak içerisine yerleştirilen objelerle mistik bir hava oluşturulmakta, yer altında da kolaylıkla çalışabilen su altı kameraları sayesinde, orada geçirilen hoş zamanın 3. Kişilere aktarılması bu aktiviteye olan ilginin daha da artmasına katkıda bulunmuştur. Bu noktada su altında sıklıkla karşılaşılan ve bedensel sorunların ortaya çıkmasında en büyük etken olan vurgun olayına dikkat etmek gerekir. Asla tek başınıza dalmayın, mutlaka tüp kullanın, dalmadan önce aletlerin çalıştığından emin olun, iletişim dilini öğrenin, başlarda en güzel dalış mekânlarının Bodrum’da bulunduğunu hatırınızdan çıkarmayın. Sevdiklerinizle birlikte keyifli zamanlar geçirmeniz dileği ile. 

"TÜRKİYE'DE PLAJ KEYFİ VE PLAJDA YAPILACAKLAR" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z