Yaz

Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler

calendar_today Ara 05, 2016 label

Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hem ucuz olsun hem de Türkiye'ye yakın vizesiz ülkeler olsun diyorsanız bu liste tam da size göre. Türkiye'den vizesiz gidilen ülkeler Euro bölgesi ağırlıklı olmadığı için hem ucuza gezeyim hem de Türkiye'ye yakın olsun şöyle 2 günlük gidip geleyim diyenler için bile ideal. Türkiye'ye vize uygulamayan ülkelerin başında ucuz olsun diyorsanız kesinlikle Ukrayna'yı tavsiye ediyorum. İşte sizlere Türkiye'nin vizesiz gittiği ülkeler listesi.

Türkiye’yi gezmiş ya da yurt dışı deneyimi yaşamak isteyenler için vizesiz ülkeler cazibesini son zamanlarda artırmaktadır. Türkiye’den vize istemeyen yakın ülkeler listesi de insanı cezbedici olunca vizesiz balkan ülkeleri turundan tutun, hemen yanı başımızda olan Gürcistan’a,İran’a merakımız günden güne artmaktadır. Türkiye’ye yakın vizesiz ülkeler listesi dünya turu yapmak isteyenlerin genelde ilk tercihleri arasında yer alıyor. Her gezginin hedefleri ve hayalleri arasında tüm dünya ülkelerini gezmek ve keşfetmek vardır. Bir çoğu benim gibi nasıl ucuza gezerim ya da dünya turuna nasıl başlamalıyım diye kendi kendine sorular soruyor. Özellikle Türkiye'ye vize uygulamayan ülkeleri  gezip seyahat aşkımıza bir ülke daha eklemek istiyoruz. Bazen vize almak için bir ton evrakla uğraşmak da insanın gözünde dağ gibi duruyor. İşte tam o anda Türkiye’ye yakın gezilecek yerler ve başkentleri imdadımıza yetişiyor. Vizesiz gidilen ülkeler hangileri diye merak edenler linkten yazımıza ulaşabilirler.

video_library

1)Bosna-Hersek

Balkan turu gezisi yapmak isteyenler için ideal bir ülke seçimi olan Bosna Hersek,hem tarihi hem de doğa güzelliği ile sizleri bekliyor. Dünya’nın bir çok yerinden turistlerin akın ettiği Saraybosna gezilecek yerler,buram buram tarih kokan sokakları ile vizesiz ülkeler listesinde olup Türklerin en çok ziyaret ettiği ülkelerdendir. Detaylı bilgileri Mostar gezilecek yerler ve Saraybosna gezilecek yerler yazılarımı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler - Bosna-Hersek
video_library

2)Makedonya

Makedonya’ya gidip de Ohri Gölü’nde dinlenmek, Türkiye’den kaçıp, hafta sonu 2 gün bile gidebileceğiniz, vizeden muaf ülkeler arasında olan Makedonya,hem Türklerin çok olduğu bir ülke hem de vizesiz ucuz ülkeler listesinde yerini koruyor. Üsküp’te gezilecek yerler en fazla 2 gününüzü alır. Üsküp’te ne yenir? sorusunun en iyi cevabı ise cevapcici yani köfte. Ben Ohrid’de gezilecek yerleri göremedim eğer gidenler varsa yorumlarını çok merak ediyorum.

Makedonya gezilecek yerler yazımı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Türkiye'ye vize uygulamayan ülkeler - Makedonya

3)Sırbistan

Belgrad gece hayatı ile meşhur olan Sırbistan’a en çok Türklerin ziyaret ettiğini biliyor muydunuz? Türkiye’den vize istemeyen ülkeler listesinde olan Sırbistan hem vizesiz ucuz ülkeler arasında hem de gecesi ve gündüzü ayrı ayrı yaşanacak bir ülke. Belgrad’da yapılacak şeyler o kadar fazla ki bu şehirde sıkılmanıza imkan yok. Belgrad gece hayatı kadınlar ile Türk erkeklerinin de akın ettiği şehir olarak gündemde yerini hep korumuştur. Üstelik EXIT FESTIVAL de bu ülkede yapılmakta. Size tavsiyem Belgrad’da gezilecek yerleri bitirmeden Türkiye’ye geri dönmeyin.

Sırbistan gezilecek yerler yazımı okuyarak daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Türkiye'ye vize uygulamayan ülkeler - Sırbistan

4)Kosova

‘’Yabancı dilim yok ama gezmek istiyorum’’ diyenler için eşsiz bir ülke. Neredeyse herkes Türkçe biliyor. Prizren Kalesi’nden şehir manzarasını izlemek ve Prizren gezilecek yerleri gezmek sizlere Türkiye’de bir Anadolu şehrinde geziyormuş hissi verecek. Üstelik Kosova,Türkiye’den vize istemeyen ülkeler listesinde olduğu için çok çok ucuza yurt dışı tatili yapabilirsiniz. Kosova gezilecek yerlere linkten ulaşabilirsiniz.

 

Türkiye'ye vize uygulamayan ülkeler - Kosova

5)Karadağ

Adriyatik Denizi’nin muhteşem manzarası ile sizlere Hoşgeldin diyen Karadağ, vizesiz ülkelerden olup Budva Sea Dance Festival ile binlerce ziyaretçiyi buraya davet ediyor. Budva gezilecek yerler ve Kotor gezilecek yerler yazılarımı okuyabilirsiniz. Sessiz,sakin ve huzurlu olan Karadağ’ı modern insanların bulunduğu ülke olarak adlandırabiliriz. Kotor Kale’sine çıkmanızı şiddetle tavsiye ederim. Son zamanlarda ise Karadağ’ın pahalı oluşu bu ülkeye olan turizmi en azından Türkiye’de yaşayan Türkler tarafından azaltmış olsa da balkanların geçiş güzergahında yer aldığı için günü birlik gidip gelinebilir.

Türkiye'ye vize uygulamayan ülkeler - Karadağ

6)Arnavutluk

Arnavutluk gezilecek yerler bakımından çok fazla şey vaad etmese de ilk defa yurt dışı deneyimi yaşamak isteyenler için ideal bir şehir. Tiran gece hayatı konusunda çok fazla ümitlenmemenizi tavsiye ederim. Arnavutluk vizesiz ülkeler listesi 2016 yılında Türkler’in balkan turu yaparken uğradıkları ülke olup en fazla 2 gün durdukları yer.

Türkiye'ye vize uygulamayan ülkeler - Arnavutluk

7)İran

Türkiye’ye en yakın ülke listesinde olan İran’ı anlatmakla bitiremeyiz. Kulaktan kulağa dolaşan şehir efsaneleri ile büyük bir yanılsama yaşadığını ve insanların ön yargılarını yıkması gerektiğini ifade eden arkadaşım İran’da uzun süre kalmıştı. Ben de en yakın zamanda kültürünü,insanını ve tarihini yakından incelemek için İran gezisi yapmıştım. İstanbul’dan İran’a 1984 model arabayla gitmiştik. İnanılmaz macera dolu yolculuğumuzun tüm detaylarını İran gezilecek yerler yazımdan okuyabilirsiniz. 

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler - İran
video_library

8)Gürcistan

Her şeyden önce doğasını keşfetmek arzusuyla gittiğim, Türkiye’ye vize istemeyen ülkelerden olan Gürcistan’a sadece kimlikle giriş yapabiliyoruz. Ben sınır kapısına kadar gidip sistem arızası sebebiyle çok uzun süre beklemiştim. Daha sonra başka bir rota planlayıp İran’dan sonra Gürcistan’a 1984 model Renault 12 arabayla gitmiştim. Gürcistan gezilecek yerler yazısından tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Özellikle çipli kimlik başvurusu yapanların dikkat etmesi gerekenleri de pasaport istemeyen ülkeler yazısında yazdım. Eğer deniz kum güneş derseniz Gürcistan Batum’u tavsiye ederim. İlla ki Tiflis’i de görmek istiyorum diyenlere tavsiyelerimi Tiflis gezilecek yerler yazımdan okuyabilirsiniz. 

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler - Gürcistan
video_library

9)Ukrayna

Yaklaşık 2 hafta kaldığım Ukrayna’ya malum herkes Ukrayna gece hayatı için gidiyor. Gel gelelim bu ön yargıları yıkmak için gittiğim Ukrayna’da Kiev gezilecek yerler , Lviv gezilecek yerler , Prigovo Açık Hava Müzesi , Ukrayna Aşk Tüneli ve Ukrayna’ya kimlikle giriş yazılarımdan tüm detayları okuyabilirsiniz. Odessa gezilecek yerler yazısına da bir göz atın derim. Ukrayna nüfusunun %85’i kadınmış gibi gösterilip turizm patlamasına sebep olan turizm acentaları ve uçak firmalarının haklılık payı olup olmadığını da yazılarımda görebilirsiniz. Muhteşem doğası ve ucuz ülkeler arasında oluşu pek tabi Ukrayna’ya gitmek için güzel bir sebep olabilir. Ukrayna’da gezilecek yerler öyle 3/5 günde bitecek gibi değil. Özellikle Ukrayna gezi rotamı takip etmenizi tavsiye ederim. Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler listesinde olan Ukrayna’nın para birimi bizim TL’ye oranla çok değersiz. 

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler - Ukrayna
video_library

10)Kıbrıs

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında Kıbrıs’ta Türkçe de konuşulması ilk defa yurt dışına çıkacaklara umut vadediyor. Ayrıca kimlikle Kıbrıs’a girilmesi de cabası. Kıbrıs’ta gezilecek yerler ve plajlarını tüm detaylarıyla Kıbrıs gezi rehberi yazımdan okuyabilirsiniz. Özellikle Kıbrıs gece hayatının namını ise duymayan yoktur. Onun için de sizlere Kıbrıs gece hayatı rehberi hazırladım. 

Özellikle 4 defa schengen vizesinden red yedikten sonra Türkiye’den vizesiz gidilen ülkelere karşı ilgim biraz daha arttı. Benim gibi bordo pasaport sahipleri hiçbir vize işlemi ile uğraşmadan, ucuza uçak bileti bulup en yakın müsait zamanında sırt çantasını alıp yola çıkası geliyor. Dile kolay vizesiz ülkeler 102 tane olunca da insanın içi yol aşkıyla dolup taşıyor. Bu yazımda sizlere Türkiye’ye yakın vizesiz ülkeleri tanıttım.   Sizlerde Türkiye’ye yakın gezilecek yerleri ve başkentleri hakkında edindiğiniz tecrübeleri yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Türkiye’ye yakın vize istemeyen ülkeler hakkındaki tüm sorularınızı da sorabilirsiniz.

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler - Kıbrıs

"Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z