Yaz

Üçüncü Havalimanı İstanbul Yeni Havaalanı Nerede Nasıl Gidilir

calendar_today Kas 03, 2018

Üçüncü Havalimanı İstanbul Yeni Havaalanı Nerede Nasıl Gidilir

Tam tamına her şeyi tamamlandığında yıllık toplam yolcu taşıma kapasitesi 200 milyon olması beklenen İstanbul Yeni Havalimanı’nın 300’den fazla destinasyona uçuş yapması bekleniyor. İstanbul’un 3.havalimanı olan ve ismi için aylarca beklenen yeni havalimanın resmi adı ‘’İstanbul Havalimanı’’ olmuştur. Halk arasındaki adı ise 3.havalimanı olmuştur. İstanbul’da bilindiği üzere 2 adet havalimanı vardır. Bunlardan birisi Atatürk Havalimanı diğeri ise Sabiha Gökçen Havalimanı’dır. Bir şekilde toplu ulaşım ile kolaylıkla gittiğimiz her 2 havalimanı sonra Yeni Havalimanı nerede ve nasıl gidilir? soruları gündeme gelmeye başladı. Hatta ben de ucuza Azerbaycan’a uçak bileti bulduğum zaman İstanbul Yeni Havalimanı nerede diye araştırma yapmak zorunda kalmıştım.

İstanbul Yeni Havalimanı Adı Nedir?

İstanbul yeni havalimanı ismi ile bütünleşip ‘’İstanbul Yeni Havalimanı’’ olmuştur.

Üçüncü Havalimanı (İstanbul Yeni Havalimanı) Nerede? Nereye Yapıldı?

Ucuza uçak bileti bulunca çok sevinsem de aslında üçüncü havalimanı nerede diye merak da etmiyor değildim. Sadece yeni havalimanına nasıl gideceğimi değil uzaklığı da hesaplamak gerekecekti. Çünkü yeni havalimanına toplu ulaşım seçeneklerinin tam olarak oturmadığını da tahmin edebiliyordum. Nitekim tahminlerimde yanılmadım. İstanbul Yeni Havalimanı (Üçüncü Havalimanı) Çatalca,Göktürk ve Arnavutköy kavşağında yer alıyor. Konumunu ilk defa duyanlar İstanbul Yeni Havalimanı’nın Terkos Gölü’ne yakın olduğunu ve Arnavutköy ilçesinde yer aldığını hafızalarında kaydedebilirler. İstanbul Atatürk Havalimanı ile İstanbul Yeni Havalimanı arasındaki kuş uçuşu mesafe 35 km’dir.

Yeni Havalimanı Haritada Nerede?

3. havalimanı nerede yapılacak harita ile sizlere göstermenin daha doğru olacağını düşünüp yerini haritada işaretledim.

İstanbul Yeni Havalimanı'na Nasıl Gidlir?

Ben İstanbul Beşiktaş Levent Metro önünden bir ölçüm yaparak tam 40 dakikada Yeni Havalimanı’na özel aracımla aheste aheste geldim. Gece gittiğim için yollar bomboştu fakat İstanbul trafiğinin en yoğun yaşandığı bölge olan Maslak tarafı size 16:30 ile 20:00 arasında size zorlu anlar yaşatabilir. Levent-Sarıyer istikametinde giderken Maslak’a gelmeden hemen soldan TEM Otoyoluna bağlanıp Edirne İstikametini takip ettim.Türk Telekom Arena Stadyumu’nu takip edip yola devam edin. İlk defa gelecek olanlar ana yolu değil de yan yolu tercih ederlerse Kemerburgaz sapağını kaçırmamış olurlar. Tem anayolundan gidecekseniz de en sol şerit yerine sağ şeritten gidiniz. Kemerburgaz- Yeni Havalimanı sapağına saptıktan sonra dümdüz devam edin. Yol sizi zaten Yeni Havalimanı’na getirecektir.

İstanbul Yeni Havalimanı'na Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Yeni Havalimanı’na gitmeden önce bazı kaynaklarda İstanbul Yeni Havalimanı’nda otopark ücretleri 2019 yılına kadar ücretsiz olacağı bilgileri dolaşıyordu. Bazı kaynaklarda ise otopark ücretlerinin ciddi derecede çok pahalı olduğu bilgileri dolaşıyordu. Bunu tam olarak öğrenmek için riske atıp arabayla gittim.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu kullanılarak da Arnavutköy ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’a çok yabancı olanlara da küçük bir tavsiye vermek gerekirse hani olurda kafanız dalgın olur İstanbul’da 2 tane Arnavutköy var. Bunlardan birisi Beşiktaş Bebek ve Kuruçeşme arasında yer alan Arnavutköy semtidir. Sizin gideceğiniz Arnavutköy burası değildir. İstanbul’da yaşayıp da pasaport randevusu alan kişiler farklı Arnavutköy’e gittikleri için böyle bir uyarıyı yapmak istedim. Olur mu olur kafalar karışmasın!

İstanbul Yeni Havalimanı'na Taksi İle Ulaşım

Sanırım mecbur kalmadıkça kimsenin de tercih etmeyeceği Yeni Havalimanı’na ulaşım seçenekleri arasında yerini alıyor. Siz taksiyle Yeni Havalimanı’na gitmek isteseniz bile bazı taksiciler buraya gitmeme konusunda hem fikir gibiler. Mecidiyeköy’den sizi Yeni Havalimanı’na götüren taksici dönüşü boş dönmek zorunda. Yeni Havalimanı’ndan yolcu almaları dışarıdaki taksicilere şimdilik yasaklanmış durumda.

Şu anda Yeni Havalimanı içerisinde 660 adet taksi hizmet vermektedir ilerleyen dönemlerde ise bu rakamın artacağı söyleniyor.

Mecidiyeköy’den Yeni Havalimanı’na taksi ücreti 103 TL,

Sarıyer’den Yeni Havalimanı’na taksi ücreti 113 TL ,

Bakırköy’den Yeni Havalimanı’na taksi ücreti 120 TL,

Büyükçekmece’den Yeni Havalimanı’na taksi ücreti 150 TL.

İstanbul Yeni Havalimanı'na Metro İle Nasıl Gidilir?

İstanbul Yeni Havalimanı’na metro ile gitmek isteyişimden hemen sonra hayal kırıklığına uğradım. Çünkü henüz Üçüncü Havalimanı’na metro ile ulaşım ağı yok.

1. İlk olarak Gayrettepe - Yeni Havalimanı metro hattı 2019 yılı sonlarında hizmet vermeye başlayacak. Bu durum sadece İstanbul Avrupa Yakası’nda yaşayanlar için değil aynı zamanda İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yaşayanların da işine gelmiş olacak. Özellikle metrobüsün Gayrettepe metrobüse aşırı yakın oluşu çok daha avantajlı olacak.

2. Halkalı - Yeni Havalimanı metro hattı Gayrettepe - Yeni Havalimanı metro açılışından 1 yıl sonra yani 2020 yılının sonlarına doğru açılması bekleniyor.

3. Bundan tam emin değilim ama Marmaray’dan tek aktarma yaparak Yeni Havalimanı’na ulaşım sağlanacak.

İstanbul Yeni Havalimanı'na İett Otobüsleri İle Ulaşım

Günde 16 kez sefer yapan H2 Mecidiyeköy - Yeni Havalimanı

Mecidiyeköy Metrobüs, Çağlayan, Nurtepe, Hasal, Kemer Yolu, Orman Yolu, Kıyı Emniyeti, İhsaniye Kavşağı, Yeni Havalimanı

Günde 14 kez sefer yapan H3 Halkalı - Yeni Havalimanı

Gümrük, 4. Cadde, Rumeliler, Atatürk Mahallesi, Demirciler Sitesi, Yeni Havalimanı

Günde 24 kez sefer yapan H4 Atatürk Havalimanı - Yeni Havalimanı hatlarıyla İstanbul Üçüncü Havalimanı’na otobüsle gidebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı'na Diğer Toplu Ulaşım Seçenekleri

Yeni Havalimanı’na ayrıca Havaist otobüsleri ile de ulaşım mümkündür. İlk başlarda 4 farklı noktadan kalkıp Yeni Havalimanı’na ulaşan Havaist otobüsleri şu anda 5 farklı noktadan kalkış sağlıyor. 2019 yılına kadar Havaist otobüsleri yüzde 50 indirim kolaylığı sağlanıyor fakat 2019 yılı itibariyle Havaist Yeni Havalimanı ulaşım ücretleri 12 TL ile 30 TL arasında güzergaha bağlı olarak değişecektir.

Havaist Seferleri ve Ücretleri

Yeni Havalimanı - Yenikapı 18 TL

Yeni Havalimanı - Tüyap 21 TL

Yeni Havalimanı - Kozyatağı 25 TL

Yeni Havalimanı - Taksim 18 TL

Yeni Havalimanı - Otogar 16 TL

Yeni Havalimanı Ne Zaman Açıldı?

İstanbul yeni havalimanı ne zaman açılacak? soruları artık son bulup 29 Ekim 2018 tarihinde son buldu. Fakat İstanbul Üçüncü Havalimanı’nın tam fazlarının bitmesi ise henüz tamamlanmadı.

Üçüncü Havalimanı Ne Zaman Bitecek?

İlk faz açılışı 29 Ekim 2018 yılında Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan İstanbul Yeni Havalimanı tamamlandığında 6 farklı piste sahip olacak. Toplam uçak kapasitesi ise 500 olacaktır.

İstanbul Yeni Havalimanı'ndan İlk Uçuşlar Nereye Oldu?

Türk Hava Yolları Yeni Havalimanı’ndan ilk uçuşunu 31 Ekim’de Ankara’ya saat 11:10’da yaptı. Daha sonra ise İzmir,Antalya,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan’a (Bakü) yapılan uçuşlar oldukça ucuz fiyatlarla karşımıza çıktı.

Türkiye'nin En Büyük Havalimanı Nerede?

Şu anda aktif olan Amerika kıtasındaki A.B.D’nin Atlanta kentinde yer alan havalimanı 104 milyon yolcu kapasitesi ile zirvededir. Dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı ise İstanbul’daki Yeni Havalimanı’dır.

"Üçüncü Havalimanı İstanbul Yeni Havaalanı Nerede Nasıl Gidilir" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z