Yaz

Ukrayna Odessa Gezilecek Yerler

calendar_today May 07, 2018 label

Ukrayna Odessa Gezilecek Yerler

Odessa Ukrayna benim en çok gitmek istediğim Ukrayna şehriydi. Lviv'den Odessa'ya tren bulamayınca maalesef gidemedim. Odessa gezilecek yerler ve Odessa hakkında yorumları duyduktan sonra Odessa plajları tatil planım başka bir yaza kaldı. Çılgın Gezgin editörü ile Odessa gezi rehberi yazarak Ukrayna Odessa turu yapacaklara Odessa Ukrayna uçak bileti ve Odessa otel bilgilerini sizler için derledik. Odessa nerede ve Odessa'da gezilecek yerler detayları sizlerle. Odessa Ukrayna gezilecek noktalar sizlerle...

video_library

Ukrayna'nın Bodrum'u Odessa

Türkiye’de bir anket yapılsa ve Ukrayna’da kaç şehir biliyorsanız denilse Odessa açık arayla birinci gelir. Belki Kiev bilinmez ama Odessa pek çok insan tarafından bilinir. Bunun en büyük sebebi tabi ki Ukrayna’nın bize en yakın şehri olmasından çok dillere destan Odessa gece hayatı olaylarıdır. Ayrıca tarih derslerinde de kendisine fazlasıyla yer verilmiştir. Odessa da bu şöhreti bileğinin hakkıyla elde etmiştir. Gerçekten adına ve namına uygun bir turizm şehridir. Türkiye’de tatil denildiğinde akla gelen ilk yer Bodrum’sa Ukrayna ve komşu ülkelerinde de ilk akla gelen yer Ukrayna Odessa şehridir. Odessa gezilecek yerler kısmından tüm detayları görebilirsiniz.

Odessa özellikle yaz aylarında Ukrayna’nın turizm başkenti olabildiği gibi genel olarak da Ukrayna’nın en gelişmiş 3. şehridir. Gelişmesindeki en büyük pay da denize kıyısı olmasıdır. Ukrayna ve Moldova’nın deniz ticaretini sırtlayabilecek bir limana sahiptir. Bu liman Karadeniz’in en büyük kapasiteli limanlarından birisidir. Antik Yunan’a uzanan tarihi ile bir tatil kasabasından daha çok ticari ve mimari özellikleri Odessa şehrini daha değerli kılar. Odessa gezilecek yerler hakkında aslında küçük bir ayrıntı vermiş olduk, Odessa şehrine hem feribotla hem kara yoluyla hem de hava yoluyla ulaşım vardır.

Ukrayna sahillerinde yer alan diğer şehirlerin plajları genelde taşlı ve çakıllıdır. Ancak Odessa şehrinin güneyinde yer alan meşhur Arkadia Plajı Ukrayna için benzersiz sayılabilecek bir kumsaldır. Arkadia Odessa da yıllardır bölge halkı tarafından bilinen şanını çevre ülkelere de yaymayı başarmış ve Odessa için harika bir turizm cenneti haline gelmiş. Odessa gezilecek yerler kısmının en önemlisi aslında plajlarıdır.

Karadeniz kıyısında yer almasına rağmen Odessa hafif kurak denilebilecek ılıman bir iklime sahiptir. Bu farklı iklimin Çarlık Rusya’sı zamanında insan vücuduna yararlı olduğu düşünülürmüş. Bu nedenle de yıllar öncesinde zengin Ruslar hastalandıklarında tedavi olabilmek için bölgeye akın ederlermiş. Bu alışkanlık şehrin turizm alt yapısını hazırlamış ve bir spa kültürü oluşturmuş ve bugün bu özelliklere sahip otellerin kurulmasına yol açmış. Odessa gezilecek yerler hakkında ince bir detayda konaklama için verilecek olursa bu otellerden faydalanmanızı da öneririm.

Odessa , Karadeniz’de yer almasına rağmen deniz ticareti nedeniyle Rus mimarisinin yanı sıra Akdeniz mimarisinden de etkilenmiştir. Tarihi binalarında bu farkı görebilmek mümkündür. Odessa şehrinin mimarisi ve binaları için coğrafi bir tehlikeden de bahsetmek gerekir. Odessa şehrinin altı oyuklarla doludur. Bu nedenle de zamanla bu oyuklar yer üstünde göçüklere neden olmaktadır. Bu göçükler çoğunlukla kıyı kayalıklarını etkilese de kimi zamanlarda binaların da zarar görmesine yol açıyor. Ukrayna Odessa şehrinde can ve mal kaybının korunabilmesi için oyukların etkileri ne zaman ve nerede faaliyete geçebileceği hesaplanmaya çalışılıyor. Bu çalışmalara bağlı olarak da Odessa şehrinde kimi alanlar koruma altında alınarak ya destekleniyor ya da boşaltılıyor.

photo_library

"Ukrayna'nın Bodrum'u Odessa" Hakkındaki Yorumlar (1)

ali 13 Aralık 2020 Pazar
https://rehberodessa.com/

Odessa Hava Durumu

Odessa Ukrayna’nın bir şehri olduğu için genelde insanlar bu şehrin çok soğuk olduğunu düşünebilirler. Yazın Odessa plajları ile ünlü olduğunu düşünürsek yazları aşırı sıcak bir şehirdir Odessa. Nisan ayı ile Eylül ayına kadar denize girilebiliyor. Ama kışın eksi dereceleri ciddi derecede gören bir şehirdir Odessa. En ideal mevsimleri Mayıs-Haziran-Temmuz ve Ağustos olarak yorumlayabiliriz. 

Odessa Nerede?

Odessa , Ukrayna’nın güneyinde ve Karadeniz’in kuzeyinde yer alır. Moldova ile sınır komşusu olan Odessa Oblastı’nın yönetim merkezidir. Karadeniz’e kıyısı olan şehrin gelişmesinde deniz ticaretinin ve bu ticarete elverişli doğal yapısının etkisi önemli rol oynar.

Gelelim Odessa şehrinin diğer liman kentlerinden daha ünlü olmasına. Odessa şehrinin namında coğrafyanın da büyük bir payı var aslında. Karadeniz’de yer alan hemen her liman kenti Karadeniz’in rüzgarlarına ve fırtınasına açıktır. Türkiye haritasını gözünüzün önüne getirin. Bütün şehirler ve limanlar Ukrayna sahillerinden başlayarak güçlenen rüzgarlara karşı açık ve korunaksızdır. Bulgaristan ile Rusya ve Gürcistan limanları da doğu ve batı rüzgarları için aynı koşullara sahiptir. Ukrayna’da yer alan Sivastapol ise Türkiye sahillerinden itibaren şişmeye başlayan güney rüzgarlarına açıktır. Odessa Limanı, güneye bakan Odessa Körfezi içerisinde yer alır ve şehrin sahil şeridi doğuya bakar. Bu nedenle de güney rüzgarları sahillerini rahatsız edecek seviyede güçlenemezler. Doğu rüzgarları Kırım Yarımadası nedeniyle şehir üzerinde etkili olamazlar. Bu olanaklar sayesinde Karadeniz’in belki de en güzel plajları Odessa’nın Arkadia bölgesinde yer alır. Odessa hangi ülkede diye merak edenlere de cevabı vermiş olalım.

Odessa Kiev Arası Kaç Km?

Kiev Odessa arası 475 km’dir.

Odessa Nerede Harita

Odessa Vize

Ukrayna’nın Bodrum’u sayılan Odessa vize işlemlerinde Ukrayna’nın belirlediği koşullara bağlı olduğu için Türk vatandaşları için vizesiz geçiş imkanına sahip. Ukrayna ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma gereğince biometrik kimliği olan vatandaşlar herhangi bir belgeye ihtiyaç duymadan Ukrayna’ya giriş yapabilirler. Uçağa binip de Odessa’ya inişinizle gerek zaman gerekse vize işlemleri açısından Türkiye’de bir şehirden diğer bir şehre gidişiniz arasında bir fark bulunmuyor. Ukrayna’ya kimlikle seyahat yazımızda tüm detaylar yazıyor.

Pasaport? Evet, Odessa için pasaport da gerekmiyor. Eğer çipli kimlik kartınız varsa dediğimiz gibi şehir değiştirir gibi ülke değiştirebilirsiniz. Kıbrıs ve Gürcistan’ın ardından 2017 yılından itibaren Ukrayna’da Türk Vatandaşlarının kimlikle seyahat edebilecekleri ülkeler arasına girdi. Sınır kontrollerinde tabi ki bir takım sorulara maruz kalıyorsunuz. Bu sorular da; “Odessa şehrine hangi maksatla geldiniz?”, “Odessa Ukrayna’da ne kadar süre kalacaksınız?”, “Odessa şehrinden dönüş biletiniz var mı?” tarzında oluyor. Yoksa da dediğimiz gibi Odessa şehrine girişinizde en fazla 3-5 soru ile muhatap olursunuz.

Ukrayna Odessa şehrinde polislerin rüşvet istediklerine dair çeşitli haberler var. Daha doğrusu buna maruz kalanlar olabiliyor. Bunun da pasaport ya da kimlik kartı ile alakası yok. Gece geç saatlerde Odessa’ya inerseniz böyle bir olayla karşılaşma olasılığınız daha yüksek. Biraz sıcak davranıp biraz da güler yüzlü olursanız sorun yaşamayacağınızı düşünüyoruz. Siz her şeye rağmen Odessa şehrinde kalacağınız otel ya da hostelin rezervasyon çıktılarını ve dönüş uçak biletinizin çıktısını yanınızda bulundurun.

Odessa'da Gezilecek Yerler

Ukrayna Odessa Uçak Bileti

Sadece Odessa şehrine gitmek ya da Ukrayna gezinize Odessa şehrinden başlamak istiyorsanız kısıtlı zaman içerisinde en hızlı ulaşım aracı uçak olacaktır. Tatil sezonunda da Odessa uçak bileti bulmanız çok kolay. İstanbul Odessa ve Ankara Odessa’ya direkt uçuşlar var. İstanbul’dan günde 8 Ankara’dan da 1 sefer düzenleniyor. Kış aylarında ise Ankara’dan seferler kaldırılırken İstanbul’dan da 4’e düşüyor.

Odessa İstanbul uçak bileti de erkenden alırsanız uygun fiyatlarla yolculuk yapabilirsiniz. 1 saat 15 dakika ile 1 saat 35 dakika arasında Odessa Havalimanı’na iniş yapabilirsiniz.

Odessa'ya Nasıl Gidilir?

Odessa Ukrayna’ya en hızlı ve en kestirme ulaşım aracı kesinlikle uçak. Bir hafta sonu kaçamağı ya da sadece Odessa veya Ukrayna gezisi düşünüyorsanız uçakla gitmek en mantıklı yol olacaktır.

İstanbul - Odessa Feribot

Odessa şehrine gitmenin başka yolu yok mu? Elbette var. Özel aracınızla kara yolu ya da Odessa gemi tercih edebilir, feribotu yaya olarak da kullanabilir ya da trenle seyahat edebilirsiniz. Ukrayna’yı arabanızla gezmek ya da Odessa üzerinden başka bir yere özel aracınızla gitmek istiyorsanız feribot seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Dediğimiz gibi yaya olarak deniz yolculuğu da yapmak isteyenler feribotu kullanabilirler. Biz denemedik ama 27 saat sürdüğünü duyduk. Bu yolculuk feribotla yapılacağı için bir cruise konforu beklememek gerekir. 27 saat süren yolculuk esnasında size yatabilmeniz için kamara da veriliyormuş fakat turizmden daha çok ticari ulaşım maksadıyla düzenlenen bu seferlerde aradığınız rahatlığı bulamayabilirsiniz. Ayrıca, bu mavi turu Ege’de veya Akdeniz’de değil de Karadeniz’de gerçekleştireceğinizi de unutmayın. Karadeniz’in fırtınaları sert olur ve fırtına bittikten sonra da ölü dalga denen etkisi devam eder. Alışık değilseniz çok zorlanabilirsiniz. Ayrıca, feribot Odessa şehrine 20 km mesafedeki Chornomorsk Limanı’na yanaşıyor. Buraya ulaştıktan sonra Odessa şehrine gitmek hiç sorun değil. Odessa şehrine otobüs, minübüs, tren ya da taksi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Ukrayna Odessa

Odessa'ya Arabayla Nasıl Gidilir?

Batı Karadeniz’i aracınızla gezerek Ukrayna’ya ya da Odessa şehrine gitmek istiyorsanız İstanbul Mecidiyeköy’den Odessa’ya 1230 km’lik bir yol sizi bekliyor demektir. Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndan Bulgaristan’a geçebilir, Romanya ve Moldova Kişinev üzerinden Odessa Ukrayna’ya ulaşabilirsiniz. Direkt Odessa’ya gitmek istiyorsanız yaklaşık olarak 17-20 saat sürecek yolculukta birkaç şoförle yolculuk yapmak gerekecektir. Gezerek Ukrayna’ya gitmek istiyorsanız tabi ki süre sizin keyfinize ve planınıza göre uzayacaktır. Bu yolculuk esnasında Bulgaristan’da Varna ve Burgaz’a, Romanya’da Bükreş’e uğrayabilirsiniz. Böyle bir plan yaparsanız mesafe 1350 km. civarında olacak ve Kırklareli Aziziye (Dereköy) Sınır Kapısı’ndan çıkmanız gerekecektir.

video_library

Odessa'ya Trenle Nasıl Gidilir?

Son zamanlarda Türkiye’de iyice popüler hale gelen tren yolculuğu ile farklı bir macera yaşayabilirsiniz. Sirkeci Tren Garı’ndan biletinizi alarak Bükreş’e oradan da Kişinev’e geçebilir. Buraların tadını çıkardıktan sonra Odessa’ya yine trenle devam edebilirsiniz. Bu yolculuk için net bir zaman verebilmek zor. Aktarmalı bir yolculuk olacak ve siz de uğradığınız ülke ve şehirleri gezmek isterseniz kendinize uygun bir plan yapmanız gerekecek.

Ukrayna’nın farklı bir şehrinden Odessa’ya gelmek istiyorsanız işte o zaman en uygun yol kesinlikle tren diyebiliriz. Demir yolu ile Odessa Ukrayna’dan Lviv ‘e 621 km.yi 11-13 saatte, Kiev’e 442 km.yi 7 saatte gidebilirsiniz. İsterseniz de 564 km.lik Kharkiv yolunu aktarmalı olarak geçebilirsiniz.

Türkiye’den Odessa’ya yolculuğunuz esnasında ve Ukrayna şehirleri ile Odessa arasında otobüs de kullanabilirsiniz. Fakat pek tavsiye etmiyoruz. Türkiye’den gitmeye kalkarsanız yolculuk çok uzun sürecektir. Ukrayna içerisinde de otobüsler pek konforlu değil. Dolayısıyla otobüsle yolculuk en son seçeneğiniz olsun.

Tüm bunlara ek olarak Lviv ve Kiev Odessa tren hatlarını kullanabilirsiniz. Ben Lviv’den Odessa’ya tren bulamamıştım. Haftada 1 kere olduğu için giderken planlarınızı yapın derim.

Odessa Tren İstasyonu

Odessa Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Odessa Havalimanı ile şehir merkezi arasında yaklaşık olarak 10 km. mesafe var. Odessa Havalimanı’nın kapasitesi ve güvenlik konusundaki hassasiyeti sizi biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Bu konuda hazırlıklı olun deriz. Uçaktan indikten sonra değerlendirebileceğiniz farklı seçenekler olacak. Otobüs ve troleybüsü kullanabilirsiniz. 129 numaralı otobüsü kullanarak Odessa tren istasyonuna geçebilirsiniz. 101 numaralı otobüs sizi Hreska Ploscha’ya yani Greek Square’e kadar götürebilir. Ukrayna genelinde çok sık kullanılan marshrutkaları da kullanabilirsiniz. 117 numaralı minibüs (marshrutka) sizin Odessa şehir merkezine ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Odessa şehrinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta taksiler veya taksiciler. Siz Odessa Havalimanı’ndan inince hemen yanı başınızda bitivereceklerdir. Geç saatte Odessa Ukrayna’ya inmediyseniz hiç muhatap olmayın. Çünkü size 20-100 dolara arasında bir fiyat biçeceklerdir ki pazarlık etseniz nereye kadar düşürebilirsiniz? Gece geç saatte inmişseniz toplu taşıma araçları çalışmayacaktır. Hatta geç saat diyerek biraz abarttık akşam 7-8 arasında seferleri sona eriyor. Böyle bir durumda Uber veya Uklon uygulamaları size yardımcı olabilir. Bir diğer seçenek de Odessa şehrinde kalacağınız oteliniz ile görüşün. Böyle bir hizmetleri varsa size bir araç yönlendirebileceklerdir. Taksi kullanmaktan başka çareniz kalmazsa da mutlaka çok sıkı bir pazarlık yapın. Bu durum sadece Odessa Ukrayna’da değil tüm Ukrayna şehirlerinde geçerlidir.

Odessa'da Gezilecek Yerler

Odessa Nüfusu

Odessa nüfusu yaklaşık olarak 1.2 milyon ve işin ilginç tarafı bu nüfus içerisinde 30’dan fazla ulustan insan bir arada yaşıyor. Odessa şehrinin Odessa Oblastı’nın idari açıdan yönetim şehri olduğunu daha önce belirtmiştik. İşte bu Oblast’ın nüfusu da 2.4 milyon civarında.

Odessa şehrinde birçok üniversite bulunduğu için şehrin günlük genel kalabalığını öğrenciler oluşturuyor. Bu öğrencilerin yaklaşık %30’u yabancı uyruklu oluyor.

Odessa şehri ticari ve turizm açısından canlı ve yatırıma açık bir şehir olduğundan şehrin etnik yapısı da tek bir ulusun hakimiyeti altında kalamamış. İyi ki de öyle olmuş. Nüfusun yarısı Ukraynalı, yarısından az küçük bir bölümü Rus, geri kalanlar arasında en fazla sayıya ulaşanlar Bulgarlar, Moldovalılar ve Rumenler. Kırım tatarları bu ülkenin vatandaşı oldukları için onlardan bahsetmiyoruz. Buraya yerleşmiş 15000 kadar Türk vatandaşı her ne kadar genel nüfus içerisinde çok yer kaplamasa da size çok kalabalık gelecektir.

Odessa'da Gezilecek Yerler

Odessa Festivalleri

Eğlencesi ile tüm Avrupa’da isim yapmış bir turizm şehri olan Odessa Ukrayna’nın dünyaca ünlü festivallerinin olmaması beklenemez. Tatil sezonu içerisinde şehirde çeşitli sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenlenir. Odessa gezinizi bu festival tarihlerine denk getirebilirseniz festivalleri görebilme şansı elde edebilirsiniz. Ama bizden size tavsiye sizin Odessa şehrinde olduğunuz tarihlerle festivallerin tarihleri uyuşuyorsa ve festivale de gitmek istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden biletinizi satın alın. Buraya geldiğinizde biletler çoktan tükenmiş olabilir.

1 Nisan. Bizde adı olsa da kendisine çok önem verilmez. Ya da birkaç yakın arkadaş bir araya gelir de aralarındaki en safı kandırmaya çalışır. Odessa’da öyle olmuyor işte. Tüm dünyada 1 Nisan Şaka Günü olarak kutlanıyor. Odessa da bu günün hakkını vermeye çalışıyor. Bunun için sokaklarda size komik gelebilecek farklı kıyafetler giymiş bir sürü insanla karşılaşabilirsiniz.

Odessa ; ticaret, turizm ve kültür açısından da önemli bir şehirdir. Mayıs ayının ortalarında da hem öğrencileri yönlendirmek hem de yeni yeni başlayan sezona renk katabilmek adına müzeler gecesi düzenlenir.

Odessa Uluslararası Film Festivali, Temmuz ayının ortasında düzenlenir ve 1 hafta kadar sürer.

Odessa tatil sezonunu da Eylül ayının sonlarında düzenlediği Odessa Jazz Festivali ile kapatmaya başlar.

Odessa'da Gezilecek Yerler

Odessa Gezilecek Yerler

video_library

1. Deribasovskaya Caddesi

Odessa’nın İstiklal Caddesi diyebileceğimiz Deribasovskaya Caddesi trafiğe kapalı ve insanların buluşma noktası halini almış. Cadde üzerinde karşılıklı dizilmiş birçok otel ve genellikle bu otellerin girişinde yer alan cafe ve restoranlar şehir halkının, turistlerin ve tabi sizin de güzel vakit geçirmenize olanak sağlıyor. Özellikle yaz akşamları kalabalığın da etkisiyle cadde bir başka güzel oluyor. Odessa gezilecek yerler listesinde ilk sıraya koyduk. Bu arada Ukrayna’da gezilecek yerler yazımıza bir göz atın deriz.

Odessa'da Gezilecek Yerler

2. Potemkin Merdivenleri Odessa

Odessa’nın simgesi nedir diye bir anket yapsalar çok büyük ihtimal açık ara farkla Odessa Potemkin Merdivenleri birinci gelir. Avrupa’nın en dikkat çekici 10 merdiveni listesinde yer alan merdivenler Primorskaya Caddesi’ni marinayla birleştiriyor. Ancak, bu merdivenler 192 basamaktan oluştuğu için inmesinde sorun yok da çıkarken biraz zorlayabiliyor. Merdivenler inşa edilirken optik illüzyon sistemi kullanılmış. Merdivenlerin en üst noktasından aşağıya doğru baktığınızda ancak son basamak ile başlayan caddeyi net bir şekilde görebiliyorsunuz. Aşağıdan yukarıya doğru baktığınızda ise yükselen basamakları görüyorsunuz fakat sonunu göremiyorsunuz. Odessa Ukrayna gezilecek noktalar listenize muhakkak eklemelisiniz.

Odessa'da Gezilecek Yerler - Potemkin Merdivenleri

3. Odessa Akademik Opera ve Bale Sahnesi Odessa

Opera Binası da bir yerde Odessa şehrinin simgesi haline gelmiş. Aslında tarihi bir bina. Her ne kadar geçen yıllar çeşitli yollarını bulup binaya zarar verse de bina restore edilmiş ve halen kullanılıyor. At nalı şeklinde tasarlandığı için içerisinde muhteşem bir akustik oluşuyor. Odessa gezisi esnasında bir uğrayın deriz.

Odessa'da Gezilecek Yerler

4. Primorsky Bulvarı Odessa

Odessa şehrinde Derbasovskaya Caddesi ile birlikte önemli 3 caddeden birisi de burasıdır. Bu caddenin kalbinde de Odessa’nın ilk başkanı Duke de Richelieu’nun anıtı yer alır.

5. Arkadia Plajı Odessa

İster kültür, ister ticaret, isterseniz de eğlence için Odessa’ya gidin, ama eğer Odessa’ya geldiyseniz de bir yolunu bulup bu plajları görün. Hele bir de yaz aylarından birisindeyseniz Arkadia Plajı’na gelmezseniz gezinize yazık etmiş olabilirsiniz. Odessa gezilecek yerler listesinde muhakkak uğramalısınız dediğimiz bir yer.

6. Belvedere Kolonları Odessa

Odessa şehrinin tarihi Antik Yunan’a uzanıyor demiştik ya. Bu gördüğünüz kolonların aslında onunla alakası yok. 19. yy’da inşa edilmişler. Görüntüsüyle de şehrin genel mimari yapısına aykırı gibi duruyor fakat kendisine has bir güzelliği var. Potemkin Merdivenleri ile Odessa Limanı arasında yer alıyorlar.

7. Puşkin Müzesi

Çarlık Rusyası tarafından Moskova’dan sürülen yazar ve şair Aleksandr Puşkin’in sürgün yıllarında yaşadığı daire Odessa şehrinde bugün müze olarak kullanılıyor.

8. Odessa Şehir Bahçesi

Kalabalıktan sıkıldım biraz huzur arıyorum diyorsanız Odessa gezilecek yerler listemizde bulunan Deribasovskaya Caddesinde yer alan Şehir Bahçesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Ukrayna Odessa

9. Yeraltı Labirentleri

Odessa şehir merkezinden 70 km. uzakta yer alan ve katakomb diye de bilinen labirentler maden arama çalışma sırasında oluşturulmuş ama Odessa’nın savaşlarla dolu tarihi düşünülünce buraların siper ve sığınak olarak kullanıldığını tahmin etmek çok zor değil. Giriş noktası bir askeri merkezde bulunan katakomblar sıkı durun 100 km²lik bir alana yayılıyor. Avrupa’nın en büyük yer altı şehri de böylelikle Odessa’da bulunmuş oluyor. Odessa gezilecek yerler listesinde olsa da eğer vaktiniz yoksa burayı pas geçebilirsiniz.

10. Odessa Bit Pazarı

Sevdiklerinize hediye ya da kendinize bir Odessa hatırası alacaksanız Odessa Bit Pazarı’na bir göz atmalısınız. Böyle bir planınız yoksa da uğrayın. Renkli bir alan. Pazarın bize göre en dikkat çekici ürünleri de tabi ki yerli halka özgü kılık kıyafet ve giyecekler. Odessa gezilecek yerler listesine koyalım mı koymayalım mı diye düşündük ama karar sizin.

Odessa Plajları

Odessa plajları Ukraynalılar tarafından yılın 6 ayı kullanılıyorlar. Nisan ayında her ne kadar deniz soğuk olsa da Ukraynalılar’ın deniz sevdasına engel olamıyor. Ekim ayında Türkiye’de pek denize giren kalmaz ama Ekim sonunda bile Odessa sahilleri denize girmek isteyenlere olanak sağlayabiliyor.

Odessa plajlarının en yoğun olduğu aylar ise Temmuz ve Ağustos’tur. Gündüz deniz keyfinin gece de beach partyler ile devam ettiği ve hayatın hiç bitmediği Odessa şehrinin dillere destan eğlence hayatının zirve yaptığı dönemler işte bu aylardadır. Ukrayna Odessa’da gece hayatı arayışı içerisinde olanlara buraları da önerebiliriz.

Ukrayna Odessa

Odessa Lanzheron Plajı

Otelinizin bir plajı yoksa ve siz de kendinize bir yer beğenmek istiyorsanız size kısaca Odessa plajlarından bahsedelim. Şehir merkezinde yer alan Lanzheron Plajı en meşhur plajlardan birisidir. İyi yanı merkezden güzel bir park içerisinde yaklaşık 10 dk. kadar yürüyerek plaja rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kötü tarafı şehir merkezinde olduğu için denizin ve plajın kirli olma ihtimali ve denizde çöplerle karşılaşma olasılığınız yüksek. Odessa gezilecek yerler listesine dahil etsek de söylediklerimize bir kulak asmanızı tavsiye ederiz.

Odessa Arcadia Plajı

Odessa’nın ve Ukrayna’nın en ünlü plajı Arcadia birçok açıdan diğer plajların önünde yer alır. Şehir merkezi ile arasında yaklaşık 8 km.lik bir mesafe yer alması nedeniyle şehre gelenlerden genellikle deniz ve eğlenceyi seçenler tarafından konaklama için tercih edilir. Odessa’nın asıl eğlence merkezi Arcadia Plajı birçok otele ev sahipliği yapar.

Otrada Beach Odessa

Lanzheron plajı ile şehir merkezi arasında Otrada Beach de denize girmek için kullanılabilir. Geceleri de özellikle sezonun en yoğun olduğu dönemlerde sabaha kadar hayatın devam ettiği noktalardan birisi.

Ayrıca, şehrin biraz dışına çıkılarak Chornomorsk da plaj ve deniz için tercih edilebilir ama merkezden mesafesi 20 km olması nedeniyle etkinlik ve eğlence açısında Arcadia ile yarışamaz.

Ukrayna Odessa

Ukrayna Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler

Kiev Gezilecek Yerler

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Ukrayna'dan Belarus'a Geçiş

Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna Turu İçin Altın Tavsiyeler

Ukrayna Aşk Tüneli

Ukrayna'ya Kimlikle Giriş

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Ukrayna Şehirleri

Ukrayna Gece Hayatı

Ukrayna Odessa

Odessa'da Ne Yenir?

Ukrayna’ya gitmişken kesinlikle geleneksel Ukrayna mutfağının tatlarını, lezzetlerini denemelisiniz. Biz size önce geleneksel mutfağın en güzellerini bir sıralayalım.

Borscht Çorbası

Ukrayna, Rusya ve çevre ülkelerde çok meşhur bir yiyecek.

video_library

Vareniki

Mantı diyelim ama tam olarak değil. Bir de böyle etli değil de meyveli mantı. Sarmısaklı yoğurt ve tereyağı da ne yazık ki yok ama zaten gerek de duymayacaksınız.

Strudel

Tatlı olarak Strudel. Meyveli bir hamur işi.

Sirniki

Kahvaltıda kahveyle beraber değerlendirebilirsiniz. Yanında gelecek olan reçel ya da elma sosu ile harika oluyor.

Kotleta po-kyivsky

Chicken Kiev de denilen dereotlu, tereyağlı panelenmiş tavuk

Kısil

Bir çeşit komposto mu yoksa şerbet mi desek… Alkolsüz ve soğuk içiliyor.

Buraya kadar saydıklarımız sadece Odessa’da değil tüm Ukrayna’da deneyebileceğiniz lezzetler. Bir de Odessa’nın farkı var tabi. Bir sahil kenti ile denizden kilometrelerce uzak Kiev’in aynı damak tadına sahip olmasını beklememelisiniz.

Pechenya

Domuz, geyik, dana gibi farklı et seçenekleri sunan ancak aslen geyik etinden yapılan bir lezzet.

Belçika usulü midye deneyebilirsiniz. Belçika mı? demeyin. Dünyaca ünlü bir lezzete ulaşacaksınız.

Ayrıca, İtalya mutfağına uygun hazırlanmış deniz mahsüllerini de tercih edebilirsiniz.

Ve Odessa usülü kalkan balığı. Denemeden dönmeyin deriz.

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram : Cilgingezgin_

Facebook : Çılgın Gezgin

Odessa'da Gezilecek Yerler

Ukrayna Ulaşım Rehberleri

Lviv Nerede

Kiev Nerede

Kharkiv Nerede

Odessa Nerede

Ukrayna Nerede

Odessa Gezilecek Yerler

Odessa Otelleri

Tatil sezonunda Odessa’nın popülaritesine bağlı olarak otel fiyatları da doğal olarak oldukça yükselebiliyor. Sezon dışında ise Odessa şehrinde çok ucuza kalacak yer bulabilirsiniz. Hatta tatil sezonunda birçok otelde yer bulamayacağınız için erken rezervasyon yaptırmanız yararınıza olacaktır.

Kültür ve eğlenceyi bir arada değerlendirmek istiyorsanız şehir merkezinde kalabilirsiniz. Böylelikle otelinizden çıktıktan sonra rahatlıkla gitmek istediğiniz her yere gidebilir ve gece ya da sabah geri dönerken hiç zorlanmazsınız.

Sadece eğlence için geldiyseniz Arcadia’yı üstüne basarak tavsiye ediyoruz. Ben dinlenmek de istiyorum diyorsanız o zaman sahil bölgesinde Arcadia’ya göre çok daha sessiz bölgeleri değerlendirebilirsiniz.

Lüx bir Odessa tatili yapmak istiyorsanız;

Şehir merkezine yakın konumlanmış La Gioconda Boutique Hotel Odessa,

Opera Binasına çok yakın olan Hotel Bristol Odessa,

Arcadia bölgesinde yer alan ve daire konseptine sahip Pearl Luxury Apartment’i seçebilirsiniz.

Lüx’e gerek yok ama orta seviye olsun diyorsanız;

Şehrin göbeğinde diyebileceğimiz Luxury Apartments in Odessa City Center.

Arcadia’da Arcadia Hotel ve yine Arcadia’da bulunan OK Odessa temizliği ve fiyatları ile size göre olabilir.

Kaldığım yerin önemi yok ucuz olsun yeter de diyebilirsiniz. O zaman;

Deribasovskaya Caddesine yürüyerek 7-8 dk. uzaklıktaki Zirka Hotel.

Şehir merkezinde yatakhane tarzında Hostel51.

Yine Odessa şehir merkezinde sayılabilecek özel odaları ve yatakhaneleri bulunan Estherhouse Odessa’da konaklama ücretlerini çok çok düşürecek hatta bedava sayılabilecek bir seviyeye indirecek seçenekler.

Hostel ya da yatakhane nedir ? diye merak edenler için Ukrayna’da ve Belarus’ta kaldığım hostellerin videosunu çektim. Hemen alt taraftaki videoyu izleyebilirsiniz. Odessa otel fiyatları tamamen sizin tercihiniz doğrultusunda değişiklik gösterecektir.

video_library

Odessa Şehir İçi Ulaşım

Ukrayna’nın hemen her ilinde şehir içi ulaşım için kullanılan araçlar aslında aynı sayılır. Odessa şehrinde bu konudaki en büyük eksikliği ise metro altyapısının olmaması. Ama toplu ulaşım araçları sizi ihtiyacınız olan her noktaya götürebilecek kadar geniş bir ağa sahip. Odessa gezilecek yerler hemen hemen birbirine yakın sayılır.

Otobüs ve troleybüsler bir turistin gitmek isteyeceği hemen her alana yolcu taşıyor. En büyük handikapları ise çalışma saatleri. Hafta içi sabah 06.45’te başlıyorlar ama akşam 19.00’da son seferlerini düzenliyorlar. Hafta sonu ise 07.00 ile 17.20 saatleri arasında çalışıyorlar. Dolayısıyla otobüs veya troleybüsle gittiğiniz bir yerden dönüş saatini iyi hesaplamanız gerekebilir. Otobüs ve troleybüslerle ilgili bir başka sorun ise latin harflerine hiç yer vermiyor oluşları. Kril alfabesi bilmiyorsunuz ama bir şekilde çevredekilerden yardım alarak gideceğiniz yeri bulabilirsiniz.

Bize çok tanıdık bir toplu ulaşım aracı daha var: Minibüs. Ukraynalılar, Marshrutka diyorlar. Bizdeki dolmuş, minibüs nasıl çalışıyorsa tamamen aynı mantıkla çalışıyor. Lisan dışında zorlanacağınız bir nokta bulunmuyor. Çevredekilere sorarak hangi minibüsün sizin gitmek istediğiniz yere gittiğini öğrendikten sonra bir de şoföre bu durumu anlatabilmek ve “müsait bir yerde” inebilmek biraz ustalık gerektirebilir.

Taksi konusunu havaalanından ulaşımı anlatırken yazmıştık. Ama bir daha vurgulayalım. Mümkünse Odessa şehrinde taksi kullanmayın hatta taksi kullanmayın. Uber ve Uklon gibi uygulamalar ile özel araç çağırabilirsiniz. Yok illa taksi kullanacaksanız da kesinlikle pazarlık yapın. Hem de öyle böyle değil. Bu sadece Odessa şehrinde değil tüm Ukrayna’da geçerlidir.

Odessa Şehir içi Ulaşım
video_library

Odessa Ukrayna'da Neler Yapılır?

Odessa’da kesinlikle eğlenilir. Dünyaca ünlü eğlencesinin tadı çıkartılır.

Kültür de olsun diyorsanız Odessa Opera Binası’nda düzenlenen etkinliklere iştirak edilir.

Kakakomblar Odessa şehrinde kesinlikle ziyaret edilir.

Mevsimlerden yazsa Odessa plajlarında denize girilir ve tatil yapılır.

Yapacak bir iş bulunamadıysa ve can da sıkılıyorsa Odessa Potemkin Merdivenleri inilip-çıkılabilir.

Odessa Gezilecek Yerler

Odessa Alışveriş

Odessa’ya gelmişken bir hatıra ve de sevdiklerinize hediye almadan gitmek olmaz. Odessa’dan alınabilecek en güzel eşyalar el yapımı ürünler. Bunların başında da bizce motanka geliyor. Motankalar yerel kıyafetler giydirilmiş örme bebekler. Matruşkaları da beğenebilirsiniz. El emeği göz nuru yün eldivenler, patikler ya da kalpakların yanı sıra yöresel motifler taşıyan deri kıyafetler hoşunuza gidebilir.

Şunu da belirtelim sonra hayal kırıklığına uğramayın. Evet, Ukrayna ve Odessa ucuz. Ancak, Türkiye’de de satılan bir malzemeyi oradan ucuza alıp Türkiye’ye getirmeyi düşünüyorsanız, yanlış yoldasınız demektir. Elektronik, giyim kuşam gibi malzemeler ne yazık ki pahalılar.

Odessa şehrinde alışveriş nereden yapılır diyorsanız. Biz söylesek de söylemesek de alışveriş yapmayacak olsanız da önce Deribasovskaya Caddesi’ne zaten gideceksiniz. Buraya zaten çok sık geleceksiniz. Hemen alışverişe başlamayın. Genel olarak şehrin mağazaları ve hediyelik eşya dükkanları bu cadde üzerinde bulunuyor.

Odessa Arcadia, eğlence ve gezmek için olduğu kadar alışveriş için de önemli bir nokta. Burada da bir çok mağaza ve dükkan bulabilirsiniz.

Bitki çayını hediye etmeyi düşünür müsünüz? bilmiyoruz ama belki Odessa’da kaldığınız süre içerisinde kendinize yiyecek bir şeyler almak isteyebilirsiniz. Privoz Market, Odessa’da uğranması gereken noktalardan birisi. Odessa gıda yönünden oldukça zengin olan marketi kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Riviera Shopping City Odessa , alışverişin yanı sıra eğlence bakımından da hoş vakit geçirmenizi sağlayacak Riviera, Odessa’nın en büyük alışveriş merkezi.

Odessa şehrinde hediyelik eşya konusunda bizim size tavsiye edebileceğimiz yer Wheel of History. Şehre ve ülkeye özel çok sayıda hediyelik eşya bulunduran mağaza kesinlikle ilginizi çekecektir.

Odessa'dan Ne Alınır

Odessa'ya Kaç Gün Yeterli?

Sadece Odessa için size 2 gün yeterli olabilir. Odessa gece hayatı eğlencesine de katılabilir, Odessa plajlarında güneşlenebilir, Odessa yöresel lezzetlerini deneyebilir, Odessa gezilecek yerler listesinde olan katakombları gezebilirsiniz ve arda kalan zamanınızda Odessa Potemkin Merdivenleri’ne çıkabilirsiniz.

Bir hafta sonu kaçamağı size Odessa şehrinde rahatlıkla yetecektir. Gelmişken Odessa şehrinde ne varsa görmek istiyorum diyorsanız 3 veya 4 gün de kalabilirsiniz. O zaman belki biraz daha şehir dışına da çıkabilirsiniz.

Odessa Gezilecek Yerler

Odessa Gezi Maliyeti

Odessa oldukça ucuz bir şehir. Düşük bir bütçe ile günlük yaşantınızı gayet rahat bir şekilde keyifli hale getirebilirsiniz. Ama eğlencenin doruklarına çıkmak ya da lüks bir yaşama ulaşmak istiyorsanız o zaman ne kadar harcayabileceğinizi kestirmek zor.

Biz size genel bir fiyat listesi çıkartalım. Size bir fikir verebilir. Odessa fiyatlar ortalama listesi şu şekildedir;

Odessa uçak bilet fiyatları Haziran-Temmuz aylarında yaklaşık olarak 700 TL oluyor. Erkenden alırsanız ve kampanyaya denk gelirseniz daha ucuza getirebilirsiniz.

Odessa Ukrayna’da otel fiyatları da sizin beklentilerinize göre değişecektir. Orta seviye bir otelde kaldığınızı düşünürsek bugün şartlarında en fazla gecelik 100 TL verirsiniz. Hostelde kalmak isterseniz 25-40 TL’ye yer bulabilirsiniz.

Odessa yeme-içme fiyatları da çok uygun. Günlük olarak bir restoranda yöresel lezzetlere öncelik vererek 40 TL’ye karnınızı doyurabilirsiniz.

Ulaşım için eğer bizim tavsiyelerimize uyarsanız yani taksiden uzak durursanız 10 TL fazlasıyla yetecek ve hatta kalanla su bile içebileceksiniz. Ukrayna Odessa şehrinde çok fazla taksiye ihtiyacınız olmadığını bir kere daha belirtelim.

Odessa gece hayatından beklentiniz de maliyete etki edecektir. 5 dolara yani yaklaşık 20-22 TL’ye girebildiğiniz gece kulüplerini tercih edebileceğiniz gibi en iyilerine giderim derseniz de en fazla 60 TL ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Alkol aslına bakarsanız Türkiye’deki bir çok mekana göre ucuz. 5 TL ile 20 TL arasında fiyatlar sunabilirler. Odessa çok turistik bir yer buna göre düşünün. Ukrayna geceleri yazımızda bu konuya değindik.

Alışveriş kısmı da hediyelik eşya alacaksanız Odessa şehrinde çok maliyetli olmaz. Ama Türkiye’den daha ucuza da bir şey bulmaya çalışırsanız çok başarılı olamayabilirsiniz. Odessa Ukrayna’da hediyelik eşyaların tanesini 5-20 TL’ye mal edebilirsiniz.

Siz bu yukarıda Odessa Ukrayna hakkında yazdıklarımızdan kendinize bir hesap çıkartırsınız. Odessa , vize istememesi ve yakın olması sebebiyle ulaşım masraflarından kar etmenizi sağladığı gibi şehrin genel ücretlendirmesi de düşük olduğu için bir çok yurt dışı turuna nispeten oldukça ucuz ve eğlenceli geçecek bir tatil vadediyor. Odessa sahilleri de ünlü olunca yazın alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Ukrayna Odessa gezilecek yerler kısmına yorumlarıyla eşlik etmek isteyenler fikirlerini özgürce bizlerle paylaşabilirler. Odessa’da gezilecek yerler hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar… Umarım Odessa gezi rehberi sizlere yardımcı olmuştur. Bol eğlenceli tatiller!

"Ukrayna Odessa Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (1)

velı 23 Ekim 2019 Çarşamba
Biz ukrayna odessa ya gittik katabomblar kesın gıdın. yazınızdakı heryerı gorduk. Rus dili çok zor garsonlar dışında kımse bizi anlamadı, yaş itibari ile ingilizce orta https://rehberodessa.com/ öğrenci tercüman arkadaşla dolaştık. borş çorbası kesınlıkle için . yer altı mağraları soğuk mont alınız.

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z