Yaz

Ukrayna Şehirleri

calendar_today May 07, 2018 label

Ukrayna Şehirleri

Ukrayna şehirleri arasında benim en çok sevdiğim şehir Lviv olmuştu. Ukrayna'da gezilecek yerler bittikten sonra Ukrayna şehirleri listesi olan Ukrayna Lviv, Kiev, Odessa ve Kharkiv şehirleri haritalı olarak gösterdim. Ukrayna haritası ve Ukrayna gezilecek yerler hakkında her şeyi en ince ayrıntısına kadar inceleyip Ukrayna'da gezilecek şehirler listesine bakıp nereye gideceğinize karar verebilirsiniz.

Ukrayna siyasal olarak 26 idari bölgeye ayrılıyor ve bu bölgelere ‘’Oblast’’ deniliyor. Biraz eyalet gibi bir yapı diyebiliriz. Bu oblastlar da şehirlere ayrılıyor ve Ukrayna’da toplam 459 tane şehir bulunuyor. Özel bir statüye sahip olan Kiev ve Sivastapol diğer şehirlerden yönetim bakımından ayrılıyor. Ukrayna’nın turizm açısından en önemli şehirleri başkent Kiev, Kharkiv, Odessa ve Lviv’dir. Donetsk, Simferopol, Sivastapol,Rivne ve Yalta da Ukrayna’da gezilecek şehirler arasında yer alıyor. 

Ukrayna Haritası Türkçe

Ukrayna Kiev

3,5 milyon nüfusa sahip Başkent Kiev, ülkenin kuzeyinde yer alıyor ve Dinyeper Nehri’nin hemen yanına kurulmuş. Doğal güzellikleri, tarihi kokusu ve mimari yapısı şehri gerçekten gezilmeye değer kılıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan başkent geçmişte de Hristiyanlık için önemli bir merkez olmuş. 

Kiev için söylenebilecek en güzel sözü de Goethe söylemiş: İçinde parklar olan çok şehir gördüm ama parkın içindeki bir şehri ilk kez görüyorum. Özgürlük Meydanı ya da yerel adıyla Maidan Nezalezhnosti, Aziz Sofya Katedrali ve  Mariyinsky Sarayı şehrin en önemli turistik alanlarıdır. 

Ukrayna'da Gezilecek Şehirler - Kiev

"Ukrayna Kiev" Hakkındaki Yorumlar (1)

mert 24 Aralık 2018 Pazartesi
Kiev en pahalı şehir mi ?

Ukrayna Kharkiv

Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti ise Kharkov’dur. Yaklaşık 1,5 milyon insanın yaşadığı şehir Ukrayna’nın Rusya sınırında yer aldığından kuzeybatıdaki uç şehridir. Rusya’ya bu kadar yakın olunca Rus etkisi kendisini fazlasıyla hissettirir. Bölgede Ukraynaca anlamayan insanlarla karşılaşmanız bile mümkün. Ukrayna gezisi yapanların veya yapacakların pek uğramadığı hatta bilmediği Kharkiv Ukrayna’nın eğitim kentidir. Şehrin büyük kalabalığı öğrencilerden oluşur. Turizm açısından da işin gerçeği çok büyük imkanlara sahip değil. Bu şehre gelip gelmemek sizin kararınız. 1 günde bütün şehri dolaşabilirsiniz. Vaktiniz varsa Ukrayna’da bir şehir daha göreyim diyorsanız uğrayabilirsiniz. Gidiş dönüş yolculuğunu da hesaplarsanız 2 gün sizin için yeterli olacaktır. Pryvokzalnyi Meydanı, Palats Odruzhennya, Maxim Gorky Park, Strilka Meydanı ve Annunciation Katedrali görebileceğiniz yerler listesinin başında yer alıyor. 

Ukrayna'da Gezilecek Şehirler - Kharkiv

Ukrayna Odessa

Türkiye’ye en yakın Ukrayna kenti Odessa ülkenin 3. büyük kenti. Ukrayna ve Moldova başta olmak üzere büyük bir ticaret hacmine sahip olan kent Ukrayna tatiliniz sırasında size denize girme imkanı da sunabilir. Eğlence hayatını özellikle vurgulamaya gerek yok diye düşünüyoruz. Özellikle yaz aylarında çevre ülkelerden de gelen turistlerle birlikte şehir iyice canlanıyor.

Şehirde çok sayıda üniversite olması nedeniyle de kış aylarında dahi hayat gözle görülür şekilde devam ediyor. Bu şehrin en kötü tarafı ne yazık ki yakın olması nedeniyle yurttaşlarımızın çokça ziyaret etmesi ve bu ziyaretleri sırasında oluşturdukları intiba. Türk olduğunuzu söylediğinizde bu bakışlardan nasibinizi alabilirsiniz. Bu durumu atlatabilirseniz, Deribasovskaya Caddesi, Potemkin Merdivenleri, Odessa Opera ve Bale Binası, Arkadia Plajı ve Shevchenko Parkı’nı rahatlıkla gezebilirsiniz.

Ukrayna'da Gezilecek Şehirler - Odessa
video_library

Ukrayna Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler

Kiev Gezilecek Yerler

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Ukrayna'dan Belarus'a Geçiş

Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna Turu İçin Altın Tavsiyeler

Ukrayna Aşk Tüneli

Ukrayna'ya Kimlikle Giriş

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Ukrayna Gece Hayatı

Odessa Gezilecek Yerler

Ukrayna Lviv

Ukrayna’nın bize en şirin gelen kenti Lviv. Burası Ukrayna’nın sanat ve kültür başkenti demiştik ve bu ünvanı sonuna kadar hak ediyor. Ukrayna topraklarının en kuzeybatısında yer alan şehirde 60 tane müze var. Lviv gezi rehberi’nde bahsettik ama burada da bahsedelim. Nüfus’un %85’i kadın değil. Bu bir efsane. Eğer buna inanarak gelecekseniz gerçekten çok büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. 

Bu kadar çok müzenin olduğu yerde eğlence olmaz demeyin. Şehir insanı şaşırtacak şekilde geceleri de hareketli oluyor. Sokaklardan insan eksik olmuyor desek yalan olmaz. Bir haftasonu Lviv’e giderek bu harika şehrin görülecek noktaların tamamını gezebilirsiniz. Rynok Meydanı (Market Square), Lviv Town Hall, Lviv Opera House ve Virmenska Sokağı Lviv’e gidince mutlaka ziyaret etmeniz gereken hatta ziyaret etmek zorunda kalacağınız turistik mekanlar. 

Ukrayna'da Gezilecek Şehirler - Lviv

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram : Cilgingezgin_

Facebook : Çılgın Gezgin

Ukrayna Ulaşım Rehberleri

Lviv Nerede

Kiev Nerede

Kharkiv Nerede

Odessa Nerede

Ukrayna Nerede

Ukrayna Rivne

Ukrayna şehirleri arasında tamamen tesadüf eseri gittiğim Rivne şehrinde Ukrayna Aşk Tüneli’ni tek geçerim.  Lviv’den trenle rahatlıkla gidebilirsiniz.

Ukrayna’da gezilecek şehirler hakkında bilgileri verdik. Ukrayna haritası Türkçe olarak hazırladık. Karar sizin. İyi tatiller...

Ukrayna'da Gezilecek Şehirler - Ukrayna Aşk Tüneli

"Ukrayna Şehirleri" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z