Yaz

Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler

calendar_today Tem 02, 2017 label

Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler

Ukrayna'ya gitmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği soruların başında Ukrayna nerede ve Ukrayna'ya nasıl gidilir? soruları geliyor. Ukrayna'ya kimlikle giriş başladıktan sonra çipli kimlik kartı olmayıp pasaportu olan kişilerin kafası çok karıştı. Bu yazımda Ukrayna'ya gitmek için gerekli evraklar ve Ukrayna'ya gidişte yaşanan sorunları ele alıyorum. Ukrayna'da gezilecek yerler hakkında uyarılarıma da dikkate almanızı öneririm.

Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler verirken her şeyi kemiksiz en ince ayrıntısına kadar yazacağımı Ukrayna gezilecek yerleri keşfederken karar vermiştim. Bu yazımda hiçbir şekilde süsleme abartı ve illüzyon yoktur. Sebeplerini hemen yazayım Ukrayna’ya gitmek isteyen herkes, Ukrayna gece hayatının toz pembe olduğunu ve bütün Ukrayna kızlarının sanki havaalanında Türk erkeklerini beklediğini sanıyor. Gitmeyen ve görmeyen insanlar Ukrayna gezisi yorumlarını okuyup beklentilerini aşırı yüksek tutuyorlar. Ukrayna’ya kimlikle giriş zaten malumunuz onaylandı. Ukrayna’ya gitmek neden bu kadar değerli olduğunu elbette hepimiz biliyoruz zaten Ukrayna’da karşılaştığınız herkes neden buraya geldin diye sormaya gerek bile duymuyor. Ukrayna’da yaşam fiyatları Türkiye’ye nispeten daha ucuz daha ekonomik ee haliyle ver elini Ukrayna gezi turlarına… Ukrayna tavsiyelerimin ilk konusu; Evet, Ukrayna bizden ucuz bir memleket diyebilirim. Ukrayna gitmek için gerekenler yazımdan detaylara ulaşabilirsiniz. Peki bu kadar meşhur olan Ukrayna nerede ve Ukrayna’ya nasıl gidilir ? Ukrayna’ya gitmek isteyenler için  tüm merak edilenleri cevapladım.

video_library

Ukrayna'da Hat Almak Ukrayna Gsm Operatörleri

Ukrayna’ya indik ilk yapmamız gereken şey kendimize hat olmak olmalı. Çoğu insanın İngilizce bilmediğini düşününce ’’Google Çeviri’’ bizim yegane dostumuz olacaktır. Ukrayna Kharkov (Kharkiv) şehrinden aldığım Lifecell hattıma 2 GB internet konuşma ve sms paketiyle birlikte 10 TL ödemiştim. Farklı bir seçenek ise yine 10 TL ödeyip 12 GB internet çok az konuşma paketi tercih edilebilir. Giderken yanıma bir telefon daha götürmüştüm ki sürekli kullandığım telefonun ayarları sıfırlanmasın diye. Ukrayna’dan hat alırken kimlik vermedim ya da kontrat imzalamadım. En çok bu durum beni düşündürüyordu çünkü o yazıların hiç birini okuyamazdım. Türkiye’de bile minik yazıların hangisini hangimiz okuyoruz değil mi? Ukrayna’da 3 adet Gsm şirketi var bunların en iyileri Lifecell (Turkcell) , Vodafone ve Mts şeklinde. Mts içlerinde en iyisiymiş ben Lıfecell’den de memnun kaldım. Kharkiv – Kiev hızlı tren yolculuğu esnasında bazı yerlerde çekmedi ama öyle çok da önemli bir ayrıntı değildi tabi. Hattı kullanacağınız telefonun navigasyon programının yüklü olması işlerinizi çok fazla kolaylaştıracaktır. Ayrıca arkadaşlarınız ile iletişim kurabilir gideceğiniz oteli bulamazsanız arayabilirsiniz. Hatta ve hatta Ukrayna’nın gezilecek görülecek yerlerini ve Ukrayna tavsiyelerimi haritada işaretleyebilirsiniz.

video_library

Ukrayna'ya Kimlikle Giriş

Ukrayna’ya gitmek isteyen kişilerin bana en çok sorulan soru buydu. Evet arkadaşlar Ukrayna’ya kimlikle giriş artık serbest tıpkı Gürcistan ve Kıbrıs’a girer gibi girebiliyoruz. Aralarındaki tek fark Ukrayna’ya çipli kimlikle (yeni kimlik kartlarımız) ile girebilmemiz. Eski kimlikle Ukrayna’ya girilir mi? diye merak edenlere varsa hemen söyleyeyim izin vermiyorlar.

Ukrayna'ya Gitmek - Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler - Ukrayna Lviv

Ukrayna Gezilecek Yerler Blog Yazılarım

Ukrayna Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kiev Gezilecek Yerler

Lviv Gezilecek Yerler

Ukrayna'ya Kimlikle Giriş

Ukrayna Aşk Tüneli

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Ukrayna'dan Belarus'a Geçiş

Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Ukrayna Şehirleri

Odessa Gezilecek Yerler

Ukrayna Gece Hayatı

Ukrayna'ya Gitmek - Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler - Ukrayna Kiev

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram: @cilgingezgin_

Facebook: Çılgın Gezgin

Ukrayna Aşk Tüneli Aşk Tüneli-Ukrayna Kleven

Ukrayna Uçak Bileti

1 yıl önce Ukrayna’ya gitmek istediğimde bilet fiyatları 1000 TL’ydi. Yaz mevsiminde son anda alınan biletler genelde pahalı oluyor. Buradaki Ukrayna tavsiyem Kharkiv uçak bileti alıp Kharkiv’den Kiev’e 35 TL ödeyip hızlı trenle geçmek olacaktır. Ben 75 TL’ye Ukrayna’ya uçak biletimi aldım.

video_library

Ukrayna Hızlı Tren Seferleri

Ukrayna şehirler arası tren yolculuğu benim en çok keyif aldığım bölümdü. Sebebi ise hayatımda ilk defa trenle bu kadar uzun tren yolculuğu yapmış olmamdı. Geçen sene Kars’a Doğu Ekspresi ile değil de arabayla gitmiştim. Doğu Ekspresi hevesimi bir nebze de olsa burada alabilmiştim. Kharkiv – Kiev hızlı tren 5 saat sürüyor ve yataksız trenler var. Tren gayet konforlu olup kafeteryasından elektirik ve lavaboya kadar yolculuğunuz için bazı hizmetler mevcuttur. Ukrayna hızlı tren seferleri ve saatlerini öğrenebileceğiniz adres için buyrun efenim http://booking.uz.gov.ua/en/ tıklaması bedava.

Trenlerde sigara içmek yasak fakat özellikle Kiev – Lviv hızlı tren seferleri uzun sürdüğü için (yaklaşık 10-12 saat arasında değişiyor) vagonlar arasında sigara içmiştim. Öhöm Öhöm bu konuya da dikkat ederseniz iyi olur. Kiev şehrine hızlı trenle gitmek için internet sitesine Kiev değil Kyiv diye yazmanız gerekmektedir.

Trenlerde aynı bölümde 4 adet yatak bulunuyor. Alt yataklar güvenlik açısından daha sağlıklı. Yatağın altında sandık var. Eşyalarınızı buraya koyup yatağınızı üzerine kapatıp rahatlıkla uyuyabilirsiniz. Ben üst ranzada yattım eşyalarımı da bana ait olan ayrı bir rafa koymuştum.

Tren hareket ettikten 15 dakika sonra nevresim ve çarşaflar dağıtılıyor. Siz nevresim takımlarını kendiniz takıyor ve inmeye yakın kendiniz çıkarıyorsunuz. Tren içerisinde elektrik prizleri var ama bir kaç vagonda denememe rağmen çalışmıyordu. Yanınıza power bank alabilirsiniz.

Ben Lviv’den Rivne’ye Ukrayna Aşk Tüneli’ni görmeye giderken biletimin çıktısını almadım ve trene almadılar. Görevli geri gönderip gişelerden çıktısını alıp gelmemi söyleyince treni son anda yakalamıştım. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için kaldığınız otelden de biletin çıktısını alabilirsiniz.

Ukrayna'ya Gitmek - Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler - Ukrayna Lviv
video_library

Ukrayna'da Ulaşım

Metro,minibüs ve otobüslerin bu kadar ucuz olmasının tek sebebi olabilir ‘’Halk için devlet anlayışı’’ diye yorumluyorum. Lviv şehir merkezinden havaalanına ulaşım için 2 Grivna verdiğimde Ukrayna gezisi bana son sürprizini yapmıştım. TL bazında bu rakam yaklaşık 30 kuruş yapıyor.

Troleybüs,marşrutka ve metro ücretleri için genel olarak 4 Grivna gibi çok cüzzi bir ücret ödüyorsunuz. Metro içerisinde de herkesin kullabileceği ücretsiz wi-fi hizmeti var. Nasıl ama güzel değil mi?

Ukrayna'ya Gitmek - Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler - Ukrayna Aşk Tüneli

Ukrayna'da Çok İşinize Yarayacak Kelimeler

Spasibo: Teşekkürler

Pozaluiste (Pajalusta): Rica ederim

Poka (Paka): Güle Güle

Preivet (Privyet): Merhaba

Izvinite (İzvinite) : Pardon

Gde (Gıdye) : Nerede?

Uvtobysnuya Stancia (Avtobusnaya Stansia) : Otobüs Terminali

Vokzal (Vokzal) : Tren İstasyonu

Centre (Maydan) : Merkez

Ukrayna'da Sokaklarda Sigara İçmek Yasak!

Ben buraların ağasıyım istediğim yerde sigara içerim demeyin anında ceza yersiniz. Sigara içmek için yollarda bulunan çöp kutularının yanında sigara içmek serbesttir. Onun dışında hiçbir sokakta sigara içemezsiniz. Ukrayna insanları buna çok özen gösteriyorlar. Ayrıca bazı restoranlarda sigara içmek serbestken bazılarında yasak. Kharkiv Gorky Park’ta gittiğim restoran açık alanda olmasına rağmen garson kendi elleriyle sigaramı söndürmüştü.

Golden Gate Kiev - Kiev Altın Kapı

"Ukrayna'da Sokaklarda Sigara İçmek Yasak!" Hakkındaki Yorumlar (1)

adana01 14 Ocak 2019 Pazartesi
Kendi elleriyle sigaramı söndürdü ne demek abi mevzu çıkarsaydın, yolum düşerse uğricam dediğin mekana
1 yanıtı görüntüle expand_more

Ukrayna Hızlı Tren İstasyonlarında Dinlenme Ve Bekleme Yerleri

Kiev’den Lviv’e hızlı tren saatim biraz geç saatte olduğu için Lviv tren istasyonuna indiğimde nasıl sabah ederim diye facebook sayfamda yardım istemiştim. Durum şu şekilde; Lviv tren istasyonuna gece 04:40 gibi ulaşıp ücretli bekleme salonuna 10 Grivna verip 2 saat beklemiştim. İçerisinde masalar, restoran ,internet kafe ve ücretli kullanabileceğiniz wi-fi var. Sabah saat 07:30 ‘a kadar burada bekleyip otobüsle Lviv şehir merkezine geçmiştim. Lviv gezilecek yerler yazımdan detaylara bakabilirsiniz.

Ukrayna'ya gideceklere tavsiyeler

Ukrayna Havaalanı Ve Tren İstasyonlarından Şehir Merkezine Ulaşım

Ukrayna’nın şehir merkezilerine (Lviv Ukrayna , Kiev Ukrayna , Kharkiv Ukrayna) otobüs ve minibüs ile ulaşım mümkündür. Oldu ki havalimanına gece iniş yaptınız gitmeden önce internetten havaalanından şehir merkezine kaç para vereceğinizi iyi araştırınız. Aşağıda Ukrayna şehirleri ulaşım rehberlerinde tüm detayları yazdım.

Ukrayna'ya Gitmek - Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler - Ukrayna Lviv

Ukrayna Ulaşım Gezi Rehberleri

Lviv Nerede

Kiev Nerede

Odessa Nerede

Kharkiv Nerede

Ukrayna Nerede

Ukrayna İnsanlarının Özellikleri

Bunu yazmamın özel tek sebebi bu insanlar genel olarak soğuk gelebilirler. Kaba olarak algılamayın konuşma tarzları ve davranışları bu şekilde. Aynı kişi İngilizce konuşunca aradaki farkı çok rahat anlamıştım.

Ukrayna'ya gideceklere tavsiyeler

Ukrayna Gezilecek Yerler

Ukrayna gezisi yaparken 3 şehrini ve köylerini gezdim. Ukrayna gezilerini yapanların en çok merak ettiği şehirler genelde Kiev , Lviv ve Odessa oluyor. Sadece şehir merkezlerini değil köylerini de gezerseniz yeşilliğe ve doğaya bolca doymuş olursunuz. Ben Odessa’ya tren bulamadığım için gidemedim. Odessa Ukrayna hakkında bilgi vermek isteyenler yorumlarını yazabilirler. Çılgın Gezgin editöründen Odessa Gezilecek Yerler yazısını okuyabilirsiniz.

Ukrayna gezi bloğumda bulacağınız diğer güzel yerler:

Pirogovo Açık Hava Müzesi ve Ukrayna Aşk Tüneli olacaktır.

Ukrayna'ya Gitmek - Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler - Ukrayna Kharkiv
video_library

Ukrayna'da Fiyatlar

Ukrayna’da kaldığım hostellerin çoğuna 20 TL ödedim. Kiev’de bir alışveriş merkezine girdiğimde tekstil ürünlerinin Türkiye ile aynı fiyatta olduğunu görünce şaşırmıştım. Ukrayna’ya göre pahalı gelmişti.

Kamu Görevlilerin Dikkatine

Ukrayna ile birlikte Türkiye’ye yakın vizesiz ve kimlikle girilen ülkelerin sayısı 3’e çıkmış oldu. Kıbrıs , Gürcistan ve Ukrayna’ya gidecek olan Kamu görevlileri Türkiye’den çıkış yapmadan önce havaalanlarında sorgu odalarına uğramaları gerekiyor ve iş yerlerinden izin kağıdı almaları gerekiyor. Aksi durumda uçağa binmelerine izin verilmiyor. Bu konuya da dikkat etmeleri önemle rica olunur. 2017 yılında böyle bir uygulama vardı. Bu yazıyı en son güncellediğimde bu olayın geçerliliği var mı yok mu tam bilgi sahibi olamadım.

Ukrayna'ya gideceklere tavsiyeler

Lviv Odessa Hızlı Tren Olayı

Benim gibi Lviv’den Odessa’ya trenle gitmek isteyen kişiler mağdur oldular. Sebebi ise Ukrayna şehirler arası ulaşım çok gelişse de Lviv’den Odessa’ya tren bulmak çok zor. Yaklaşık 5 gün daha beklemem gerekiyordu bu yüzden vazgeçmiştim. Gitmeden önce biletlerinizi satın almanızı tavsiye ederim.

Ukrayna'ya Gitmek İçin Gerekenler

Pasaportunuzu ya da çipli kimliğinizi yanınıza alıp yola çıkabilirsiniz. Pasaportsuz Ukrayna’ya gidişin yolu 20 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmişti.

Ukrayna'da Rüşvet Olayları

Bu konuda neredeyse 20 kere Türkiye’deki arkadaşlardan uyarı aldım. Polis girerken rüşvet istiyor yok polis görünce kaçın gibi yazılara denk gelmişsinizdir. Ukrayna’da bir çok polise adres sordum çoğu da yardım etmek için ellerinden geleni yaptılar. Havalimanı girişinde ve Türkiye’ye dönüşte Ukrayna pasaport kontrollerinden tek bir soru sorulmadan geçiş yaptım.

Lviv Opera Binası - Lviv Theatre of Opera and Ballet

Ukrayna'da Rehbere İhtiyaç Var Mı?

Ukrayna’da 15 gün tek başıma geceleri ve gündüzleri gezdiğim halde hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Sadece bir akşam vakti yanımdaki kız arkadaşın kalabalıkta çantasını açmışlar içinden bir şey alamamışlar. Bu tip durumlar hemen hemen her şehirde herkesin başına gelebiliyor.

Ukrayna'ya Gitmek - Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler - Ukrayna Uçak Bileti

Ukrayna'ya Gidilir mi? Ukrayna'ya Gitmek

Bu konu aslında tamamen kişisel zevkleriniz doğrultusunda değişkenlik gösterecektir. Ukrayna’da genel olarak müzeler var. Ukrayna gezilecek yerleri görmeye gitmeyip de farklı amaçlar için gidiyorsanız sadece müzeleri görüp gelen onlarca insanla konuştuğumu dile getirmeliyim. Peki Ukrayna’ya gitmek bana neler kattı? İşte sizlere amatör yorumlarım:

İnsanlar paraya endeksli hayat yaşamıyorlar. Para var huzur var sistemi Ukrayna’da yok. İnsanlar az parayla da eğlenebiliyorlar. Genel olarak çok güzeller ve giyinmeye aşırı dikkat ediyorlar.

Lviv gezilecek yerler için kaldığım hostelde kendime makarna yaptım. Hostelde çalışan görevli kıza da makarna ikram edince o anki mutluluğu gözlerimin önünden hiç gitmedi. Altı üstü makarna yani Bim’den alsan 1 TL. Ama neden bu kadar mutlu olduğuna anlam veremedim. Makarnayı yedikten sonra bana Ukrayna’nın meşhur çorbası borsch (borş) yapacağını söyledi. Aradan 2 gün geçince o gün çok yoğun olacağını ama akşam üzeri muhakkak yapacağını söyledi. Yapmana gerek yok düşünmen bile bir incelikti dedim. Akşam oldu hosteldeki ocak çalışmadı. Başka bir hostele gidip çorbayı yapıp hosteldeki herkesle birlikte çorbayı güzelce içmiştik.

Kharkiv Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek için cebimde 2 Grivna vardı. Bir kadına parayı gösterip otobüse bu parayla binilir mi diye sormama bile fırsat vermeden cebinden çıkarıp 1 Grivna verip beni yolcu etti.

Aynı şekilde hiç tanımadığım bir kız beni Kharkiv gezilecek yerleri götürerek güzel bir gün geçirmemi sağladı.

Ukrayna’dan Belarus’a geçmiştim geri dönüşte yanımda oturan kız yemeğini benimle paylaşmıştı. Bunlar gibi bir çok olumlu anılarım olmuştu. Hemen söylemek isterim Belarus uçak biletleri çok pahalı olduğu için Kiev’den Minsk’e otobüsle nasıl gidilir? yazımı okuyarak Belarus’a geçiş yapabilirsiniz.

Kiev Maidan Nezalezhnosti Kiev Ukraine Kiev Bağımsızlık Meydanı

Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler

Ukrayna Kharkov ve Kiev’de hostellerde genelde çalışmaya gelen Ruslar ve Ukraynalı’lar göreceksiniz. Hani çoğu hostelde ağırlık olarak sırt çantalı gezginlerle karşılaşırız ya burada işler biraz değişiyor. Lviv hostellerinde ise biraz daha fazla gezgin insanlar ve turistler görme şansınız yüksek olacaktır. Benim başıma gelmedi ama Ukrayna’da kaldığım sürece duyduklarım beni şaşırtmıştı. Lviv’de 3 yıldır dünya turu yapan Japon gezgin bir kızın arkadaşının laptopunu Kiev’deki hostelde çalmışlar. Bazı Türk’lerden polisler rüşvet istemişler. Geceleri hoş olmayan olaylar yaşamışlar. Kalacağınız hostelin kilitli dolapları var mı yok mu diye sorabilirsiniz. Ukrayna eğlencesi ile ünlü olsa da çoğu mekanda kazık atıyorlar gibi duyumlar da duymuştum.

Ukrayna'ya Gitmek - Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler - Ukrayna Lviv

Lviv'den Odessa'ya Nasıl Gidilir?

Amacım Ukrayna Odessa’ya geçmekti fakat tren yaklaşık 5 gün sonrasında vardı. Benim gibi Odessa’ya geçmek isteyen bir çok kişi bu konuda mağdur oldu. Lviv – Odessa tren biletlerinizi daha önceden internetten alıp planlarınızı ona göre yapmalısınız.

Ekstra Ukrayna Tavsiyeleri

Yanınıza Dolar götürün TL bozmuyorlar,

Ukrayna’nın meşhur yemeklerini muhakkak tadın, (Çiğ börek , borş çorbası ve tavukları çok güzel)

Ukrayna nasılsa çok ucuz diye ipin ucunu kaçırmayın hesabınıza dikkat edin,

Ukrayna’da tren biletlerinizi önceden alın ve Ukrayna’nın değişik doğa harikası yerlerini keşfetmeye çalışın.

Kiev Ukrayna

Gittiğiniz çoğu yerde elinde kuşları olan insanlar var ve fotoğraf çektirmek ister misin? Mantığıyla etrafınızda fır dönüyorlar. Hadi onları atlattın diyelim bu sefer maskotlar geliyor hadi birlikte fotoğraf çekinelim. Bir türlü peşinizi bırakmıyorlar. Genel olarak muhakkak görmenizi tavsiye edeceğim yerler: Kiev’de yapılacak şeyler nelerdir? Kiev hakkında bilgiler , Kiev’de nerede kalınır? Kiev’den ne alınır? Kiev’de ne yenir? ve Kiev Pechersk Lavra hakkında detaylı bilgiler için Kiev gezilecek yerler yazımı okuyabilirsiniz.

Maydan Nezalejnasti , Ayasofya Katedrali , Khreshchatyk Caddesi (Kreşçatik) , Andrevski Spusk , Golden Gate (Altın Kapı) , Kiev Pechersk Lavra , Pyrohiv (Pirogovo Açık Hava Müzesi) , Mariinsky Park detaylara Kiev gezi rehberimden ulaşabilirsiniz.

Ukrayna'ya Gitmek - Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler - Ukrayna Kiev

Lviv Ukrayna

Lviv Ukrayna’nın en turistik şehirlerinden olup Lviv Opera Binası muhakkak görülmesi gereken yerler arasındadır. Rynok Square (Rynok Meydanı) en çok zaman geçireceğiniz yerlerin başında yer alıyor. High Casstle ise Lviv şehrini tepeden izlemeniz için en ideal yerdir.  Museum of folk architecture müzesi’ni de listeye dahil etmeyi unutmayınız.

Lviv nüfusunun %85’i kadınlardan oluşuyor deniliyor. Peki bu bilgi nasıl ortalıkta dolaşıyor. Durum şu şekilde:

Benim gibi ekonomik durumu iyi olmayanlar ve dünyayı gezmek isteyenlere hava yolu firmaları ya da turizm firmaları ulaşıyor. Gel kardeşim biz senin masraflarını karşılayalım sen git Ukrayna’ya… Ama orayı öyle bir anlat ki insanlara herkesin gidesi gelsin. Herkes gitmek için can atsın. Bu mantıkla hava yolu ya da turizm firmaları paralarına para katmış olurken bizlerde gidip bir güzel müze ziyaretlerimizi yapıp geri geliyoruz. Bunu yazmam benim açımdan sakıncalı mı? Yani bir gün bana bir teklif gelse ve deseler ki şu ülkeyi gez ve abartarak anlat. Yok kardeşim ben bu topun altına girmem. Elbette bana uyarsa ben giderim ama insanları kandırmak istemem. Bu durum benim karakterime ters. Lviv gezilecek yerler yazımdan detayları görebilirsiniz.

Ukrayna'ya Gitmek - Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler - Ukrayna Lviv

Odessa Ukrayna

Gidemediğim için en çok üzüldüğüm şehir arasında yerini koruyor. Vakit bulduğum anda ve ucuza uçak bileti yakaladığım an gideceğim şehir. Gidenler varsa yorumlarını yazabilirler. Odessa gezilecek yerler yazısını Çılgın Gezgin editörü ile birlikte yazdık. Odessa gezilecek yerler yazısından Ukrayna Odessa hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Ukrayna gezilecek yerler ve Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler yazmakla bitmez. Ben Ukrayna gezisi boyunca her yerini çok beğendim. Ukrayna gezilecek noktaların farklı bölgelerini keşfedenler varsa Ukrayna gezi yorumlarını paylaşabilirler. Ukrayna’ya gitmek isteyenler ise yorum kısmından sorularını sorabilirler. Kiev Ukrayna ve Lviv Ukrayna dışında gezilecek bir çok yerinin olduğunu da son kez hatırlatmak isterim. 

Ukrayna'ya gitmek - Ukrayna'ya gideceklere tavsiyeler - Ukrayna Odessa
video_library

"Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler" Hakkındaki Genel Yorumlar (41)

hasan 1 Şubat 2019 Cuma
İyi günler Mart ortalarında odessa ya gitmeyi planlıyorum tam olarak günü gitmek isteyen arkadaş olursa belirleriz. 05438621985
Veysel Fırat 12 Ocak 2019 Cumartesi
Merhaba 18 ocakta Kiev e ucusum var.eslik etmek isteyen bir arkadaş fena olmazdı arayabilirsiniz 0535 824 39 12
Engin 6 Aralık 2018 Perşembe
merhaba bende düşünüyorum ama tek sarmaz istersen bı mailleselim, maliyetleri paylaşmak lazım.
Mustafa 3 Kasım 2018 Cumartesi
Merhaba size bir konuda danışmak istiyorum yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum benim Ukrayna odessada uzun süredir tanıdığım bir kız arkadaşım var ve kendisi Türkiye’ye gelmeye karar verdi geçen hafta biletini aldı ve havaalanında ona form doldurttuklarını ve oda formda yanlışlıkla 3 aylık turist olarak seyahat edeceğini belirtmiş sisteme 3 ay olarak girildiği için tekrar düzeltilmediği ve 3 aylık teminat (yaklaşık 2000 Euro) kadar)para göstermesi gerektiği söylenmiş o teminat olmadan çıkış mümkün olmadığını belirtilmiş banada bu olay hiç inandırıcı gelmedi sizce bu olay doğru mudur
Doğukan 3 Ekim 2018 Çarşamba
Ukraynaya gidicem yalnız gitmek istemiyorum yanıma arkadaş arıyorum varsa gitmek isteyen bana ulaşsın 05312380501
hakan mazlum 20 Eylül 2018 Perşembe
30 ekimde odesaya gitmek istiyorum ucuz uçak bileti nereden alırım bursadayım şu an
Metin 8 Eylül 2018 Cumartesi
Arkadaşlar 22 Eylül de odessaya tek gidiyorum hate35@hotmail.com eşlik etmek isteyen varsa mail atsın
Metin 8 Eylül 2018 Cumartesi
Merhaba 22sinde odessaya gidiyorum tek arkadaş olmak isteyen o tarihlerde eşlik etmek isteyen var mı
Metin 6 Eylül 2018 Perşembe
bende 22 Eylül de odessa da olucam bende tek kaldım :) eşlik edicek varsa iyi olur aslında
Oktay 7 Ağustos 2018 Salı
dostum aynı tarihlerden ukraynadayız ama ters şehirler 😅
G�khan YAVUZ 31 Temmuz 2018 Salı
payla??m?n i�in �oook te?ekk�r ederiz. ellerine emeklerine sa?l?k.devlet memuru emeklileri i�in yurtd???na �?karken herhangi izin al?nmas?na gerek varm?? yurtd???na �?k?? izin belgesi gibi.yard?mlar?n?z i�in te?ekk�r ederim.
G�khan yavuz 31 Temmuz 2018 Salı
merhaba,devlet memuru emeklilerinden yurtd???na �?k?? i�in izin al?nmas?na gerek varm?d?r?bu arada bilgilendirmen harika �ok te?ekk�r ederiz.
Erdi 27 Temmuz 2018 Cuma
Merhabalar. 3-7 agustos tarihinde lviv'de olacağım. 7 agustos'ta da trenle kiev'e geçiş yapıp 13 agustos'ta yurda dönüş yapcam. tatil planımı baya erken yapmıştım ben, illa ki bana eşlik eden bir arkadaşım olur diye fakat yalnız kaldım :) belirttiğim tarihler arasında bahsettiğim şehirlerde bulunacak olan varsa irtibat kurup birlikte de birşeyler yapabiliriz.
sedat.ayoglu 14 Temmuz 2018 Cumartesi
Merhabalar, Ukrayna'ya gitmek özellikle çalışmak için gitmek için bizim ekip de hazırlık yapmıştı. Çünkü orada işçilik çok ucuz. Özellikle Ukrayna Kharkiv şehri tamamen öğrencilerle dolu için maaşlar daha düşük. Ukrayna'da asgari ücret ise çok içler açısı değil. Eğer güzel bir mesleğiniz ya da online işlerinizi varsa sizin için daha sağlıklı olur. Ukrayna'da oturum ve vatandaşlık alma prosedürlerine bir bakmanız gerekiyor. Sadece Ukrayna değil her ülkede yaşayacağınız dil problemi olabilir. İngilizce bile bazı bölgelerde önemini yitiriyor.
Eren 12 Temmuz 2018 Perşembe
merhaba yazılarınız ve bilgilendirmeleriniz çok güzel ukrayna'ya gezme değilde bi tanıdığın yanına çalışma amaçlı gitsem ne dersiniz tavsiyeniz nedir Türkiye'den farkı varmıdır kazanç anlamında teşekkürler şimdiden
Murad 5 Temmuz 2018 Perşembe
Kardeşim Merhaba,Sayfanı tarayıcıma kaydettim :) Temmuz sonu Ağustos başı yaklaşık 10 günlük bir tatil planım var. Odessa dan başlayarak, Lviv, Kharkiv ve son Kiev olacak şekilde 2 şer gün şehirlerde konaklamayı planlıyorum. Tek başıma gidip nasip olursa 2 kişi döneceğim :) Şehirlerarası kıvırabilirsem yataklı trenlerle veya olmadı uçak ile seyahat etmeyi planlıyorum. Herşeyi yazmışsın ama yine de vereceğin her tüyo benim orda işime yarayacaktır. Şimdiden teşekkürler.
sedat.ayoglu 4 Temmuz 2018 Çarşamba
Ukrayna tatili için sadece yeşil ya da bordo pasaport yeterli. Hatta vizesiz Ukrayna farkıyla her çeşit pasaportla Ukrayna'ya gitmek isteyenler yola çıkabilir. Çipli kimlik sadece pasaportu olmayanlar için özel bir durum. Ukrayna Hava Yolları ya da başka bir firma farketmeksizin bagajının ağırlığını muhakkak ölçer. Fazla malzemeleri kabin bagajına almanızı tavsiye ederim. Kabin bagajı normal bir sırt çantası olabilir fazla abartmamak da çok önemli. Ben olsam ne yapardım? Havalimanında check-in işlemine hep birlikte gitmezdim. Sırası gelen bagajı diğer arkadaşına verirdi. Sorarlarsa da kabin bagajımız yok dersiniz. Tabi bu taktik bazen işe yarıyor bazen işe yaramıyor. Fas'a giderken bazı Türkler bagajlarını göstermemişti:)
Volkan Demiray 4 Temmuz 2018 Çarşamba
Merhaba, biz 4 kişi 22 Agustos'ta Kiev'de olacağız. Birkaç sorum var. 1. Uçak biletlerimiz (UIA) sadece kabin bagajı içeriyor. O da 7kg. Daha ağır kabin bagajı sorun yaratır mı? Kabin bagajları da ölçülüp tartiliyor mu?2. Yeşil pasaportla giriş yapacağım. Yine de çipli kimlik cikartmam gerekir mi? Teşekkürler
Emircan 26 Haziran 2018 Salı
bende çok görmek istiyorum ama takim varsa 2 3 kisi daha beraber gidebiliriz uygun uçak bileti bulmamız lazim çok pahalı uçak biletleri
Kaan 15 Haziran 2018 Cuma
neden 16 temmuz?Ve nereye gidip nekadar kalmayı düşünüyorsunuz?Ben gurcizlstandayim ve Ukrayna'ya gidicem
İsmail 3 Haziran 2018 Pazar
beraber gideriz knk hangi şehir
Fatih 2 Haziran 2018 Cumartesi
Arkadaşlar 16 temmuzda Kharkiv e tek gidiyorum bu tarihte gidecek varsa muhammedfatih0434@gmail.com adresine mesaj bıraksın
ibrahim 31 Mayıs 2018 Perşembe
Merhaba biz 3 arkadaş yakın zamanda gideceğiz fakat bilet paraları git gel baya bir külfetli oluyor bu yüzden araba ile gitmeyi düşünüyoruz bu konuda bilgi sahibi olan yaşabileceğimiz sorunlar yada bilmemiz gerekenler konusunda bizi uyaracak bir tanıdığınız varmıdır
sedat.ayoglu 28 Mayıs 2018 Pazartesi
Merhabalar Şeref Bey, çok net bir uyarıda bulunayım. Böyle bir şeyi sadece Ukrayna'ya seyahat amacı ile değil hangi ülke olursa olsun yapabilirsiniz. Fakat siz siz olun her türlü riski göz önünde bulundurup KESİNLİKLE otel ya da hostel rezervasyon çıktılarını yanınızda bulundurun. Booking.com sitesinden sahte rezervasyon yapın çıktısını alıp rezervasyonu iptal edin. Ukrayna'da yapacağınız otel rezervasyonunun iptal edilebilir olduğuna dikkat edin. İyi eğlenceler Ukrayna güzel bir ülkedir.
Şeref konur 21 Mayıs 2018 Pazartesi
Ben ukraynaya gezmek için gideceğim yeni kimlik kartım var uçak gidiş bilet alacağım dönüş biletini ukraynada alsam ve otel rezerve olmadan gidebilir miyim
sedat.ayoglu 9 Nisan 2018 Pazartesi
Sadece size yetecek kadar para götürmeniz yeterlidir. Aksi bir durum söz konusu olamaz. Bana kaç paran var diye sormadılar ama sormaları muhtemel bir soru. Günlük 20 dolar olsa yeterlidir.
yeşim 2 Nisan 2018 Pazartesi
Merhabalar yazınızı keyifle okudum. Arkadaşımla 2 hafta sonra 3 günlüğüne lviv’e gitmek istiyoruz. Sizce yanımızda minimum ne kadar para götürmeliyiz? Otel rezervasyonunu bookingten yaptık ve onu online ödeyeceğiz zaten. Ülkeye girişte yanımızda ne kadar para olduğunu da soruyolarmış okuduğum bir kaç yazıya göre. Bu konuda tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.
sedat.ayoglu 10 Mart 2018 Cumartesi
Selam Ece, sakin olmanı tavsiye ederim. Havalimanında ilk yardım ekibi hemen hemen her yerde var. Sadece cep telefonu kapalı,Ukrayna'da Gsm hatlarını hemen hemen her yerde temin edebilir,gittiği otelde ya da hostelde wi-fi'ye bağlanabilir. Hatta tren istasyonlarında bile wi-fi var. Eğer oldu ki akşama kadar ulaşamazsan Çılgın Gezgin facebook hesabında bu durumu paylaşabilrim. İletişim kısmından bana ulaşabilirsin. Kafanda kötü senaryolar kurma. Gerekirse Ukrayna'daki konsolosluğa ulaşabilirsin.
ece 9 Mart 2018 Cuma
Merhaba umarım chp olarak dönersiniz Kardeşim dün ukrayna odessa için uçağa binecekti uçağı sabah 1o.30 da idi inince arayacak ulaşacaktı ama telefonu kapalı defalarca aradım mesaj attım açılmadı Tirkiyede iken yurtdışı aramalarına kullanımına açtırmıştı gitmeden bir kac gün önce tedirgin olmamın sebebi panik atak rahatsızlığı var idi uçak korkusu da vardı sorum şu nasıl ve ne şekilde ulaşabiliriz kendisine
sedat.ayoglu 2 Mart 2018 Cuma
Merhaba ben de pasaportumla giriş yaptım sorun olmaz.
dilan 25 Şubat 2018 Pazar
Merhaba. yazınızı okudum gayet de faydalı buldum. Fakat bir sorum olacak size. Ben henüz kimliğimi degistirip çipli kimlik almadim şu süreçte onunla ugrasmak da istemiyorum eger mecbur degilsem. Bordo pasaportum ile giris yapsam sorun yaşar mıyım??
oğuz 21 Şubat 2018 Çarşamba
hanım kimlik konusunda yardımcı olabilirim.
Ftmbrlk 8 Ocak 2018 Pazartesi
Ukrayna dönüş biletimde pasaport numarası istiyor ben kimlik ile gidicem ne yapmalıyım ?
Yunus 20 Aralık 2017 Çarşamba
Merhaba.Kharkiv-Kiev arası mesafe çok fazla mı ? Sabah erkenden gidip akşamına dönülebilir mi mesela ? Edindiğim bilgilere göre Kharkiv de çok fazla gezmeye dair yer yok bu sebepten sürekli orada kalmak isteemiyorum.
sedat.ayoglu 13 Aralık 2017 Çarşamba
Tam olarak hangi bilginin kaynağını arıyorsunuz? ben pasaportla Ukraynaya gidip geldim. Hatta arkadaşlarım 100 kere gıdıp geldiler. Ben de tekrar tekrar Ukraynaya gıtmek ıcın bıletlerın kampanya donemını beklıyorum
Zeynep 12 Aralık 2017 Salı
Merhaba çipli kimlik randevuları çok dolu şu sıra ve 1 ay sonra Lvive gidiyorum, sadece pasaportla gidebilir miyim? Ve rica etsem edindiğiniz bilginin kaynağını da paylaşır mısınız? Şimdiden çok tesekkürler
sedat.ayoglu 27 Kasım 2017 Pazartesi
Selamlar,bu konuda bilgim yok maalesef.
Alp 27 Kasım 2017 Pazartesi
Merhaba yazınızı okudum çok yararlı oldu teşekkür ederim.ben askerlikten bakaya durumdayım ukraynaya gidebilir miyim?
Mustafa 15 Ekim 2017 Pazar
22 ekim 2017 de kharkiv e üniversite okumaya gidiyorum orada kredi kartı kullanırsam bankam benden komisyon alır mı ? Ve verdiğiniz tavsiyeler içinde teşekkür ederim
1 yanıtı görüntüle expand_more
sedat.ayoglu 16 Ağustos 2017 Çarşamba
Ukrayna gezilecek yerler gerçekten doğa olarak çok çok mükemmel. Lviv Odessa arası tren yolculuğunu önceden ayarlarsanız çok daha keyifli yolculuk yaparsınızç
Ali Sırrı Şenkaraköse 15 Ağustos 2017 Salı
yarın gidicem inşallah odessaya yazdıklarını kulağıma küpe yapıcam

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z