Yaz

Uluslararası Urla Enginar Festivali 2017

calendar_today May 06, 2017

Uluslararası Urla Enginar Festivali 2017

İzmir ilimize bağlı olan Urla, İzmir iline otuz beş kilometre uzaklıkta kalan şirin bir ilçedir. Güzelbahçe, Seferihisar, Çeşme, Karaburun ve Ege Denizi ile çevrili olan Urla yaşam yönünden İzmir gibi büyük bir şehirden daha ideal şartlar taşımakta. Büyük bir şehir söz konusu olduğuna göre eğitim anlamında yörede üniversitenin varlığı da hiç anormal değil... Urla bu açıdan değerlendirilirse İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksek Okulu gibi eğitim olanaklarını içermekte... Tarihi açıdan Urla’ya bakılacak olursa da milattan önce iki binli yıllardan kalan antik merkez olduğu anlaşılmaktadır. Tarihi olarak antik çağdan kalan esintilerin izlerini taşıyan Urla Aydınoğluları Beyliği ile ilk kez Türk egemenliği ile tanınmış bir merkezdir. Urla kültürel yönden tiyatroların ve seraların dikkat çektiği ilçelerden birisidir. Seralar söz konusu olunca da Urla’nın insan doğasına sunduğu fırsatlar göz ardı edilemez. Urla’nın bu yönünü topluma duyuran yöresel etkinliklerden birisi olan Urla Enginar festivali ise son yıllarda oldukça fazla konuk ağırlamakta… Bu açıdan Urla’nın özellikle de seraları ve tiyatrolarıyla ilgi çekerek tercih edilen köyleri ise Barbaros köyü, Özbek ve Balıkova ve Gülbahçe köyleridir.

Urla Enginar Festivali

Giderken hayalim şöyleydi; hani festival ya enginara dair ne varsa tadacaktım. Hiç de öyle olmadı…
Festival alanını resmen kermese çevirmişler. Çok komik fiyatlara,komik gerekçelerle komik şeyler satılmaktaydı. Mesela; sokak hayvanları için tereyağlı keşkek küçücük ama abartmıyorum küçücük bir kapta yarım kepçe cıvık cıvık keşkeği 10 TL’ye satıyorlardı. Sokak hayvanlarını duyunca fiyatını bilmeden bi anda elimde buldum kabı almış oldum kazıklandığımı hissederek.
Enginara dair herşeyi yapmışlar; enginarlı pide,enginarlı pilav,enginar kızartması,enginarlı leblebi,enginarlı dondurma,enginarlı midye dolma vs… Evet hepsinden tattım ama ücretsiz dağıtılan,tanıtılan herhangi birşey yoktu. Tamamen kendi imkanlarınızla gücünüzün yettiğince ciddi anlamda da pahalı bir şekilde tadına bakma imkanınız oluyor. Güzel yanı ise festival alanında farklı yerlerinde küçük sahneler kurulmuştu güzel gruplar sahne aldı eğlence kattılar.

 

Urla Enginar Festivali Ne Zaman Düzenleniyor?

Sebze menüleri adına zeytinyağlı yemeklerin sofraları süslediği ege sofralarında enginar her zaman başrollerde oynamayı başarabilmiş bugüne kadar... Enginarın tazeliği ve doğal kendiliğinden geliştiği topraklarsa yine Ege bölgesinde... Ege’de ise İzmir’in Urla ilçesinde... İlçe olarak Türkiye’de yetişen en iyi enginarın üretebiliyor olması bölgeye bu nedenle ayrı bir sorumluluk yüklemiş ve bu sorumluluğu da yöre sakinleri el birliğiyle Urla Enginar Festivali haline dönüştürüvermiştir. Ve genellikle nisan ayının son haftasını ise bu uluslararası festivali düzenlemek için seçmişler. Evet, Urla enginar festivali her yıl nisan ayının son haftasında kutlanmakta olup, en son düzenlenen Urla Enginar Festivali 28-30 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılmıştır.

Festivalin niteliği yörenin en gözde sebzesi olan enginar olduğuna göre bu lezzetin işlenmesini sağlayan ünlü şef, üretici ve gurmelerini yani sanatkârların katılım göstermeleri de doğal bir sonuç...

Enginar festivalinde elbetteki sadece enginar yemek çeşitleri yok... Festivalde hem mideye, hem sağlığa, hem ruha, hem de gönle hitap eden oldukça fazla etkinlik mevcut. Ayrıca her yıl bir öncekinden daha da başarılı programlar düzenlenerek büyük bir kitleyi kendisine çağırmakta...


Biraz dolandıktan sonra kamp alanı araştırmaya başladım. Gerek internetten gerekse esnaftan... Ve Urla/Torasan’da Koral kampı buldum. Urla’dan her yarım saatte bir Güzelbahçe/Torasan minibüsü kalkıyor. Atladım minibüse 2,5 TL’ye Torasana gittim ancak minibüsün indirdiği yerden kamp alanına yaklaşık 3 km yürüme mesafesi olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kaldım.
Bu 3 km boyunca deniz kenarından yürüdüm güneşin batışına şahit olurken Koral kamp tabelasını gördüm mutluluktan tabelaya sarılmak istedim :)
İçeri bir girdim ki deniz kenarında inanılmaz huzurlu bir yer. Sahibi olan Bey gayet ilglli ve yardımcı. Hemen denizin dibine çadırımı kurdum. Koral kampta aynı zamanda prefabrik evler de bulunmakta. Çadır kişi başı 20TL, prefabrik evler ise 4 kişilik ve geceliği 100 TL.

Ben festivalden daha cok Urla/Torasan’a aşık oldum. Yolunuz düşerse muhakkak gitmenizi tavsiye ederim.

Neden Urla'da Enginar Festivali Var, Oysa ki Urla'da Zeytinyağı Da Var

İzmir bölgesi bilindiği gibi tarihte Yunanlıların izlerini taşıyan bir bölgedir. Urla ilçesi de ilk kurulan merkezlerden olduğuna göre bu bölgede de Yunanlıların kalıntılarına rastlamak mümkün. Hatta bazı kalıntılar sadece gözle görülebilir somut şeyler değil, hikâyeler masallar ve efsaneler şeklinde de bugün anlatılmaktadır. Zeus ve Zeus’un aşk hayatıyla ilgili efsane de bu kalıntılardan birisidir. Gelin bu efsaneyi biraz açıklayalım.

Zeus Yunanlılarda tanrıların tanrısı anlamına gelmektedir. Söz konusu Yunan efsanesi olunca elbette ki aşk da kaçınılmaz... Velhasıl Zeus çapkınlığı ile tanınan bir tanrı olarak bilinmektedir. Bir gün kırlarda dolaşmak için çıkmış ve bu gezisinde Cynara'yı görmüş… Cynara kim mi? Cynara açmamış bir gonca kadar güzel bir kızmış. Bu güzelliği gören Zeus ise gördüğü andan itibaren Cynara'yı kendine aşık etmek için uğraşmış ve en sonunda bu gonca güzeli elde edebilmiş ve çok tutkulu bir aşk yaşanmış. Ancak bu durum fazla sürmemiş. Zeus kısa bir süre sonra çapkınlığı baskın geldiğinden herhalde Afrodit’e âşık olmuş. Zeus’un bu davranışını kabullenemeyen Cynara ise bu duruma çok sinirlenmiş ve kendi kendine ona hayata zindan edeceğine söz vermiş. Bunu duyan Zeus ise tanrıların tanrısı olduğundan elindeki güçle Cynara'yı kender bitkisine çevirmiş, kender ise dikenli bir bitki... Bu bitkinin özelliği ise afrodizyak etkisinin yüksek olması... Lafın özü Cynara gonca bir güzelken birden bire kendere dönüşüvermiş ve o günden bu güne kenderin goncasına ise enginar denmiş. Aşk hayatı bu kadar serüvenli olan enginar bu sebeple bugün bin bir derde deva olsa gerek…

Evet, bin bir derde deva dedim çünkü enginarın bilinen çok sayıda faydası bulunmaktadır. Özellikle de karaciğer değerlerinde bozukluk olan hastalara karaciğeri baştan başa yenileme özelliği bulunduğundan ötürü yılda kırk enginar tüketilmesi önerilmektedir. Yine gut hastalığı bulunanlarında enginar tüketmesi tedavide olumlu sonuçlar vermektedir. Bitmedi enginar anti özelliklere de sahip… Yılan sokmasına karşılık panzehir yapılmasında enginar sıkça başvurulan bitkilerden birisidir. Urla’nın topraklarında yetişen enginar bu kadar marifeti bir arada bulundururken bu marifetleri sergilememek olmaz elbette. İşte bu sebeple de bu yıl üçüncüsü düzenlenen Urla enginar festivali artık bir gelenek haline geldi...

urla enginar festivali

Urla'ya Nasıl Gidilir?

Ülkemizde bulunan üç büyük büyük şehirden birisi olan İzmir ulaşım yönünden avantajlı pozisyondadır. Doğal olarak isteyen demiryolu ile isteyen denizyolu ile isteyen karayolu ile isteyen de havayolu ile İzmir’e ulaşabilmektedir. Tüm bu seçenekleri saydım çünkü İzmir’e havayolu ile ulaşım seçeneğiyle gelmiş olsanız bile diğer seçenekleri de kullanmanız gerekebilir. İzmir havayolu ile ulaşım için Adnan Menderes Havaalanına iniş yapılmaktadır. Havaalanından Urla’ya ulaşmak için isterseniz demiryolu daha teknolojik ifade edersem metro, isterseniz de karayolu ile yolculuk yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu konuda İzmir Adnan Menderes Havalimanından şehir merkezine giderek Fahri Atay metro durağına ulaşmanız gereklidir. Metro durağına ulaştıktan sonra ESHOT 725 Belediye otobüsleri ile Urla'ya kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Urla’ya ulaşım konusunda şayet özel aracınızla yola çıkmayı düşünüyorsanız da İzmir’e ulaştıktan sonra, İzmir Çeşme otobanında devam ederek Urla çıkışını kullanabilirsiniz. İstanbul’dan Ege’ye göçmüş biri olarak Türkiye’deki  festivalleri araştırmaya başladım. Karşıma çıkan hem en yakın tarihte olan (28-29-30 Nisan 2017) hem de konum olarak en yakın olan Urla Enginar festivaliydi. Ben de “durmak yok Kübra”diyerek düştüm yollara. Balıkesir/Edremit’ten İzmir otobüsüyle yaklaşık 3 saat yolculuk sonrasında İzmir’e vardım. İzmir otogardan servisle Üçkuyulara gittim. Sabahın ilk saatlerinde İzmir’de güneşin doğusuna karşı o meşhur boyozdan ve haşlanmış yumurtayı yerinde yeme fırsatım oldu.
daha sonra sora sora Üçkuyulardan Urla’ya giden otobüsleri buldum. 4,5 TL’ye Urla festival alanına indim.

Urla’ya ulaştınız ve ne yenir sorusu gündeme geldi? Aslında Urla enginar festivaline geldiğinizden ötürü bu konuda tereddütleri baştan yok etmeniz daha mantıklı. Urla’da katılım gösterdiğiniz festival süresince farklı lezzetleri tadabilmeniz mümkün... Bu konuda da Urla katmerinin tadına bakmadan gitmemenizi öneririm... Bu amaçla iskele meydanında bulunan Ünal kardeşler katmer salonunun katmerlerini yemeden dönmeyin derim... Yine Ege yöresinin enfes lezzetlerinden birisi olan boyozu da festival boyunca bulabilme şansınız mümkün... Ayrıca kavun çekirdeklerinin kurutularak öğütülmesiyle yapılan sübye içeceğini de tatmanız enfes oluyor... Urla enginar festivalinde enginarın hemen her çeşit yemeğini bulabilmeniz mümkün. Bu konuda enginar kullanılarak yapılan dolma, börek, kaymaklı ve suşi haline dönüşen enfes tatlara bakmanızı öneririm. Festivalde İzmir’in kumru, çöp şiş, devlet-i bostan salatası, lokma tatlısı, sakızlı dondurmasını da tadabilme şansınız var.

Urla enginar festivali üç gün süren bir programa sahiptir. Doğal olarak da Urla ve çevresindeki tüm güzelliklerin tadını çıkarma fırsatını bulunmakta... Bu ister gezmek, ister yemek, isterse de eğlenmek olsun her şey olabilir...

Urla Tanju Okan gibi ünlü ve özel bir sanatçının yeşerdiği bir memleket olup pırıl pırıl Ege sularına hakim bir ilçedir. Tabi bunun yanında doğal güzelliklerinin tadını bilen yabancı ünlülerden Cristiano Ronaldo, Brad Pitt ve Angelina Jolie gibi sanatçıların da buradan vazgeçmediği unutulmamalı... Ne de olsa doğanın en güzel mekânlarına ev sahipliği yapan Urla'da Urla Enginar Festivali zamanı tadım atölyesi, mutfak sohbetleri, mutfak atölyeleri, sanat atölyeleri Urla sanat sokağı yaşatma ve kalkındırma derneği partisinin etkinlikleri muhteşem oluyor...

Urla’da düzenlenen festival programında kalbe giden yol mideden geçmekte…

Peki, Urla'ya düzenlenen festival turları var mı? Elbetteki var... Düzenlenen festival uluslararası bir nitelik taşıyınca bir de Urla’nın kendi çekiciliğinden olsa gerek oldukça fazla tur festival katılımı için seyahat severlere hizmet vermektedir. Bunlardan bir kaçına örnek verecek olursak pronto tour, folklorik, tintin tur ve anı tur gibi turlarıdır. Turlar oldukça ekonomik ve çevre güzergâhlara gezi planı yapmaktadır.

Urla enginar festivaline gitmişken çevrede bulunan gözde yerleri geçmeden olmaz tabi ki... Urla’da Klazomenai Antik Kenti, Çeşme yolu üzerinde Köstem Zeytinyağı Müzesi görebileceğiniz anlamlı yerlerden birisi olur. Urla’ya gelme sebebiniz kenderin goncası olan enginar olduğuna göre Özbaş Botanik Çiftliğini de gezerek elli dört farklı ülkeden gelmiş ve yüksek adaptasyona sahip bitki türleri ile tanışacaksınız demektir.
Ege bölgesi geneline bakılacak olursa tarihte birçok uygarlığa ev sahibi yapmış bir bölgedir. Bu sebeple de bugünkü Ege kültürünün ortaya çıkışı ve güzelliğinin sebebi de bu olsa gerek... Farklı yaşam şekli, yemek kültürü, hoşgörülü anlayışı Urla’da ve doğal olarak da Egede görülen çeşitli renklerdendir. Sahip olduğu minimum hazinesi ile gerek insanın beslenme ve yaşam ihtiyacı gerekse insanın maddi ihtiyaçlarını sakinlerine ödül olarak sunmaktadır. Özellikle de bu konuda başrolleri üstlenen çiftçilerimiz ise işten kaçmayarak toprağa verdiği cömertliğe karşılık topraktan büyük ödüller alır.  Urla enginar festivali olarak düzenlenen etkinlik özellikle yörede yer alan çiftçilere katkı sağlamaktadır. Festival ile hem tüketicinin yüzünü güldürmek hem de üreticiye teşvik vermek amaçlanmaktadır.  Kültürü tanıtmak için yapılan en önemli etkinliklerden birisi her ne kadar festivaller olsa da Urla enginar festivalinin niteliği doğrudan kültür kimliğini tanıtan yemek kültürü ile alakalı olduğundan ayrı bir öneme sahiptir.

Enginarın sahip olduğu enerjiyi Türkiye’de hatta dünyadan gelen herkesin öğrenmesini sağlayan festival, Urla ve çevresinde tarımla uğraşan nüfusun yüzünü güldürerek bölgede buna dönük girişimler hız kazanmaktadır. Şu son yıllarda sağlıksız beslenmeye teşvik edilen çocuklarımız açısından bile üstü kapalı bir fayda bulunan Urla enginar festivali, klasik olarak halk oyunu gösterileri ile etkinliklerini sergilemeye başlamaktadır.

Urla’da festival döneminde barınmaya dönük olarak kurulmuş ve faaliyet gösteren oldukça fazla işletme mevcuttur. Hem de o bilinen taş yığını insan müdahalesiyle güzelleştirilen otellerden farklı özelliklere sahip... Yörenin bulunduğu coğrafyada sahip olduğu on beş farklı köyü konaklama için insana otellerden daha mükemmel ortam sunmaktadır. Köylerin doğal yönlerinin verdiği sağlıklı yaşam olanakları nedeniyle burayı terk etmede zorluk çekebilirsiniz. Sığınacak cennet arayanlar için Urla'daki mis kokulu on beş farklı köyü adres olarak belirtebiliriz.

Urla Enginar Festival Programının Akışı Nasıldır?

Her festival programında olduğu gibi kortej yürüyüşü ve festivalin açılışıyla etkinlikler başlar. Üç gün boyunca yemek ve sanat atölyeleri hizmet verir. Bu atölyelerde çocuğunuzla birlikte katılım sağlayabilirsiniz. Geneli itibari ile temanın tamamı enginarı ilgilendirir ve enginarın enerjisi tanıtılır. Yani Urla Enginar Festivalinde enginarın her çeşidine rastlamanız mümkün… Hadi o zaman ne duruyorsunuz? Urla misafirlerini ağırlamak için hazırlıklarını yaptı bile siz de buraya gitmek için hazırlanın…

"Uluslararası Urla Enginar Festivali 2017" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z