Yaz

Una National Park

calendar_today Kas 29, 2016 label

Una National Park

Klasik bir balkan rotası izlediğinizi düşünelim… Diyelim ki X bir ülke hakkında detaylı bilgileri araştırıp kim nereye gitmişse onu takip edip aynı rotalara,aynı şehirlere ve aynı restoranlara gittiğinizi hayal edin. Öte yandan da kimselerin çok tercih etmediği ama size hitap eden yerlere gittiğinizi hayal edin. İşte Bihac , Bosna-Hersek’in tam da bu tarifime uyan nitelikte ve güzellikte bir şehridir. Bihaç’ta gezilecek yerler Bosna-Hersek’in Saraybosna ve Mostar şehirleri kadar meşhur ve turistik yerlerinden olmasa da Una National Park Bosnia (Bosna-Hersek) ve Una National Park Croatia (Hırvatistan) taraflarında kalan kısmıyla birlikte adeta cennetten bir parça olarak adlandırılabilir. Elbette kişisel zevkler ve seyahat anlayışı kişiye göre farklılık gösterse de Una National Park rafting ve hiking sevenlere de hitap ediyor. Peki Bihaç neresi ve Bihac gezilecek yerler listesinde olan bu muazzam güzellikteki parkta neler var?

video_library

Bihaç Nerede?

Bihaç , Bosna-Hersek’in kuzeybatısında bulunur. Bosanska Krajna bölgesinde Una Nehri’nin kıyısına kurulmuş olması da doğa severlere ayrı bir müjde vermek için sizleri bekliyor. Zagrep’ten başlayarak Dalmaçya kıyılarına kadar uzanan Una Vadisi hem şehir olarak hem de doğal güzellikler olarak ziyaretçilerine çok şey vaad etmektedir.

Bihac Gezilecek Yerler - Una National Park

Bihac Üniversitesi

Bihaç Üniversitesi 2007 yılında faaliyete girmiş olup bünyesinde iktisat,islami pedagoji,tıp ve biyoteknik olmak üzere hukuk fakültesini de barındırmaktadır.

Bihac Gezilecek Yerler - Una National Park

Bihaç Bosna-Hersek Tarihi

Yaklaşık 50,000 nüfusa sahiptir. Bihaç’tan bahseden Topusko kilisesi Hırvatistan’da olup, ilk defa böyle bir yerin varlığını 1260’lı yıllarda bahsetmiştir. Her ne kadar Osmanlı 1463 yılında Bosna’yı ve üzerinden 20 yıl geçtikten sonra da Hersek’i almış olsa da Bosna Bihaç bölgesi Osmanlı Devleti’nden bağımsız olarak 16.yüzyılın sonuna kadar varlığını sürdürmüştür. Çok daha sonra Osmanlı’ya bağlanması da aslında çok uzun sürmedi çünkü burası imparatorluğun en uç noktasında olması ve Osmanlı’nın zayıflamasıyla birlikte ciddi derecede etkilenmiş olan bölgedir. 19.yüzyılın sonlarına doğru ise Avusturya – Macaristan orduları Bihaç’a giriş yapmıştır.1.Dünya Savaşı sonrası ise Sırp krallığına ait olmuştur. 1941 yıllarında yani 2.Dünya Savaşı sıralarında Hırvatlar Almanlar’ın desteğiyle bölgeyi tamamen ele geçirdiler. Daha sonra Müslümanlar’ın bir araya gelip bölgeyi temizlemesi sonucunda Bihaç Cumhuriyeti kuruldu. Kısaca Bihaç Bosna Hersek’in tarihi bu şekildedir.

Bihaç'ta Gezilecek Yerlerde Neler Yapılır?

Una National Park rafting ve hiking için Bosna-Hersek’in en çok tercih edilen bölgesidir. Videoda da izleyeceğiniz gibi profesyonel sporcular kendilerini şelaleden aşağıya atıp rafting hazırlıklarını yapıyorlar. Benim orada olduğum süre içerisinde kalabalık bir grup rafting yapıyorlardı. Turist olarak ise dünyanın bir çok noktasından gelen insanlarla karşılaşmıştım. Una National Park sadece rafting için değil ayrıca avcılık sporu ile ilgilenen insanlara tilki,ayı,domuz,sülün ve geyik türlerini vaad ediyor. Bihaç’ın coğrafi konumu ve yapısından dolayı bölge sınırları içerisinde termal,menbaa ve mineral sular bulunmaktadır.

Her şelalenin yakınında restoran bulunmaktadır. Arzu edenler Bosna’nın yöresel yemeklerini tadabilirler. Ben köftesini çok beğenmiştim. Sanat sevenler ise Kaptan Kulesi denilen yerde sanat galerilerine göz atabilirler ayrıca burada dini merkez de bulunmaktadır.

İster ailenizle ister grup olarak arkadaşlarınız ile gidin bu bölgenin doğası,kokusu ve güzelliğinin sizi etkileyeceğine eminim. Araba kiralayarak gitmek en mantıklı yöntem ama araç kiralamadan gitmek isteyenler Bihaç şehir merkezinde bulunan turist danışma ofislerinden çok detaylı bilgiler alabilir. Biz araba kiraladığımız halde kız arkadaşımla birlikte danışma ofisinden detaylı bir el broşürü almıştık bu sayede Una National Park Bosna ve Hırvatistan bölgelerini keşfetme imkanı daha kolay olmuştu. Eğer Una National Park haritasını edinirseniz hangi kapıdan giriş yapacağınızı daha iyi bilirsiniz zira Hırvatistan sınırına girerseniz kapıdan geri gönderilirsiniz. Una Kanyonu Bosna-Hersek ve Hırvatistan ülkelerinin tam ortasında kaldığı için hem her iki ülkeden de giriş var hem de Bihaç gezilecek yerleri çok karıştırabilirsiniz.

photo_library

Una National Park Nerede?

Bosna-Hersek Bihac Belediyesi sınırları içerisinde olsa da şehir merkezinden biraz uzakta kalıyor. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu 70 km hız sınırına uymanız olacaktır. Şehrin bir çok noktasında radar vardır. Una Nehri Kanyonu , Martin Brod Köyü , Una ve Krka arasındaki alan dahil olmak üzere Lohovo Köyü’nü kapsamaktadır.  

Yollarda siz arabayla giderken arkanızda toz bulutu olacaktır bu yüzden araç takip mesafesine dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca yolların bozukluğunu da göz önünde bulundurup benim gibi jip kiralamak çok daha faydanıza olacaktır.

Hırvatistan vizeniz yoksa 5 ve 6 numaralı kapılardan giriş yapmanız mümkün olmayacağı için Hırvatistan vizeniz yoksa burayı rotadan çıkartabilirsiniz. Park genel olarak Una ve Unac nehirlerini korumak maksadıyla yapılmış olup 20,000 hektar üzerine kuruludur.

Strbacki Şelalesi bu bölgedeki en meşhur şelalelerden birisidir. 24 metre yükseklikten olması ve Una National Park’ın simgesi haline gelmesi bu şelaleyi meşhur yapmıştır.

Bu bölgede illa şurayı gezin burayı gezin demek aslında bir yanılgı olacağı için siz beğendiğiniz her noktayı gezebilirsiniz. Biz ilk gezmeye Una National Park yakınında bir otelde kalıp manzaranın tadını çıkartarak başlamıştık. Eğer Una National Park Hırvatistan tarafından giriş yapacaksanız 6 numaralı kapı içlerinde en güzel olan yerdir.

İçeriye giriş ücretli olup her bir kapıdan girişte farklı doğal güzellikler görebilirsiniz. Mesela bir kapısı ile diğer kapısı arasında mesafe farkı vardır. Biz ilk giriş yaptığımız zaman her güzelliği aynı anda göreceğimizi sandık ama maalesef böyle bir durum söz konusu değildir. Eğer sizler de yeşil ve mavinin tüm tonlarına aynı anda doymak isterseniz Una National Park’ı ziyaret edebilirsiniz. Bihaç gezilecek yerler listesine Fethiye Camisi , Ostrojac Kalesi ve Kulen Vakuf’u dahil edebiliriz.

Bihac Gezilecek Yerler - Una National Park

"Una National Park" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z