Yaz

Makedonya Üsküp'te Gezilecek Yerler

calendar_today Kas 29, 2016 label

Makedonya Üsküp'te Gezilecek Yerler

Ben de hepiniz gibi Makedonya Üsküp’te gezilecek yerleri aylar öncesinden araştırıp kendime güzel bir Üsküp gezi rehberi çıkarmak için bütün vizesiz balkan ülkeleri blog yazılarını okudum. Üsküp’te ne yenir? Üsküp’te ne yapılır? Makedonya gezilecek yerler nerelerdir diye geceleri bile yorganın altında kendimi Vardar Nehri üzerindeki Üsküp Taş Köprü üzerinde hayal edip Üsküp gezi rehberleri hakkında bilgileri cep telefonumdan araştırıyordum.

Makedonya Üsküp gezi yazısını yazarken tüm ayrıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum ki aklınızdaki soru işaretleri tamamen kalksın. Makedonya  Üsküp gezisi blog yazılarını okurken Makedonya Üsküp pasaport kontrolü hakkında bir çok şey duydum. Bir yanım çok sevdi Makedonya’yı bir yanım da keşke hiç gitmeseydim dedirtti adeta. Düşünsene bir grup genç kimliğinde doğum yeri Mardin ya da Van yazıyor diye seni Makedonya Üsküp pasaport kontrol noktasından geri çeviriliyor. Üsküp’te görülmesi gereken yerleri görmeye geldiğini söyleseler bile Makedonya pasaport işlemlerinden geçemiyorlar. Halbuki tek amaçları Vardar Nehri üzerindeki Taş Köprü yanında fotoğraf çekinmek (tabiri caizse) isteyen bizlere neden böyle yapıyorlar acaba diye merak ettim. Zaten kimliğinde memleketin neresi yazarsa yazsın Türk olmanın vermiş olduğu dezavantaj yüzünden ellerin ayakların birbirine dolaşıyor. Yok mülteci misin? Yok kaçak yollardan Avrupa’ya mı gidiyorsun? Altı üstü Üsküp’te gezilecek görülecek yerleri görmeye gelmişim bu tavır nedir? Cem Yılmaz’ın sahnesinde de böyle bir bölüm vardı. Mükemmel İngilizce bilmene gerek yok ki pasaport polisinin +Ülkemizi neden ziyaret ettin? Sorusuna sadece +Turist demen yeterli olmalı. Makedonya pasaport polisleri bizi ayak üstü test etseler Makedonya Üsküp’te gezilecek yerler nerelerdir? Üsküp’te ne yapılır? Üsküp’te ne yenir? Ohrid’de gezilecek yerler nerelerdir? O testten 100 alırız, hepimiz aylar öncesinden Üsküp ve çevresinde gezilecek yerleri okuyup sanki üniversite sınavına hazırlanır gibi hazırlanıp yola çıkmışız.

photo_library

Makedonya Üsküp'e Giriş

İster Üsküp Taş Köprü’yü görmeye gidin ister Üsküp çevresinde gezilecek yerleri görmeye gidin ister zengin ister fakir olun durum değişmiyor. Konuyu çok dağıtmadan kimliğinde doğum yeri doğulu olan vatandaşları geri gönderme olayları bir hayli arttı. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Bu ön yargılarımızı bir türlü kıramadık. Bizler zaten kendi ülkemizde de kıramadık,yurt dışında bile böyle bir ön yargıyla karşılaşan vatandaşlarımızın Üsküp uçak biletleri ve Üsküp otel rezervasyonları oldukları halde geri çevirilmeleri daha da üzücü bir durum. İnsanız abi ötesi yok. Ben aslen Karadenizliyim en yakın dostum da Mardin’li… Makedonya pasaport kontrol polisleri kimliğinizde doğum yerinizin doğulu olduğunu gördüklerinde sizleri geri gönderme olasılığı varmış. Hadi bunu anladım… (anlamadım da anladım diyelim) Öğrencilerin ya da öğrenci yaşındaki gençleri neden Makedonya’ya almıyorsunuz? Neymiş efendim Makedonya’ya yerleşirsiniz filan. Şeytan diyor çok da meraklı değiliz senin ülkene sanki Allah Makedonya’yı görmeyenleri cennetine kabul etmeyecek…

Hayatımda zaten ilk defa yurt dışına çıkıyorum gitmeden önce iyice evham yaptım. 2 ay önceden Üsküp uçak biletimi de alıp Üsküp’te gezilecek yerleri iyice aklıma yazmışım hatta ajandama yazıp Üsküp’te görülecek yerlerden tutun Üsküp’te ne yenir ne yapılır? Üsküp gece hayatını hepsini tek tek defterime yazıp yola çıkmışım.

Şu an Makedonya’ya gidecek onlarca kişi tanıyorum hepsinin kafasında aynı soru işaretleri var. Balkan turu yapanların genelde ilk durağı Makedonya olduğu için dönüş uçak biletlerini de soruyorlarmış gibi çok fazla söylenti çıkıyor. Sanki tek girişli schengen ülkesi gibi illa Makedonya’dan girdin sadece Makedonya’dan çıkabilirsin nasıl bir saçmalıktır bu?

Uçaktan iner inmez beni bir heyecan sardı Makedonya pasaport kontrolünden geçebilecek miyim acaba diye. Pasaport işlemleri sırası inanılmaz kalabalık ben de şansa en son sıradayım pasaport işlemleri hızlı hızlı yapılıyor ama en sonda ben olduğum için bana bir ton soru sorarlar mı? Bana kafayı takarlar mı diye kafamda sürekli senaryolar kuruyorum. Hatta içimden diyorum ki bir uçak daha gelse en azından ben arada kaynarım diye düşünürken diğer gişede açıldı bu sayede ortalara geçmiş oldum. O arada da kendi kendime sürekli telkinlerde bulunuyorum aman sakin ol Sedat sakin ol sakin ol… Araştırdığım kadarıyla saçı sakalı kestir düzgün kıyafetler giy diye herkes akıl fikir veriyordu ama etrafıma bir bakıyorum herkes şort tişört giymiş gelmiş aman Allah’ım bu ne rahatlık diyorum. Ben de saçı sakalı kestirmişim kot gömlek giymişim beni kesin alırlar diyorum…

Bunları neden sizlere anlatıyorum. Abi hiç evham yapmayın, heyecan da yapmayın sakin olun ve size sorulan sorulara tek tek güzelce cevap verin. Bana Makedonya girişinde hiç soru sormadılar. Ben de gitmeden bir önceki gece kafaya taktım ya dedim beni almazlarsa naparım ben? Sanki dünyanın sonuymuş gibi… Ya tabi sen Makedonya’ya gittin senin için sorun yok söylemesi kolay diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ben de bu yaz için Ukrayna’ya uçak biletimi aldım aynı şeyler Ukrayna için de geçerli yok Ukrayna’ya almıyorlarmış,yok Türkleri sevmiyorlarmış… Valla ben Türkiye’den uçağa binerim oldu ki Ukrayna’ya almazlarsa da zerre kadar da üzülmem.

Bir yanım hiç sevmedi dedim ya işte bu kısımları hiç sevmedim. Düşünsene zaten kıt kanaat para biriktiren bizim gibi insanlar bir pasaport polisinin iki dudağının arasından çıkan sözcüklere bağlıyız. Gitmeden önce kurulan hayaller günlerce ve hatta aylarca yapılan araştırmalar sırf Makedonya pasaport polisinin bizim tipimizi sevmediği için geri yollamasıyla son buluyor. Belki pasaport polisi çok kıl birisi belki de sevgilisiyle kavga etti? Bunun faturasını biz mi ödeyeceğiz?

Kuzey Makedonya gezilecek yerler hakkında sizlere verebileceğim en önemli bilgi Makedonya’ya gitmeden önce muhakkak otel ya da hostel rezervasyonlarınız ve nereden dönecekseniz dökümanları yanınızda olsun ki sadece Üsküp’te gezilecek yerleri gezmeye geldiğinizi ispatlayabilin.

Üsküp Havalimanı’ndan kendimi dışarı atar atmaz derin bir nefes alıp hemen yaktım bir tane sigara dedim Sedat macera şimdi başlıyor işte. Üsküp havalimanı ulaşım için tercih edilen Vardar Expressi otobüsünü de bulup kalkış saatini beklemeye başladım. Üsküp Havalimanı’ndan şehir merkezine turist olduğumu anlayan taksiciler götürmek istese de hiç oralı bile olmadım. Artık stres yerini mutluluğa bıraktı Üsküp’ün gezilecek yerlerini sabırsızlıkla beklemeye başladım. Gülmeyin inanın öyle oluyor…

Yaklaşık 1 saat süren yolculuk sonrası Üsküp şehir merkezinde indiğimde ise ortalıkta pek insan göremeyince sanırım herkes havanın sıcaklığından dolayı evlerinde oturuyor diye düşünsem de; bu düşüncede ne kadar yanıldığımı Üsküp’te gezilecek yerleri araştırırken, Vardar Nehri üzerindeki Taş Köprü etrafında Ramazan ayında neden kimselerin olmadığını okuduğum aklıma gelince anlamıştım. Özellikle Makedonya Üsküp’ün bu yönüne hayran kaldığımı itiraf etmeliyim. Üsküp’te yaşayan Makedonlar kafelerde yemeklerini yerken Üsküp şehrinde yaşayan Müslümanlar ise Ramazan ayını ibadet yaparak geçiriyorlar. Kimse kimselere karışmıyor. Üsküp Taş Köprü’nün bir yanı Müslümanlara bir yanı ise ağırlık olarak Makedonlara ait desem hakkıdır. Vardar Nehri üzerindeki Taş Köprü’nün Makedonlar tarafında biraz tur attıktan sonra asıl merak ettiğim Müslüman tarafına geçiyorum ve bütün dükkanların tamamen kapalı olduğu dikkatimi çekiyor.  Burası Türk Çarşısı Üsküp ya da Bit Pazarı olarak geçiyor.

Makedonya Üsküp Gece Hayatı

Üsküp insanlarının en büyük eğlencesi akşamları Taş Köprü etrafında arkadaşlarıyla kafelerde ve restoranlarda buluşmak ve Üsküp gece hayatının tadını çıkarmak diyebilirim. Bütün sokaklarını tek tek gezmeme rağmen illa şu bara bu gece kulübüne gidin diyemeyeceğim benim gözüme çarpan çok güzel bir mekan bulamadım. Üsküp gece hayatının tadı Grad Ski Park içerisindeki gece kulüplerinde atıyor ama öyle beklentileri çok yüksek tutmayın.

Makedonya Üsküp’te Nerede Kalınır? Oteller ve Hosteller

Üsküp’te konaklama için en ideal oteller ya da hostelleri Üsküp Taş Köprü’ye yakın tercih etmeniz böylelikle hem sıcakta yürümemeniz hem de Üsküp gece hayatı sonrası otelinize ya da hostelinize daha rahat gitmeniz yönünde sağlıklı olacaktır. Benim Üsküp’te kaldığım hostelin adı Hostel 42, hostel sahibi sizlere şehir hakkında detaylı bilgileri ve şehir haritasını veriyor. Hostel 42 gayet güvenli ve temiz olup bahçesinde sigara ve bedava çay kahve içme imkanı sunuyor. Hostel bahçesinde oturup yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Üsküp’te nerede kalacağınıza gitmeden önce muhakkak karar verip otel ya da hostel çıktılarını yanınızda bulundurunuz.

Üsküp Makedonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Üsküp’e gidilecek en güzel zamanlar yaz aylarıdır. Üsküp şehri Ramazan ayında gündüz vakitleri genelde boş olmakla birlikte akşamları iftar sonrası hareketliliğini korumaktadır. Üsküp Türk Çarşısı sokaklarında iftar sonrası gezinirken kendinizi Sultanahmet Meydanı’nda hissedebilirsiniz. Eğer amacınız Üsküp gece hayatının tadını çıkarmak ise Ramazan sonrası ya da öncesindeki yaz aylarında gidebilirsiniz. Genel olarak Makedonya’ya Nisan ortası ile Eylül ayları arasında gitmenizi tavsiye ederim. Üsküp’e ne zaman gideceğiniz hangi amaçla ve iş yerinden ne zaman izin alacağınıza göre değişir tabi ki.

Makedonya Üsküp Döviz Bürosu Nerede? Nerede Para Bozdurmak Gerekli?

Üsküp Havalimanı’nda her havalimanında olduğu gibi dolar ya da euroyu daha ucuza bozuyorlar. Üsküp Havalimanı’ndan şehir merkezine giden Vardar Express otobüsüne dolar verebiirsiniz. Sizi kandırma olasılıkları olmaz çünkü karşılığında fiş veriyorlar. Ama illaki para bozdurmak istiyorsanız Üsküp Havalimanı’nda sizi Üsküp şehir merkezine atacak kadar para bozdurun. Vardar Nehri üzerindeki Taş Köprü’nün Müslüman tarafında dövizcilerde para bozdurmanızı tavsiye ederim. Üsküp’te Müslüman mahallesini bulmak çok zor değil Makedonya Meydanı’ndaki Taş Köprü’nün bir tarafı Müslüman mahallesi olarak geçiyor.

Makedonya Üsküp’te Gezilecek Yerler

Üsküp’te gezilecek görülecek yerler için belli bir liste vermek çok da doğru olmayabilir. Taş Köprü ya da Makedonya Meydanı’nı merkez edinirseniz Üsküp’te gezilecek yerleri tam 1 günde bitirebilirsiniz. Hatta öğle vakti Üsküp şehir merkezinde olursanız akşama kadar gezilecek yerleri bitirebilirsiniz. Ama Üsküp Makedonya'da zamanı olanlar için Üsküp gezi rehberimde detaylı gezi listesi yapmak istedim.

Grad Ski Park Üsküp

Üsküp Hostel 42’de sabah erkenden kalkıp şehrin diğer tarafında acaba ne var diye merak edip sabah yürüyüş yaparken rastladığım parkta bir tane balıkçı vardı ve insanlar sabah yürüyüşü yapıyorlardı. Ayrıca bu parkta tenis kortlarında tenis oynayanlara sabah park içerisinde bisiklete binenlere rastladım. Üsküp gece hayatının burada atıyor desem yeridir. Gece kulüpleri burada bulunuyor. Park içerisindeki kafe Üsküp’ün sıcağından bunalan kişiler kahve içmek isteyenlerin uğrak mekanı oluyor.

Türk Çarşısı Üsküp (Bit Pazarı)

Üsküp’te gezilecek noktalara Vardar Nehri üzerindeki Taş Köprü’nün Müslüman mahallesi tarafında bulunan Türk Çarşısı’nda bakırcılar,kuyumcular,hediyelik eşya satan butik mağazalar,Türk restoranları, Osmanlı’dan kalan hanlar ve hamamları görerek başlayabilirsiniz. Üsküp’te gezilecek yerlerin en güzel yerleri de bu bölgede bulunmaktadır. Burada kime ‘’selamünaleyküm’’ derseniz muhakkak ‘’aleykümselam’’ cevabı alırsınız. Üsküp’teki camilerin avlularında namaz kılmak için abdest alan kişileri gördükçe kendinizi İstanbul Beyazıt ara sokaklarında geziniyormuş gibi hissedeceksiniz. Makedonya’dan ne alınır diye sorarsanız buradaki hediyelik eşya dükkanlarında bir çok alternatif sizleri bekliyor. Üsküp’ten ne alınır? Bu durum tamamen sizin kişisel zevkinize kalmış diyebilirim ben klasik bir hediye olan magnet aldım. Ama Üsküp Türk Çarşısındaki kuyumculardan ve bakırcılarından sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Milenyum Haçı

Üsküp şehrinde gezilecek yerleri gezerken Taş Köprü’nün oradan kafanızı yukarıya kaldırdığınız zaman Milenyum Haçı’nı görebilirsiniz.

Makedonya Meydanı

Üsküp Taş Köprü

Üsküp Kalesi

Üsküp Kalesi’ne çıkıp Üsküp’ü tepeden izlemeyi ihmal etmeyiniz.

Mustafa Paşa Cami

Rahibe Teresa Evi

Mustafa Paşa Camii

Sulu Han

Kapan Han

Davut Paşa Hamamı

Makedonya Müzesi

Makedonya Matka Kanyonu

Üsküp’te gezilecek yerler genelde Taş Köprü etrafında olduğu için Üsküp şehrinde gezilecek yerler yarım günde de bitebilir. Eğer zamanınız varsa Matka Kanyonu’na da gitmenizi tavsiye ederim. Üsküp şehir merkezinden Türkçe olarak Matka Kanyonu’na gidiyor mu? Diye sorarsanız o size gelecek otobüsün numarasını söylüyor şu an tam olarak hatırlamıyorum. Matka Kanyonu Üsküp şehir merkezinden yaklaşık 30 dakika sürüyor. Üsküp çevresinde gezilecek başka bir yer göremedim gidenler varsa listeye dahil edebilirler. Üsküp gezisi blog yazımda sizlere elimden geldiği kadar net bilgiler vermeye çalıştım umarım sizlere faydalı olmuştur. Üsküp gezi planı yapmak isteyenler ve vizesiz balkan turu ülkeleri hakkında soruları olanlar yorumlar kısmına istedikleri soruları sorabilirler.

Makedonya Üsküp’e Nasıl Gidilir?

Kış mevsiminde Pegasus vizesiz balkan ülkelerine ciddi indirimler yapıyor. Bu kampanyaları kovalayarak Makedonya’ya gidiş geliş 150 TL’ye bile uçak bileti bulma imkanı yakalayabilirsiniz.  Makedonya’nın başkenti olan Üsküp’teki havalimanı Alexander The Great Havalimanı’na karşılıklı olarak seferler düzenlenmektedir.

Vizesiz balkan turu  yapmak isteyenler ise Belgrad’dan otobüs ile Üsküp’e ulaşabilir,Üsküp Belgrad arası yaklaşık 10 saat sürüyor. 

Belgrad Üsküp arası ulaşım tren ile de yapılıyor fakat 2016 yılında yol çalışmaları nedeniyle kapalıydı.

NOT:Belgrad’dan Üsküp’e yapılan otobüs seferleri de Üsküp’e yürüme mesafesindeki bu Üsküp otogarına geliyor,taksicilere para vermenize gerek yok. Ayrıca Üsküp Belgrad arası tren seferleri mevcuttur. Benim gittiğim tarihlerde tren raylarında çalışma olduğu için Üsküp Belgrad tren bileti fiyatlarına bakamadım. Ayrıca Üsküp’ten Kosova’ya da otobüs seferleri olduğunu duymuştum.

Makedonya Üsküp Havalimanı'nda Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Üsküp havalimanına ulaşım ise şehir merkezinden Vardar Express ile yapılıyor.

Makedonya Üsküp Otogarı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Üsküp otogarı şehir merkezine ise yürüyerek sadece 15 dakika boşuna taksiye para vermeyin.

Üsküp'ten Ohri'ye - Ohri'den Üsküp'e Nasıl Gidilir?

Ohri’den Üsküp’e otobüs seferleri her gün mevcuttur.

Makedonya Üsküp’te Erkeklere Tavsiyeler

Açık söylüyorum Üsküp gece hayatının tadı yaz mevsiminde çıkar. Ramazan ayında gitmek size hem avantaj hem de dezavantaj sağlayabilir. Öyle ki iftar sonrası Üsküp şehir merkezi hareketli olduğu gibi Ramazan dolayısıyla insanların maneviyatı yüksek olduğu için Üsküp’te gece hayatının tadını çıkarmak istemeyeceklerdir. Bu durum sadece Müslüman mahallesi tarafında olan Türk Çarşısı Üsküp’te geçerli olacaktır. Taş Köprü’nün diğer tarafında ise bup ve kafelerde oturup şansınızı deneyebilirsiniz. Ben Üsküp gece hayatının tadını çıkarayım diye bütün sokaklarında deli divane gibi dolaştım ama öyle ahım şahım bir mekana denk gelemedim. Üsküp şehir merkezine yaklaşık 1 km uzaklıktaki parkta hareketlilik oluyor ve en güzel Üsküp gece kulüpleri burada oluyor. Makedon kızları çok güzeldir ayrıca Üsküp şehrine gelen turistler de buraya akın ediyorlar. Hafta içi ya da hafta sonu diye bir kural olmasa da mekan gece geç saatlerde açılıyor bol şanslar. Üsküp Taş Köprü etrafında insanlar akşamları bir araya geliyor ve muazzam bir kalabalık oluyor,kendinize turist süsü verme olayını biraz daha abartıp adres sormak ya da fotoğraf çektirmek bahanesiyle yeteneklerinizi konuşturabilirsiniz. Üsküp’e benim gibi sap gidenlerin en doğru adresi kesinlikle ve kesinlikle Ohrid olmalıdır. Balkanların incisi olan Ohrid Gölü’ne binlerce turist akın etmektedir. Ohri Gölü etrafında yerli ve yabancı turistler burada zaman geçirmeye geliyorlar.

Makedonya Üsküp’te Çiftlere Tavsiyeler

Ben sevgilimle ya da eşimle birlikte Üsküp’te Ramazan ayının maneviyatını yaşamak istiyorum diyorsanız doğru adres Üsküp olacaktır hemen Üsküp gezi planlarınızı yapın. Ayrıca sakin bir yurt dışı tatili olsun diyenler Üsküp Taş Köprü etrafındaki kafelerde oturup sessizliğin zirvesinde hoş vakitler geçirebilirler. Üsküp’te gezilecek yerleri bitirip Ohri Gölü’nde romantizm yaşamak isteyen çiftler ise kendilerini direkt olarak Ohri şehrine atabilirler. Balkanlar gezilecek yerlerde en güzel şehir olan Ohri şehrine en az 3 gün ayırmanızı muhakkak öneririm. Üsküp Taş Köprü manzaralı bol bol fotoğraflar çekinmeyi de ihmal etmeyin.

Makedonya Üsküp’te Fiyatlar

Makedonya’da yaşam Türkiye’ye göre gayet uygun tabi ki ben turist mantığıyla düşünüyorum. Yeme içme ve konaklama gayet uygun. Sigara fiyatları da diğer vizesiz balkan ülkelerine göre çok çok uygun olduğu için Üsküp şehrinde stok yapmanızı öneririm.

Makedonya Üsküp’te Araba Kiralama Hakkında Tavsiyeler

Üsküp Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım otobüs ile mümkün olduğu için Vardar Express ile Üsküp şehir merkezine gidebilirsiniz. Vizesiz balkan ülkeleri turu yapmak isterseniz Üsküp’te araba kiralamak daha uygun fiyatlı olabilir. Ayrıca Makedonya’nın diğer şehirlerini de gezmek isterseniz Üsküp’te araba kiralamak gayet mantıklı olabilir. Üsküp’teki havaalanında araç kiralama şirketleri bulabilirsiniz. Sadece Ohrid Gölü’ne gidecekseniz Üsküp’ten Ohri’ye otobüs ile ulaşım mümkündür. Sadece Üsküp gezi planı yapmayı düşünüyorsanız araba kiralamak size işkence haline gelebilir Üsküp Taş Köprü etrafında park yeri bulmak çok zor ve gereksiz bir fikir olacaktır.

Üsküp’te Ne Yenir Ne İçilir? Makedonya Üsküp Mutfağı

Üsküp şehir merkezinde deli divane gibi dolaşırken benim tişörtte yazan Çılgın Gezgin yazısı bir amcanın dikkatini çekiyor ve Türkçe olarak bana sesleniyor. Uzun bir sohbetten sonra bir anlık boşluğuma denk geliyor amcaya Üsküp’te ne yenir ne içilir diye soruyorum. Biz oruçluyuz deyince +Kusura bakma amca… Diyorum ve amca da gayet anlayışlı çıkıyor ve bana Üsküp’te nerede ne yenir? Tavsiyelerde bulunuyor.  +Az ileride Destan Köftecisi var turistik yer orası biraz pahalı olur sen Bit Pazarı’nın (Müslüman tarafında) içine doğru ilerle saç kebap ya da cevabi bulabilirsin diyor. İstersen güzel sucuk yapan bir iki mekan var açıksa oralara da bir bak diyor ve tıngır mıngır Üsküp Türk Çarşının boş sokaklarda ilerliyorum. Yol yorgunluğu,stres heyecan derken kurt gibi acıktığımı balkan yemek porsiyonlarının o büyük tabaklarını bitirince anlıyorum. Üsküp’te cevabi adı verilen köftelerden yedim, baharatsızdı adeta etin tadını alabiliyordum.

Üsküp’te Nerede Yemek Yenir?

Üsküp’te ne yenir diye araştırırken Türk Çarşısında Sac Restaurant’taki börek Balkanlarda sadece iki yerde yapılıyor. Birisi Sarabosna’da diğeri ise Üsküp Türk Çarşısındaki bu restoranda yapılıyor. Özelliği ise közde pişmesi bu börekleri Saraybosna’da da yemiştim. Mekan sahibi Makedon Türk’ü olması sebebiyle gayet güzel Türkçe konuşan güzel abimizle sohbet edebilir Makedonya gezilecek yerler ve şehirler hakkında sorular sorabilirsiniz. Üsküp Sac Restaurant alkolsüz mekan olup dışarıdan da alkol getirilmesi de yasaktır.

Üsküp’te Para Birimi

Üsküp’ün para birimi Makedon Dinarı’dır. Makedon Dinarını Türk Lirasına çevirecek olursak 100 Makedon Dinarı yaklaşık olarak 10,5 TL yapmaktadır. Muhakkak para bozdururken fiş almayı unutmayınız.

Üsküp Makedonya İzlenimlerim

Dedim ya bir yanım çok sevdi Üsküp şehrini, Makedonya Meydanı’na girer girmez fark ettiğim sessizlik bana ilk başlarda anlam veremesem de daha sonra Ramazan ayı nedeniyle insanların evlerinde zaman geçirdiğini öğrenince anlamını kazanmaya başladı. Makedonya’da birbirlerinin inancına saygı duyuyorlar. Kimse kimsenin dinine,diline,ırkına ve yaşam tarzına karışmıyor. Vardar Nehri tarafından ikiye bölünen Üsküp şehir merkezinin Müslüman tarafındaki insanlar ibadetlerini güzelce yaşarken, Taş Köprü’nün diğer tarafında yaşayan Makedonlar ise kendi hayatlarını yaşıyorlar. İşte saygı bu diyorum. Taş Köprü tarafındaki Müslüman Türklerle sohbet edip Makedonya hakkında bilgiler alabilirsiniz. Sohbetleri çok koyudur ve sizlere her konuda yardımcı olurlar. Şehir Ramazan ayında daha da güzel oluyor. Akşamları Ramazan eğlenceleri de düzenleniyor.

Üsküp şehir merkezi gayet güvenli olup rahat bir tatil geçirmek isteyenler için tavsiye edilir,özellikle ilk defa yurt dışına çıkmak isteyenler Üsküp’te gezilecek görülecek yerlerden başlayabilirler. Türkiye’ye yakın vizesiz ülkeler arasında bulunan Makedonya fiyat bakımından da gayet cazip. Ekonomik durumu çok iyi olmayanlar ve öğrenciler için de alternatif yurt dışı tatil rotalarındandır.

Üsküp şehri heykeller şehri olarak da anılmasının nedeni ise Üsküp şehir merkezinde onlarca heykellerin bulunmasıdır. Üsküp ile Türkiye arasındaki 2 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Makedonya’nın başkenti olan Üsküp,vizesiz balkan ülkeleri rotalarının başlangıç noktası olarak Türkiye’den her yıl binlerce Türk ziyaretçi kabul etmektedir.

Üsküp şehir merkezinde bir çok Türk ile karşılaşıyorsunuz hatta ben bir ara Beşiktaş forması ile gezinirken sürekli ‘EN BÜYÜK BEŞİKTAŞ, BEDAVAYA ŞAMPİYON OLDUNUZ’’ gibi laf atanlar (pozitif anlamda) oldu. Yanlarına gidip koyu sohbetler ettik hatta ben Beşiktaş formamı çıkarıp adama verince adam çok sevindi ve formayı odasının duvarına asacağını söyledi. Taş Köprü üzerinde bisiklete binen bir Makedon Türk abiyle sohbet sonrası bana bisikletini verdi. Makedonya’da herkes çok yardımsever çok iyi niyetli olduğunu Üsküp gezi rehberimde özellikle belirtmek istiyorum. Üsküp gezisi yapmayı düşünenlerin muhakkak Türk tarafını keşfetmesini isterim.

Makedonya Üsküp gezilecek yerleri keşfederken bir Makedon Türk ile karşılaştığımda sohbet esnasındaki diyalog dikkatimi çekiyor. Balkan savaşları insanları o kadar derinden etkilemişti evliliklerde bile bizde Arnavutlara kız verilmez kız alınmaz gibi adetler başlamış. Öyle ki abi evli olduğu halde eşinin annesini babasını görmeye gidemiyormuş.

Üsküp Türk Çarşısı’nda gezerken Türkiye’den Balkan Şampiyonası’na gelen bu genç arkadaşlarla karşılaştım. Aslında amacım Üsküp Kemeri’ne doğru yol alıp Skopje Zoo (Üsküp Hayvanat bahçesini de gezmekti. Bu arkadaşlarla Üsküp sokaklarında sohbete dalınca zaman çok hızlı akıp geçti. Üsküp Hayvanat Bahçesi (Skopje Zoo) ziyaret edenler varsa yorumlarını çok merak ediyorum.

"Makedonya Üsküp'te Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z