YEŞİL PASAPORT

YEŞİL PASAPORT

YEŞİL PASAPORT

YEŞİL PASAPORT HAKKINDA BİLGİLER

YEŞİL PASAPORT HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Yeşil pasaportluların yurt dışına çıkış yasağı ile herkesin son zamanlarda duyduğu yeşil pasaport nedir? Yeşil pasaport ne işe yarar? Yeşil pasaport nasıl alınır? Yeşil pasaport kimlere verilir? gibi sorular aklımızda dolaşıp durdu,ben de detaylı şekilde yeşil pasaport hakkında yazı yazmak istedim.

YEŞİL PASAPORT NEDİR? YEŞİL PASAPORT KİMLERE VERİLİR?

Kısaca yeşil pasaport,devlet memurları ve kamu görevlilerine verilen pasaport çeşidi diyebiliriz.

PEKİ YEŞİL PASAPORT NASIL ALINIR?

Yeşil pasaport için gerekli evrakları hazırladıktan sonra,yeşil pasaport  randevusu almanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu,yeşil pasaport başvurusu sadece İl Emniyet Müdürlük’lerine yapılması.

YEŞİL PASAPORT SÜRESİ NE KADARDIR?

Yeşil pasaport süresi 5 yıldır. İsterlerse yeşil pasaport yenileme başvurusunda bulunabilirler.

YEŞİL PASAPORT NE KADAR?

Yeşil pasaport sahipleri,yeşil pasaport harçları ödemezler sadece pasaport defter bedeli parası öderler.

YEŞİL PASAPORT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

1)Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

2)Daha önceki pasaportunuzun aslı

3)2 adet biometrik fotoğraf

4)Defter bedeli harcınızı yatırdığınıza dair makbuz

5)Eğer çalışıyorsanız,yeşil pasaport talep formunu bulunduğunuz kurumdaki yetkili kişiye onaylatmanız gerekmektedir.

6)Yaşı tutmayanlar(Reşit değilseniz) muvafakatname almanız gerekmektedir.

EMEKLİ YEŞİL PASAPORTU HAKKINDA

Devlet memurlarının emekli olduktan sonra da yeşil pasaport hakkı bulunmaktadır.

Yeşil pasaportluların yurt dışına çıkış yasağı gündemde olunca,emekli yeşil pasaportu sahiplerinin de en çok merak ettiği soru, ‘’Emekli yeşil pasaport sahiplerinin yurt dışına çıkış yasağı var mı?’’

Emekli yeşil pasaport sahipleri ve kendi isteğiyle işinden ayrılmış olanlar yurt dışına çıkış yasağı yoktur. Elbette yurt dışına çıkış yasağı sistem üzerinden kontrol edilmektedir ayrıca emekli olduklarına dair belge göstermeleri zorunludur.Halk arasında böyle bilinse de sizlere bakanın yaptığı röportajı yazıyorum.

NOT:Bakanlığın yaptığı açıklama aynen şu şekilde:

‘’Memur emeklilerinin seyahatinde herhangi bir sorun yoktur. Devlet kurumlarından emekli olan vatandaşlara yazı şartı yoktur. Yazıyı memur emeklisi yeşil pasaport sahiplerinden istemiyoruz,biz sistemden kişinin memur olup olmadığını görebiliyoruz. SGK dökümanları istemiyoruz. Böyle bir evrak yok. Aynı şekilde çocukları için de herhangi bir yazı istemiyoruz biz sistemden herşeyi ayrıntılı şekilde görüyoruz.’’

Tüm yeşil pasaport sahipleri gibi,emekliler de yeşil pasaport ücreti öderken sadece pasaport defter bedeli ödeyerek yeşil pasaport sahibi olabilirler.

NOT:YEŞİL PASAPORT AVANTAJLARI ÇOK FAZLA KOLAYLIK SAĞLASA DA,DARBE SONRASI YURT DIŞINA ÇIKIŞ YAPMAK İSTEYEN YEŞİL PASAPORT SAHİPLERİ BAĞLI BULUNDUKLARI KURUMDAN YURT DIŞI ÇIKIŞ İZNİ YA DA GÖREV KAĞIDI ALMASI GEREKMEKTEDİR.

MEMURLARIN KIBRIS VE GÜRSİCTAN’A ÇIKIŞLARI YASAK

Bakanın yaptığı açıklamada: Memurların Kıbrıs’a çıkışının yasak olduğu biliniyor. Aynı şekilde memurların bordo pasaport sahipleri olsa da Gürcistan’a çıkışları da yasaklanmıştır diye belirtiyor.

YEŞİL PASAPORT’A VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER 2016

Bordo pasaport sahiplerinin en çok sıkıntı çektiği konulardan birisi de vize işlemleridir. Öyle ki onlarca evrak,vize çıkar mı çıkmaz mı? bazen üşengeçlik derken seyahat kısıtlamaları,yapılan planları iptal etmek,hatta vizesiz ülkeler üzerine hayaller kurmamıza sebebiyet veren durumlarla karşı karşıya kalıyoruz.

Yeşil pasaport avantajlarından birisi de bordo pasaport sahiplerinden daha fazla vizesiz ülkeye seyahat etmek.

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler 2016 yılında şu şekildedir:

1)ALMANYA 2)ANDORRA 3)ARJANTİN 4)ARNAVUTLUK 5)AZERBAYCAN 6)AVUSTURYA 7)BAHREYN 8)BELÇİKA 9)BELARUS 10)BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ 11)BOSNA-HERSEK 12)BREZİLYA 13)BULGARİSTAN 14)CEZAYİR 15)ÇEK CUMHURİYETİ 16)ÇİN 17)DANİMARKA 18)ENDONEZYA 19)ESTONYA 20)FAS 21)FRANSA 22)FİNLANDİYA 23)GÜRCİSTAN 24)HIRVATİSTAN 25)HOLLANDA 26)İRAN 27)İSRAİL 28)İSVEÇ 29)İSPANYA 30)İSVİÇRE 31)İTALYA 32)İZLANDA 33)JAPONYA 34)KARADAĞ 35)KOTOR 36)KORE 37)LETONYA 38)LİTVANYA 39)LÜBNAN 40)LÜKSEMBURG 41)MACARİSTAN 42)MAKEDONYA 43)MALTA 44)MISIR 45)MOLDOVA 46)NORVEÇ 47)OMAN 48)PAKİSTAN 49)PORTEKİZ 50)ROMANYA 51)RUSYA 52)SIRBİSTAN 53)SLOVAKYA 54)SLOVENYA 55)TUNUS 56)TÜRKMENİSTAN 57)TAYLAND 58)UKRAYNA 59)YEMEN YUNANİSTAN

 

NOT:YEŞİL PASAPORT HAKKI SİZE BU ÜLKELERDE SINIRSIZ KALMA HAKKI TANIMAZ YA DA BU ÜLKELERDE YAŞAMA HAKKI TANIMAZ.

 

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEYEN ÜLKELER

1)A.B.D. 2)AVUSTRALYA 3)ERMENİSTAN 4)GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ 5)HİNDİSTAN 6)IRAK 7)İNGİLTERE 8)İRLANDA 9)KANADA 10)KIBRIS RUM KESİMİ 11)SUUDİ ARABİSTAN 12)YENİ ZELANDA

 

 

 

 

"YEŞİL PASAPORT" Hakkındaki Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
S
T
U
A
B
Ç
D
E
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z