Yaz

Müzeler Rehberi

Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev

İstanbul’a gelip sadece Kız Kulesi , Ayasofya , Topkapı Sarayı , Galata Kulesi gibi turistik yerleri gezip İstanbul’dan ayrıldığınızı hayal edin. Avrupa’nın en büyük açık hava müzesi olan Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev (Pirogovo Open Air Museum) , Kiev’de turistik bölgelerin dışında kalan Kiev gezilecek yerler listesinde yerini korumuş fakat keşfedilmeyi bekleyen çok harika güzellikte bir köydür. İstanbul’a gelip turistik yerleri görenler Şile , Ağva ve Polonezköy’ü de görmeliler sadece tarihi yarımadadan ibaret olmayan İstanbul’u düşününce Kiev’e de öyle bir gözle bakıp yollara düştüm. Genel anlamda Kiev gezilecek noktalara şöyle kabaca bir göz attığımızda Aziz Andreas Kilisesi Kiev , Kiev Pechersk Lavra , Altın Kapı (Golden Gate Kiev) , Anavatan , Kreşçatik (Khreshchatyk Caddesi) diye sıralayıp Kiev’de turistik bir gezi yapmayı düşünüyorsanız Kiev gezi bloğumu okuyabilirsiniz.  Fakat Kiev’in Pirogovo Açık Hava Müzesi öyle hemen şehir merkezinde konumlanmasa da muhakkak gidip görün diye ayrıca burayı yazma ihtiyacı hissettim. Ukrayna’nın geçmişine doğru bir yolculuk yapmak istiyorsanız Kiev çevresinde gezilecek yerler listemde yerini her zaman alacak olan, bir daha gitsem bir daha giderim diyeceğim Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev nerede ve nasıl gidilir? (Pyrohiv Kiev) yazımı en ayrıntılı şekilde yazıyorum.

16 B görüntüleme • 0 yorum

Ayasofya Camii (Müzesi)

Ayasofya Müzesi (Camisi) (Kutsal Bilgelik) büyüklüğü, ihtişamı, işlevselliği ve göz alıcılığı ile sanat dünyası açısından çok önemlidir. Ama bunun yanında çok daha büyük önem taşıyan yönü, Ayasofya'nın “Kilise midir, Cami midir yoksa müze midir?” sorunsunun cevabının bu yapıya bakan kişinin verdiği cevabın farklı olmasıdır. Ama herkesin vereceği ortak cevap, dünya mimarlık tarihinin en önemli anıtları arasında yer alan sanat eseri olmasıdır. Ayasofya Camisi'ne (Müzesine) giriş ücretine son zamanlarda ciddi zam geldi. Ayasofya ne zaman yapıldı? Ayasofya tarihi,ne zaman cami oldu gibi sorulara bu yazımda detaylı cevaplar verdim. Ayasofya nerede hangi semtte diye soranlara hemen cevap verelim. Eğer yolunuz Sultanahmet'e düşerse hemen meydanda Ayasofya Müzesi'ni görebilirsiniz.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Kariye Müzesi Tarihçesi

Kariye Müzesi olarak adlandırdığımız bu olağanüstü güzellikte, her tuğlası bize tarihten adeta bir armağan niteliğinde olan yapı, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde karmaşık ve bir o kadar da büyük bir yapı olarak göze çarpan ve Khora Manastırı’nın merkezi konumunda bulunan bir kilisedir. Yapılış itibariyle İsa’ ya adanan ve o zaman ki ismiyle Konstantinos olarak anılan şehrin sınırları dışarısında kaldığı için Grek dilinde’’ kırsal yer ‘’ veya ‘’ şehir dışı ‘’ anlamlarına karşılık gelen ‘’ Khora ‘’ kelimesi uygun görülmüştür.

9 B görüntüleme • 0 yorum

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z