Yaz

Parklar Rehberi

Una National Park

Klasik bir balkan rotası izlediğinizi düşünelim… Diyelim ki X bir ülke hakkında detaylı bilgileri araştırıp kim nereye gitmişse onu takip edip aynı rotalara,aynı şehirlere ve aynı restoranlara gittiğinizi hayal edin. Öte yandan da kimselerin çok tercih etmediği ama size hitap eden yerlere gittiğinizi hayal edin. İşte Bihac , Bosna-Hersek’in tam da bu tarifime uyan nitelikte ve güzellikte bir şehridir. Bihaç’ta gezilecek yerler Bosna-Hersek’in Saraybosna ve Mostar şehirleri kadar meşhur ve turistik yerlerinden olmasa da Una National Park Bosnia (Bosna-Hersek) ve Una National Park Croatia (Hırvatistan) taraflarında kalan kısmıyla birlikte adeta cennetten bir parça olarak adlandırılabilir. Elbette kişisel zevkler ve seyahat anlayışı kişiye göre farklılık gösterse de Una National Park rafting ve hiking sevenlere de hitap ediyor. Peki Bihaç neresi ve Bihac gezilecek yerler listesinde olan bu muazzam güzellikteki parkta neler var?

12 B görüntüleme • 0 yorum

Sutjeska National Park

Hani bazı gezi hatıraları vardır asla unutulmaz. Sürekli konuşulmasa bile aklınıza yılda bir kere gelse bile yüzünüzde güzel bir tebessüm bırakır. Kimileri gezerken çok keyif alır,kimileri gezi esnasında bir şey anlamaz ama geldiği zaman fotoğraflara baktıkça vay be! der. İşte Sutjeska National Park ise her gezimde olduğu gibi benim hem oraya giderken hem içinde gezerken hem de aradan aylar geçmesine rağmen benim gözümde ayrı bir yeri olan bölgelerden birisidir.

12 B görüntüleme • 0 yorum

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı Hakkında Genel Bilgi Gülhane Parkı, İstanbul’un ünlü ve önemli ilçelerinden biri olan Fatih’in Eminönü semtinde bulunmaktadır. Alay Köşkü, Sarayburnu ve Topkapı arasında yer almakta olan Gülhane Parkı, eski zamanlarda Topkapı Sarayı’nın bahçesinin bir kısmını oluşturan yere denilmektedir. Gülhane Parkı’nın girişi Çinili Köşk’ün ilerisinde bulunmaktadır. Çinili Köşk, Osmanlı döneminde bamyası ile ünlü olan Amasya süvarileri ile lahanası ile ünlü olan Merzifon süvarilerinin çeşitli müsabakalarda bulunduğu yermiş.

13 B görüntüleme • 0 yorum

Yıldız Parkı

Beşiktaş ve Ortaköy arasında kalan Yıldız Parkı Korusu yaklaşık 46 hektarlık alnı kapsamaktadır. Kent içerisinde yer alan en büyük koru alanı olma özelliğine sahip olan Yıldız Parkı çeşitli tarih kaynaklarında adı geçen giderme ormanlarının yanı sıra yine mitolojik öykülerde yer alan Pan 'ın Boğaziçi’nde bulutunu çaldığı yeşillik olarak da bilinmektedir.

10 B görüntüleme • 0 yorum

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z