Yaz

İstanbul Gezi Rehberleri

Balat'ta Gezilecek Yerler-Balat Gezisi

Bu aralar adından sıkça söz ettiren Balat gezisi turları her yerde karşımıza çıkıyor. Özel günü birlik turlarla dahi Balat'ta gezilecek yerlerin bu kadar meşhur olmasının sebeplerine Balat İstanbul yazımda detaylıca değindim. Her daim rengarenk olan Balat mahallesi son zamanlarda büyük değişimler gösterdi. Fener Balat Ayvansaray turu yapanlar sosyal medyayı salladı desek yeridir. Bu durum da Balat'taki kafe ve diğer esnafın işine yaramadı değil. Balat gezi rehberi yazımda tüm detayları okuyabilirsiniz.

28 B görüntüleme • 10 yorum

İstanbul'a Yakın Kamp Yerleri

İstanbul kamp alanları arasında benim en çok beğendiğim yer Ağva Hacıllı Şelalesi kamp alanı olmuştu. İstanbul kamp yerleri ve fiyatları göz önünde bulundurulduğunda burası tamamen ücretsiz bir yer olması minicik de olsa bir şelalesi olması Hacıllı Köyü'nü de cezbedici hale getiriyor. İstanbul'a yakın kamp alanları arayanlara Kilimli Koyu'nu tavsiye edebilirim. İstanbul'da olmasa da İstanbul'a yakın kamp yerleri arasında Yedigöller özellikle sonbaharda ziyaretçi akınına uğruyor. Bir başka İstanbul'a yakın kamp alanları arasında ise Çanakkale Gelibolu Güneyli Köyü'nü özellikle yazın tavsiye ederim. Peki İstanbul kamp yerleri arasında başka nereler varmış hep birlikte bir göz atalım.

28 B görüntüleme • 15 yorum

KİLİMLİ KOYU KAMP

KİLİMLİ KOYU KAMP ALANI

19 B görüntüleme • 3 yorum

AĞVA HACILLI ŞELALESİ KAMP

AĞVA HACILLI KÖYÜ ŞELALESİ

17 B görüntüleme • 4 yorum

Beyazıt Meydanı Gezilecek Yerler

İstanbul, yüzyıllardır pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, birçok dilden, birçok dinden, birçok ırktan insanı tarih boyunca kucaklayan ve dünyanın en güzel şehirlerinden birtanesidir. Tarihi ile , doğası ile, iki kıtayı buluşturmasıyla ile tüm dünya şehirlerinin içinde çok özel bir yere sahiptir. Beyazıt da bu tarihe şahitlik eden yerlerdendir. Beyazıt meydanı nerede ve nasıl gidilir bilgilerine gezilecek yerleri de ekledim.

12 B görüntüleme • 0 yorum

Burgazada Gezilecek Yerler

İstanbul’a sadece 1 saat uzaklıkta olan ve Türkiye'de yaşayan insanlar başta olmak üzere tüm dünyadaki herkesin görmesi gereken bir yer olan Burgazada ziyaretçilerini adeta mest eden bir güzelliğe sahip.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Büyük Mecidiye Camii Ortaköy

Özel bir Osmanlı mimarisi olan Büyük Mecidiye Camii’ne halk arasında Ortaköy Camii adı verilmektedir. İstanbul’da bulunan güzel Osmanlı mimarilerinden biri olan Büyük Mecidiye Camii, 19. Yüzyıl Osmanlı mimarisinin kült örneklerinden biri olarak nitelendirilebilir. Halk arasındaki adı Ortaköy Camii olan, Büyük Mecidiye Camii 1854 senesinde tamamlanmıştır.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Bütün Bilinen Ve Bilinmeyenleriyle Dolmabahçe Sarayı

Osmanlı imparatorluğundan miras kalan birçok tarihi yapı İstanbul’un turistik değerini bir kat daha artırmaktadır. Yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği tarihi yapılardan biri olan Dolmabahçe Sarayı Osmanlı ve Avrupa’nın mimari özelliklerini bünyesinde barındıran en güzide saraylardan biridir.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Eyüp Sultan Camii

İslam dünyasının sayılı dini mekanlarından olan Eyüp Sultan Camii, İstanbul’un gezilecek yerleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Eyüp Sultan Camii, İstanbul’un Eyüp semtinde bulunmaktadır.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Garipçe Köyü

İstanbul sadece büyük bir şehir olmaktan öte doğal güzellikleri ile ön plana çıkan pek çok gezi alanına sahiptir. Gerek boğaz kenarında olsun, gerek Marmara Denizi’ne karşı olsun gerekse Karadeniz kıyılarında olsun şehirde gezmek için son derece müthiş bir yapıya sahip pek çok doğal ortam bulunmaktadır. Bu yazımda sizlere Garipçe Köyü gezilecek yerler ve Garipçe Köyü kahvaltı yerleri hakkında detaylar vermek istedim. Garipçe Köyü nerede nasıl gidilir diye merak edenlere birkaç alternatif sunuyorum. İstanbul’da özellikle deniz kenarında pek çok açıdan doğal manzara bulmak kolaydır. Özellikle Karadeniz kıyılarında bulunan ortamlar oldukça yeşil ortamı yanında masmavi denizi ile ya da boğaz ile birlikte bulunan Marmara Denizi ile en güzel manzaraları sunmaktadır. Benim gibi İstanbul Avrupa Yakası’nda oturuyorsanız hafta sonu sahilde park sorununun yanında trafiği de ayrı bir çile haline gelen sahil yolunun illallah ettirdiğini çok iyi biliyorsunuz. Peki Garipçe Köyü’ne nasıl gidilir ? Garipçe Köyü otel ve konaklama bilgilerine yavaş yavaş başlayalım.

21 B görüntüleme • 2 yorum

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı Hakkında Genel Bilgi Gülhane Parkı, İstanbul’un ünlü ve önemli ilçelerinden biri olan Fatih’in Eminönü semtinde bulunmaktadır. Alay Köşkü, Sarayburnu ve Topkapı arasında yer almakta olan Gülhane Parkı, eski zamanlarda Topkapı Sarayı’nın bahçesinin bir kısmını oluşturan yere denilmektedir. Gülhane Parkı’nın girişi Çinili Köşk’ün ilerisinde bulunmaktadır. Çinili Köşk, Osmanlı döneminde bamyası ile ünlü olan Amasya süvarileri ile lahanası ile ünlü olan Merzifon süvarilerinin çeşitli müsabakalarda bulunduğu yermiş.

13 B görüntüleme • 0 yorum

Haliç Bölgesinde Gezilecek Yerler

İstanbul’da tarihi yarımada ve Beyoğlu’nu birbirinden ayıran Altın Boynuz ismi ile de adlandırılan alana Haliç denmektedir. Denizin ve o bölgenin bir bölümünü istila edişiyle meydana gelen Haliç, İstanbul’un tarihi boyunca en önemli yer teşkil eden mekanların başında gelmektedir. Osmanlı döneminde genellikle Lale Devri zamanlarında sandallar ve kanolarla yapılmış olan keyifli turlara sahne olan, gece olduğunda üzerinde ve dibinde nice eğlenceye tanıklık eden Haliç halen çokca turist çekmektedir.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Heybeliada`da Gezilecek Yerler

Heybeliada büyüklük bakımından, Büyükada`dan sonra İstanbul`un ikinci büyük adasıdır. Uzaktan bakıldığı zaman yere bırakılan bir heybe görüntüsünü andırdığı için ismi de Heybeliada olmuştur. En yüksek zirvesi Değirmendere 136 metredir. Taşocağı Tepesi, Umut ve Makarios Tepesi de diğer tepeleridir. Adanın 4 limanı bulunuyor ve Cam limanı ile Bahriye Limanı güzel koylar barındıran iki limanıdır.

12 B görüntüleme • 0 yorum

Ağva`nın En Güzel Gezilecek Yerleri

Ağva nerede sorusu özellikle yaz mevsimi yaklaştıkça sıcaklardan bunalan insanların en çok sorduğu sorular arasında yer alıyor. Ağva'ya hayatımda belki 40 belki 50 kere gitmişimdir. Geçen seneden bu yana Ağva Hacıllı Köyü , Ağva Kilimli Koyu , Ağva Plajı ve en sonunda Ağva Kurfallı Plajı gezisi sonunda güzel bir Ağva gezilecek yerler listesi yazmaya karar verdim. Ağva gezi rehberi yazısı içerisinde Ağva'da ne yenir?, Ağva otelleri ve Ağva Plajları hakkında detayları göreceksiniz. Yazın deniz, kum ve güneşin eşsiz tadı Ağva`da bir başka güzel oluyor. Ağva turu için bir kaç önemli detayı görmeniz gerekmektedir. Ağva gezisi detaylarında ilk başta malum fiyatlar geliyor. Yanımdaki arkadaşım hizmet Bağcılar fiyatlar Nişantaşı diye yorumlamıştı Ağva otelleri görüşünü. Bakalım Ağva'da fiyatlar ne alemde?

15 B görüntüleme • 1 yorum

İstanbul Anadolu Yakasında Gezilecek Yerler

İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler yazısını İstanbul'da yaşayan bir gezgin olarak yazmasam her halde çok büyük bir ayıp olurdu :) İstanbul'da gezilecek yerler Anadolu Yakası benim en çok sevdiğim yerlerden olmuştur. Aslında İstanbul Avrupa Yakası'nda oturmam bunda çok büyük bir etkendir. Özellikle hafta sonu Bebek sahilinde başlayan trafik bizi çok daraltıyor. İstanbul Anadolu Yakası'nda gezilecek yerler mekanlara örnek verecek olursam Cemile Sultan Korusu başta benim favorim. Anadolu Yakası'nda gezilecek doğa harikası yerlerden sadece birisini saydım. İstanbul ucu bucağı olmayan kocaman bir şehir... Öyle olmasında nasıl olsun? Tarihi üç yüz bin yıl öncesine dayanan bir şehirden bahsediyoruz. Ne padişahlar, ne şairler, ne yazarlar kaleme almamış ki İstanbul’un geçmişini... Bu yazımızda sizlere İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler , Anadolu Yakası tarihi yerler , Anadolu Yakası müzeler ve Anadolu Yakası'nda gidilecek mekanlar hakkında detaylı bilgileri yazdım. Sizler de Anadolu Yakası kahvaltı yapılacak yerler listesine ekleme yapmak isterseniz yorum kısmında İstanbul Anadolu Yakası gezi rehberi yazısına istediğiniz yeri ekleyebilirsiniz.

60 B görüntüleme • 0 yorum

İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa Yakasında gezilecek yerler ... Her köşesi cennettir diyebileceğim şehirlerden birisi… Söz konusu olan İstanbul’da gezilecek yerler Avrupa Yakası ise oldukça fazla zaman ayırmanız gerektiğini dile getirebilirim. İstanbul’un yakaları arasında bile bir karşılaştırma yapılsa yarışır birbiriyle güzellikleri… Avrupa Yakası'nda gezilecek yerler konusunda tam bir liste hazırlamak gerektiğine inanıp kelimelerim yettikçe tanıtmak isterim. İstanbul Avrupa Yakası gezilecek yerler listesi sizlerle... İstanbul'da gezilecek doğal yerler Avrupa Yakası listesine ekleme yapmak isteyenler tecrübelerini bizlerle paylaşabilirler.

104 B görüntüleme • 0 yorum

İstanbul'daki Havaalanlarına Ulaşım Rehberi

İstanbul dendiği zaman akla gelen güzel gezilecek yerlerin yanında bir de trafik sorunudur. İstanbul yaklaşık olarak 17 milyon insana ev sahipliği yapan bir metropoldür. Son zamanlarda trafiğin git gide artması Osmangazi köprüsünün, Yavuz Sultan Selim köprüsünün ve Körfez köprüsünün yapılmasına sebep oldu hatta yeni hayata geçmesi beklenilen kanal İstanbul projeside İstanbul’un trafiğinin azaltmaya yönelik projelerdir.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Kız Kulesi

Dünyanın ve ülkemizdeki herkesin bildiği ve hayran olduğu Kız Kulesi İstanbul'un ve ülkemizin en önemli sembollerinden birtanesidir. Yapılan araştırmalar ve açıklanan sonuçlar doğrultusunda dünyada fotoğrafı en çok çekilen yerlerden biri olarak bilinmektedir.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Miniatürk Gezi Rehberi

Miniatürk, 02 Mayıs 2003 tarihinde, İstanbul’da açılmış olan bir kültür merkezi olarak nitelenebilmektedir. Miniatürk, bugün Türkiye’nin bulunmuş olduğu sınırlar içerisinde yaşamış olan bütün devletlerin ve kültürlerin gelişmiş mimari eserlerini bir araya getirmiştir.

12 B görüntüleme • 0 yorum

Nişantaşı Gezilecek Yerler

Nişantaşı, İstanbul’un Şişli ilçesine bağlı olan oldukça güzel bir semttir. Nişantaşı semti, İstanbul şehri içerisinde kafeler ve moda alışverişi yapılabilecek butik mağazalarının bulunmuş olduğu şık bir yer olma özelliği ile öne çıkmaktadır. Nişantaşı, Osmanlının son dönem önemli padişahlarından biri olan II. Abdülhamid’in Yıldız Sarayı’na taşınması ile büyümüş ve gelişmiştir. Çünkü II. Abdülhamid Yıldız Sarayı’na taşınması ile Yıldız Sarayı içerisinde görev yapmakta olan pek çok görevli ve memur Nişantaşı semtine taşınmışlardır. Bu sayede de Nişantaşı semti hızlı bir şekilde büyüme ve gelişme imkanı elde etmiş olmaktadır. Bu sebepledir ki Nişantaşı semti, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinden kalma birçok tarihi yapıyı içerisinde barındırmaktadır.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Ortaköy Gezilecek Yerler

Ortaköy, İstanbul’da bulunan bir kenttir. İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan, Ortaköy semtinde gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Ortaköy semtine gidilirken, Feriye Sarayları adı verilen ikinci derece saraylara rastlanmaktadır. Aslında bu Feriye Sarayları, Çırağan Sarayı’nda çalışmakta olan hizmetkarların, barınma ihtiyacını karşılamaları amacı ile yapılmışlardır. Boğaziçi topografyasına örnek olarak nitelendirilebilecek olan bir yer olan Ortaköy, tepelerin kıyı şeridine paralel olduğu bir yerde bulunmaktadır.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Rumeli Hisarı Kalesi

Türkler, Anadolu’nun İslamileştirilmesi görevini kendilerine yüklemişlerdir. Türkler, üstlenmiş oldukları bu görev doğrultusunda, elde etmiş oldukları Anadolu topraklarını kaybetmemek ve yeni Anadolu topraklarına hakim olabilmek için, savunmaya büyük bir önem vermişlerdir. Kimi zaman eski kaleleri ele geçirmiş ve onararak amaçları doğrultusunda, bu kale ve benzeri yapıları kullanmışlardır.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Rüstem Paşa Camii

Mısır Pazarı ve Balık Pazarı’na oldukça yakın bir mevkide bulunmakta olan Rüstem Paşa Camii, Mimar Sinan tarafından yapılmış olan, ilginç ve görülmeye değer bir mimarı yapıdır. Rüstem Paşa Camii Tahtakale adı verilen semtin içerisinde bulunmaktadır. Rüstem Paşa Camii, oldukça ilginç bir yapı olmasına rağmen, camiyi yaptırmış olan Sadrazam Rüstem Paşa da, oldukça ilginç bir tarihi şahsiyet olmaktadır. Bu sebeple, Rüstem Paşa Camii’nden bahsedilmeden önce, bu camiyi yaptırmış olan ilginç şahsiyetten bahsedilmesinde de, yarar bulunmaktadır.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Şile`de Gezilecek Yerler

İstanbullular için gözde tatil mekanlarından biri Şile`dir. İlk tercih sebebi ise Karadeniz, in temiz suları ile eşsiz manzarasıdır. İstanbul`dan 60 kilometre uzaklıkta ve hafta sonları bile oldukça kalabalık bir yerleşim bölgesidir. Antik Yunanca`da yaban çiçeği anlamını taşıyan Şile, uzun, muhteşem ötesi manzaraya sahip sahilleri ve doğal güzellikleri ile insanı büyülüyor. Şehirden kaçıp, dinlenmek isteyenler için ideal bir tatil köşesi olarak değerlendiriliyor.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Sultanahmet Gezilecek Yerler

Sultanahmet gezilecek yerler açısından hem tarihi anlamda hem turistik anlamda hem kültürel anlamda hem mimari anlamda hemde yerel açıdan birçok güzellik barındırır ve İstanbul gezilecek yerler sıralamasında ilk sıralarda yer alır.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Süleymaniye Cami Tarihi

Mimar Sinan’ın diğer birçok eseri gibi Süleymaniye Camisi de bir şaheser olma özelliği barındıran mimari eserlerinden biridir. 1550-1557 yılları arasında o dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman adına yaptırılan cami klasik Osmanlı mimarisini yansıtır. Caminin etrafında medrese, hastane, hamam, kütüphane ve aşevi yapılarak halka sosyal hizmet anlamında destek olunur. Süleymaniye Camisinin dört minaresi vardır.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Tarihi Karaköy`de Gezilecek Yerler

İstanbul`dan vapurla Karaköy`e geçip, gezme fırsatından kendinizi mahrum etmeyin. Karaköyü, tarihi ve mistik bir yapıya sahiptir. Perşembe pazarı içinden geçip, balıkçıların bulunduğu sokağa çıkabilirsiniz. Bir demir ustası demir işlerken görebilme fırsatı sadece Karaköy gezisinde mümkündür.

20 B görüntüleme • 0 yorum

Türkiye İslam Eserleri

Türkiye İslam Eserleri Hakkında Genel Bilgi Türkler, İslamiyet’i kabul etmelerinden bu yana kurmuş oldukları her devlette, özellikle devletlerinin başkentleri olarak belirlemiş oldukları şehirlere, İslam eseri olarak nitelenebilecek dini mekanlar inşa etmişlerdir.

9 B görüntüleme • 0 yorum

Yeni Camii Eminönü

Yeni Camii Eminönü Hakkında Genel Bilgi Yeni Camii, İstanbul’un belki de, en önemli semtlerinden biri olan Eminönü semtinde bulunmakta olan bir camidir. Eminönü semtinin en can alıcı ve popüler noktası olan Eminönü Meydanı’nda bulunmakta olan Yeni Camii’nin yapımında, oldukça ilginç olaylar olmuştur. Yeni Camii’nin yapımında Osmanlı tarihinde adı geçen iki valide sultan rol almıştır. Yeni Camii, uzun ve ilginç bir yapım aşaması geçirmiştir.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Büyükada Gezilecek Yerler

Bilinen adı ile Prens Adaları’nın resmi kaynaklara göre ise Marmara Adaları’nın en büyüğü ve en popüleri olan Büyükada gezilecek yerler, hem İstanbul’a yakın günübirlik gezmek isteyen hem de kısa süre de olsa konaklamalı tatil yapmak isteyenler için en ideal noktaların en başında gelenlerden. Gerek tarihi gerek ise karakteristik özellikleri ile İstanbul’a yarım saat mesafede duran küçük bir ada ilçesi. Büyükada nerede bilgisine az çok değindik ama Büyükada gezi rehberi yazımızdan Büyükada ulaşım ve Büyükada'ya nasıl gidilir? gibi sorularına yanıt bulabilirsiniz.Bizans’tan Osmanlı’ya kadar bütün medeniyetler İstanbul’a verdiği önemi Büyükada’dan da esirgememiştir. Bu sebeple önemini hemen hemen hiçbir zaman kaybetmemiş ve İstanbul’un gölgesi altında gelişmeye devam etmiştir. Yer yer tam bir Marmara şehri gibi görünse de bazı anlarda kendinizi Ege’nin ufak bir sahil kasabasında yürüyormuş gibi hissetmekten alıkoyamayacaksınız. Son yıllarda Büyükada'da gezilecek yerler özellikle yabancı turistlerin de gözde noktalarından birisi haline gelmesi kendine ait bazı karakteristik özelliklerini zedelemiş olsa da genel itibari ile hala Prens’in en gözde adası diyebiliriz. Nüfus yükünü ve turizm yükünü de çekmesiyle adaların merkezi, yerli halkın söylemiyle ‘’Adalar’ın İstanbul’u’’ halini almış durumda. Bu nedenle hem keyifli bir ada tatili yapıp hem de hemen hemen hiçbir olanaktan geri kalmamış oluyorsunuz. Peki Büyükada'da ne yenir? Büyükada kahvaltı yerleri nerelerdir? Büyükada fayton fiyatları ne kadardır? İşte tüm bu sorulara cevap verdik. Ayrıca Büyükada market,vapur seferleri,köşkleri ve Büyükada fiyatlarını da ayrı ayrı yazdık.

51 B görüntüleme • 0 yorum

Üçüncü Havalimanı İstanbul Yeni Havaalanı Nerede Nasıl Gidilir

Tam tamına her şeyi tamamlandığında yıllık toplam yolcu taşıma kapasitesi 200 milyon olması beklenen İstanbul Yeni Havalimanı’nın 300’den fazla destinasyona uçuş yapması bekleniyor. İstanbul’un 3.havalimanı olan ve ismi için aylarca beklenen yeni havalimanın resmi adı ‘’İstanbul Havalimanı’’ olmuştur. Halk arasındaki adı ise 3.havalimanı olmuştur. İstanbul’da bilindiği üzere 2 adet havalimanı vardır. Bunlardan birisi Atatürk Havalimanı diğeri ise Sabiha Gökçen Havalimanı’dır. Bir şekilde toplu ulaşım ile kolaylıkla gittiğimiz her 2 havalimanı sonra Yeni Havalimanı nerede ve nasıl gidilir? soruları gündeme gelmeye başladı. Hatta ben de ucuza Azerbaycan’a uçak bileti bulduğum zaman İstanbul Yeni Havalimanı nerede diye araştırma yapmak zorunda kalmıştım.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Sultangazi Mimar Sinan Kent Ormanı

Tam tamına 820 dönümlük bir arazi üzerine kurulu Sultangazi Mimar Sinan Kent Ormanı 2012 yılından itibaren faaliyet göstermeye başlamıştır. Baraj Gölü’ne karşı, İstanbul’un sıkıcı havasından,sıcağından,gürültüsünden uzaklaşmak için mangalınızı yakıp sanki İstanbul dışında bir tatile gelmiş gibi huzur bulabilirsiniz. İstanbul piknik alanlarından Sultangazi piknik alanı nerede ve nasıl gidilir bilgilerini detaylıca yazdım.

15 B görüntüleme • 0 yorum

Hobbit House Balat Cafe

İnsanın karşısına kötülük yapma fırsatı günde 100 kere,iyilik yapma fırsatı ise yılda 1 kere çıkarmış. Eğer olurda bir gün yolunuz Balat İstanbul’a düşerse ‘’Hobbit House Balat’’ kafeye uğrayıp kendinize bir iyilik yapmanızı tavsiye ederim. Balat’ta kahvaltı mekanları arıyorsanız ve çocuklara da bir iyiliğim dokunsun diyorsanız bu kafeyi tercih edebilirsiniz. Uzun süredir aklımda hep Balat gezi rotası vardı. Buram buram Balat tarihine yakından şahitlik etmek için neden bir Pazar günümü burada geçirmeyeyim diye düşünüp internetten Balat’a nasıl gidilir? Diye bakınırken Hobbit House Balat ekşi sayfasından okuduklarım karşısında çok mutlu olmuştum. Hemen Hobbit House Balat cafe iletişim numarasını bulup Murat Bey’i aramıştım.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Polonezköy Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerler Anadolu yakasında olan Polonezköy’e güzel bir Nisan gününde gitmiştim. Polonezköy gezilecek yerleri görmeye giden insanlar o kadar çok fazla ki Beşiktaş’tan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçtikten sonra Polonezköy yolunda inanılmaz trafik vardı. Özellikle hafta sonu Polonezköy kahvaltı.piknik ve mangal yapmak isteyenlerin uğrak yeri olduğu için hafta sonu ayrı bir yoğun oluyormuş. Kimileri Polonezköy Tabiat Parkı’na çocuklarıyla güzel bir gün geçirmek için kimileri ise sevgilisi ya da eşiyle Polonezköy’de kahvaltı yapmaya gidiyorlar. Polonezköy’de yapılacaklar çok fazla şey vaad etmese de İstanbul’un stresinden,trafiğinden ve gürültüsünden kaçmak isteyenler için ideal bir tercih olacaktır. Her ne kadar Polonezköy’de kahvaltı fiyatları çok ucuz olmasa da hayatımızda 1 kere de olsa gidip Polonezköy’de kafa dinlenilebilir olarak değerlendiriyorum. Polonezköy'e nasıl gidilir hakkında detayları Polonezköy'de gezilecek yerler yazımda bulabilirsiniz.

28 B görüntüleme • 0 yorum

Atatürk Arboretumu Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul Sarıyer Atatürk Arboretumu İstanbul'da doğa ile baş başa kalabileceğiniz doğanın insana sunduğu en temiz bölgelerden birisi. İstanbul'da gitgide popüler hale gelen Atatürk Arboretumu giriş ücreti fiyatları hafta içi ve hafta sonu farklılık gösteriyor. İster kuğuların fotoğrafını çekin isterseniz yapay göllerin İstanbul'un Sarıyer ilçesine bağlı Atatürk Arboretumu nerede ve nasıl gidilir bilgilerini detaylıca yazdım. Hazır buralara kadar gelmişken Atatürk Arboretumu etrafında kahvaltı yapılacak yerleri de keşfedin istedim.

19 B görüntüleme • 0 yorum

Anadolu Hisarı Kalesi

Anadolu Hisarı Kalesi, İstanbul Boğazı ile Göksu arasında bulunan 7 dönümlük bir alana adını vermiştir. Kale yapı olarak Göksu deresi ile Boğazın birleştiği yerde bulunmaktadır. Ayrıca denize doğru uzanan kalenin çevreside yine Anadolu Hisarı Kalesi adı ile anılmaktadır. Anadolu Hisarı Kalesi ileri bir karakol olarak tarif edilecek şekilde yapılmıştır. Kalenin inşaatına başlayan isim ve yine inşaatı bitiren isim aynı Osmanlı padişahıdır.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Ayasofya Camii (Müzesi)

Ayasofya Müzesi (Camisi) (Kutsal Bilgelik) büyüklüğü, ihtişamı, işlevselliği ve göz alıcılığı ile sanat dünyası açısından çok önemlidir. Ama bunun yanında çok daha büyük önem taşıyan yönü, Ayasofya'nın “Kilise midir, Cami midir yoksa müze midir?” sorunsunun cevabının bu yapıya bakan kişinin verdiği cevabın farklı olmasıdır. Ama herkesin vereceği ortak cevap, dünya mimarlık tarihinin en önemli anıtları arasında yer alan sanat eseri olmasıdır. Ayasofya Camisi'ne (Müzesine) giriş ücretine son zamanlarda ciddi zam geldi. Ayasofya ne zaman yapıldı? Ayasofya tarihi,ne zaman cami oldu gibi sorulara bu yazımda detaylı cevaplar verdim. Ayasofya nerede hangi semtte diye soranlara hemen cevap verelim. Eğer yolunuz Sultanahmet'e düşerse hemen meydanda Ayasofya Müzesi'ni görebilirsiniz.

12 B görüntüleme • 0 yorum

Bebek İstanbul Sahili Gezilecek Yerler (Kafeler - Bebek Sahili - Waffle Dükkanları)

Bebek Sahili, İstanbul’un en fazla duyulan ve en ünlü bölgelerinden biridir. Bu bölgede sanatsal anlamda ve özellikle eğlence anlamında yapılacak pek çok etkinlik bulunmaktadır. Bebek gezilecek yerler bakımından şehrin en dolu bölgeleri arasında bulunmaktadır. Eğlence mekanları ile dolu olan bu alan aynı zamanda manzarası ile de herkesi büyüleyecek bir yapıya sahiptir. İstanbul Bebek sahili her gece arkadaşlarla yürüyüş yaptığımız ve Bebek Parkı'nda denize karşı oturup sohbetler ettiğimiz,güzel hatıralarla dolu yerler arasındadır. Bu yazımda sizlere İstanbul Bebek kafeleri ,Bebek'te gidilecek yerler ve kahvaltı yapacağınız yerleri önereceğim.

15 B görüntüleme • 0 yorum

Belgrad Ormanları

Belgrad Ormanları gerek bilinmeyen yönleri gerekse doğal güzellikleri ile sürekli merak edilen alanlar arasında yer almaktadır. Bu alana nasıl gidildiği, giriş için ne kadar ücret ödendiği ya da girişte ve sonraki bölümlerde mangal yapma gibi imkanın bulunup bulunmadığı ile ilgili her konu merak edilmektedir. Çatalca yarım adasının en doğusunda yer alan Belgrad Ormanları doğusunda İstanbul Boğazı yer almaktadır. Kuzeyinde ise Karadeniz bulunan bu orman için farklı ulaşım seçenekleri yer almaktadır.

11 B görüntüleme • 1 yorum

Boğazda Gezilecek Yerler

İstanbul içinde yaşayan ya da yaşamayan herkesin bildiği üzere Boğazda gezilecek yerler genel olarak iki başlıktan oluşmaktadır. Bu başlıklardan birisi Anadolu Yakası boğazda gezilecek yerler iken diğer Avrupa Yakası boğazda gezilecek yerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Her iki yaka için boğaz kenarında ve boğazın farklı bölgelerinde gezecek pek çok yer bulunmaktadır. Bu bakımdan İstanbul gezileri genelde sadece birkaç gün ile sınırlı bırakılmayacak gayet uzun sürede ayrıntılı olarak gezilecek bölgeler arasında bulunmaktadır.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Çamlıca Tepesi

İstanbul’un en  güzel noktalarından biri olan Çamlıca Tepesi şehir manzarasının en iyi izlenebildikleri yerler arasında bulunmaktadır. Şehrin en güzel noktaları biradan atakların altında bir şekilde görülmektedir ayrıca bu noktadan istenen bölgenin fotoğrafı en güzel şekilde fotoğraf altına alınmaktadır.  Şehir içinde en fazla ziyaret alan bölgeler arasında bulunan Çamlıca Tepesi gerek eski dönemlerde gerek günümüzde hem yerli hem yabancı turistlerin ilgisini çeken bir alandır.  Yabancı turistler de buraya yerli turistler kadar ilgi göstermektedir.

12 B görüntüleme • 0 yorum

Cemile Sultan Korusu

Cemile Sultan Korusu

11 B görüntüleme • 0 yorum

Çırağan Sarayı

İstanbul Boğazı kenarında en ihtişamlı ve en göz alıcı yapılardan biri olan Çırağan Sarayı, hemen hemen herkes için merak konusu olan tarihi, yapımı ve kullanımı açısından merak uyandıran yapılar arasında bulunmaktadır.  Yapı İstanbul Beşiktaş Çırağan Caddesi’nde bulunmaktadır.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Galata Kulesi Nerede (Giriş Ücreti Tarihi Restaurant)

Galata Kulesi , İstanbul’un en değerli tarih miraslarından biri olan ve İstanbul şehrine uğrayıp da görmeden gelinmesi gerçekten büyük kayıp olan Tarihi Galata Kulesi’nin tarihine ve önemine siz değerli okuyucularımızın en doğru en ayrıntılı bilgiye sahip olabilmesi için bu yazımızda yer ayırmak istedik. Önceki zamanlarda anılan ismiyle İsa Kulesi, günümüzde Galata Kulesi olarak adlandırdığımız tarihi yapının İstanbul ve ülkemiz için oldukça büyük bir tarihi miras olduğunu belirtmekle başlayalım. Galata Kulesi nerede,tarihi,giriş fiyatı,içi nasıl gibi tüm detayları yazdım.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı Hakkında

8 B görüntüleme • 0 yorum

İstanbul Gezi Rehberi

Lamartin “Dünyaya sin kere bakacaksın deseler İstanbul çamlıca tepesinden bakmak isterim derim” diyerek anlatmış İstanbul’un güzelliğini... Öte yandan yüzlerce şair anlatmış şehri mısralarında… İşte öylesine güzel ve muhteşem özelliklerde donatılmış bir şehirdir İstanbul.

10 B görüntüleme • 5 yorum

İstanbul Sea Lİfe Akvaryum

İstanbul gerek tarihi olarak gerek modern yapılar olarak pek çok ziyaret mekanına sahip olan ender şehirler arasında yer almaktadır. bölgeye ziyaret gerçekleştiren yerli ve yabancı turistler için gezilmesi gereken pek çok mekan bulunmaktadır. bu bakımdan yapılacak olan bir İstanbul gezisi için kesinlikle uzun bir zaman dilimi ayrılmalıdır. Bu zaman dilimi açısından gerekli yerler ayrıntılı şekilde gezilmelidir. Çünkü şehirde tarihi yapılar yanında modern ve gelişmiş yapılar da pek çok kişinin ilgisini çekmektedir.

9 B görüntüleme • 0 yorum

İstanbul'da Gezilecek Noktalar

Asya ve Avrupa kotalarının birleştiği yerde jeopolitik açıdan önemli bir pozisyona sahip olan İstanbul da tüme bakılacak olursa otuz dokuz adet ilce bulunmaktadır. Ve İstanbul’u gezmek istiyorum diyenlerin işi de aslında nereden başlaması gerektiğine karar veremeyeceği için zor...

10 B görüntüleme • 0 yorum

Kariye Müzesi Tarihçesi

Kariye Müzesi olarak adlandırdığımız bu olağanüstü güzellikte, her tuğlası bize tarihten adeta bir armağan niteliğinde olan yapı, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde karmaşık ve bir o kadar da büyük bir yapı olarak göze çarpan ve Khora Manastırı’nın merkezi konumunda bulunan bir kilisedir. Yapılış itibariyle İsa’ ya adanan ve o zaman ki ismiyle Konstantinos olarak anılan şehrin sınırları dışarısında kaldığı için Grek dilinde’’ kırsal yer ‘’ veya ‘’ şehir dışı ‘’ anlamlarına karşılık gelen ‘’ Khora ‘’ kelimesi uygun görülmüştür.

10 B görüntüleme • 0 yorum

İstanbul Beyazıt Kapalı Çarşı Nerede Nasıl Gidilir?

İstanbul’un merkezinde bulunan tarihi ve kültürüyle gezilip, görülecek yerlerden biri olan İstanbul Beyazıt Kapalı Çarşı, en eski ve en büyük yapıtlardan birisidir. Beyazıt Kapalı Çarşı’da ülkemizin dört bir yanından gelen el sanatlarının bir araya gelerek harmanlandığı bir yerdir. Kapalı Çarşı, yerli yabancı birçok insan tarafından her gün ziyaret edilmektedir. Kapalı Çarşı'ya ilk kez gelen biri için çok kalabalık ve karmaşık gelebilir. Peki İstanbul Kapalı Çarşı nerede ve Kapalı Çarşı'ya nasıl gidilir? Tüm detaylarıyla İstanbul Kapalı Çarşı yazım.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Pierre Loti Tepesi

Günümüzde ve 18. Yüzyılda İstanbulluların uğrak yerleri arasında yer alan Pierre Loti Tepesi, tarih yeniden can bulmaktadır. Özellikle Haliç için özel olarak ziyaret edilen tepe Haliç’in ünlü panoramasının en güzel şekilde seyredildiği yerler arasında yer almaktadır. Haliç sırtlarında yer alan bu tepeye çıkıldığında ünlü Fransız yazar adını taşıyan kahveye ulaşım sağlanmış olmaktadır. İstanbul içinde uzun yıllar yaşayan ve tam bir İstanbul aşığı olan bu ünlü yazarın asıl adı aslında Pierre Loti değildir. Yazarın geçek adının yanı sıra bu adı daha fazla bilinmektedir.

14 B görüntüleme • 0 yorum

Sultanahmet Bölgesinde Gezilecek Yerler

İstanbul’un yedi tepesinden birisi olan ve ilki olan tepe Sultanahmet tepesidir. Üç imparatorluğu tarihte ağırlamış olan Sultanahmet bu devletlerden kalma tarihi, mimari, kültürel ve sanatsal eserleri bir arada bulundurmaktadır. Sultanahmet’te gezmek için ayırmamız gereken süre biraz uzun olmalı, çünkü burada oldukça fazla yer bulunmakta, öte yandan Sultanahmet’e gelmek için yıl içerisinde özellikle bir mevsim seçimi yapmak zorunda değilsiniz.

9 B görüntüleme • 0 yorum

Sultan Ahmet Camii (Mavi Cami) Nerede

Sultanahmet Cami (Blue Mosque), Ayasofya ile beraber muhteşem şehri İstanbul’un en önemli sembolüdür. Doğu Roma’yı doğu roma, Osmanlı'yı Osmanlı yapan İstanbul ise İstanbul'lu İstanbul yapan karşı karşıya durarak birbirine meydan okuyan bu iki muhteşem eserdir. Nasıl Ayasofya Hz. Süleyman mabedine meydan okumak için yapıldıysa Sultanahmet Cami de Ayasofya’ya meydan okumak için yapılmıştır. Sultanahmet Camisi ismini camiyi yaptıran Birinci Ahmet’ten almıştır. Sultanahmet Camiinin yapımına 1609 yılında başlanmış, 1616 yılında tamamlanmıştır. Bu yazımda sizlere Sultanahmet Camisi nerede,tarihi,mimarı ve özelliklerinden bahsedeceğim. Sultanahmet Camisi özellikle Ramazan ayında yüzlerce kişinin akınına uğruyor. Peki Sultanahmet Camisi kaç kişilik? Sultanahmet Camisi hakkında kısa bilgiler ve detaylarına başlayalım.

13 B görüntüleme • 0 yorum

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı İstanbul Sarayburnu’nda Avrupa yakasında bulunan Osmanlı devletinin imparatorluğa dönüştüğünü sembolize eden 400 yıl boyunca Osmanlının beyni olan padişah, ailesi, devlet adamlarının ve hizmetlilerin yaşadığı idare merkezidir. Eski ismi Konstantinopolis olan İstanbul Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildiğinde Topkapı sarayının yerinde Doğu Roma Akropolü bulunmaktaydı.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Vialand

İstanbul sadece tarihi ve doğal güzellikleri ile değil aynı zamanda oyun alanları ve eğlence mekanları ile cazibe merkezi olan bir şehirdir. İstanbul oyun alanlarının başında ise Vialand gelmektedir. Pek çok farklı eğlence alanını bir arada barındıran bu alan oyun ve eğlence için beklenen pek çok isteği tam olarak karşılamaktadır.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Yedikule Zindanları

Bugün İstanbul içinde dikkat çeken ve isminin sıkça duyulduğu Yedikule Zindanları ile ilgili pek çok efsane anlatılmaktadır. Zindan olarak anılan bu yapı aslında şehre yabancı ülkelerden gelen kralları ve misafirleri görkemli bir şekilde karşılamaktır. Yani şehrin ilk giriş bölümünde yer alan yapı bir zamanlar gösterişli ve son derece ihtişamlı bir özelliğe sahiptir.

13 B görüntüleme • 0 yorum

Yıldız Parkı

Beşiktaş ve Ortaköy arasında kalan Yıldız Parkı Korusu yaklaşık 46 hektarlık alnı kapsamaktadır. Kent içerisinde yer alan en büyük koru alanı olma özelliğine sahip olan Yıldız Parkı çeşitli tarih kaynaklarında adı geçen giderme ormanlarının yanı sıra yine mitolojik öykülerde yer alan Pan 'ın Boğaziçi’nde bulutunu çaldığı yeşillik olarak da bilinmektedir.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Yoros Kalesi

Anadolu ve Rumeli Kavakları İstanbul için oldukça farklı doğası ile hayat bulan bir alandır. Temiz hava almak isteyenler ya da köy hayatında sahil havası solumak isteyenler bu eşsiz manzara arasında gününü en iyi şekilde değerlendirmektedir. Ayrıca bu bölgede ya da buralarda bulunan köylerde balık ve mevsim salatası yemek buralarda adettendir.

8 B görüntüleme • 0 yorum

İstanbul'a Yakın Kayak Merkezleri

Malum sömestr tatili ve kış tatili yaklaşıyor. Hem ekonomik olması hem de zaman sorunu yaşayan aileler ve kayak severler için en ideal olan İstanbul'a yakın kayak merkezleridir. İstanbul'da henüz bir kayak merkezimiz yok. Bir İstanbul'lu olarak sizlere İstanbul'a yakın günü birlik de olsa gidip gelebileceğiniz kayak merkezi yazısı hazırladım.

2 B görüntüleme • 0 yorum

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Lamartin “Dünyaya son kere bakacaksın deseler İstanbul Çamlıca Tepesi’inden bakmak isterim derim” diyerek anlatmış İstanbul’un güzelliğini... Öte yandan yüzlerce şair anlatmış şehri mısralarında… İşte öylesine güzel ve muhteşem özelliklerde donatılmış bir şehirdir İstanbul. İstanbul'da gezilecek yerler arayışında iseniz İstanbul gezisi yazımda İstanbul’u gezmek isteyenler ve bu güzellikler şahit olmak isteyen için hazırlamış olduğum büyük bir gezi kesitine yer vermeye çalışacağım.

2 B görüntüleme • 0 yorum

Ağva Nerede Nasıl Gidilir?

Ağva Nerede Nasıl Gidilir?

1 B görüntüleme • 0 yorum

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z