Yaz

Balkanlar Gezi Rehberleri

Balkan Turu Tavsiyeleri

Vizesiz balkan turu yapacaklara balkanlar haritası çıkarıp balkanlar şehirlerinde neler var neler yok hepsini detaylıca yazdım. Balkanlar neresi diye merak edenlere, vizesiz balkan ülkeleri turu yapmak isteyenlere balkan haritası üzerinde her şehri tek tek işaretledim. Acılar coğrafyası Balkanlar … İsim olarak her ne kadar ‘’sık ormanlarla kaplı sıradağlar’’ anlamına gelse de Balkan ülkelerinde özellikle Bosna-Hersek şehirlerinde özellikle Mostar ve Saraybosna’da gördüğüm manzaralar karşısında kanımın donduğunu belirtmeden Balkan ülkeleri gezi rehberine başlamak istemedim. Bir ülke düşünün başkentinde her mahallesinde ve her sokağında ve tabir-i caizse her binasında kurşun izleri aradan yıllar geçmesine rağmen ibreti alem için duruyor. Öte yandan balkanların gezilip görülecek yerleri doğa manzaraları ile kaplı cennet bir yarımada olarak adlandırılabilir. Bir şehrinde sabah uyanıp, tarih kokan sokaklarında adım atarken bir başka şehrinde sabah uyanıp denize girebilecek kadar çeşitliliği olan bu güzel coğrafya Balkanlar , hem deniz-kum-güneş tatili sevenler,hem tarihe meraklılara tatil vaat ederken, hem de vizesiz olması sebebiyle Türkiye’den bir çok ziyaretçiye kapılarını açıyor. İşte böyle bir coğrafya Balkanlar ülkeleri ve şehirleri… Yemeklerinin tadı ayrı güzel,gece hayatı ayrı güzel,tarihi ise bambaşka dünyalara kapılarını açan bu coğrafyanın güzelliği insanların samimiyeti ile bütünleşip insanı bir daha geri dönmemek üzere ikna ediyor. Nitekim öyle de oldu Balkanlarda gezilecek yerleri bitiremeden Türkiye’ye geri gelmemek için dönüş biletimi yırtıp balkan turumu uzatmıştım. Bal-kan; yani her noktasında bal, tarihinde ise kan yatan yer. Her etnik kökenden insanın yeri geldiğinde aynı mahallede kardeşçe yaşadığı,savaşlardan sonra hızla toparlanıp dimdik ayakta durmayı başarmış olsa da kendi ülkeleri arasında bile sevgili tadında küslükler de yaşanmıyor değil.

121 B görüntüleme • 226 yorum

Balkan Flexipass Gezi Rehberi

Balkan flexipass rotası çıkartmak isteyenlere Balkanlar haritası ve Balkan flexipass bilet fiyatlarını listeye ekledim. Balkan flexipass deneyenler Balkan flexipass gezi yorumlarını bizimle paylaşabilirler.

12 B görüntüleme • 2 yorum

Balkanlarda 42 günlük maceram

Vizesiz balkan turu benim yurt dışına düzenlediğim ilk uzun soluklu bir seyahat olmuştu. 1 aylık balkan ülkeleri turu yapmayı aslında bir gezi değil de uzun bir tatil olarak değerlendiriyordum. Hiç bir amaç olmadan Türkiye'ye yakın vizesiz ülkeler olsun yeter diyordum. Nerelere gideyim neresi ucuz ve vizesiz diye başladım araştırmaya... İlk olarak Makedonya'ya gittikten sonra devamı çorap söküğü gibi gelmeye başladı. Daha sonradan dönüş biletimi de yırtıp 42 gün boyunca balkanlarda güzel bir tatil yapmıştım.

14 B görüntüleme • 0 yorum

Balkanlar Gezilecek Yerler Hakkındaki Soru Cevap Platformu

Balkanlar hakkında merak ettiğiniz tüm soruları bu yazıya yazarsanız başka gezginler tarafından cevaplanma ihtimali olabilir. Ben de müsait oldukça vizesiz balkanlar hakkındaki sorularınızı müsait oldukça cevaplarım.

3 B görüntüleme • 0 yorum

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z