Yaz

Kıbrıs Gezi Rehberleri

Kıbrıs Gezi Rehberi

Kıbrıs’a Nisan ayında adanın en keyifli olduğu, nergis ve yasemin çiçeklerinin kokusunun sokakları doldurduğu dönemde gittim. Sıcaklığın ilkbahar aylarına göre biraz daha yüksek olduğu, kısa kollu tişörtlerle rahatlıkla dolaşılabildiği, hatta soğuk su severlerin denize girebildiği zamandı. Ercan Havalimanı’nda uçaktan inip, adaya ilk ayak bastığımız andan itibaren kendimizi hem yerli hem turist gibi hissettik. İşte o an Kıbrıs gezilecek yerler için heyecanım doruklara çıkmıştı. Kıbrıs; Venedik’ten Bizans’a, Haçlılar'dan Osmanlı'ya kadar sokaklarında her türlü mimari tarza rastlanabilen bir kültür şöleni sundu. Adanın yerli halkı, esnafı, çalışanları gittiğim her yerde sımsıcak karşıladı. Şimdi bütün detaylarıyla neler yaptım, nerelere gittim, nasıl gittim, ne yedim Kıbrıs gezisi hakkında tüm detayları anlatmaya başlıyorum. Kıbrıs gezi rehberi içerisinde Kıbrıs nerede ve Kıbrıs uçak bileti bilgilerini de bulabilirsiniz.

74 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs Plajları

Kıbrıs altını andıran sahilleri, mavi gökyüzü ve berrak havası ile Akdeniz'in ada özelliğini taşıyan görülesi yerlerden biridir. Kıyı kentlerinde birbirinden güzel plajları ile turistlerin ilgisini çeken bölgenin kendine has özellikleri var. Kıbrıs'ın sahilleri ve plajları ilkbahar aylarında turistleri çekmeye başlıyor ve yaz sonuna kadar dünyanın her yerinden insanı ağırlıyor. Gece kulüpleri, kumarhaneleri ve lüks otelleri ile dünyanın sayılı zenginlerini ağırlayan Kıbrıs doğal ve tarihi güzellikleri ile insanların ilgisini her zaman çekiyor. Kıbrıs'ın en çok tercih edilen kumsallarına göz atıldığında öne çıkan birçok plaj olduğunu görebilirsiniz. Hem rahat olması hem de insanların kendilerini daha özgür hissettiği Kıbrıs plajları dünyanın sayılı plajları arasında yer alıyor.

14 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs Dini ve Kültürel Mekanlar

Bir bölgeyi sadece doğal güzellikleri ya da diğer güzellikleri tek başına çekici hale getirmemektedir.  Bir bölgenin turizm açısından çekici hale gelmesi ya da ilgi görmesi hem o bölgenin doğal bir güzelliğe sahip olmasına hem de bu bölgenin dini ve tarihi acıdan birçok güzelliğe sahip olmasına bağlıdır.  Kıbrıs bu açıdan bünyesinde pek çok dini ve tarihi unsur yanında doğal güzellikler bulunduran bir ülkedir.  Bu özellikleri ile de bölge turizm açısından her yıl pek çok ziyaretçiyi konuk etmektedir.

13 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs Turizm Kültürü ve Doğal Güzellikleri

Ülkemizde turizm ve tatil konusunda ilk akla gelen bölgeler arasında yer alan Kıbrıs her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.  Yerli ya da yabancı pek çok turist doğal güzelliklerinin yanında tarihi güzellikleri ile de ön plana çıkan bu ülkede muhteşem bir tatil yapmaktadır.  Dünyanın bölünmüş son başkenti olan Lefkoşa içinde ilk yerleşim yeri çember altında bulunan bir sur içerisinde yer almaktadır.  Burada çok sayıda tarihi yapı ve daracık sokaklar arasında bulunan canlı bir şehir havası kesin görülmesi gereken birçok yeri meydana getirmektedir. Lefkoşa tarihi ve turistik açıdan görülecek onlarca farklı eser ve doğa güzelliğine sahiptir.

15 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs'taki Tarihi Yerler

Kıbrıs’taki tarihi yerler konusunda, bilgi vermeden önce Kıbrıs tarihinden kısaca bahsetmek istiyoruz. Bazı tarihçilere göre, adaya ilk ayak basan insanlar Avrupa’dan, bazı tarihçilere göre ise Asya’dan gelmiştir. Kıbrıs adası geçmiş yıllarda Hititler, Mısırlılar, Antik Yunanlar gibi birçok medeniyetin yönetimine girmiştir. Kıbrıs adası, milattan önce 58 yılında Romalılar tarafından alınmıştır. 350 sene boyunca Roma imparatorluğu'nun kontrolünde kalan Kıbrıs adası, milattan sonra 395’te Bizans imparatorluğu'nun bir parçası haline gelmiştir. Bu dönemde Kıbrıs halkı putperest din anlayışını bırakıp Ortodoks Hristiyanlığa doğru yönelmiştir. Kıbrıs tarihinden kısaca bahsettikten sonra sizlere bu yazımızda Kıbrıs’taki tarihi yerler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

14 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs Festivalleri

Akdeniz’deki mükemmel iklimin ve konuksever insanların yaşadığı Kıbrıs, üç kıtayı birbirine bağlayan eşsiz güzellikte adalardan birdir. Güzel sahilleri ve mükemmel doğasıyla tam bir turizm cennetidir. Efsaneye göre; Sezar aşkını ispat amacıyla, bu adayı kendisine armağan etmiştir. Kıbrıs'a gelen ilk insanlar; Mezopotamya ve Anadolu'dan göç ederek tarım ve hayvancılıkla uğraşmışlardır.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Oteller ve Yemek Kültürleri Kıbrıs

Kıbrıs önemli tarihi mekan ve eğlence mekanlarını içerisinde barındıran köklü geçmişe sahiptir. AB üzerinde de parçası bulunmasına rağmen, coğrafik konumu sayesinde önemli adımlara ve içeriklere sahiplik yapması, birbirinden farklı kişileri bünyesine eklemesine olanak tanınmasına imkan sunuyor.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs'ta Ne Yenir Kıbrıs Yemekleri

Kıbrıs yemekleri Kıbrıs köfte ile başlıyor. Kıbrıs içerisinde bulunan önemli yöresel lezzetleri içerisinde bulunan köfte, rendelenmiş patates, kıyma, rendelenmiş soğan ve maydanozun yanına ek olarak farklı baharatların harmanlandığı önemli besinler içerisindedir. Yemek öğünü olmasının yanı sıra çay yapı aperatifi olarak da kabul ediliyor. Önemli detay ise sıcak tüketilmesi gerektiğidir. Kıbrıs yemekleri yazısını okurken ağzınızın sulanmasına sebep olduğumuz için şimdiden özür dileriz:)

7 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs Nerede

Kıbrıs nerede? Kıbrıs haritası nasıldır? Bir çok kaynakta Akdeniz’in incisi olarak geçen ve gerçekten de Akdeniz’in tam ortası sayılabilecek bir konumda tarih boyunca bütün devletlerin gözünü üzerine çekmiş, doğal güzelliğiyle ve iklimiyle cennet gibi bir adadır Kıbrıs. Kıbrıs, bitki örtüsü ve iklim tipiyle tam olarak bir Akdeniz ülkesi. Jeopolitik ve stratejik konumu ile de hem batılı hem de Ortadoğulu devletlerin bir şekilde söz hakkı sahibi olmak istedikleri Kıbrıs şu an Yunanistan, Türkiye ve İngiltere’nin garantörlükleri altında Akdeniz’in göbeğinde uluslararası anlamda bir askeri üs görevi de görmekte. Kıtasal olarak hem Avrupa hem de Asya’ya dahil edilebilecek bir durumda olması adaya kültürel olarak da artılar katmış. Kktc haritası benim hep ilgimi çeken bir konumda olmuştur. Kktc nerede diye merak edenlere yeni Kıbrıs haritasını dünya üzerinde gösterdim. Kıbrıs haritası Türkçe olarak umarım işinize yarayacaktır. Doğu Akdeniz’in en büyük adası olan Kıbrıs; yüz ölçümü olarak 9251 kilometre karelik bir alanı kaplamakta. En yakın komşusu olan Türkiye’ye 70 kilometre mesafede bulunan ada aynı zamanda Mısır, Lübnan, İsrail ve Suriye gibi Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkelere de deniz yoluyla çok yakın bir mesafede. Eski Dünya kara kütleleri olarak bilinen Avrupa, Asya ve Afrika’nın tam merkezinde konumlanmış olması ise hem tarih boyunca hem de günümüzde adayı önemli bir liman ve ticaret geçiş noktası haline getirmiş. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti haritasına bakıp tatil planlarınızı yapabilirsiniz.

12 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs Gece Hayatı Kıbrıs Gece Kulüpleri Kıbrıs Geceleri

Kıbrıs gece hayatı denince aklımıza Belgrad gece hayatı tarzı yerler pek gelmesin. Dünyaca ünlü Kıbrıs gece kulüplerinin ve Kıbrıs’ta gece hayatı adı altında dönen dolapların elbette mantıklı bir açıklaması vardır. Kıbrıs gecelerinin bir yanı masum iken bir yanı ise günahlar şehri olarak da geçmesinde rol oynayan temel faktörler var. Kıbrıs gece hayatında dikkat edilmesi gereken noktalar başında önünüze gelen her gece kulübüne girmeyin. Diyelim ki evli bir çiftsiniz ya da sevgilinizle Kıbrıs’ta geceleri eğlenmek istediniz. İşte burada işler biraz sarpa sarabilir. Kıbrıs gece hayatını bir kaç kez iliklerine kadar yaşamış birisi olarak Kıbrıs geceleri hakkında detaylı bir yazı yazdım. İşte sizlere Kıbrıs gece hayatı yorumları ve fiyatları rehberim.

47 B görüntüleme • 0 yorum

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z