Yaz

Kıbrıs Turizm Kültürü ve Doğal Güzellikleri

calendar_today Eyl 04, 2017 label

Kıbrıs Turizm Kültürü ve Doğal Güzellikleri

Ülkemizde turizm ve tatil konusunda ilk akla gelen bölgeler arasında yer alan Kıbrıs her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.  Yerli ya da yabancı pek çok turist doğal güzelliklerinin yanında tarihi güzellikleri ile de ön plana çıkan bu ülkede muhteşem bir tatil yapmaktadır.  Dünyanın bölünmüş son başkenti olan Lefkoşa içinde ilk yerleşim yeri çember altında bulunan bir sur içerisinde yer almaktadır.  Burada çok sayıda tarihi yapı ve daracık sokaklar arasında bulunan canlı bir şehir havası kesin görülmesi gereken birçok yeri meydana getirmektedir. Lefkoşa tarihi ve turistik açıdan görülecek onlarca farklı eser ve doğa güzelliğine sahiptir.

Lefkoşa Büyükhan

Surlar içinde yer alan bölgenin en canlı ve en mistik havasına sahip olan  Büyükhan bölgenin en güzel yapıları arasında bulunmaktadır.  Han içinde hediyelik eşya dükkânları ve kafeler yer alırken daha hana girdiğiniz andan itibaren mistik havayı teneffüs etmiş olursunuz. İçinde bulunduğunuz zaman diliminden uzaklaşarak han içinde geçmişte büyülü bir yolculuğa başlamak da size ayrıca bir zevk verecektir. Senede 1 defa han içinde festival de yapılmaktadır.  Denk gelirse bu festivale katılmak size hanı tam olarak hissettirecektir.

Kıbrıs Lefkoşa Büyükhan

Lefkoşa Selimiye Cami

Daha önceki dönemlere adı Sophia Katedrali olarak bilinen bu cami günümüzde cami olarak kullanılmaktadır.  Cami adada büyük eserler bırakan Lüzinyalılar zamanında inşa edilmiştir.  Surlar içinde yer alan bu görkemli cami bölgeye gelen gelen herkesin ilk dikkatini çeken eserler arasında bulunmaktadır.  

Kıbrıs Selimiye Camii

Lefkoşa Barbarlık Müzesi

Ada her zaman güzel olayları yansıtan eserler ile dolu değildir.  Adada 1960 yıllarında tatsız olaylar da baş göstermeye başlamıştır.  Kanlı noel olarak da adlandırılan bir gecede Rumlar saldırılarını iyiden iyiye artırmıştır.  Bir akşam bir saldırıda Binbaşı Nihat evde değildi ve Rumlar bu gecede askerin evine saldırarak binbaşının karısını ve çocuklarını öldürmüşlerdi. Ev içinde bulunan hiçbir eşyaya dokunulmadan ev müze haline getirilmiştir.  Küvette bulunan kan lekeleri ile duvarlarda bulunan fotoğraflar dahi aynen varlığını korumaktadır.  Kurşun izlerinin de aynı şekilde bulunduğu evde kan dolduran bir hava varlığını hala devam ettirmektedir.  Günümüzde o sıkıntılı günleri hatırlatan hava hala aynı şekilde devam etmektedir.  

Girne St. Hilarion Kalesi

Lüzinyalılar döneminden kalan bir diğer eser de Kıbrıs’ta yer alan Hilarion Kalesi’dir. Adanın 3 güzel kalesinden biri olan bu eser en güzel eserdir. Masallarda ve çizgi filmlerde manzarası ile karşımıza çıkan kale mutlaka ziyaret edilmesi gereken kaleler arasında bulunmaktadır.  Umberto Eco ve Walt Disney bulutlar arasında bulunan bu kaleden etkilenmiştir.  

Girne Bella Pais Manastırı

Beşparmak Dağı’nın yamacında Girne şehrinin doğusunda yer alan bu eser de yine Lüzinyalılar tarafından inşa edilmiştir.  Mekân olarak şirin ve estetik bir yapısı bulunan eser içinde bazı dönemlerde klasik müzik konseri de yapılmaktadır.  Kafelerin de yer aldığı bu eser içinde pek çok açıdan sanat severleri ve turistleri memnun edecek faaliyetler yer almaktadır.  

Kıbrıs Bella Pais Manastırı

Girne/ Girne Kalesi

Kıbrıs ticaretin tam merkezinde yer alan bir bölge olduğu için tarih boyunca bu adaya pek çok saldırı da gerçekleşmiştir. Korsanlar ya da düşmanlardan kurtarmak amacıyla yapılan eserlerden biri de Girne Kalesi’dir.  Kalede zamanla eklemeler ve güçlendirmeler yapılmıştır.  Bugün ise bu yapı genel olarak yapılan yenilemeler ile büyük ve güçlü bir yapı haline gelmiştir. Girne Kalesi’ni bölgede özel hale getiren sadece büyük olması değildir.  Aynı zamanda bu kale içinde sergilenen eserler de bir hayli önem kazanan kaleyi daha da önemli hale getirmektedir.  Kaleyi baştan aşağı hakkını vererek gezmek için yarım günü bu kaleye ayırmak gerekmektedir. 

Kıbrıs Girne Kalesi

Girne Yat Limanı

Yat limanı tam bir Akdeniz şehri olan Girne’yi yapı olarak daha da şirin bir hale getiren bölümdür.  Rengarenk yapısı ve ışıklı akşamları ile içinde bulunan kafeler ile liman huzurlu zamanların geçirileceği bir bölümdür.  

Girne/ Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği

1974 yılında daha Barış Harekatı’nın ilk günlerinde Binbaşı İbrahim Karaoğlanoğlu ve bölgede bulunan havaalanına adını veren Yüzbaşı Fehmi Ercan karargah olarak kullandıkları evde bİr roketatar ile vurularak şehit olmuştur.  O ev şu anda hem onların hem tüm Kıbrıs şehitlerinin anısına ve şehitlik park varlığını devam ettirmektedir.  İki kısımdan oluşan bu evin şehitlik kısmında barış harekatını anlatan sunum yapılmaktadır.  Müze kısmında ise Barış Harekatı’ndan kalan eşyalar sergilenmektedir.  Ayrıca o döneme ait Rumların kullandıkları eserler de burada sergilenmektedir.  

Girne/ Mavi Köşk

İtalyan asıllı silah tüccarı tarafından yaptırılan bu köşkün ilginç hikayesi bölgede kalan herkesin ilgisini çekmektedir.  Bölgede yer alan köşkü yaptıran tüccar aynı zamanda bir mafya babasıdır ve bu evin hiç kimse tarafından bilinmemesi için evi yapan mimari dahi öldürmüştür.  Arkadaşı olmasına rağmen gizli tünellerin bilinmemesi adına bu şekilde davranan tüccar harekat sırasında evde bulunan gizli tünellerden de kaçmayı başarmıştır.  Bu bakımdan ilginç bir hikayeye sahip olan köşk görüntü ve estetik acısından da son derece ilgi çekici bir haldedir. Ayrıca köşk TSK himayesinde bulunan bir eserdir. Kıbrıs gezi rehberi yazımızda tüm detayları yazdık.

Güzelyurt Aziz Mamas Kilisesi

Bizans dönemine ait olan bu eser Güzelyurt içinde bulunmaktadır.  Kiliseye ismini veren Aziz Mamas ise o donemde mağarada yasayan bir keşiştir. Kıbrıs adasında hala kullanılmaya devam eden nadir kiliselerden biridir. 

Kıbrıs Aziz Mamas Kilisesi

Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi

Aziz Mamas Kilisesi ile hemen yan yana bulunan müze içinde arkeoloji eserler sergilenmektedir.  Özellikle altından yapılan bir taç bölgede bulunan en özel eserler arasında bulunmaktadır.  Yine müzesinin alt kısmında bölgede yaşayan hayvanların örnekleri doldurulmuş vaziyette yer almaktadır.  

Mağusa Kapalı Maraş

Ölü bir şehir 1974 yılında başlayan Barış Harekatı sırasında Türkler tarafından ele geçirilmiştir.  Şu an bölgede ne Türkler ne de Rumlar yaşamaktadır.  Zamanında bölgenin en ünlü tatil bölgesi olan bu şehir şu anda bir an ölü  sessiz bir hal almıştır.  Dışarıdan da görünen bu şehir komple ilk görüldüğü gün gibi varlığını korumaktadır.  

Mağusa Namık Kemal Meydanı

Ünlü Vatan Yahut Filistre oyunundan dolayı Namık kemal Mağusa’ya sürgüne gönderilmiştir.  38 ay boyunca burada sürgün hayatı yaşayan Kemal en iyi eserlerini de burada yazmıştır.  Bölgenin en turistik meydanı burasıdır.  Meydanda kafe restoran ve tarihi mekanlar bulunmaktadır. 

Mağusa Lala Mustafa Paşa Camii

Lala Mustafa Paşa Camii eski bir katedralden çevirme camidir.  Namık Kemal Meydanı’nda bulunmaktadır.  Lefkoşa içinde yer alan Selimiye Camii’nin aynısıdır.  Cami 'de 750 yıllık yaşayan eski bir ağaç da bulunmaktadır.  

Kıbrıs Lala Mustafa Paşa Camii

Mağusa Barnabas Manastırı

477 yılında Hristiyanlığı yaymak amacı ile yapılan bir manastırdır, manastır içinde gerek yapı olarak gerek sergilenen eserler açısından mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanlar arasında bulunmaktadır.  

Mağusa Salamis Harabeleri

Bronz Çağı’ndan günümüze ulaşan zamanında adaya başkentlik yapmış bir bölgedir.  Kral mezarı tapınak ya da tiyatro gibi ilgi çekici bir takım eserler de burada yer almaktadır.  Bugün bile o zamanki şehrin ihtişamının görüldüğü eserler arasında bulunmaktadır.  

İskele Altın Kum Plajı

Şehir kalabalığından uzak kafa dinlemek ve tatilini huzurlu bir ortamda yapmak isteyenler için plaj doğal hayatın bulunduğu bir bölgedir.  Akdeniz içerisinde en büyük ve en bakir bu plaj ile tatiliniz huzur bulacaktır.  

Apostolos Andreas Manastırı

Zaferburnu ile yakın olan manastır İsa Havarisi tarafından yapılmıştır.  Hristiyanlık için önemli bir eser olan bu yapı bugün de pek çok misafir ağırlamaktadır.  Manastır içinde bulunan alan ve manastırda yapılan ayinler hala yapımın canlılığını korumaktadır.  

Kıbrıs Doğal Güzellikleri

Turistik anlamda en ilgi çeken tatil bölgeleri arasında bulunan ada yapı olarak da iklim olarak da tam anlamıyla tatil için elverişli bir bölgedir.  Tatil yapmak isteyenler ve doğa ile baş başa zaman geçirmek isteyenler ve özellikle deniz sevdalıları için bölge tam olarak aranan tüm niteliklere sahiptir.  Kıbrıs doğa ve tarihin iç içe yer aldığı ve gelen ziyaretçilerin defalarca gelmek istediği nadide bölgelerden biridir.  Gerek tatil alternatifleri gerek konaklama olanakları ve gerek görülmesi gereken yerlerin zenginliği açısından ada son derece önemli bir tatil merkezidir. Bu bakımdan ada pek çok turisti her yıl özellikle yaz aylarında bölgeye çekmektedir.  

Tarihi ve doğal güzellikleri açısından son derece çekici halde bulunan bölge her şehri ayrı şekilde görülmeye değer yapısı ile dikkat çekmektedir.  Her şehirde eski ve yeni geçmişe ait onlarca yaşanmışlık en güzel anıların yer almasını sağlamıştır.  Günümüzde yapılacak olan ziyaretler özellikle Barış Harekatı ile daha da ön plana çıkan bir bölge hâlindedir.  Konaklama açısından sağladığı oteller ve kolaylıklar ile de bölge herkes tarafından en fazla tercih edilen tatil bölgesidir.  Tatilini hem doğa hem deniz hem de tarih ile iç içe geçirmek isteyenler için Kıbrıs aranılan bölge arasında bulunmaktadır.  Kıbrıs için Barış Harekatı’nın da önemi büyüktür. 

Geçmişten günümüze binlerce ülke ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ada Bizans ya da Osmanlı gibi büyük medeniyetlerin içinde yer almıştır.  Bu bakımdan tarihi anlamda ve doğal anlamda bölge zengin bir alt yapıya sahiptir.  Bunun yanı sıra geçmişi M Ö. yıllara ait olan ada içinde birbirinden değerli antik eserler de yer almaktadır.  Bu bakımdan Kıbrıs hem günümüz tatil anlayışını tam anlamıyla karşılaması bakımından hem de  geçmiş dönemleri ilgi çekici şekilde yansıması  açısından ilgi gören bir tatil bölgesidir.  Kıbrıs adası olarak bugüne  kadar ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin her birinden bir parça kazanmıştır. 

Ulaşım bakımından da alternatifleri gelişmiş olan bölgeye hem  hava yolu ile hem de kara yolu ile sıkıntısız bir ulaşım sağlanmaktadır.  Bölgede yer alan Ercan Havaalanı üzerinden en fazla tercih edilen ulaşım şekli hava yolu ile ulaşımdır.  Bu şekilde ulaşım hem kısa hem de kolay  bir şekilde gerçekleşmektedir.  Kıbrıs için deniz yolu ile ulaşım da eğlenceli ve doğa ile baş başa geçecek bir alternatif olarak yer almaktadır. Deniz ulaşımı adayı çekici hale getiren en özel alternatifler arasında bulunmaktadır.  Ada tüm hayat tarzına hitap eden tatil anlayışı ile de her yıl ziyaret edilen bölgeler arasında bulunmaktadır. 

"Kıbrıs Doğal Güzellikleri " Hakkındaki Yorumlar (1)

Sinan Bağdatlı 16 Mart 2019 Cumartesi
Hayretler içindeyim. Koskoca kıbrısta 1 tane doğal güzellikler ile ilgili bilgi var oda altın kumsal. Tarihi yerler veya müzeleri de doğal güzelliklerimiz olarak saymamalısınız

"Kıbrıs Turizm Kültürü ve Doğal Güzellikleri" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z