Yaz

SIRBİSTAN GEZİLECEK YERLER

calendar_today Kas 29, 2016 label

SIRBİSTAN GEZİLECEK YERLER

Sırbistan gezilecek yerler benim Balkanlar'da en çok sevdiğim bölge olmuştu. Özellikle Sırbistan Belgrad Türkler tarafından en çok ziyaret edilen şehirler arasında her daim yerini koruyor. Novi Sad ve Belgrad şehirleri ise Sırbistan'da gezilecek yerlerin en önemlileri olsa da sizlere Sırbistan'ın diğer şehirleri hakkında da bilgileri detaylıca yazdım. Üstelik Sırbistan vize istemiyor ve nüfus olarak çok kalabalık olmayınca gezi destinasyonları arasında her zaman cazibesini koruyor.

Belgrad gezilecek yerler blog yazılarımı okumaya bu rehberden başlayarak Sırbistan Belgrad gezilecek yerler hakkında yazmış olduğum diğer yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Ülkemiz içerisinde yer almakta olan birçok kimse yakınlığı ve görülmeye değer bir yer olması sayesinde Sırbistan’a gitmektedirler. Bu rehberimde Sırbistan gezilecek yerler ve şehirleri detayları ile anlattım. Belgrad’a yakın şehirler arasında olan Novi Sad Sırbistan hakkında yazımı da okumanızı tavsiye ederim. Sırbistan Belgrad gece hayatı için yazıma geçebilirsiniz. Gelelim Sırbistan gezilecek yerler ve Sırbistan şehirleri gezi rehberimize… Umuma Mahsus Pasaport belgeleri bulunmakta olan kimseler Sırbistan’a vizesiz olarak giriş sağlayabilmektedirler. Umuma Mahsus Pasaport belgesine yani standart pasaport belgesine (Bordo Pasaport) sahip olan kişiler, Sırbistan’a seyahatlerinde 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı ile bu ülkeye vizesiz olarak gidebilmektedirler. Sırbistan girişinde pek çok sıkıntı olmayan bir ülke olma özelliğine sahiptir. Fakat genel olarak Sırbistan gezilecek noktalar için değil de Sırbistan Belgrad gece hayatı için gidenlerin sayısı çok fazla olduğu için polislerin girişte ciddi arıza çıkardıklarını da duymuyor değiliz.

Sırbistan Hakkında

Tam olarak Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer almakta olan ve nehir kenarına kurulmuş bir ülke olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad’dır. Sırbistan’da tipik olarak karasal iklim özellikleri görülmektedir. Kışlar soğuk ve sert geçmekte yazlar da sıcak ve kurak geçmektedir. Bunun dışında Sırbistan’ın dağlık bölgelerinde meydana gelen kar yağışları, bu ülkenin kayak sporu konusunda da adının anılmasını sağlamıştır. Sırbistan’ın kullanmış olduğu para birimine de Sırp Dinarı adı verilmektedir. Sırbistan’da konuşulmakta olan resmi dil Sırpça’dır. Ancak ülke içerisinde tam olarak dil birliğinin bulunduğu da söylenemez. Sırbistan’ın kullandığı yerel saat Türkiye’nin ulusal saatine göre 2 saat daha geridedir. Romanya, Makedonya ve Bulgaristan gibi ülkelerle sınır komşusu olan Sırbistan; tarihi dokusu, alışveriş olanakları ve dünyaca ünlü gece hayatı aktiviteleri bakımından sıklıkla ziyaretçi almaktadır. Her yıl binlerce Türk ziyaretçi almasının sebebi de Sırbistan’a yapılacak ve 90 günü aşmayacak ziyaretlerde vizenin gerekmemesidir. Kısacası Sırbistan, dünyaca görülebilecek ülkeler listesinde yer almakta olan ve köklü bir millet olan Sırpların derin tarihi izlerini taşımakta olan, mutlaka görülmesi gereken bir ülke olarak ün salmıştır. Sırbistan spor anlamında da oldukça etkin bir ülkedir. Bu etkinliğini hemen hemen bütün spor dallarında göstermektedirler.

sırbistan gezilecek yerler

Sırbistan Nerededir

Sırbistan Balkanlar’da yer almaktadır. Sırbistan’ı çevreleyen ülkeler ; kuzeyde Macaristan,doğuda Romanya ve Bulgaristan,güneyde Makedonya ve Arnavutluk,batıda Bosna-Hersek ve Karadağ'dır.

video_library

Sırbistan'a Nasıl Gidilir?

Sırbistan’a Türkiye sınırları içerisinden, havayolu, karayolu ve demiryolu olmak üzere 3 farklı ulaşım yolundan biri tercih edilerek gidilebilmektedir. Vakti kısıtlı olan ya da yolculuk yapmayı pek sevmeyen kişiler çoğunlukla havayolunu tercih etmektedirler. Ülkemizin en büyük şehirlerinden biri olan İstanbul içerisinde bulunmakta olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ve Atatürk Uluslararası Havalimanı bünyesinde, Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad’ta bulunan Nikola Tesla Uluslararası Havalimanı’na uçuş seferleri düzenlenmektedir. Yolculuk yapmayı seven ve farklı deneyimler aramakta olan, bunun dışında vakit problemi de olmayan kimseler de havayolu dışındaki ulaşım alternatiflerinden birini seçmektedirler. İstanbul Esenler otogarında bulunan Esenler Otogarı’ndan Sırbistan’a otobüs seferleri bulunmaktadır. Bunun dışında demiryolu kullanarak Sırbistan’a gitmek isteyen kişiler de TCDD’ye ait olan Bosfor Ekspresi’ne binmesi gerekmektedir. Ancak Bosfor Ekspresi vasıtası ile Sırbistan’a gitmek isteyen kimselerin transit vize almaları şart koşulmuştur. Bu sebeple demiryolu ile Sırbistan’a gitmek için pek de kullanılmayan bir ulaşım seçeneğidir. Ancak bazı kimseler demiryoluna olan tutkunluk ve demiryolunun katkılarını göz önünde bulundurmakta ve demiryolu ulaşımını tercih etmektedirler. Sırbistan gezilecek yerler rehberimize devam edelim…

sırbistan gezilecek yerler

Sırbistan Para Birimi

Sırbistan para birimi Sırp Dinarı’dır. 1 Sırp Dinarı yaklaşık olarak 45 Kuruş’tur. 

video_library

Sırbistan'a Ne Zaman Gidilir

Sırbistan her açıdan görülmesi gerekmekte olan bir ülke olması sayesinde yılın her döneminde gidilmeye değer bir ülkedir. Eğer bunun dışında en iyi mevsiminde gitmek isterim diyen biri iseniz Sırbistan’a çoğunlukla yaz aylarında gidilmesi tavsiye edilmektedir. Eğer Sırbistan’a gitmişken kayak sporu da yaparım diyen biri iseniz, bu durumda Sırbistan’a Aralık ve Ocak ayları arasında gitmeniz gerekecektir. Ama bahsedildiği gibi karasal iklimin tüm tipi özelliklerini göstermekte olan Sırbistan’a en uygun ilkbahar aylarında gidilmesi önerilmektedir. Bunun dışında Sırbistan geniş ticaret ağı ve sahip olmuş olduğu sağlık teknolojileri sayesinde de sıklıkla ziyaretçi almaktadır. Bu ziyaretçiler de ziyaretlerinin amacı sebebi ile Sırbistan’a gelmek için zaman gözetmemektedirler.

video_library

SIRBİSTAN GEZİLECEK YERLER YAZILARIM

Sırbistan Belgrad Gece Hayatı

Belgrad Sırbistan Gezilecek Noktalar

Belgrad Gezi Rehberi

Novi Sad Gezilecek Yerler

Belgrad Gezilecek Yerler Tavsiyeleri

Belgrad’da Yapılacaklar

Sırbistan Vize

Ülkemizden Sırbistan’a seyahat etmek niyetiyle gitmekte olan ve umuma mahsus pasaportu bulunmakta olan kimseler, Sırbistan’a vizesiz olarak girebilmektedirler. Ancak umuma mahsus pasaport belgesine sahip olan kimselerin,180 günün içinde 90 günü aşmamak şartı ile Sırbistan’a seyahat etme olanakları bulunmaktadır. Umuma mahsus pasaport, en çok bilinen adı ile bordo pasaporttur.  Tekrar etmek ve genellemek gerekecek olur ise 90 günü geçmeyecek seyahatlerde Sırbistan’a vizesiz olarak girilebilmektedir.

photo_library
video_library

Sırbistan'da Ulaşım

Sırbistan ulaşım açısından oldukça rahat ve gelişkin bir özellik göstermesi ile bilinmekte olan bir ülkedir. Sırbistan içerisindeki ulaşımın sorunsuz olması, trafik içerisinde bulunan kişilerin eğitimli kişiler olması trafiği ve ulaşımı daha kolay hale getirmektedir. Bunun dışında yol düzenlemeleri ve toplu taşıma araçlarının niteliği de ülke içerisindeki ulaşım ağının sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlayıcı bir etki yapmaktadır. Sırbistan’ın her yıl oldukça fazla sayıda turist alması ülke içerisindeki ulaşım imkanının sorunsuz ve rahat olması ile de yakından ilişkili olmaktadır. Sırbistan’da ulaşım otobüs,taksi,tramvay ve troleybüs ile sağlanmaktadır. Ben ticket cezası yediğim için sizlere bu konudaki tavsiyem muhakkak bilet almanız olacaktır. Görevliler sürekli bilet kontrolü yapmaya geliyorlar. Ben bilerek değil bilmeyerek ceza yedikten sonra bu cezayı anında ödemiştim.

sırbistan gezilecek yerler

SIRBİSTAN GEZİLECEK YERLER

Sırbistan Belgrad :

Belgrad adı, Sırpça adı verilen ve Sırbistan’ın resmi dili olan bu dilde Beyaz Şehir anlamına gelmekte olan bir kelimedir. Belgrad, Sırbistan’ın en büyük ve en gelişmiş şehri olması sayesinde Sırbistan’ın başkenti olmuştur. Belgrad tıpkı Sırbistan’ın tamamı gibi oldukça köklü bir tarihe şahit olan ve içerisinde birçok kültürel mirası barındıran ünlü şehirlerin ilk sıralarında anılmaktadır. Bu durumu, Belgrad şehrinin jeopolitik konumu sağlamış olmaktadır. Çünkü Belgrad, dünyaca ünlü iki önemli nehir olan Tuna ve Sava nehirlerinin birleştikleri platonun üzerinde yer almaktadır. Sırbistan’ın başkenti olarak nam salmış olan Belgrad, derin tarihi ve kültürel mirasları açısından üzerinde gezilecek birçok yeri barındırmaktadır. Belgrad gezilecek yerler yazımdan çok daha detaylara ulaşabilirsiniz. Şehir içerisinde bulunan ve ülkeye gelmiş turistlerin görmeden gitmediği yerlerden biri Nikola Tesla Müzesi’dir. Sırp asıllı olan ve alternatif akım gibi önemli bir tekniğin mucidi olan Nikola Tesla adına yapılmış olan bu küçük müze içerisinde, ünlü mucit Nikola Tesla’nın yapmış olduğu birçok deney ve icat bulunmaktadır. Nikola Tesla Müzesi, 1952 yılında, icat ettiği onca şeye rağmen adı duyulmamış olan ünlü mucidin kişisel eşyalarının sergilenmesi amacı ile kurulmuş olmaktadır. İçerisinde sergilenmekte olan binlerce eşyanın yanında, müze içerisine Nikola Tesla’ya ait bir heykel de bulunmaktadır. Bunun dışında Belgrad Üniversitesi öğrencileri, dışarıdan gelmiş kimselere Nikola Tesla Müzesi’ni gezerken rehberlik de yapabilmektedirler. Şehrin merkezi bir yerinde yer almakta olan müze, 10:00 ve 18:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir. Nikola Tesla Müzesi’ne giriş ücreti ise rehberlik ücreti dahil olmak üzere 500 Sırp Dinarı olmaktadır. 500 Sırp Dinarı ise yaklaşık olarak 12 TL’ye tekabül etmektedir. Belgrad şehri içerisinde bulunmakta olan ve gezilmeden gidilmesi şart olan bir diğer yer de Sırbistan Ulusal Müzesi’dir. Sırbistan Ulusal Müzesi, Belgrad’ın en ünlü ve en merkezi yerlerinden biri olan Cumhuriyet Meydanı’nda bulunmaktadır. 1844 yılında kurulmuş olan müze içerisinde başta Sırbistan olmak üzere, Avrupa’nın tamamında yetişmiş olan ünlü ressamların eserleri bulunmaktadır. Sırbistan Ulusa Müzesi’ne girişte, 200 Sırp Dinarı ödenmesi gerekmektedir. 200 Sırp Dinarı ise yaklaşık olarak 5 TL’ye tekabül etmektedir. Şehir üzerinde bulunmakta olan ve gezilmesi şart olan yerlerden biri de, Aziz Sava Katedrali’dir. Sırbistan’ın en önemli dini mekanlarından biri olmakla nam salan Aziz Sava Katedrali dünyanın en büyük Ortodoks Kilisesi olma özelliğine sahiptir. 1935 yılında yapımını başlanmış olan Katedral, ilginç tarihi ve görkemli mimarisi ile gezilmeye değer yerler arasında sayılmaktadır. Belgrad’ta bulunan ve gezilmesi, görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de, Kalemegdan Kalesi ve Kalemegdan Parkı olmaktadır. Gezilmesi ücretsiz olan Kalemegdan Kalesi ve Kalemegdan Parkı’nın tarihi oldukça eski olmaktadır. Bu yer, Sırbistan’ın ve Belgrad’ın en eski yerlerinden biri olmak özelliğine sahiptir. Yüksek bir yerde bulunmakta olan kalenin üzerinden tüm Belgrad rahatlıkla izlenebilmektedir. Belgrad gezilecek yerler blog yazımdan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Parkın içerisinde de hediyelik eşya satmakta olan birçok yer bulunmaktadır. Bunun yanında yine park içerisinde bir Askeri Müze bulunmaktadır. Bu Müzeye giriş 150 Sırp Dinarı olmaktadır. 150 Sırp Dinarı da yaklaşık olarak 4 TL’ye denk gelmektedir. Seyahatin bu kısmından da anlaşılmış olduğu gibi Sırbistan’da Türk parasının oldukça değerli olması sayesinde çok düşük harcamalar yapılarak gezilebilmektedir. Şehir içerisinde yer alan ve şehri ziyarete gelenler tarafından sıklıkla ziyaret edilmekte olan bir diğer yer de, Taş Meydan’dır. Taş Meydan, Sırbistan’ın en eski mekanlarından biri olma özelliğine sahip olmaktadır. Bu mekan ilk zamanlardan bu yana sağlık merkezi, depo ve askeri üs gibi amaçlar doğrultusunda kullanılmışlardır. Bu önemli yere Sırbistan’da eski zamanlarda yapıların yapımında kullanılmakta olan taşlar bu yerden çıkarılmış olduğu için bu yere Taş Meydan adı verilmiştir. Bu meydanın içerisinde, park, spor merkezi, restoran ve otel gibi sosyal aktivite alanları bulunmaktadır. Yaklaşık olarak iki bin yıl öncesinde bile, bu meydanda Romalılar taş çıkarmaya devam etmişlerdir. Daha sonra bölge Osmanlı Devleti döneminde Türklerin eline geçmiş, bu dönem içerisinde de burada taş çıkarılmaya devam edilmiştir. O zaman buraya Türkçe bir isim olan, Taş Meydan adı verilmiş olmaktadır. 1999 senesi içerisinde NATO’nun Sırbistan’ı bombalaması sırasında Taş Meydan oldukça hasar görmüştür. Daha sonrada bu bombala sırasında ölen çocuklar için kalp biçiminde bir anıt yazılmış olmaktadır. Bu anıtın üzerinde de hem Sırpça, hem de İngilizce olarak ‘’Biz Sadece Çocuktuk’’ yazmaktadır. Belgrad şehri içerisinde bulunmakta olan Taş Meydan’ın içerisinde bulunmakta olan St. Mark’s Kilisesi de, görülmeye değer bir yer olarak anılmaktadır. Belgrad romantik yerleri ile de ünlü bir şehirdir unutmayalım.

sırbistan gezilecek yerler

Novi Sad Sırbistan :

Novi Sad, Belgrad’tan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri olma özelliğine sahiptir ve Sırbistan’ın en güzel şehirleri arasındadır. Tuna Nehri’nin kıyısında bulunmakta olan Novi Sad, 1694 senesinde tüccarların faaliyetleri sonucunda oluşmuştur. Çeşitli dönemler içerisinde Sırbistan’ın ticaret ve kültür başkenti olarak adlandırılmakta olan Novi Sad şehri, Sırbistan’ın Atina’sı olarak adlandırılmıştır. Bu durum, Novi Sad şehrinin hem tarihi, hem de kültürel açıdan oldukça önemli bir yer olduğunu göstermektedir. 1848 Devrimi sıralarında büyük hasarlara uğramış olan şehir, günümüzde endüstriyel ve kültürel anlamda Sırbistan’ın hala gözdesi olma özelliğini sürdürmekte olan bir şehirdir. Novi Sad’a nasıl gidilir diye merak edenler Novi Sad gezilecek yerler yazıma geçebilirler.

sırbistan gezilecek yerler

Niş Sırbistan :

Uzun zaman boyunca Doğu ile Batı arasında bir köprü olma görevini sürdürmüş olan şehir, Sırbistan’ın Belgrad ve Novi Sad şehrinden sonra en büyük üçüncü kenti olma özelliğine sahiptir. Bu şehrin tarihi açıdan da oldukça büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu önem Konstantinapolis’in yani bugünkü İstanbul’un, kısacası Bizans’ın kurucusu olan Büyük Konstantinapolis’in doğmuş olduğu şehir olmasıdır. Bu şehir de Sırbistan ve hatta Balkanların çok büyük bir kısmı gibi, uzunca bir süre boyunca varlıklarını Osmanlı Devleti’nin hakimiyetinde sürdürmüşlerdir. Niş, Türkiye’ye göre yaklaşık olarak yüzde kırk gibi bir oranla daha ucuz olan bir şehir olmaktadır. Sırbistan Niş gezilecek yerler arasında 11 adet popüler yer bulunmaktadır. Bu yerler; King Milan Square, Niş Kalesi, Mediana, Skull Tower, Nazi Concentration Camp ve Obrenoviceva Caddesi olmaktadır. King Milan Square Niş şehrinin meydanında bulunmaktadır. Bu yeri Sırbistan’ın krallarından biri olan Kral I. Milan’dan almıştır. Bu meydanın ortasında da bir adet özgürlük heykeli bulunmaktadır. Bu özgürlük heykeli şehrin Türklerden kurtulmasının 30. Yılında yani 1967 yılında bulunduğu bölgeye dikilmiş olmaktadır. Meydanın bir diğer önemli özelliği de şehrin en popüler caddesi olan Obrenoviceva caddesini ve yine şehrin en popüler yeri olan Niş Kalesi’ni birbirine bağlamış olmasıdır. Şehrin en önemli yeri olan Niş Kalesi, Roma dönemlerinde askeri bir üs olarak kullanılmış ancak daha sonra şehir Osmanlı Devleti’nin eline geçince bu bölgenin etrafı, Osmanlı Devleti tarafından 1723 senesinde surlarla çevrilerek, bölge büyük bir kale haline getirilmiştir. Niş Kalesi, pek çok tarihsel özelliği barındırmasının yanı sıra 18. yüzyıl Osmanlı mimarisini göstermesi açısından da oldukça önemli bir tarihi mekan olmaktadır. Kalenin ana kapısına İstanbul Kapısı adı verilmiştir. Kalenin içerisinde 1400’lü yıllardan kalmış olan bir Osmanlı hamamı da bulunmaktadır. Ancak bu tarihi hamam günümüzde restoran biçiminde işletilmektedir. Bunun yanı sıra kalenin içerisinde Kral Milan Anıtı da bulunmaktadır. Bu anıt, Kral Milan’ın ölümünden bir yıl sonra şehrin Osmanlı Devleti’nden kurtuluşunun yirmi beşinci yılının anısına yapılmış olmaktadır. Bu anıtın yakınlarında pek çok restoran ve kafe bulunmaktadır. Niş Kalesi içerisinde bir de Osmanlı Devleti zamanından kalma bir camiyi de içerisinde barındırmaktadır. Bunun dışında bu restoran ve kafelerin bir çoğu da geceleri birer gece kulübü haline gelmektedirler.

Kısacası Niş Kalesi ve Sırbistan’da gezilecek yerler hem tarihi açıdan, hem de sosyal aktivite anlamında oldukça önemli bir yer olmaktadır. Obrenoviceva Caddesi de şehrin en popüler yerlerinden biridir. Şehir trafiğe kapatılmıştır. Cadde üzerinde sosyal aktivite anlamında pek çok kafe bulunmaktadır. Bunun dışında cadde üzerinde, neo – Rönesans biçiminde pek çok yapı bulunmaktadır. Bu yapıların incelenmesi açısından da cadde oldukça önemli bir yer olmaktadır. Bu cadde üzerinde pek çok alışveriş merkezi ve ünlü markaların bulunmuş olduğu önemli bir yer olmaktadır. Nazi Concentration Camp bölgesi de şehrin oldukça popüler olan yerlerinden biri olmaktadır. Nazi Concentration Camp Niş Kalesi’nin arka taraflarında bulunmakta olan bir Nazi ölüm kampı olmaktadır. Bu Nazi ölüm kampına yaklaşık olarak 30 bin insan kapatılmıştır. Nazi ölüm kampı içerisinde 10 bine yakın kişi infaz edilmiştir. Niş’te bulunmakta olan bir diğer gezilecek yer de, Skull Tower adı verilmekte olan Kafatası Kulesi olmaktadır. 1800’lü yıllarda Osmanlı Devleti hakimiyetinde varlıklarını sürdürmekte olan Sırplar sıklıkla bağımsızlıkları için isyan çıkarmaktadırlar. Yine bir isyan sonucunda 5 yıl boyunca Osmanlı Devleti’ne kadar direnmiş olan Sırpların başında Stevan Sindzeliç bulunmaktadır. Uzun zaman boyunca isyancılar ve Osmanlı Devleti ordusu arasında bir üstünlük kurulamaz. Bu sebeple, uzun bir zaman süre isyan başarısızlığa uğramakta olacağı düşüncesiyle Stevan Sindzeliç, 3 bin adamını ve kendisini feda ederek, 15 bin Osmanlı Devleti askerinin ölümüne sebep olur. Stevan Sindzeliç ve adamları bulundukları yeri havaya uçurarak kendilerine akın etmekte olan 15 bin askeri de öldürmüş olurlar. Osmanlı Devleti isyancıların isyanını bastırması sebebi ile orduların başına Hurşid Ahmet Paşa’yı yerleştirmişlerdir. Hurşid Ahmet Paşa bu isyan sonucunda öldürülen kişilerin kafalarını padişaha göndermiştir. Bu olaydan sonra dönemin Osmanlı Devleti padişahı olan II. Mahmut, Hurşid Ahmet Paşa’yı pek çok isyanı bastırması amacı ile görevlendirmiştir. Hurşid Ahmet Paşa, Padişah II. Mahmut’a göndermediği 952 kafatasından da bir kule yaptırmıştır. Tarihi bu şekilde olan Kafatası Kulesi pek çok açıdan incelenmesi gerekmekte olan önemli bir tarihi mekandır. Kuleye giriş 50 Sırp Dinarı olmaktadır. 50 Sırp Dinarı ise yaklaşık olarak 1 TL’ye tekabül etmektedir. Şehrin en önemli yeri olma özelliğine sahip olan Mediana da mutlaka görünmesi gerekmekte olan yerlerden biridir. Bunun dışında şehir içerisinde Ortodoks Kilisesi, Arkeoloji Müzesi, İmparator Konstantin Kulesi ve Memorial Park Bubanj da şehir içerisinde Sırbistan gezi notlarına eklenmesi gereken yerlerdendir.

photo_library

Zemun Sırbistan :

Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad’ı oluşturan on yedi ilçeden biri olma özelliğine sahip olan Zemun, tam olarak Belgrad’ın güney kısmında yer almakta olan büyük bir ilçedir. Zemun alışveriş yapmak isteyenler ve sosyal aktivitelere katılmak isteyen kişiler için oldukça ideal bir yerdir. Bunun dışında Zemun içerisinde birçok tarihi anıt bulunmaktadır. Ayrıca Zemun, Tuna Nehri’nin tadını çıkarmak isteyen kişiler için de oldukça uygun bir yer olmaktadır. Zemun gezilecek yerler için Belgrad gezi rehberi yazımı okumanızı tavsiye ederim.

sırbistan gezilecek yerler

Yeni Pazar Sırbistan :

Asıl adı Novi Pazar olan yer Belgrad sınırları içerisinde bulunmaktadır. Novi Pazar (Yeni Pazar) 1459 – 1461 yılları içerisinde, Saraybosna’nın kurucusu ve ünlü lideri tarafından kurulmuştur. Sırbistan’ın Sancak bölgesine bağlı olan Novi Pazar (Yeni Pazar) aslında Kosova’ya dahil olan bir yerdir. Daha sonradan Sırbistan sınırları içerisine dahil olmuştur. Osmanlı Devleti döneminde, Osmanlı’nın uzun yıllar hakimiyetinde olan şehir bir dönem süresince Osmanlı Devleti’nin Balkanlar içerisinde en çok sorun yaşamış olduğu yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Bu açıdan bakılmış olduğu durumlarda pek çok tarihi dokuyu ve mücadelelerin eserini barındıran yer gerçekten görülmeye değer bir yer olma özelliğine sahip olmuştur. Sırbistan gezisine bu bölgeyi de dahil edebilirsiniz.

sırbistan gezilecek yerler

Subotica Sırbistan :

Sırbistan gezi rehberine devam edecek olursak… Bir belediye merkezi olma özelliğine sahip olan Subotica, Sırbistan’ın kuzey bölgesinde yer alan bir şehirdir. Macaristan’a çok yakın bir mevkii de bulunmakta olan Subatica, Sırbistan’ın özerkliğe sahip bir bölgesi olan Voyvodina’nın şehirlerinden biridir. 1300’lü yıllar boyunca küçük bir Macaristan kasabası olarak varlığını sürdürmüştür. Macaristan kralı Osmanlı Devleti’nin düzenlemiş olduğu akınlara karşı bir önlem olması amacı ile şehre bir kale yaptırmıştır. Tarihi oldukça eskilere dayanmakta olan kale görülmeye değer bir mimariye sahiptir. Kasaba daha sonra uzunca bir dönem boyunca Osmanlı Devleti hakimiyetinde varlığını sürdürmüştür. Günümüzde ise şehir Sırbistan’a bağlı olmaktadır. Bir zamanlar oldukça küçük bir kasaba olan Subotica, günümüzde yaklaşık olarak yüz elli bin gibi oldukça yüksek bir nüfusa sahip olmaktadır. Her ne kadar şehrin dili Sırpça olsa da Macarca da neredeyse Sırpça kadar konuşulmaktadır. Sırbistan tarihi açısından da bu şehir oldukça öneme sahiptir.

sırbistan gezilecek yerler

Kragujevac Sırbistan :

Sırbistan’ın en büyük dördüncü ili olmak özelliğine sahip olan şehir yaklaşık olarak iki yüz bin nüfusa sahip olan büyük bir kenttir. Şehir Belgrad’a yaklaşık olarak 120 km uzaklıktadır. Kragujevac, Sırbistan toprakları üzerinde Türkler tarafından kurulmuş olan bir şehir olmaktadır. Bu durum da şehri Türk ve Sırp kültürünün birleşimi açısından oldukça güzel bir örnek haline getirmiştir. Osmanlı Devleti döneminde kurulmuş bir Türk kasabası olan yer idari ve ticari açılardan oldukça önemli bir yer olarak anılmaktadır. Kasabaya önce sadece Türk nüfus yerleştirilmiş, ancak ardından yani daha sonra Sırbistan nüfusu da kasabaya yerleştirilmiştir. Kasaba ilk kurulduğunda, kasaba içerisinde minaresi oldukça yüksek yapılmış olan bir camii ve camiinin yanına da güzel bir kervansaray inşa edilmiştir. Şehir içerisinde barındırmakta olduğu tarihi eserler ve kültürel şahitliği açısından Sırbistan’da mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

sırbistan gezilecek yerler

Gamzigrad :

Unesco’nun dünya kültür mirası listesinde de yer almakta olan Gamzigrad, çok önemli bir arkeolojik sit alanıdır. Tuna Nehri’nin güney kısmında yer almakta olan Gamzigrad, Romalılardan kalmış olan birçok kalıntıya sahip olmuş olması sayesinde oldukça önemli bir kültürel alan olarak anılmaktadır. Sırbistan’a gelen pek çok kimse Gamzigrad’ı gezmeden ülkeden ayrılmamaktadır. Doğrusu, Sırbistan’a gittikten sonra, Gamizgrad’ı ziyaret etmeden dönmek pek akıllıca bir hareket olarak sayılmamaktadır. Sırbistan gezilecek noktalar hakkında bu kadar bilgi sahibi olsaydım muhakkak burayı da listeye eklerdim. 

sırbistan gezilecek yerler

Tara Milli Parkı :

Sırbistan toprakları sınırları içerisinde yer almakta olan doğal bir kültür alanı olma özelliğine sahip olan Tara Milli Parkı, hemen hemen pek çok spor dalının rahatlıkla yapılabileceği bir doğal alandır. Kayından göknara kadar hemen hemen her ağaç türü bulunmakta olan Tara Milli Parkı, her açıdan benzeri olmayan bir doğal zenginliğe sahiptir. Geyik, ayı ve kurt gibi pek çok hayvan türünün de doğal alanlarında yaşamakta olduğu Tara Milli Parkı her açıdan görülmeye değer olan bir parktır. İçerisinde bulunmakta olan ormanlar ve tarihi açıdan pek çok önemi bulunmakta olan mağaralar bulunan Tara Milli Parkı Sırbistan’da kesinlikle görülmesi gerekmekte olan yerlerden biri sayılmaktadır.

Sırbistan'da Konaklama Tavsiyeleri

Sırbistan Belgrad ve Novi Sad şehirlerinde hostelde kalmıştım. Hostel fiyatları 20 TL’den başlamaktadır. Eğer uygun fiyatlı otel arıyorsanız yaklaşık 150 TL gibi rakamları gözden çıkarmalısınız. Türkiye’den Sırbistan’a giden arkadaşlarımın çoğu Sırbistan’da ev kiralamayı tercih etmekte ve daha uyguna geldiğini söylemektedir.

sırbistan gezilecek yerler

Sırbistan'da Ne Yenir

Sırplar, köklü bir millet olması ve tarihin her sahnesinde yer alması ile övünmekte olan bir millettir. Sırplar bu durumu çoğunlukla güçlü olmalarına yormaktadırlar. Güçlü olmalarını da zengin mutfaklarına bağlamaktadırlar. Sırpların hemen hemen her öğününde et ürünleri bulunmaktadır. Sırpların birçok yemeklerinin içerisinde de mutlaka et bulunmaktadır. Daha önce de bahsedilmiş olduğu gibi Sırplar, yaklaşık olarak 400 yıl boyunca Osmanlı Devleti hakimiyeti altında yaşamışlardır. Bu durum da, onların ister istemez meşhur ve zengin Osmanlı mutfağından etkilenmelerini sağlamıştır. Durum bu şekilde değerlendirilmiş olduğunda, Sırp mutfağı Türk mutfağına oldukça yakın bir kültüre sahip olmaktadır. Çünkü Türk mutfağı da, Osmanlı mutfağından oldukça derin izler taşımaktadır. Sırp mutfağı, Orta Avrupa Balkan mutfağı ile Yakın Doğu mutfağından da derin izler taşımaktadır. Hatta basit değiş ile Sırbistan mutfağının bu iki kültüre ait mutfağın karışımı olduğu dahi söylenebilir. Yemek kültürleri ile sıklıkla övünmekte olan Sırplar, eti sofralarından eksik etmeyen bir millettir. Bu durum da onlara özgü olan yemeklerin birçoğunda et olmasını sağlamıştır. Kendilerine ait peynir, özel pişirilmiş ızgara et, sosis ve yanında ekmek, Sırpların en sevdiği ve sürekli tükettiği bir yemek menüsüdür. Sırplar, yemek kültürü açısından oldukça gelişmiş bir millet olduğu için, dünyanın her kültürüne ait lezzet aranırsa ülke içerisinde rahatlıkla bulunabilmektedir. Sırplar, evlerine ziyarete gelmiş olan misafirlere, çok değer verdikleri bir gelenek olarak ekmek ve tuz ikram etmektedirler. Ayrıca evin sahibi olan Sırplı, bunların yenmesini kendisine olan bir saygı ve minnet olarak değerlendirmektedir. Cevapcici, Rostilj, Rakija, Pljeskavica, Ajvar, Karadordeva Snicla, Palacinke ve Kajmak Sırp mutfağının en ünlü lezzetleri olarak ün yapmışlardır. Rostilj, Sırbistan’da bulunan hemen hemen restoranda bulunan ve her restoranın da vazgeçilmez yemeğidir. Bu yemek, ülkemizdeki döner ve kebap ekmek görevini Sırbistan’da görmektedir denilirse yanlış olmaz. Rostilj, basit bir tabirle tarif edilecek olursa, dışı pastırmayla sarılmış içi de peynir ile doldurulmuş ızgara tavuk olarak tanımlanabilir. Bu yemek Sırplılar tarafından en çok tüketilen yemek olma özelliğine sahip olmaktadır. Bir diğer ünlü Sırp yemeği de değişik şekillerde neredeyse Balkanların tamamında yapılmakta olan Cevapcici olmaktadır. Cevapcici de basit tabir ile tarif edilecek olursa, domuz eti ve sığır etinin karıştırılarak sosisler halinde ızgara olarak pişirilmesidir denilebilir. Cevapcici, içerisinde domuz eti bulunması sebebi ile Sırbistan’ı ziyarete giden ve İslam dinine mensup olan kimseler tarafından pek tercih edilmeyen bir yemek olmaktadır. Et tüketmekte olmayan ya da et yemekten sıkılmış olan kimseler için de, Sırp mutfağına ait olan özel bir yemek daha bulunmaktadır. Kajmak adı verilmekte olan bu yemek içerisinde krem peynir ve tereyağ ikilisinin bulunmuş olduğu bir yemektir. Bunun dışında Ajvar adı verilmekte olan yemek de, içerisinde et barındırmayan lezzetli bir yemek olmaktadır. Ajvar adı verilmekte olan yemek de basit kaba bir tabir ile kavrulmuş kırmızıbiber olarak tanımlanabilir. Pljeskavica ise Sırbistan mutfağına ait olan bir hamburger çeşididir. Karadordeva Snicla adı verilmekte olan yemek de aslında domuz eti ile birlikte Sırp mutfağına ait olan Kajmak’ın birlikte servis edilmesidir. Görülmüş olduğu gibi Sırbistan mutfağı yoğunlukla et ile yapılmakta olan yemeklerden oluşmaktadır. Eğer bir vejetaryansanız aç kalmayacağınız garanti edebiliriz ama yiyecek bir şey bulmakta biraz zorluk çekebilirsiniz. Tatlı ve kahve kültürü açısından da gelişkin olan Sırbistan mutfağı, Palacinke adı verilen ve bizim bildiğimiz çikolatalı krepi andıran bir tatlı ile de adını duyurmuştur. Sırbistan’da dikkat çekilmesi gereken ve Sırp mutfağı ile ilişkilendirmesi gereken bir nokta, Sırbistan’ın her yerinde sağlıklı bir şekilde çeşmelerden su akması ve bu suların gönül rahatlığı ile içilebilmesi olmaktadır. Sanırsam su taşımak vb. gibi külfetlere katlanmak durumunda kalmayan Sırplar, tarihin ilk zamanlarından bu yana boş vakit bulmuşlar ve oldukça ünlü ve lezzetli olan içkiler bulmuşlardır. Sırp kültürüne ait bir içki türü olan Rakija örnek olarak verilebilir. Sırbistan’ın ulusal içkisi olma özelliğine sahip olan Rakija aromalı konyak türünde bir içkidir. En ünlü ve en çok tercih edilen aroması da erik aromasıdır. Bunun dışında ülkede oldukça güzel şaraplar bulabilmek de mümkün olmaktadır.

sırbistan gezilecek yerler

Sırbistan'da Alışveriş

Sırbistan alışveriş açısından da oldukça gelişmiş bir ülkedir. Çünkü ülke çevresindeki ülkelere geçişte bir köprü görevi görmüş olduğundan hem ticaret anlamında hem de alışveriş anlamında oldukça gelişmiştir. Bu durum da ülke içerisinde satılmakta olan ürünlerin uygun fiyatlı olmasını sağlamaktadır. Çevre ülkelerden Sırbistan’a alışveriş amaçlı gelen kişiler de bulunmaktadır. Avrupa menşeli birçok ürüne burada uygun fiyatlarla ulaşılabilmektedir. Ülke içerisinde Master Card ve Visa kredi kartları geçmektedir. Bunun dışında pek çok mağaza, dolar ve özellikle euro ödemesi de kabul etmektedir. Ancak yine de bu ödemeyi kabul etmeyen mağazaların bulunması ihtimaline karşı alışveriş yaparken seyahat yapacak kimsenin bir miktar Sırp dinarı bulundurmasında büyük bir yarar bulunmaktadır. Ülke içerisinde geniş bir alışveriş ağının bulunması, Avrupa ürünlerinin ülke içerisinde ucuz fiyatlara satılmasını sağlamaktadır. Bunun dışında Sırbistan üzerinde bulunan ticaret yolları ve ülkenin bulunduğu konum da alışverişin gelişmesine oldukça uygun olmaktadır. Pek çok ünlü markanın bayilerinin de bulunmuş olduğu Sırbistan’a her yıl binlerce kişi, alışveriş amacı ile de gelmektedirler. Bu durum da, Sırbistan ekonomisine büyük bir yarar sağlamaktadır. Bu yarar da, ülkeye pek çok açıdan dönüş sağlamaktadır. Ülke içerisindeki ulaşımın sorunsuzluğu bile belli açıdan bu duruma bağlanabilir. Bunun dışında ülke teknolojik aletlerin satışı konusunda da oldukça aktif bir konumdadır. Ülkenin vergi politikalarındaki esneklik sayesinde teknolojik aletlerden çok düşük oranlarda vergi miktarları alınmaktadır. Bunun dışında ülke içerisinde alışveriş ağını canlı ve etkin tutmakta olan bir diğer durum da belirli miktarın üzerinde alışveriş yapmış olan ve ülke içerisinde üç aydan fazla kalmayacak olan kişilere, bazı şartları da taşımaları durumunda, aldıkları ürünler için vermiş oldukları vergilerin bir kısmı ülkeden çıkarken geri ödenmektedir. Bu durum büyük bir ticarete imkan verecek ölçüde miktarlara imkan vermese de, sıradan vatandaşların temel ihtiyaçları ve çevrelerine götürecek oldukları hediyelik eşyalar konusunda çok büyük oranda maddi yarar sağlamaktadır.

sırbistan gezilecek yerler

Sırbistan Festivalleri

Sırplar, sosyal aktivitelerine oldukça düşkün olan bir millet olduğu için Sırbistan’da sıklıkla festivaller düzenlenmektedir. Özellikle Noel zamanlarında bu festivaller daha büyük bir sıklıkla düzenlenmektedir. Müzik, yemek ve çeşitli gösterileri içerisinde barındırmakta olan bu festivallerin en ünlüsü Exit Festivali olmaktadır. Sırbistan’dan ve dünyadan birçok ünlü sanatçının katıldığı festival her yılın Temmuz aylarında yapılmaktadır. Exit isimli festival, Doğu Avrupa’nın büyük festivallerinden biri olma özelliğine sahiptir. Her yılın Ekim aylarında düzenlenmekte olan ve klasik müzik türünde bir müzik festivali olan Belgrad Müzik Festivali’nde Balkanların tamamına ait olan geleneksel müzikler çalınmaktadır. Belki de Sırbistan’ın en ünlü festivali olan Belgrad Bira Festivali her yılın ağustos ayında düzenlenmektedir. Festival dört gün sürmekte ve yaklaşık olarak bir milyona yakın ziyaretçi almaktadır. Guca Trumpet Festivali, bandoların yarıştığı ilgin bir festival olmaktadır. Bu festival de, her yılın ağustos ayı içerisinde düzenlenmektedir. Sırbistan’da gerçekleşen önemli festivallerden biri de Leskovac Grill Festival’idir. Leskovac Grill Festivali her yılın eylül ayında düzenlenmekte olan ızgara et festivalidir. Bu festival Sırpların yemek kültürlerinde etin önemini göstermesi açısından oldukça ilginç bir festivaldir. Ülkede gerçekleşen bir diğer önemli festivalin adı da Cinema City Film Festivali olmaktadır. Her yılın haziran ayında düzenlenmekte olan Cinema City Film Festivali sekiz gün sürmektedir. Festival süresince sinemaseverlere yönelik onlarca etkinlik düzenlenmektedir. Ayrıca festival süresince yaklaşık olarak yüz elli adet film seyirci ile buluşmaktadır. Ülke içerisinde sıklıkla yapılmakta olan bu festivaller, ülkeye yılın her döneminde pek çok turist gelmesini sağlamaktadır. Ticari ve alışveriş anlamda da, ülkeye pek çok katkıları olan festivaller, ülke için çok önemli olmaktadır.  

sırbistan gezilecek yerler

Sırbistan Kültürü

Sırp kültürü üzerine birçok film çekilmiş ve birçok kitap yazılmıştır. Bu filmlerin etkisi sebebi ile sanırım Sırplar ülkemiz içerisinde biraz soğuk ve katı bir millet olarak görülürler. Ancak bunun bir söylenti mi olduğu, yoksa eski zamanlarda mı Sırpların sayılan bu olumsuz niteliklere sahip olduğu pek de bilinmez. Ancak şu vardır ki günümüzde Sırplar, oldukça sıcak ve yumuşak insanlar olarak bilinmektedirler. Tarihin ilk zamanlarından bu yana var olan bir millet olan Sırplar, oldukça özgün ve köklü bir kültüre sahiptirler. Tarihin pek çok sahnesinde boy göstermiş olduğu bilinmekte olan Sırplar, yaklaşık olarak 400 sene Osmanlı Devleti’nin idaresinde yaşamlarını sürdürmüşlerdir.  Sırbistan,1878 yılında yapılmış olan Berlin Antlaşması’nın sonucunda egemenliğini kazanmıştır. Derin anlamda Sırbistan tarihine girmeden bahsedecek olursak, Sırbistan bugünkü adını 2006 gibi çok yakın bir tarihte almış olmasına rağmen, bölgenin adı çok uzun yıllardan bu yana Sırbistan olarak kabul edilmektedir. Yaklaşık 400 sene boyunca Osmanlı Devleti himayesinde varlıklarını sürdürmüş olan Sırplar, bunun bir etkisi olarak Osmanlı kültüründen etkilenmişlerdir. Bu sebeple de, Sırp kültürü ile günümüzdeki Türk kültürünün benzer bazı noktaları bulunmaktadır. Sırplar, genel olarak sıcakkanlı ve yardımsever olmak gibi özelliklere sahiptirler. Derin bir şekilde savaşlar geçirmiş bir millet olmaları sebebi ile savaşlardan konuşmaktan pek hoşlanmayan Sırplar oldukça makul ve iyi niyetli insanlardır. Sırbistan Anayasası dini bakımdan Sırp halkına büyük oranda özgürlük tanımıştır. Sırplar genel anlamda muhafazakar bir yapıya sahiptirler. Bu sebeple ülke içerisinde yaşamakta olan ve cinsel tercihi eşcinsellik olan kimseler, halk tarafından pek hoş karşılanmazlar.  Gece hayatı oldukça renkli geçmekte olan Sırbistan, sosyal aktivite alanında da oldukça gelişmiş bir ülkedir. Sağlık sektörü bakımından da oldukça gelişmiş bir ülke olarak anılmakta olan Sırbistan, içerisinde bolca müze, park ve sanatsal mekanın bulunmuş olduğu bir ülkedir. Bunun dışında Sırbistan’ın her yerinde gecenin her saatinde her kesimden insan güvenle vakit geçirebilmektedir. Bunun dışında Sırplar evlerine birilerini davet etmek konusuna pek düşkün olan bir millettir. Ancak Sırp kültürü içerisinde oldukça önemli bir yeri olan bir gelenek vardır. Sırpların oldukça önem vermiş olduğu bu gelenek birisinin evine davet edilmiş olduğunda ev sahibine küçük bir hediye götürülmesidir. Bunun dışında eve girmeden önce ayakkabıların çıkarılması da ev sahibine gösterilen saygının göstergesi olarak görülmektedir. Sırbistan Noel zamanında sosyal anlamda senenin en aktif zamanını yaşamaktadır. Çeşitli şekilde canlı müzikler, türlü aktivite ve festivallerin birçoğu Noel zamanında yapılmaktadır. Sırbistan içerisinde yoğun derecede kültürel farklılaşmalar bulunmamaktadır. Bunun sebebi, Sırbistan içerisinde yer almakta olan bütün şehirlerde ulaşımın oldukça sorunsuz ve düzenli olması olmaktadır. Bu sayede, aralarında oldukça mesafe olan şehirler bile, ulaşımın sağlamış olduğu bu avantaj sayesinde, kültürel açıdan yoğun farklılıklar göstermemektedir. Bu durum, bazı durumlarda avantaj, bazı durumlarda da dezavantaj olarak nitelenebilmektedir. Ama şu bir gerçektir ki, Sırp kültürü görülmeye değer bir çeşitliliğe sahip bir yerdir. Sırbistan içerisinde pek çok kişi iyi derece İngilizce konuşabilmektedir. Ancak şehrin kıyı kesimlerinde orta kesimlerine nazaran daha az sayıda İngilizce bilen bulunmaktadır.

sırbistan gezilecek yerler

Sırbistan Alışveriş

İnsanlar genellikle seyahat etmiş oldukları yerlerden dönerken seyahat ettikleri ülkeyi kendilerine hatırlatması için seyahat etmiş oldukları ülkenin kültürüne ait olan eşyalar satın alırlar. Sırbistan’ı ziyaret etmekte olan birçok gezgin seyahatlerinin dönüşünde Sırbistan’ı simgeleyen eşyalar satın almaktadırlar. Sırbistan’da özellikle ülkenin başkenti olan Belgrad’ta el işçiliği kupalar ve ince tığ işlemeleri satılmaktadır. Bunun dışında Belgrad’dan ne alınır? diye merak edenler, ülkenin vergi politikaları doğrultusunda çok ucuza elektronik eşya satılabilmektedir. Bunlar dışında ülkeyi simgeleyecek en uygun ürünler Sajkaca, Licider, Caksire ve Poanak olmaktadır. Sajkaca ülkenin yerel şapkasına verilen isim olmaktadır. Caksire ise ülkenin yerel pantolonuna verilmekte olan isimdir. Bunun dışında Poanak ise ülkenin yerel ayakkabısı olmaktadır.  Licider ise ülke içerisinde oldukça ünlü olan ballı ve zencefilli bir kek türü olmaktadır. Bunun dışında Sırbistan’dan dönüşte ülkeye ait olan enstrümanlar, çeşitli saatler ve Sırbistan’a ait olan bir içki olan Rakija oldukça sıklıkla alınan bir ürünlerden biri olmaktadır.

sırbistan gezilecek yerler

Sırbistan Tavsiyeleri

Sırbistan’a gezmek amacı ile giden kimselerin yol sürecinde yorulmamaları için uçak vasıtası ile gitmeleri önerilmektedir. Uçak seferleri Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarında haftanın her günü bulunmaktadır. Aynı zamanda bu uçak seferleri aktarma yapmaksızın yaklaşık olarak 1 saat 45 dakika gibi kısa bir sürede Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad’ta bulunan Nikola Tesla Havalimanı’na ulaşmaktadırlar. Diğer bir durum ise Sırbistan’a ulaşılmadan hemen önce ülke içerisinde aktif olarak kullanılmakta olan mühim telefon numaralarının cepte taşınacak boyutta kopyasının alınması gerekmektedir. Dikkat edilecek diğer bir husus da, Sırbistan’ın mevsimine göre kıyafetlerin tercih edilmesi olmaktadır. Sırbistan tipik karasal iklim özellikleri göstermekte olan bir ülke olduğundan dolayı mevsimleri sert ve etkileri belirgin olarak geçmektedir. Bu hususlara dikkat edilerek mevsime uygun ve ihtiyaçları karşılayacak kıyafetlerin seyahat edecek kimsenin yanında olması gerekli olmaktadır. Bunun dışında sayılabilecek bir diğer önemli husus da Sırbistan’a gitmeden önce detaylı bir seyahat planı yapılmalı ve Sırbistan gezilecek yerler zamanlara bölünerek uygun bir gezi haritası çıkarılmalıdır. Son olarak da, bu sayılanların en önemlisi olarak Sırbistan’a gitmeden önce mutlaka konaklayacağınız oteli ayarlamalı ve havaalanından konaklayacağınız otel arasındaki transferin nasıl gerçekleşeceğini belirlemelisiniz. Bu sayılanları yurtdışı seyahat deneyimi bulunmakta olan birçok kimse tahmin etmekte ve uygulamaktadır. Ancak sayılan bu hususlar bazı deneyimsiz gezginler tarafından uygulanmadığı durumlarda tatil planlanmış olduğu gibi gitmemekte ve tatilden beklenmekte olan somut yarar sağlanamamaktadır. Sırbistan’a ziyarete gidecek kişilere yapılacak bir önemli tavsiye daha, Sırbistan içerisinde bulunmakta olan Türkiye Temsilciliklerinin ve Büyükelçiliklerinin iletişim numaralarının elde edilmesi ve buradaki kimselerle iletişim halinde olunması olacaktır. Bunun dışında Sırbistan ziyareti yapacak olan kimselerin, ülkenin önemli gün ve haftalarını da araştırmaları gerekmektedir. Çünkü bu önemli gün ve bayramlarda hem oldukça fazlası ile eğlenilmekte hem de ülkenin öz kültürü hakkında detaylı olarak bilgi edinilebilmektedir. Bunun dışında Sırbistan yapısı itibarı ile ailecek de, tek başına da gezilmeye oldukça uygun bir ülkedir. Bu durum da Sırbistan’ın her kesimden olan gezgine hitap etmesini sağlamaktadır. Son olarak şunları da belirtmek de büyük yarar bulunmaktadır.

Sırbistan’a gitmeden önce biraz İngilizce pratik yapmanızda fayda bulunmaktadır. Farklı bir aksanları olsa da İngilizce ile kolaylıkla Sırbistan içerisinde gezinti yapaılabilmektedir. Sırbistan Belgrad olsun Novi Sad Sırbistan olsun sormak istediğiniz soruları Belgrad gezilecek yerler blog yazımın altına ya da Sırbistan gezilecek yerler yazımın yorum kısmına sorarsanız memnuniyetle yardımcı olurum.

sırbistan gezilecek yerler

"SIRBİSTAN GEZİLECEK YERLER" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z