Yaz

Minsk Beyaz Rusya Gezilecek Yerler

calendar_today Ağu 04, 2017 label

Minsk Beyaz Rusya Gezilecek Yerler

Minsk gezilecek yerlere gelmeden önce, konuya direkt olarak Kiev’den ve Lviv’den Minsk’e geçiş yapmanın hem çok kolay hem de çok uygun fiyata geldiğinin sevindirici haberini vereyim. Hazır Ukrayna’ya kimlikle giriş başlamışken bir çoğumuz Ukrayna gezisi yapacaktır. Belarus Minsk’e uçak bileti fiyatını göz önünde bulundurup Ukrayna Belarus gezinizi çok daha uygun fiyata getirebilirsiniz. Belarus için pasaporta ihtiyacınız olacak bu yüzden Ukrayna’ya pasaport ile gidecekseniz Belarus – Ukrayna -Moldova gezisi mantıklı görünüyor. Tabi Minsk , Beyaz Rusya gezi rehberim hakkındaki yorumlarım hoşunuza giderse bu planı yapabilirsiniz.

Bir park düşünün ne kadar büyük olabilir ki? Hayal bile edemeyeceğimiz büyüklükteki devasal parkları bulunan Minsk şehrinde park içerisinde kaybolmak bile güzel olabilir mi? Belarus hakkında yorumlarım ; 2.dünya savaşı esnasında bu şehir baştan sona yıkılmış ama partizanların direnişleri sonuç vermiş ve şehir Sovyetler tarafından baştan yapılmıştır. Beyaz Rusya Minsk’te gezerken anlam veremediğim bir konuyu es geçemeyeceğim. Minsk otobüs terminalinden Svisloch Nehri’ne doğru yürürken sağlı sollu cadde üzerindeki mağazaların içinde ne olduğunu kestirmekte güçlük çekmiştim. Vitrin kültürü olmayan mağazaların Belarus Minsk hava durumu (kışın ciddi soğuktan) yüzünden bu şekilde olduğunu daha sonradan arkadaşıma sorarak öğreniyorum. Hangi kapının ardında ne çıkacağı tam bir muamma. Elbette bazı mağazaların camları var içerisi görünüyor ama genel olarak anlattığım şekilde olan mağazaların şaşırtıcı güzelliği de gözlerden kaçmıyor. Mesela Minks’te döviz bürosu bulmak samanlıkta iğne aramak gibidir. Döviz bürosunda ne beklersiniz. O ülkenin yerel parası karşısında Dolar ve Euro X kadar der ve küçük bir dükkan içinde olur. Minsk’te durumlar biraz karışık Minsk para birimi ve döviz bürosu kısmından detayları görebilirsiniz.

Minsk Gezilecek noktalar
video_library

Belarus Minsk Hakkında

Beyaz Rusya’nın başkenti olup 1920 yılında Belarus, Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilmiştir. Şehrin yeniden yapılması ise okullar,tiyatrolar,kütüphaneler,fabrikalar ve hastaneler kurularak devam etmiştir. 22 Haziran 1941 yılında Nazi Almanyası Barbaros Harekatı ile birlikte Minsk şehri saldırıya uğramış ve hemen bombalanmaya başlanmış. 1941 yılında Minsk’e verilen unvan ise Kahraman Şehir olmuş. 1990 yılı itibariyle komünizmin çökmesi ile beraber şehir büyümeye devam etmiş ve Belarus’un başkenti Minsk olmuştur.

Minsk Şehrinin Temizlik Olayı

Temizlik imandan gelir sözünün ne demek olduğunu anlatmak için sanırım Minsk şehri adeta biçilmiş kaftan desem hakkıdır. O devasal parklarda,yollarda,caddelerde ya da şehrin en ücra köşesinde bir tane sigara izmariti bile göremedim. Bu konuda çok ciddiyim adeta hırs yaptım. Ama şehrin neresine giderseniz gidin her yeri tertemiz. K Marksa bölgesine gittim burası grafiti caddesi hani insan girerken bir ürküyor. Kimsenin ayak basmadığı yerleri bile tertemiz görmüştüm. Hem halkın sayesinde hem de Minsk belediye çalışanlarının bu konudaki hassasiyeti sebebiyleymiş. Arkadaşıma sorduğumda bir sabah uyanıp bu şehri kaç kişinin temizlediğini bir görsen demişti. Bizim ülkemizi de durmadan temizliyorlar ama 1 saat sonra durum aynı oluyor. Özellikle o güzelim kamp alanları ne halde! Diyemedim. Öte yandan Minsk şehrinin planlanması ise Avrupa şehirlerine fark atacak durumdadır.

Minsk Gezilecek noktalar

Minsk Nerede ?

Avrupa’nın batısında konumlanan Belarus’un sınır komşuları Ukrayna,Litvanya,Letonya,Rusya ve Polonya’dır. Belarus’un başkenti ise Minsk’tir.

Minsk'e Nasıl Gidilir ? Minsk Uçak Bileti - Ukrayna'dan Belarus'a Nasıl Gidilir ?

Türkiye’den direkt olarak Minsk turu yapacaklara kötü haberi vereyim. Maalesef Minsk uçak bileti ciddi derecede pahalı. Bilet fiyatları 1.500 TL ile 3.000 TL arasında değişiyor. Beyaz Rusya’da yaşayan arkadaşım bile bu durumdan şikayetçi oluyor.

Ukrayna’dan Belarus’a geçmek ise çok ucuz. Benim Minsk Beyaz Rusya gezime nereden ve nasıl başladığımı Kiev’den Minsk’e nasıl gidilir yazımdan okuyabilirsiniz.

Minsk Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Beyaz Rusya olarak bilinen Belarus’a otobüsle gittiğim için havalimanından şehir merkezine taksi ücretlerini net olarak söyleyemesemde giden arkadaşlar 30 Dolar ile 50 Dolar bandında bir fiyatla karşılaşma ihtimalini göz önünde bulundurun diyorlar. Ayrıca pazarlık yapmayı da ihmal etmemeleri tavsiye edilir.

Minsk’te 2 adet havalimanı var.  Bir tanesi sadece Beyaz Rusya ile BDT arasında uçuşlara açık. Diğeri ise National Airport Minsk’tir. Minsk havalimanı ile şehir merkezi arası 40 km’dir. Otobüsle de şehir merkezine gidiliyor diye biliyorum ama tam emin olamadığım için otobüs hattı numaralarını yazmıyorum.

Minsk’te şehir içi ulaşımı hiç kullanmadım. Minsk otobüs terminalinden şehir merkezi dediğimiz yere yani Svisloch Nehri yakınına hem de Gözyaşları Adası bölgesinden Minsk otobüs terminaline kadar yürümüştüm. Fakat metroyla gitmek çok daha mantıklı olacak. Ben giderken yağmur eşliğinde gitmiştim ve çok hoşuma gitmişti. Minsk’te metro ve otobüs çalışma saatleri 05:00 ile gece 01:00 arasında olup ulaşım ücretleri çok ucuzdur. Taksi fiyatları ise tam tersine pahalıdır. Kız arkadaşım Minsk gezisi boyunca sürekli taksi yerine Uber kullanıyordu. Minsk’te Uber kullanımı da oldukça yaygındır.

NOT: Beyaz Rusya gezisi yapmak isteyenler benim gitmediğim Brest , Gomel ve Vitebsk şehirlerini de gezebilirler.

Minsk Gezilecek noktalar

ÖNEMLİ EK BİLGİ:

Eğer Belarus Minsk gezilecek yerleri görmeye gidiyorsanız; uçak biletimi aldım oh be modunda ülkeye direkt olarak giremiyorsunuz. Belarus’a vize de yok diye ülkeye hemen almıyorlar. Sadece Beyaz Rusya’da geçerli olan Beyaz Rusya sağlık sigortanızı havalimanından alabileceğiniz gibi benim gibi Belarus sınır kapısında da alabiliyorsunuz. Kiev’den Minsk’e geçiş esnasında aldığım sağlık sigortası hakkında detaylı bilgileri Kiev’den Minsk’e nasıl gidilir yazımdan okuyabilirsiniz. Türkiye’den Beyaz Rusya sağlık sigortasını alacaklar hem noter tasdikli hem de Belarusça’ya çevrili nüshalarını yanında taşımak zorundalar. Bu da size ek bir maliyet olacaktır. Ben işimi garantiye alırım diyenler Kiev’de bulunan Beyaz Rusya Konsolosluğu’nda da alabilirler. Bir diğer önemli husus ise Belarus’a girmeden sınır kontrolleri öncesinde size migrasyon kartı dağıtılıyor. Bu kartı ülkeden çıkana kadar saklamak zorundasınız yoksa ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Minsk Gezilecek noktalar

Minsk Gezilecek Yerler

KGB’nin kurucusu olan Felix Dzerzhinsky heykelini görebilirsiniz.

Cumhuriyet Sarayı: Burada genelde konferanslar,kongreler ve gösteriler yapılıyor.

Lenin Caddesi: Burası diğer caddelere göre biraz daha küçük bir bulvardır.

Zafer Anıtı: Zafer Meydanı’nda bulunan bu heykel 38 metre yüksekliğinde olup anıtın tepesinde Sovyet Şeref Madalyası heykeli vardır. Sovyet Ordusu ve Beyaz Rus partizanlarının anısı için 1954 yılında yapılmış.

Sendikalar Kültür Sarayı: Oktyabrskaya Meydanı’nda olan Sovyet tarzı yapımıyla dikkatleri üzerine çıkan merkezde her yıl onlarca etkinlik düzenleniyor.

Gum Alışveriş Merkezi: Şampuan almak için girdiğim alışveriş merkezine sigara almak için de ayrıca gitmiştim. Büfe ve tekel bayi bulmak oldukça zor olduğu için bu alışveriş merkezini tercih edebilirsiniz.

Oktyabrskaya Meydanı: Aman aman bir güzelliği yok ama bisiklet kiralayıp buraya da gitmiştim.

Belarus Devlet Üniversitesi: Bağımsızlık Meydanı ile Minsk tren garının arasında kalıyor.

Privokzalnaya Meydanı: Tren garı ve otobüs terminalinin olduğu meydana hem Minsk’e geldiğimde hem de bisikletle gittiğimde bir hareketlilik görememiştim. Etkinlik ya da sokak gösterileri yapılmıyor.

Belarus Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi: Karla Marksa Caddesi üzerindedir. İçerisinde silah,geleneksel kıyafetler,etnografya,arkeoloji ve belgelerin bulunduğu koleksiyonlar var. Minsk’te gezilecek noktalar arasına ekleyebilirsiniz.

Karla Marksa Caddesi: Grafiti sevenlere tavsiye ederim ama öyle aman aman devasal grafitiler yok. Fakat caddede bulunan küçük kafede waffle ve yerel lezzetleri tatmıştım. Eğer çok zamanınıza varsa buraya gidilebilir.

Gorky Park: Gündüz sıcağından kaçmak ve tertemiz havasını solumak için 3 defa gittiğim parkta nehirde kano kiralamayı düşünmüştüm fakat kanolar çok eski olduğu için vazgeçmiştim. Muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Kastrycnickaja Street: Bu bölgede restoranlar,barlar,kafeler ve galeriler görebilirsiniz. Duvarlarında ise sanat çalışmaları görmek mümkündür.

Holy Spirit Cathedral: Holy Spirit Katedrali 1700’lü yıllarda çıkan yangından etkilenip tekrar inşaa edilmiş. Görüntüsü gayet zarif olup fotoğraf çekmek için ideal yerlerden birisidir.

Victory Square Minsk: Minsk gezilecek noktalardan birisi de şüphesiz burasıdır.

İndepence Square: Burası Minks’te görebileceğiniz en meşhur meydanlardan birisi olup Lenin Heykeli’ni ve Aziz Simon ve Helena Kilisesi’ni görebileceğiniz nokta. Kilisenin diğer adı ise Red Church.

KGB Merkezi , Lee Harvey Osvald Evi , Traetskae Pradmestse , Gözyaşları Adası (Isle of Tears), Aleksandr Nevsky Kilisesi , Saint Peter&Saint Paul Kilisesi , Hükümet Binası , Victory Park , St. Elizabeth Manastırı , Palac Mastactva , Büyük Vatanseverlik Savaşı Tarihi Müzesi , Dudutki ve Belarus Cumhuriyeti Ulusal Sanat Müzesi Belarus Minsk gezilecek noktalar arasındadır.

Minsk otobüs terminaline sabahın erken saatlerinde geldiğimde Beyaz Rusya’daki arkadaşım bana ne yapmam gerektiğini söylemişti. Otobüs terminali içerisindeki Mc’donald’s açıksa zamanımı biraz orada geçirip daha sonra Svisloch Nehri’ne gitmeden önce Red Cathedral’i ve Lenin Heykeli’ni görerek şehir merkezine geçebileceğimi söyledi. Terminalden karşıya geçerek Golden Coffee shopta sabah kahvaltımı yaptım. Minsk tren garının olduğu bölgeyi de görmüş oldum. Bu arada Minsk tren istasyonu ile otobüs terminali birbirine oldukça yakın. Kahvaltı sonra Lenina Caddesi’nde tıngır mıngır ilerleyerek etrafta neler var diye anlamaya çalışıyordum. Hostele check-in yapmak için saat çok erken olduğu için hiç acelem yoktu,bu yüzden Minsk gezilecek yerleri bu arada keşfetmeye çalıştım. En azından kafamda belli yerleri işaretleyip şehir haritasını hafızama kaydetmeye çalışıyordum. Aziz Simon ve Helena Kilisesi’nden düz devam ederek nehre doğru yürümeye başladım. Caddeden uzun süre yürüyerek sol tarafa nehre doğru yürüdüm. Şehir merkezine geldiğimi önüme çıkan tabelalardan anlamaya çalışırken soru sorduğum insanların İngilizce bilme oranını da öğrenmiş oldum.

İlk gün kız arkadaşla buluşacaktık ama ben de bu arada Belarus Minsk gezilecek yerleri kendim keşfetmek istiyordum. Bu tarz buluşmalar bazen iyi bazen kötü oluyor. Bir şehri keşfetmenin en iyi yolu o şehirde kaybolmaktır. Yoksa kendimi turist gibi sadece fotoğraf çekmeye gelmiş gibi hissediyorum. Bunu şu şekilde açıklayabilirim. Mesela İstanbul’a gelip Ayasofya,Kız Kulesi,Ortaköy ve Boğaz turu yaptığınızı düşünün sadece bu mekanların önünde fotoğraf çekmek turist gibi gezmektir. Ama ben Eminönü’nden balık ekmek yemek isterim,Eminönü esnafının aralarına girip kurufasulye yemek isterim. İşte bu sebeplerden dolayı ilk gün kız arkadaşla buluşmayı akşama erteledim. Minsk’te şehir merkezinde festival hazırlıklarını da görünce tam aradığım şeyin bu olduğuna kanaat getirdim. Neyse bir şekilde hostele yerleşip Ekim Meydanı’nı ve Victory Square gibi yerleri keşfettim. Gözyaşları Adası’nda da zaman geçirip Minsk Beyaz Rusya gezimi başlatmış oldum. Gündüzleri yapılan etkinliği saatlerce izleme keyfini yaşadım. Nehir kenarındaki sokak yemek festivaline ertesi gün kız arkadaşımla birlikte gittik. Sonrasında Victory Park’a doğru yürüdük…

Ertesi gün hostelden bisiklet kiralayıp bütün şehri gezdim. En keyif aldığım kısımlardan birisi de buydu. Bir şehri bisikletle gezmek. Bisiklet ile Svisloch Nehri kıyısınca bütün parkları gezip insanları izleyip günün keyfini çıkardım. Akşam olunca da Jazz Festival’e katıldık. Ertesi gün gitmediğim yerleri görmek istedim. Zaten küçük olan şehirde ıssız parklarının varlığı beni şaşırtmıştı. Ciddi derecede her yerde parklar var. K Marksa Caddesi’ne gidip grafitileri görüp akşam yemeğimizi yedik.

Çok detaylara girmeden anlatmaya çalıştım. Minsk gezi notlarımı videolarımdan daha detaylı görebilirsiniz. Ben 4 gün boyunca Minsk Beyaz Rusya’da inanılmaz eğlendim. En çok gitmek istediğim Minsk Botanical Garden’a gidemedim. Eğer festival zamanı Belarus’a gidecekseniz buraya 6 gün ayırabilirsiniz.

photo_library

Belarus'ta Yaşam Şartları

Özel merakım olan bu soruyu kız arkadaşıma sorduğumda şu cevabı alıyorum;

İnsanlar genel olarak işsizlik sorunu yaşıyorlar. Belarus’ta asgari ücret maaşı 300- 400 Dolar arasında değişiyor. 1+1 evde ailecek yaşıyoruz ve Minsk şehir merkezine ortalama yakın olan evimize 1000 TL kira ödüyoruz. Fakiri çok fakir ama zengini de ciddi derecede zengin. Hatta bu sebeplerden dolayı Belarus halkı özellikle gençleri çevre ülkelere çalışmaya çok fazla gidiyorlar.

Minsk Para Birimi

Belarus’un para birimi Belarus Rublesi olup 1 TL 1.7 Ruble ‘ye tekabül etmektedir.

Belarus'ta Döviz Bürosu Bulma Sorunu

Bir ülkeye gidince para bozdurma olayını nasıl halledersiniz? Klasik olarak döviz büroları vardır di mi? O ülkenin para birimi karşılığı olarak Dolar ve Euro başta olmak üzere bu bilgiler ışığında hesabımızı yaparız. Küçük bir dükkan bekleriz para bozdurmak için. Tabi bu durum genel bir beklentidir. Ama Belarus’ta para bozdurmak azıcık sıkıntılı. Döviz bürosunu aramadığım yer kalmadı en sonunda bankada bu işi hallederim diye plan yaptım. Gerçi nerenin banka olduğunu anlamak biraz zor oldu. Her yerde bankaların reklamı olsa da bir şekilde bulup para bozdurmak istedim. Gel gelelim hafta sonu olduğu için bankalar kapalıydı. Aklıma casinolar geldi ama tercihim döviz bürosundan yanaydı. Neyse bir şekilde küçük bir alışveriş merkezi bulup hemen girişte sağ tarafta bulunan döviz bürosunda parayı bozdurmuştum.

video_library

Belarus'a Ne Zaman Gidilir ?

Nisan ile Eylül ayları arasında Minsk gezisi tercih edilebilir. Minsk festivalleri kısmındaki detaylardan faydalanabilirsiniz.

Minsk Otel ve Hostelleri

Minsk’te çok fazla hostel yok benim kaldığım hostelin adı Trinity Hostel’di. Oteller çok pahalı. Eğer hostelde kalmak istemezseniz günlük daire kiralayabilirsiniz.

Minsk'te Nerede Ne Yenir ?

Bana tavsiye edilen restoranları belki araştırarak hoşunuza giderse gidebilirsiniz. Minsk’in güzel restoranları Lido,Kuhmistr,Vasilki ve Grunwald’mış. Borsch çorbası genelde Ukrayna ile karıştırılsa da Belarus’un çorbası farklıdır. Patates ve mantıyı muhakkak tatmalısınız.

Minsk Vize

T.C vatandaşları için Belarus ülkesine vize gerekmiyor. Lviv’de tanıştığım Japon sırt çantalı bir gezginin Japonya vatandaşları için Belarus’a vize gerektiğini duyunca şaşırmıştım. Düşünün Japonya pasaportu dünyada ilk 20. Sırada olduğunu hesaba katacak olursak Beyaz Rusya’ya gitmek için bir diğer sebebin de vize gerekmediğini listeye ekleyebiliriz.

Minsk Hava Durumu

Yaz aylarında ciddi sıcak olan Belarus kış aylarında ise dondurucu soğuklara maruz kalıyor. Hatta Haziran ayında bile geceleri dışarıda gezerken hafif soğuğu hissetmiştim ama o kadar da soğuk olmuyor. Fakat yağmur yaz aylarında ara sıra sizi rahatsız edeceği için bir yağmurluk yanınızda olursa fena olmaz.

Belarus Minsk gezilecek yerler

Minsk'te Yapılacaklar

Şöyle aman aman yapılacak bir şey olmasa da Minsk gezi rehberimde Minsk’te bisiklet kiralamanızı tavsiye ediyorum. Videomdan Minsk’te bisikletle şehir gezimi görebilirsiniz.

Minsk'te Fiyatlar

Diğer Avrupa şehirlerine göre daha ucuzdur. Yeme içme akşam yemeği 2 kişi 100 TL  aperatif yiyecekler ise 20 TL civarında tutuyor. Alışveriş merkezindeki fiyatları ise videomdan görebilirsiniz.

Minsk Tavsiyelerim

Tamamen şans eseri denk geldiğim Minsk Festival zamanını yakalayabilirseniz çok çeşitli yerel yemeklere ve gösterilere denk gelebilirsiniz. Benim gittiğim tarihte ilk defa yapılan Minsk sokak yemek festivali zamanı gidebilirsiniz. 13 Haziran’da yapılan Heritage of Belarus ,Celebrating the 950th Anniversary of Minsk festivaline denk gelmiştim. Minsk’te yapılan tüm festivallere http://www.belarus.by/en/about-belarus/belarus-events adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaldığınız otel ya da otelin Lenina Caddesi , Gözyaşı Adası , Svisloch Nehri’ne yakın olmasına özen gösterirseniz şehir merkezinde her yere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Victory Park’a gitmek için en güzel yöntem bisiklet kiralamak olacaktır. Minsk Svisloch Nehri’nin alışveriş merkezi tarafında bisiklet kiralama yerleri vardır. Ben kaldığım hostelden kiralamıştım.

Dudutki benim kanaatimce Minsk’te gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Benim zamanım yetmediği için gidemedim. Eğer Minsk gezilecek yerlerden ziyade festival olmasaydı ben Dudutki’ye gidecektim.

Genel olarak Minsk yeşik parkları,sakin yaşantısı ve bisiklet yollarıyla meşhurdur. Sakin ve huzurlu bir tatil yaşamak isteyenler için ideal bir şehirdir. Minsk’te gezilecek yerleri gezerken korna sesleri ve trafik çilesi görmedim.

Minsk şehrinin mimarisi bana ilk başta çok tuhaf gelmişti. Meraklı olanlar güzel fotoğraf kareleri çıkartabilirler.

Minsk’e otobüsle gitmek isteyenlere Ecolines firması önerilir ama daha ucuzu olan devlet otobüsleri de var.

Minsk otobüs terminalinden çıkıp metroya Plosca Lienina yani Lenin Meydanı’na yürüyerek 700 metre yürüyerek ulaşılabilir.

Belarus sağlık sigortasının ücreti kalacağınız güne bağlıdır. Kaç gün kalacaksanız o gün kadar bedel ödüyorsunuz.

Minsk’te araç kiralamak isteyenlere üzücü bir haber, araç bedelinin yarısı kadar bedel istiyorlarmış.

Şehirde İngilizce bilen sayısının azlığı sizi ürkütmesin insanlar size yardım etmek için seferber oluyorlar. Mesela bana yaşlı bir çift yardım için çok uğraşıp çocuklarını telefonla arayarak gideceğim yere gönderene kadar uğraşmışlardı.

Minsk’ten Kiev’e geçerken son anda otobüs biletimi almıştım. Size tavsiyem benim gibi son ana bırakmayın. İlk etapta yer yoktu ama ertesi gün (son gün) baktığımda ise sadece son koltuk kalmıştı o da 2 numara olan en kötü yerdi.

Belarus insanlara çok değer veriyor. Güvenlik ve sağlık o kadar çok ön plandaki halkın başına kötü bir olay geldiğinde devlet her türlü masrafı kendisi karşılıyor.

Minsk’te market manav bulmak oldukça zor bu yüzden alışveriş merkezini tercih edebilirsiniz.

Minsk’te çok fazla turist göremezsiniz. Önceleri kimseler gelmezken son zamanlarda yavaş yavaş turizmin hareketlendiği söylense de sırt çantalı gezgin görmek biraz imkansızdır.

Minsk gezi notlarına ekleme yapmak isteyenler yorum kısmında fikirlerini yazabilirler. Minsk gezilecek noktalara en fazla 3 gün ayırmak sanırım yeterli olacaktır. Eğer hareketli hayat tarzını sevenlerdenseniz bu şehir sizin beklentilerinizi karşılayamabilir.

photo_library
video_library

"Minsk Beyaz Rusya Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (15)

tamer artut 24 Nisan 2019 Çarşamba
merhabalar yorumlarınızın çoğunu okudum. ve çok eksik bilgiye sahip ve özellikle misnk şehrini iyi analiz edilmemiş öncelikle belarus çok güvenli mutlu sakin bir şehir halkı çok yardım sever ve türk insanına çok sıcaklar. paradan başlıyayım 100 abd doları 200 ruble çok yakın yapıyor ve 200 ruble 1 günlük orta derecede sabah öğle akşam yemeği taksi 2-veya 3 defa ancak yetiyor .taksiye yoldan bindiğinizde 3 katı nerdeyse oluyor unun için otelden taksi isteyin ve sürekli aynı taksiyi kullanın tanıtım kartları var .maksimum 10 dk geliyor gece hayatı gidilecek mekana göre değişiyor iyi kuluplerde 1 kadeh viski 40 ruble yani 20 dolar ona göre için derim.yemekler ve kahvaltı kültürü bize çok benzer açık büfe kahvaltı sanki yurumda konakladığınız bir otelde kavaltı yapıyorsunuz iyi bir restaurant da akşam yemeği hafif bir içki tek başınıza 200 ruble ödersiniz kısaca minsk sanıldığı gibi ucuz bir şehir değil istanbulun bile neredeyse 2 katı her şey 10 günlük bir ziyaretde en az konaklama içinde 3000 abd doları bulundurun .kredi kartınızdan 5 ruble karşılığında nakit avans çekebilirsiniz kredi kartınızı gönül rahatlığıyla kullanın. hiç sorun yok.kumarhanelerden aman uzak durun derim.şık ve düzgün giyindiğinizde her gittiğiniz yerde vip karşıalnırsınız buna çok dikkat ederler .
1 yanıtı görüntüle expand_more
İSMAİL 10 Eylül 2018 Pazartesi
Merhabalar,son 2 yılda 4 defa Minsk'te bulunmuş biri olarak bir iki düzeltme yapmak isterim izninizle. öncelikle gittiğiniz tarihi bilmiyorum ama sanırım 1 TL = 1.7 BYR değildir. 1,7 TL = 1 BYR'dir. paradan 4 sıfır atıldıktan sonra bizim paramızdan daha değerli oldu Belarus Rublesi. şu anda (eylül 2018) dolardaki durumdan dolayı 1 Belarus Rubles yaklaşık 3,20 TL'ye denk gelmektedir. gidecek arkadaşlar şöyle bir hesap yapabilir kabaca 1 Belarus Rublesi = yaklaşık 0,5 Amerikan Dolarıayrıca Trde schengen başvurularında kullanılan yurtdışı seyahat sağlık sigortası ile ülkeye giriş yapabilirsiniz. ekstra bir sigortaya gerek yok. fakat 5 iş gününden fazla kalacaksanız ve evde kalıyorsanız (otel ve hosteller kendileri hallediyor) göç birimine kayıt yaptırmanız gerekiyor. burdaki memurlar kiril alfabesiyle yazılmadığı için bu sigortayı kabul etmiyorlar. havaalanında pasaport kontrol noktasına gelmeden ufak bir sigorta ofisi var. oradan da sağlık sigortasını yaptırabilirsiniz. ama 5 iş gününden az kalacaksanız bu detaylara gerek yok burdan aldığınız seyahat sağlık sigortası ile gidebilirsiniz.
sedat.ayoglu 24 Ağustos 2018 Cuma
Selam Serkan, Belarus sağlık sigortasını Türkiye'den almana sevindim. Otobüsle Minsk'e gidecek olursan Belarus sağlık sigortasını sınırda rahatlıkla alabilirsin. Ben gecenin köründe almıştım. Sınıra gelince Kiev - Minsk otobüsündeki hostesle aşağıya iniyorsun ve seni sınırda bir kulübeye götürüyor. Orada kaç gün kalacağını soruyorlar ve ona göre para ödüyorsun. Hafızam beni yanıltmıyorsa yanında hem Euro hem de Dolar götür ki sorun çıkmasın. Ayrıca hem 10'arlık hem de 5'er dolarlık banknot olsun yanında bozuk para sorunu yaşayabilirsin ödeme sırasında. Belarus Minsk gezilecek yerler hakkında yorumlarını döndüğünde bekliyorum:)
Serkan 24 Ağustos 2018 Cuma
Merhaba.26 Ağustos akşam 22:05’e Kiev’den Minsk’e otobüs bileti aldım.Türkiye’den Generali Sigortadan Belarus için sağlık sigortası yaptırdım.Poliçeyide mailimden çıktı aldım.Bu poliçeyle Belarus’a giriş yapabilirmiyim?Giriş yapamayacak olursam gecenin bi vaktinde sınırda Belarus sağlık sigortası alabilir miyim?
sedat.ayoglu 10 Temmuz 2018 Salı
Merhabalar , alışveriş merkezi olan yere girip hemen sağ tarafta döviz bürosu var. Minsk yemek fiyatları ise kendi para birimleri. Güzel bir Minsk gezisi dilerim.
Şeyma 10 Temmuz 2018 Salı
. Kiev'den minsk'e geçeceğim otobüsle. Sıkıntı ettiğim iki konu var. Birincisi döviz problemi yazınızda avm lerden çevirildiğini yazmışsınız ama yine de emin olmak istedim, otelimize yakın galileo mall var acaba burdan çevirebilir miyiz? İkincisi birkaç cafenin menüsüne baktım ve yemek menüleri için 12,13 civarında fiyatlar vardı acaba menüler euro cinsinden mi ? Teşekkür ederim ..
sedat.ayoglu 12 Haziran 2018 Salı
Merhaba, Belarus Minsk'e giderken Euro ya da Dolar muhakkak yanınızda olsun. Riske girmeyin. Ben Ukrayna Kharkiv Havalimanı'na indiğimde havalimanı içerisinde döviz bürosu kapalıydı. Böyle ters durumlarla karşılaşmamak adına dikkat edin. Özellikle Belarus gibi bir ülkede döviz bürosu bulma sorunu yaşarken ben olsaydım riske girmezdim.
cgn 12 Haziran 2018 Salı
Merhaba,illa euro götürmek gerekiyor mu? kredi kartı ile havaalınında belarus parası alabilir miyim? döviz konusunda tavsiyeniz nedir?14 haziranda gidiyorum.
Ebra 4 Haziran 2018 Pazartesi
Belarusta 4 gun kalmak istesem ne kadar turk lirasi gozden cikartmam gerek ? Gezebildigim kadar gezip alisverisi de isin icine katarsak. Rica etsem cevaplarmisiniz
sedat.ayoglu 28 Mayıs 2018 Pazartesi
5) Minsk güvenli bir şehir bu konuda garanti verebilirim. Eğer ek iş yapmayı planlıyorsanız şehirde sizin yapabileceğiniz işleri workaway sitesine üye olup bir deneyebilirsiniz demek de geçiyor gönlümden ama Belarus'ta yaşam ve maaş şartları çok da parlak değil. Denemeye değer mi? neden olmasın?
sedat.ayoglu 28 Mayıs 2018 Pazartesi
. 3) Minsk şehir merkezi ve parkları olmak üzere bütün şehri talan ettim ve şunu net söyleyebilirim. Minsk'te her köşe başında bizde olduğu gibi A101 ve Bim tarzı yerel marketler bulmak çok zor. Peki ne yapmalı ? Avm'lerde uzakta kalıyor. Haftalık erzak alabilir ve yurtta size özel bir dolap varsa ki vardır depolayabilirsiniz. 4) Minsk bütçesi için elinizde bulunan paranın yeterli olacağını iddia edemem ama öğrenci tarzı yaşamı orada da idame ettirmeyi başarabilirseniz paranız yeter gibi düşünüyorum ama bu sadece bir ön görü.
sedat.ayoglu 28 Mayıs 2018 Pazartesi
Merhabalar Belarus Minsk şehri hakkında uyarılarım. 1) Para bozdurma olayı sorun olmuyor fakat hemen hemen bazı ülkelerde olduğu gibi dövizciler her sokak başında olmuyor. Minsk şehir merkezinde bankalarda da bozdurabilirsiniz ya da benim gibi Avm içerisinde de bozdurabilirsiniz. 2) Belarus para birimi Beyaz Rusya Rublesi'dir. TL yerine Dolar ya da Euro götürmek çok daha mantıklı fakat Dolar kurunun çok dalgalı olduğunu düşünürsek paranızı Euro götürmeniz sanki bir tık daha mantıklı olacak gibi.
Ebruska 26 Mayıs 2018 Cumartesi
Merhabalar..Ben bu yaz Minsk'e gideceğim ve öğrenci olarak dil geliştirme programına katıldım. Bir yurtta kalıcam. Benim merak ettiğim ise aylık benim sadece yeme içme ve arada alışveriş gibi ne kadar masrafım olur? buna kalacağım kira dahil olmadan cevaplarsanız sevinirim. yan, 3 ay kalıcam ve bana toplamda 1000 dolar civarı para yeterli olur mu? bir de her yerde beyaz rusya rublesi mi geçiyor yoksa yalnızca usd yada euro kabul eden yerler de var mı?cevaplarsanız sevinirim..
sedat.ayoglu 24 Mart 2018 Cumartesi
600 Dolar kaç gün için yeterli mi? Ben hostelde kalmıştım fiyatı uygundu. 3 ay kalacağını Belarus'a girerken belirtmen gerekiyor ya da oldu ki kalacağın gün sayısına Belarus'tayken karar verip değiştirdin muhakkak karakola bildirmen gerekiyor. Belarus'ta hayat Ukrayna kadar ucuz değil ama bir Türkiye kadar da pahalı değil ikisinin ortası diyebilirim tabi bu sektöre göre farklılık gösterse de yeme-içme olarak bahsettiğim gibi.
Kenan 23 Mart 2018 Cuma
Kardeşim yüreğine sağlık gayet iyi yazmışsın ( sormak istediğim bir kaç şey var hayat pahallı mı orda aylık 600 dolar yeter mi bana ve 3 ay kalabiliyor muyuz ?

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z