Yaz

Ukrayna Turu İçin Altın Tavsiyeler

calendar_today Haz 11, 2017 label

Ukrayna Turu İçin Altın Tavsiyeler

Özellikle Ukrayna’ya kimlikle giriş serbest olduktan sonra Ukrayna’ya gitmek isteyenler her geçen gün artıyor. Peki nedir bu Ukrayna olayı? Herşey anlattıkları kadar var mı? Yoksa herkes bol keseden atıyor mu? Türkiye Ukrayna uçak biletini önceden alıp ucuza kapatanların bazıları Ukrayna turunu bitirip geri geldi bazıları ise Lviv Ukrayna , Kiev Ukrayna , Odessa Ukrayna , Kharkiv (Harkov) Ukrayna hakkında yazılanları her gün araştırıyor. Ukrayna seyahatim boyunca Ukrayna’da gezilecek yerlerden , Kharkiv gezilecek yerlere , Kiev gezilecek yerlerden Lviv gezilecek yerlere kadar Ukrayna’ya gideceklere tavsiyelerimi canlı canlı Ukrayna’dan yazdım. Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler yazımda Ukrayna hakkında daha değişik bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu yazıda Ukrayna gezi yorumlarım , Ukrayna’ya gitmek için gerekenler , Ukrayna’ya pasaport kalktı haberlerinin en net bilgilerini ve Ukrayna turu nasıl yapılır? gibi bilgiler bulacaksınız. 15 günlük Ukrayna turumdan sonra bu yazıyı yazmak boynumun borcu olduğunu düşündüm, işte sizlere Ukrayna gezi rehberim hakkında detaylı bilgiler.

Ukrayna gezilecek yerler herkesin en çok merak ettiği ülke olduğunu düşünerek sizlere bu bilgileri yazıyorum. Ukrayna hakkında sormak istediklerinizi yorum kısmında sorabilirsiniz.Ayrıca Ukrayna gezilecek yerler hakkında tecrübe sahibi olanlar yorum kısmında bilgi verebilirler.

Ukrayna'ya Kimlikle Giriş

Ukrayna’ya kimlikle giriş serbest oldu evet ama bu sadece yeni çipli kimliklerimiz için geçerli bir durum. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan uçağa binerken bir tane Türk vatandaşı kimlikle girmek isteyince görevli sadece ‘’yeni çipli kimlikle Ukrayna’ya girebileceğini bu yüzden pasaport göstermek zorunda olduğunu’’ söylemişti. Böyle zor durumlarla karşı karşıya kalmamak için pasaportu olanlar yeni çipli kimlik çıkartmaları zorunlu değildir. Bu durum sadece pasaportsuz Ukrayna’ya girişlerde geçerlidir. Yani eğer çipli kimliğiniz yoksa pasaportunuz yanınızda olmalı.

Ukrayna Haritası

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram: @cilgingezgin_

Facebook: Çılgın Gezgin

Ukrayna Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler

Kiev Gezilecek Yerler

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Ukrayna'dan Belarus'a Geçiş

Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna Aşk Tüneli

Ukrayna'ya Kimlikle Giriş

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Ukrayna Şehirleri

Ukrayna Gece Hayatı

Odessa Gezilecek Yerler

Lviv Gezilecek Yerler

Ukrayna Uçak Bileti

Ucuza Ukrayna bileti arayanlardansanız en uygun dönem Şubat ayında havayollarının ucuza bilet kampanyasını yakalamak olacak. Ben İstanbul – Kharkiv gidiş , Lviv- İstanbul dönüş uçak biletimi 150 TL’ye almıştım. Ama bu kampanya bazen Ramazan Bayramı’na girmeden önce İstanbul’a dönmek zorunda olduğunuz için ucuz oluyor. Şubat ayından bayrama kadar Ukrayna’ya ucuza uçak bileti alabilirsiniz. 

Ukrayna Pasaport Kontrolleri

Ben Kharkiv pasaport kontrollerinde hiçbir soruya takılı kalmadan çok rahat bir şekilde giriş yaptım. Aynı şekilde Lviv’den İstanbul’a gelirken de her hangi bir sorunla karşılaşmadım. Benim önümde ve yan sırada bekleyen Türklerin bazılarına sorular sordular bazılarına sormadılar. Biraz şans meselesi ama sordukları soru ‘’Ne amaçla geldiğiniz ve kaç gün kalacağınız’’ gibi oluyor. Siz her ihtimale karşı sorulan sorulara sakince cevaplayıp nerede kalacağınızı ve dönüş biletlerinizi ispatlayan evrakları yanınızda bulundurun.

Museum of Folk Architecture Lviv

Ukrayna'da Dil Sorunu

Kharkiv’de ciddi anlamda dil sorunu var. Şehirde İngilizce bilen sayısı yok denecek kadar az. Ciddi derecede az. Tekrar söylüyorum burada İngilizce bilen yok. Peki bu durumda ne yapmalısınız? Ukrayna’ya gelmeden önce offline Google çeviri ya da hangisi offline çalışıyorsa o programı muhakkak indirin. Bendeki program offline çalışmıyor. Diğer bir Ukrayna tavsiyesi ise gideceğiniz yerleri yine offline çalışan bir harita indirerek harita üzerinde işaretlerseniz gideceğiniz yeri gösterip yardım isteyebilirsiniz. Kharkiv’de İngilizce bilen sayısının az olmasına aldanmayın bu durum Ukrayna’nın diğer şehirlerinde etkisini yavaş yavaş yitiriyor. Kiev gezilecek yerler için Ukrayna Kiev’de İngilizce bilen sayısı artıyor ve Lviv gezilecek yerler için Lviv’e doğru gittikçe çok daha fazla İngilizce bilen sayısının arttığına şahitlik etmiştim.

Ukrayna Ulaşım Rehberleri

Lviv Nerede

Kiev Nerede

Kharkiv Nerede

Odessa Nerede

Ukrayna Nerede

Ukrayna Para Birimi

Ukrayna’nın para birimi Grivna’dir. Şu şekilde hesaplayabiliriz. 1 TL 7 Grivna yapıyor. 10 Doları havalimanı çıkışında bozdurup 252 Grivna almıştım. Ukrayna’nın para birimi sürekli değişiyor gibi bir şeyler duymuştum bu hesaplama tahminidir.

Kharkov Havalimanı Döviz Bürosu

Kharkiv Havaalanı’nda pasaport kontrolünden geçer geçmez döviz bürosunun kapalı olduğunu görmüştüm İlk baştaki ‘’Taşındık no:17 ‘’ yazıyordu baktım ki diğeri de kapalı hemen dışarı çıktım. Havalimanı çıkışında otobüs durağının hemen arkasında döviz bürosu var. Dikkat etmeniz konu bozuk para almaya çalışın yani en azında 10 Grivna cebinizde olsun. Bu hem otobüse hem de metroya yetecek bir rakam.

Ukrayna Havalimanlarından Şehir Merkezine Gidiş

Taksi birinci seçenek olabilir. Kharkiv Havalimanı’ndan şehir merkezine taksilerin en fazla 5 TL yani 40 Grivna karşılığı olabileceği bilgisini almıştım. Kharkiv Havalimanı’ndan yerel halk şehir merkezine 40 Grivna’ya gidiyor siz de pazarlık gücünüze bağlı olarak bu rakamı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Taksiler genelde 100 Grivna’dan kapıyı açıyorlar eğer gece Kharkiv Havalimanı’na giriş yaptıysanız mecburen taksiyle geleceksiniz. Yerel halk ile turistler arasında taksi fiyatları ciddi derecede fark ediyor.

Lviv Opera Binası

Ukrayna Hakkında Yazdığım Yazılar

Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler

Kiev Gezilecek Yerler

Lviv Gezilecek Yerler

Ukrayna'ya Kimlikle Giriş

Ukrayna Aşk Tüneli

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Ukrayna'dan Belarus'a Geçiş

Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Ukrayna Gece Hayatı

Ukrayna Şehirleri

Odessa Gezilecek Yerler

Ukrayna Aşk Tüneli Rivne

Otobüs Ve Metro İle Kharkiv Şehir Merkezine Giriş

Kharkiv Havaalanı’ndan şehir merkezine metro yok. Ukrayna’da metro ağı ile ulaşım her yerde efsane güzellikte ama Kharkiv Havaalanı’na kadar ulaşamamış.

Otobüs ile Kharkiv Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım ücreti ise 3 Grivna yani 50 kuruştan bile daha da ucuz bir rakam. Otobüs sizi Gagarina Meydanı’na getiriyor sonrasında ise 3-5 metre yürüyüp alt geçitten metroya bağlanabilirsiniz. Detayları Kharkiv Gezilecek Yerler yazımdan okuyabilirsiniz.

Ukrayna Otobüs Ve Metro Fiyatları

Otobüsler 3 Grivna’dan başlıyor metrolar ise fiks tarife 4 Grivna veriyorsunuz. Metro içinde metro var. Ben Gagarina Meydanı’nda Kharkiv’de gezilecek yerleri görmeye gittiğimde 2 defa metro değiştirdim. Metro değiştirirken ekstra bir jeton daha almıyorsunuz hemen bir üst kata çıkıp başka metroya biniyorsunuz. Tabi metro değiştirme olayını gideceğiniz adrese göre orada karar verebilirsiniz.

Kharkiv Gezilecek Yerler Hakkında

Kharkiv’de gezil2ecek yerlerin hepsi bir meydanda toplanmış durumda. Universytet metro durağında inerseniz her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Kharkiv Lopan Nehri’ne ise metro ile ulaşım mümkündür.

Kharkov'a Gidilir Mi?

Ukrayna gezilecek yerler listesi elimde olsun sadece gezilecek yerleri turist gibi gezeyim diyorsanız Kharkiv şehrini direkt pas geçebilirsiniz. Benim amacım dünya turu olduğu için İngilizce konuşulmayan ülkelerde ne gibi sorunlar yaşarım diye hep merak etmişimdir. Bu tecrübemin ilk ayağını kazanmak amacıyla Kharkiv şehrine geldim. Başka sebepler de var ama bunu  Kharkiv gezilecek yerler rehberimde yazdım. Kharkiv’de gezilecek yerleri 1-2 saatte hadi yarım günde bitirdiniz diyelim sonrasında Kharkiv’den Ukrayna Kiev ‘e  hızlı trenle gece yolculuğu yaparak geçebilirsiniz hem de bu sayede o gece konaklama parasından da yırtmış olursunuz. Kharkiv’e gelinecek en güzel zaman ise üniversite zamanı olursa daha da Kharkiv şehri daha hareketli oluyormuş.

Pirogovo Open Air Museum Pirogovo Açık Hava Müzesi

Ukrayna'da Şehirler Arası Tren Bileti Alma Olayları Ve Fiyatları

Ukrayna’da şehirler arası ulaşım tren bileti alacağınız adres için http://booking.uz.gov.ua/en/ tıklayabilirsiniz.

Ukrayna'da Fiyatlar

Bu ülkede her şey pazarlık üzerine kuruluymuş. Mağazaya bile gittiğinizde muhakkak pazarlık yapın. Kaldığım hosteldeki görevliden aldığım bilgidir bu. Taksiye binerken de bu pazarlığı unutmayın. Israr edin hatta daha da ısrar edin. Pazarlık yapmak sünnettir.

Ukrayna Turu Nasıl Yapılır ?

Kendimden örnek vermek gerekirse, ben Kharkiv Ukrayna şehrinden başlayıp Ukrayna Kiev ’e oradan Belarus’a geçiş yapıp daha sonra tekrar Kiev’e gelip Lviv gezilecek yerlere geçtim. Ukrayna’ya arabayla gitmek isteyenler bu rotaların dışında çok daha harika yerler görecektir. Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler bölümünden nerelere gittiğimi görebilirsiniz.

Ukrayna Gezi Yorumlarım

Ukrayna Kharkiv gezilecek yerler ile başlamıştı Ukrayna turum… Kharkiv’de çok fazla zaman geçirmemek olsa da planım Lopan Nehri’nde sal kiralayınca Kharkiv şehrini sevmeye başladım. Kharkiv gezi rehberimde de bahsettiğim gibi Kharkiv’de en fazla 2 gün zaman geçirilebilir.

Kiev gezilecek yerler biraz dağınık olduğu için burada 3 gün yeterli olacaktır.

Lviv gezilecek yerler genelde hemen hemen yürüme mesafesinde olduğu için 2 günden fazlası sizler için sıkıcı olabilir.

Lviv Rynok Meydanı

Ukrayna'ya Gitmek İçin Gerekenler

Ukrayna’ya vize kalktı mı? Sorularının ardı arkası kesilmiyor. Evet,Ukrayna’ya vize kalktı. Ukrayna’ya pasaportsuz girişlerde 2017 yılından sonra serbest olduğu haberini vereyim. Ukrayna’ya gitmek için gereken tek şey çipli yeni kimlikleriniz olacaktır.

Türkiye Ukrayna Uçak Bileti Fiyatları

Kharkiv şehri ucuza Ukrayna uçak bileti için en ideal şehirdir. Kiev ve Lviv uçak bileti fiyatları yaz aylarında ciddi pahalı olup 500 TL ile 1000 TL arasında oynuyor. Eğer erkenden bilet alırsanız çok çok daha uygun fiyata bilet bulabilirsiniz.

Ukrayna'ya Kimlikle Giriş Başladı Mı?

Evet.

Ukrayna Turumu Kimlikle Giriş İle Yapmak İstiyorum Herhangi Bir Ek Ücret Ödemeli Miyim?

Kesinlikle Hayır.

Türkiye-Ukrayna Saat Farkı

Türkiye ile Ukrayna arasında saat farkı yoktur.

Ukrayna Parası Değerli Mi?

Hayır.TL ile kıyaslandığında bizim paramız 7 kat daha değerli.

Ukrayna Dili Nedir?

Ukrayna resmi dili Ukraynaca’dır.

Ukrayna Lviv Turumu Tek Başıma Yapabilir Miyim?

Evet, Lviv gezilecek yerler hepsi bir arada toplanmıştır.

Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler elbette bunlarla sınırlı değildir. Fakat o kadar çok sorular geldi ki hepsini farklı başlıklar altında toplama gereği duydum. Ukrayna’ya gitmek için gerekenler , Ukrayna turu ve Ukrayna gezi yorumlarımın hiçbir bölümünde Ukrayna gece hayatı ile ilgili bilgi bulamazsınız.

"Ukrayna Turu İçin Altın Tavsiyeler" Hakkındaki Genel Yorumlar (1)

Yasin Kılıç 30 Temmuz 2018 Pazartesi
Teşekkürler güzel yazı

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z