Yaz

Kosova Gezilecek Yerler

calendar_today Kas 29, 2016 label

Kosova Gezilecek Yerler

Kosova balkanların tam kalbinde yer alan yıllarca işgal altında yaşamış bir ülkedir. Buna rağmen dik duruşuyla Balkanlarda Türklerin sık ziyaret ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Her ne kadar Kosova gezilecek yerler bakımından deniz,kum ve güneş vaad etmese de tarihe meraklı insanların mutlaka gidip görmesi gereken balkan ülkesidir.

Balkanlar gezilecek yerleri görmeden önce Kosova hakkında kendi içimde nedenini bilmediğim halde pozitif düşünüyordum. Kosova gezilecek yerleri gezerken Kosova halkıyla sohbet ettikten sonra bu konuda ne kadar haklı olduğumu anladım. Bahsettiğim şey Kosova’nın gezilecek yerleri değil Prizren’in gezilecek yerleri de değil… Tamamen Kosova halkının geçmişte yaşadığı sıkıntıları okumam ve araştırma yapmamla ilgili bir durumdu. Merak ettiğim şey Prizren gece hayatı da değildi. Peki ya neydi? Kosova gezi yazısının devamında sizlere kısaca Kosova tarihi hakkında bilgiler verip, neden bu şekilde pozitif ön yargıyla Kosova’nın gezilecek yerlerini görmeye gittiğimi de yazdım. Hemen güzel haberi vereyim Kosova’ya vize yok. Sinan Paşa Camii Prizren ve Cuma Camii Prizren en başta muhakkak görülmesi gereken yerlerdendir. Kosova’da ne yenir? Prizren ve Priştine nerede? gibi soruların cevaplarına yavaş yavaş başlayalım.

photo_library

Kosova’ya Giriş

Prizren gezisinin benim için çok ayrı bir yeri var. Karadağ’dan Kosova’ya geçişim zaten ayrı bir maceraydı. Karadağ’dan Kosova’ya nasıl geçtiğimi Podgorica gezilecek yerler yazımdan okuyabilirsiniz. Karadağ (Podgorica) otogarında uyuyup Kosova’ya geçerken bu seferde otobüsün lastiği patladı. Bu durumun korkutucu bir yanı yok elbette. Ama sorun şu ki; zaten otobüsle balkan ülkeleri turu yaparken saatlerce dağlık yollardan tıngır mıngır giderken bir de üstüne lastik patlayınca ve otobüs mecburen tamirciye gitmek zorunda kalınca 3-5 km hızla tamirciye kadar 2 saatte gidebildik.

Kosova otogarına iner inmez sırt çantamla birlikte Prizren şehir merkezine doğru yol alırken ‘’Ne kadar sessiz sakin bir şehir’’ diye içimden geçirmiştim. Gel gör ki hislerim bana Prizren’de gezilecek yerlerde çok fazla şey bulamayacağımı ama Prizren şehrinin huzur dolu bir yer olduğunu söylüyordu. Önce Prizren otellerinden ya da hostellerinden kendime bir yer bakayım diye düşündüm o kadar yorgundum ki dinlenip Kosova gezilecek noktalara başlarım diye aklımdan planlar yapıyordum. Prizren otogarından şehir merkezine doğru yavaş yavaş yürürken kulağıma Türkçe sesler takılı kalmıştı. Şaka gibi değil mi? Balkan ülkeleri turu yaparken Sırbistan’da Türkçe kelimelerin kullanıldığına şahitlik etmiştim ama Kosova’da duyduğum şeyler adeta Türkçe bir sohbetti… Kosova köftecisi bir abiyle bir başka adam köfte dükkanının önünde Türkçe sohbet ediyorlardı…

Selamünaleyküm, aleykümselam diyerek daldım köfteciye. Zaten Podgorica - Prizren arası otobüs yolculuğu hem uzun hem sıkıcı hem de yorucu geçmişti. Bir gece önce de Podgorica otogarında uyuyunca (uyuyamayınca) karnım da zil çalmaya başlamıştı. Prizren yemeklerine Kosova’nın köftesi ile açılış yapmış oldum. Şimdi Kosova rehberini yazarken Kosova köftesi çekti canım, olsa da yesek…

Ben dayıya (Kosova köftecisine) Priştine Kosova hakkında sorular sormak niyetindeydim ki baktım bizim dayı sohbeti seven birisi başladık koyu sohbete…

Baktım Prizren’de hava durumu da gayet güzel sohbeti bozmadan devam ettim. Hem Prizren gezilecek yerleri hem de Prizren gece hayatı hakkında da bilgiler aldım. Bu arada Kosova Türkçesi gerçekten kulağa çok hoş geliyor. Kosova köftecisi dayıyla yaptığım sohbetin özetini sizlere aktarıyorum;

Önceleri Kosova ile diğer ülkeler arasında hiçbir sorun yokmuş. Kosova halkı elini kolunu sallayarak istedikleri ülkeye giriş çıkış yapıyormuş. Fakat Balkan savaşları sonucunda Kosova’yı Sırbistan tanımadığı gibi diğer balkan ülkeleri de Kosova halkını pek sevmez olmuş.

Sıbristan Kosova'yı Tanımıyor Ne Demek?

Vizesiz balkan ülkeleri turu yaparken önce Kosova’ya girerseniz daha sonra Sırbistan’a giremezsiniz. Pasaportunuzda Kosova mührü gören Sırbistan pasaport kontrol noktasındaki polisler sizleri Sırbistan’a almayabilirler. Bu ihtimal çok yüksektir. Vizesiz balkan ülkeleri turu blog yazılarımda özellikle bu konuyu belirtmek isterim. Ben Sırbistan’dan Kosova’ya geçiş yaptığım için bir sorunla karşılaşmadım. Eğer Kosova’dan Sırbistan’a geçiş yapmak isterseniz ya da Sırbistan’a geçmeden diğer ülkeleri geçmek isterseniz bu konuyu dikkate alın derim. Balkan turu yapanların da bu konudaki tecrübelerini merak ediyorum. İsteyenler balkan turu yorumlarını yorum kısmında paylaşabilirler.

Sırbistan Kosova ilişkilerinin bu denli kötü olmasının sebebi ise; Sırbistan’ın , topraklarını büyütmek ve ‘’Büyük Sırbistan’’ devleti kurmak için Kosova halkına en acımasız şekilde işkenceler,baskılar ve soykırım uygulamasıdır. Sırbistan’ın en büyük hedefi ise Kosova’nın da topraklarını ele geçirmekti.

Kosova’nın Başkenti Neresi?

Kosova’nın başkenti Priştine’dir.

Kosova Nerede?

Kosova’nın komşu ülkeleri Sırbistan,Karadağ,Makedonya ve Arnavutluk’tur. Çoğunluğu Türklerin yaşadığı Prizren şehri dışında Priştine Kosova’nın bir diğer büyük şehridir. Kosova, Avrupa kıtasının güney tarafında ve Balkanların kuzeybatısında yer alıyor. Çok önemli bir konuma sahip olan Kosova, Türkiye ile batı ülkeleri arasında köprü görevi görüyor. Balkan ülkeleri turu yaparken Kosova’da gezilecek yerleri de görmenizi tavsiye ederim.

Kosova’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Kosova’ya bir çok havayolu firması direkt olarak uçuş yapıyor. Kosova Priştine Havalimanı’na yaklaşık 1,5 saat yolculuk yaparak gidebilirsiniz. Priştine Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs ve taksi seçenekleri olduğu gibi araç kiralayarak da ulaşabilirsiniz. Türkiye’den Prizren şehrine direkt uçuş yoktur.

Priştine’den Prizren’e Nasıl Gidilir?

Priştine - Prizren otobüs seferlerinin 30 dakikada bir  var olduğunu Kosova’dayken öğrenmiştim. Podgorica’dan Kosova’ya geçip daha sonra Priştine’den Prizren’e geçebilirsiniz. Priştine gezilecek yerleri görmeye gidecektim ama ben Kosova’dan Arnavutluk’a gitmeyi tercih ettim.

Prizren’den Priştine’ye otobüs seferlerini Prizren otobüs terminalinden öğrenmeniz daha sağlıklı olacaktır. Kosova’ya aşırı turist gelmediği için otogarın çalışma sistemi biraz farklı işliyor. Ben Kosova’dan Bosna Hersek Mostar’a tekrar geri dönmeyi düşündüğümde otogarda kimseler yoktu. Prizren otobüs terminalinin hemen dışında bulunan seyahat firmalarından daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Hatta Kosova’dan Arnavutluk’a geçerken otobüs biletimi almıştım fakat taksi beni Kosova Prizren otoban yoluna bırakmıştı ve Tiran’a giden minibüs beni yol üzerinden almıştı.

Prizren’den Priştine’ye yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor ve otobüs fiyatı 5 Euro’dur.

Kosova gezilecek yerler notlarıma bir şey daha eklemek istiyorum. Prizren Taş Köprü’den karşıya geçerek Şadırvan Meydanı’ndaki kafelerde ücretsiz wi-fi bulabilirsiniz. Prizren otobüs terminali ise şehir merkezi yürüyerek 10 dakika sürüyor. Prizren şehrinde hemen hemen herkes Türkçe biliyor. Prizren şehri Bistrica (Akçasu) tarafından ikiye bölünmüştür.

Kosova’nın Diğer Şehir ve Ülkelere Mesafeleri

  • Prizren - Priştine arası 85 km , 
  • Prizren-Tiran arası 180 km ,
  •  Üsküp-Prizren arası 100 km,
  •  Priştine -Üsküp arası 90 km’dir.

Arnavutluk Tiran’dan Kosova’ya nasıl gidilir?

Tiran’dan Kosova’ya 3,5 saat süren otobüs ya da minibüs yolculuğu yaparak ulaşabilirsiniz. Arnavutluk Tiran’da otogar sistemi yoktur. Seyahat firmalarından otobüs bileti alarak o seyahat firmasının önünden kalkan otobüse biniyorsunuz. Bu konudaki detaylı bilgilere Arnavutluk Gezilecek Yerler yazısından ulaşabilirsiniz.

Kosova’ya Arabayla Nasıl Gidilir?

Kosova’ya arabayla gitmek için Bulgaristan üzerinden 1700 km’lik mesafeyi göze alarak gidebilirsiniz.

Karadağ’dan (Podgorica) Kosova’ya Nasıl Gidilir?

Karadağ’dan Kosova’ya geçiş yaparken dikkat etmeniz tek konu Karadağ’ın başkenti olan Podgorica’dan Kosova’ya otobüs olmasıdır. Karadağ Budva ya da Kotor’dan direkt olarak Kosova’ya otobüs yoktur. Ben 10 saatte 16,5 Euro ödeyerek Karadağ’dan Prizren’e gitmiştim. Sabah 07:45 ve akşam en son 20:00’de olmak üzere 2 sefer otobüs bulunabiliyor.  

Üsküp - Prizren arası, Üsküp – Priştine arası otobüs seferleri hakkında detaylı bilgi sahibi değilim.

Kosova Dini

Kosova’nın dini İslam olup,Katolik-Hristiyan, Ortodoks-Hristiyan dünyasının Avrupa kıtasında kesiştiği bölgededir.

Kosova Para Birimi

Kosova’nın para birimi Euro’dur. Arnavutluk’tan (Podgorica) Kosova’ya (Prizren) geçerken döviz bürosuna ihtiyaç duymayacaksınız.

Kosova Vize İstiyor Mu?

Vizesiz balkan ülkelerinden Kosova’ya vize için bir ton evrak işleriyle uğraşmanıza gerek kalmayacak. Kosova Türkiye’den vize istemiyor sadece pasaport ile giriş yapılabiliyor.

Kosova’da Ne Yenir?

Kosova’da ve Prizren’de yenilecek en güzel şeyler Kosova köftesi ve böreğidir. Kosova Prizren şehrinde bulunan Sebil etrafındaki restoranların genel olarak menüsünde köfte ve börek bulunuyor. İsterseniz Prizren şehir merkezinden otobüs terminaline giderken sağlı sollu restoranlara da bir göz atabilirsiniz. Kosova köftesinin bir diğer adı da Pljeskovica köftesi diye adlandırılır.

Kosova’da Hayat Pahalı Mı?

Balkan savaşları ve özellikle Sırbistan’ın Kosova üzerindeki baskıları sonucunda Kosova Priştine ve Prizren şehirleri ekonomik olarak gelişimini tamamlayamamıştır. Kosova’da yaşam giderlerinin en büyük payını ev kiraları alıyor. Kosova’da ev kiraları 250 Euro’dan 400 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Priştine Kosova’ya gitmediğim için bir yorumda bulunamıyorum. Eğer Priştine gezilecek yerleri ziyaret edenler varsa yorumlarını yazabilirler. Kosova’ya gezilecek görülecek yerleri ziyaret etmek için günlük en fazla 50-60 TL harcama yaparsınız.

Kosova’ya Ne Zaman Gidilir?

Prizren’de hava durumu kışları çok soğuk oluyor. Malum Balkanlar soğuğuyla meşhurdur. Kosova’da hava durumu ise yazları sıcak oluyor. Kosova’ya gidilecek en güzel zamanlar ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Kosova'da Gezilecek Yerler

Eğer balkanlarda araç kiralayıp arabayla balkan turu yapmak istiyorsanız Kosova’nın Prizren şehrini en fazla 4 saatte gezebilirsiniz. Diğer Priştine şehrine gidenler de yorumlarını yazabilirler.

Kosova Prizren Şehri

Kosova Prizren Gezilecek Yerler Listesi

Sinan Paşa Camii Prizren

Gazi Mehmed Paşa Hamamı

Tarihi Prizren Evi

Prizren Birliği Binası

Prizren Taş Köprü

Prizren Kalesi

Sırp Ortodoks Kilisesi

Yanmış Sırp Evleri

Namazgah (Kırık Camii)

Cuma Camii Prizren

Emin Paşa Camii

Halveti Tekkesi

Arasta Camii

Kosova Prizren Gezilecek Yerler İzlenimlerim

Prizren gezisi yaparken Prizren gezilecek yerler listesini gözünüzde büyütmenize gerek yok. Prizren şehrinde gezilecek yerlerin hepsi hemen hemen aynı noktada yer alıyor. Prizren gezi rehberinde sizlere en çok bahsetmek istediğim konu ise Prizren nüfusunun 190.000 kişi olup Prizren şehrinin Kosova’nın 2. Büyük şehri olmasıdır. Kosova özellikle Şar Dağlarının eteklerine kurulu olmasından dolayı bir çok ülke için önemli bir konuma sahip olmasıdır. Prizren gezi notlarıma Maraş,Şemseddin Ahmed Bey Hamamı,Aziz Spas Kilisesi,Şeyh Osman Halveti,Bayraklı Camii ve Prizren Kalealtı’nı da eklemek istiyorum.

Prizren gezi blog yazısını özetlemek gerekirse,Kosova’nın gezilecek yerlerini görmek için Prizren şehrinde 1 gün yeterli olacaktır. 2.gün canınızın sıkılması muhtemeldir. Eğer zaman sorununuz varsa yarım günde bile her yeri gezebilirsiniz. Kosova gezilerini yapan çok fazla turist göremezsiniz.

Kosova Prizren Gece Hayatı

Prizren geceleri öyle ahım şahım güzellikte değildir. Sırbistan Belgrad gece hayatı ile ya da diğer balkan ülkeleri gece hayatı ile kıyaslandığında Prizren’in gece hayatı pek parlak değildir. Shadervan Meydanı’nda (Şadırvan Meydanı) bulunan barlar ve publara bir göz atıp istediğiniz yere girebilirsiniz. Qarshia,Kafic,Scobar,Barcode ve Check-İnn Pub adlı mekanlar bunlardan bazılarıdır. Arkadaşınızla birlikte sohbet eşliğinde birkaç saat geçirebilirsiniz.

Kosova Prizren Otelleri

Bistrica Nehri’ne gelmeden Prizren otobüs terminalinden şehir merkezine yürürken Kosova köftecisine Prizren’de nerede kalabilirim diye sormuştum. Prizren’de Hostel M99 Bistrica Nehri’nin hemen yanında (yol üzerinde) olduğu için çok gürültü olacağını düşünüp içeriye baktıktan sonra orada kalmaktan vazgeçmiştim. Prizren Şadırvan etrafındaki kafelerden de Prizren hostelleri hakkında biraz bilgi aldım. Beni yönlendirdikleri hostele giderken adresi sormuştum ama sorduğum kişi hem Türkçe bildiği için hem de başka bir hostelin işletmecisi olunca onun hostelinde kalmaya karar vermiştim. Prizren City Hostel’de geçirdiğim 2 gün boyunca pek de memnun kalmadım. Çarşafları ve yatakları çok temiz değildi ve dışarıdan çok gürültü geliyordu. Budva Sea Dance Festival’de üşütüp hasta olunca daha fazla sırt çantasıyla gezmek de istemedim ve kendimi hostele atar atmaz hemen uyuyakalmıştım. Prizren’de oteller de çok pahalı değil isterseniz otelde de kalabilirsiniz.

Kosova Priştine Şehri

Kosova Priştine Gezilecek Yerler Listesi

1. Rahibe Teresa Caddesi (Mother Teresa Street)

Bill Clinton Anıtı (Bill Clinton Monument)

Magic Park

Newborn Anıtı (Newborn Monument

Priştine Milli Kütüphanesi (Pristina National Library)

Fatih Camii (Imperial Mosque)

İskender Bey Heykeli (Skanderbeg Statue)

Rahibe Teresa Katedrali (Cathedral of Blessed Mother Teresa)

Pazar Camii (Bazaar Mosque)

Etnoğrafya Müzesi (Ethnological Museum)

Saat Kulesi (Clock Tower)

Germia Park

Kosova Müzesi (Kosova Museum)

Gracanica Manastırı (Gracanica Monastery)

Yaşar Paşa Camii (Jashar Pasha Mosque)

Kosova Gezisi İzlenimlerim

Kosova gezi rehberini özetlemek gerekirse,vizesiz balkan turu yapacaksanız Kosova’dan Sırbistan’a geçişte sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden önce Sırbistan’da gezilecek yerleri bitirip daha sonra Prizren gezilecek yerler ve Priştine gezilecek yerleri balkan turunuza ekleyebilirsiniz. Kosova’nın gezilecek görülecek yerleri Prizren ve Priştine olmak üzere 2 şehirden oluşuyor. Tabi daha farklı yerlere de zamanınız el verdiği sürece gidebilirsiniz. Çok fazla turist olmadığını ve Prizren gece hayatının çok hareketli olmadığını da söyleyebilirim. Kosova gezisi için çok fazla stres ve kuruntu yapmanıza gerek yok çünkü ülke gayet güvenli. İlk defa yurt dışına çıkacaklara Kosova gezisi yapmasını tavsiye ederim. Ayrıca Kosova pasaport kontrolleri de gayet rahat ve sorunsuz geçiyor. Hemen hemen herkes Türkçe biliyor.

"Kosova Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (1)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Prizren- Kosova Kosava bizden biri , havası suyu Anadolu, sokaklarında Türkçe konuşan çok insana rastlayacağınız , 500 yıl Osmanlı himayesinde kalmış olduğu etki ile sanki Türkiye’nin bir kasabasında dolaşıyor hissi yaşayacağınız bir ülke. Prizren’e ; Montenegro’nun başkenti podgoritsa ‘dan otobüs yolculuğu ile sarp dağlık yollardan dolaşarak geldim. Şehir küçük bir Osmanlı kasabası gibi bir çok tarihi camii , medrese , han ve hamama rastlamanız mümkün . Sokaklarında dolaştığım da Beşiktaş’lılar derneğini gördüm. Resimde gördüğünüz gibi sandalyeleri bile siyah beyaz. İnsanlara hangi takımı tutuyorsunuz dediğimde Beşiktaş, Galatasaray veya Fenerbahçe diye cevap aldım . İnsanlar ile diyaloğum genelde Türkçe oldu . Sadece şive farkı mevcut. Bir Kosava’lıya “Türkiye’yi seviyormusun” diye sorduğum da “nasıl sevmem ki öyle güzel bir ülkeyi “ diye cevap aldım. Yani Türkiye bizden biri kendimiz , canımız sevmemek için bir neden mi var ! demek istiyor.

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z