Yaz

Travnik Gezilecek Yerler

calendar_today Kas 29, 2016 label

Travnik Gezilecek Yerler

Amacımız Sutjeska National Park’tan sonra Una National Park’a geçmekti. Aklımda Travnik gezilecek yerleri gezip görmek gibi niyetim olmadığı gibi Travnik gezi rehberini yazmadan önce hiçbir bilgim de yoktu. Bosna-Hersek’te 22 gün kaldığım süre içerisinde tesadüf eseri keşfettiğim bir çok şehir olmuştu. Bunlardan birisi de Bosna-Hersek Travnik şehri olmuştu. Bosna-Hersek’in Bihac yolunda mola vermek için durduğumuz sadece yemek yeriz diye düşünüp çok beğendiğimiz Travnik Bosna-Hersek hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra yazdıklarım eminim sizlerin de hoşunuza gidecektir. Travnik’e Saraybosna üzerinden çok daha kısa sürede gidilebilirdi , Saraybosna gezilecek yerlerden sonra Travnik’i de listenize ekleyebilirsiniz. Biz giderken yolu ciddi anlamda uzatmıştık, gerçi çekilen çilelerden sonra gezip gördüğümüz yollar ve muhteşem güzellikteki şehirler bütün bu acılara son vermişti. Aslında Travnik ziyareti yaparken buranın küçük bir kasaba olduğunu düşünmüştüm ama ne kadar önemli bir şehir olduğunu şimdi daha da iyi anlıyorum. Travnik’te gezilecek yerler hakkında sizler de yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

video_library

Travnik Hakkında

Travnik’in anlamı bazı yerlerde ‘’Otluk’’ bazı yerlerde ise ‘’Yeşillik’’ anlamını taşıdığı karşımıza çıkıyor. Tarih kitaplarına şöyle bir göz attığımızda ise Travnik’in zamanında ‘’Vezirler Şehri’ olarak adlandırıldığını görüyoruz. 1460’lı yıllarda ise Fatih Sultan Mehmet ve ordusu Travnik’i Bosna-Hersek’te konaklama yeri olarak kullanmış. Travnik Hacı Ali Bey Camii’sinin de ayrı bir özelliği varmış. Ala Turka zamanını gösteren tek güneş saati bu camideymiş. Nobel ödüllü Ivo Andric’in (Sırp yazar) doğum yeri Travnik’miş. Dönemin sanatçıları ve entelektüel insanları da Plava Voda kenarında Luto’nun mekanına (kahvehanesine) sık sık uğruyorlarmış.

Travnik Bosna-Hersek aslında tipik bir Anadolu şehrini andırdığını şehre ilk girişte anlamıştım. Balkan turu yapanlar çok daha iyi bilirler ki balkanlar genellikle Osmanlı eserleriyle ünlüdür. Travnik de aynen diğer balkan ülkeleri gibi Osmanlı eserleriyle meşhur bir şehirdir.

Bosna-Hersek’in Travnik şehri Vlanitsa ve Vlasiç dağları arasında kalmış. Travnik şehrini ortadan bölen Lasva Nehri ve etrafındaki restoranlar görülmeye değer güzelliktedir. Özellikle Travnik Kalesi muhteşem bir manzaraya sahiptir.

Osmanlı’nın en çok değer verdiği ülke Bosna-Hersek olmuştur. Adeta Osmanlı’nın göz bebeği olmuştur da diyebiliriz. İstanbul dışında Bosna-Hersek’e yapılan camiler,köprüler ve kaleleri bunlara ispat niteliğinde örnek verebiliriz. Travnik’te 77 vezir görev yaptığı için buraya ‘’Vezirler Kenti’’ de diyebiliriz.

Travnik şehrinin bir diğer önemi ise Osmanlı’nın batı tarafına en yakın en büyük şehrinin konumu itibariyle bu şehir olmasıdır. Saraybosna’nın, Avusturyalıların saldırısından sonra dağılmasından sonra yerini Travnik şehrine bırakmıştır.

Onlarca kez Travnik’e giden Evliya Çelebi’nin Travnik hakkında söylediği ‘’Yerbasmaz Armudu’’ ve ‘’Cennet Bahçeleri kadar güzel bir yer’’ sözleri adeta bizi Travnik gezilecek yerleri görmeye davet eder nitelikte rehberlik ediyor.

Travnik gezilecek yerler - Travnik Lasva Nehri

Travnik'e Nasıl Gidilir?

Saraybosna’ya yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta olan Travnik şehrine dağ yollarından değil de normal anayoldan gelinebilir. Yollar gayet konforludur. Bunu özellikle yazmamın sebebi balkan ülkelerinde yolların durumunun genellikle dağlık ve zorlu olduğu yönünde tecrübe edindiğim içindir. Ben yolumu mecburen çok çok uzatarak farklı bir yoldan geldim. Size tavsiyem Saraybosna gezilecek yerleri de okuduktan sonra buraya araba kiralayarak mı yoksa otobüsle mi geleceğinize kendiniz karar vermeniz. Balkanlarda araba kiralamak gibi niyetiniz varsa Travnik şehrine sabah erkenden gelip günü birlik gezebilirsiniz.

Travnik gezilecek yerler - Şehitlik

Travnik'te Gezilecek Yerler

Hemen baştan söylemeliyim ki Travnik gezilecek yerler bakımından çok zengin bir şehir değil. Günü birlik gidip gelinecek yerler arasında gayet idealdir. Saraybosna – Travnik – Jajce gezi rotası oluşturulabilir.

Travnik şehrine girer girmez merkezde yamaca doğru duran 2 tane mezarlık görmüştüm. Bunlardan birisi Travnik şehir merkezinde diğeri ise şehir merkezine az uzaklıkta bir yer. Arabayı park edip bir şeyler yeriz diye şans eseri gördüğüm mezarlığa ziyaret yapacaktım ama üzerimizde şort tişört olduğu için girmekten vazgeçtik. Yanımda Balkanlarda tanıştığım İspanyol kız arkadaşa mezarlığa bu şekilde giremeyiz deyince ‘’ Anlıyorum’’ demesi de beni ayrıca şaşırtmıştı. Lasura Nehri’nin kenarında hemen bir restorana gidip güzelce yemek yiyip ilk işimiz karnımızı doyurmak olmuştu.

Travnik gezilecek yerler - Travnik Kalesi'nden şehir manzarası

Elçi İbrahim Paşa Medresesi

Travnik Elçi İbrahim Paşa Medresesi 1706 yılında yapılmıştır. İçerisinde kütüphane de varmış. Günümüzde burası medrese özelliğini korumuş durumdadır. Bu yapının yanından geçtiğim halde içerisine girememiştim.  Çünkü yolumuz çok uzaktı ve Jajce Şelalesi’ni Travnik’te yemek yerken araştırmıştık. Bir an önce Jajce Şelalesi’ni görüp yolumuza devam edelim dedik ama bakın başımıza neler gelmiş buyrun Jajce gezilecek yerler yazısına.

Travnik gezilecek yerler hakkında ek bilgi: Kaynaklarda böyle bir bilgi olmasa da halk arasında Abdullah Paşa’yı ajanların zehirlediği söyleniyor. Abdullah Paşa’nın Travnik Kalesi yanında türbesi de varmış. Fakat ben Travnik Kalesi etrafında dolanıp gezmeme rağmen burayı görememiştim. Bilgisi olanlar ekleyebilirse sevinirim.

Travnik gezilecek yerler - Travnik Elçi İbrahim Paşa Medresesi

Ivo Andric'in Evi (Ivo Andric Müzesi)

Travnik’e gelip de bu müzeye uğramamak çok şey kaçırmanıza sebep olabilir. Osmanlı Eserleri kadar değerli olan İvo Andric Müzesi’ne muhakkak uğramanızı tavsiye ederim. Travnik halkının övündüğü Sırp yazar Ivo Andric , Yugoslav birliğine inanıp nasıl oluştuğunu sürekli eserlerinde ele almıştır. ‘’Travnik Günlüğü’’ ise Bosna’nın sancak kenti yani Bosna’nın başkenti Travnik’i anlatmıştır.

‘’Drina Köprüsü’’ eserinde ise Sokullu Mehmet Paşa’nın (Boşnakça Sokolovic Mehmet Paşa) hayatını anlatıp Bosna’nın tarihini anlatmıştır. Aynı zamanda eserinde Osmanlı ile Avusturya – Macaristan ve Fransızlar arasındaki konulara da yer vermiştir.

Travnik gezilecek yerler - Travnik Ivo Andric Müzesi

Travnik Kalesi

1463 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Travnik Kalesi alınmıştır. Kaleye tek bir giriş vardır. İçeriye girerken gözümde Fatih Sultan Mehmet bu kaleyi nasıl almış acaba diye canlandırmıştım. İnce uzun bir köprü dışında kaleye başka hiçbir giriş yok. Ayrıca etrafı hendeklerle çevriliydi. Travnik Kalesi 14. Yüzyılın sonuna doğru Bosna’nın kralı 2. Tvrtko tarafından yaptırılmış olup dik bir yamaçta tüm Travnik şehrine kuş bakışı bakar poziyonda konumlandırılmış. Kaleye çıkarken Travnik’in o güzelim mahalle ve ara sokaklarından geçerken kendimi bir Anadolu şehrinde geziyormuş gibi hissetmiştim. Çocuklar sokak aralarında top oynuyor,ip atlıyor ve günün tadını çıkarıyorlardı. Travnik Kalesi’nin içinde ayrıca 20. Yüzyılın başında çıkan yangında hasar gören camiyi de görebilirsiniz. Aslında o kadar çok hasar gören bu cami artık bir kalıntıdan ibaret hale gelmiş durumda. Kaleye çıkarken sol tarafınızda bir kafe olacak ama o kadar güzel bir yer değil, ayrıca hemen dışarı çıkınca karşınıza hediyelik eşya satan küçük bir dükkan göreceksiniz. Travnik’te dini eşyalar da satan hacı amcaya da bir uğramanızı isterim.

Travnik’te gezilecek yerleri sıralayacak olursak Travnik Saat Kulesi , Hacı Ali Bey Camii , Alaca Camii , Mavi Su ve Travnik şehir merkezindeki Lasva Nehri’ni sayabiliriz.

photo_library

Travnik Çevresinde Gezilecek Yerler

Saraybosna’dan Travnik’e gitmek gibi niyeti olanlar 45-50 km ileride bulunan Jajce Şelalesi’ne günü birlik gidip görebilirler.

Bosna-Hersek Haritası

Travnik Otelleri ve Konaklama

Travnik şehir merkezinde bulunan otellere gidilebilir. Bizim zamanımız vardı ama biz konaklama planını Jajce’de yapmıştık. İyiki de öyle yapmışız muhteşem bungalov evlerde çok daha uygun bir fiyata kalmıştık.

Travnik'te Nerede Ne Yenir?

Balkanların et olarak yenilebilecek en güzel yemeklerinden olan cevabi (köfte) Travnik’te de çok meşhurdur. Özellikle Travnik şehir merkezinde bulunan Travnik Şelalesi’nin hemen yanında bulunan restoranlara muhakkak uğramalısınız. Birimiz köfte birimiz balık yemişti. Balkan yemeklerinin porsiyonları çok çok büyük oluyor eğer aşırı aç değilseniz bir kişilik yemek ve salata söyleyerek yemeğinizi paylaşabilirsiniz. Travnik’te şelalenin muhteşem sesi eşliğinde yemek fiyatları 15-20 TL arasında değişiyor. Ayrıca Travnik’te armut pekmezi de satılıyordu isteyenler tadına da bakabilirler.

Travnik gezilecek yerler bakımından günü birlik gidip gelinecek şehirler arasında yerini koruyor. Öyle aman aman bir gezilecek yerler listesi yok. Genelde Travnik Üniversitesi’ne okumaya gidenler buranın Travnik nüfusunu okul dönemlerinde artırıyor yaz mevsiminde ise genelde araplar ağırlıklı olmak üzere turistik bir şehir haline geliyor. Özellikle Müslüman mezarları benim çok dikkatimi çekmişti Yeşil Cami diğer adıyla Ahşap Cami’ndeki mezarlıkları da ziyaret edebilirsiniz. Travnik şehrinde ağırlıklı olarak Boşnaklar yaşıyormuş. Ay yıldızlı yeşil bayraklar Bosna-Hersek’te hemen hemen her şehirde olduğu gibi burada da dikkatimi çekmişti.

"Travnik Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z