Yaz

Kıbrıs'ta Ne Yenir Kıbrıs Yemekleri

calendar_today Ağu 21, 2018 label

Kıbrıs'ta Ne Yenir Kıbrıs Yemekleri

Kıbrıs yemekleri Kıbrıs köfte ile başlıyor. Kıbrıs içerisinde bulunan önemli yöresel lezzetleri içerisinde bulunan köfte, rendelenmiş patates, kıyma, rendelenmiş soğan ve maydanozun yanına ek olarak farklı baharatların harmanlandığı önemli besinler içerisindedir. Yemek öğünü olmasının yanı sıra çay yapı aperatifi olarak da kabul ediliyor. Önemli detay ise sıcak tüketilmesi gerektiğidir. Kıbrıs yemekleri yazısını okurken ağzınızın sulanmasına sebep olduğumuz için şimdiden özür dileriz:)

Kıbrıs tarihi; adanın stratejik konumuna ve zengin kaynaklarına sahip olmak isteyenlerin, akınlarına sebep olmuştur. Bu akınların yarattığı değişik kültürlerin gelişi adayı eserler cennetine çevirmiştir. Kıbrıs’ın doğasındaki ilk hareket, ilk yağmurlardan sonra Kasım ayında kendine gelir. Her taraf yemyeşil bir örtü haline gelir. Ovaları da çiçekler süslemeye başlarlar. Türkiye’nin en güneyi olan Kıbrıs Adası, tarihi güzelliklerin ve doğanın yansıması olarak karşımıza çıkar. Türkiye ile arasındaki deniz mesafesi yaklaşık 65 km olan Kuzey Kıbrıs, en çok tercih edilen tatil bölgesi olarak insanları memnun eder. 

Havaların güzelleşmesiyle; güzel mekanlar, kültürel faaliyetler ve eğlenceler arayan bireylerin Kıbrıs’a uğradığını görmek mümkündür. Adanın eşsiz manzarasını ve eğlencesini yaşamak isteyenler; rotasını Kıbrıs’a doğru yönelttiklerinde, sınırsız ve sayısız eğlencenin farkına varırlar. “Gleftiko” adıyla anılan fırın kebabını Mağusa’daki Sertbay’da, tavuk dolmayı Lefkoşa Eziç’te bulmak mümkündür. Kıbrıs gezi rehberi yazımızdan Kıbrıs hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Eziç’in şubeleri, Girne Mağusa’da yer alır. Şeftali kebabını denemek isteyenlerin rotası da, Girne’de Niazi olarak belirir. Rakı sofrasının adresi, Lefkoşa Dereboyu’ndaki Biyer’in bahçesinde yaşanır. Büyük Han’da, Kıbrıs köftesi yenilir, Hellim böreği ve Bidda Badadez isteyenler Lefkoşa’ya gider, Molehiya ve Gologaz’ı da Lefkoşa’daki Meclis’in bitişik yanındaki Nenemin Evi’nde yemek mümkündür.

 

Kıbrıs'ta Ne Yenir - Piruhi

Piruhi

Osmanlı Mutfağı’na ait önemli kültür değeridir. Mantı çeşidi olarak kabul edilen Piruhi, Kıbrıs içerisinde çok fazla tüketilen besin olarak kabul ediliyor. İçeriği bakımından ağır olması sebebi ile atıştırmalık olarak tüketilmemesi belirlenen kriterler içerisinde yer alıyor. Un, yumurta, tulum peynir, tereyağ ve ceviz ile yapılan yemek hamur ağırlıklı olarak yapıldığından ağır bir yemek olarak görülmektedir.

Kıbrıs Yemekleri - Kıbrıs'ta Ne Yenir?

Şeftali Kebabı

Kıbrıs içerisinde en popüler besin olarak kabul edilir. Genel olarak tüketilmesi sırasında kırmızı şarabın da eklenmesi, muhteşem tat elde edilmesine imkan sunan şartlar içerisinde yer aldığı kabul görülüyor. Kıbrıs’ı ziyaret sırasında kesinlikle denenmesi gereken besinler içerisindedir. Girne’ de yenmesi gereken ve pek çok kişi tarafından büyük beğeni kazanan şeftali kebabı koyun ya da keçinin iç zarından yapılmaktadır. Koyun ya da keçinin iç zarının maydanoz ve soğan ile doldurulmasından sonra yemek için ızgara hazırlanmaktadır.

KIbrıs Yemekleri - Şeftali Kebabı

Kolakas

Kış aylarına ait, Kıbrıs’a özel yemek seçenekleri içerisindedir. Görünümü açısından patates yemeğine yakın olan Kolakas, kuzu eti ile harmanlanarak elde edildiği bilinen detaylar içerisindedir.

Börülce

Yeşil fasulyenin Kıbrıs içerisinde fazlası ile talep edilmesi söz konusudur. Hafif ve rahat yemek isteyenler için doğru seçenek olacaktır.  Adada en fazla görülen yemek çeşidi olan bu yemeğe et ve hamur ile mesafeli olanlar yaklaşacaktır. Seyahatinizde yemeği güven ile tercih edilebilirsiniz.

Bullez

Kolakas bitkisinden elde edilen yemek türü olarak kabul ediliyor. Ufak olarak toplanan Kolakasların kızartılması sonrasında elde edilen muhteşem lezzet olarak belirlenen seçenekler içerisinde yer alıyor.

Hellim Böreği

Gözleme tarzından uzak kalmak istemeyenler için doğru seçenek olarak belirleniyor. İnce olarak açılan hamurun içerisine eklenen hellim peyniri eşsiz lezzete erişim sağlamanıza imkan sunuyor. Önemli detay hamurun olabildiğince ince ve kaliteli peynir kullanması olarak ifade edilmektedir. Pişen hamurun kare şeklinde kesilmesi ve üzerine bal ilave ederek tüketilmesi kriterler içerisindedir. Tüketen kişilerce beğeni kazanan börek, denenmesi gereken lezzet seçenekleri içerisinde barınıyor.  

Ayrıca Kıbrıs mutfak lezzetleri içerisinde turşu ve turşu seçeneklerinin de bol olduğunu belirtmek gerekmektedir. Kereviz, Karışık, Palaz, Taze Fasulye, Mantar, Pulya, Sarma, Hıyar ve Girdama sunulan turşu seçeneklerinden sadece birkaçı olarak ifada ediliyor. Sunulan her seçenek sayesinde misafirler hem yeni tatlara hem de keyifli anlara eşlik ederek kısa sürede eğlenceli vakit geçirme fırsatını kendilerine sunabiliyor. Kıbrıs yemekleri tadına bakanların da yorumlarını merak ediyoruz. Kıbrıs’ta ne yenir sorusuna farklı cevapları olanlar ekleme yapabilirler. Hepinize şimdiden afiyet bal şeker olsun...

"Kıbrıs'ta Ne Yenir Kıbrıs Yemekleri" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z