Yaz

Fas Nerede Harita

calendar_today May 17, 2018 label

Fas Nerede Harita

Fas nerede harita bilgilerini ve Fas nereye bağlı bu yazı içerisinde gösterdim. Ayrıca Fas'ta gezilecek şehirler olan Marakeş,Kazablanka ve Fes nerede harita bilgilerini gördükten sonra Fas gezisi rotanızı oluşturabilirsiniz. Fas haritası Türkçe olarak bakıldığında daha kolay olduğunu düşünerek yazı içerisine Fas haritası ekledim. Fas neresi yazımızı okuyup Fas çevresindeki ülkeleri de gezebilirsiniz.

Fas Nerede Haritada

Türkiye’de Fas çok popüler bir tatil ülkesi değil. Fas turları düzenleniyor olsa da diğer turlarla kıyasladığınızda çok da rağbet gördüğü söylenemez. Gezmeyi seven ya da nerelere gitsem diye düşünen insanların Fas hakkındaki en büyük korkusu güvenlik konusu oluyor. Güvenlik konusunun yanı sıra Fas’ta ne yapılacağı hakkında da çok fikirleri olmayabilir. Fas gezilecek yerler yazımızdan Fas hakkında detaylara bir göz atın deriz. Fas nerede diye merak eden insanlara umarım Fas gezisi yapma konusunda ikna edebilirim.

Fas’a gittiğinizde ya da gitmiş birisi ile konuştuğunuzda bir önyargı içerisinde olduğunuzu hemen fark ediyorsunuz. Fas, gerçekten kendine has coğrafyası ve kültürü ile birçok ülkeden ayrılıyor. Çöl ve Atlas Dağları turları kolay kolay yaşayamayacağınız tecrübeler sunarken şehirlerinin daracık sokaklarında kaybolmak ve bu labirentten çıkmaya çalışırken şehrin ve ülkenin atmosferini farklı koşullarını ve şartlarını yaşayabilmek filmlerde gördüğünüz sahnelerin birebir gözünüzün önünde canlanmasına yol açıyor. Bu farklılık ise tabi ki ülkenin coğrafyasından ve de konumundan kaynaklanıyor.

photo_library
video_library

Fas Nerede - Fas Nereye Bağlı

Eskilerin Mağrip dedikleri yerin sınırları içerisinde kalıyor Fas. Cezayir, Tunus ve Fas’ın bulunduğu toprakların adıymış Mağrip. Biraz edebiyat parçalarsak “mağrip”, “garp” ile aynı kökten türüyor ve doğal olarak da batı ya da batıdaki yer anlamına geliyor. Bugün batı dediğimiz yer bambaşka bir dünya iken eskiler bu bölgelere batı diyormuş. Adı mağrip diye ve gerçekten ülkemize göre batıda yer alıyor diye Fas’tan batının kültürel ve teknolojik özelliklerine sahip olmasını beklemek tabi ki hata olacaktır. 

Kuzey Afrika’nın en batısında yani Atlas Okyanusu’nun kıyısında yer alan Fas, Cebelitarık Boğazı’nın da güney kıyılarına sahip. Yani hem Akdeniz’de hem de Atlas Okyanusu’nda kıyısı olan tek Afrika Ülkesi.  Ülkenin kuzey ve batısının tamamını kaplayan sahil şeridinin toplam uzunluğu ise 3500 km. Doğusunda Cezayir güneyinde ise Moritanya bulunuyor. 

Başkent’i Rabat olan Fas, tüm dünyayı saran kolonyalizm zamanlarında Fransızların sömürgesi imiş. Yine dünya çapındaki akımların yardımıyla 1912 yılında başlayan sömürgecilik dönemi 1956 yılında sona ermiş ve Fas bağımsızlığını ilan etmiş. Şu an bir kral tarafından yönetiliyor olsa da aynı zamanda temsilciler ve danışmanlar meclisi olmak üzere iki ayrı parlamentosu da bulunmaktadır. 

Yüzölçümü 9 milyon km²yi bulan Kuzey Afrika ülkesinde Berberi, Arap ve uzun yıllar hakimiyeti altında kaldığı için Fransızların etkilerini görebilirsiniz. Fas’ın ana dili Arapça fakat Fransızca da büyük bir çoğunluk tarafından çok iyi biliniyor. İngilizce ise merkezi yerlerde özellikle de turistik alanlarda isteklerinizi karşılayacak kadar biliniyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş 6 farklı yeri bulunan Fas’ın Türkiye’ye uzaklığı göz önünde bulundurulursa zaman farkı olduğunu tahmin etmek zor değil. Greenwich ile 3 saatlik bir zaman farkı zaten varken Fas Greenwich’in de batısında yer aldığı için zaman farkı 4 saate çıkıyor. Fas neresi sorusunun cevabını verdiğimize göre Fas’a ne zaman gidilir sorusuna bakalım.

photo_library
video_library

Fas'a Ne Zaman Gidilir?

Ülkemize göre güneyde ve Afrika sınırları içerisinde yer alan Fas’ın bizden daha sıcak ve kurak bir iklime sahip olduğunu söylemeye gerek yok. Fas seyahatiniz sırasında bunu göz önünde bulundurmalısınız. Genel bir Fas turu düşünmüyorsanız ve sadece tek bir şehri ziyaret edecek olursanız mevsim sizin için önemli olacaktır. 

Marakeş’i gezmek için en uygun zaman Nisan-Mayıs ile Eylül Kasım aylarıdır diyebiliriz. Bu dönemlerde hem turizm sezonu açılmadığı için daha az kalabalık olacak hem de şehrin iklimi ılıman olacaktır. Sahil bölgelerini ziyaret etmek istiyorsanız sonbahar ve kış aylarında yağışlı olacağından ilkbahar ve yaz aylarını tercih etmek sizin için daha uygun olabilir. Yağmuru sorun etmiyorsanız kıyı bölümleri yıl boyunca sıcak olacaktır. Ben Fas’a Şubat ayında gitmiştim ve Marakeş gayet sıcaktı. Marakeş gezilecek yerler yazımızda tüm detayları anlattık.

Büyük bir Fas gezisi yapacaksanız işte o zaman 4 mevsime uygun kıyafetlerle yolculuk yapmanız gerekecektir. Sahil kesimleri genel olarak sıcak olacak, çölde kuraklığı yaşayacak, Atlas Dağları’nda hem bunalacak hem de titreyeceksiniz. Gündüz kurak olan çölün gece aşırı derecede soğuyacağını da unutmamalısınız. 

Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte Fas’ta birçok festival düzenlenir. Bu festivaller nedeniyle de hem çok eğlenceli hem de çok kalabalık bir geziye katılmış olabilirsiniz. Arap panayırı desek aklınızda bir nümayiş ve bir kültürel farklılık canlanabilir mi? Eğer canlanıyorsa ve böyle bir ortamda yer almak istiyorsanız Mart ayının başında düzenlenen Nomadlar Festivali’ni size önerebiliriz. Afrika ülkelerinin yanı sıra Avrupa’dan hatta Güney Amerika’dan bu festivale katılan grupların sergiledikleri kendi kültürlerine özgü performanslar, hikayeler, konserler ve tiyatrolar ile çok kültürlü bir panayıra iştirak edebilirsiniz. Fas nerede nasıl gidilir sorularının cevaplarını Fas gezi rehberinde uzun uzun cevapladık.

Mayıs ayı başında düzenlenen TAN Jazz Festivali’nin aslında Fas’ın havası ve kültürü ile yakından bir ilgisi olmasa da bu tarihlerde Tangier’de bulunursanız gezinize renk katabilir. Ayrıca Fas’ın önemli geçim kaynaklarından birisi olan gül suyu endüstrisi nedeniyle de Mayıs aylarında Gül Festivali organize edilir. Bu festivalde de müzik ve dansçıların şenlendirdiği sokaklarda dolaşabilirsiniz. Fas’ta gezilecek şehirler yazımızda hangi şehre neden gitmeniz gerektiği konularını ayrı ayrı ele aldık.

Fas’a ne zaman gidilir, sorusuna uygun son bir not düşmemiz gerekecektir. Fas, her ne kadar şeriatla yönetiliyor olmasa da çoğunluğu Müslüman olan bir ülke ve bu konuda hassasiyet oranı bizim ülkemize göre daha fazla. Dolayısıyla oruç tutmayı düşünmüyorsanız Fas gezinizi Ramazan Ayı dışında planlamanız sizi rahat ettirecektir. Çünkü, Ramazan Ayı’nda halkın büyük çoğunluğu oruç tutarken Müslüman olmayanlar dahi oruçlu gibi gözüküyorlar. Hal böyleyken oteller dışında gün içerisinde yemek yiyecek yer bulmanız pek mümkün değil. Alkollü mekanlar bu ayda akşamları bile alkol servisi yapmıyorlar.

photo_library

Fas Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

Sahra Çölü Nerede

Şafşavan Gezilecek Yerler

Fas’ta Gezilecek Yerler

Marakeş’te Gezilecek Yerler

Kazablanka Gezilecek Yerler

Fas Şehirleri

Fas’ta Yapılacaklar

Fas Nereye Bağlı - Sahra Çölü Yol Üzeri Manzaralar

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram : Cilgingezgin_

Facebook : Çılgın Gezgin

Fas Nereye Bağlı - Sahra Çölü Tur Arkadaşlarım

Fas Hakkında Son Sözler

Fas haritası önümüzde olup şöyle bir göz atıldığında ; Afrika’nın kuzeybatısında yer alan Fas’ın Avrupa ile uzaklığı Cebelitarık Boğazı düşünüldüğünde 14 km. dir. Fas nerede diye soranlara kısaca bu şekilde açıklayabiliriz. Uzun yıllar Fransa sömürgesinde kalmış olması onun öncesinde boğazdan faydalanan birçok Avrupalı’nın Afrika’ya geçişi, Endülüslerin Avrupa’ya akınları hep bu topraklar üzerinden gerçekleşmiş. 

Coğrafi konumu Fas’ın hem İslam hem Avrupa hem de Afrika etkilerine maruz kalmasına neden olmuş. Yönetim bakımından farklı zamanlarda farklı devletlerden etkilenen ve dini açıdan çok kültürlü bir yapısı olan Fas’ın mimarisinde bu etkileri çok net görebilirsiniz. 

Atlas Okyanusu ve Akdeniz’in birbirinden ayrı iklim koşulları, Atlas Dağları’nın serinliği ve aidiyeti hala tartışılan Sahra Çölü’nün yaşam şartları sizi Fas gezinizde çok farklı dünyalara taşıyacaktır. Konumu ve sınırları sayesinde birbirinden çok farklı etkilere sahip bu alanlar arasında geçişleriniz sizi biraz şaşırtabilir. Sahra Çölü nerede yazımızda Sahra Çölü turu yapacaklara bütün detayları yazdık.

Fas’ı belki de diğer birçok ülkeden hatta Afrika ülkesinden bile ayıran atmosferi bulunduğu konumun etkisiyle oluşmuştur. Bu etkilere avantaj ya da dezavantaj demek zor. Hem farklı kültürlerden etkilenmiş, hem ticaret yolu üzerinde bulunduğu için ekonomik olarak bu durumdan faydalanmış hem de tarih boyunca büyük seferler düzenleyen ülkelerin hem uğrak noktası hem de hedefi haline gelmiş. 

Sonuç olarak çok bencilce yaklaşırsak, tarihi, konumu, iklimi ve birbirinden farklı uç noktalarda bulunan coğrafi bölgeleri bize bugünkü Fas’ı hediye etmiş ve bambaşka bir gezi imkanı tanımış. Güvenlik konusunda ise turistik bölgelerde kalırsanız ve gece vakti de kalabalık alanlardan ayrılmazsanız sorun yaşamazsınız. Şehir dışında bölgelerde ise turlara katıldığınızda hem kalabalık olacak hem de bilen birisi yardımıyla güvenlik bölgelerde gezmiş olacaksınız. Fas nereye bağlı sorusuna bu yazımızda cevap verdik. Bir hafta ayırarak, Fas nerede haritada ve Fas haritasına göz atıp mistik dünyasını keşfetmenizi öneriyoruz. Umarım Fas neresi yazımız sizler için faydalı olmuştur.

photo_library

"Fas Nerede Harita" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z